ONS BLAD China zal zich verweren tegen de blokkade Gaan Duitschland Italië en niet naar Nyon II l OPSTAND IN PARAGUAY ONDERDRUKT Het nieuws van heden De bezetting der Pratas- eilanden wordt bevestigd Men wenscht verwijzing naar deniet-inmengingscommissie DE BAROMETER Fransch vliegtuig neergeschoten Poging tot kinder roof JOH. LAUWERS païciop 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Z- txond De burgeroorlog in Spanje DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE Quesnay verdronken De evacuatie van Hongkong T wee zeegevechten W er eldmissie-Zondag De Nederlandsche gezant te Polen Het Vaticaan en Ts jecho-Slo wakü e Voldoening te Praag Weer nieuwe duikboot- aanvallen Vulkaan in werking De etryd rond Sjanghai Op de Salomon-eilanden RONSELAARS GEPAKT tr ^ONLWWUIUIII lUHIJJ/WMfjf PERS Beleediging van een minister De postzegeltwist met Honduras Geslaagde aanval van Franco ten Noorden van Saragossa Directeur-generaal der Bank vo^r internationale betalingen Japan annuleert Russische scheepsbouworders Vrijdagmiddag zal de Middel landse he Zee-conferentie geopend worden Kolonel Franco begeeft zich in het hol van den leeuw Leider van Zwart Front voor het Haagsche Hof Nog juist op tijd bemerkte de moeder de ontvoering ADVERTENTIEPRIJZEN* ^er lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Tijdens een achtervolging door een rechtsch escadrille Motie van vertrouwen in Belgische regeering Generaal Terautsji zou de leiding krijgen der Japansche operaties in Noord-China o China's beroep op den Volkenbond Het Chineesehe roode leger strijdt 290 No. JAARGANG DERTIGSTE n voa deellng De bloedige strijd in China. Een foto van het bombardement van Sjanghai De opstand in Paraguay is onderdrukt. Zuivelbond mee 1.TT gebeurde in kennis gesteld. berichten op— een t re- het agent- 1 rijf aan aan- een ge- Door de zware kanonnade zijn de voorsteden van Sjanghai ernstig beschadigd. Een Japansche patrouille in de straten BILBAO, Sept. (Havas). De correspondent ran Havas verneemt, dat de kruiser Baleares rijf door de Regeering gewapende treilers, die ver gezeld waren van de torpedoboot Libertad. heeft ontmoet. Het Is tot een kort treffen gekomen, waarbij de Libertad, evenals eenige andere sche pen, werd getroffen. Zij slaagden er in in Zuid westelijke richting te vluchten. Stand op Donderdag 16 uur Tja.: Vorig* stand: 76&A De Amerikaansche consul te Foetsjau heeft in opdracht van Washington het consulaat geslo ten. HU trekt zich met de Amerikaansche bJ- gers naar Hongkong terug. SJANGHAI, 8 Sept. (Reuter) Het Chl- neesche ministerie van Buitenlandse!» Za ken heeft den vertegenwoordigers der mo gendheden een nota doen toekomen waarin verklaard wordt, dat de Chineesehe lucht macht in verband mei de Japansche blok kade gedwongen zal ztfn een actie tegen de Japansche oorlogsschepen langs de kust te ondernemen. tale tonnage van 18.000 ton, voor rekening van Sovjet-Rusland, geannuleerd. Men loopt hierdoor vooruit op het van kracht worden van de nieuwe wet op de scheepecon- tiöle, die de regeering machtigt den bouw of de levering van schepen voor het buitenland te schorsen. MADRID, 8 Sept. (Havas.) In de secto ren van de brug der Franschen en de Cerro del Aguila hebben de troepen van Franco opnieuw drie uur lang aanvallen onderno men, zonder dat zij er in slaagden de linies der regeeringstroepen te doorbreken. POITIERS, 8 Sept. (Havas). De directeur- generaal van de bank voor internationale be talingen, Quesnay, is bij het baden in een vij ver te Saint Leomer verdronken. Quesnay. die 44 jaar oud