Lichte Brigade eindigt haar oefeningen De verkiezingen te Genève Buitenlandsche oorlogsschepen blijven bij Nanking MED BEDOELD, MAAR... TffütU Instantlne? De strijd in het Hoorden van China HET A VONTUUR MET DE SPAANSCHE DUIKBOOT EDEN OVER VERLAGING VAN DOUANETARIEVEN OORLOG WOEDDE IN TWENTE Trein Angoulème- Parijs ontspoord Hubert Wilkins vermist Werd Hitler niet beleedigd? Instantlne Auto-dief stallen in België Vliegtuig neergestort 5 Japan mag Britsche schepen praaien Oefentijd van ons leger te kort? Ernstig ongeluk bij draverijen Arrestaties in Sovjet- Rusland Nederland candidaat voor derden zetel t 20 sluks 25 ets Houdt Je maar kalm er komt al hulp opda gen/ DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 Russisch protest te Tokio te m. rar bezette, met hardnekkigheid Militair bestuurder gewond (Van onzen specialen verslaggever) Tegen pijnen Prijs 70 cent. in 18:7 In samenwerking met de Japanners trek ken de Mongoolsche troepen op naar Socl- joean. De Mongoolsche cavalerie heeft, na 1500 man Chlneesche troepen verslagen te hebben, Kaosjiasji bezet en is vervolgens verder naar Soeijoean opgerukt. De Schipbeek overgestoken op dryfzakken in tegenwoordig heid van Prins Bernhard De overeenkomst van Nyon laat de mo gelijkheid open van een herziening en de Britsche en de Fransche regeering zullen zeer zeker ten sliert tijde bereid zijn eenig voorstel tot herziening. 4at zou worden in gediend, in overweging té nemen. Iran Peru lid van den Volken bondsraad in de vacatures van Spanje en Turkije Wegens diefstal van auto's in België, die later over de Nederlandsche grens werden gesmokkeld en verkocht, is de 43-jarige koopman J. P. L. Zeven dooden, talryke personen gewond Vyf gearresteerden naar Bordeaux overgebracht i i t c ip ai ie Ett n. iqjd HJK- 2:1) leze was Volgens den woordvoerder van het Japansche ministerie van Bultenlaftdsche Zaken beschouwt Japan deze actie binnen de grenzen der zelf verdediging, waarbij hij verwees naar het ter ANGOLèME, 21 Sept. (Havas). Hedennacht is de personentrein van Angoulême naar Parijs in de buurt van La Prade (departement Cha- rente) ontspoord. Zeven personen zijn gedood, terwijl er talrijke gewond werden. zoo het Al BAYER. i E \R rot- De aar>- der 16:7 ge- •30» wel i U 4 De stryd in het Noorden van Sjanghai gehouden, rdnst tus- Het personeel der Sovjet-Russische ambas sade verklaart, dat het op het oogenblik geens zins voornemens is, de hoofdstad te verlaten. De Britsche ambassadeur, Graigie, heeft van middag êen bezoek gebracht aan den onder minister van Buitenlandsche Zaken te Tokio, Bortnoetsji, teneinde te vernemen wat de ware bedoelingen der Japansche regeering zijn ten aanzien van de aangekondigde luchtaanvallen op Nanking. Horinoetsji zou daarop den am bassadeur de verzekering hebben gegeven, dat het. zooals vice-admiraal Hasegawa reeds heeft verklaard, uitsluitend de bedoeling der Japan sche regeering is, de Chlneesche troepen en militaire gebouwen te bombardeeren, teneinde de militaire operaties der Chineezen te belem meren. a In hooger beroep dezelfde straf opgelegd Groot-Brittannië heeft er officieel in toe gestemd, dat de Japanners langs de Chinee- sche kust varende Britsche schepen praaien, om zich van de identiteit te vergewissen. Zwitsersche Bondsraad stelt een onderzoek naar Negrin’s uitlatingen in zich van deze bruggen teruggetrokken, maar lag niet zoo erg ver achter het kanaal, zoodat rood niet dan met de uiterste behoed zaamheid over de bruggen kon gaan. Op den Zuidelijken oever stonden enkele af- deelingen van rood om den overtocht over de bruggen te dekken. In looppas gingen de anderen over de brug, zoo