Fraaie Pola in het We luisteren naar DE OCEAAN POST zege van Olympisch Stadion Tragisch einde Ronselaar in arrest De moord op den garagehouder i 1 MERKENS DOOR VAN VLIET GEKLOPT „RADIO-HOLLAND” WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 <r WIELRENNEN 1 Een mededeeling Twee levensgedachten Bewoonster deed het zelf om Lohmann wint het stayersnummer Paard op hol geslagen OLYMPISCHE SPELEN Fraude te Rotterdam Advocaat-fiscaal vraagt vrijspraak Controleur van wagenveer in arrest De ronselaar Een brutaal heerschap gedreigd Donderdag 9 September PIET HEIN KALENDER BRAND TE WATERINGEN N.V. vernield Twee Nederlanders veroordeeld Wie verspreidde dan die geruchten? Het getik te Schiedam opgehelderd Verlaging van den mar garinepr ij s Chauffeur levensgevaarlijk gewond Revanche van de wereldkampioen schappen in de hoofdstad Scharrelaar in auto’s zegt.er meer van te weten Kindje gedood, landbouwer ernstig gewond Inbreker werpt zich tijdens het transport voor een auto Geronselde jongeman weer be houden terug in Haarlem GELD EN GOEDEREN GESMOKKELD ONGELUK IN ZWEMBAD TE AMERSFOORT 'WRAK VAN DE KANTOENG BOVENGEKOMEN DOOR EEN LAADBOOM GETROFFEN EEN SCHEEPSKRANT! REVANCHE DER WERELD KAMPIOENSCHAPPEN -• it it -„HOE LANG MOET IK ADVERTEEREN?” Japan denkt er niet aan van de organisatie der Olympische Spelen 1940 af te zien N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND” Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau „ROTTERD. LLOYD** van den handel De baggermolen dry ft weer Woensdag 15 September a.s. te Amsterdam Meerderen met een bajonet Sympathieke gedachte van Prins Bernhard Twee schuren door het vuur De uitslagen waren: vergninl; een of in de ke 4 Vraagt proefnummer en tarieven aan: I Een controleur van het gemeentelijk wa genveer Parkkade-Charlois te R'dam is ge schorst en in het Huis van Bewaring opge sloten. omdat hü zich gerulmen tijd aan onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt. Yan welingelichte zijde wordt medege deeld. dat de berichtend volgens welke de Japansche regeering zou hebben besloten van de organisatie der Olympische Spelen in 1940 af te zien, op geen enkelen grond berus ten. Integendeel, het gemeentebestuur van Tokio en de Japansche Amateur Athletiek Bond hebben officieel aaqgekondigd, dat de voorbereidingen voor de Olympische Spelen voortgang zullen vinden, waarbij er op wordt gewezen, dat Japan in het geheel niet van plan is deze voorbereidingen te staken. De 19-jarige Jongen, die eenlge maanden geleden met een vriend naar Spanje ver trokken was, is Maandag, na vijf en een halve week in de gevangenis te Barcelona te hebben doorgebracht, in Haarlem terug gekeerd. neer ontnemen. Er le rit noodig. Hierin ■t zich spelen. Ook den kop, maai en <van Vliet, 4 pnt.; 2. Merkens. 5 pnt. 'edstrijd voor amateurs over 8 den tot zUn dood leidde. Spr. vroeg daarom vrijspraak. De verdediger mr. J. H. Willems sloot zich grootendeels bij het requisitoir aan. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" is 6 September j.l. te Casablanca aangekomen. 1 O 4 i I 1 i it 11 1 o r 1| 1 I 1 H 4 4 4 44 4 4 •4 1 i 4 44 •4 14 4 4 I ten. 11 05 4 4 1 44 44 4 4 14 4 4 4? 14 44 14 I 4 4 4 4 •r 4 4 4 4 4 4 4 4 44 44 1 4 14 1 4 4» 44 4- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 44 KEULEN, 456 M. - 8 60 K. Börschel-ork. 12 20 - - - -- - - 4 20 rieerd Uitzending Boerenkapel, ten. Het pakje met den Piloot Keiaengraebt 5C2 - Amsterdam-C. Naar wij vernemen zullen op Woensdag 15 September as. de slultingswedstrijden op de Stadionbaan te Amsterdam worden gehouden Op het programma staat de revanche der we reldkampioenschappen sprint voor professionals tusschen Scherens. Van Vliet, Richter en Gé- rardln. welke renners in deze volgorde te Ko penhagen zjjn geëindigd. Voorts staat een revanche voor de amateurs op het programma, nJ. tusschen Van der VU* ver. Georget, Ooms en Pola. terwijl een