I J H Uitvaart Esther De Boer-van Rijk NEUTRALE PAEDAGOGIE Kerkelijk leven ZAAKWAARNEMER1J I VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 Officiersopleiding Verkorte cursus aan de K. M. A. In de rotonde LEGEROEFENINGEN De Duitsche Kerkstrijd Indische katholieken protesteeren KATHOLIEK JEUGDWERK Contact Tnet Vlaanderen Minister Van Boei jen OPENING STATEN-GENERAAL Her inner ingspenning FEESTEN IN BEEMSTER M. Ronden, Montfortaan Pal Heil R.K. Esperantisten naar 1 Pater W. Neefjes O.F.M. t In het vaderland terug Audiëntie Bestuursverkiezing BROODBESLUIT AANGEVULD Biggenmerken Boternoteering Huize „St. Joseph” te Vaals Consumptiemelk Het verboden stuk CLEARINGKOERSEN Indische padvinders weer thuis Onderaardsche gangen te Gouda De Broederschap van Notarissen vergadert te Haarlem Dreigende staking te Vlaardingen Operatie had een zeer gunstig verloop Krentenbrood mag geurig worden gemaakt In het kuipers- en haring- pakkersbedryf VLIEGVELD EINDHOVEN OOK IN DEN WINTERDIENST ONBRUIKBAAR GEWORDEN BRIEFKAARTEN JUBILEA BIJ DE PATERS JEZUÏETEN Veldpostkantoren te De Steeg, Holten en Vaassen Drie zilveren priesterfeesten te Nijmegen Voor het eerst sinds de open stelling De Princevlag wederom naar de residentie Een contra-rapport van de wichelroedeloopster De aankomst te Batavia e Kunnen zonder bijbetaling worden ingeruild Opening der tentoonstellingen A MLs' Diverse van Omtrent den toestand van minister Van Boeijen, die hedenochtend in Bronovo te Den Haag is geopereerd, vernemen wij. dat de operatie een zeer gunstig verloop heeft gehad en dat de algemeene toestand alle reden tot tevredenheid geeft. De Duitsche staatssecretaris Funk (tweede van links) bracht, in gezelschap van zijn echtgenoote, een bezoek aan de Parljsche wereldtentoonstelling Het bestuur van den Bond van Kunstenaars ter verdediging van de kultureele rechten heett een protestadres aan den Raad van 'sGraven- hage gezonden naar aanleiding van het verbod door den burgemeester tot opvoering van het ileld de beminde priester re- je. Op de receptie verschenen Leer deken J. L. van Mulu- kater van Spaendonck S.J.. R Canlsiuscollege, meerdere De offlcieele Deensche boternoteering la vast gesteld op 337 kronen is ƒ0.96. Koersen voor stortingen op 10 September 1937 tegen verplichtingen luidende in: Relchs- marken t T2M, Urea t 981, Peseta’s 11X30, Z. H. Exc de Blsschop van Breda sal Dins dag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. F Ten einde een eerste contact te verkrijgen met de Vlaamsche Katholieke Studenten Actie, is door een vijftigtal jongens en leiders van de Kruisvaart hier te lande op 4 en 5 Septem ber JJ. een bezoek gebracht aan „Hernleuwen- burg" te Wlelsbeke (West Vlaanderen), waar de leden der K. S. A. bijeen waren. Tijdens deze bijeenkomst werd door kanunnik K. Dubois een uiteenzetting gegeven van de beteekenls van dit contact, speciaal waar het betreft de internationale verbroedering op basis der Kath. Actie. Noord- en Zuid-Nederland zou den volgens kanunnik Dubois in de toekomst een mlssie-centrum kunnen vormen voor de overige landen van Europa. Naar spr. verder nog meedeelde, bestaan er plannen om in 1938 een breeder contact tusschen de Kath. Jeugd organisaties tot stand te brengen. Met belangstelling werd van Vlaamsche zijde kennis genomen van de activiteit der Kruis vaart op verschillend gebied. Naar aanleiding van het overlijden van mevr. Esther de Boervan Rijk heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten een herinneringspennlng vervaardigd, ter grootte van 40 m.m. Op de voor zijde staat het goedgelijkend portret van de actrice met geboorte- en sterfdatum, op de keer zijde de tekst: „Met haar kunst diende zij ons volk.” De KLM. heeft besloten den zomerdienst welken zjj tweemaal daags heen en