VOEDING SCHOOLGAANDE JEUGD BEVELEN GEVEN I DRE DENKT NOG ALTIJD AAN DE JUBELFEESTEN HRADOX r- EEN MOOIER TEINT verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwater „Wintercampagne" al begonnen? ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 Elementaire instructies voor beginners Het nieuwe raadsel 4.8.9.29.27.28.26. 48.49.33.34.35.41. Redelijk blijven 42.43.45.11.10. 15.21.22.20.12.13.14.17.19. 18.24.25.5.6. 48.2.30.31.32.7. 1.38.37.40.44. 48.49.39.2.3.43.50. 27.36.16.38.33.46.47.47.23. Ons Prijsraadsel Snelheidsverlies van Schepen Door schelpdieren en zeegrassen Cijfers door letters te vervangen Om een opstel Oplossing vorig raadsel BRABANTSCHE BRIEVEN Nog niet gewend aan de stilte van deus najaar Ontboezemingen van puzzelaars, die deze meening zijn toegedaan SLUIT U AAN OOK GU EEN ABONNEMENT I z volgens letterraadsel I MARTINE WITTOP KONING weer- on to. dat P. H. A. TUIN „Bravo! de wintercampagne schijnt weer te den ons te o VOORMIDDAG en rechte: LENTEMAAND. van ieverans-veuraan-te-meugen- Amico, Ulvenhout, Herfst maand 1937 Veul groeten van Trui, Dré III en als alty gin horke minder van oewen vertrouwen. Als ik een gulden uit mijn zak wil halen, zit er niets in ben. dan zullen onze bevelen een zoodanige uit werking hebben, dat ze de kinderen er niet toe prikkelen, om het Juist niet te doen, maar we moeten ontwapenend op hun tegenstand wer ken, zoodat hun gehoorzaamheid even vanzelf sprekend wordt als naderhand hierdoor het van nature ..goed zijn”. Deze week volgt een bijgaand schema: De opgave is elk cijfer of getal in de opgave door een letter te vervangen zóódanig, dat men in de 9 regels voor de getallenreeksen woorden krijgt, aan de volgende omschrijvingen beant woordend: Veur deuze week weer genogt. Ik schei er af, mee m’n potlood tenminste....! Bij apothekers en erkende drogisten A f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. den wat te bekorten. Een klein fleschje melk in het ochtendkwartier, misschien, een blokje kaas voor ’s middags en het onprettige ge voel van een leege maag zal niet alleen ver dwijnen, maar het gekozen voedsel zaï ook op zeer gelukkige wijze het kinderlichaampje weer van nieuwe kracht voorzien. n de opvoeding eischen we eischen voort durend dit voortdurend dat van de kin deren. We geven bevelen en willen, dat de kinderen gehoorzamen. het behalen met genoemde troef (sans atout). Het bieden. Het spelen. B;j het bieden gaat men een contract aan het aantal slagen, dat men met spelen Den boer, die maanden in den buiten stond, baggerde deur den zwaren grond, die openklon terde onder ’t zuiveren ploegmes, den boer, die onder den wie-arbeid deur zijn akkers kroop tot z’n lenden kraakten, die z’n slooten uitdiepte van den loodzwaren blubber, die al te maaien stond In den prilsten inergen veur vier uren, dat t zweet langs z’n beenen droop, bloedrooie strepen veur z’n oogen jschichtten. vooral den boer, die de vier veilige muren van z’n huis bena vergat, die ziet nou naar z’n groote schouw, waaronder 7 zoo goed zitten is. den winter. En 1 eerste sturmty dat kolkend deur zijnen schoor steen woelt en loeit, heurt ie aan, mee ’nen seerjeuzen lachgllmp over zijnen „notenhou ten” kop. De lamp gaat *s avonds al *n paar uren vroe ger op, bij *n week of zeuven gelejen. Veur ach ten doe k de blinden veur, schuif "k de grendels op stallen en schuren, doe mee den stallanteem den ronde over den erf en Trui voeiert de bees ten af onderwijle, zet dan den avondpap te vuur op de plattebuis. Den kleinen Dré staat in 7 achterhuis onder de pomp; den dag is ten ende. En *n kwartierke later, dan zitten we onder de schouw en drijft ons hulske op de stilte van den durpsavond, ’n stilte die gewolkt komt in melkwitte nevels, uit