voorzichtig mo gelijk, omdat de blauwe party het terrein, dat zjj nog verdedigde. Sinds gisteren werd van den ontdekkingsreiziger niets meer vernomen Volgens het agentschap Central News zouden 30.000 man Japansche troepen te Tientsin zijn ontscheept. Men denkt, dat belangrijke opera ties voor de deur staan in de vlakte van Hopel. Het voornaamste doel zou zjjn Pautung (aan den spoorweg van Tientsin naar Poekau). Ja pansche oorlogsschepen hebben het eindpunt van den spoorweg naar Loenghal, ten Noorden van Nangsau, beschoten. BORDEAUX, 20 Sept. (Havas) La Petite CM- ronde meldt, dat vannacht vijf personen, die den overval op de Spaansche duikboot C. 2 heb ben gepleegd, naar Bordeaux zijn overgebracht, waarzij aan een verhoor zijn onderworpen. Reeds thans zullen de Spanjaardenin staat van beschuldiging kunnen worden gesteld we gens geweldpleging, terwijl andere beschuldigin gen ongetwijfeld zulle» volgen. Uit het door Havas ingestelde onderzoek blijkt dat de kapitein van de C. 4 door geen enkelen officier of ander lid der bemanning was verge zeld. Juan las Heras had Zaterdag te Brest den commandant van de C. 2 ontmoet. Zij waren overeengekomen, dat deze’ oorlogsbodem aan Franco zou worden overgeleverd. De bemanning nu was verdeeld, tien opvarenden waren vox- den commandant en de anderen tegen hem. Drie Spaansche zeelieden, die bij de zaak be trokken zijn, zijn voortvluchtig, doch zjj kunnen ieder oogenblik worden gearresteerd, daar zit niet de grens over kunnen. De autoriteiten zjjn in het bezit van papieren waaruit blijkt, dat de zaak van zeer groot be langden zeer ernstig is. BIJ zjjn verhoor betoonde Chaix, een Fransche reserve-officler zich zeer onthutst. Orandln. die reeds gezocht wordt wegens een bommen-kwes- tle, werd vannacht naar Bordeaux overgebrach* Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Japansche vliegers gisteren bij de twee luchtaanvallen op Nanking 32 Chlneesche vliegtuigen hebben neergehaald. MOSKOU, 20 Sept. (Havas.) Van 4 Augus tus tot 4 September jX zijn volgens de bladen in Sovjet-Rusland 193 personen gefusilleerd (van wie 93 in het Verre Oosten, 51 in de buurt van Leningrad) wegens verraad, spionnage, ter roristische aanslagen op spoorwegen, in fabrie ken of inrichtingen voor de landsverdediging. Er zijn nu op zijn minst 10 voorzitters van Raden van volkscommissarissen, vijf presidenten van federale of autonome republieken sinds 1936 van hun functie ontheven. Tot nu toe zijn de afgezette personen en hun vrienden voornamelijk Trotskisten, Boekarinls- ten, terroristen, saboteurs en rechtschè contra- revolutionnalren genoemd. Men heeft nu voor dergeljjke arrestanten den nieuwen naam ge vonden van „Nationalistische Bourgeois”. De autoweg StuttgartVim zal deze week in gebruik worden genomen In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van dèn modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Langzaam moest blauw terugtrekken, ook al omdat een flankaanval plaats had met pant serwagens die over Lochem en Laren in de richting Markelo gingen om een aanval te doen op den westelijken vleugel. Later is ook het 3e bataljon van het regiment wielrijders over den zelfden weg tot een flankaanval op blauw overgegaan. Ook op en bij de bruggen opereerden de pantserwagens. Als wiggen werden zij in het front van den vijand gedreven, die probeerde deze machines met versperringen tegen te hou den. Deze versperringen bestaan uit alle mo gelijke materiaal, dat men vinden kan; takken, boomen, omgeworpen boerenkarren en andere obstakels bedekken de wegen. Niet alleen de hoofdwegen worden zoo afgezet, maar ook de zandwegen, die uit niets