eKctu&fiaal De verdediging den oorlog dezen tijd van De avonturen van Prof je en Struis je D: nogal vi gezet. D hü bedo tische re wm den daq tie laat verslappen, zyn ze er nog erger aan toe dan het misdeelde kindt’ TWEE NICHTEN ■1 EN TWEE NEVEN in „ovewcttfe'Rinso MARKTEN LES VAN SJANGHAI EN MADRID w WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Kanonnen geplaatst Radio-hoorspel STUDIEDAGEN K.J.M.V. De Voorbeurs ENCELSCH j NAAR HET Bijzondere maatregelen ter beper king der werkloosheid noodig geoordeeld Bedrijfsraden voor het tuinbouwbedrijf DE BEWAKING VAN DEN WATERWEG NEEM VOOR DE WASMACHINE ALLÉÉN „OVERVETTE RINSO"! Troost voor militair zwakkeren Afzonderlijke groepeering der jonge boeren en tuinders in het Haarlemsche Bisdom KINDERLIJKJE OPGEHAALD UIT NOORDZEEKANAAL >ns Armand Du- minder o want we gaan weer op rë}s." aei Profje. HOOFDSTUK V (Wordt vervolgd» SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE reis had hij kennis gemaakt met een struis vogel, die hem sedert dien overal vergezelde. Algemeen waren de leden van gevoelen, dat dit vraagstuk de aandacht van de bedrijfsra den verdient. Dezer dagen kwam de Bedryfsraad voor het Tuinbouwbedrijf in Noord-Holland te Alkmaar in vergadering bijeen. komt aan het KJM.V.-Bureau, Zoeterwoudache singel 33 te Leiden en zorge er voor precies 9 uur in bovengenoemde kapel aanwezig te zijn. De jonge boeren en tuinders en kweekers, die nu de gelegenheid hebben door de K. J. M V. tot een eigengeaarde groepeering te komen, m o- gen dezen studiedag niet veiaulmen. s-osoa ia P- koe- 1.35— 1180 Aan boord van de loodsbooten 17 en 18 zijn de kanonnen van een kaliber 3.7 cJd. geplaatst Aan weerskanten van den boeg is een stuk geschut opgesteld. Op loodsboot 19, die als gevolg van de aam- varlng der vorige week in reparatie te, zal de plaatsing later geschieden. Voorloopig is één constabel aangesteld voor de bediening van het geschut indien dit noodig mocht zijn, otndat telkens toch slechts één boot buitengaats ver toeft, en meer personeel dus niet noodig te. bij verder verloop reeds eenlge teekenen van verbetering te zien gaven, was de stemming vaster. Steels boekten een verder avans van IK tot 72, Bethl. Steel liepen ruim 1 op tot 81 H, Republic Steel monteerde 13/8 tot 23 K, terwijl Anaconda Copper IK steeg tot 38. Voorts kon Shell Union circa tot 17« verbeteren en Tidewater ook circa K tot 13 5/8. Toonaangevende locale aandeelen reageerden eveneens op de betere houding van Wallstreet; men bepaalde zich echter hoofdzakelijk tot taxatieprijzen en er werd, evenals in Amerik. waarden, door den beroepshandel niet veel ver handeld Koninklijke Olie werd 3K hooger ge taxeerd op 405, H. V A. 5 pet. hooger op 511. Philips 6 pct. Ob 3S2. A’dam Rubber U pet op 260, Unilever op 181K en Aku circa 1 pet, op 68. In het valutaverkeer was de stemming alge meen niet vaster. De frank was weer flauw én werd 7H cent lager gelaten tot 6.42. Toen Janie alleen was, ging ze nog een tijdje op den rand van het versmade bed zitten en keek naar de koffers met de etiketjes er op, die Elizabeth met haar keurige hand geschreven had. ,Je hoeft niet te denken, dat ik je hier uit pak!" zei ze tegen deze stomme getuigen. „Mor gen gaan we regelrecht terug naar Mrs. Rugg les en dan hoop ik, dat Ik die griezelige „Gran ge" niet weerzie!” In Wallstreet is gisteren de stemming ten goede gekeerd en trad, ondanks tusschentijd- sche winstnemlngen een krachtig herstel in. waarna de markt vrijwel op het hoogste punt van den dag sloot. Of het herstel in de naaste vond ze verrukkelijk! Ze zag niemand anders dan Minnie. Familiemaaltijden bestonden st niet. De tweelingbroers hulpbehoevend als ze waren verlieten nooit hun kamers; Mrs. George éls ze er was bleef ook in haar eigen vertrek en werd bediend door haar kame nier; Rorke had zijn kamer in een vèrverwijderd deel van het huls waar hij zijn eenzame maal tijden gebruikte en af en toe eens een kennis bij zich had. Janie deelde Minnie’s middagmaal in de keu ken op één