ONS BLAD 1 Mogendheden komen te Nyon tot overeenstemming In Noord Sjansi wordt hevig gevochten Bomaanslagen te Parijs Het nieuws heden van Journalisten stellen Hitler vragen De Volkenbond China doet beroep op Genève I Ieder land houdt toezicht in eigen territoriale wateren; Frankrijk en Engeland zullen in geheel de Middellandsche Zee surveilleeren Uitnoodiging aan Italië r Japansche oorlogsschepen bij Sjanghai getroffen? De koloniale kwestie zal MASARYK STERVENDE DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Cholera-epidemie te Sjanghai MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 de twee leerden Radio-rede van me vrouw Tsjang Kai Sjek De I neer- 4 De inbraak in het Vaticaan Vier dood en, zeventig gewonden OPSTAND IN TURKESTAN? Geen imperialistische bedoelingen Kalchan door de Chineezen genomen? DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Maatregelen van den Volkenbond geëischt Vreeselük auto-ongeluk in Litauen De uitwerking van den taifoen Stellingen bij Sjanghai ongewijzigd Britsch vliegtuig gestort Chineesche soldaten worden geprezen Chautemps zal alles doen om daders in handen te krygen NYON, 11 Sept. (Havas). Na uur te hebben beraad slaagd, zijn de gedel^ ter Middellandsche Zeeéunfe- rentie te Nyon tot algeheètfe- overeenstemming gekomen. advertentieprijzen Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Zij beteekent niet alleen een commercieele aangelegen heid, maar is ook een eer e zaak J worden op gelost” Onderzoek om Volkenbondspact van vredesverdragen te scheiden VEREENIGDE KATHQLIEKE PERS No. 293 JAARGANG DERTIGSTE 0 itcn. iIIm China doet een beroep op den Volkenbond. o o effectieven in Noord-Chlna der ▼an naar Op het slot ,Jfredensborg" te Kopenhage id prinses Feodora van Denemarken met prins Christiaan von Schaumburg-Lippe in het huwelijk getreden De Japansche aanvallen i Arme Chineezen De bomaanslagen te Parijs: Chautemps doen om de daders in handen te krijt KAUNAS (Litauen), 12 Sept. (D. N. B.) BJJ VllkUa, (op 30 K M van Kaunas) zijn vandaag by een ongeluk met een vracht auto vier personen om het leven gekomen, dertig personen werden ernstig, veertig lich ter gewond. Indien een Spaanschc duikboot, hetzij van de regeering of van de opstandelingen, koopvaar dijschepen van andere landen aanvalt, zal de positie als volgt zijn: Indien de duikboot boven water komt, haar vlag taant en hun. dia zich NEURENBERG, 12 Sept. (Havas.) Van morgen hebben 100.000 leden van 8. A.. 8 B„ van de gemotoriseerde corpsen en van het vliegercorps der partij gedefileerd voor Hit ler, die vergezeld was van Blomberg. Ru dolf Hess en den chef der militie. Drie professoren hebben den toestand van den hoogbejaarden lijder, die verpleegd wordt op het kasteel ..Lana". onderzocht. Na afloop ver klaarden zij, dat Masaryk het einde nabij 1» De werking van het hart is zeer zwak en het bewustzijn is weg. De familie van den oud-president, alsmede president Benesj en premier Hodza. vertoeven in de nabijheid van den zieke. Zondagavond laat werd gemeld, dat Tsjecho- Slowakjje's .grand old man" stervende is. Bij zijn vertrek verklaarde Hitler nog, dat hij ongedwongen met de journalisten had willen spreken en hij verzocht hun aan dit gesprek niet de waarde te willen toekennen van met strenge nauwkeurigheid geformuleerde politieke verklaringen. De Parijsche ochtendbladen geven eenstem mig uiting aan hun verontwaardiging over den aanslag. Terwijl de bladen van rechtsch van ter rorisme spreken, zijn de llnksche kranten van meenlng, dat hier fascistische provocatie in het spel is. Chautemps heeft verklaard, dat hy al les zal doen om de daders in handen te krij gen en te straffen. Men kan op een krachtige houding der regeering rekenen, aldus de minis ter-president. Stand op Maandag 9 war vjb.: 7M4 Vorige stand: 7«.» PRAAG, 12 September. In de ziekte van Masaryk, den „president-bevrljder" van Tsjecho-Slowakije, is een hoogst ernstige wending gekomen. H. M. de Koningin heeft met de Piet Hein een tochtje gemaakt op het IJwelmeer. Manifestatie van eerherstel door Katholiek Den Haag. Ben aantal Journalisten heeft een gedeel te van den morgen in geselschap van Hitler doorgebracht en heeft daarbij de gelegen - heid gehad hem eenige vragen te stellen. op Chineesche steden richten groote verwoestingen aan. zoeken tusschen de puinhoopen naar huisraad Pad-President Maasaryk stervende. Hitler verleent een interview aan «enige buiten- u landache journalisten; ds koloniale kwestie bo bt Noord-Sjanst wordt thans hevig Met het oog op den Japanschen inval In Sjans! hebben de bultenlandsche missiona rissen en zendelingen den raad gekregen zich naar Hankau te begeven. TOKIO. 