meer bestaan dan uit een "breed karrespoor, worden op deze wijze op verschillende punten volgestapeld. Dat wil zeg gen: bij deze oefeningen, die het gewone door gaande verkeer niet al te veel mogen belemme ren. worden al deze obstakels niet voor den dag gehaald. Meestal wordt gewoon een doek over den weg gelegd en de scheidsrechter be slist dan, dat de pantserwagen, die hier arri veert, terug moet trekken, of, als de versper ring niet bewaakt is, moet wachten zoolang als noodig zou zijn om den weg vrij te maken. In nog meer eenvoudigen vorm bestaat zulk een wegversperring voor de pantserwagens uit een tak van een boom, waartegen een bordje wordt geplaatst, dragende het opschrift „ver sperd”, en aan de andere zijde „vernield” Zoo kan dit bordje dienst doen zoowel voor dBgen als voor bruggen. Trekt men terug, dan wordt het bordje meegenomen om den volgenden keer weer dienst te doen. Daarom kon het by deze oefening gebeuren, dat op een bepaald moment De blauwe party had bevel gekregen zoo spoedig mogeiyk den Markelerberg te be zetten en den opmarsch van rood in de richting van Markelo te beletten. Rood was, zooals uit de beschryvlng van den al- gemeenen oorlogstoestand bekend was, meester geworden van de drie bruggen over het Twentekanaal, of liever blauw had Aan het front van Sjanghai hebben volgens Domei de Japantche troepen vanmorgen te Lo- tiensjen ondgr dekking der artillerie een alge meen offensief geopend op de Chlneesche troe pen; die zich daarop in Zuid-Westeiyke richting terugtrokken. Een Chlneesche tegenaanval werd door het detachement Tagami onder zware ver liezen voor de Chineezen afgeslagen. Het deta chement van Kawanami heeft aan het Oosteiyk front verscheidene plaatsen bezet. In hun opmarseh naar Binnen- Mongolië hebben de Japan ners de Zuid-Westgrens van Soeijoean bereikt De Russische ambassadeur te Tokio, Slavoets- kl. heeft 17 dezer by den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hlrota. schrifteiyk geprotesteerd tegen de den laatsten tyd veel vuldig voorkomende aanrandingen van ambte naren der ambassade en leden van de handels- vertegenwoordiging der Sovjet-Unle te Tokio door onbekende Japanners. In het protest vestigt Slavoetskl er in het byzonder de aandacht van Hlrota op, d&t by al deze aanrandingen de aanwezige politie-agenten geen maatregelen namen om ze te verhinderen of om de daders te arresteeren. De uitslag van de stemming over de al dan niet toelating van Spanje tot den Volkenbonds raad'heeft, naar Reuter bericht, eenlge beroe ring gewekt, welke evenwel, door het geheim zyn der stemming, weer werd gekalmeerd. Er werd wel door aangetoond, dat de meerderheid der Assemblée in leder geval afwyzend staat tegen partyklezen in het Spaansche conflict. Voorts bewijst, naar men meent, de uitslui ting van Turkye, dat de Assemblée, hoewel te gen het principe der herklesbaarheid, in dit byzonder geval wilde te kennen geven, dat de voorafgegane stemming niet als tegen Spanje gericht moest wérden beschouwd. De stemming voor den derden vacanten ze tel in den Volkenbondsraad zal niet voor Woensdag of Donderdag worden gehouden. Het gros der Japansche troepen aan de spooriyn TientsinPoekau bereidt een alge meen offensief op Thangtsjau voor. Een déta7 chement dat de Chlneesche troepen uit de stel lingen ten Westen van Matsjang verdryft, heeft vanmorgen Jentsjatsjang, Tsjentsjatsjang en TsjantsjataU, ten Zuidwesten van Tatsjeng, bezet. - De Amerlkaansche onderdanen uit het bin nenland van China,'die de wyk hadden geno men naar Haltsjau, het eindpunt van den Loenghal-spoorweg, zijn gisteren door een Amerikaanschen torpedojager geëvacueerd. Na Eden