uur en na afloop daarvan zette ze haar hoed op en zei, dat ze de buurt eens ging „verkennen.” Het was een zachte, heldere voorjaarsdag en lustig kweelden de vogels. Het was hier heer lijk; ofschoon niet ver verwijderd van het druk ke fabrieksdistrict van Bradlington, was de lucht er zoo zuiver en prikkelend; de rivier straalde in het zonlicht en in het verschiet zag ze enkel vroolijk-verllchte heuveltoppen. Misschien zou ze het hier toch wel een maand kunnen uithouden. Ze zou althans vandaag maar niet schrijven aan Elizabeth en aan oud tante Sara. In vier weken zou ze wel wat anders kunnen vinden; dus zou ze zich maar geen zorgen ma ken vóór den tijd en van dezen mooien dag genieten. Om ongeveer vier uur liep ze op den hoofd weg dicht bij een dorpslogement je. waar ze een paar fietsen tegen den muur zag staan. Haar tong kleefde haar aan het verhemelte en ze smachtte naar een kopje thee. Binnen zaten een dame en een heer, leder Times meldde gisteren uit Tokio, dat ^riNnisterpresldent, prins Konoje, nog it doel van Japan in China met e, maar koene woorden uiteen heeft anti-Japansche elementen, waarmede t de Chlneesche legers, de nationalis ering en de Koeomlntang-party moe ten worden vernietigd, en als dat is volbracht is Japan bereid met een nieuwe Chlneesche regee- ring over samenwerking te onderhandelen. Hoe wel anders Ingekleed, komt deze uiteenzetting overeen met die van Hlrota op 5 Sept., waaruit blijkt, dat dit de politiek is, waartoe de regee- ring heeft besloten. Hlrota verklaarde, dat Ja pan China bevrijd wil zien van het gevaar, die de rampspoedige vijandschap, welke thans tegen Japan bestaat, biedt voor China es hij wil een toestand scheppen, waardoor de Oost Aziatische politiek van Japan ten uitvoer kan worden ge bracht. Hiervoor is in de eerste plaats volgens den premier noodig den vijand „van zijn strijd macht te ontdoen” en in de tweede plaats de onmenschelijke anti-Japansche regeerlng te ver vangen door een, die zich bewust Is van haar positie als een ondergeschikt deelgenoot in Ja pans plan Oost Azië te stabiliseeren. De heeren Konoje en Hlrota hebben fcet ech ter maar niet voor het zeggen. „De Chlneesche legers moeten worden vernietigd”. „W(j moeten den vijand van zijn strijdmacht ontdoen.” Ge zegd is dit wel gemakkelijk, maar daarmede is het nog niet gedaan. Een maand lang reeds vechten de Japanners om Sjanghai. Na heel die maand lang te hebben getracht het aan land zetten van Japansche versterkingen aatr de oevers van de Wangpoe en de Jangtse te beletten, waarbij de Chlneesche troepen voort durend waren blootgesteld aan het moordda dige vuur der Japansche oorlogsschepen, heeft het Chlneesche opperbevel bevel gegeven, terug te trekken en een nieuwe linie te bezetten. De Chlneezen trekken thans zoo snel mogelijk uit het gebied van Sjanghai terug. Het Chlneesch hoofdkwartier deelt terecht mede, dat deze te rugtocht geenszins het einde van den strijd beteekent. Het Chlneesche leger voert slechts het plan uit, zich op gereedgemaakte stellingen terug te trekken, ten einde buiten het bereik van de Japansche scheepekanonnen te komen. China heeft de wereld in de afgeloopen weken getoond, vervolgt de verklaring, hoe een leger, zonder over voldoende zware kanonnen te be schikken om Japansche oorlogsschepen te kun nen beschadigen, toch de klist kan verdedigen en den vijand zware verliezen toebrengen. Nu het doel van de operaties is bereikt, is het niet meer noodzakelijk te strijden binnen het bereik van het geschut. Daarom hebben de Chlneesche troepen zich op de eerste groote verdedigings linie teruggetrokken. Uit het water van het Noordzeekanaal by Zjj- kanaal F is Zondag opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. De Comlssaris van Politie wnd. de 2e sectie te Amsterdam, verzoekt hun die omtrent dit lijkje inlichtingen kunnen verstrekken, zich ten spoedigste te wenden tot het Politiebureau Ad miraal de Ruyterweg 226. Na eenlge zaken van hulshoudelyken aard te hebben behandeld, vond een bespreking plaats