de natte velden. Toch zjjn we aan deze stilte nog nle gewend heelegaar. Nog alty gaan m’n gedachten naar deus schoone, zonovergoten dagen, die als zuiveren spiegels t geluk blij ven weerketsen in m’n zlelement. Hebt gij ze wel 'ns bij malkaar gezien, amico, vijftig- zestlgduuzend menschen in Ti durpke van misschien vijfhonderd hulzen? Tlenduuzen- den en tienduuzenden, zonder éénen mopperèèr? Zonder.stukken in de krant over te smalle bruggen, motorpolitie die zus of zoo had motten doen, auto's die in 7 weergaren kwamen mee malkaar en al dat gekanker al meer? Dat hebt ge nooit,, in heel oew krantenleven nle! In heel oew leven staan nle! Maar ik mag 7 gerust zeggen: ik had t goeie soort opgeroepen. Ik had ginnen twijfel g'ad aan nog genogt zonnige, nog menscheiyke menschen in Nederland! Ik had ze opgeroepen, allemaal! En ze kwa men af. SJuust lijk ik gevraagd had: ,4n Lln- coins en rammelende fordjes, op stoomfietsen en roestige velo-kes, in bussen en op kwaaie schoenen. Wij zien hier nle naar zulke dingen, hak gezeed! Wij zien in oew oogen, om •te speuren of ge 'nen plazierigen. gullen mensch syt! God schiep toch ginnen heer en ’n mevrouw! Hjj schiep ’n m e n sc h e n-paar en daar houwen wij ons aan! Da’s.... Gódde- Hjke Democratie!” En veur mijn part ,Dicta- tatuur". Als 7 van Hum komt, 1s t goed....! Duuzenden en duuzenden menschen, van alle gezindten enons „Gezag” 7 bestond uit ons pastoorke, onzen burgemeester en zijnen veldwachter en niks haperde, niks kankerde, niks gebeurde-n-er, dan.... plazier, dan leut. En wie zijnen limonaad of pils nle drinken koet aan *n tafeltje, hij dee t In de malsche gras- kussel, om 'nen elk of spar en zat daar als ’nen vorst onder den wulvenden schaduw van *nen kompleten eikenkroon! En hij genóót er t feest in kleine, koele teugskes, mee z’n toeteloeriske naast 'm en da’s nog zo’n slecht-zitten nle! j Ze hebben hier kunnen zien, de vrimdelingen de hartelijkheid en 7 gemak van leven daarom. ■n Veurbeeld, amico! i le regel: een telwoord. 2e regel: leven, lawaai. 3e regel: zout water. 4e regel: verlegen, bedeesd. 5e regel: gift. 6e regel: kleedi). 7e regel: vandaag. 8e regel: consciëntie. 9e regel; kostschool. Bij Juiste vervanging leest men voor 1,- 2, *3 enz. tot en met 50 een veelzeggend spreekwoord. Onder de inzenders van een goede oplossing worden weer zes fraaie prijzen verloot. Oplossingen worden tot Donderdagmiddag 12 uur Ingewacht bij den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. Ziet zij er niet aardig uit met dezen pullover van roestbruine wol? Voor een groot deel komt dat door de stralen van witte angora, die van het voorpand uitgaan. Speciaal geschikt voor de ko mende donkere dagen. Wie dus een zonnetje wil zjjn voor haar omgeving.... Amico. we hebben zo’n leut, zo’n waarachtig plazler g'ad! Kunt g’oe veurstellen, da’k aan de stilte nie rap wennen kan. van deus najaar? Maar ik heb 'nen schoonen album gekregen van de ka meraads. Vol mee groote, glanzende portretten van 7 feest Mnen vrind ons pastoorke staat veurin! En als nou ’s avonds den Fielp of den Blaauwe komen aansteken. zullle weten ook nog nie goed raad mee d’r eigen, nou al die vergaderingen gedaan zjjn dan blaaien wij den boek deur en dan....! Dan zitten we, om zoo te zeggen, in de bioscoop, waar den film afrolt van onz' onvergefelijke feesten en daar bij ons thuis, onder de wlntersche schouw, daar schijnt weer de gouwen zon over ’n spran kelend, jubelend feest dat altij nog nA-Jubelt in onze zlelementen! De uitgeloofde prijzen vielen bij loting ten deel aan: Leo Auplng, Singel 13, Deventer; mej. Willy Berendse, Zandhofschestraat 117, Utrecht; J. van Leeuwen A63, Hoogkarspel (NJL); P. J. Tolsma, Stuyvesantstraat 911, Amsterdam-W.; mej. A. Vogelzang, Bentinck- straat 