stayers- wedstrijd niet zal ontbreken. Naar aanleiding van de berichten betref fende de wijzigingen in de heffingen op boter, oliën en vetten en margarine en de afschaffing van het meng gebod, schrijft de Ned. R. K. Bond van handelaren in boter en margarine, dat gedurende de vorige week door de fabrieken nog geen margarine te gen den verlaagden prijs werd afgeleverd. Door den handel kon dus ook geen mar garine tegen verlaagden prijs worden door geleverd. Pas met Ingang van Maandag 6 September was dit het geval. Gistermorgen is aan de haven te Hengelo een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-jarige chauffeur, de heer Pool uit Hengelo, is door een laadboom, welke losschoot, aan den rug getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat men voor zjjn leven vreest. Per Roode Kruisauto is hij is hij naar het Algemeen ziekenhuis te Hengelo vervoerd. P was bezig balrn, welke uit een schip gelost werden, in zjjn vrachtauto te bergen, toen laadboom losschoot. 8 30 uit Nürnberg. 10.20 Berlch- K RUtenparj’s Kamerorkest. Weerbericht. 11.20—12 20 Ortmo- foonmuziek. In den tuin speelden eenige kinderen, ter wijl het negei) maanden oude dochtertje van den landbouwer in een wagen lag. Het paard heeft den wagen omver geloopen, tengevolge waarvan het kindje op slag werd gedood. Vulllngs, die trachtte het paard te grijpen, raakte onder de kar en bekwam een ernstige hersenschudding. S Den man zijn de laatste HU. Sacramenten toegediend. Het paard is later gegrepen. Wil de consument derhalve van de prijs verlaging van margarine met 1 cent per pakje van een half pond profiteeren. dan moet hij nemen het nienwe, niet met bo ter gemengde margarine-product. Wenscht hff boter in de margarine, wenscht hij me lange, dan kan hjj geen verlaging van den prijs verlangen, dan zal hij in een verhoo- ging ten opzichte van den ouden prijs der met 10 pet. boter gemengde margarine moe ten bewilligen. Orkestconcert. 136 Omroeporkest. W. Döhnnann’s orkest. 5 35 Geva- concert. 0.30 Omroeporkest. 8.20 uit München. 10.00—12.20 balalalka-orkest en soils- De man had tot taak de kaartjes, welke de voerlieden bij den bureaulist koopen, in ont vangst te nemen, ze te vernietigen en de snip pers in een bus te stoppen. Het is thans aan het licht gekomen, dat de controleur gedurende de laatste jaren de kaartjes in plaats van in de bus te stoppen dagelijks in een vrij groot aantal in zijn zak heeft gestopt. Met honderden tege lijk heeft hij de gestolen kaartjes verkocht te gen een veel lageren prijs aan een aannemer, die met zijn vrachtauto’s veel van de pont ge bruik maakte. Ook aan automobilisten, die hü persoonlijk kende, heeft bij kaartjes verkocht. Behalve de controleur en de aannemer is ook een vrouw in bewaring gesteld, die de veer- kaartjes op groote schaal aan den man heeft gebracht. In verband met de aanwijzingen van den jongeman is een 25-jarige Haarlemsche varensgezel, een communistenleider, gear resteerd, verdacht van ronselarfj. vroeg eens een haardenfabrtkant. „Net zoo lang als U wat te verkoopen hebt," antf woordde men hem. „Adverteer in couranten,- zoo vaak als U maar kunt." Hij nam de proef en het feit dat zijn reclame-budget voor courantenreclame thans tienmaal zoo groot is. doet blijken hoe Juist dit advies wel is geweest. MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. EN Nederland- naar een waarna de minderjarige D. D. eenlge dagen later over de Fransche grens werd gezet en op kosten van de Nederlandsche regeering naar Holland kon reizen. Door de marechaussee uit Roosendaal werd hU aan zijn ouders terug gegeven. Zijn vriend, die meerderjarig is, zal waarschijnlijk over een week worden vrijgelaten. gena overtreding der deviezenbepalingen ver schijnen voor het „Schoeffengericht” te Kre feld. Daar op hen ook nog thee, chocolade, sigaren enz. werden aangetroffen, waren zij ook strafbaar wegens een poging tot ontduiking van aangifte