weer naar Eindhoven vliegt, ook met Ingang van 1 No vember te handhaven, wanneer de winterdienst Ingaat. Dit Is de eerste maal dat de Eindhovensche luchthaven ook des winters aan het internatio nale luchtverkeer zal deelnemen. De dienst zal worden onderhouden met Dou glas D.C. 3 vliegtuigen. na de vee-, zuivel-, landbouw men-, handwerken- stelllngen geopend. Na deze opening hebben de genoodlgden een rondgang gemaakt over de verschillende ter reinen. Men bericht ons van de zijde van de vier samenwerkends. bonden, welke de onder- handellngen voeren met de werkgevers in het kuipers- en haringpakkersbedrjjfdat het niet mogelijk schijnt te zijn; dat langs den weg van onderhandellngen een bevredigend resultaat voor de in dit bedrijf werkzame ar beiders zal worden bereikt. Tijdens de as. oefeningen van de lichte bri gade zal, in samenwerking met den postdienst, een veldpostkantoor worden opgericht, dat van 15 t.m. 17 September In De Steeg en van 18 t.m. 19 September te Holten sal zjjn gevestigd. Men wordt verzocht behalve den naam van den geadresseerde en het legeronderdeel bij het adres te vermelden „Veldpostkantoor Lichte Brigade”. Van 30 t.m. 34 September worden legeroefe- ningen gehouden, waarbij de lichte brigade zal optreden als „roode partij". Daarvoor blijft het veldpostkantoor gedurende dezen tijd te Holten gevestigd. Voor de „blauwe partij" zal van 30 tin. 34 September een veldpostkantoor te Vaas sen zijn gevestigd. Gedurende deze oefeningen Is het gewenscht aan het adres toe te voegen de aanwijzing „Veldpostkantoor Holten” „reen „Veldpostkantoor Vaassen”. AMSTERDAM, 9 Sept. Onder enorme belangstelling van 't saamgestroomde publiek is Donder dagmiddag 't stoffelijk overschot van mevr. Esther de Boer-Van Rijk uit den Stadsschouwburg grafwaarts ge bracht. In lange rijen hadden de be langstellenden heel den morgen in de Marnixstraat gestaan om tenslotte tot de peristyle van den Stadsschouwburg te worden toegelaten, die als chapelle ardente was ingericht. Nederlandsche Zulvelcentrale, 13 September tjn. 18 September consumptiemelk regeerings- contract, taxe-gedeelte 6.75 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwaü- teitsafdracht. Overmelk regeerings-mlnlmum- Prtjs 5.70 cent. Afdracht bij levering In COUSHIUptl® BB" dare dan taxe-melk 3J0 cent. Woensdag werden te Nijmegen drie zilveren priesterfeesten van paters Jezuïeten gevierd, die daar al sinds jaren hun werkkring hebben. Dr. L. de Jonge S.J., thaqs leeraar aan het Berchmanianum aan de Houtlaan en sinds eenlgen tijd lijdende. Zijn gezondheidstoestand liet daarom niet toe dat aan de viering van zijn zilveren priesterfeest een plechtig karakter werd gegeven. Des morgens droeg de jubileerende pater in de kapel van het Berchmanscollege een stille H. MIs van dank op. In eigen kring werd de jubileerende priester gelukgewenscht. Van vele zijden, vooral uit Amsterdam en Den Haag, waar hij vroeger aan de colleges gedoceerd heeft, mocht hij nog veel schriftelijke gelukwenschen ontvangen. Pater W. KelleV 8.J., de procurator van de Missiën op Java, vierde zijn zilveren priesterfeest ook in bescheiden kring van familie en con fraters. Des morgens droeg hij In de huiskapel van de Mlssleprocuur een stille H. Mis van dank op in tegenwoordigheid van eenige familieleden en confraters. Van vele zijden, en vooral van mis sie vrienden, mocht de jubilaris blijken van sym pathie ontvangen. Vele bloemstukken werden gezonden, waaronder ook een van den Rotter- damschen Lloyd. Onder de vele telegrammen van gelukwensen was een telegram van den Superior der Missie op Java. Pater Dr J. van Baal en zijn mede-jubileerende confraters In de missie, de aeereerw. paters Van Driel, Van Hoof en De Hoog. Voorts kapelaan .priesterfeest. Des morgens droeg de jublleeren- B^giter