was, vertoefde als gast van den eere-dlrecteur-generaal der Ban- que de France, Moreau, met zijn vrouw en kin deren te Saint Leomer. Minister Steenberghe ove- de levering van var kens aan dr. Deterding. rnieu. ïlhler V Se van leve dan De diplomatieke redacteur van schap Stefanl schrijft; Havas meldt van het front van Santander, dat de afdeellng der rechtschen, die langs de kust optrekt, gisteren verscheidene dorpen en stellingen ten Zuiden en ten Zuld-Westen van Kaap Prieto blijft bezetten. Het schijnt dat t llnksche commando al zijn troepen heeft gecon centreerd langs de Sella om daar slag te le veren. Deze slag zou beslissen over het lot van Asturië. De vulcaan Bagana up bet eiland Bougainville is gaan werken. China zal zich krachtig verweren tegen de Jn- pansche blokkade. Fransch vliegtuig door een rechtsch escadrille neergeschoten. ivang B feit sraar mede, van BAYONNE, dat een verkol schappij ,Xir per- ver- Twee personen te Utrecht overleden tengevolge van het eten van vergiftigde paddenstoelen. O O XD Ml Uit ileum- 1 heer geheel hoofd nd te an de onheil l. K. Ne vens tom. vor- snlglng eptem- telllng, m ver- 1". De bezetting der Pratas-eilanden door de Japansche marine wordt door de vuurtoren wachters der eilandengroep bevestigd. Vol gens hun mededeelingen heeft een torpedo- bootjager een afdeellng aan land gezet, waarna de Japansche vlag werd geheschen. De Chineesehe bewoners moesten de eilan den verlaten. De Japanners waren voorzien van machinegeweren en vlakkebaangeschut. In Britsche kringen te Tokio vermoedt men, dat Japan een luchtbasis op de groep wil inrichten. Naar uit Hongkong wordt gemeld heeft de Japansche consul verklaard, dat de ge- heele Japansche bevolking voor eind Sep tember uit Hongkong geëvacueerd aal wor den. Er wonen te Hongkong nog ongeveer duizend Japansche onderdanen. CANBERRA, 8 Sept. (D.N.B.) De gouverneur van Nieuw Zeeland heeft aan de Australische re geering medegedeeld, dat de vulcaan Bagana op het eiland Bougainville, deel uitmakende van de groep der Salomon-eilanden, in hevige wer king is. De rook stijgt ongeveer 5000 meter hoog op. Het gebied is dicht bewoond. De hoofdstad bevindt zich echter niet in gevaar. China verzoekt den oorlogs- en koopvaardij schepen der bevriende mogendheden om er zorg voor te dragen, dat zij op zekeren afstand van Japansche oorlogsschepen en transporten blijven, zoodat zU bulten gevaar zijn. Buitenlandschen schepen, die van China komen, wordt verzocht op de brug de nationale kleuren te voeren. Des morgens om 11 uur zal eerst dte zitting van den Volkenbondsraad worden geopend. Zoo als gewoonlijk zal deze eerste bijeenkomst ge wijd zijn aan het opstellen der agenda. De pauselijke bulle over de nieuwe begren zing der diocesen tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakjje heeft, volgens Havas, In Tsjecho- Slowakije levendige voldoening gewekt. Daar de kerkelijke grenzen nu samenvallen met de politieke grenzen, beschouwt men dit in politieke kringen als een erkenning door den H. Stoel van de Hongaarsch-Tsjecho-Slowaak- sche grenzen. Op dezen zelfden dag heeft de Tsjecho-Slo- waaksche regeering het sequester opgeheven op de kerkelijke goederen in Slowakije en subcar- pathisch Rusland. De geste van het Vaticaan wordt met geest drift door de heele pers begroet. De nieuwe regeling is vastgesteld ter uitvoe ring van den modus vivendl, welke gerulmen tijd geleden tusschen den H. Stoel en Tsjecho- Slowakije gesloten werd. Aanvankelijk heeft de doodelijk verschrikte moeder aan dit verzoek voldaan, doch later op den dag