het We luisteren naar DE OCEAAN POST i Fraaie zege van Pola Olympisch Stadion in Ronselaar in arrest ii MERKENS DOOR VAN VLIET GEKLOPT RADIO-HOLLAND" Ketaersgraeht 562 - terdsm-Cf Bewoonster deed het zelf Lohmann wint het stayersnummer G1 HEREENIG1NG DER KERKEN Studiedagen te Nijmegen OLYMP1SCHE SPELEN Advocaat-fiscaal vraagt vrijspraak De ronselaar Een brutaal heerschap gedreigd Donderdag 9 September PIET HEIN-KALENDER N.V. Eerw. Zr. Sabinia Twee Nederlanders veroordeeld Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau Wie verspreidde dan die geruchten? Het getik te Schiedam opgehelderd Uitzending der feestviering naar Indië Woensdag 15 September te Amsterdam Chauffeur levensgevaarlijk gewond GELD EN GOEDEREN GESMOKKELD ONGELUK IN ZWEMBAD TE AMERSFOORT Bent U van te voren. - nooit a< KOL. LANDBOUWSCHOOL TE DEVENTER o o DOOR EEN LAADBOOM GETROFFEN EEN SCHEEPSKRANT! REVANCHE DER WERELD KAMPIOENSCHAPPEN B.V.L.-VERGADERING IN DEN HAAG WRAK VAN DE KANTOENG BOVENGEKOMEN i: Revanche van de wereldkampioen schappen in de hoofdstad -- GlK/nse/Je jongeman weer, be- ^Buden terug in Haarlem Japan denkt er niet aan van de organisatie der Olympische Spelen 1940 af te zien „ROTTERB. LLOYD" H.V. STOOMVAART RU. „NEDERLAND" man de moed Zes seconden voor hij t valscherm. De ministers Romme en Van Dijk spreken De baggermolen dryft weer lijk hief /AiJn'zenuv*en tyn beat In orde ncisriq riaar (k rook sD alleen maar’ Meerderen met een bajonet Sympathieke gedachte van Prins Bernhard „HOE LANG MOET IK ADVERTEEREN?’’ WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1937 WIELRENNEN Wings American Cigarettes Ook voor U.' Hoe eerder, hoe beter/ De uitslagen waren: d. Vyver, 13 1/6 !2< om een of an- Haarlem. vier film op 1 ten. 11 06 t Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau” Is 6 September JJ- te Casablanca aangekomen. van en i garlne tegen verlaagden prijs worden door geleverd. Pas met Ingang van Maandag 6 September was dit het geval. I een een we- j 4 te gcu door ben m II II O •r •T r? f H t 4 4 f O I 4 4- I 4? 4 O 4 4 44 44 werden, in zi/n vrachtauto te bergen, toen de laadboom losschoot. thana hem was dat laag die van 1 Uitzending Boerenkapel, ten. Vraagt proefnummer en tarieven aaa: Het pakje met den Piloot •4 D?19-Jarige Jongen, die eenige maanden geleden met een vriend naar Spanje ver trokken was, is Maandag, na vijf en een halve week In de gevangenis te Barcelona te hebben dqprgebracht, In Haarlem terug gekeerd. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de berichten, volgens welke de Japansche regeerlng zou hebben besloten van de organisatie der Olympische Spelen in 1840 af te zien, op geen enkelen grond berus ten. Integendeel, het gemeentebestuur van Tokio en de Japansche Amateur Athletiek Bond hebben officieel aangekondigd. dat de voorbereidingen voor de Olympische Spelen voortgang zullen vinden, waarbij er op wordt gewezen, dat Japan in het geheel niet van Qlan is deze voorbereidingen te staken. Nederland- naar een waarna de dooden te eeren, mad leven beletten verder wendbaar verdci dooden ook eere vullen die het lt Twee punten over te denken. i i I Op 14 September as. zal de eerw. Zr. Sabinia van' de orde van J. M. J. (in de wereld mej. W Vreeswijk) haar zilveren kloosterfeest herden ken. Gedurende al die Jaren was zjj werkzaam by de verplegnig In het St. Antoniusgesticht te Rotterdam. niets kan het .e gaan. Onaf- bi. Men kan de ■e taak te ver- 's\oplegt.” dag WAARIN HET DAGELUK8CHB NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: Wil de consument derhalve van de prijs verlaging van margarine met 1 cent per pakje van een half pond profiteeren, dan moet hij nemen het nieuwe, niet met bo ter gemengde margarine-product. Wenscht hij boter in de