een plechtige H. Mis van dank op in :hlekerk met assistentie van beide ■laans, dwweleesw» paters Van Keu- tplthus. De kerk was geheel gevuld. dKzong ter eere van zijn directeur 3^%nda Pontlflcalls van Laurentio Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat In afwachting van een definitieve beslis sing omtrent de verdere aanvulling van het offl- derskorps de cadetten der infanterie en der cavalerie, die In 193? tot de Koninklijke Militair Academie zijn toegelaten met be stemming voor den dienst bij het leger hier te lande In een verkorten cursus van on geveer een jaar zullen worden opgeleid tot offi cier. Deze maatregel wordt genomen om reeds In 1938 te kunnen voorzien In de grootere be hoefte .aan officieren, welke het gevolg zou kunnen zijn van de reorganisatie van die wa pens. De langs verkorten weg opgeleiden zullen na hun offlciersbenoeming door het volgen van spe ciale cursussen worden bekwaamd In de vakken, waarin zij geen onderwijs of minder dan ge woonlijk hebben ontvangen, zoodat dese offi cieren In geen enkel opzicht achter zullen staan bij hen, die een normalen cursus aan de K M. A. hebben gevolgd. Naar aanleiding van het rapport, dat de Ver- eeniglng van wichelroede-loopers bij het ge meentebestuur van Gouda heeft Ingediend over de onderaardsche gangen, heeft mevr. Klein Sprokkelhorst een contra-rapport uitgebracht. Zij zegt daarin o.m. het volgende: De gedane onderzoekingen op 13 Juli, 11, 14 en 18 Augustus en de daarna plaats gehad hebbende verificatie door middel van de be staande gegevens, verzameld door den heer A R. van Putte en de mededeelttigen van Gou wenaars, wettigen het vermoeden, dat er een uitgebreid net van onderaardsche gangen aan wezig is, waar vroeger het kasteel stond en dus In het Houtmansplantsoen en onder den Use! naar de Krimpencrwaard. Zjj adviseert het gemeentebestuur om met de opgravingen te beginnen In het Houtmans plantsoen, waar de gangen 1% i 2 meter onder den grond liggen, zoodat het werk daar geringe kosten vraagt. In een te Buitenzorg gehouden vergadering van katholieken is een motie aangenomen, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de lasterlijke verdachtmakingen tegen onze pries ters, zooals gepubliceerd In Deutsche Wacht (een te Batavia reeds sedert jaar en dag ver schijnend Dultsch weekblad, orgaan van de Duitsche kolonie in Indlë) en Indlë Hou Zee. Zij hopen dat aan dergelijke lasterpraatjes paal en perk zal worden gesteld. van den provincialen waterstaat In Noord-Hol land. Ir. C. Thomese. Na den burgemeester heeft de dijkgraaf, de heer D. Nobel Jzn een kort woord gesproken, waarin hij hulde bracht aan het comité, dat de feesten heeft voorbereid en daarna heeft de commissaris der Koningin, mr. dr. baron Röell. zijn feestrede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ernstige crisismoellijkheden, welke thans voorbij zijn, zoodat dit feest In volle blijdschap en eendrachtige samenwerking gevierd kan worden. De commissaris heeft dgar- tulnbouw-, bloe- en mlddenstandstentoon Daar waren bloemen en kransen voorts van den Bond van Ned. Tooneelschrijvers (welke ook een brief van rouwbeklag aan de familie had gezonden), van de organisatie der toonee- llsten, van den Joodschen Vrouwenraad en vele tooneelgezelschappen, van bekende personen uit de tooneelwereld als mevr. MannBouwmeester, Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees, Julia Cuy- pers, mevr. v. KerkhovenKling, Jan Musch elgêf^jaroc oudste zkue len en Het zangkoa de Missa E Perosl. Na de H. ceptle in de om. de hoogeer^ kom, de zeereerv rector van bet professoren "van de R. K. Unlversiteit, Dr. Rob. Regout S.J„ moderator der R. K. Unlversiteit. Verder deputaties van het zangkoor AMD.G. leden van het Kerkbestuur en vele