voerde nog de minister van Buiten landsche Zaken van Irak het woord, die uiteen zette waarom zyn land tegen het plan tot ver- deeling van Palestina is. Reuter verneemt betreffende het Engelsche standpunt en de Italiaansche eischen nog nader, dat de Britsche regeering als party by de over eenkomst van Nyon oprecht wenscht de deur open te houden voor deelneming van Italië, tn- dien dat land zich werkelijk bereid toont aan den patroullledienst mede te werken. Men is overigens in Britsche kringen van meenlng, dat de Italiaansche eisch tot gelijkheid geen ver band met de kwestie houdt, omdat er ook tus- schen Engeland en Frankrijk geen gelykheld bestaat ten aanzien van hePNandeel, waarvoor men in den patroullledienst medeTtoskLWat de conferentie betreft: de gelykheld bestaal 'slëDMs hierin, dat alle leden gelykelyk besloten zyn eer? einde aan de zeeroovery te maken. Italië heeft niet getoond, van den aanvang af dien wensch gehad te hebben en derhalve moet het naar Britsche meenlng concrete voorstellen doen om er de andere mogendheden van te overtuigen, dat het bereid Is aan den patroullledienst deel te nemen. Engeland en Frankrijk zijn bereid tot eventueele wijziging van accoord van Nyon De algemeene oorlogstoestand was, dat op den westvleugel van een blauw en een rood le ger op 19 September wederzydsche lichte troe pen ten Zuiden van Goor en Delden met el kaar in gevecht geweest zyn; dit is geëindigd met een terugtocht - van blauw over het Twen tekanaal, waartegenover rood zich aan het kanaal vastzette. -w—at de munster oy ‘iet nemen van njn I 1 besluit in t byzonder en welhaast uit- sluitend aan de groote gezinnen heeft gedacht en de relatief zwaarst drukkend» lasten voor die gezinnen heeft willen ver lichten, is op zichzelf zeker prUzenswaardlg. vooral, daar zijn voorgangers Ih dit opzicht allerminst voorbeeldig mogen worden ge noemd. De extra by slag aan by ondersteun den Inwonende werkloos geworden kinderen van 21 jaar en ouder breekt met het sy steem, waarbij ook de meerderjarige gezins leden uitsluitend aangewezen waren op den steun van het gezinshoofd. Principieel is dit een stap, zy het ook een zeer bescheiden w voorzichtig afgemeten stap vooruit m de goede richting. De verhooging van den zgn. B. steun voor kjeeding, dekking en schoei sel, althans voor grootere gezinnen, welke de minister heeft geprojecteerd, Ujkt ons echter moeilijk aan haar bedoeling te sullen kunnen beantwoorden. De extra B. steun is als een spaarregeling opgezet, maar hoe zullen de betrokken werkloozen ook maar weinig kunnen overleggen, wanneer zij veel te kort komen? En wat zal het resultaat van een dergelyke regeiir zyn? Een luttel aantal guldens, zeker niet toereikend om de zoo dringende behoefte aan kleeding, dek king en schoeisel op eenigszins behoorlijk-» wijze te bevredigen. De minister zelf ziet dat ook in en wil daarom ter aanvulling van het Can nog te kort komende een oeroeo doen op de openbare weldadigheid van het Nederlandsche volk. Maar zal het Nederland sche volk deze herleving van een soort van crisissteunactie met instemming aanvaarden, nu de crisis zelve schynt af te nemen? De minister van sociale zaken net ia duldeiyk heeft iets willen doen en het t» Inderdaad beter tets dan niets te doen. Maar onder de gegeven omstandigheden had hij wellicht beter nog enkele dagen op de be- grootlng kunnen wachten, zoodat het dan duldeiyker zou zyn geworden door webte oor zaken hy slechts zoo weinig heeft kunnen doen. Nu maakt hy den tndruk van een wei goed bedoelde, maar weinig bevredigende geste te hebben gedaan als iemand. <he tienduizenden hongerigen visschen een paar broodkruimeltjes