STAD EUWS SCHÖ^ I den regen De Beemster Er is opleving —geniet nu van de beste sigaret voor Uw gezondheid Linde-Tax Telefoon 3628 Xaar buiten Uit den Raad Alkmaar, 11 Sept. F. in ALCM. VICTRIX I G.V.A.V. I Noordel. Ie klasse. OPTOCHT AIS WATER- BALLET ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937 es I Oi A« AGENDA Film Leve de vrijheid Gem. Radio-dietributie Apotheeknachtdienst BIOSCOOP HARMONIE R. K. Vrouwenbond A.F.C.-nieuw« HET HOF OP 8 OCTOBER A. F. C.- Juni oren-nieuws aan Historie en folklore EGMOND A/D HOEF I Jongenscongregatie van de St. Laurentiusparochie speciaal tarief LANDBOUWTENTOON STELLING w van Vrouwel. Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal” Gem. Avondschool voor La| Nijverheidsonderwijs met voortgezette klassen DE NOORD-HOLL. DAGBLAD- BEKERWEDSTRIJDEN INSCHRIJVING LEERLINGEN Avondschool voor Lager Nijver heidsonderwijs en avond cursussen Prins Maurits en Graaf Frederik Hendrik hernieuwen na 325 jaar hun bezoek den polder t punt voor- n de ambtenaren. Inderdaad. Zon<M< 12 September 1620—1950; o nieuwe voor Maandag 13 September De Jantje» contributie-be talen W. A. J. GEELS, directeur Go Voor den der worden FOCUS (Van onzen specialen verslaggever) MIDDEN BEEMSTER. 10 September «gr h« moge doen CHIEF WHIP 1 far een die onder goede van voor pt een feit deden worden: Jan Fghwater, Dlrck van Oss, koop- vendlen nog zeer actueels journals, over oorlog in Spanje, en prachtige opnamen De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 12 tot. en met 18 September waargenomen door de apotheek van mevr. SchoutenÓele, Choorstraat 47. Luxemburg 18 2018.40; Lond. Reg. 20 20—20.55; Brussel VI. 2220—22.40; 4 voor jullie De aandacht wordt er op gevestigd dat de inschrijving van leerlingen heden wordt gehou den tot en met 18 September a.s. in het gebouw der Ambachtsschool. Men zie hiervoor de in dit blad voorkomende advertenties, fcaar o. m. in voorkomt dat alle leerlingen zich moeten aanmelden, dus ook zij, die het vorig Jaar de school reeds bezochten. Biowoop Harmonie: „De Jantjes” (Reprise) Alle dagen. bericht moet worden gedaan aan den secreta ris der elftalcommissie, den heer Th. Ranzljn, Leegwaterstraat No. 5. Jongens die lid wenschen te worden kunnen zich opgeven bfj den secretaris, den heer Th. Wlering en bij den Eerw. Broeder Lucianus. AM Vo. Z Cot HU Ma 3 u gen tela bedt E de V rooi Jon W Qua bout mis gere V mii Jve Mo. I bre: gen 193 E C bes zoe ven boe C in stel C B II Ultf plet B bed stut dep A II lijke ken. veel aan Vi mag Vi aan ten Morgen. 12 September, worden alle jongens, die hub plechtige H. Communie hebben gedaan, om half één in de kerk verwacht. Dus ook de nieuwelingen. Zoo bestaat dan weer de gelegenheid om het publiek eens te laten zien, welk een mooie die ren men bezit. Kippen, krielen, konijnen en duiven zullen weer aanwezig zijn en trachten een bekroning in de wacht te sleepen. De dieren worden door bekwame keurmeesters gekeurd, zoodat een bekroning op deze show wel terdege waarde heeft. De liefhebbers, die dieren heb ben In te schrijven, kunnen dit doen bij den heer J. N. van Diepen, Geest 43, Alkmaar, waar tevens alle inlichtingen zijn te verkrijgen. Slui ting der inschrijving is Dinsdag 14 September, na dien datum worden geen inschrijvingen meer aangenomen. Over de resteerende hamerstukken valt met den besten wil niets te zeggen, of het zou moe ten zijn de opmerking tegen sommige zwart kijkers. dat het grondbedrijf zoo weinig actief is. Alleen in deze zitting werd weer voor f 17750 grond verkocht. Doe het ze maar eens na! Is dit ook hier het geval, dan profiteert de niet verwende middenstand tenminste ook nog iets van deze levering. liet is toch altijd nog wel de moeite van het onderzoekgfi waard. i ZONDAG as. 2 uur: Tribune f 0.55; Paddock f 0.40; 2e Rang f 0.30. Jongens en werkloozen f 0.10. DONATEURS- EN SEIZOENKAARTEN aan het loket verkrijgbaar. geen overwinning worden, laat het dan toch een eervolle nederlaag zijn. De spelers vertrek ken om 2 uur van het Waagplein per fiets. Ook degenen, die belangstelling hebben voor