van goederen. Zij werden veroordeeld tot elk een maand gevangenisstraf en een boete van 600 mark of 15 dagen hechtenis. was dat de straf door den krijgsraad opgelegd te laag was. Spr. vorderde een gevangenjsstraf v*n vier maanden met aftrek van de preventieve hech tenis. Het Hof zal later uitspraak doen. Reeds spoedig nam Lohmann de leiding, ge volgd door Terreau en Snoek, terwijl de Graat naar de laatste plaats afzakte. Zoo bleef de situatie gerulmen tijd, zonder dat er strijd van beteekenis werd geleverd. Na 30 K.M. kwam Schön van de vijfde plaats naar voren. Hjj pas seerde achtereenvolgens van Kempen en Snoek en nestelde zich toen achter Terreau op de derde plaats, die hij evenwel na korten tijd weer aan Snoek moest afstaan. Laatstgenoemde moest zich toen verweren tegen Severgnlnl. waarbij de Italiaan geen Kans,kreeg. Deze moest enkele ronden later weer zwichten voor van Kempen. Het werd opnieuw stuivertje wisselen tusschen deze twee, éen klein Intermezzo tus schen ettelijke kilometers, waarna de renners eehtonlg hun ronden draaiden. Op de helft van den strijd, na 50 K.M., was de volgorde: Loh- mstan, Terreau, Snoek. Severgnlnl. van Kempen. Schön, df Graaf. Niet lang daarna bezorgde Lohmann de Graaf een ronde achterstand en pech van den Amsterdammer, die van flets moest veranderen, maakte dezen achterstand aanzienlijk grooter. Severgnlnl en Schön brach ten wat leven in de brouwerij, maar blijvend succes bad dit toch niet tot gevolg. De Italiaan verdween tenminste al heel gauw weer naar de achterhoede en Schön deelde weldra het zelfde lot. Lohmann bleef Intusschen onbedreigd aan den kop gaan en ging dan ook als eerste over de eindstreep, gevolgd door Terreau. Se vergnlnl en Schön, die zich de laatste ronden nog naar voren had gewerkt. De beide Neder landers Snoek en van Kempen bezetten de De 20-jarige gewoon dienstplichtige soldaat van de eerste comp. Be reg. infanterie te Breda F. J. C. G. de W. had zich aan verschillende fei ten schuldig gemaakt, die te zamen gequalifi- ceerd werden als „opzettelijke ongehoorzaam heid” en het „als militair opzettelijk een meer dere in zijn tegenwoordigheid mondeling met eenlg kwaad bedreigen en beleedigen". Op 23 Juli van dit jaar had de dienstdoende sergeant beklaagde gelast om als kwartler-zleke naar de ziekenzaal te gaan. Beklaagde, die met een maat aan het kaart spelen was, voelde daar weinig voor en onder het uiten van eenige vloeken gaf hij te ken nen. dat hy niet aan dit bevel wenschte te vol doen. Bovendien voegde hij den sergeant de dreigende woorden toe: „Ik zal je een schoen in Je gezicht gooien”. Er kwam nog een andere sergeant bij, doch beklaagde liet zich daardoor niet intimideeren. HU pakte zjjn bajonet en ging tegenover zijn beide meerderen in gevechtshouding staan en voegde hun allerlei dreigementen toe. Met den sterken arm moest hij ten slotte tot rede worden gebracht. De krijgsraad te 's Hertogenbosch had dezen brutalen Jongeman tot een gevangenisstraf van tien weken ver oordeeld met aftrek van de preventieve hech tenis. De auditeur-militair. die een Jaar had ge- eischt. ging in hooger beroep en zoo stond de W Dinsdag voor het Hoog Militair Gerechts hof terecht. De advocaat-ftscaal mr. A. Rombach evenals de auditeur-militair van meening, De drie Inbrekers, die de vorige week door de Amersfoortsche politie gearresteerd waren en van wie twee, zooals wU meldden, reeds een be kentenis hebben afgelegd, zouden heden worden overgebracht naar Utrecht, om daar voor den Officier van Justitie te worden geleld. Ook de beruchte J. D. heeft Maandagavond na dagenlang verhoor, eindelijk bekend. Toen zij gistermorgen naar het station ge bracht werden en in de Stationsstraat te Amers foort liepen, ieder geflankeerd door twee agenten, ruk£e de 25-jarige v. d. B. zich plotseling los en wierp zich pardoes voor een vrachtauto, die uit de richting van het Station kwam aanrijden. De