11 Sept. (D.N.B.) Naar Domei meldt, zijn 25.000 gewapende Mohammedanen in Chi- neesch Turkestan in opstand gekomen tegen de oommunistisciie overbeersching aldaar. De schepen der belde partijen in Spanje val len bulten de bepalingen van het te Nyon be reikte accoord, en hun zal geen bescherming worden verleend. Krachtens bet accoord zal geen Russisch oor logsschip naar de Middellandsche Zee behoeven te komen, daar de Sovjet Unie uitsluitend ver antwoordelijk zal zijn voor haar eigen territo riale wateren in de Zwarte Zee. De onderteekening van de zeeconventlè van Nyon zal niet voor Dinsdag kunnen geschieden daar de delegaties den tijd moeten hebben zich tn verbinding te stellen met haar ibgssrlnpsr om de noodige volmachten te verkrijgen. Een Engelsch Journalist vroeg Hitler daarop: .Zult gij u dan van uw koloniën bedienen om steunpunten te vestigen voor uw vloot?” Hitler glimlachte en antwoordde: „Om dat te doen zouden wij eerst een vloot moeten hebben. Vóór den oorlog exploiteerde Duitschland zijn koloniën commercieel, zonder strategisch belang. Een leger, dat onderhouden zou moeten wor- Havas meldt nog, dat in een aanhangsel aan het accoord de scheepvaartroutes zullen worden vastgesteld, die de koopvaardijschepen moeten volgen om op internationale bescherming aan spraak te kunnen maken. Wjj kunnen ons nu wijden aan de taken, die voor ons staan, o. m. voorzien in de ravitallleerlngsmogeiykheden. Trouwens, dit probleem zal slechts bevredigend kunnen worden opgelost, wanneer wij koloniën zul len hebben. De koloniale kwestie zal worden opgelost, zooals de andere kwesties en zoo lang zij dat niet zal zijn, is er geen werke lijke kalmeering in Europa. Het is geen zaak van oorlog of vrede, maar van rede lijkheid en ik ben overtuigd, dat de rede het zal winnen." PARUS, 12 Sept. (Havas). De twee agenten, die bij de ontploffing in het ge bouw van het Franse he verbond van werk gevers bedolven werden, zijn aan hun ver wondingen bezweken. >ot/4aarentegen de hler- niet in acht neemt, Internationale gevolgen nrptf en zal de duikboot als een ('behandeld en tot zinken gebracht worden. Indien de duikl voor genoemde r aal haar daad* De optocht duurde vier en een half uur. Hitler stond al dien tijd in zijn auto en bracht den voorbijtrekkenden den groet. Naast hem stond de stafchef der S. A., Lutze. Aan het hoofd van de „Wachstandarte Feldhermhalle" marcheerde Goering, die de leider van deze „Standarte" is. Juristencommissie te Genève zal de mogelijk heid om Volkenbondspact los te maken van vredesverdragen bestudeeren. Prins Bernhard heeft te Arnhem het korps Rijdende Artillerie geïnspecteerd. r Door een bombardement uit Japansche vlieg tuigen is brand ontstaan in het Noorderstation te SJapel en aan den linkeroever van den Soets- jaukreek by de Internationale concessie. Volgens hedenmorgen door het Japansche de partement van oorlog ontvangen berichten heeft de Nanklngregeering Zaterdag de benoe ming bekend gemaakt van den communlstl- schen generaal Tsjoe Teh als bevelhebber van het achtste veldleger en van Peng Tsoel als on derbevelhebber van dit corps. Beiden hebben hun functie aanvaard. Uit Sjanghai wordt nader aan*het Japansche telegraafagentschap Domei gemeld, dat het le ger. waarover Tsjoe Teh tot bevelhebber is be noemd, het vroegere communistische leger is. Uit het onderzoek is tot nu toe gebleken, dat een besteller om half zeven in het gebouw aan de Rue Presbourg een kistje aan den concierge ter Jiand heeft gesteld, dat, naar hij zeide, stoffen