confraters Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 23 tot 28 Augustus bedroeg: 35699, tegenover 46770 In de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 28 Augustus in totaal aangebracht 1.135.815 merken, tegenover 1.340.068 merken In de over eenkomstige periode van het vorig jaar. et is jammer, dat deze vrij reli gieuze paedagoog niet een paar van de honderd wetenschappelijke bewijzen, welke hij beweert te bezitten, levert om aan te toonen, dat het inplan ten van bepaalde geloofsbegrippen in het jeugdige kind schadelijk is voor zijn geestes- en zieleleven. Want wij zijn naar de wetenschappelijkheid dier beweerde bewijzen uitermate benieuwd. In ieder geval zijn de opvattingen en meenlngen en zelfs de niet aangeroerde honderd wetenschappelijke bewijzen van de zen dogmatlschen anti-dogmaticus niet alleen in strijd met den wil van God, die onderwerping van de mensehelijke rede aan de geheimen des geloof» eiacht, maar ook met de uitdrukkelijke opdracht van Gods Zoon aan zijn Kerk om uit te gaan en de volkeren te onderrichten en het Evangelie te verkondigen, niet alleen aan volwassenen, maar ook aan de kin deren, want aan allen zonder uitsonde ring of eenig voorbehoud. .Wij van onzen kant maken ons niet de Illusie dezen voor zonderling onrede lijke rede vatba ren paedagoog van zijn meer vrij dan religieus standpunt af te brengen, doch willen hem alleen de vraag stellen, waar om hij den kinderen wel onderricht in allerlei niet altijd even nuttige en le vensnoodzakelijke schoolwijsheid wil laten geven, maar geen positief gods dienstonderricht. Tegenover zijn hon derd zgn. wetenschappelijke bewijzen kunnen wij duizend en een trieste ervaringen en feiten stellen van jeug dige kinderen, wier geestes- en ziele leven onherstelbaar werd verwoest, doordat hun niet vroegtijdig bepaalde geloofswaarheden werden ingeprent. „Het Kind”, waarin schrijvers en pae- dagogen van zijn slag vanwege de neu traliteit aan het woord worden gelaten is zelf een gevaarlijk onharmonisch geesteskind van een in de grootste en belangrijkste levensvragen stuur- en rlchtlnglooze, zich neutraal noemende opvoedkunde”. De rotonde was op indrukwekkende wijze tot chapelle ardente Ingericht. Zwarte zllver-om- zoomde rouwdraperleën hingen rondom van de zoldering af en ook de wanden en lichtzullen waren met rouwcrépe omfloerst, evenals de llcht- vaas In het midden, die een gedempt licht ver spreidde. Ter zijde achter de baar brandden vier groote witte kaarsen. Van tien uur af defileerde de menigte voorbij de baar. Uit alle rangen en standen waren de honderden en honderden ge komen om, na geduldig wachten eerst, na lang zaam schuifelend voorwaarts gaan later, een laatsten groet aan de doode te brengen. Zeer vele tooneelkunstenaars waren onder de tallooze belangstellenden. Te één uur werd de schouwburg voor het pu bliek gesloten. Alleen artisten werden daarna nog toegelaten, alsmede de familie, welke te circa half twee aankwam. Bij de lijkbaar hadden zich toen vele per soonlijkheden vereenigd. De commlsslenoteerlng voor NederlandsctM boter la vastgesteld op /0.81 per K.G. BATAVIA, 9 September (Aneta) De .Jo han van Oldenbameveldt”, die met de Jambo- reevlag in top hedenochtend aankwam, bracht de Indische padvinders, die naar de Jamboree afgevaardigd zijn geweest, terug. De padvinders werden begroet o.m. door den eere-voorzitter, den voorzitter, den vice-voorzitter en den se cretaris van het hoofdbestuur en den hoofd commissaris van den Nederlandsch-Indischen padvindersbond, den regent-patih van Mang- koenegaran, den leider van de jeugdbeweging in dit zelfbestuurde landschap. Ook waren vele ou ders en belangstellenden, o.w. de directeur van het Departement van Onderwijs, dr. Idenburgh, aanwezig. De vice-president van den Raad van Neder- landsch-Indlë, de