over de ongewenschte toestanden, welke dikwijls ontstaan bij het aannemen en huis vesten van vreemde arbeidskrachten in den rooitijd, meest als gevolg van het feit, dat een en ander niet gebeurt In overleg met de land- arbeidersorganlsatles. Ti.t. zal de aandacht daarop nader worden gevestigd. T nderdaad, het is voor de zwakken eeniger- I mate geruststellend, wat bij Sjanghai is ge- beurd. De minder-sterken krijgen weer hoop. Van deze hoop maakt zich in L’ Aube Georges Bldault tot tolk. Hij zegt ongeveer het volgen de: Er loopen Jioopen menschen rond met van angst vertrokken gezichten, die u steeds willen Interpelleeren over den toestand in de wereld. Ter wille van den vrede zelf moet men dezen menschen een hart onder den riem steken. Want hoever ook de provocatie en de hoogmoed kun nen gaan, tot welken graad ook de aanmatiging van sommige dictators kan stijgen, toch be waart de vrede zijn kansen, als we maar den vreedzamen moed hebben, zijn rechten te doen gelden. Duitachland en Italië, van welke landen gevaar kan dreigen, hebben hun militaire ma chine georganiseerd met het oog op een kor ten oorlog. ZIJ verwachten In een eventueelen oorlog heil en resultaat van een plotselingen en massieven aanval, die ondersteund wordt door alle oorlogsmiddelen, waarover zij beschik ken. Welnu, let er op, dat er in den laataten tUd verschijnselen zijn, die hun beweegredenen zullen geven tot intensief overwegen en naden ken. Noch in Spanje noch in China is er tus- schen de twee strijdenden gelijkheid van ma teriaal en organisatie. Zoowel In Spanje als in China echter waadt ook de beter uitgeruste partij In bloed. En de overwinning is verre. Een Jaar is voorbijgegaan, en Madrid is nog niet Struisje was al verdwenen. Hij had een paar lange beenen en sterke vleugels die hem overal naar toe brachten. Zoodoende had hü in een seconde den zolder bereikt en daar al spoedig gevonden wat hij zocht. bleef haken tusschen de lange halmen en het riet en viel vóórover met dit gevolg, dat da eenlge speld, waarmee ze het haar bijeenhield, ook hopeloos verloren ging en dat zU dus terug moest naar het huls van haar werkgeefster; zónder hoed en met het haar loshangend. _Ik hoop maar, dat Ik Rorke Gilchrist al» thans niet meer ontmoet! Als hy my sóó zag. zou hy zeker vinden, dat tk niet goed genozg was voor hem! Dus dan zouden de rollen pre» des omgekeerd zijn.” Het werd dan ook met recht een ongeluks middag voor Janie. Ze was nog altijd in strijd met het weerbarstige haar en trachtte het al te vlechten, maar ook hiér had de wind op tegen, zoodat dit niet zoo grif ging.... Ineens hoorde zü een fieta aankomen; iemand stapte af en me* den hoed in de hand naderde daar haar schrik beeld uit het logementje. „Pardon. Is u lets overkomen? Kan ik u soms op de een of andere manier van dienst zyn?" „Neen, dank u. Er ia mij eigenlijk niets over komen. maar de wind heeft mijn hoed in het water gewaald!” .Ja. dat is lastig." Intusschen bleef hij haar weer even onbe schaamd aanstaren en Janie had wel kunnen stampvoeten van ergernis. De toeriste stond op. betaalde haar vertering en ging. Janie volgde yilngs. Op weg naar de deur stootte ze met den voet tegen de opgevouwen toeristenkaart, die de dame biykbaar verloren had. Dit leek Janle een uitkomst; ze gaf het ding aan de eigenares te rug, Juist toen de onbeschaamde ook uit de deur kwam; maar toen hij de dames in gesprek zag, kon hij niet anders doen, dan zijn fieta ne men en wegreden. De toeriste bleef hem nog in het oog houden en zei toen vriéndelijk: „Neem mij niet kwaïyk, dat ik u nog.een paar vragen ’doe. Ik geloof, dat u hier in de buurt thuis hoort? Ik zag u althans gisteren door Chatbeck rijden met Mr. Rorke Gilchrist. Lo geert u op „The Grange’’?” „Ik logeer er niét, maar ik denk, dat, ik er een tyd biyven zal. Ik heb een betrekking als „hulp van de moeder” bij een kleinen Jongen.” „O, ik hoop, dat u mij niet erg bemoeiziek vindt, maar wonen uw ouders ook hier dlchtby? Heeft u eeir persoonlek pnderhoud gehad