de R. K. sport, kunnen zich bU de spelers aanslui ten om gezamenlijk de fietstocht te ondernemen naar 't Waarland, waar de ontmoeting AF.C. UJS.V. zal plaats hebben om 3.45. De góden van den regen, van wie Pluvius de meest bekende en daarom de impopulairste is, zijn den Beemsterlingen niet al te best genegen, althans, wanneer men moet oordeelen naar hetgeen vandaag aan regenwater In den wijden polder neervalt. De wind stuift over het vlakke, met lange boomenlaner. doorsneden land en sleept enorme, van wit tot Zwart-grjjs getinte wolkengevaarten met zich mede, die op hun reis door het luchtruim niet nalaten flink wat water naar beneden te gooien, alsof zfj er plezier in hebben de pret der menschen te be derven. Inderdaad wordt er veel pret bedorven vandaag. Gister ging het nog, want ondanks de absentie van de zon was het weer nogal schap pelijk, omdat het droog bleef, maar vandaag, nu men een grootschen optocht houdt, die om luisterrijk te kunnen zijn veel zon noodlg heeft, is de toestand hopeloos. Het is jammer; wekenlang hebben de Beem sterlingen gewerkt aan de inrichting van dezen grooten optocht. Zij hebben ontwerpen gemaakt en die met veel moeite en zorgen uitgevoerd en nu vandaag, nu men het feestelijke zonnelicht zoo zeer van noode heeft, wordt de optocht tot opmerking wel geen resultaat, maar niettemin was ze toch goed geplaatst. De raad scheen er wel mee In te stemmen, wat niet te verwon deren Is. wanneer jnen bedenkt, hoe bij een vo rige onderwljsbenoizmlng de Alkmaarsche gega digde den steun van de linksche meerderheid mocht genietenll Wie lacht daar^ Burgemeester P. Kikkert spreekt ook nog een paar woorden en uit zijn bewondering voor het geen door de organisatoren van den optocht tot stand is gebracht. Groot respect heeft hij voor het gebleken enthousiasme en hU hoopt, na nog even gewaagd te hebben van de overwinning op den waterwolf, driehonderd vijf en twintig jaar geleden kon men den waterwolf van vandaag ook maar overwinnen dat deze optocht in be langrijke mate mag bijdragen tot het welslagen der feesten. Dan gaat men, na wat warms te hebben ge dronken. wéér verder. Het publiek verspreidt zich langzamerhand en zet zich neer op de terrassen en in de zaaltjes van de café's om de Beemster koffie te proeven. Gelegenheldsfotografen, speld- jesverkoopers en lotendebitanten pogen wat te verdienen; het is echter niet veel. Dat ligt hem aan het weer, dat ook het lunapark, dat den geheelen morgen troosteloos verlaten heeft ge legen, de gezelligheid heeft ontnomen. Maar wellicht geeft het einde van den dag meer reden tot vreugde en dan: de Zaterdag en de Zondag zijn er ook nog om alles goed te kunnen maken, wat Pluvius vandaag bedorven heeft! St. Laurentiusparochie VolksdansenMissienaaien; Chari tatief-naaien. St. Dominicusparochie: Dinsdag 8 uur Han- -denarbeld; Volksdans; Vrijdag Volksdansclub. St. JozefparochieDinsdag 8 uur Charitatlef- naaien; Volksdansen. Sport: Woensdag: Schoolkinderen; 78 uur Turnen jongeren; 8.309.30 uur Turnen oude ren. ’s Zaterdags is er geen meer. van Dr. van Dam. Er klonk diepe ontroering in de stem van jhr. van Kinschot, vooral aan het slot, toen hij deze zoo beteekenlsvolle woorden sprak: „In eerbiedige herinnering en oprechten dank zal in breeden kring worden herdacht de persoon van Dr van Dam. wiens leven was gezegend met het bijzondere voor recht anderen tot zegen te zijn geweest." een waterballet van grooten omvang. Om negen uur is men van het plein der katholieke kerk aan den Jisperweg vertrokken, aangevoerd door de optocht-commissie en een tweetal rjjksveld- wachters in paradecostuum te paard. Twee muziekgezelschappen loopen mee: .Beemsters Fanfare” en het Katholieke ..Crescendo" uit Purmerend. De kop van den langen stoet wordt gevormd door de doorluchtige hoogheden Prins Maurlts en Graaf Frederik Hendrik met hun uitgebreid gevolg, die hun bezoek, hetwelk zij in 1612 aan den toen pas droog gemaakten polder brachten. In de eeuw van de vllegmachien en ’van de Zuiderzeewerken komen herhalen. In hun gezelschap bevinden zich de kloeke mannen, die de droogmaking Adriaanszoon L< man en oprichter der O.