heer van den Bussche, eere- voorzitter van den padvindersbond, meende, dat voor hen het hoogtepunt in hun Jamboree- heiinneringen ongetwijfeld zal zijn hun bezoek aan H.M. de Koningin. De heer van den Bus sche eindigde zijn toespraak met een „Leve de Koningin”, hetwelk beantwoord werd met een driewerf .hoezee” van alle aanwezigen. Hopman Ranneft sprak een woord dank, ook voor de aanwezigheid van den heer Idenburgh. De reis van het contingent was be gunstigd door goed weer. Daar was o. a. ook mevr. MannBouw meester, die zelf had willen komen om haar gestorven kunstzuster te eeren, nadat ze dit nog kort geleden tijdens haar leveir gedaan had. vierde pater G. Swagemakers S.J., der St. Canlsluskerk, zjjn zilveren In het Broodbesluit, zooals dat bjj Kon. Be sluit van 21 December 1925 werd afgekondigd, zijn wederom eenige wijzigingen en aanvullin gen aangebracht, welke afgekondigd zijn in Btsbl. 885. wij ontleenen er het volgende aan: Voortaan mag brood, dat kennelijk mout of moutextract bevat, worden aangeduid als moutbrood. Aan de voorschriften, waaraan werktuigen, gereedschappen enz., welke bij de bereiding van brood gebezigd worden, moeten voldoen, is thans de bepaling toegevoegd, dat géén werktuigen of gereedschappen gebezigd mogen worden, welke ingesmeerd zijn met mineralen en/of niet als eet. en drinkwaar gebruikelijke oliën of vetten. In art. 8 werd tot nu toe gezegd, dat voor de bereiding van brood niet mag worden ge- tooneelstuk „De Dag des oordeels". Ter gelegenheid van de opening der Staten- Generaal op Dinsdag 21 September as. houdt de „Princevlag" wederom haar jaarlijksche reü nie In de Residentie. Een groot aantal leden uit alle deelen des lands .komt daar bijeen, om aan de Koninklijke familie trouw te betuigen, pijperskorpsen zullen mede aanwezig zijn. Vele honderden vlaggen worden medege voerd. Wethouder R. de Miranda sprak namens de gemeente Amsterdam en als bewonderaar der overledene woorden vol waardeering. Dan werd de baar uitgedragen, omgeven door 13 slippendragers, en stelde de stoet zich in be weging naar Muiderberg. Bij den Hollandschen Schouwburg waar mevr, de Boervan Rijk meermalen in Heyer- mans’ stukken uitblonk werd stil gehouden en werd een krans van Louis de Vries aan den lijkwagen bevestigd. Op de Joodsche begraafplaats te Muiderberg voerden het woord Opperrabbijn Sarlouis en dr. A. van Raai te van den Zionistenbond. I brulk gemaakt van andere stoffen dan de nof male grondstoffen, tenzij met toestemming van de regeerlng. Thans is hieraan toegevoegd, dat onder normale grondstoffen ook worden begre pen eenig mout of moutextract, oliën en vetten (uitgezonderd de niet als eet- en drinkwaar gebruikelijke, alsmede mineralen) en glucose- stroop. Voor krentenbrood en roeijnenbrood mag bovendien een geringe hoeveelheid specerijen, citroenolie en/of kaneelolie gebruikt worden. Art. 8 sub c. bepaalde, dat voor de bereiding van brood geen deeg mag worden gebruikt, dat met de voeten is bewerkt. Aan deze bepaling Is nu toegevoegd het voorschrift, dat evenmin gebruik mag worden geipaakt van kleurstoffen of van grondstoffen, die een kleurstof bevatten, welke daaraan niet eigen is. In afwijking hier van mag voor de bereiding van krentenbrood, dat tenminste 30 pet. aan krenten, rozijnen en/of sukade bevat, worden gebruik gemaakt van een geringe hoeveelheid eener onschade, lijke plantaardige kleurstof. Van rijkswege uitgegeven briefkaarten, die om de een of andere reden voor het gebruik onge schikt zijn geworden, kunnen, zooals bekend, worden ingeruild tegen nieuwe formulieren van dezelfde soort tegen bijbetaling van 1 cent per stuk. In verband met de jongste tariefsverlaging behoeft vóór de inwisseling van dergeljjke briefkaarten met een zegelafdruk van 5 cent, tegen nieuwe