ONS BLAD 1 Zal ook Italië deelnemen aan den patrouille dienst? Avontuur met een Spaansche duikboot te Brest Japan begint heftig offensief tegen Nanking 1 Het nieuws heden van Toespraak van den H. Vader Rede van Negrin te Genève k Fransche en Engelsche zaak gelastigden bij Ciano ANGSTIGE OOGENBLIKKEN VOOR DE BEMANNING REDE VAN SCHUSCHNIGG TE INNSBRUCK DE BAROMETER AANVAL OP BRITSCHEN TORPEDOJAGER Luchtraids boven de stad JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 No. 279 JAARGANG DERTIGSTE oe Daders gearresteerd Nederlan oudt vast aan zijn geloof De brand in Weenens Rotonde Twee personen gearresteerd r ^WXWVWWUIIII WlllllWW&p „Zn Duitschl ver heer lij alles u Italiaansche troepen in Guadalajara DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nieuwe Duitsche gezant in San Sebastian aangekomen Tegenslag voor de Japanners „Ons land is een vry land en wil dat blijven" Vliegtuigen naar de Middellandsche Zee 75 S£ d wordt een profeet die schryft tegen christelijk is" Eenige ontspanning te constateeren Vijf eischen aan den V olkenbond De oorlogshaven van Brest, waar zich het avontuur met de Spaansche duikboot C 2 ajspeelde „Italië stuurt naar Spanje nog zooveel troepen als er reeds zyn" Aan de waakzaamheid van een matroos is het te danken, dat de duikboot piet „ontvoerd" werd ADVERTENTIEPRIJZEN1 Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Luther naar Japan P de ri- Vliegtuig laat zes bommen vallen De 40.000 Chineezen, die door de Japanners waren ingeloten, weten te ontsnappen t j f 2. f 2.50 J^echtsche kruiser brengt twee tuhëpBn-op De Italiaansche vloot zal meedoen als zü een gelijke positie ver krijgt als de Fransche en Britsche vloten - NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD tt. 100 de o 34 eenx Negrin «lelt vfjf eiscben aan den Volkenbond ons te Heemstede; seven Brutale diefstal te Rotterdam. O O vrijheid van handel ten Spaansche I 51. er er „De Italiaansche regeering preciseert ech ter nu, aldus Ciano, „dat ijj onder rechte- MADRID, 18 Sept. (Havas). Aan het cen trale front heerscht weinig bedrijvigheid. Tijdens enkele aanvallen der opstandelin gen op zekere jRinten aan het front van Guadalajara heeft men Italiaansche troe pen in vrij groot getal waargenomen. In den loop van den dag hebben de aanval lers verklaard, dat zjj trachtten met een auto naar het in handen der rechtschen zijnde ge deelte van Spanje te vluchten. Nadat de commandanten van belde schepen elkaar begroet hadden en de mannen in carré waren opgesteld, stelde de nieuw aangekomen „commandant” voor de duikboot voor 3 millioen te koopen Toen de bevelhebber der C2 weigerde, werd een automatisch schietwapen op hem en de bemanning gericht. minder hebben v bardeerd; De Belgische wielrenner Jean Aerte levensge vaarlijk gewond bU valpartij te Mechelen. 6. 177 ’P in IS lil de nota zou voorts worden verklaard, dal het Vatlcaan deze aanvallen .hoogst beleed!- gend” acht. Zooals reeds door ons gemeld, Is de PauseUJke VATICAANSTAD, 17 September. In gezag hebbende kerkelijke kringen wordt verklaard, dat het Vaticaan de Pauselijke Nuntiatuur te Berlijn instructie heeft gegeven, stappen te doen bjj het Duitsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken betreffende de jongste persaanvallen tegen de Katholieke Kerk, al dus meldt United Press aan haar bladen. liser SsSü Afscheidswoord van den afgetreden partfj-voor- sitter, Z. Exc. nar. C. Geseling, op den kaderdag te Nijmegen. De van g< in San