toewerpt, waardoor geen enkele verzadigd wordt, maar de ontevreden heid van allen nog dreigt toe te nemen. ^GENèVE, 20 Sept. (Reu.ter/A_NJP.). De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Eden, heeft in de ochtendbyeenkomst van de Assemblée een redevoering waarin hy zeide, dat een overeenki schen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, beoogende hun douanetarieven te verminderen, een der meest doeltreffende maatregelen zou zyn, niet alleen in hun eigen belang, doch ook in dat der geheel* wereld. Deze overeenkomst zou gesloten moeten worden op de basis van meest be gunstigde natie. Met een toespeling op de vraagstukken der grondstoffen verklaarde Eden, dat Groot-Brit tannië bereid is met iedere buitenlandsche mo gendheid in onderhandeling te treden over een verlaging der tarieven in de koloniale gebieden, onder zekere voorwaarden en tot wederzydsch voordeel. Refererende aan de besprekingen te Nyon zeidoBÖÉn, dat zich onlangs in het gebied van de Middellandsche Zee nieuwe problemen heb ben voorgedaan. Er moest gehandeld worden en zonder verwyi werd een conferentie byeen ge roepen om den toestand te behandelen en met spoed een oplossing tot stand te brengen. Men wenschte oprecht, dat alle Middellandsche Zee mogendheden ter conferentie vertegenwoordigd waren, doch dat was ongelukklgerwUze niet ten uitvoer te leggen. Probeeren een plan uit te werken door middel van onderhanrjelingen met niet ter conferentie tegenwoordige landen zou een uitstel hebben te weeg gebracht. Het doel was snelheid en doeltreffendheid.* SJANGHAI, 20 Sept. (Reuter). De Brit-g sehe admiraal Little en de Fransche admi raal Le Bigot hebben categorisch geweigerd te voldoen aan het verzoek van Hasegawa, hun oorlogsschepen stroomopwaarts van Nanking te verplaatsen, in verband met de omstandigheid, dat de Chlneesche hoofd stad morgen dreigt te worden gebombar deerd. EDMONTON, 20 Sept. (Reuter). De Australische ontdekkingsreiziger Hubert Wilkins wordt sinds gistermiddag vermist. Men vreest, dat zyn vliegtuig is Qeergestort. Iiy bevond zich in Alaska op soek naar L«- wanefski. Volgens een bericht uit Alaska hielden de berichten van zyn radio, die zoowel in de lucht als op den grond kan werken, op kort nadat hy gisteren meedeelde, dat hy zou gaan landen ergens in de Mackenzie-delta. Het terrein van den oorlog heeft zich verplaatst. Van den Achterhoek, waar de oefeningen zijn begonnen, is de strijd opgeschoven naar het Noorden, zoodat we den laatsten dag met de Lichte Brigade hebben door gebracht in Twente, waar rood en blauw elkaar weer getroffen hebben. Deze eenigszins trage gang van zaken was de oorzaak, dat het doel der oefening by he» einde nog niet was bereikt. Om kwlrt over een werd het einde geblazen, doch de afdeeling die over de Schipbeek had moeten komen, was daarin nog slechts gedeelteiyk geslaagd. Daar om kon de tegenpartij blauw dus zich in de oorspronkelyke stelling handhaven en kon rood den Markelerberg niet bezetten. Een feit, dat van geen groot belang is voor de wereld historie, maar wel voor de oefeningen van a» Lichte Brigade. De laatste dag is voor dit wapen niet zwaar geweest als de vorige week, maar heeft nog enkele vermoeiende dagen voor den boeg. Vandaag, Dinsdag, beginnen immers de groote manoeuvres van het veldleger, die ook van de Lichte Brigade weer neel wat werk zul len vragen. Het was dan ook te begrUpen, dal allen zoo spoedig mogelyk hun legerplaatsen opzochten. De drukte, die hierdoor veroorzaakt wordt, is nog maar een voorproefje van wat ons in dit verband de volgende dagen te wach ten staat. De Japanners hebbengisteren Hlngpo bezet, een belangrijk strategisch punt aan de Z.W.