margarine, wenacht hij me lange, dan kan hjj geen verlaging van den prijs verlangen, dan sal hij in een verhoo- ging ten opzichte van den ouden prijs der met 18 pet. boter gemengde margarine moe ten bewilligen. Twee Nederlanders uit Weert wilden hun va-* cantie in Duitschland doorbrengen. Zij versche nen per flets aan het douanekantoor te Kal- denklrchen, waar hun gevraagd werd of zij Iets hadden aan te geven. Zjj zelden niets bij zich te hebben waarmede zij zich aan een strafbare handeling schuldig maakten. Een nader onder zoek bracht namelijk aan het licht, dat hunner een bankbiljet van 100 Mark In broekspijp had genaaid. Beiden moesten Voor den revanche-wedstrijd der stayers over 100 KM. was de startvolgorde aldus: de Graaf (Bustraan), Terreau (Groslimond), Snoek (Kk- scr), Lohmann (Metnhold), van Kempen (Wiersma), Schön (Merkens) en Severgnlni (Pasquier Sr.). EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. laatste plaatsen. De Graaf had Inmiddels op gegeven. Het programma werd verder aangevuld met een klaasementswedstrijd voor amateurs, ge wonnen door Groenewegen, terwijl Zwartepoor- teRoes In een tandemwedstrljd zegevierden. Een der margarinefabrleken schreef b.v. d.d. September aan haar afnemers-detaillisten: ,Jn verband met de voorraden vermengde margarine, accijnsverhooging enz., is het niet mogelijk gebleken, de prijsverlaging van mar garine eerder te yoen Ingaan dan Maandag 6 September a.s. Met ingang van dien datum wórdt de mar garine niet meer gemengd met 10 pet. room boter, zoodat pure margarine zal worden ge leverd tegen een prijs, welke vier cent per kg. lager zal zijn, dan u voorheen voor het ge mengde product betaalde. Dat deze verlaging niet grooter is, vindt zijn oorzaak in den ver hoogden margarine-accijns. Naast het hierboven genoemde pure marga rine-product zal door ons verkrijgbaar worden gesteld margarine vermengd met 16 pet. ver- sche roomboter onder rljkscontróle. De ver pakking hiervan zal voorlooplg alleen geschie den in halfponden. De prijs hiervan bedraagt 12 cent per kg. boven den verlaagden marga- rineprUs.” Tot goed begrip van deze zaak dient nog een mededeellng te volgen. Als in het eerste bericht verklaard wordt, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 cent wordt verlaagd, dan wordt bedoeld, dat voortaan de prijs van de door de fabrikanten afgeleverde ongemengde margarfhe 5 cent per kg. lager zou kunnen zijn dan vroeger de prijs was van de door de fabrikanten afgeleverde margarine met 10 pet. boter gemengd. Reeds spoedig nam Lohmann de leiding, ge volgd door Terreau en Snoek, terwijl de Graaf naar de laatste plaats afzakte. Zoo bleef de situatie geruifhen tild. zonder dat er strijd van beteekenis werd geleverd. Na 30 K.M. kwam Schön van de vijfde plaats naar voren. Hij pas seerde achtereenvolgens van Kempen en Snoek en nestelde zich toen achter Terreau op de derde plaats, die hij evenwel na korten tijd weer aan Snoek moest afstaan. Laatstgenoemde moest zich toen verweren tegen Severgnlni. waarbij de Italiaan geen kans kreeg. Deze moest enkele rofiden later weer zwichten voor van Kempen. Het werd, opnieuw stuivertje wisselen tusschen deze twee, een klein intermezzo tus- schen ettelijke kilometers, waarna de renners eentonig hun ronden draalden. Op de helft van den strijd, na 50 K.M., was de volgorde: Loh mann, Terreau, Snoek. Severgnlni. van Kempen. Schön, de Graaf. Niet lang daarna bezorgde Lohmann de Graaf een ronde achterstand en pech van den Amsterdammer, die van flets moest veranderen, maakte dezen achterstand aanzienlijk grooter. Severgninl en Schön brach ten wat leven In de brouwerij, maar blijvend succes had dit toch niet tot gevolg. De Italiaan verdween tenminste al heel gauw weer naar dreigende woorden toe: „Ik zal je een