43, Oldenzaal; A. O. van IJzendoorn, Rembrandtlaan 9, Heemstede. in kaart.) Indien men echter geen kaarten in die kleur heeft, mag men intröeven (d.i. een kaart bij spelen van de troefkleur). Iedere kaart van de troefkleur, ook de laag ste, gaat boven elke andere kaart van welke kleur dan ook! 6. Het doel van het spel is een Robber behalen! r en kent tegenwoordig niet minder dan |y/| 126 soorten dier- en plantengroepen, die zich op 7 onder water liggende deel van den scheepsromp in massa's vasthechten en daar door de oppervlakte van den scheepswand, die oorspronkelijk glad was, in den loop van den tijd met een dikke, slijmerige massa vol draden en wier bedekken. Deze begroeiing, welke zich vooral aan de schepen, welke in de tropen va ren, vasthecht, verhoogt de wrijving aanzienlijk en de schepen ondervinden er heel wiat nadee- len van. Dr. Wolfgang Neu (Leipzig) maakt thans melding van nieuwe proeven ter bestrijding van deze parasieten. Tegenover de sedert lang ge bruikte methode, om den scheepsromp, die zich onder water bevindt, met vergiftigde verf te be strijken, is vast komen te staan, dat b.v. de zoogenaamde zeepokken absoluut immuun ble ken tegenover dit vergif. In den laatsten tijd is men tot de overtuiging gekomen, dat bepaalde kleuren van invloed op deze levende wezens zijn. Proeven in Amerika hadden tot resultaat, dat groen licht een goed afweermiddel is tegen zekere larven. Andere proeven met gekleurd papier hadden dezelfde resultaten. Zoo vond men b.v. op een bepaalde kleurenserie uitslui tend de worm Spirorbes, terwijl andere kleur- schakeeringen slechts de helft of zelfs 1/6 ge deelte der gewone getallen aanwezen. Verdere systematische proeven hieromtrent, voorzoover bepaalde kleuren ter vermindering van de be groeiing der schepen kunnen bijdragen. Worden genomen. Twee groote, witgedekte Sinterklaastafels, vol prijzen, waren mee die motorritten deur de bos- schen te winnen! Ge kost zoo goed 'nen fau teuil als 'n bus olie, ’nen zuiveren bokaal als Ti blaauw bord, 'nen medaille als- ’n taartenschep winnen; 7 was er allemaal, in overdaad. Maardaar waren dan ook honderden „lee- renjassen” die er trek in hadden....! 'Nen sportredacteur van ’n groote krant, Tien kearel die van zulke sportgebeurtenissen 'dus verstajum hee, zee me, dat de deelname „over weldigend" was! Nou gij! Dat de grootste stad 7 nie zoo veur malkaar krijgt. Nou gij wéér! Maar er was één aardigheid aan verbonden, die lederen deelnemenden stoomfietser of -flet- ster (ge had die parmante wefkens motten zien in den leeren broek!) als herindering mee kreeg. ’nen Prachtigen penning, geslagen deur de grootste' edelsmeedfabrlek in Nederland, 'nen mat-zulveren ppnnlng, mee in 7 hart 'n scherp en kunstig relief van ons schoone kerkske, ge vat in 'n rood-wit-gelakt sierlijk kruis. Nou wil 7 geval, dat ons vroeger kapelaantje ook naar 7 Ulvenhoutsche feest was overgeko men. op z’n stoomflets, ’n klein model .koffie- meulentje". Natuurlijk hee hij óók z'n hart aan Ulvenhout verloren! Wie nou nie! En toen le den prachtigen penning zag. mee die scherpe afbeelding van z’n ouwe kerkske. nou toevallig hee hij ook geen betonnen hart toen gingen z’n oogen én z’n hart tegelijk open! „Die zou Tc geren hebben. Dré." zee-t-ie. Ik zee: .RU dan mee. Jonk!" „Zou k 7 doen....?” „Vaneigens!” Hij kwam er nle meer van af. We gunden Tn zoo geren 'nen schoonen prijs bovendien hij is een van onze beste, allerbeste vrinden! Rap kreeg le de pampieren, vulde ze prentjes in en hij stond Ingeschreven veur den sterrit. Prijshalen mee z’n koffiemeulentje was uitge sloten. Maar daar was nog één kans! De deel nemers mochten raaien hoeveul K.M. een ma chten al geloopen had. 7 Ding stond