bevatte, met het verzoek aan den con cierge. het te overhandigen aan den vlce-prr sldent van het verbond van werkgevers De concierge zette het kistje in zijn loge neer en ging kort daarna op den zich daar bevindenden divan slapen, tot hij om tien uur door de ont ploffing gewekt werd, en nog juist tijd bad om zich in veiligheid te stellen. In de Rue Boisslère moet het kistje door den besteller in het trapportaal zijn geplaatst, daar dit perceel geen concierge heeft. aan boord van het aangevallen vaartuig be vinden. de gelegenheid geeft zich in veiligheid te stellen zooals voorzien in de bepalingen van de maritieme conventie van Londen en het schip vervolgens tot zinken brengt, zal het optreden van de duikboot nationale, doch geen internationale gevolgen hebben. Het zal een oorlogsdaad zijn tegen het land, waartoe he« tot zinken gebrachte schip behoort, doch de patrouilleerende torpedojagers zullen niet op treden PARUS. 11 Sept- (Havas) Van de zijde der politie 1» vanavond medegedeeld, dat zich een ontploffing heeft voorgedaan in het gebouw van het Franaeh verbond van werkgevers. De schade sou aanzienlijk zijn. Een batalon Chineesche troepen werd vernietigd, doch intusschen aangekomen Chineesche versterkingen houden stand. De vijandelijkheden in de buurt van Sjanghai duren reeds een maand. De Ja panners probeeren een bres te slaan in de Chineesche linies b(j Yanglong. IR stellingen in de sectoren bij Sjanghai zijn vrijwel ongewijzigd. De Japanners heb ben nog geen verbinding kunnen tot stand brengen tusschen Woesoeng en Yangtze Poe. Z|j lijn er evenmin in geslaagd ergens verder dan vjjf mijl van de kust door te dringen. De Japansche woordvoerder heeft gezegd, dat Het Japansche blad „Sjoegai” schrijft, dat de Chineesche soldaten van thans niet te ver gelijken zijn met die van 1932. Zy zijn thans niet minder moedig dan de Japanners. Te Sjanghai toonen zij zich zeer vasthoudend. Wanneer zij verslagen worden, komen zij voor een tegenaanval terug. Terwijl zij den naam hadden des nachts niet te vechten, onderschei den zy zich nu door nachtelyke aanvallen. De Jonge Chineezen zyn soms kordater dan de Ja panners. de Chineesche strydkrachten te Sjanghai thans dertig divisies sterk zijn, terwijl de Japansche troepenconcentratie nog ntet geëindigd is. Verscheidene groote Chineesche bladen raden de regeering aan Japan formeel den oorlog te verklaren. Een oorlogsverklaring, aldus deze bladen, zou de verbeurdverklaring van Japan sche goederen mogeiyk maken. Japansche militaire deskundigen zijn van meening. dat de Chineezen sedert het begin der vijandelijkheden te Sjanghai 30 000 man aan dooden en 20.000 man aan gewonden heb ben veiloren. De ..Nitsjl-Nitaji” meldt, dat gis teren drie Japansche eenheden zijn ontscheept in een niet genoemde Chineesche kustplaats. De terugtocht van het Chineesche 29ste leger te tot een debacle geworden: het grootste deel wapens ging verloren. Om 10 uur deed zich een hevige ontploffing voor, eerst in het gebouw van het Pransche verbond van werkgevers aan de Rue Presbourg. en eveneens in de Rue Boisslère. waar de zetel is gevestigd van een groep metaalindustrieën In de Rue Presbourg werd een ontzaglijks verwoesting aangericht en de straat is versperd door het puin. Twee polltie-agenten. die zich op het oogen- blik der ontploffing op het trottoir voor het gebouw bevonden, werden onder vallend ge steente bedolven. Voorts is de concierge van het pand ernstig in zijn verstandelijke vermo gens geschokt. Ook in de Rue Boisslère is enorme schade aangericht, doch slachtoffers zijn daar niet 'ts betreuren. TOKIO, 12 Sept. (Havas). Volgens hier ontvangen berichten zijn tengevolge van den taifoen, die de Zuid-Westelljke prefecturen van Japan heeft geteisterd, 24 menschen om het le ven gekomen en 98 gewond Drieduizend huizen zyn geheel en 24 000 gedeeltelyk vernield. Hon derden viaschenbooten zyn op drift geraakt. Op een vraag betreffende de beteekenis van het bezoek van Mussolini antwoordde Hitler: „Men schrijft ons allerlei bedoelingen toe. Wij willen niemand iets ontnemen. Zonder