heeft zij de gemeentepolitie van het Uit Cordova wordt gemeld, dat eenige afdee- lingen Regeeringstroepen gisteren geprobeerd hebben de Rechtsche linies in den sector van Penna Roya binnen te dringen. Na een-kort ge- Dinsdagmorgen tegen den middag was mevr. B. te Oisterwjjk, wonende aan den Moergestel- schenweg. bezig .met het waschen van haar kin deren. Nadat het tweejarig dochtertje gewas- schen was, mocht het In den voortuin gaan spelen. Met een andere kleine was mevr. B. nog bezig, toen een woonwagen voorbijreed. BUENOS AIRES, 8 Sept. (Havas). Vol gens uit Paraguay ontvangen berichten zou den de troepen van president Payva den opstand, die gisteren te Asuncion is uitge broken, onderdrukt hebben, en den toe stand opnieuw meester zfjn. „Zooals bevestigd is had de Italiaansche re geering een gunstig standpunt ten aanzien van het voorstel tot het houden van een Mlddel- landsche Zee-conferentie aanvaard, doch door het uitdagende Russische gebaar, dat door Italië resoluut is afgewezen, is een nieuwe si tuatie geschapen. In officieuze kringen te Rome acht men het gewenscht, dat aan de voorge stelde besprekingen ook andere mogendheden, zooals Portugal en Polen, deelnemen. De be sprekingen zullen kunnen worden gehouden in de commissie voor de niet-inmenging, waaraan Italië bereid is te blijven medewerken.” Uit Asuncion wordt nader gemeld, dat de troepen der regeering de prefectuur van poli tie bezet hebben en de oudstrijders, die zich hiervan meester hadden gemaakt, hebben ont wapend. Nader meldt Havas, dat de regeering on der leiding van Payva de macht weder In han den heeft gerïomen. De regimenten, die op weg waren naar Asuncion om de regeering bij te staan, zijn naar hun garnizoenen terugge keerd. Krachtige maatregelen worden genomen om nieuwe onlusten te vermijden. Kolonel Rafael Franco, de oud-presldent van Paraguay, is per vliegtuig van Buenos Aires naar Asuncion vertrokken, onkundig van de wending, die de gebeurtenissen hebben genomen. De Amhemsche politie heeft drie bekende Amhemsche communisten gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan ronselartj van werklooze jongelieden, die naar Spanje zijn vertrokken. Acht van deze jongemenschen. an der wie een Amhemsche jongen, hebben kans gezien uit Spanje te ontvluchten en naar Nederland terug te keeren, aldus, bericht het Handelsblad. Sept. (Havas.) Vernomen wordt, svllegtuig van de Fransche maat- Pyrenées", aan boord waarvan -‘fb °n^— de Fransche piloot Abel Guides bevond en dat het vliegveld Parme bij Biarritz gisteren om 16 uur 50 had verlaten, door een rechtsch escadrille achtervolgd is, toen het in het gezicht van Gfjon was aangekomen. Onder het vuur der machinegeweren stortte het Fran sche toestel brandende neer nabij het plaatsje Riba de Cella. De piloot kwam In de vlam men om. De gezagvoerder van het 3600 ton metende Britsche petroleumtankschip Pegasus beeft me degedeeld, dat het schip gisteren ter hoogte van Kaap Slgrl op het eiland Mytilene een duik boot ontmoet heeft, die de vlag der Spaansche nationalisten voerde. De duikboot dook voor het schip op, en verwijderde zich daarna weer. De Pegasus was met een lading Russische petro leum op weg van Batoem naar Alexandria. BUREAUX x HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS x Rpr kwartaal voor Alkmaar t f2.— buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N-V.j Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met SINGAPORE, 8 Sept. (Reuter.) Dr. Tsjang is uit China hier aangekomen en per vliegtuig naar Europa doorgereisd. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat Tsjang op weg is naar Genève, om daar de zaak vanChina te be pleiten. Gisteren Is de strijd op twee punten van het front van Aragon weder hevig opgelaaid. Ten Noorden van Teruel hebben de regeeringstroe pen een aanval ondernomen op de rechtsche stellingen, welke echter mislukte. Ten Noorden van Saragossa hebben de troepen van Franco een geslaagden aanval ondernomen, waardoor de weg van Saragossa naar Jaca tot Almudevar geheel vrij is komen te liggen. De Japansche scheepswerven hebben de con tracten met de Russische fegeering betreffende den bouw van zeventien schepen met een to- Volgens goed ingelichte kringen is generaal Graaf Terautsji, de oud-mlnister van Oorlog, op 5 September in het geheim uit Tokio te Tientsin aangekomen. Ondanks het stilzwijgen van officleele krin gen meent men te weten, dat hij het opperbevel op zich zal nemen over alle operaties in Noord- China, met inbegrip van die van het Kwan- toengleger, dat van Kalgan, vla den spoorweg PeipingSoeljoc%n, oprukt naar Tatoeng in de provincie Sjanst. Men verkeert nog steeds in onzekerheid st Duitschland en Italië naar Nyon zullen gaan .Agentia Fides" meldt uit Rome, dat ter voorbereiding van den Wereldmissie-Zondag, die telkenjare op den voorlaatsten Zondag van October gehouden wordt, de secretaris van de 1 Propaganda Fide, die tevens voorzitter is van het Pauselijk Liefdewerk van de Voortplanting des Geloofs. Mgr. Celso Costantini, een op roep heeft gericht tot de geheele wereld, om dezen Wereldmissie-Zondag nog beter te doen slagen dan vorige jaren. den als ding van van de conferentie. MANAGUA, 8 Sept. (Havas) De minister van Bultenlandsche Zaken heeft verklaard, dat Nicaragua bereid Is het geschil met Honduras over een postzegel, tegen welks uitgifte Hon duras heeft geprotesteerd, langs vreedzamen weg te regelen. Niettemin, aldus voegde de minister hier aan toe. is Nicaragua vastbesloten zijn rechten te verdedigen en zal de postzegel In geen geval aan de circulatie worden onttrokken. vecht werden zij teruggedrongen met achterla ting van 50 dooden en 100 gewonden. Gisteren werd te Algiers aan het einde van den middag een hevig kanongebulder gehoord, komende uit de richting van Tenes. Het zou een zeeslag betreffen, welke zou hebben ge duurd van 18 tot 20 uur, tusschen den recht schen kruiser Canarias en zeven Regeerings- vaartuigen. Het Fransche patrouillevaartuig Iphlgenie en twee torpedobooten zijn uit Aiglets vertrokken om aan iedere eventualiteit het hoofd te bieden. Dit antwoord der Duitsche regeering op de uitnoodlging voor de conferentie te Nyon wordt in bultenlandsche politieke kringen te Berlijn uitgelegd als een weigering om de conferentie bij te wonen. Het antwoord van Italië zal, naar men aan neemt, van dezelfde strekking zijn. BRUSSEL, 8 Sept. (Belga.) De Kamer heeft een motie van vertrouwen in de Belgische geering aangenomen met 130 tegen 34 stem men en 21 onthoudingen, len 'zij te kennen geven, dat zij zich onvoor- waardeljjk ter beschikking van de centrale re geering hebben gesteld. De commandant van dit leger deelt dat hij, overeenkomstig de aanwijzingen de centrale regeering. het Chineesehe roode leger in het achtste leger van Nankings strijd krachten heeft omgezet en dat alle officieren en manschappen den eed van trouw aan maarschalk Tsjang Kal Sjek hebben afgelegd. Zooals men zich wellicht herinneren zal, zijn het deze communistische troepen geweest, die het eerst den .strijd tot den dood” tegen Ja pan hebben geproclameerd. Te Gibraltar loopt het gerucht, dat een Britsch en twee Spaansche stoomschepen in den afge- loopen nacht in de buurt van Algiers zijn aan gevallen. Vlootautoritelten te Gibraltar hebben den vertegenwoordiger van Reuter vanochtend op diens informatie medegedeeld, dat ril dit ge rucht niet kunnen bevestigen. NEURENBERG. 