opgesteld De Bredasche Motorclub, kranige ploeg van op -nen muziekklosk. Eerste prijs: den fauteuil! jonge sportslul, had, lijk ge weet, den sterrit en I wy, mee Ti heel clubke, gingen 7 ding, die den vossejacht op den ballon geregeld. I stoomflets, "ns bekijken, betasten lijk *n koel op maken we het woord voOrdeEl maken we het woord moOrdeNaar maken we het woord eeRgisTeren maken we het woord heMelgEest maken we het woord tuInkaMer maken we het woord neDerlAag maken we het woord onDerdAan maken we het woord stAdgeNoot maken we het woord daGgelDer van denkt te behalen. De gever begint te bieden en wel als volgt: HU (zU) annonceert (noemt) I, 2, 3. 4. 5, 6 of 7 in een der vier kleuren of in sans atout (zon der troef), hetgeen beteekent, dat hU tezamen met zUn partner (maat) het geannon ceerde aantal slagen vól kleur als troef of zonem- Indien de gever geen dezer biedingen wenscht te doen, „past” hU- De andere spelers krUgen ieder in de bovengenoemde volgorde hun beurt om een bod te doen of te passen. Elk bod moet echter hooger zjjn dan het voor gaande By het bieden is de volgorde der kleuren wat de wtaarde betreft als volgt: (van onder naar boven) Klaveren, Ruiten. Harten en Schoppen!! 1 Schoppen gaat dus boven een één-bod in de drie andere kleuren, maar een 2-Klaveren-bod gaat weer boven een 1-Schoppen-bod. Een bod in sans-atout gaat echter altijd bo ven een even hoog bod in een kleur. Dit bieden gaat steeds door en iedere speler kan dan ook meerdere beurten krijgen om te bieden. Het bieden wordt echter gesloten, zoodra 3 achtereenvolgende spelers gepast hebben! Men kan een bod (uitgezonderd „pas”) van de tegenpartij doubleeren d.w.z. dat men het eventueele resultaat by voorbaat verdubbelt. (Omdat men verwacht, dat dit in zUn voordeel zyn zal.) Het koppel, dat tot dit bod kwam, mag in dat geval redoubleeren (4 x het resultaat). Zoodra het bieden gesloten is, begint het Spe len. „Bravo! de wintercampagne schynt weer be gonnen: dit nummer was ten minste niet voor de poes, hoor!" By die eene ontboezeming bleef niet van '_^r— spraken als De oplossing van het vorig raadsel was: Van letselvuns maken we het woord leVensLust van veelrood maken we het van van van van' van van van van veelrood aroma—onder steigerneer stemgeheel muiterkan aderangel anode—rand toga—stonde derde—galg Alzoo in de linksche kruisjes-kolom: y-w ooals uit den kop van dit artikel blUkt, volgt hier een elementaire uiteenzetting van de beginselen van het bridgespel. Er zyn na- tuuriyk velen, die dit spel in mindere of meer dere mate beheerschen en voor diegenen is dit artikel niet geschreven; het spreekt echter van zelf, dat ook zU een beurt krygen. Voor het evenwel zoover is. rest my nog een belangrijke taak. Immers er zUn er zeer velen, die niet in de gelegenheid zyn zich in ons mooie kaartspel te bekwamen, zoodat zy eerst in de gelegenheid moeten worden gesteld het bridge-spel zoodanig te leeren, dat ook zy een rubriek voor gevorder den kunnen volgen. Om dit echter te bereiken is het absoluut noodzakeiyk, dat deze rubriek in de eerstvol gende weken niet alleen goed gelezen, maar zelfs grondig bestudeerd wordt!! Na deze korte inleiding zal ik dan maar van wal steken met de voornaamste regels van het bridge-spel: 1. Men speelt het spel met 4 personen en 52 kaarten. De 2 tegenover elkaar zittende perso nen zyn partners. m.a.w. „gaan samen". 