twijfel. Duitschland is niet meer een leege ruimte in het midden van Europa, zooals veertien jaar Lang. Door volledig de rechtsgelykheid te ver- wezeniyklng. hebben wy deze laeegte gevuld en daarmede een element van onveiligheid in Europa doen verdwijnen. LONDEN, 11 Sept. (Havas). Hedenmiddag is een militair vliegtuig, dat was opgestegen van het vliegveld Thor na by In Yorkshire tenge volge van den mist tegen den grond te pletter geslagen by Delmont-HUl. De vier inzittenden vonden hierbij den dood. Chineesche piloten, die hedenavond een raid ondernomen hadden boven de bij Sjanghai liggende Japansche oorlogssche pen. hebben gemeld, dat minstens vyf dezer oorlogsschepen, onder welke twee kruisers, door hun bommen getroffen zijn. worden thans op 200 000 man geschat, waarby dan niet het Kwantoeng-leger wordt gerekend De Chineesche effectieven zouden, met inbe grip van de jongste toevoeging der 100.000 com munisten. by na 500.000 man sterk zijn. De communistische troepen concentreeren zich In Noord-SJensi en Soei Yoean. De Chineesche delegatie heeft een verklaring uitgegeven, waarin gewezen wordt op den ernst van den toestand in het Verre Oosten, waar Japan het bestaan van China als onafhanke- lyken staat bedreigt en de veiligheid van de Chi neesche territoriale bezittingen, de uit de ver dragen voortvloeiende rechten en de belangen oer buitenlandsche mogendheden in gevaar brengt. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat de Italiaansche politie vier arrestaties heeft ver richt in verband met de inbraak in de appar tementen van den kamerheer van den Paus, mgr. Mella dl Sant'Elia. gepleegd. De mannen zyn in de gevangenis van het Vaticaan. die eenige jaren geleden is gebouwd, en slechts twee cellen bevat, ondergebracht. Zelfs voor de ambtenaren van het Vaticaan worden hun namen geheim gehouden. De volgende punten werden vast gesteld Ieder land zal voor toezicht in zyn eigen territoriale wateren zorgdra gen. Frankrijk en Groet-Brittannië zullen in de geheele Middellandsche Zee toezicht uitoefenen. Iedere duikboot, die zich niet zal gedragen naar de regels, die vastge legd zyn in de verklaring van Lon den van 1936, zal als zeeroover be handeld worden. De Chineesche delegatie stelt daarby in het licht, dat de veroveringspolitiek van Japan in China aan den dag ia getreden door onopbou- delyke provocaties en invallen In China door de gewapende strijdkrachten van Japan sedert 1931. Zy uit haar verontwaardiging over de Ja pansche troepenzendingen, zoowel in Noord- China als in Sjanghai, de luchtbombar demen ten van open steden, met volstrekte misken ning van het internationale recht, de concen tratie van oorlogsschepen, de blokkade der Chi neesche kusten en besluit: „de crisis in het Verre Oosten is thans definitief veranderd in ‘n wereldcrisis. De Japansche agressie bedreigt niet alleen de onafhankeiykheid en territoriale onaantastbaarheid van China, maar bedreigt tevens den algemeenen wereldvrede. Daarom gelooven de Chineesche regeering en het Chi neesche volk, dat de Volkenbond, die een groo te Instelling is, welke vreedzame staten groe peert, onmiddeliyke, doeltreffende maatregelen zou moeten overwegen en zou moeten nemen om een einde te maken aan de onduldbare voortzetting van hét agressieve optreden en de wreedheden van Japan in China en om de heiligheid der internationale verdragen te be veiligen." den voor de verdediging van verafgelegen ko loniën zou ruïneus zyn. Alle koloniale mogend heden moeten samenwerken." Op de tegenwerping, dat Duitschland een oplossing zou kunnen vinden in den ruilhan del. antwoordde Hitler, dat de koloniale kwestie voor Duitschland niet alleen een commercieele aangelegenheid, maar ook een eerezaalf is: „WU vragen onze vroegere koloniën en geen andere.” Toen daarop leiband uit het gezelschap het woord „minderheid" liet vallen, ontkende Hit ler imperialistische bedoelingen te hebben en zeide te hopen, dat men tot een btuyke behan deling der minderheden zal komen. Er bevinden zich in Joego-Slavië zeven tot achthonderdduizend Dultschers. die zich geluk- dig prijzen om het