-I. Compagnie, en Tobias de Coene. toenmalig d(jkgra*f Na dezen stoet van ruiters allen zaten natuurlijk te paard wier fleurige kleed!) droop van het overvloe dige regenwater, volgde een schier elndelooze rij van praalwagens en dergelijke. Drie en vijf tig nummers telde het uitvoerige programma en wanneer we ons niet vergissen klopte dit met de werkelijkheid. De meeste van deze wagens, die wij natuurlijk om de veelheid niet afzon derlijk kunnen beschrijven, stelden iets voor uit de folklore van de Beemster of gaven vergelij kingen tusschen het toen en het nu, gelijk dat meer gebruikelijk Is. terwijl natuurlijk ook niet nagelaten werd te toonen. wat de Beemster op het oogenbllk aan schatten en belangrijks te bieden heeft. Maar wat treurig is de aanbllk van dezen optocht, die een mislukking nabij De vroolljke kleedl) en de aardige, scms verrassende uitvoe ringen der wagens zijn verfomfaaid en kledde rig van den regen. Het water loopt bij de menschen neer, de jonge Beemster meisjes staan rillend van de kou en vaak met regenschermen boven hun hoofd op de wagens en met het man nelijke deel van het menschenmateriaal is het niet veel beter gesteld. Het is een teleurstelling, te bitterder, naarmate men verwachtingen had en de meeste verwachtingen waren hoog ge spannen. De deelnemers trachten nog welgemoed te kjjken. maar men kan zien dat het niet heelemaal van harte gaat en het publiek, dat In Midden Beemster eenige duizenden belang stellenden omvat, heeft meer medelijden met de Lijn 1 Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Lijn 3 Parijs R. 8.30—1020; Brussel Fr. 1020—11.05; Keulen 11.05—13.20; Brussel VI. 13.20—1330; Keulen 1330—16.05; Parijs Radio 16.06—1620; Luxemburg 19502020; Toulouse 21.002135; Dinsdag 14 September, 's -morgens 9 uur, wordt in de St. Jozefkerk een H. Mis opgedra gen voor de zielerust van de moeder van onze presidente, mevr. Van NieuwkuykBeekman. 't Zal wel onnoodig zijn de leden aan te spo ren, hierbij tegenwoordig te.zijn en een harte lijk gebed voor de overledene te storten. Ip Waarland treft men het bijzonder slecht. De twee wedstrijden, welke zijn vastgesteld, gaart kx»de niet door daar de tegenpartij niet kan kómen. Meervogels moet n.l. nog een degradatiewed strijd spelen tegen Victoria, terwijl U.S.C. wegens andere verplichtingen niet kan komen. Zoodoende zijn zoowel Con Zelo als A.F.C. in de tweede ronde geplaatst. Als het weer nog wat meewerkt, zal het mor gen In Noord-Scharwoude en Warmenhuizen een pracht-voetbal-Zondag worden. De zitting begon met een aangrijpend mo ment. Terwijl allen waren opgestaan en in eerbiedig zwijgen toeluisterden, huldigde bur- Klnschot den man, die den vori- Met was. In de gisteravond gehouden vergadering verëènlging „Hofplein" te besloten op 8 October wederom het plein te versieren en te verlich ten. Tevens zullen weer volksfeesten gehouden opgeluisterd door muziek. De inschrijving van leerlingen zal plaats heb ben van Maandag 13 tot en met Zaterdag 18 September, des voorm. van 912, 'snam. var 24 en 's avonds van 6309 uur. in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten, om tot de le klasse te worden toegelaten, bij den aanvang van den cursus a. ten minste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en tevens voldoende lager onderwijs hebben ge noten. of b. indien zjj 12 jaar. doch nog geen 12 Jaar en 8 maanden oud zijn, een bewijs overleggen dat zij het zevende leerjaar eener lagere school met vrucht hebben doorloopen. Leerlingen die een dagschool bezoeken worden niet toegelaten. Laatste rapportcijfers moeten leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Ambachtsschool kunnen tot de 5e klasse worden toegelaten. Leer lingen met einddiploma Gem. Avondschool voor lager Nijverheidsonderwijs kunnen toegelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar, voor de typografencur sus 4 jaar. De voortgezette klassen duren 2 jaar Het schoolgeld, geregeld naar flnanciee’.e draagkracht der ouders en grootte van het gezin, is laag gesteld. De leermiddelen worden door de school ver strekt. De cursus vangt aan Vrijdag 1 October, des avonds 6.30 uur. Inlichtingen bij den directeur A. Fledderus. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten in schrijven. Lijn 1 Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Lijn 3 Keulen 8.00—10.35; Parijs Radio 1035—1235; Brussel VI. 1235—14.20; Parijs R. 1420—15.05; Londen Reg. 15.05—1720; Parijs R. 1720—1820; Keulen 1820—24.00. - Lijn 4 Brussel VI. 8.00—0.20; Normandlë 920—10.35; Droitwlch 1035—18.20; Droitwlch 18.4020 20; Droitwlch 20.55—2220; Droitwlch 22.40—24.00. Lijn 5 Diversen Keulen Brussel Fr. 20.20—21.00; Boedapest 213524.00. Lijn 4 Brussel VI. 8.30—11.05; Brussel Fr. 11.06—1135; Brussel VI. 1135—12.50; proitwich 1250—14.20; Normandlë 1420—14.45; Droitwlch 14.45—17.20; Lond. Reg. 1720—21.25; Droitwlch 2125—23.00; Weenen 23.00—24.00. Lijn 5 Diversen gemeester gen dag ten grave was gedragen. Met een voudige woorden, juist als de man was. wien deze posthume hulde gold, schilderde het hoofd der gemeente het werk en de persoonlijkheid Onze medewerker „Focus" gaat van een wel verdiende vacantle genieten. De lezers zullen zijn zeer gewaardeerd weekbabbeitje dus twee weken moeten missen. RED. N. H. DAGBLAD Rijtocht ouden van dagen Dezer dagen hebben voor de eerste maal de oudjes hier een uitstapje gemaakt. Het initiatief daartoe werd genomen door den heer Wester, hoofd der R.K. school; zjjn Ijverig streven is met een prachtig succes bekroond. Om één uur reden negen auto's af, waarbij we met genoegen constateerden, dat de deel name en medewerking algemeen was; we za gen o.a aan t stuurrad burgemeester Bos. pastoor Nieveen, wethouder De Waard, enz. De tocht ging eerst naar Schiphol, waar het ge zelschap werd rondgeleld. Door de Haarlemmermeer ging de reis verder naar Haarlem. In Bloemendaal werd aange legd. Weer werd iets aangebeden, maar groot was de verrassing, toen de luitjes in plaats van weer in te stappen, in de eetzaal moesten gaan aanzitten aan een uitstekende en overvloedige tafel. Pastoor Nieveen sprak een harteiljk dankwoord voor den organisator. Tegen half 9 keerden de auto's in de beste orde aan Den Hoef terug. De oude lieden wa- Maandag 8 uur Woensdag 8 uurf slachtoffers dan bewondering voor den met zoo veel enthousiasme en toewijding opgezetten op tocht, die, zoo Pluvius en de zijnen een vrién delijker bul hadden gehad, zeker tot een bij zonder succes zou zijn geworden. Van des morgens negen tot des middags drie uur trekt men, met eenige onderbrekingen om wat op te kikkeren, door den grooten polder rond. In den middag misschien wat minder nat dan in den morgen, maar zeker niet warmer, want met het vorderen van den dag wakkert de wind aan. Te ongeveer elf uur komt de stoet door Midden Beemster. juist op het oogenbllk, dat een flinke stortbui een nieuwe beproeving brengt. De ruiters schelden zich af om zich op te stellen voor het gemeentehuis, rondom het borstbeeld van Jan Adriaanszoon Leeghwater. Polygoon is er om een film op te nemen en de verslag gevers staan met moeite hun van regendrup pels doorweekte blocnotes van aanteekenlngen te voorzien. Het aanwezige spreekgestoelte wordt beklommen door dr. Veenlng, den voorzitter van de optochtcommissie, die woorden van dank spreekt voor de kranige medewerking en zijn spijt betuigt over het slechte weer. Dijkgraaf D. Nobel dankt de deelnemers namens het herdenkingscomlté. prijst het per soonlijk initiatief, hetwelk in dezen optocht zoo zeer tet uiting komt en wenscht allen, ondanks dén regen, een prettigen tocht en een behouden thuiskomst. l~Xat ook de gemeente-politiek een kom- 1 1 kommertijd pleegt te kennen, is een wel- bekend feit, maar minder dikwijls zal 't voorkomen, dat de Septemberzltting zóó bijster onbelangrijk was als j.l. Donderdag het geval was. GewoonHJk toch was het zóó, dat na de vacantle een stevig raadsmenu ter tafel werd gebracht, bestaande uit de talrijke schotels, welke in de politieke vacantie-maanden waren opgegaard. De vroede dames en heeren, bruin gebrand aan het strand of in de