2. Elke speler geeft op zyn beurt; de volg orde is in de richting van de wyzers van een uurwerk. Men geeft één kaart tegelyk in de bovengenoemde volgorde. N B Het spel wordt verdeeld in twee perio den: Regenvlagen waaien zoo nou en dan van de lage lochten af. Dan rauscht den Herfst deur de bosschen, mee sturmend lawyt. En efkens later, allee, dan breken de lochten, dan stulpt 'n afgespoelde zon in vollen luister langs de wolkenstapels en hangen de dreven vol van snoeren glinsterende peerls. lis schoon op den stillen buiten nou! Op de stille velden, waarover den Herfst gevaren komt op lage wolken. In de stille akkers, waar den wtnterkool bepereld staat mee ’nen sier van najaarsdroppen onder den rossen zonneschyn. 7 Is schoon in den zwaren bletenakker, waar de dikke suikerpeeén rood uit den vetten grond pullen, onder ’t verflenste, groffe loof, waardeur dan 7 Herfstty genadeloos rondspookt Maar misschien mot ge boer zyn, in eiken ▼ezel van oew iyf, om oe gelukkig te voelen mee deus woeiende ty. dat mee vlagen oewen nek striemt, oew vel kerft, deur oew schouw loeit en aan oew grendels rammelt. Alleen den mensch die er gelukkig mee is, die «iet de schoonhedens van 'n ty als deus, waarin dz Natuur op vollen kracht werkt. .gebruind door de buitenlucht, lichamelyk fjaangesterkt en geesteiyk uitgerust..,, zoo kwamen onze jongens en meisjes het (choollokaal weer binnen, om in een nieuwe klas met frlsschen moed den werktyd van eenige maanden achtereen aan te vangen sommige selfs om voor de eerste maal met het school leven kennis te maken. Zullen ze tot de eerstvolgende vacantie hun gezonde kleur, hun levenslust en hun gtandsvermogen behouden? ja.... als de goede gewoonten van den va- cantietyd zooveel mogelyk worden volgehou den: als beweging in de buitenlucht ook nu een deel biyft uitmaken van het dagelyksch leven; als doelmatige rust voldoende nachtrust vooral! een tegenwicht vormt voor de thans grootere geesteiyke inspanning; als degelUke voeding tegemoet komt aan de eischen, die én door den groei én door het schoolleven aan de kinderen worden gesteld. Wat die voeding betreft, de drukke school dagen kunnen zoo heel licht de goede gewoon ten van den vacantletyd weer doen verslap pen; er is zoon groote kans, dat het ontbyt niet meer rustig verloopt, maar te lyden heeft onder de haast van 7 naar school gaan; het gebeurt zoo vaak, dat op de'pauze tusschen 12 en 1.30 uur gerekend wordt voor het nazien van de middaglessen en dat alles ten koste van de voedsel opname, die óf gehaast óf voldoende geschiedt. Ik geloof, dat Juist in dezen tyd nu het feiteiyk gaat om „byhouden” van het gezond heidspan en volstrekt nog niet om „inhalen” de waarschuwing om niet met de voeding de hand te lichten meer dan ooit op haar plaats is. Denkt u wel, moeders, aan den halven liter melk per dag. die eigeniyk aan ieder kind in den schoolgaanden leeftyd toekomt? Let u er op. dat dus by elk van de twee broodmaaltyden de gewone beker wordt uitgedronken, en zorgt u er voor dat het dan nog ontbrekende wordt aangevuld door het dagelyksch melkgerecht tot besluit van het middagmaal? Een pap, een scho teltje. een eenvoudige melkpuddlng ze zyn alle zoo gemakkelyk te bereiden en ze behoeven maar weinig te kosten. Ze staan ook niet gauw tegen, want de mogelykheden op dit gebied zyn zóó veelvuldig, dat de voortdurende afwisseling zelfs in de eenvoudigste pappen den eet lust vast en zeker gaande houdt. En denkt u ook aan de boterham, het voed zame brood (liefst van den ongebuilden graan korrel) en de daarby behoorende boter? Be schouw die niet als een luxe artikel, waarmee men spaarzaam moet omgaan: smeer de snee brood flink enleg er liefst nog een niet te dunne plak kaas op ook. Dat is een ontbyt of een twaalfuurtje, waarop gerust een ochtend of een middag van min of meer inspannend her senwerk kan volgen, zonder dat de gezondheid er onder heeft te lyden. Ten slotte: behoort de schoolgaande Jeugd nog tot de allerkleinsten, geef dan voor het vrije kwartier een kleinigheid mee om den ongewo- nen rek tusschen twee opeenvolgende maalty- de markt. Van koeien