briefkaarten van 4 cent, geen bijbetaling te geschieden. Deze regeling blijft ook na 31 October as. van kracht. Tot aan den datum kunnen geheel gave, ongeschonden briefkaarten van 5 cent worden ingewisseld tegen briefkaarten van 4 cent, met terugbetaling van 1 cent. Huize ,Bt. Joseph" te Vaals (L.) werd door de betrokken Zusters oorspronkelijk als retraite huis voor Duitsche katholieken geëxploiteerd. Aangezien het dezen door douane-moellijk- heden niet meer mogelijk is dese retraites mee te maken, zijn de Zusters zonder Inkomsten gekomen. Zij zijn thans overgegaan tot het explolteeren van haar huls ais pension, waar1 voor het bijzonder geschikt genoemd mag wor den. Nadere bijzonderheden treft u aan In de elders in dit blad voorkomende annonce. Op en om de gesloten kist waren talrijke bloemstukken en kransen neergelegd, die door verschillende organisaties waren gestuurd of door de belangstellenden zelf werden meege bracht.' Aan het voeteinde lag een krans van de gemeente Amsterdam met linten in de stedelijke kleuren. In het Missiecollege der paters Franciscanen te Katwijk a. d. Rijn 1s op 68-jarigen leeftijd overleden de Zeereerw. pater Werenfried Neef jes O. F. M. Sinds 1935 was de overledene rustend te Katwijk, waar hij zich echter onledig hield met het schrijven van een boek over de mar telaren van Gorcum. Pater Neefjes schreef ook verschillende tooneelstukken. n t neutrale veertiendaagsche blad voor ouders en opvoeders ..Het Kind” is een polemiek gaande over de vraag of men kinderen al dan niet vroegtijdig over God en godsdienst moet spreken om hun den grondslag voor een later uit te bouwen bepaalde geloofsovertuiging bij te brengen. Voor- en tegenstanders van een bevestigend antwoord op deze vraag, die voor ons geen vraag is, hebben el kander over en weer aangevallen en hun standpunt verdedigd, zoodat de ouders en opvoeders, die „Het Kind” lesen. in dit voor hen en hun kinderen toch niet ganach onbelangrijke „vraag”-stuk al heel weinig leiding krijgen louter van wege de blijkbaar voor sommigen noolt- volpresen neutraliteit. Een kampioen van de zgn. „vrije religie”, een man, die van *t bestrijden van dogma's en dogmatiek weer een dogma maakt, heeft in dese discussie betoogd dat hij eventueel wel mei kinderen over God wil praten en om God te eeren religieuze hande lingen wil doen, niet omdat dit met zijn persoonlijke Inzichten sou strooken, maar enkel en alleen om aan ,,de stren ge else hen van een dogmatisch geloof te gemoet te komen zonder dat het kind al te veel geweld wordt aangedaan." Hij schijnt te meenen, dat men voor zooveel tegemoetkomendheid jegens de onafwijs bare eischen van het dogmatisch geloof meer waardeering sou moeten hebben dan zijn principieel geloovlge tegenstan ders aan den dag leggen. Immers de grootheid van zijn concessie aan het dogmatisch geloof, waartegen hij zoozeer gekant Is, blijkt uit de volgende mede- deellng. „De waarheid is, dat Ik persoon lijk er niets voor gevoel om kinderen over God te vertellen en evenmin om re- ligieuse handelingen te verrichten, zoo als b.v. het bidden. In de vrije Religie spelen dergelijke dingen geen rol en wordt het gebed niet als een communl- catie-mlddel tusschen mensch en Opper wezen beschouwd. De vrijzinnige religi euze mensch heeft zich ontworsteld aan den onbegrijpelljken plicht, dat hij een Hoogere Macht sou hebben te danken of te loven en te prijzen.” Het Is echter een geluk, dat, al begrijpt hij niets van den plicht van het schepsel om zijn Schepper te loven en-te danken, hij wél begrijpt, dat zijn opvattingen niet de geringste kans hebben geloovlge tegenstanders te overtuigen. „Al sou Ik aankomen,” aldus schrijft hl], ,jnet honderd wetenschap pelijke bewijzen, dat het Inplanten van bepaalde geloofsbegrippen In het