bergen, wier pen zich dan met een gezonden eetlust op de diverse smakelijke gerechten en de politieke smulpartij was meteen in vollen gang. Hoe anders was het op de eerste zitting van dit nieuwe seizoen. Er was reeds een sfeer van ongezelligheid, door het ontbreken Van een vijftal raadsleden. *t Klinkt misschien vreemd, maar je went aan dit gezelschap, en zoo gauw er een paar ont breken. voel je dat als een onprettige leegte. Zoo missen we nog steeds den heer Vogelaar. Dit eminente raadslid is nog steeds niet Van een ernstige ziekte hersteld. Gelukkig echter is hij toch al weer zoover beter, dat hjj zijn dagelfjksche werkzaamheden gedeeltelijk kan verrichten. Al zal hU waarschijnlijk de begroo- tingsdebattm nog wel niet meemaken, toch is de hoop gerechtigd, dat hij binnen .niet al te langen tüd ons raadsgezelschap weer zal com- pleteeren. Wat w(f van harte hopen. Een tweede patiënt op de ziekenlijst was de heer Bulens. Dit jeugdig raadslid heeft on langs bü zijn werkzaamheden een emstigen val gedaan, waarbij hij leelljk is terecht gekomen. Ook hem wenschen wjj een spoedig herstel toe. Een plelzieriger excuus voor hun afwezigheid hadden de heeren Hoytink en Woldendorp. Terwijl de eerste als ambtenaar van den Raad van Arbeid tijdelijk in Zaandam gedetacheerd was, diende kapitein Woldendorp met zijn groo- te administratieve gaven 's lands defensie. Lieb Vaterland kann ruhlg sein, wanneer Alkmaar’s beste burgers zich zóó aan 's lands belangen wijden. Tenslotte om een historisch woord van wijlen een bekend oud-Alkmaarsch schoolhoofd te gebruiken ..zagen wtf nog iemand, die er niet was.” Dat was de man van „the big bus- siness”. de heer Keysper. Het is dezen onver- moeiden werker, die alleen aan bezigheden voor de publieke zaak méér op zijn schouders torst dan twee gewone menschen. gemakke- HJk te vergeven. Eerder verwondert het. dat hij bü zün bijna in minuten afgedeelde dag taak nog tüd kan vinden vrijwel altüd de raadszittingen bü te wonen. Doch met dat al was het een klein gezel schap, dat knusjes bü elkander kroop en zich schaarde rond de tafel van ons dagelüksch stadsbestuur. Het eenige punt van de geheele agenda, waarover niet langer dan 5 minuten gesproken is. tenminste In het openbaar, was de ^dracht van B en W om het gemeenschappe- Hjk gasbedrijf van Winkel en Nieuwe Niedorp over te nemen. Allereerst sluiten wü ons aan bü de woorden lof (welke hiervoor gebruikt werden aan het k trof Jan gistermiddag in de kamer achta den winkel, bezig met de administratie. Toen ik kwam, sloeg hü het grootboek dicht en zei met een extra zwaren trek aan z’n pijp ,Je hebt het maar voor het zeggen.” „Wat bedoel je?” vroeg ik zonder argwaan. „Wel,” zei Jan, „jouw propaganda voor de re traite. Je snapt toch wel dat ik niet gemist kab worden? Die paar dagen vacantie welke ik per jaar neem, moet ik met moeite los wurgen, dén komt dit en dén komt dat er tusschen”.... ,,Je kunt dus, als je wilt wel een paar dagen vrijmaken," antwoordde ik direct, „en waarom zou je dan geen paar dagen vrü kunnen maken voor eei? retraite?” ,Jt(jk," zei Jan, „Ik zal het je ronduit vertellen, als ik eens een paar dagen er tusschen-uit-trek wat practlsch eenmaal per jaar gebeurt dan wil ik ook heelemaal vrü zün, ik zeg maar zoo, „leve de vrijheid”. „Wel,” zei ik, „dan zal ik aan pater Van den Maagdenburg voorstellen, een retraite te geven over de vrijheid.” Jan keek me ongeloovig aan en zei 'toen„Hou je buurman voor den gek". Toch was het mij ernst en daarom herhaal ik hier die woorden, er is werkelük een innig verband tusschen retraite en vrüheld. In bet vorige weekpraatje heb ik al aangetoond dat de retraite van groote geestelijke waarde is, een waarde die ze heeft voor eiken katholiek en die ze om büzondere reden heeft voor den middenstander. Inderdaad heeft de retraite voor den middenstander een büzonder motief en wel omdat gelijk ik de vorige week reeds opmerkte de middenstander zoo intens met z’n zaak vergroeid is. Door den hechten band tusschen personen en zaak is de middenstander geestelijk vaak él te zeer aan de