regime, dat jegens hen wordt toegepast; al deze kwesties zullen worden op- geloet, aldus Hitler, maar laat men ons geen onwaarschyniyke en gevaarlijke bedoelingen toeschrijven. Wy hebben te veel te doen in ons eigen land: de tentoonstelling te Muenchen in 1945, te Beriyn in 1950, de geweldige werken te Neuren berg etc. Wanneer alle landen, evenals wy werk zouden hebben voor tien of twintig jaar, zou de wereld rustiger zijn. In een voor Amerika bestemde radiotoe spraak heeft mevr. Tsjang-Kai-Sjek ver klaard, dat China, hoewel het slecht voor bereid is, vastbesloten is de Japanners tot den dood te bestrijden. Japan heeft vol gens haar China aangevallen om te voor komen, dat de stelselmatige hervorming van het land, die zooveel succes beloofde, vol tooid werd. Volgens berichten uit Chineesche bron zou den de Chineezen Kalgan hebben genomen. Domei meldt echter uit Kalgan. dat de Ja pansche troepen, in samenwerking met de luchtmacht een algemeen offensief hebben in gezet tegen de Chineesche concentraties by Ta- tóeng. Den geheelen middag hebben tallooze wan delaars zich naar de buurt van de Rue Pres bourg begeven, doch de straten zijn afgezet. Het publiek keurt in het algemeen het optre den der daders af. 's Avonds was veel politie op de been, o.m. by de rfölle en op de voornaamste puntep der Champs Elysées, doch zy behoefde niet op te treden. Tegen half twaalf vanmorgen had men de puinhoopen in de Rue Presbourg opgeruimd. Voor de verdere opruimingswerkzaamheden moet men wachten totdat de brokstukken, die nog naar beneden dreigen te storten, verwyderd zyn. Minister Bonnet heeft te Quinsac heden een redevoering uitgesproken, waarin hy er op wees, dat herstel slechts mogeiyk Is in orde en legaliteit. De aanslagen, die gisteren te Pa- rys gepleegd zyn, zoo zeide de minister, en die onschuldigen slachtoffers het leven hebben ge kost. toonen de noodzakeiykheld aan voor alle Franschen zich aaneen te sluiten tegen de wan orde. wanneer zy de weldaden van den vrede en hun democratische vrijheden willen behou den. Onder dergelyke omstandigheden móet ieder meer dan ooit zyn kalmte en koelbloedig heid bewaren. herziening Volkenbondspact heeft hedenmorgen een commissie van juristen ingesteld. Dese commissie zal de kwestie van een mogelljke scheiding van de vredesverdragen en het Volkenbondspact moeten onderzoeken en voorstellen dienaangaande voer de Volken- bondsvergadering uitwerken. De commissie zal Maandag reeds bijeen komen. Het door de conferentie te Nyon opgestelde plan zal Dinsdag as. van kracht worden, vyf- tlg Brltsche en Pransche torpedojagers zullen voor de uitvoering er van gebruikt worden. SJANGHAI, 12 Sept. (Havas). De cholera, die sinds eenige weken hier heerscht, heeft thans den omvang van een epidemie aangenomen. Reeds zyn 500 ge vallen in de internationale nederzetting en 300 in de Pransche nederzetting voorgeko men. Onder de aangetasten bevonden zich ▼tjf Europeanen, van wie vier zyn overle den. Alle maatregelen ter bestrijding zyn genomen; speciale ziekenhuizen zijn ge opend. Bewoners van besmette huizen zijn kasteloos gevaccineerd. De slechte sanitaire toestanden zijn veroorzaakt door den toe vloed van vluchtelingen uit de Chineesche wjjken. SJANGHAI, 12 Sept. (Havas). Het Chi neesche nieuws-agentschap Central News verneemt uit Tai Yoean. dat bij Tatoeng (Noord-Sjanst) een hevig gevecht wordt ge- geleverd. batalon doch GENEVE, 11 Sept. (D.NJ3.) De studie commissie die belast is met het ondersoek een mogelijke herziening van het heeft Italië zal officieel worden ultgenoodlgd zich btf het Middellandsche Zee-accoord aan te sluiten. Dit land zou dan eventueel de bewakingsdienst in de Adriatlsche Zee worden toegewezen. Duitschland zal van de bereikte resulta ten op de hoogte worden gesteld. 12 Sept, sinds eenige GENèVE, 12 Sept. (Havas). Chineesche regeering heeft heden een beroep op den Volkenbond gedaan, gegrond op artikel 1 7 van het Vol- kenbondshandvest, dat betrekking heeft op conflicten tusschen een lid en een niet-lid van den Bond. NDORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1