hebben we veul versta jum. maar van motorfietsen....? Ocherm! En we hadden zoo geren dieen fauteuil op den kapelaan z'n motorreke meegegeven ‘s avonds. Toen raaiden we. als samenzweerders allemaal veur ons eigen. Telden op. deelden! Veur we 7 getal Invulden, ging Trui den veurzltter van de B.M.C. nog 'ns polsen, zoo mee 71 geslepen wyvensmoesjemaar Daems. ’nen wakkeren jongkearel, vloog er nle In! Afyn. Dan 7 ge middelde maar opgeschreven, 's Avonds waren we 'rsjuust 25 duuzend KM neffen....! Ginnen leuningstoel! Maar zTien penning, waar 7 om ging, hee-t-ie eeriyk verdiend! Parmant, als den sterrit begost, besteeg ie den koffle- meulen, drukte z'n ronde vilten hoedje flink vast en daar ree ons kapelaantje weg tusschen de leerenjassen! En.... nóg won ie 'nen prijs! Den prys veur den rijer die 7 meeste achter bleef. 71 pyp! -1 het lang links en rechte kwamen er uit- „Een zware dobber". „Dit raadsel heeft me meerdere uurtjes werk, maar prettig werk bezorgd." „Een gezellige zoekery.” „Zooveel werk met deze puzzle, dat ik nau- weiyks tyd overhield voor den DréEnz. Allemaal uitspraken, ook die we hier niet overbrengen, welke echter geen verzuchtingen waren, tenzy we als zoodanig konden beschou wen o.a.: „die „derde galg", en vooral die ..steiger neer”, hebben me heel wat hoofdbrekens ge kost: Ik heb drie vellen papier volgekrabbeld, vóór ik het Juiste te pakken had.” Maar het byschrift van een dier ..mop peraars”: .jnyn compliment voor het origiiieele in elkaar zetten der woordparen.” maakt alles weer goed. 4. Het paar, dat het hoogste fxxl gedaan heeft, moet trachten dit contract na te komen, met dien verstande, dat de speler, die het eerst de kleur genoemd heeft van het eindbod, (of indien dit in sans-atout gespeeld wordt, de spe ler, die het eerst SA. geboden heeft) de spel leider wordt en dus de spelleiding van de 26 kaarten van zyn maat en van zichzelf op zich neemt. Nadat dus de speler links van dezen spellei der de eerste kaart heeft voorgespeeld, legt de blinde, (d.i. de maat van den spelleider) zyn kaarten open op tafel en speelt slechte op bevel van den spelleider de kaarten byj! 5. Onder een slag verstaan wy de vier kaar ten. door ieder op hun beurt bygespeeld. De slag wordt gemaakt door dengene, die de hoogste kaart in dezelfde kleur van de in dien slag eerstgespeelde kaart byspeelt! Men is verplicht te bekennen, (d.i. by te spe len in dezelfde kleur als de eerstgespeelde Den lesten vacantieganger is nog pas ver trokken. 7 Grut weer pas naar school. Om vier uren klotsen huilie blokskes over den steenweg en efkens later, komen ze. mee groote botram men in de kleine handjes ravotten, speulen, vechten op den weg, in droge slooten, In de boschdreef. We hooren dat allemSSl weer dui- deiyker, harder In den verschen rust, die over 7 durp is gevallen. Wyer draagt den slag van ons kerkeklokske. Harder valt ie neer, op den keiweg, in 7 veld; dieper dringt ie in de bosschen. En als we 's avonds zttten onder de schouw, dan onderscheiën we weer de geluiden van den weg. Dan rammelt 71 ouw race-wageltje over de keien en Trui zeet: „Den jongen baron is weer verom uit de stad.” Dan piept 'nen pomp zwengel in de verte en Trui zeet: ,Ze zyn nog laat by Broks." Dan dokkert Tien wagel over den weg en Dré III zeet: ,J>’n Blaauwe gaat op huis aan." Maar ik heur 7 peerd mee één been wat slèépen en zeg: „Neeë, da's Toon Hop staken.” En zoo, amico, „zien" we mee onz' ooren den weinigen passage over den weg, die daar groen te blinken ligt onder 7 maanelicht, telkens ver duisterd van de Inktzwarte wolkenflarden, die langs den donkeren Septemberhemel fileren. Ja we motten nog wennen aan deuze nuu- we stilte, die op de geuren van 7 vergaande herfstgeblaart uit de bosschen