materieels kwesties gekluisterd, hü komt er gewoonweg niet meer van los en deze band kan tot een zwaren ballast worden voor Jiet geestelüke leven. Wat wil nu de retraite? De retraite wil niet anders dan ons vrü maken. De retraite wil ons bevrüden van de al te knellende verbindingen, de retraite wil den geest bevrüden om hem te richten op het hoogste doel. Het Is dan ook dom de Retraite te willen bestrijden in naam van de vrijheid, want het gaat bü de retraite juist om het herwinnen van de vrüheld. De vorige maai zeiden wü, dat de retraite de juiste rangorde der waarden wil herstellen en dit klopt geheel met hetgeen wü nu opmerken, want in een wereld waarin de waardeverhoudingen juist zün afgewogen, heerzeht harmonie en alleen de har monie waarborgt de juiste vrüheld. Ge züt niet vrü. Indien ge de slaaf züt van Uw eigen zaak; ge züt niet vrü. indien Uw geest zich niet meer boven de beslommeringen verheffen kan, *e züt niet vrü. zoolang de innerlüke harmonie verstoord te. De retraite is daar om dien toe stand te herstellen welke „de vrüheld der kin deren Gods” genoemd wordt. Ik meen trouwens te weten, dat dit besef meer en meer doordringt en dat deze maal de mlddenstandsretraite buitengewoon zal slagen, niet het minst door de ruime deelneming. Isiat geen standgenoot achterblijven, sémen zün wij verantwoordelijk voor het geestelük peil van den middenstand. Lsiat daarom ieder door zün deelname meewerken aan het welslagen der mlddenstands-retraite, waarvan wü de data no? eens memoreeren. Deze data luiden: Kring Alkmaar 29 Septem ber1 October as, terwül de Kring Den Helder volgt eind October. Of Jan Wathebikeran valt over te halen weet ik niet, maar Piet Inzicht en Klaas Hoogerop komen zeker. Morgen zullen dan de eerste wedstrüden om den Noord-Hollandsch Dagblad-beker gehou den worden. De coupe is reeds aangekocht en wü kunnen wel verklappen dat het een büzonder fraai en kostbaar kunstvoorwerp is, geheel van zilver, dat een der schoonste sieraden belooft te worden in de kast van den winnaar. Wij willen nog even de aandacht vestigen op de te spelen» wedstrijden. Noord-Scharwoude: 2 uur: Voorwaarts 1 SVW 1 (Snyders); 3 15 uur: Oranje WitGeel Zwart 1 (P. Commandeur). Warmenhulzen: 2 uur: ESV 1Hollandia 1 (B B. v. d. Berg); 3.15 uur: VIOS 1—ZAP 1 (C. Laas). Voor de A.F.C.~junloren zün vier wedstrüden vastgesteld; alle vier elftallen krügen het zwaar te verantwoorden. A F C b speelt om half drie tegen H.S.V. a te Heiloo. Daar H.S.V. a in de A-klasse speelt, te dit een geduchte te genstander voor ons b-elftal, maar de compe titie te nabü en deze wedstrüd te dus een goede oefenpartü voor onze b-jongens. Zü vertrek ken om twee uur van de Heilooerbrug. Jongelui, allen present en op.tüd. Als geleider gaat mee Br. Lucianus, de voorzitter der jun. commissie. De d en e elftallen moeten ook naar Heiloo. Als tegenstanders krügen deze H.S.V. b en c. Het d-elftal speelt om kwart over één en e speelt om 12 uur. Het d-eltfal vertrekt om 12.30 uur en e om 11.30 uur, ook vanaf de Heilooër- brug. Als geleiders gaan mee met E de heer J. Quant en met D de heer Th. Ranzljn. Jongens, als jullie allen goed opkomt en speelt wat je waard bent zün wü zeker van overwinning. Het c-eltfal speelt thuis aan den Groeneweg voor den laatsten nederlaagwedstrüd voor de eerste ronde tegen Victoria a uit Obdam. Jon gens, de wedstrüd te om één uur ultgeschreven, maar wü kregen een schrijven dat Victoria niet eerder dan om 2 uur kan komen. Spelers, rekent er vooral op: dus niet om 1 uur, maar om 2 uur begint de wedstrüd. Victoria te een nieuwe tegenstander en ook een A-klasse elf tal. Daar valt voor de c-spelers wat van te lee- ren De c-elftalspelers zullen zeker alles er op moeten zetten en van het begin tot het einde hard moeten werken. Maar dat kunnen ze ook, dat zün wü van hen gewend. Nu de competitie nabü te, sparen wü de Jon gelui aan die dezen winter van plan zün te gaan voetballen, zich zoo spoedig mogelük nog op te geven dan kan alles nog op tüd geregeld worden; het spreekt vanzelf: een goed katho lieke jongen wenscht lid te