riteitel via Bt De berichten, die uit Noord-China bin nenkomen, aldus de Havas-correspondent te Tokio, maken gewag van het feit, dat de 40.000 Chineesche soldaten, die in het gebied ten Zuiden van Peiping otnsingeid waren, hebben weten te ontkomen in Zuidweste- Hjke richting. Stand op Maandag 14 uw rja.: 746.3 Vorigs stead: 754.4 tot ur •n in. sn EN op ur en al. •t- 13 WEENEN, 18 Sept. (Havas). De polltie heeft twee personen in hechtenis gesteld, die er van verdacht worden op onbedachtzame wijs, brandende sigaretten te hebben weggeworpen waardoor de brand in de Rotonde sou zijn ver oorzaakt. De Paus heeft heden talrijke pelgrims in par ticuliere audiëntie ontvangen, in het bijzonder Oostenrijkers, Duitschers, Franschen en ook eenige Nederlanders. ROME, 19 September Hedenmorgen zijn de Fransche en Engelsche zaakgelastigden te Rome door Graaf Ciano in het Chigi- paleis ontvangen in verband met het on derhoud, dat beide diplomaten gisteren met Ciano hadden en waarin zij, naar de „Popo- lo di Roma" meldde, den Itallaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken verzeker den, dat zij iedere practische opmerking over den nieuwen tekst alsmede over het oorspronkelijke accoord van Nyon met de meeste aandacht zouden bestudeeren. 'ieuwe Duitsche gezant bij de regeering neraal Franco, Von Stohrer, is vandaag Sebastian aangekomen. Na door de auto- begroet te zijn, zette hij zijn reis voort rgos naar Salamanca. Een der gearresteerde personen, die een over val op de C2 gepleegd hebben, is in het bezit gevonden van een brief van kolonel Troncoso, die het bevel voert over de rechtsche troepen in Guipuzcoa, waarin de commandant van de C2 ultgenoodigd wordt de duikboot tegen een be- looning van 2 millioen pesetas uit te leveren. Sprekende tot /ie 37 Nederlandsche pelgrims telde de H. Vader”: „Gij zyt gekomen uit een land dat zoovele on schatbare verdiensten heeft voor de katholieke missiën. Men kan zeggen dat Nederland een machtig land is wegens zijn benljdenswaardigen bloei, maar men moet daaraan tevens toevoegen dat deze bloei onzen missiën ten goede komt. WU zeggen dit bij iedere gelegenheid als Wij tpt onze Nederlandsche kinderen spreken, maar Wij willen het heden nogmaals herhalen. INNSBRUCK, 19 Sept. (Havas). Vandaag is te Innsbruck een demonstratie van het vaderlandsche front gehouden, die volgens den secretarls-generaal, Zarnatto, het sym bool was van den eendrachtlgen wil van de Oostenrijksche patriotten, den weg van Bondskanselier Schuschnlgg te volgen. Zar natto zeide, dat 85 procent van de Ttrool- sche bevolking achter Schuschnlgg staat. De opvarenden werden gebonden en reeds waren de touwen,' waarmee het schip gemeerd lag, losgegooid, toen een matroos alarm maakte. De „commandant" nam de vlucht maar bij na der onderzoek bleken ook de commandant van de C2 en een der officieren verdwenen....! In den vroegen morgen zijn de aanvallers van de duikbootbecnanning in d» omgeving van Bor deaux aangehouden. Hier bleek, dat de leider der aanvallers werkelijk de commandant der C4, die sedert kort te Bordeaux was gearriveerd om gerepareerd te worden, was. De kapitein der C2 en de officier waren onder bedreiging van een revolver mee aan land genomen. Japan is blijkbaar van plan een heftig offen sief tegen Nanking in te zetten, want naar Havas uit Sjanghai meldt, hebben de Japan- sche autoriteiten allen diplomatieken vertegen woordigers en vreemdelingen verzocht Nanking vóór den middag van den 2 Is