dryft. We motten nog wennen aan die fluweelige stilte, die als Ti dik gordyn over ons durpke zakte na den apotheose van Oogst -37( de Eeuwenfeesten van Ulvenhoute 650-jarlg be staan! u Jubelfeesten, om nooit te vergeten; tooneelèn, die afspuiden teugen 'n décor van zonbeschenen bosschen, waarover den safranen Herfst plooide als gouwen tule! Ja. amico. ge mot 7 me nle ten kwaaie dulén. dat mTi gedachten nog alty gaan naar 7 veur- bye feest. Want lyk oew oogen getrokken wor den naar 7 licht van de zon, zoo trekken m’n gedachten nog alty naar dat Jubelty van Ul venhout. Naar dieën eindelooaen stroom van feestgan gers, van gelukkige, plezierige menschen, die hier ’nen teug wyn van puur geluk slurpten uit overvolle bokalen, die Ulvenhout volschonk. Dat is ons goed recht en onze plicht. Het staat er in zoo’n heel kort zinnetje, als zoo iets héél eenvoudigs en toch is het iets, waar boekdeelen over geschreven zouden kunnen worden. Waar in het huisgezin de grootste moellykheden aan vastzitten. Waarom bevelen we en waarom willen we eigeniyk gehoorzaamd worden? De baby, het kleine kind en het schoolgaan de kind .leven in een wereld, die klein is en ver weg van de wereld, waar ze eens een meer of minder verantwoordelyke plaats in zuilen nemen. Ze hebben in al hun beperking geen idéé van deze groote-menschenwereld met haar wel en wee en met de mogelykheden, waar mee in die wereld rekening gehouden moet worden. Het is een wereld, waar ze langzamer hand naar toe moeten groeien die langza merhand voor hen open moet gaan. En nu gaat het hierom, dat wy er ons wan bewust zyn, dat er in die wereld een taak voor hen ligt te wachten, die ze in volle verant- woordeiykheid hebben te aanvaarden er offers zyn, die ze eens zullen moeten bren gen. Het kind weet in al zyn onbewustheid niets van wat hem te wachten staat, wy wel en wy willen het opvoeden om het deze taak te laten vervullen volgens zyn beste kunnen. Daarom bevelen we en daarom eischen we ge hoorzaamheid aan deze bevelen. En waarom is het eigeniyk, dat hieraan zoo veel moellykheden vastzitten? Een van de groote oorzaken moeten we hierin zoeken, dat we zoo licht geneigd zyn, uitsluitend eischen te stellen aan de gehoorzaamheid 'van het kind, zonder eischen te stellen aan de bevelen van ons zelf. zyn we ons eigeniyk wel bewust van den afstand: kinderwereldgroote menschenwe- reld? De kinderwereld, waarin Alles kan alles mag en ook alles zou gebeuren als de oudere niet met zyn waarschuwende stem in zou grypen, als de oudere den gang van deze kindergedachten niet zou onderbreken met de vraag, iets voor hem te willen doen. In het eerste geval, dat. waarin we gaan verbieden en het bevel uiten dat we iets zus of zoo gedaan willen hebben, in plaats van an ders, zullen we op tegenstand stuiten, dien het kind heeft te overwinnen, voordat het voldoen kan aan dat wat we vragen. Ik zeg dit niet met het vooropgezette idee van een piëteit voor het kind, die overeen komt met die. welke men in de „eeuw van het kind", zooals men deze 20ste wel eens be titelt pleegt te bezitten. Ik houd er niet van, het kind op een voetstuk te zetten, noch om het in honderd en een opzicht te ontzien omdat het een kind is. Integendeel zelfs, ik vind, dat we wel degelyk streng kunnen zyp In onze eischen. Maar het feit blyft. dat een kind iets te overwinnen heeft en in den regel is het zoo, dat we daar niet de minste reke ning mee houden. Waarmede we tegenover het kind een onredelijkheid begaan, die het niet verdient. En deze onredelyicheid komt by tot uiting in verschillenden vorm. Soms zyn de eischen te zwaar, soms is onze toon zóó weinig animeerend en onverschillig, dat deze onverschilligheid oogenbllkkelyk op het voor suggestie vatbare kind overgaat, of soms vragen we iets op een moment, waarin het voor het kind héél onaangenaam kan zyu gestoord te worden. 