chauffeur van den vrachtauto kon het ongeluk niet meer voorkomen, zoodat de wielen van den auto over den ongelukkige heen gingen. Onherkenbaar verminkt werd het lijk van v. d. B. opgenomen. laatste plaatsen. De Graaf had Inmiddels op gegeven. Het programma werd verder aangevuld met een klaasementswedstrijd voor amateurs, ge wonnen door Groenewegen. terwijl Zwartepoor- teRoes in een tandemwedstrijd zegevierden. Wij vernemen, dat een fraaie „Plet Heln"- kalender voor 1938 zal verschijnen, bevattende twaalf artistieke foto’s van het uit- en Inwen dige van het prinselijk Jacht, met een schut blad In kleuren. Z. K. H. Prins Bernhard, die zich heeft ver- eenigd met dit plan en tevens met de wijze van uitvoering van dezen wandkalender. heeft als voorwaarde voor zijn medewerking den eisch gesteld, dat de netto-opbrengst ten goede zal komen aan een weldadig doel, met name aan de Noord- en Zuid-Höllandsche Reddlngmaat- schappfj te Amsterdam en aan de Zuld-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen te Rotterdam. Ieder, die de sympathieke gedachte van Z. K. H. wil steunen, kan dit thans reeds doen door den kalender aan te vragen bij: het secreta riaat .Piet Hein-kalender", postbox. 2, Amster dam (c). De kalender is bijzonder geschikt om te die nen als 8t. Nico laas- of Kerstgeschenk. De Haagsche politie, die nog steeds met na- sporingen naar de daders van den moord op den Haarlemschen garagehouder P. H. bezig Is heeft, aldus bericht de Telegraaf, dezer dagen van een handelaar in tweedehandsche auto’s In Den Haag enkele inlichtingen gekregen over een loellpplgen, nog onbekenden autoscharre- laar. Deze had den handelaar tijdens een auto tocht te kennen gegeven, dat hij meer wist over den geneimzlnnigen moord en dat hij er bij betrokken is geweest. De politie heeft terstond verdere nasporingen gedaan, doch tot heden zonder resultaat. lUt. 1.06 Alt en tenor. 1.35 Gramofoon muzlek. 3 06 Het Breadhurst Septet. 3.50 Declamatie. 3.06 Gramofoonmuzlek. 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth en soliste. 5.05 Gramofoonmuzlek. 5.30 Henry Hall'a Band 6.30 Berichten. 6.40 ..Psychology and the Young”. 7.00 Orgelspel en zang. 7.40 BBC-Orkest 8 20 Jack Payne’s Band. 9 05 ..Excentncs”. causerie. 9.35 Radlo- tooneel. 10.00 Berichten 1030 Kerk dienst, 10.40 Orgelconcert. 11.30 Joe Loss en zijn Band. 11.501320 Dansmuziek <gr.pl. K.tniO-PARIS. 1648 M. 8.30 en 11.30 Gramofoonmuzlek. 13.30 Derveaux-orkest en zang. 3.30. 3.60 en 4 50 Gramofoonmu- zlek. 506 Radiotooneel. 7.33 Gramofoon- muzlek. 735 Zang. 7.50 Gramofoonmu- zlek 8 05 en 8 50 Zang. 9.05 Planovoor- dracht. #30 ..Tristan und Isolde", opera. ,fir is leed, dat geen oog mag pei len, dat men alleen dragen moet en men worstelend en strijdend, gesterkt door hooger kracht, eindelijk zelf moet leeren overwinnen.’' Aldus staat in een bekenden roman te lezen. Een levensles voor velen. En een ander vermaan kan men er dicht bij vinden-. „Het leven behoort aan de levenden. Het is goed en nobel de dooden te eeren, maar niets kan het leven beletten verder te gaan. Onaf wendbaar verder te gaan. Men kan de dooden ook eeren door de taak te ver vullen die het leven ons oplegt." Twee punten van dezen dag over te denken. *BKt)SSeL. 3Z2 en 484 M. 333 M.: 12.30 Gramofoonmuzlek. 12.50 Balonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Oramofoonmu- ziek. 5.20 Klelnorkest. 6.50 en 7.23 Gra mofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest en vo caal trio. 10.3011.20 Gramofoonmuzlek. 484 M.12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.60 2.20 en 6.20 Gramofoonmuzlek. 6.36 Klelnorkest. 7.36 Gramofoonmuzlek. 