schoen In Je gezicht gooien" Er kwam nog een andere sergeant bij, doch beklaagde liet zich daardoor niet intimideeren. Hij pakte zijn bajonet en ging tegenover zijn beide meerderen in gevechtshouding staan en voegde hun allerlei dreigementen toe. Met den sterken arm moest hij ten slotte tot rede worden gebracht. De krijgsraad te 's Hertogenbosch had dezen brutalen jongeman tot een gevangenisstraf van tien weken ver oordeeld met aftrek van de preventieve hech tenis. De auditeur-mültair, die een Jaar had ge- elscht, ging in hooger beroep en zoo stond de W. Dinsdag voor het Hoog Militair Gerechta- hof terecht. De advocaat-fiscaal mr. A. Rombach evenals de auditeur-mïlitair van meening, de straf door den krijgsraad opgelegd te was. Spr. vorderde een gevangenisstraf van maanden met aftrek van de preventieve hech tenis. Het Hof zal later uitspraak doen. BRUSSO., 8Z2 en 484 M. 322 M.: 1X20 Gramofoonmuzlek. 12 60 Salonorkeet. ISO Omroeporkest. 1502.20 Gramofoonmu zlek. 5.20 Klelnorkest. S 50 en 7 23 Orn- mofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en vo caal trio. 10.3011.20 Gramofoonmuzlek. 4KIX-M.: 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omr^porkest. 130 Walonorkeet 150 2.20 en 5.20 Gramofoonmuslek. 5.35 Klelnorkeet. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest. 10.301120 Oramofoon- muzlek. DEUT8CHLAND8ENDER, 1571 M. 820 Uitzending uit Nürnberg. 10.20 Berlcb- 10.50 K. Rlstenpart's Kamerorkest. Weerbericht. 112013.20 Oramo- foonmuzlek. Wij. vernemen, dat een fraaie „Piet Hein”- kalender voor 1938 zal verschijnen, bevattende twaalf artistieke foto’s van het uit- en inwen dige van het prinselijk jacht, met een schut blad in kleuren. Z K. H. Prins Bernhard, die zich heeft ver- eenigd met dit plan en tevens met de wijze van uitvoering van dfzen wandkalender, heeft als voorwaarde Vóór zijn medewerking den eisch gesteld, dat de netto-opbrengst ten goede zal komen aan een weldadig doel, met name aan de Noord- en Zuld-Hollandsche Reddlngmaat- schappi) te Amsterdam en aan de Zuld-Hol landsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen te Rotterdam. Ieder, die de sympathieke gedachte van Z. K. H. wil steunen, kan dit thans reeds doen door den kalender aan te vragen bij: het secreta riaat „Piet Hein-kalender”, postbox 2, Amster- dam(c). De kalender is bijzonder geschikt om te die nen als St. Nicolaas- of Kerstgeschenk. vroeg eens een haardenfabrikant. „Net zoo lang als U wat te verkoppen hebt." ant woordde men hem. Adverted in couranten, zoo vaak als U maar kunt." HU nam de proef en het feit dat zijn reclame-budge^ voor courffatenreclame thans tienmaal zoo groot is. doet blijken hoe juist dit advies wel is geweest. Samen met een vriend was hjj door een ron selaar naar Spanje gebracht, doch hjj weiger de daar aan het front te vechten en trachtte te ontvluchten. Eenige kilometers van de grens werd hij door regeeringsambtenaren met zjjn vriend, verdadht van desertie gearresteerd en in een gevangenis te Barcelona, waar zich nog vele anderen bevonden, gedurende vijf en halve week gevangen gezet. De Jongens heb ben daar de grootste ontberingen geleden, ter wijl zij al die dagen in onzekerheid hebben verkeerd over him leven. Want velen van hun medegevangenen werden om de dere nietige reden gefusilleerd. Door de bemoeiingen van den schen consul werden zij eindelijk andere gevangenis overgebracht, minderjarige D. D. eenige dagen later over de Fransche grens werd gezet en op kosten van de Nederlandsche regeering naar Holland kon reizen. Door de marechaussee uit Roosendaal werd hij aan zijn ouders terug gegeven. Zijn vriend, die meerderjarig is, zal waarschijnlijk over een week worden vrijgelaten. Voor zeer goed bezette tribunes werden gisteravond op de