met Mrs. George Gilchrist, vóór -u de betrekking aannam?" ,Jk heb geen ouders. Mijn familie woont voor het grootste deel in het Zuiden van Engeland. Ik 'heb de advertentie van Mrs. Gilchrist be antwoord, maar ik heb haar nog niet gezien. ZU en de kleine Jongen zijn belden weg.” „Dat begrijp ik. Ik geloof niet. MissF* „Carleton”, viel Janle in. dat wy u hier lang houden zullen; maar waarschyniyk zullen wij elkaar nog wel eens ontmoeten. Ik ben Mrs. Carpmael en mijn man Een goede nachtrust en een zonnige ochtend deden Janle toch van opvatting veranderen. Ze was nog altijd besloten, Redwjll te verlaten, maar toch wilde ze geen stap doen'in deze rich ting, eer Mrs. George Gilchrist terug zou zyn; en dus zou ze dezen dag maar eens wijden aan de kennismaking met haar nieuwe omgeving. Ze bracht den morgen door met het huls en den tuin eens nader te bekijken. Het huls leek haar nu lang niet zoo somber meer en den tuin Vervolgens hield de bedryfsraad een alge- meene beschouwing over kindertoeslag. Na breede bespreking werd besloten nader kennis te nemen van de reeds bestaande regelingen in den land- en tuinbouw, waarvan de secre taris in de eerstvolgende bijeenkomst van den raad een exposé zal geven. Tenslotte vond een bespreking plaats over de werkloosheid in het bedryf en over de vraag op welke wijze de bedryfsraad te dien aanzien verbetering zou kunnen bewerkstelligen. Besloten werd aan den bedryfsraad voor het> tuinbouwbedryf In Zuld-Holland voor te stel len dit vraagstuk gezamenlyk onder oogen te zien, teneiAde zoo mogelijk ten aanzien van de verder te volgen gedragslijn tot eenzelfde op vatting te komen. Reeds Maandag JJ. vond te Haarlem deze ge combineerde vergadering van de bedrijfsraden in Noord- en Zuld-Holland plaats. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond plaats over de werkloosheid in den tuinbouw. Eenparig was men van meenlng. dat in te genstelling met de Industrie en den landbouw, de aanvankelijke verbetering in den toestand voor het tuinbouwbedryf weer voorbij te. Er dient dus alles op gezet om door büzondere maatregelen de werkloosheid te doen beperken. Nadat de practische mogelykheden in dezen breedvoerig waren besproken, besloten de raden een verzoekschrift te richten tot den minister van Sociale Zaken om een deputatie uit beide raden voor een bespreking te willen ontvangen. Tenslotte heeft de vergadering een bespre king gewijd aan den vrouwen- en kinderarbeid in den land- en tuinbouw. toekomst aal aanhouden, valt moeilijk te voor spellen, maar. geztatQ omstandigheden en de minder pessimistische opvattingen zou mén zeg gen. dat de beurs aan minder scherpe flt^- tuaties 8 la baisse behoeft bloot te staan. Men erkent thans pas, dat de markt pessimistischer is geweest dan de omstandigheden rechtvaar digen en volgt de berichten die den Indnik geven, dat voor een oorlog niet behoeft gevreesd te worden. Deze vrees was wel zoodanig, dat de markt eergisteren niet reageerde op de maat regelen der regeerlng, welke het goedkoop hou den van geld ten doel hebben. De regeerlng zelf had verwacht, dat deze maatregelen een gun stige uitwerking op Wallstreet zouden gehad hebben. In verband met een en ander achtte men Wallstreet ..oversold”, baissiers gingen tot dekking over; de markt sloeg volkomen om. De hoogere New Yorksche slotkoersen had den hedenochtend ten onzent een goede ont vangst. Voor Amerikaansche shares, die gisteren Op voorstel van verschillende leden werd be sloten ook de bedrijfsraden in het landflbuw- bedryf uit te noodlgen deze belangrijke kwestie gezamenlijk in een vergadering van alle be drijfsraden in het land- en tuinbouwbedrijf, aan een nadere bespreking te onderwerpen. is hier dokter. Ambtshalve komt hy niet op „The Orange*naar daar Chatbeck maar heel klein is. zullen wy elkaar af en toe wel eens Spreken. Als het u ooit eens mocht invallen" en dit met êen emstlgen blik Janle in de oogen kykend dat u een vriendin noodig heeft, of althans een vriendschappeiyken raad, dan moet u niet dralen, om