ten September te verlaten, daar Nanking vanaf dien dag gevaar lijke zone zal zijn geworden. De Japansche legerleiding is dus blijkbaar van plan om in den loop der volgende week zoowel op het Nanking- als op het Sjanghai- en Peiplngfront alle krachten aan het werk te zetten. En lederen keer moeten W(J daarbij uiting geven aan Ons vertrouwen, dat de Nederlandsche katholieken altijd trouw sui len blijven aan de Kerk, Haar doctrine en Haar discipline. Nederland kent ook ruiken die trachten het van de rechte wegen af te voeren, maar het Nederlandsche volk houdt vast aan het oude geloof, het geloof der vaderen, het ge loof der oude glorievolle tijden”. Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, die momen teel in Italië vertoeft, gisteren door den H. Va der op Castei Gandolfo in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Orsenigo heeft tijdens deze audiëntie Zijne Heiligheid rapport uitgebracht over den toestand in Duitschland. Naar verluidt, was de H. Vader zoodanig geschokt door het verslag van den Nuntius, dat hij hedenmorgen Zijn staatssecretaris, Z. H. Em. kardinaal Pa- celli, opdracht gaf, te Berlijn stappen te lateo doen, ondanks de afwezigheid van Mgr. Orseni go zelf. De Sureté deelt omtrent den overval op de Spaansche duikboot nader mede, dat de com mandant van de C4, na den Franschen schild wacht van het arsenaal omver geloopen te heb ben, gevolgd door tien man aan boord klom van de C2 en de bemanning last gaf in een com partiment van het schip bijeen te blijven, terwijl hij besprekingen zou voeren met den comman dant van de C2. Een matroos, die de wijk had genomen in den gevechtstoren, weigerde te ge hoorzamen en doodde een der bezoekers. De aanvallers wilden vervolgens, dreigend met hun revolvers, de bemanning dwingen in zee te ste ken onder de vlag van Franco. De Fransche schildwacht had inmiddels den wachtpost van het arsenaal gealarmeerd en de aanvallers vluchtten, waarbij zij den gezagvoerder van de C2 en den officier-mecanicien als gijzelaars mee namen. Hun auto is aangehouden nabij Bor- Zü trokken de Tsjoema-*rivier over en hebben in allerijl in het bergachtig gebied nieuwe loopgraven aangelegd. De verslagen Chineesche troepen namen eveneens de vlucht en wel naar het Zuiden langs de spoorlijn, waar zjj door een Japanschen pantsertrein worden nagezet. De vlucht van de 40.000 Chlneezen, aldus Havas, heeft in welingelichte Japansche krin gen een zekere teleurstelling verwekt, daar de Japanners er naar streven de Chineesche troe pen te vernietigen, ten einde de geleidelijke ontwapening te verkrijgen, die zij noodzakelijk achten voor de Japansch-Chlneesche samen werking. 1) Herstel van de gunste van het Republlkelnsche Spanje. 3) De doeltreffende toepassing van maatrege len tot evacuatie van in Spanje strijdende vreemdelingen. 3) Uitbreiding van de overeenkomst van Nyon tot bescherming der Spaansche vloot. 4) Erkenning door den Volkenbond, dat Span je het slachtoffer van een aanval is geworden. 5) Verwijzing van het deel van het rapport van den secretarls-generaal Inzake de Spaan sche kwestie naar de zesde commissie, nJ. die voor politieke kwesties. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie *4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar t Dagblad uitgegeven door de |LV. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De behendigheid der Chinee zen, die aan de Japansche omsingeling ontsnapt zijn, ondanks de hoop, die de Japantiers hadden een ,,slag by Tannenberg” in China te kunnen leveren, doet vreezen, dat de Chlneezen de Japansche troepen meesleepen in verre operaties en nog belangrijke strijdkrachten overhouden na ver jaagd te zijn uit „de streek", die gedemilitari seerd moet worden." PLYMOUTH. 18 Sept. (Havas) Het 209de es cadrille watervliegtuigen, bestaande uit vijf toe stellen, is vanochtend van Plymouth vertrok ken om deel te nemen aan den Fransch-Brlt- schen patroullledlenst op de Middellandsche Zee. Deze toestellen kunnen een gemiddelde uursnelheid van 168 KM. bereiken. Zü hebben een actieradius van 1600 KM. Het 310de esca drille wordt thans te Pembroke gereed gemaakt voor vertrek naar de Middellandsche Zee^ Slatting van de zitting der Staten-Generaal. Ernstig auto-ongeluk kinderen gewond. LONDEN, 18 Sept. (Reuter) Zes zware bommen zijn gisteren door een vliegtuig uit geworpen in de buurt van den Britaehen torpedojager „Fearless”, die ter reede van Gjjon »<t. Het vliegtuig keerde terug in de richting van Gtjon. Er zjjn. geen slachtoffers te be treuren en er is ook geen schade aange richt. BREST, 19 Sept (Havas) Een duikboot der Spaansche regeering, de C2, die sedert drie weken in de koopvaardUhaven van Brest ligt, in afwachting van herstellingsarbeid aan den motor, is gisteravond het tooneel van een merkwaardig gevecht geweest. Tegen tien uur kwam een boot langszij met twaalf In burger gekleede personen aan boord. Een hunner seide de commandant van de C4 te zijn. De H. Vader spreekt tot de Nederlandsche pel- grima. Vaticaaa protesteert to Berttja togen de jonnto aanvallen In de pers tegen de Kerk. Onbekend vliegtuig laat 6ez bommen vallen op Britaehen torpedojager. Dit bericht wordt door de Brltsche admirali teit bevestigd. Overigens bezit men te Londen nog geen enkele aanwijzing omtrent de identiteit van het aanvallende vliegtuig. Dit nieuwe incident wordt evenwel beschouwd als een bewijs, dat het aanvullend accoord van Nyon verre van nutteloos is. Men vertrouwt, dat nu nieuwe vllegtulg- patroullles uitgezonden zijn, men met behulp vat) de Fransche strijdkrachten, dergelijke inci denten zal kunnen vermijden, of eventueel de bewerkers ervan zal kunnen straffen. Dez Anval op de „Fearless" was de negende* die tegen Brltsche eenheden werd begaan Volgens een bericht uit Hongkong, uit Ja- pansche bron, is Hans Luther, de voormalige Duitsche ambassadeur te Washington, daar Vrijdag gepasseerd op weg naar Japan. In bui tenlandsche kringen te Tokio kent men dit be zoek een zekere beteekenis toe. In Duitsche kringen daarentegen beweert men, dat de reis geen politiek karakter heeft. Naar Havas verneemt, heeft het ónderhoud van Ciano met de beide zaakgelastigden de atmosfeer aanzienlijk doen opklaren. De betee kenis van de mondelinge mededeeling van den Itallaanschen minister is deze, dat de Itali aansche regeering duidelijk een positief stand punt inneemt, zoodat de interpretatie, volgens welke de Italiaansche nota van 14 September niets anders dan een afwijking zou zijn ge weest, hiermede officieel is tegengesproken. Italië zal willen deelnemen aan de vlootmaat- regelen, indien de Italiaansche vloot „een ge lijke positie" zal verkrijgen als die van Fransche en Britsche vloten. deaux. In dezen auto zaten de commandant van de C4, een Franschman, een Spanjaard, die stu dent zegt te zijn, de beide gijzelaars en een Spanjaard, Orendain geheeten, die de vermoe delijke dader is van den aanslag in Maart j.l. aan boord van een Spaansch