worden van Roomsche sportvereeniging, leiding staat. Men zegt wel eens. dat de ambtelijke molen langzaam maalt. Er zal soms wel eens wat waarheid schuilen in dit gezegde, maar een staaltje van het tegengestelde is Donderdag middag ten toon gespreid. Het was büna half twee toen aan de orde kwam de benoeming van twee ambtenaren van den burgert ijken stand. De raad verkoos met algemeene stem men hiervoor uit de heeren C. Schoort en C. Kruse, beiden resp als commies en adjunct- commles reeds verbonden aan onze Secretarie. (Onze gelukwenschen tusschen haakjes). En nu vragen wü, of het geen wereldrecord van snel heid op dezen afstand is, dat belde heeren te kwart voor twee denzelfden middag reeds voor de rechtbank beëedlgd waren! Zoodat wü nu met een gerust hart, onze affaires van huwe- lük, geboorte enz. aan deze ambtenaren kun nen overlaten. Er waren nog heel wat meer benoemingen op dezen middag aan de orde. Een aantal leeraren bü het lager nüverheids- onderwüs en aan de Handelsavondschool moes ten worden benoemd. In het algemeen zouden wü hlerbü toch de opmerking willen maken, dat het ietwat vreemd aandoet, dergelüke benoemingen büna altüd in de Septemberzltting te laten geschieden. Dit jaar was het nü toevallig wat vroeg in de maand, maar meestal is het eenige weken la ter. wanneer de cursussen al lang en breed weer begonnen zün. En dan is natuurlijk de praktük. dat de voorgedragene voor een nieu we tljdeiüke benoeming zün taak reeds is be gonnen en het voor de raadsleden al heel moeilük is wanneer zjj eventueel bezwa ren zouden hebben deze door hun stem tot uiting te brengen. Een dergelüke benoeming we weten het te dikwüls een formaliteit, maar waarom de voorbereidingen daartoe niet eerder getroffen? Men weet nu zoo langzamer hand toch wel, dat de Haagsche instanties, die ook hun woordje hebben mee te praten, vooral In den vacantietüd, om het zacht te zeggen, nu niet met den grootsten spoed werken. Een enkel woordje nog over een dezer be noemingen, n.l. die voor leeraar Nederlandsen aan de Handelsavondschool. Terwül de overige benoemingen met alge meene stemmen geschiedden, werden hier op nummer twee nog 4 stemmen uitgebracht. Oor spronkelijk stonden op deze voordracht drie personen, maar een van hen had zich terug getrokken, naar wü vermoeden om de kansen voor hem, die nummer drie stond, te verbete ren. Zün opoffering heeft niet mogen baten, want 's raads meerderheid verkoos nummer een. Wü betreuren deze beslissing wel eenigs- zlns. Niet omdat wü den benoemde onge schikt achten, integendeel, maar wül deze toch reeds een mooie positie heeft bü het onderwüs, terwül de ander, hoe verdienstelijk werk hü ook moge doen on het gemeente-archief. door de tüdsomstandlgneden nog geen gelegenheid heeft gekregen om een heel moeilük te verwerven M. O.-acte in de praktük van het onderwüs productief te maken. Deze drie lesuren aan de Handelsavondschool waren wellicht voor hem de eerste sport geweest op de promotie-ladder van het middelbaar onderwüs. Wellicht dat t college en de Raad daar bü een volgende gelegenheid eens rekening mee willen houden. Een bekend en door ons zeer gewaardeerd geluld hoorden we bü een der benoemingen uit den mond van den heer Grondsma. Deze edel achtbare voelde er weinig voor om Iemand die bulten Alkmaar woont, tot conrector van het Stedelük Gymnasium te benoemen. Nu had zün Een oude herinnering kan nog veel vreug de verschaffen, en dit is ook het geval met de reprise van bovengenoemde film. Bovendien zün we nu Juist niet rük aan Nederlandse!) sprekende filmen. Bovendien spreekt hier de aantrekkelükheid welke Jordaanstukken nu eenmaal eigen te, en waar wel altüd een groote belangstelling voor zal blüven bestaan, een woordje mee. De Inhoud van de film te zóó overbekend, dat we daarover wel niet meer behoeven te schrij ven. Intusschen te er weer veel genoten van de sentimenten, van den lach en den traan, welke in deze film zoo goed zün gecombineerd Het spel van onze Hollandsche artisten blüft toch immer boeien en dit is zeker wel van toe passing op Fientje de la Mar. Het