820 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoon- muzlek. DEITSCHLANDRENDEM, 1571 M. Uitzending 10 60 Naar Lloyds uit Fowey meldt, is het wrak van de „Kantoeng”, den grooten Unbeggertno- len, die op zijn reis naar Indië is verongelukt. Maandagavond bovengekomen. Het wrak bleek nog aan ’n kabel vast te zitten, doch déze werd door een duiker doorgesneden. Het wrak wordt thans, aldus de „Telegraaf” door twee sleep- booten gesleept naar Par, een haven in Corn wall, en maakt goede vorderfhgen. Samen met een vriend.,was hij door een ron selaar naar Spanje gebracht, doch hjj weiger de daar aan het front te vechten eh trachtte te ontvluchten. Eenige kilometers van de grens werd hjj door regeerlngsambtenaren met zijn vriend, verdacht van desertie gearresteerd en in een gevangenis te Barcelona, waar zich nog vele anderen bevonden, gedurende vijf en halve week gevangen gezet. De Jongens heb ben daar de grootste ontberingen geleden, ter wijl zij al die dagen In onzekerheid hebben verkeerd over hun leven. Want velen van hun medegevangenen werden om de een of an dere nietige reden gefusilleerd. Door de bemoeiingen van den schen consul werden zij eindelijk andere gevangenis overgebracht, Immers, wel is door de regeering het meng- g^bod afgeschaft, en Is dus de verplichte men ging van 10 pet. boter in de margarine ver vallen. maar tegelijkertijd is in het kader der crisiszulvelpolitlek om de gewenschte prijs- en afzetverhouding tusschen margarine en boter te doen blijven bestaan de heffing op de margarine verhoogd. Terecht maakte dan ook het regeeringspersbericht geen mel ding van een verlaging van de heffing op mar garine. Het bericht luidde, dat de heffing op margarine zoodanig was vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine voortaan niet meer verplicht met 10 pet. boter gemengdmet 5 cent werd verlaagd. Hierbij kan nog worden aangeteekend, dat de prijs van de door den fabrikant afgeleverde ongemengde margarine wel met 5 cent per kg. zou kunnen worden verlaagd, maar dat de prijs der belangrijkste fabrieken slechts met 4 cent per kg. verlaagd is. Door den detail handel kan dus ook de prijs slechts met 4 cent per kg., ofwel met 1 cent per halfpondspakje ongemengde margarine worden verlaagd. Het verschil van 1 cent per kg. komt niet terecht in de kas van den handel, maar blijft bij de margarinefabriek. Resumeerend is het dus goed te weten: dat In de vorige week voor den handel nog geen margarfrie tegen den verlaagden prijs be schikbaar was. zoodat bij den handel nog geen prijsverlaging kon worden verwacht; dat de prijs voor den handel voor onge mengde margarine slechts 4 cent per kg. la ger is geworden en niet 5 cent, zooals mogelijk zou zijn; dat door de verhooging van de heffing op margarine in het kader der crisiszuivel- politiek noodzakelijk deze verlaging alleen geldt voor de niet meer met boter gemengde margarine en dat dus de consument, die melange margarine met boter wenscht. niet op de prijsverlaging kan rekenen, doch met een ge ringe prijsverhooging rekening zal moeten hou den. Maandagmiddag sloeg het paard van den landbouwer Vulllngs te Beegden, dat voor een kar met hooi gespannen was, plotseling op hol. I I i I I 1---i i WAARIN HET DAGELUKSCHB NIEUWS, VERSCHIJNT TUDEN8 de REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: Het dier rende den achter het erf gelegen tuin in, de kar achter zich meesleurend. De Jongeman had namelijk van vrienden ge hoord. dat er In Spanje werk te krijgen was, als chauffeur of monteur, het beroep dat hij uitoefent In een bureau aan de Lange Lakenstraat te Haarlem, dat, kennelijk aan de communisti sche platen, door communisten gedreven werd, kreeg hij nadere Inlichtingen van den thana gearresteerden ronselaar. Deze raadde hem aan een bewijs van Nederlanderschap aan te vragen op naam van zijn broer, omdat hij zelf minderjarig was. Zoo gezegd, zoo gedaan. Per trein vertrok men naar Amsterdam, waar de varensgezel geld haalde voor de reis naar Parijs en dit aan de geronselde jongemannen gal. Van Parijs, waar men vorstelijk onthaald werd, ging men per auto naar de Spaausche grens. Daar waren gidsen, die de Jongelieden oyer