regeerlngsschip in de haven van Bayonne. De aan boord van de C2 gedoode aanvaller is eveneens een bekend terrorist, die de vermoedelijke dader is van den aanslag in Juni J.l. in de haven van Marseille. HU heet Gabarraln Gonl. Intusschen stoomen steeds meer oorlogs schepen de Middellandsche Zee binnen. Za terdag zijn vijf Brltsche torpedobootjagers in de haven van Mero-el-Kebir (Algiers), aangekomen. In totaal schat men het aan tal Brltsche oorlogsschepen dat aan den patroullledlenst zal deelnemen, op 42. Zes Fransche torpcdobooten en torpedobootja gers zjjn de haven van Oran binnengeloo- pen. Twee Fransche kruisers en zeven tor pedobootjagers zjjn de Straat van Gibraltar In Oostelijke richting gepasseerd. gelbkheid met onverschillig welke andere mogendheid in de Middellandsche Zee ver staat, dat een positie, gelijk aan die van de Britsche en Fransche vloten, zal moeten worden gereserveerd voor de Italiaansche vloot.” In zijn toespraak zinspeelde Z. H. op den bln- nenlandschen toestand in Oostenrijk. Zich rich tende tot de Oostenrijkers zeide hj) hen heel in het bijzonder te verwelkomen, in dit ook voor Oostenrijk zoo ernstige uur. De Paus zeide te hopen, dat Oostenrijk altijd trouw moge blijven aan de Kerk en dat het zijn katholiek karakter moge bewaren, als vertegenwoordiger van het katholieke geloof in Midden-Europa, dat zulk een voorbeeld hard noodig heeft.. Zich vervolgens richtende tot de Duit- schen zeide de H. Vdüw: „Wat moeten wij «eggen, of liever, wat moeten wij niet iseg- l*n op dit zoo ernstige en zoo moeilijke tijd stip voor het katholieke geloof en voor hen die trouw wenschen te blijven aan de Kerk van Rome? Wat moeten wjj zeggen, nu men in hun vaderland een nieuwen profeet ver heerlijkt, die handelt Sn schrijft tegen alles wat katholiek en christelijk is?” De Braziliaansche ambassadeur, die deken van het diplomatieke corps is, heeft medege deeld, dat vreemdelingen, die zonder hulp van hun regeeringen te Madrid zijn gebleven, zoo- als Italianen, Duitschers en Portugeezen, kun nen worden toegelaten in de convooien ,van burgers, die de stad verlaten. kenbondsvergadering sproken, welke hij eischen Aan het eind van zijn redevoering heeft de minister-president. Negrin, de As- sejpblée verzocht de volgende resolutie aan te nemen: „De Assemblée besluit het hoofdstuk uit het verslag van den secretarls-generaal, betrekking hebbende op den toestand in Spanje, te verwij zen naar de zesde commissie.” De aandacht van het ^Spaansche volk, zoo besloot Negrin, is ditmaal bijzonder gevestigd op de besluiten welke de Assemblée zal nemen. De geheele redevoering behandelde het beloop van den strijd tot nu toe en de behandeling door de nlet-inmengingscommissie. Hij verwees naar de, telegramwisseling tusschen Franco en Mussolini na de verovering van Santander en gaf een rechtstreeksch antwoord op de door Hitler te Neurenberg uitgesproken redevoering. Negrin verklaarde: „Wij meten vandaag de nauwkeurige draagwijdte onzer woorden af en verklaren, dat Italië bezig ia naar Spanje een leger te zenden, dat tweemaal sterker is dan het leger, dat er rich op het oogenbük bevindt.” Men kan hieraan nog toevoegen, aldus Ha vas, dat „de gelijke positie” waarvan in deze mondelinge mededeeling sprake is, door Italië niet wordt opgevat in den zin van een gelijk heid in tonnage met de patrouillëerende Fran sche en Britsche oorlogsschepen. Veeleer gaat het hlrf om een moreele gelijkheid. In politieke kringen is