voorprogramma te als steeds weer keurig verzorgd, twee keurige teekenfllms. waarop we büzonder de aandacht willen vestigen en bo den van het jacht .Biet Hein” bü de overdracht aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bemhard. Een bezoek aan de bioscoop Harmonie kun nen we aanbevelen; het programma zal onge twijfeld een aangenamen avond verschaffen. De geheele week te deze film toegankelük voor populaire d w z. verlaagd; prijzen. van 1 college Vn de ambtenaren Inderdaad. vooral wethoude^ Bonsema en directeur Hofman heb ben zich l^erbü kranig geweerd en getoond uitstekende Keoplul te zyn. die de zaken breed durven zien. Deze transactie is niet enkel ver antwoord in zich, maar opent voor de toe komst wüde perspectieven, waarvan misschien al binnen niet te langen tüd het bedrüf de vruchten zal genieten. Verder hierop door te borduren lükt ons on tactisch. daar volgens het spreekwoord kleine potjes groote ooren hebben. Edoch, zooais het gewoonlük in den Raad gaat, was ook nu de lof vermengd met wat bitterheid. Waarschijnlük om paedagogische redenen men moet het college immers niet Üdel maken kwam er ook een portie critiek los. Op drie fronten werd de aanval gericht. Mr. de Groot voelde zich gekrenkt In zijn waar digheid als raadslid, dat hij eerst uit de dagbladen lets van de voorgenomen transactie had vernomen. Hem ware het liever geweest, wanneer de raadsleden vooruit vertrouwelük waren Ingelicht door het college. Maar de wethouder bleek voor al die ver trouwelijkheid niets te voelen. Hü had daar in de kwestie Warmenhuizen teergeld voor be taald en wilde nu niet voor den dag komen alvorens de betrokken raden hun goedkeuring over de voorstellen hadden uitgesproken. Hü en hét bedrüf hadden de zaak tot het laatste oogenbllk geheim gehouden. Zoo is het Inderdaad, het bedrüf was in dezen ook voor de couranten zoo gesloten als een pot. maar gelukkig hebben journalisten, als zü iets aan de weet willen komen, andere kanalen, die zelfs een Alkmaarsche wethouder niet verstop pen kan. Evenmin als Mr. de Groot ons zün dossiers zal toonen. kan hü van ons verwachten, dat wü hem deze vakgeheimpjes zullen verklappen. De heer Grondsma wilde wél eens weten, of over 15 jaar het gas het niet zal hebben afge legd tegen de electrlciteit. Het P. E. N. maakt immers zooveel propaganda voor electrisch ko ken op het platteland. (Van dit laatste geloo- ven wü niet veel. In leder geval gebruikt men dan niet het doeltrelfendste middeldagblad reclame!) Op deze vraag had zelfs de welbespraakte wethouder geen antwoord. Wanneer ze vóór de kermis gesteld was, had hü wellicht een der Minerva's kunnen raadplegen, maar nu ont brak hem de profetische blik in de toekomst. De derde aanval geschiedde door den heer Stoutjesdük. die met de tank van het midden- standsbelang op zün vriend den wethouder in reed. Waarom de pijpen en buizen rechtstreeks aan de fabriek besteld en niet door openbare Inschrüving gelegenheid gegeven aan stadge- nooten om iets eraan te verdienen? Wü dachten even aan den onsterfelüken Bu- zlau. Niet dat ons mlddenstandsraadslld niet van den Koninklüken Bond ook maar iets op Neerland's grootsten clown lükt (daarvoor bekükt hü het leven te veel door een donkeren bril), maar omdat ons onwillekeurig diens ge vleugeld woord naar de lippen schoot: „Daar zit wel wat in.” Natuurlük kan niemand, noch in Alkmaar, noch elders, deze dingen maken, maar het is in den handel toch dikwüls zóó. dat levering door een tusschenpersoon niet meer kost dan rechtstreeks bestellen aan de fabriek. 1 Noord-Hollandsch Dagblad-beker speelt A.FC. morgen tegen het sterke U.8 V Uitgeest te Waarland. Deze wedstrüd zal A.F.C. een nuttige oefening zün, vooral omdat U.B.V. in een hoogere afdeellng uitkomt dan A FC. Dat de spelers van AF.C. op een zwaren wedstrüd kunnen rekenen, spreekt van zelf. omdat U.S.V. aan zün eer- verplicht is te winnen en daarom dan ook geducht van zich af zal büten. Houdt hiermede rekening, A.F.C.’ers, en zet de tanden op elkaar en mocht het dan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14