wielerbaan van het Olym pisch Stadion wielerwedstrijden verreden, die waren bedoeld als een revanche van de wereldkampioenschappen te Kopenhagen. Het onderzoek naar het geheimzinnige getik op de ruiten van een woning aan den Parallel weg te Schiedam, bewoond door de familie K., kan als geëindigd worden beschouwd. De com? missaris van politie, de 'heer H. Clasie. heeft aan de Telegraaf medegedeeld dat dit tikken moet zfjn veroorzaakt door een der bewoners zelf. Met name mej. K„ die als hypernerveus bekend staat, wordt er van verdacht, de hand in dit voorval gehad te hebben. In den nacht van Zondag op Maandag be trapte een der rechercheurs mej. K. er op, dat zjj met de hand een klap tegen een schilderij gaf, ten gevolge waarvan eenige momenten achtereen het bewuste getik werd vernomen. Gillend en schreeuwend liep zij vervolgens door de woning, roepende, dat zij het spook weer gehoord had. De politie nam daarna het echtpaar K. mee naar het hoofdbureau. De vrouw ontkende echter ten eenenmale. doch verkeerde in hypernerveuzen toestand. De man, van wien de politie gelooft, dat hij geheel te goeder trouw is. zegt overtuigd te zjjn, dat zijn vrouw het tikken niet veroorzaakt. Dinsdagnacht hebben wederom twee recher cheurs gepost in de woning van het echtpaar K„ dat zich op aandrang van de politie reeds om half elf ter ruste had begeven, met het gevolg, dat den geheelen nacht niets is vernomen. Ver moed wordt, dat de zeer overspannen toestand, waarin de bewoonster reeds langen tijd moet verkeeren, haar tot onberekenbare daden heeft aangezet. Ook wordt het niet voor ónmogelijk gehou den, dat de geheele scène in elkaar is gezet ten einde het de familie K. mogelijk te maken zich weer in Den Haag, waar zij oorspronke lijk gewoond hebben, te kunnen vestigen. Dit was haar tot dusverre onmogelijk, daar een werklooze om voor steun in aanmerking te komen, één Jaar in een bepaalde gemeente moet wonen. De geschokte zenuwtoestand zal nu moeten gelden als motief om het mogelijk te maken met behoud van steun naar een an dere gemeente te verhuizen. In ieder geval wenscht de politie de vrouw door een psychia ter te doen onderzoeken. Naar Lloyds uit Fowey meldt, is het wrak van de „Kantoeng”, den grootèn tinbaggenno- len, die op zijn reis naar Indië is verongelukt. Maandagavond bovengekomen. Het wrak bleek nog aan 'n kabel vast te zitten, doch deze werd door een duiker doorgesneden. Het wrak wordt thans, aldus de „Telegraaf" door twee sleep- booten gesleept naar Par, een haven in Corn wall, en maakt goede vorderingen. Immers, wel is door de regeering het meng- gebod afgeschaft, en is dus de verplichte men ging van 10 pet. boter in de margarine ver vallen, maar tegelijkertijd is in het kader der crisiszuivelpolitiek om de gewenschte prijs- en afzelverhoudlng tusschen margarine en boter te doen blijven bestaan de heffing op de margarine verhoogd. Terecht maakte dan ook het regeeringspersbericht geen mel ding van een verlaging van de heffing op mar garine. Het bericht luidde, dat de heffing op margarine zoodanig was vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine voortaan niet meer verpUcht met 10 pet- boter gemengd met 5 cent werd verlaagd. Hiej-bij kan nog worden aangeteekend, dat de prijs van de door den fabrikant afgeleverde ongemengde margarine wel met 5 cent per kg. zou kunnen worden verlaagd, maar dat de prijs der belangrijkste fabrieken slechts met 4 cent per kg. verlaagd is. Door den detail handel kan dus ook de prijs slechte met 4 cent per kg„ ofwel met 1 cent per halfpondspakje ongemengde margarine worden verlaagd. Het verschil van 1 cent per kg. komt niet terecht in de kas van den handel, maar blijft by de margarinefabriek. Resumeerend is het dus goed te weten: dat in de vorige week voor