u tot my te wenden.” In gedachteq verdiept, zette Janle haar weg voort. Biykbaar a^fitte Mrs. Carpmael „The Grange” geen geschikt verbiyf voor een jong meisje, een* opvatting, die zeker zou gedeeld worden door Elizabeth, om nog niets te zeggen van Tante Herlhione. Was het haar plicht niet, zich terug te trekken en een andere positie trachten te vinden? Toch voelde Janle er ook niet zooveel voor, terug te gaan naar Londen, want haar en thousiasme voor de wereldstad was wel wat be koeld. ,,'t Is hard, om Stoneshlre Juist te moeten verlaten, nu ik tot de ontdekking ben gekomen, dat het de heeriykste plaats ter wereld is!” dacht zij. „Waarschyniyk doet mijn afkomst uit het‘'Noorden van het land zich toch gelden. Ik heb nu het gevoel, of mijn hart altijd naar het Noorden heeft gewezen, als de naald van het kompas. Die heerlijke Noordenwind, die brengt vrijheid aan!" De .^eerlijke Noordenwind' die anders Juist uit het Zuiden blies was ineens zóó hef tig, dat hy haarden hoed van het'hoofd rukte, die nu vroolyk in de rivier lag te drijven. In haar streven, om het ding nog te pakken te krijgen, boog zij zich voorover langs den kant, k aan een tafeltje, thee te drinken. De dame keek even op, de heer hield haar steeds in het oog; dit voelde zij. Het was een lange. Jonge man met een grooten neus, hooge Jukbeenderen en licht-bruine oogen. Janle ging aan {iet derde tafeltje zitten met den rug naar den heer, maar hy veranderde van plaats, zoodat hy haar van ter zyde steeds zien kon. Tevergeefs trachtte zy zich al te ver diepen in een oude krant, die daar lag; steeds voelde zij, dat hij met den blik leder van haar bewegingen volgde. Als om moreelen steun keek ze nog eens naar de dame, maar die scheen zóózeer in beslag ge nomen door het bestudeeren van een toeristen kaart dat ze hier niets van merkte. Op dat oogenblik kwam er nog iemand bin nen en wel haar neef, Rorke Gilchrist. Biyk baar waren ze beiden evenzeer verrast over deze onverwachte ontmoeting en ze wist eigeniyk niet, of hy haar gegroet had of niet. Voor de andere dame nam hy den hoed af; die boog even en hy knikte eens tegen den onbeschaarri- den jongen man, die dezen groet op dezelfde wijze beantwoordde. Rorke trad aan de toonbank, bestelde zyn verversching, die hy daar gebruikte en verliet toen weer het logementje. Haar tydeiyke verwarring was niet onopge merkt gebleven door den onbeschaamden be zoeker. Met schrik zag zij het oogenblik tege moet. dat z^ alleen werden gelaten en ook durf de ze niet weggaan, want ze was bang, dat b{J haar dan volgen zou. •a r enschen vangen is een moeilijke karwei, vooral als het beroepsmisdadigers geldt. Het komt er dan op aan, hen op heeter- daad te betrappen. *t Is gauw gezegd, maar om het te volvoeren te er naast een eindeloos ge duld een groote doste vakkennis en.... veel tyd voor noodig. Inspecteur Bob Glancer van Scotland Yard was er achter gekomen, dat Lawrence Trick er vannacht naar alle waarschijnlijkheid op uit zou trekken. Een villa aan de rue Bordaln moest de levendige belangstelling van dezen in ternationalen geveltoerist hebben opgewekt. In verschillende vermommingen hadden beambten van de Süreté hem daar tenminste zien langs flaneeren. Gewend zijn zaken deugdelijk te doen, be sloot inspecteur Glancer na het diner wat te gaan slapen; de daarvoor van nature bestemde uren kon hy er helaas maar zelden voor benutten. Hij placht zich dan te troosten met den dooddoener „Een mensch went aan alles” en zocht zyn bed op. De meeste gasten waren Parys ingegaan om zich in de tallooze gelegen heden wat te laten amuseeren. Het onophou delijk heen en weer loopen der kamermeisjes was eindelijk ook tot bedaren gekomen, zoodat in het ruime hotel een ongestoorde rust heerschte. gevallen, dat toch aanvankelijk werd verdedigd door een leger zonder uniform, zonder officie ren en zonder disciplne. Een maand lang liggen de Japanners voor Sjanghai en heel die maand waren soldaten, die tot de beste ter wereld behooren, niet <n staat, de stad te