'En we vergeten dan. dat ook wy zelf zóó intensief bezig kunnen zyn. dat we niets liever willen dan zonder stoornis verder te mogen werken. Daarom moeten we onze gedachten eens la ten gaan over het onderwerp: hoe geven we onze bevelen, wat vragen we van het kind op gezette tyden. en kan het ook wel eens onze schuld zyn, dat een scène ontstaat, wanneer we den kinderen iets zeggen of wanneer we van de kinderen iets vragen? zyn we redeiyk, hou den we er genoeg rekening mee, dat de kinder wereld een eigen, kleine zelfstandigheid is, dis we langzaam aan moeten doorbreken en uit breiden tot een groote zelfstandigheid, die de verantwoordeiykheid voelt van dë taak, die in de wereld op het kind wacht? En als we ons dit wezeniyk overdacht heb- e Engelsche Tweede Kamer, meer bekend onder den naam van het „Lagerhuis”, heeft zich onlangs anderhalf uur bezig gehouden over een opstel van een twaalfjarig schoolmeisje. De jongedame woonde in hoogst eigen persoon de vergadering by! Ze had in dat opstel geschreven: „Engeland is wèl klein, maar het is 7 beste land van héél de wereld!” De onderwyzeres had dit goedgekeurd, doch werd deswege door den schoolopziener met een be risping verrast; volgens dezen geleerden heer gaf het allerminst pas, zóó ouderwetsch schryven Tenslotte kwam die kwestie in het Lagerhuis voor de heeren en dAAr deelde minister Stanley den leden mede, dat hy op zyn beurt schoolopziener had berispt! Conclusie: Het leerlingetje kreeg van den mi nister gelyk Een robber bestaat uit 2 manches. Wie dus het eerst 2 manches heeft behaald is de win naar van die robber. Een manche is gemaakt, wanneer men 100 punten of meer onder de streep behaalt (zie de puntentelling). Deze 100 punten behaalt men. wanneer men 3 SA. of 4 Harten, of 4 schoppen, of 5 Klaveren, of 5 Ruiten biedt en maakt. Dit beteekent dus, dat men 9 slagen zonder troef, of 10 slagen met Harten of Schoppen als troef, of 11 slagen met Klaveren of Ruiten als troef moet bieden en maken!! De slagen, die men meer maakt dan 6, wor den slagen „aan trek" genoemd. De waarde van deze slagen aan trek is als volgt: Klaveren en RtUten 20 per slag aan trek. Harten en Schoppen 30 per slag aan trek. Sans Atout 40 voor den eersten slag aan trek en 30 voor lederen volgenden slag aan trek. U kunt nu zelf uitrekenen, dat 3 SA., 4 Har ten. 5 Klaveren en 5 Ruiten een manche is. De volgende maal geef ik u de volledige pun tentelling en wordt het een en ander nog eens uitvoeriger behandeld! j- T et is ons een genoegen, be- f—i langstellenden te kunnen mededeelen, dat wij ingaan de heden in onze krant een bridge- rubriek openen, welke voor taan iedere week zal worden opgeno men. Wij hebben gemeend, deze rubriek niet aanstonds alleen dienstbaar te moeten maken voor hen, die het spel reeds kennen, doch het aanvankelijk te zoeken in de richting van lesgeven, waar door ztj, die de bridge-kunst niet of niet voldoende machtig zjjn, in de gelegenheid worden gesteld, binnen afzienbaren tijd een be hoorlijk robbertje te leggen. Dan zal de rubriek ook aantrek kelijker worden voor de meer ge vorderden en geroutineerden. Intusschen kunnen dezen mis schien toch reeds eenige voordee- len opdoen, als zij de lessen, zij het ook oppervlakkig, volgen. Er zal allicht iets van de spelregels in vergetelheid zijn geraakt. Dat de heer P. H. A. Tuin een goede bekende tn den R.K. Bridge bond zich met de verzorging van de rubriek heeft willen belas ten, is er een waarborg voor, dat de lessen en later de proble men iedere week weer met inte resse zullen wórden tegemoet ge zien. REDACTIE I I 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 21