jeug dige kind schadelijk Is voor zijn geeste lijk welzijn en een belemmering vormt voor een harmonische ontwikkeling van zijn zieleleven, dan zou zulks mij toch niet baten, want ik zou steeds weer af stuiten op dezen on wrik baren muur: God wil het! Op dit punt zijn velen nu een maal niet voor rede vatbaar en ik heb reeds lang geleerd hierin te berusten De jaarverslagen werden goedgekeurd, waar na verkiezing van twee bestuursleden aan de orde was wegens het periodiek aftreden van de heeren A. Bonga en Jhr. Mr. O. de Ranltz. die niet herkiesbaar waren. Gekozen werden de heeren E. Th. Scheltema Koopman, notaris te Amsterdam en B. Keyer, notaris te Warffum. Belden namen de benoeming aan. De voorzitter nam met een persoonlijk woord afscheid van de beide afgetreden hoofdbe stuursleden, aan wie het Nederlandsche nota riaat veel te danken heeft. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Rotterdam te houden. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om 15 pCt. van de jaarlijksche contributie der leden af te son deren ten behoeve van het Ondersteuningsfonds Vervolgens kwamen in behandeling de door Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam en Prof. Mr. G. Nouta te Rotterdam Ingebrachte prae- advlezen over De executoriale kracht van grossen van notarieele acten.” Op dese prae-advlesen volgde gedachtenwisse ling. De gemaakte opmerkingen werden door de prae-adviaeurs beantwoord. De Hoogeerw. Pater Dr. Anacletus. Provin ciaal der Minderbroeders Capucjjnen, is Dins dagavond van zijn visitatie-reis in de Missles van Borneo en Padang In het land terugge keerd. In zijn geselschap arriveerde tevens de Hoogeerw.' Pater Superior regularls van Pa-, dang. De Broederschap van Notarissen kwam hedenmorgen In het Gem. Concertgebouw te Haarlem in algemeene Jaarvergadering bijeen (waaraan Woensdagavond een begroetlngs- reünle was voorafgegaan). De voorzitter. Dr. Ph. B. Llbourel, begroette Dr. Schönfeld Polano, raad-adviseur aan het Departement van Justitie als vertegenwoor diger van den Minister van Justitie, die ver hinderd was persoonlek aanwezig te zijn. Spr. wees dan op het steeds groeiende euvel der zaakwaarneming. Terecht heeft de wetgever voor de benoembaarheid van notarissen zware elschen aan rechtskennis en vakkundigheid der notarissen gesteld. Thans echter werpen zier, in verschillende streken van ons land naast de notarissen allerlei personen voor het verrichten van notarieele werkzaamheden op, die niet den minsten waarborg kunnen aanwijzen van vol doende deugelijke kennis en ervaring. De zaakwaarnemers trachten door allerlei reclame, waarvoor het publiek nu eenmaal erg gevoelig Is. het publiek te trekken. Spreker noemde nog eenige misstanden op dit ge bied op en pleitte voor het zJ. eenvoudig mid del om voor het grootste gedeelte aan deza zaakwaarnemer!) den kop In te drukken. nL dat alle transacties omtrent onroerende goe deren notarieel moeten geschieden. Spr. zette uiteen dat zulks tengevolge van een misverstand niet is voorgeschreven in onze nationale wetge ving. welke al sinds 100 Jaar in werking Is. Als bezwaar tegen het verplicht stellen van de notarieele akte bij alle transacties van on roerend goed wordt geopperd het koetenbe- zwaar. Men vindt dat de notarieele kosten hoog zijn. Dat zaakwaarnemers dikwijls niet minder rekenen dan notarissen, komt bij het publiek neelemaal niet op en een feit is natuurlijk dat een notaris gebonden Is aan vaste tarieven, waar hij uit concurrentiezucht niet beneden mag gaan, wat een zaakwaarnemer juist wel doet, hetgeen hij ook pleegt te propageeren. I Zooals men weet, bestaat er bij ons wel een j notarieel tarief van 1847, dat echter van den aanvang af ten eenenmale onbruikbaar was om dat het slechts een klein gedeelte van de on- splltsbare