veroveren. Niettegenstaande de vervolmaking van de middelen der vernieti ging, kunnen dus vastberaden verdedigers de slagen van beter bewapenden uithouden, wan neer zjj zich maar weten te nestelen In alle hoeken en gaten van het terrein, in huizen er ruïnes, In alles, wat maar eenigszins op een schuilhoek lykt. Deze les kan niet meer over het hoofd gezien worden door de generale staven, die voor de oorlogsvoering verantwoordelijk zijn. Inderdaad, het te een aanschouwelijke les, dlein Spanje en China wordt gegeven. Een opbeuren de les voor mlUtair-zwakkeren. Ook voor ons. Want al beschikken wij niet over verdeoigings- middelen, waarmede de geciteerde Fransche schrijver zijn landslieden geruststelt: de Alpen en de Maginotllnle, die nog wat anders zijn dan de loopgraven om Sjanghai, wy hebben het wa ter als natuurlijk verdedigingsmiddel, uitermate geschikt om er op en er achter die guerilla te voeren, welke, naar de les van Spanje en Chi na, de verdedigende party to den modernen oorlog zoo onverwacht sterkt en tot uithouden in staat blijkt te maken. C’est une raison d’es- pérer. ja, dit nieuwe feit geeft hoop en moed! Op zekeren morgen ontwaakte professor Snuffelgraag met een nieuw idee. Professor Snuffelgraag, in de wandeling Profje ge noemd. was iemand, die er veel van hield, de heele wereld te kennen en liefst niet uit boe ken doch uit ondervinding. Op zyn laatste Dezen morgen nu, belde hy vanuit zijn bed en meteen verscheen zyn trouwe trawant, Struisje, om*hem te vragen wat er van zyn dienst was. Je moet onze koffers pakken, Dan knalde een schot en was het even dood stil. Kiaarblykeiyk was het hoorspel afgeloopen. Weer klonk de stem van den omroeper. „Hallo, hallo! Hier radio Nancyl U hoorde zoo juist het hoorspel „Moord met voorbedachten rade?" door Leon Lemanche. Over enkele oogenbllkxen wordt ons programma voortgezet met dans muziek!”.... De radio knetterde nog even, toen was alles weer stil. Maar Bob Glancer slaap was met ..Radio Nancy” verdwenen. Eensklaps had hij een onbedwlngbaren lust, in de bar wat te drinken. Tusschen denken en doen lag bij Inspecteur Glancer niet eoo heel veel verschil, zoodat hü nog geen tien minuten later over de prachtige marmeren trap naar beneden ging. Glancer opende de deur en nam in een oog wenk de aanwezigen op. Dan sloot hij de deur weer en ging denzelfden weg als hy gekomen 1 was. Alleen de ka- merdeur die nU met een krachtl- gen schouderdüw forceerde. was niet de zijne, maar die van waaruit hij de radlo-ultzendlng had kunnen hooren. Een man van middelbaren leeftijd, die blijk baar naar de vrij stille straat had staan kyken, keerde zich met een ruk om. Het zien van een gerichte revolver deed hem even weinig als het afgesnauwde bevel „Handen hoog!” Hy ver trok geen spier en deed wat hem bevolep werd. Enkele ©ogenblikken stonden de beide mannen zoo tegenover elkaar, toen dancer's gevangene eensklaps hard, maar welluidend begon te lachen. „Ha, ha, neen, die te goed! Wat vind ik die mop eenlg! U hebt natuurlijk In mijn kamer rumoer gehoord en bent nu in de vaste overtui ging, dat Ik mijn vrouw heb vermoord! Maar als u wat beter had geluisterd, dan had u kun nen hooren. dat het to radio-hoorspel waal Is die even goed „Zoo....” scheen Glancer te weifelen. De man liet zijn handen wat- zakken, maar onmlddeliyk beet de inspecteur hem weer toe: „Handen a hoog en verroer geen vin!” Met enkele stappen stond hij naast een groote hutkoffer en ont sloot deze. Met een slag ging het deksel los. Oogenschyniyk bevatte ze niets dan japonnen, maar inspecteur Glancer liet zich hierdoor niet Inlsleiden. Zonder den man een oogenblik uit het oog te verliezen, schoof hij de kleeren wat ter zijde, tot het hoofd van een vrouw zicht baar werd. Haar oogen waren gesloten. .JU, ellendige politiehond!" Met een katach- tlgen sprong wilde de moordenaar den inspec teur te lijf. Dan knalde er een schot en ker mend viel de man op den grond, vlak voor de voeten van Glancer, Een kogel had hem in hek rechterbeen getroffen In een