de grens brach ten, hetgeen een zeer lange wandeling was. In Spanje kregen zjj een zeer onaangename behandeling eh werden zjj naar het front ge stuurd. Zij trachtten echter te ontsnappen, wer den bij de Fransche grens opgepikt en naar de gevangenis te Barcelona overgebracht, waar zij, zooals wij boven reeds meldden, eenige vreeseljjke weken doormaakten, tot -zU tenslot te door den Hollandschen consul werden be vrijd. Per autobus, die onderweg nog in een ravjjn stortte, kwam de Haarlemmer weer In Frankrijk terug. Tegen den varensgezel is niet alleen proces verbaal opgemaakt wegens ronselarij, maar ook wegens valschheld in geschrifte. Dinsdagmorgen werd hij voor den Officier van Justitie geleid, doch hij ontkent alles wat hem ten laste wordt gelegd. Voor het Hoog Militair Gerechtshof stond Dinsdag in hooger beroep terecht de 19-jarlge gewoon dienstplichtige soldaat bij de tirailleur- compagnie te Amersfoort H. P. G. M. 8., die door den krijgsraad wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf is veroordeeld. Op 26 Mei van dit jaar was hij in een zwem bad te Amersfoort met eenlge vrienden aan het stoeien en óp een ongelukkig oogenbllk duwde hU een van zjjn kameraden, die bij het diepe bassin stond, in het water. Deze kon echter niet zwemmen en omdat het ongeval te laat werd opgemerkt, verdronk de Jongeman jam merlijk. 8. had in zijn vonnis berust, doch de auditeur-militair had hooger beroep aangetee kend. De advocaat-fiscaal was het evenmin met het vonnis van den krijgsraad eens. doch niet in dien zin, dat hij verzwaring van de straf vorderde. Spr. was van meening, dat beklaagde hier geen grove schuld te wijten is geweest. Het slachtoffer stond in badcostuum bij het diepe gedeelte en deed mee aan een spel, dat allen speelden. Hierdoor nam hij een zeker risico, dat door een noodlottlgen samenloop van omstandighe- Nadat van der Vijver was gehuldigd voor het behalea van- den wereldtitel, waarbij hij werd toegesproken door den directeur van het Sta dion. den heer J. J v. d. Berg en den voor zitter def Nederlandsche Wielren Unie. Jhr v.d Bergh van Heemstede, werd een aanvang ge maakt met den sprlntwedstrijd, waarvoor aller eerst de nieuwe wereldkampioen en Kropman aan deu start verschenen, waarbij v. d. Vijver zlin tegenstander geen schijn van kans gaf Ooms kreeg het daarna heel wat mpeilijker te gen den Italiaan Pola. Na ongeveer vjjf minu ten gebeiancedrd te hebben, besloot de Italiaan den kop te nemen. Ooms volgde op eenlge leng ten en trachtte na de derde- bocht te demar- reeren. maar de Italiaan was hierop voorbereid Hij ving zijn tegenstander op en de Hollander werd op het rechte eind kansloos geklopt. Pola toonde daarna zijn meerderheid over Krop man. terwijl v. d. Vijver vervolgens na een aar- dige race met een half wiel over Ooms zege vierde. In den vijfden rit liet v. d. Vijver Pola van den kop vertrekken. Geleidelijk ging de Italiaan over tot het versnellen van zijn tem po en hoewel v. d. Vijver hiertoe alles In net werk stelde, slaagde hij er niet In Pola te pas- seeren. De Italiaan ging met een wiellengte voprspreng door de finlsij, waarmee hij tevens den wedstrijd won. Ooms bleef tenslotte in een spannenden rit met moeite de meerdere van Kropman. Voorts reed van Vliet, die te Kopenhagen tweede werd achter Scherens gen ultdagingswed- strijd tegen den Duitscher Merkens. In den eersten rit won van Vliet zooals hij wilde. HU vertrok van den kop en liet den Duitscher voor de Marathontribune naar voren komen. Een korte demarrage bracht van Vliet naast zü -> tegenstander, die toen royaal werd geklopt. In den tweeden rit drong Merkens van Vliet de leiding op. Zoo ging het in een kalm tem po, totdat onze landgenoot zich na de derde bocht door den binnendoor passeerenden Mer kens finaal Ijet verrassen. Van Vliet was toen practised reeds geslagen, want de Duitscher he* zich zyn voorsprong jgg' was du» een derde