men voldaan over den goeden wil, die van beide zijden betoond is om uit een situatie te geraken, die voor allen gevaarlijk had kunnen zijn. NANKING, 19 Sept. (Havaa). Niet dan 46 marinevliegtuigen vandaag Nanking gebom- er werden bommen ge worpen op het vliegveld en andere militair belangrijke punten. Vannacht heeft de rechtscha kr) rias” twee koopvaardijschepen, de\SisZer" en de „Jaime 2", die op weg waren naai/Mlnorca, gepraaid en opgebracht naar eenrechtsche haven, na de drie begeleidende oorlogsschepen op de vlucht te hebben gejaagd. ALGIERS, 18 Sept. (Havas). Eerf^plaatse- Hjk blad meldt, dat gisteren een hevig kanon vuur zou zijn vernomen op zee ter hoogte van Sidi Ferruch. In officieele kringen verklaart men geen inlichtingen ontvangen te hebben, welke de veronderstelling wettigen van eenig zeegevecht aan de kust. Het Amerlkaansche troepentransportschip „Chaumont" is uit San Dlego hier aangekomen met 1450 soldaten aan boord. De Bondskanselier werd begroet met den traditioneelen kreet: „Tirol blijft trouw". Schuschnlgg zeide in z(jn toespraak onder meer: „Langs den eenstemmig goedgekeurden weg willen wij naar de toekomst marcheeren om ons doel te bereiken. Daarvoor moeten drie dingen in acht genomen worden: de po litieke leiding van den nationalen wil moet uitsluitend door het vaderlandsche front be paald blijven; zij, die niet met ons willen zijn, hebben niet anders tg doen dan zich niet met ons te bemoeien; wij geven rekenschap van de historische taak van den Tlroler en den Oosten rijker, en die taak is een Duitsche taak. De anderen kunnen zich verre van ons houden, doch laten zjj er zich voor wachten zich te genover de wetten van ons land te stellen. Ons land is een waarlijk vrij land en (wil dat blij ven." Schuschnlgg zeide verder: „Wij kunnen niet zeggen, dat wij alles volbracht hebben, waar naar wij gestreefd hebben. In 1938 zullen wjj zoo veel mogelijk leder brood en werk moeten verschaffen, dat jaar zal ook het jaar van de Jeugd zijn: de vaderlandsche jeugd moet worden opgevoed. Tenslotte zal 1938 het jaar van de constitutie zijn. Wij zullen een einde aan den voorloopigen toestand moeten maken en het constitutioneele weer tot een goed einde moeten brengen.” De kanselier besloot met een beroep tot een heid ter volbrenging van den arbeid van Doil- fuss. Onze Rometnsche correspondent seint dri. 18 Sept.: Het vertrek van den Engelschen kruiser „Cairo” met vier torpedojagers uit de haven van Sheemess. Deze schepen zullen patrouilledfensten gaan verrichten in de Middellandsche Zee Ciano deelde den Fransch enen Engelschen afgevaardigden mede, dat Italië van meening was in zijn nota van 14 September reeds uit eengezet te hebben, wat in Tiet algemeen de voorwaarden waren voor een eventucele deel name aan de vlootmaatregelen. in Nyon ge troffen. Volgens de Chineesche berichten hebben ech ter slechts elf vliegtuigen de stad kunnen be- ^4^ 'reiken en dit elftal richtte slechts weinig scha de aan. Het Japansche marinecommando deelde ech ter hedenavond mede, dat twintig Chineesche toestellen waren neergeschoten en de vliegvel den vernield waren. Bovendien vernielde de Japansche luchtmacht zeven bombardements vliegtuigen boven Sjanst. Het beschouwt de Chineesche luchtmacht daarom als vernietigd. GENèVE, 18 Sept. (Havas) De Spaansche minister Negrin heeft vanochtend in de Vol- een redevoering ultge- besloot met de volgende ,1. -V.' jFWFrrw

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1