oogwenk waren hem de handboeien omgedaan en werd om as sistentie getelefoneerd. „Niet onaardig verzonnen, dat moet ik aeg- gen,” was het eerste, dat inspecteur Glancer nu t tegen zijn arrestant zei. „Een radio-hoorspel zelf aankondigen en dan nog wel met aooto pakkenden titel, het getuigt van een zekere ge nialiteit. Je had enkel met de namen van Je acteurs wat voorzichtiger moéten zijn. Want toen ik zoo Juist In de bar kwam, moest ik er varen. dat Armand Dumanche niet voor de mi crofoon van Radio Nancy stond, maar zich hier te goed deed aan een glaasje likeur." (Nadruk verboden) AMSTERDAM, 15 Sept. Aardappelmarkt. De Ameterdamsche aardappelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 373000 kg. AMSTERDAM. 18 Sept. Veemarkt. M vette kalveren 32 nuchtere kalveren 8.0014 per »t. 346 varkens: vleeschvarkeh», wegende van 90— 110 kg. 7173, zware varkens 7071, vette var kens 6#70 cent per kg. slachtgew. Overzicht. Nuchtere kalveren geringe aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Varkens korte aanvoer, handel traag, prijzen lager. AMSTERDAM, 15 Sept. Vischbericht. Aan gevoerd door 1 motorbotter, benevens consig- natlezendlngen. Afgealagen aan de Gemeente Vlschhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Besom ming der botters 158. handschol per kist 14. kleine schol per Wst 1213, schar per kist 3.90, kl. schelvisch per kist 1.101.80, middel tongen per kg. 1.40, kleine tongen per kg. 135. Uit de hand verkocht op het Buitenterrein: aal per pond 1938, versche bokking per 100 stuks 1.752.harder bokking per 100 stuks 1752.garnalen per kistje van 15 kg. 235 3.25, Gest. makreel 1015 ct. p. p. AMSTERDAM. 14 Sept. Coöp. Vereen. .Amaterd. Huidenclub” OA. Paardenhuiden 10.351130 stuk. 316 plnkhulden 3135363 cent. 8143 hulden 20.2526 cent. 2090 vaarehulden 30 27.75 cent. 707 oshulden 20 826.8 cent, stlerhutden 17.75—22.3 cent per pond. De goederenmarkt In het algemeen Is ongeani meerd en de huldenpryzen hebben zich hieraan niet kunnen onttrekken. Door de flauwere stemming onthield de hui denhandel zich veelal van biedingen. Vooral de gave soorten ondervonden kooplust. Prijzen waren circa 2/3 pet. lager. Enkele partijen werden teruggehouden. BODEGRAVEN. 14 Sept. Kaasmarkt. Aan-oer 368 JPartU®n. 16110 stuks, wegende pl m. 144990 kg. Goudsche kaaa: le soort met RM. 27.0028. 2e soort met RM. 34.0026. zwaardere tot 30.00 Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK. 15 Sept. 6000 K.G. Aardappelen: Eigenheimers 2 60—2.70, Blauwe Eigenheimers 2 40—2.60, Blauwe 2.60, 34000 kg. Roode kool 1.402.90, 2000 kg. Gele kool 1.10—1.80, 10.000 kg. Vroege witte kool 1.10—130. 8200 kg. Uien: Gele Uien 3.00—330. Grove 2.90—3.30, Gele Drielingen 230—2.40, Gele Nep 6.006.10, 4600 stuks Bloemkool: le aoort 5.50—830, 2e soort 1.50—2.80, 1000 kg. Sla- boonen 6.80—9.10. 120 kg. Snyboonen 6.40. NOORD-SCHARWOUDE. 15 Sept. 6400 kg. aard appelen: Schotache Muizen 3.60. Bonken 2.30, Drielingen 130. Eigenheimers 2.10—3.40, Blauwe Klgenh. 2.30—330. Bevelanders 3.10, 1500 kg. Spercleboonen 7.109.60 8100 kg. Uien: Oele Nep 5.406.20. Drielingen 2.103.60. Uien 2.603.10. grove Uien 3 20. 9000 kg Roode kool 130_2.00, 44500 kg gew. Witte kool 1.20—1.30. 7400 kg. Gele kool 1.50130. WOERDEN, 15 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 451 partijen: le soort met RM. 27.00—39, 2e aoort met RM. 24.0026. zware 29.00. Handel matig •S-HERTOOENBOSCH. 14 Sept. N V BotermUn. Aanvoer 12700 kg. Hoogste prys 1.43. laagste prijs 1.37. mlddelprys 1.40 per kg. WOGNUM. 