-grens van de provincie Soejjoean. Maandagmiddag zyn voor het begin van de -kortebaandraveryen te Luinjëberd (Fr.) twee paarden, die voor de sulkey waren gespannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met elkaar in bot sing gekomen. De paarden vlogen met de koppen tegen el kaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit NUehaske. die een stok in het onderlyf kreeg, werd zwaar ge wond. Hy is naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatief moest worden Ingegrepen, zyn toestand ia ernstig. Verscheidene delegaties schynen België den door de niet-herkiezing van Spanje vrygekomen zetel te willen aanbieden. In dien de regeering te Brussel, tegen de al gemeene verwachting in, hiervoor niets zou gevoelen, zou Griekenland, als Balkanstaat gesteund door Turkye, talryke stemmen op zich kunnen vereenigen, evenals Neder land. BERN, 20 Sept. (D. N. B.) Het politieke de partement deelt heden het yolgende mede: „Het Dultsche gezantschap heeft het politie ke departement opmerkzaam gemaakt op de vpor het Duitsche staatshoofd beleed! gende woorden, die de leider van de Spaansche dele gatie, Negrin, volgens het „Journal des Nations” aan het banket van de vereeniging der by den Volkenbond geaccrediteerde journalisten gebe zigd heeft. Bondspresident Motta heeft den Bondsraad van dezen stap in kennis gesteld.De Bonds raad heeft vastgesteld, dat in Zwitserland geen maatregelen tegen Negrin kunnen worden ge nomen, daar deze de voorrechten der immuni teit geniet. Overigens schynt het, dat de leider der Spaansche delegatie de gewraakte woorden in werkeiykheid niet gesproken hee/t, doch dat zy hem door het „Journal des Nations” op gezag van een Spaansch persagentschap in den mond gelegd zyn. De Bondsraad heeft opdracht ge geven, dat terzake een onderzoek wordt Inge steld. zake door de Japansche autoriteiten genomen besluit. Reuter meent nochtans uit gezaghebbende bron te weten, dat de nauwkeurige toestand ais volgt is: Groot-Brittannië heeft in antwoord op de Japansche mededeeling van 25 Augustus verklaard deze procedure onwettig te noemen, doch het wilde zyn wettige eischen niet staan de houden op de volgende voorwaarden: 1. Ingeval een Britsch oorlogsschip in de buurt van een Japansch oorlogsschip zou zyn, zou. verlof moeten worden gevraagd aleer tot de inspectie van het Britsche koopvaardyschlp zou kunnen worden overgegaan. 2. In geval geen Britsch oorlogsschip in de buurt zou zyh, zou het Japansche oorlogsschip de Britsche autoriteiten direct van de inspectie moeten verwittigen. Groot-Brittannië heeft er daarenBoven op aangedrongen, dat de inspectie ber>erkt zou zyn tot de verificatie der scheeps papieren en behoudt zich het recht voor, scha deloosstelling te eischen voor schade, welke door eenlge Japansche actie zou zyn veroorzaakt. Ook de Amerlkaansche admiraal Yamell Weigert, de Amerlkaansche oorlogsschepen „Luzon” en „Guma", die zich op het oogenblik te Nanking bevinden, te verplaatsen, daar het noodig is dat zy in de Chlneesche hoofdstad blijven, zoolang zich daar nog Amerlkaansche onderdanen bevinden. De admiraal heeft Hase gawa verzocht, instructie te geven, dat by het uitvoeren van een luchtaanval op Nanking deze oorlogsschepen vermeden worden. geen versperring kon worden gemaakt, omdat het bordje door een der mannen vergeten was. Dit zyn van die kleine inconvenienten van den oorlog. Voorby het kanaal stiet rood op de Schip beek. waarover wel bruggen liggen, welke ech ter waren opgeblazen, zoodat men genoodzaakt was met drafzakken over te gaan. Deze over tocht was ook nog bedoeld als speciale demon