den handel nog geen margarine tegen den verlaagden prijs be schikbaar was, zoodat bij den handel nog geen prijsverlaging kon worden verwacht; dat de prijs voor den handel voor onge mengde margarine slechts 4 cent per kg. la ger is geworden en niet 5 cent, zooals mogelijk zou zün; dat door de verhooging van da heffing op margarine in het kader der crisiszuivel politiek noodzakelijk deze verlaging alleen geldt voor de niet meer met boter gemengde margarine en dat dus de consument, die melange margarine met boter wenscht, niet op de prijsverlaging kan rekenen, doch met een ge ringe prijsverhooging rekening zal moeten hou den. Naar wij vernemen zullen op Woensdag 15 September as. de slultlngswedstrijden op de Stadionbaan te Amsterdam worden gehouden. Op het programma staat de revanche der we reldkampioenschappen sprint voor professionals tusschen Scherens. Van Vliet. Richter en Gé- rardtn. welke renners In deze volgorde te Ko penhagen zijn geëindigd. Voorts staat een revanche voor de amateurs op het programma, nj. tusschen Van der Vij ver. Georget, Ooms en Pola. terwijl een stayers- wedstrUd niet zal ontbreken. In verband met de aanwijzingen van den Jongeman is een 25-Jarige Haarlemsche varensgezel, een communistenleider, gear resteerd. verdacht van ronaelarty. De 20-Jarige gewoon dienstplichtige soldaat van de eerste comp. 6e reg. infanterie te Breda F. J. C. G. de W. had zich aan verschillende fei ten schuldig gemaakt, die te zarnen gequailfi- ceerd werden als „opzettelijke ongehoorzaam heid" en het „als militair opzettelijk een meer dere in zijn tegenwoordigheid mondeling met eenlg kwaad bedreigen en beleedlgen”. Op 23 Juli van dit jaar had de dienstdoende sergeant beklaagde gelast om als kwartler-zleke naar de ziekenzaal te gaan. Beklaagde, die met een maat aan het kaart spelen was, voélde daar weinig voor en onder het uiten van eenige vloeken gaf hij te ken nen. dat hjj niet aan dit bevel wenschte te vol de achterhoede en Schön dee~lde weldra het- doen. Bovendien voegde hij den sergeant de zelfde lot. Lohmann bleef intusschen onbedreigd J aan den kop gaan en ging dan ook als eerste over de eindstreep, gevolgd door Terreau. 6e- vergnini en Schön, die zich de laatste ronden nog naar voren had gewerkt. De belde Neder landers Snoek en van Kempen bezetten de Gistermorgen is aan de haven te Hengelo een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-jarige chauffeur, de heer Pool uit Hengelo, is door een laadboom, welke loeschoot. aan den rug getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Per Roode Kruisauto is hij is hij naar het Algemeen ziekenhuis te Hengelo vervoerd. P was bezig balen, welke uit een schip gelost In de vergadering van de Landstormcommis- sie 's-Gravenhage op 30 September a.s. in den Dierentuin zullen het woord voeren de heer J. j. C. van Dijk, minister van Defensie en Prof. C. H. A. M. Romme, Minister van Sociale Zaken. Tevens zullen in deze bijeenkomst de repro- dUFties van het aan het prinselijk paar aange boden schilderij worden uitgereikt, terwijl ook de film van het B.VL.-Luchtvaartfeest Ypenburg vertoond zal worden. Hat. 1.06 Alt en tenor. 1.35 Gramofoon muzlek. 3.05 Het Breadhurst Septet. 2.50 Declamatie. 3.06 Gramofoonmuzlek 335 Stedelijk Orkest Bournemouth en eollate. 5 05 Gramofoonmuzlek. 520 Henry Hall’s Band. 6.20 Berichten. 6.40 ..Psychology and the Young”. 7.00 Orgelspel en zang. 7 40 BBC-Orkeet. 820 Jack Payne’s Band. 9 06 .Kxcentrice”, causerie. 925 Radio- tooneel. 10.00 Berichten. 10.20 Kerk dienst. 10.40 Orgelconcert. 11.30 Joe Loes en 'zijn Band. 11.5012.30 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PAU8, 1648 M. 820 en 11.30 Gramofoonmuzlek. 1220 Derveaux-orkest en zang. 2.20. 3.50 en 4 50 Gramofoonmu zlek. 5.06 Radlotooneel. 