notarieele werkzaamheden omvatte. Toch heeft dat tarief verschrikkelijk veel kwaad gedaan. Eindelijk Is onze rechtspraak geko men tot de verbindbaarheid van de be staande notarieele tarieven, welke door.de no tarissen zelf zijn vastgesteld. In het buitenland heeft men wettelijke ta rieven. Als men een ervan zou Invoeren, zou er Voor de notarissen reden zijn tot groot feest. Immers alle drie de genoemde wettelUke tarie ven zouden voor den notaris tot veel hoogere Inkomsten lelden, dan de door de notarissen hier te lande zelf vastgestelde tarieven. Nederland is in Europa vrijwel het eenige land waar de transacties van onroerende goe deren kunnen plaats hebben buiten notariee- len bijstand. Zelfs In Sovjet-Rusland Is een notarieele acte verelscht. Spr. achtte het de taak en den plicht van de overheid ons land uit deze isolatie te verlossen. Op voorstel van den voorzitter werden tele grammen van aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard gezonden. Donderdagmorgen vond de offlcieele opening plaats van de tentoonstellingen, welke ter ge legenheid van het jubileum in de Beemster gehouden worden. Burgemeester Kikkert van Beemster heeft In een welkomstwoord de vele autoriteiten toege sproken, In het bijzonder den commissaris der Koningin In deze provincie, mr. dr. A. baron Röell en de leden van Gedeputeerde Staten, de heeren D. Kooyman, A. W. Michels en mr dr. P. J. Witteman, terwijl hij tevens een welkomst woord richtte tot den hoofdingenieur-directeur Nadat de werkgevers elke verbetering hadden afgewezen, hebben, na gehouden vergaderingen met hun leden, de besturen op 37 Augustus In een brief de werkgevers nogmaals gewezen op den ernst dezer zaak en hun verzocht ”n andere beslissing te nemen. Hierop hebben de werkgevers op 2 September den besturen medegedeeld, dat door ’ll druk be zochte vergadering het besluit was genomen, dit door het bestuur Ingenomen standpunt te moe ten handhaven en niet kan worden tegemoet gekomen aan de door "1de organisaties gestelde verlangens. Op Woensdag 8 September is dit antwoord van de werkgevers door de besturen van de sa menwerkende organisaties In druk bezochte le denvergaderingen behandeld. De aanwezigen waren over dit door de werkgevers (©genomen starre standpunt zeer ontstemd en h*ben den besturen opgedragen, den werkgevers mede te deelen, dat met dit antwoord geen genoegen kan worden genomen. Er is besloten den werkgevers mede te deelen, dat, mochten de werkgevers niet bereid worden gevonden voor 18 September aan de door de arbeiders gestélde verlangens tege moet te komen, op 20 September de arbeid op de bestaande voorwaarden niet wordt hervat. aan de In- dlanen-Missle op Vancouver. De laatste ja ren was hij werkzaam als rector van het St. Charles Hospitaal In Port-Yefferson N. Y. Vurig was zijn verlangen na al die jaren van afwezigheid, naar zjjn dierbaar vaderland, al waren de banden van vriendschap, die hij in Amerika breken moest, talrijk en hecht. Al hoewel men hem In de Canadeesche Provincie slecht kon missen, kwam hij in Mei naar het vaderland terug. In Schimmelt werd hij door zijn overheid aangesteld als rector van de Dochteren der Wijsheid. Na een kortstondige ziekte Is, voorzien van de genademiddelen der H. Kerk, In het kloos ter te Schimmelt overleden de weleerwaarde Pater M. Ronden. Veertien jaren gaf hij zijn J beste krachten als missionaris aan de Vancouver. Reeds tweemaal werd door de R K. Espe rantisten een bedevaart naar Heiloo gehouden. Dit Jaar heeft de afdeeling Beverwijk de orga nisatie op zich genomen. As. Zondag 12 September worden alle Ka tholieke Esperantisten In Heiloo verwacht. De oefeningen vangen aan om twee uur en wor den geleid door kapelaan C. A. Oudendijk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 21