8 Sept. (Reuter). Het Duitsche antwoord op de uit- noodiging tot het bijwonen van de conferentie te Nyon zal, naar Reuter meent te weten, de zaak naar de Lon- densche niet-inmengingscommissie verwijzen. In het antwoord zal ook het inci dent met de „Leipzig" genoemd wor- een der redenen voor de hou- Duitschland ten opzichte WARSCHAU, 8 September (ANP) De nieuwe Nederlandsche gezant, de heer Bosch Ridder van Rosenthal, heeft in een plechtige audiëntie den president der Poolsche Republiek zijn ge loofsbrieven overhandigd. In Duitsche kringen, die de politieke soonlijkheden. die thans te Neurenberg toeven, zeer na staan, gelooft men, volgens Havas, dat het Duitsche antwoord op de ult- noodiging voor de conferentie te Nyon morgen middag bekend zal zijn. Zonder een weigering In te houden, zou het belangrijke reserves ma ken en inzonderheid terugkomen op het in cident met de ..Leipzig”. Met een beroep op het gebed en de offer vaardigheid van de geloovigen der geheele we reld besluit dit belangrijk schrijven. Een Chineesch Missiebisschop schreef aan de Propaganda: „Ondanks de moeilijke om standigheden waarin ons Vicariaat verkeert Is de Missie-Zondag verleden jaar overal gevierd. Ondanks den uitersten nood, waarin onze chris tenen verkeeren. hebben zij toch nog 155 dollar bijeengebracht. Vele Chineezen hebben heel den dag niet gegeten, om hetgeen zij hierdoor be spaard hebben, aan de missie te kunnen afdra gen. Op dezen Zondag zal er geen enkele schoorsteen rooken: zoodoende had men 10 dollar uit den mond gespaard.” Een der woonwagenbewoners zag het kind, riep het ep tilde het over het hekje van den tuin en nam het mee in den wa gen. Mevr. B. zag de ontvoering van haar kind voor haar oogen gebeuren en liep, roepen de: „Mijn kind, mijn kind!”, den wagen achterna. De woonwagenbewoner heeft haar het kind teruggegeven, doch onder voorwaarde, dat zij met niemand over het voorgevallene zou spreken. De eerste vergadering van de conferentie te Nyon zal Vrijdagmiddag om haif worden geopend. Het staat vast, dal Eden het voorzitterschap aal worden geboden. Ondanks het aanhoudende bombardement hebben de Chineezen hun stellingen in het ge bied van Sjanghai den geheelen dag met suc ces verd„J^,”, behalva de renbaan, die in het meest Oostelijke gedeelte ligt en die, naar de Japanners beweren, door hen bezet is. Onder de Chineesehe vluchtelingen in de Fransche concessie en de internationale neder zetting is een cholera-epidemle uitgebroken. Tweehonderd menschen liggen ziek. Twee Chineesehe vliegtuigen hebben aanval op Hongkioe gedaan. Een daarvan werd binnen vijf minuten door het Japansche afweer geschut neergeschoten, het andere ging op de vlucht Chineesehe toestellen hebben bommen laten vallen bij het hoofdkwartier van de lan dingstroepen en bij het Japansche vlaggeschlp. Schade werd echter niet aangericht De Japanners hebben op vijf mijl van Woe- soeng een plaats aangewezen, waar vreemde schepen, die Sjanghai aandoen, voor anker kunnen gaan. De tweede Russische nota wordt thans door de Italiaansche regeering bestudeerd. In poli tieke kringen verwacht men. dat zij niet be antwoord zal worden, omdat zij geen nieuwe elementen bevat De pers, die op deze nieuwe nota nog geen commentaar heeft geleverd, vat den toestand niet al te tragisch