723 Gramofbon- muzlek. 735 Zang. 7.50 Gramofoonmu zlek. 8.06 en 8.60 Zang. 9.06 Planovoor- draeht. 9 2o „Tristan und Isolde”, opera. KEULEN, 4M M. 850 E. Börschel-ork. 12 20 Orkeatconcert. .135 Omroeporkest. 4.30 W. Döhrmann’s orkest. 535 Geva rieerd concert. 620 Omroeporkest. 820 Uitzending uit MUnchen. 10.501320 balalaika-orkeet en soils- Voor het Hoog Militair Gerechtshof stond Dinsdag in hooger beroep terecht de 19-jarlge gewoon dienstplichtige soldaat bU de tiraifleur- compagnie te Amersfoort H- P. G. M. S., door den krijgsraad wegens hét veroorzaken dood door schuld tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf is veroordeeld. Op 26 Mei van dit jaar was hy in een zwem bad te Amersfoort met eenige vrienden aan het stoelen en op een ongelukkig oogenblik duwde hy eén van zyn kameraden, die by het diepe bassin stond, in het water. Deze kon echter niet zwemmen en omdat het ongeval te laat werd opgemerkt, verdronk de Jongeman Jam- meriyk. S. had in zyn vonnis berust, doch de auditeur-militair had hooger beroep aangetee kend. De advocaat-fiscaal was het evenmin met het vonnis van den krygsraad eens, doch niet in dien zin. dat hy verzwaring van de straf vorderde. Spr. was van meening, dat beklaagde hier geen grove schuld te wyten is geweest. Het slachtoffer stond in badcostuum by het diepe gedeelte en deed mee aan een spel, dat allen speelden. Hierdoor nam hy een zeker risico, dat door een noodlottlgen samenloop van omstandighe den tot zyn dood leidde. Spr. vroeg daarom vryspraak. De verdediger mr. J. H. Willems sloot zich grootendeels bij het requisitoir aan. De Jongeman had nameiyk van vrienden ge hoord, dat er in Spanje werk te krygen was, als chauffeur of monteur, het beroep dat hy uitoefent. In een bureau aan de Lange Lakenstraat te dat, kennelyk aan de communisti sche platen, door communisten gedreven werd, kreeg hy nadere inlichtingen van den gearresteerden ronselaar. Deze raadde aan een bewijs van Nederlanderschap aan te vragen op naam van zyn b*>er, omdat hy zelf minderjarig was. Zoo gezegd, zoo gedaan. Per trein vertrok men naar Amsterdam, waar de varensgezel geld haalde voor de reis naar Parijs en dit aan de geronselde jongemannen gaf. Van Parijs, waar men vorsteiyk onthaald werd, ging men per auto naar de Spaansche grens. Daar waren gidsen, die de jongelieden over de grens brach ten, hetgeen een. zeer lange wandeling was. In Spanje kregen zy een zeer onaangename behandeling en werden zy naar het front ge stuurd. zy trachtten echter te ontsnappen, wer den bij de Fransche grens opgepikt en naar de gevangenis te Barcelona overgebracht, waar zy, zooals wy boven reeds meldden, eenige vreeselyke weken doormaakten, tot zy tenslot te door den Hollandschen consul werden be- vryd. Per autobus, die onderweg nog in een ravyn stortte, kwam de Haarlemmer weer in Frankryk terug. Tegen den varensgezel is niet alleen proces verbaal opgemaakt wegens ronselary, maar ook wegens valschheld in geschrifte. Dinsdagmorgen werd hy voor den Officier van Justitie geleid, doch hij ontkent alles wat hem ten laste wordt gelegd. teri Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van 1 de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer zal de Phohi op Donderdag 16 en Za terdag 18 dezer speciale uitzendingen voor Ned. 1 Indië verzorgen. 