be4jS< Het van Vliet echter nu vertrok onze land gen a hij was thans op zUn qui-vive en versnelde reeds spoedig in die mate zjjn tempo, dat de Duitscher op het laatste rechte eind zelfs het wiel van zUn tegenstander niet kon houden. Een der margarinefabrieken ^schreef b.v. d.d. 3 September aan haar afnenrers-detallllsten: „In verband met de voorraden vermengde margarine, accjjnsverhooglng enz., is het niet mogelljk gebleken, de prUsverlaglng van mar garine eerder te doen ingaan dan Maahdag 6 September a.s. Met Ingang van dien datum wordt de mar garine niet meer gemengd met 10 pet. room boter, zoodat pure margarine zal worden ge leverd tegen een prUs. welke vier cent per kg. lager zal zUn, dan u voorheen voor het ge mengde product betaalde. Dat deze verlaging rftet grooter is. vindt zUn oorzaak in den ver hoogden margarine-accUns. Naast het hierboven genoemde pure marga rine-product zal door ons verkrügbaar worden gesteld margarine vermengd met 15 pet. ver- sche roomboter onder rUkscontröle. De ver pakking hiervan zal voorloopig alleen geschie den in halfponden. De prijs hiervan bedraagt 12 cent per kg. boven den verlaagden marga- rlneprUs.” Tot goed begrip van deze zaak dient nog een mededeeling te volgen. Als In het eerste bericht verklaard wordt, dat de prUs van de door den fabrikant af te leveren margarine njet 5 cent wordt verlaagd, dan wordt bedoeld, dat voortaan de prUs van de door de fabrikanten afgeleverde ongemengde margarine 5 cent per kg. lager zou kunnen zUn dan vroeger de prUs was van de door de fabrikanten afgeleverde margarine met 10 pet. boter gemengd. SprintwedstrUd, le rit: 1. v. d. VUver, 131/5 sec., 2. Kropman; 2e rit: 1. Pola, 12 4/5 zee., 2 Ooms; 3e rit’ 1. Pola. 13 sec., 2. Kropman: 4e rit: 1. v. d. VUver, 13 1/5 sec., 2. Ooms; 5e rit’ 1. Pola, 12 3/5 sec., 2. v. d. VUver; Be rit: 1. Ooms, 12 4/5 sec., 2. Kropman. Totaal: 1. Pola. 3 pnt.; 2. v. d. VUver, 4 pnt.; 3. Ooms. 5 pnt.; 4. Kropman, 6 pnt. UitdagingswedstrUd, le rit: 1. van Vliet, 13 sec., 2. Merkens; 2e rit: 1. Merkens, 13 sec., 2. van Vliet; 3e rit: 1. van Vliet, 12 1/5 sec„ 2. Merkens. Totaal: Klasse mënl K.M.: 1. Groenewegen. 18 pnt.. 11 mln. 15.1 sec.; 2. Remkes. 12 pnt.; 3. en 4. van Breda en Bri- zee. 7 pnt. Tandemwedstrijd voor amateurs: 1. Zwarte- poorteRees. 3 pnt.; 2. Favejeev. d. Voort. 5 pnt.; 3. en 4. HerbershofSchenk en Bouquet —van RUn, beiden 6 pnt. 100 K M. achter groote motoren: 1. Lohmann. 1 uur 23 min. 24 3/5 sec.; 2. Terreau; 3. 8e- Schön; 5. Snoek; 6. van Kempen. Twee Nederlanders uit Weert wilden hun va- cantle in Dultachland doorbrengen. ZU versche nen per fiets aan het douanekantoor te Kal- denklrchen. waar hun gevraagd werd of zij iets hadden aan te geven. Zü zeiden niets bü zich te hebben waarmede zü zich aan een strafbar» handeling schuldig maakten Een nader onder zoek bracht namelük aan het licht, dat een hunner een bankbiljet van 100 Mark In een broekspüp had genaaid. Belden moesten ve in de schuur van- den landbouwer C. v. d. Zalm aan den Noordweg te Wateringen, is Maandagmiddag brand ontstaan. Weldra sloegen de vlammen hoog uit. De Wateringsche brandweer, die spoedig met een molorspult aanwezig was, legde vier stra len uit. waarmede het gelukte, de belen dende veestallen en t woonhuis, benevens een schuur, waar de champlonteelt wordt uitge oefend, te behouden. De schuur, waar 20 M3 stroo was opgeslagen, werd evenwel door het vuur vernield, even als de daarachter gelegen schuur, waarin een opkooper oud üzer, lompen, etc. had opgesla gen. Over de oorzaak van den brand is niets be kend. Het is niet onmogelük, dat de spelende Jeugd hierbü betrokken is. De schade wordt door verzekering gedekt. Voor den revanche-wedstrüd der stayers over 100 K.M was de startvoigorde aldus: de Graaf (Bustraan), Terreau (Groshmond), Snoek <Kö- sert, Lohmann (Meinhold), van Kempen (Wiersma). Schön (Merkens) o en Severgnlnl (Pasquier