op: zij wijdt meer aan dacht aan het congres te Neurenberg dan aan het Russisch-Itahaansche incident. In verband met de verklaringen in de proclamatie van. Hitler over de belangengemeenschap tusschen Italië en Duitschland heeft men het gevoel, dat men in alle omstandigheden op Duitschland kan rekenen. Het feit verder, dat Parijs niet van den Russischen stap op de hoogte was, heeft een geruststellenden indruk gemaakt. Jaarvergadering van den Alg. Ned. F. N. Z. te Den Haag. Voor het gerechtshof te Den Haag is de strafzaak behandeld tegen den 32-jarigen A. J. M-, leider van het Nederlandsche Volksfascis- me. M. had In het orgaan van deze partij „Zwart Front” een artikel gepubliceerd geti teld „Nieuwe onthullingen over de relaties van minister CoUjn" en in dat artikel zich beleed 1- gend over den toenmaligen minister van Justi tie uitgelaten. De rechtbank te Breda had hem daarvoor tot een gevangenisstraf van een maand veroor deeld. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch vernie tigde in hooger beroep dit vonnis, doch nieuw arrest wijzend, legde het dezelfde straf op M. ging in cassatie en de Hooge Raad ver wees de zaak naar het gerechtshof te ’s-Gra- venhage. In het artikel had M. de houding van mi nister van Schaik bij de naturalisatie van Mannheimer gelaakt en in verband hiermee ook eenige verdere beleedlgende beschuldigin gen jegens den minister geuit. Verdachte gaf de feiten toe en de zaak liep dan ook over de vraag of hier sprake was van smaad volgens artikel 261 W. v. S. of van de eenvoudige beleediging van artikel 166 en voorts over het recht van verdachte om tot bewijs van de waarheid van het ten laste gelegde feit te worden toegelaten. De rechtbank te Breda had na een uitvoe rige bespreking in raadkamer beslist, dat er sprake was van beleediging en dat verdachte niet tot het bewijs kon worden toegelaten. De procureur-generaal, mr. L. B. J. Ver- Wieulen, was van meenlng. dat. nu verdachte tegen deze beslissing niet tegelijk met de einduitspraak hooger beroep had aangeteekend. deze in kracht van gewijsde is gegaan, zoodat de kwestie thans niet meer In het geding kon komen. De procureur-generaal achtte de in de dag vaarding aangehaalde uitdrukkingen alle uiter mate beleedigend en vorderde, met vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Breda, wegens eenvoudige beleediging een gevange nisstraf van een maand. De verdediger, mr. B. Perridon te Rotter dam. meende, dat men de tusschentijdsche be slissing van de raadkamer niet als een inter locutoir vonnis moest opvatten, zoodat de kwes tie van het toelaten tot bewijs thans wel dege lijk ter sprake kon komen. Voorts betwistte pleiter het beleedigend ka rakter van de uitlatingen en meende, dat hier slechts van beschuldigingen tegen den minis ter sprake was. waarvan pleiter aanbood deze door bewijs te staven. Het hof zal op 22 September arrest wijzen. Het Chineesehe roode leger heeft zich, naar United Press aan haar bladen meldt, in den strijd in Noord-China gemengd en bedreigt de rechterflank van de bij Nankau en in Tsja- har staande Japansche troepen. Deze, vroeger onder communistisch bevel tegen de centrale regeering strijdende troepen vormen een krachtig leger, dat maarschalk Tsjang Kal Sjek in vele veldtochten ver geefs heeft pogen te vernietigen. Uit de te Sjanghai ontvangen blijkt, dat deze oorspronkelijk communistische troepen de sovjet-sterren van hun uniformen hebben verwijderd en thans de kenteekenen der centrale regeering dragen. Hiermede wil-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1