1 Op Donderdag 16 September vindt omstreeks 1 vier uur een rechtstreeksche uitzending plaats 1 vanuit den Schouwburg te Deventer, waar dien middag de offlcieele herdenking van het Jubi leum «plaats vindt. Hier wordt o.a. gesproken door den Minister van Economische Zaken en 1 door den burgemeester van Deventer. Ook zal bij deze gelegenheid een geschenk worden aan geboden namens de* oud-leerlingen in Indië. Op Zaterdag 18 September zal tusschen 15.10 en 15.40 een radio-Journaal worden uitgezonden met flitsen van de verschillende festiviteiten. die gedurende deze feestweek in Deventer plaats vonden. feld. Daar op hen ook nog thee, chocolade, sigaren enz. werden aangetroffen, waren zy ook strafbaar wegens een poging tot ontduiking van aangifte van goederen. Zy werden veroordeeld tot elk een maand gevangenisstraf en een boete van 600 mark of 15 dagen hechtenis. Dinsdagnamiddag zyn in hotel Bellevue te Nymegen de jaariyksche Studiedagen van de Hereeniglng der Kerken geopend met een in- leidingswoord van den voorzitter der Studie club Prof. Dr. Alph. Mulders die vorig jaar als zoodanig Prof. Dr. Tltus Brandsma O. Carm. is opgevolgd. De voorzitter herinnerde in zyn begroetings woord aan het tienjarig bestaan der Hereeni- ging in Nederland, welke gedurende de afge- loopen tien Jaar veel nuttig werk heeft kun nen doen en de banden met de Oostersche Kerk heeft versterkt, het Oostersch vraagstuk ernstig heeft kunnen bestudeeren. Prof. Dr. Des. Franses O. F. M. gaf vervol gens een van diepgaande studie getuigende beschouwing over de geschiedenis der Armeen- sche Kerk, welke teruggaat tot de Kruistochten, toen in 1196 het Koninkrijk Armenië gesticht werd. Prof. Dr. Alph. Mulders behandelde de Ar- meensche theologie en liturgie, terwyi des avonds Prof. Dr. M. A. van den Ouderyn OP. uit Fribourg een Inleiding hield over de Mechi- taristen en hun werk. Woensdag, tweeden dag, werd ingezet met een plechtige H. Mis volgens den Armeenschén Ritus, opgedragen in de Carmelietenkerk van St Augustinus. O. L. Vr. van den Carmel. De tweede Lustrum-herdenking werd gehou den in het St. Canislushuls. Prof. Dr. Tltus Brandsma O. Carm. gaf een historisch over zicht. Z. H Exc. Mgr. Dr. Jan Olaf Smit uit Rome sprak de feest-herdeflkingsrede uit. Nadat van der vyver was gehuldigd voor het behalen van den wereldtitel waarbij hy weru toegesproken door den directeur van het Sta dion, den heer J. J v. d. Berg en den voor zitter der Nederlandsche Wlelren Unie. Jhr v.d Bergh van Heemstede, werd een aanvang ge maakt met den sprlntwedstryd, waarvoor aller eerst de nieuwe wereldkampioen en Kropman aan den start verschenen, waarbij v. d. vyver zyn tegenstander geen schyn van kans gaf. Ooms kreeg het daarna heel wat moeliyker te gen den Italiaan Pola. Na ongeveer vyf minu ten gebeianceerd te hebben, besloot de Italiaan den kop te nemen. Ooms volgde op eenige leng ten en trachtte na de derde bocht te demar- reeren. maar de Italiaan was hierop voorbereid Hy ving zyn tegenstander op en de Hollander werd op het rechte eind kansloos geklopt. Pola toonde daarna zyn meerderheid over Krop man. terwyi v. d, Vyver vervolgens na een aar dige race met een half wiel over Ooms zege vierde. In den vyfden rit liet v. d. Vyver Pola van den kop vertrekken. Geleideiyk ging de Italiaan over tot het versnellen van zyn tem po en hoewel v. d. Vyver hiertoe alles In net werk stelde slaagde hy er niet In Pola te pas- seeren. De Italiaan ging met een wiellengte voorspreng door de finish, waarmee hy tevens den wedstryd won. Ooms bleef tenslotte in een spannenden rit met moeite de meerdere van Kropman. Voorts reed van Vliet, die te Kopenhagen tweede werd achter Scherens een bitdagingswed- strijd tegen den Duitscher Merker». In den eersten rit won van Vliet zooals hy wilde. HU vertrok van den kop en liet den Duitscher voor de Marathontribune naar voren komen. Een korte demarrage bracht van Vliet naast zy.o tegenstander, die toen royaal werd geklopt. In den tweeden rit drong Merkens van Vliet de leiding op. Zoo ging het in een kalm tem po, tótdat onze landgenoot zich na de derde bocht door den binnendoor passeerenden Mer kens finaal liet verrassen. Van Vliet was toén practised reeds