Sr.). Het onderzoek naar het geheimzinnige getik op de ruiten van een woning aan den Parallel weg te Schiedam, bewoond d^for de familie K., kan als geëindigd worden beschouwd. De com missaris van politie, de heer H. Clasle. heeft aan de Telegraaf medegedeeld, dat dit tikken moet zün veroorzaakt door een der bewoners zelf. Met name mej. K., die als hypernerveus bekend staat, wordt er van verdacht, de hand in dit voorval gehad te hebben. In den nacht van Zondag op Maandag be trapte een der rechercheurs mej. K. er op. dat zü met de hand een klap tegen een schilderü gaf. ten gevolge waarvan eenlge momenten achtereen het bewuste getik werd vernomen. Gillend en schreeuwend liep zü vervolgens door de woning, roepende, dat zü het spook weer gehoord had. De politie nam daarna het echtpaar K. mee naar het hoofdbureau. De vrouw ontkende echter ten eenenmale. doch verkeerde In hypernerveuzen toestand. De man, van wlen de politie gelooft, dat hü geheel te goeder trouw is. zegt overtuigd te zün, dat zün vrouw het tikken niet veroorzaakt. Dinsdagnacht hebben wederom twee recher cheurs gepost in de woning van het echtpaar K„ dat zich op aandrang van de politie reeds om half elf ter ruste had begeven, met het gevolg, dat den geheelen nacht niets is vernomen. Ver moed wordt, dat de zeer overspannen toestand, waarin de bewoonster reeds langen tUd moet verkeeren, haar tot onberekenbare daden heeft aangezet. Ook wordt het niet voor onmogelük gehou den, dat de geheele scène in elkaar is gezet ten einde het de familie K. mogelyk te maken zich weer in Den Haag, waar zü oorspronke- lük gewoond hebben, te kunnen vestigen. Dit was haar tot dusverre onmogelük. daar een werklooze om voor steun in aanmerking te komen, één Jaar in een bepaalde gemeente moet wonen. De geschokte zenuwtoestand zal nu moeten gelden als motief om het mogelük te maken met behoud van steun naar een an dere gemeente te verhuizen. In ieder geval wenscht de politie de vrouw door een psychia ter te doen onderzoeken. Voor zeer goed bezette tribunes werden gisteravond op de wielerbaan van het Olym pisch Stadion wielerwedstrüden verreden, die waren bedoeld als een revanche van de wereldkampioenschappen te Kopenhagen HILVERSUM I, 1875 M. (AVBO-ultzen- ding) 800 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek. 10 30 Het Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 12.30 Kovace Lajoe’ orkest, soliste en gramofoonmuzlek. 2.00 Vlool- voordracht. 2.30 Jonnjr Kroon’s ensem ble en gramofoonmuzlek. 4.00 Voor zie ken en thuiszittenden. 430 J. Kroon’s ensemble. 6.05 Voor de kinderen. 5.35 Renova-kwintet. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Savoy-orkest en soliste. 7.30 Causerie over de Parysche wereldtentoonstelling. 8.Oo Berichten ANP. Mededeellngen. 8 10 Operette-orkest, gemengd klein koor en solisten. 9.00 Gramofoonmuzlek. 9.40 Or gel- en vioolspel. 10.16 AVRO-Dansorkest. 1100 Berichten ANP. Vervolg dansmuz. 11.3012.00 Gramofoonmuzlek. HII.VEKMLM II, 301 M. (8.00—9.15 KKO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012 00 NCRV) 8.009.15 en 10 00 Gramo foonmuzlek. 10.15 Mbrgendlenst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO- orkest en gramofoonmuzlek. 2.00 Hand werkles. 2.55 Gramofoonmuzlek. 3.0o Vtouwenhalfuur. 3 30 Gramofoonmuzlek. 3.45 Bijbellezing. 4.46 Handenarbeid voor de jeugd. 5 15 De Gooilanden 6.30 Ge reformeerd Friesch halfuur. 7.00 Berich ten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Her haling 806-berichten. 8.15 De Koninklij ke Marinekapel. 9.00 „Herinnering aan het Volkspetitlonnement", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10 00 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.46 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoon muzlek. Hierna; Schriftlezing. DBOITWICH. 1500 M. 1126 Gramofoon muzlek. 12 05 BBC-Welsch-orkest en so-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16