14 Sept. Druiven 1822 cent. To maten 45.40, Komkommers 1302, Slaboonen 6 509, Sla 1.002. Spinazie 3.005. Roode kool Eindelijk een speciaal wsrmiddwl, waarbij nu eens terdege rekening Is gehouden mei de mogelijkheden, die de wasmachine biedt. De nieuwe Rinso lost on middellijk in lauw water op en geeft een overvloedig schuim, omdat zij „overvet’* Is. Bovendien bevat Rinso bijzonder werkzame bestanddelen, die het tijd rovende voorweken van de was overbodig maken. En het Rinso-sop, waarin U heeft gewassen, behoeft U niet weg te doenl Na het witte goed kunt U achtereenvolgens nog het gekleurde goed, het flanel en het tricotgoed In 'hetzelfde Rinso- sop wassen voor slechts 12| ets. Lees slechts de eenvoudige gebruiksaanwijzing. Als U een wasmachine bezit, neem dan voortean geen ongeschikte wasmiddelen meer, maar uitsluitend: Bondsmoderator L. Beune schrijft ons: Nadat Zondag laatstleden te Beverwijk in de Tulnbouwwlnterschool vooral voor de Noordeiy- ke afdeellngen van jongeren uit den land- en tulnbouwenden stand een vruchtbare studiedag Is gehouden, wordt aa. Zondag hetzelfde pro gram verwerkt in de Wlnterlandbouwschool te Voorhout. Ook hier houdt Drs. W. DUsaelbloem een in leiding over het verantwoordelükheidsprogram; Ir. H. A. B. BUnnemeyer en leeraar C. P. Ver gouwen bespreken het technisch program voor akkerbouwers, gtasbedrüven, tuinbouwers en kweekersten slotte leidt de Bondsmoderator een onderlinge bespreking omtrent de organisa torische verhouding van de Land- en Tulnbouw- afdeellngen (de L. T.-afdeelingen) Inde K.J.M.V. Deze studiedag te Voorhout begint met een H. MIs te 9 uur in het 8t. Agneshuis dicht bU de Katholieke kerk; men brengt zelf brood mede voor ontbyt en koffietafel; de dag Is circa 5 uur beëindigd. Op dezen studiedag te Voor hout worden verwacht van alle Zuldeiyke af deellngen enkele bestuursleden, teryy{ zlclj hierbij ook dienen aan te sluiten de twee Nöcw-, delljke afdeellngen, die verleden week zich niet konden laten vertegenwoordigen. Bovendien zyn ook hartelijk welkom de K. J. M. V.-afdeelingen van de Bollenstreek, die voor hun kweekers leden hier wellicht voordeel vinden en ten slotte hebben ook toegang jonge boeren en tuinders, die meenen, dat op hun plaats, in hun paro chies een L. T.-afdeellng zou kunnen worden opgericht. Men zende echter bericht, met hoevelen men Inspecteur Glancer keerde zich nog. eens be- haaglljk om, schikte zijn dekens nog wat en wilde net zyn oogen sluiten, toen in de asm- grenzende kamer plotseling aangekondlgd werd „Hallo, hallo! Hier radio Nancyl Wü vragen uw aandacht voor een hoorspel „Moord met voorbedachten rade?” van Leon Lemanche. De rolverdeellng te als volgt: HIJ: manche; zy: Emilie d'Argaut.” „Verdorie,” bromde Bob Glancer, „laat die kerel dat ding afzetten. Allenuud schrljvers- onzin." Meer kon hy er ook niet van zeggen, en evenmin er Iets aan veranderen. Het hotel- reglement n.l. bepaalde, dat het van des avonds 10 uur tot 's morgens 9 uur verboden was de radio aan te zetten. En nu was het pas 8 uur. Inspecteur Glancer woelde rusteloos in zijn bed. maar kon den slaap niet vatten. De stemmen uit de radio dwongen hem te luisteren. Daar ktem nog btj, dat h(J Armand Dumanche ken- dè? ztj het dan ook oppervlakkig. Bob Glancer luisterde scherp toe. maar het was hem toch onmogelijk in de msmnenstem die van Armand Dumanche te herkennen. Maar door de radio klinkt Iemands stem vaak heel anders, dan men in werkelijkheid gewend te. Hoe ter wereld zou Armand Dumanche er toe gekomen zijn voor de radio op te treden? En nog wel heel in Nancy? Toen moest Glancer om zijn eigen ge dachten lachen: wat deed een Engelsch politie man eigenlijk in Frankrijk? De schets te anders niet zoo beroerd geschreven als de meeste van haar soortgenooten. dacht Glancer verder. In aUe geval wordt het met zoo n werkelijkheidszin opgevoerd, dat menig echtgenoot(e) herinne ringen zal krijgen aan momenten, die men het liefst zoo spoedig mogeiyk vergeet. „Rykeiyk veel stof" critteeerde Glancer, toen hü op zyn horloge zag. dat de huteelüke oneenigheid al meer dan een kwartier duurde, „met geiyke kansen. Ik ben eigeniyk benieuwd, wie er nu zal schieten.” Plotseling sloeg de vrouwenstem schril over. Tusschen korte hysterische lachjes door gilde ze: „Schiet dan! Nul Wat let Jet Ik weet toch wel, dat Je niets meer om me geeft!” Glancer glimlachte. ,AHe vrouwen zyn toch precies het zelfde. Als Je ook maar één oogenblik Je atten-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15