geslagen, want de Duitscher het zich zyn voorsprong niet neer ontnemen. Er was dus een derde beslissende rit noodlg. Hierin liet van Vliet echter niet met zich spelen. Ook nu vertrok onze landgenoot van den kop, maar hy was thans op zyn qui-vive en versnelde reeds spoedig in die mate zyn tempo, dat de Duitscher op het laatste rechte eind zelfs bet wiel van zyn tegenstander niet kon houden. Sprlntwedstryd, le rit: 1. sec.. 2. Kropman; 2e rit: 1. Pola. 12 4/5 sec., 2 Ooms; 3e rit: 1. Pola, 13 sec., 2. Kropman; 4e rit: 1. v. d. Vyver, 13 1/5 sec., 2. Ooms; 5e rif 1 Pola. 12 3/5 sec., 2. v. d. VUver; 6e rit: 1. Ooms, 12 4'5 sec., 2. Kropman. Totaal: 1. Pola, 3 pnt.; 2. v. d. vyver, 4 prtt.; 3. Ooms. 5 pnt.; 4. Kfopman. 6 pnt. UitdaglngswedstriMf le rit: 1. van Vliet. 13 sec., 2. Merkens; 2e rit:, 1.'Merkens. 13 sec., 2. van Vliet; 3e rit: 1. van Vliet, 121/5 sec.. 2. Merkens. Totaal: 1. van Vliet, 4 pnt Merkens, 5 pnt Klassementswedstrljd voor amateurs over 8 KM.: 1. Groenewegen, 18 pnt.. 11 min. 15.1 sec.: 2. Remkes. 12 pi^t.; 3. en 4. van Breda en Brl- zee. 7 pnt. TandemwedstrUd voor amateurs: 1. Zwarte- poorteRoes. 3 pnt.; 2. FavejeeV. d. Voort. 5 pnt.; 3. en 4. HerbersfiofSchenk en Bouquet —van Ryn. beiden 6 pnt. 100 K.M achter groote motoren: 1. Lohmann. 1 uur 23 min. 24 3/5 sec.; 2. Terreau; 3. Se- vergpini; 4. Schön; 5. Snoek; 6. van Kempen. HILVERSVM I, 1«75 M. (AVRO-uiUen- <lln<) 8 00 Gramofoonmuzlek. 10 00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek. 10 30 Het Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 12.30 Kovaca Lajoa' orkest, soliste en gramofoonmuzlek. 2.00 Vlool- voordracht. 2.30 Jonny Kroon’s ensem ble en gramofoonmuzlek. 4.00 Voor zie ken en thulszlttenden. 4.30 J. Kroon’s ensemble. 5.05 Voor de kinderen. 5.35 Renova-kwintet. J5.30 Sportpraatje. 7.00 Savoy-orkest en soliste. 7.3.0 Causerie over de Parljsche wereldtentoonstelling. 8Oo Berichten ANP. Mededeellngen 8.10 Operexle-orkest, gemengd klein koor en solisten. 9.00 Gramofoonmuzlek. 9.40 Or gel- en vioolspel. 10.15 AVRO-Dansorkest. 1100 Berichten ANP. Vervolg dansmuz. 11.3012.00 Óramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. (8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012 00 NCRV) 8 009 15 en 10 OO Gramo- foonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek.' 1130 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO- orkest en gramofoonmuzlek. 2.00 Hand werkles. 2.65 Gramofoonmuzlek. 3Oo Vrouwenhalfuur. 3 30 Gramofoonmuzlek. 3 45x Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.15 De Gooilanden. 6.30 ge reformeerd Frlesch halfuur. 7.00 Berich ten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7 45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Her haling 8O8-berichten. 8.15 De Koninklij ke Mar Ine kapel. 9.00 .Herinnering aan het Volkspetlttonnement’’, causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoon muzlek. Hierna: Schriftlezing. DROITW1CH. 1500 M. 11 25 Gramofoon- muMek. 12 05 BBC-Welsch-orkest en so- >ensle. tekenden roman i voor velen. En in men er dicht behoort aan de Naar aanleiding van" de berichten betref fende de wyzigingen in de heffingen op boter, oliën en vetten en margarine en de afschaffing van het menggebod, schrijft de Ned. R. K. Bond van handelaren in boter en margarine, dat gedurende de vorige week door de fabrieken nog geen margarine te gen den verlaagden prys werd afgeleverd. gens overtreding der deviezenbepalingén ver- ,^r is leed, dat geen oog mag pei len, dat men alleen dragen moet en men worstelend^tn^strijdend, gesterkt door hooger krtfcht7\indeHjk zelf moet leeren overwinnen. Aldus staat\n een te lezen. Een Zen een ander vermi- bij vinden: ,Ji'et levi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6