stratie voor Prins Bernhard, die weer een deel der oefening heeft meegemaakt. De zakken werden opgeblazen en te water gelaten, twee menschcn gingen erop zitten en pagaaiden naar de overzyde. De overtocht van de volgende man nen is gemakkelijker, want dan kunnen de zak ken met touwen heen en weer getrokken wor den. en dan kunnen er drie personen op over gezet worden. Alleen moet de derde man by het afstappen eraan denken, dat hy niet op zyn plaats biyft zitten, want anders schiet de zak aan de voorzyde omhoog en tuimelt de man achterover het water in. Hetgeen natuurlyk een mooi kunstje is, maar niet zoozeer het doel, waarvoor een overtocht met drijfzakken plaats heeft. dFzc overtocht over de Schipbeek ging niet zoo vlot als wenscheiyk en noodig was. Niet al leen volgens ons, leeken op dit gebied, maat ook volgens deskundigen. Dit schynt vooma- meiyk hieraan te liggen, dat de oefentyo voor de manschappen te kort is. In vyf en een halv» maand kan men den soldaat wel de gewone dingen leeren, maar zoodra er iets bijzonder* moet geschieden, ziet men zoo luidde het oordeel van de leiders der oefening dat hem veel ervaring ontbreekt, die hem niet kan wor den bygebracht in dezen korten tijd door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De garagehouder P. B. te Rotterdam, die de ge stolen auto's had verkocht, werd wegens heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Het Haagsche gerechtshof bevestigde Maan dag in hooger beroep deze vonnissen. BANDOENG, 20 September (Aneta) He denochtend is van geringe hoogte de leerling- vlieger reserve-tweede-luitenant J. L. M. Theu- nissen met ’n Avro-lestoestel neergestort op het militair vliegveld Andir. De oorzaak van het ongeval was een fout in het besturen. De bestuurder werd niet ernstig gewond en 13 naar het militair hospitaal vervoerd. Het les-vllegtulg werd zwaar beschadigd. GENèVE, 20 Sept. (Havas). Tot leden van den Volkenbondsraad zyn gekozen Iran, dat van de 52 stemmen er 48 behaal de, en Peru, dat 46 stemmen verkreeg. p den Kaderdag van de RJC. Staats- f 1 party, welke Zaterdag JX te Nijmegen werd gehouden, heeft mr. Cornelissen in zyn suggestief voorgedragen, boeiende in leiding er terecht op gewezen, dat het chris telijk kabinet in de komende vier jaren niet alles zal kunnen rechtzetten, wat in den loop van zooveel méér jaren is scheefge groeid en dat de christeiyke politiek in de branding zich noodgedwongen zal dienen vast te houden aan het touw van sluitende begrootlngen. Maar zelfs, wanneer men dit duidelijk voor oogen houdt, ontkomt men niet aan eenlge bevreemding over den toon, de argumentatie en den inhoud van de door den Regeeringspersdienst op last van den minister van sociale zaken gepubliceerde toelichting op het besluit tot invoering van een extra-byslag in bepaalde gevallen van werklooeen-ondersteuning. Christelyke ge zinspolitiek. in het byzonder ten opzichte van groote gezinnen, is tydehs de met zooveel succes bekroonde verkiezingscampagne zoo nadrukkelijk als slagwoord en leuze naar vo ren geschoven, dat men in breede kringen van ons volk méér en beter verwacht had dan dat, waartoe de minister van Sociale Zaken thans bereid biykt. Op den Kaderdag hebben verschillenden de gelegenheid aangegrepen om zelfs in tegenwoordigheid van den betrokken minister het overkrop» gemoed te luchten op een wyze, welke meer van bittere teleurstelling dan van be vreemding getuigde. Ofschoon wy begrypen, dat de nieuwe mi nisters zich nog in vele opzichten in hun taak hebben in te werken en daarby voor een groot deel aangewezen zyn op de gebleven ambtenaren, ofschoon wy er ons terdege re kenschap van geven, dat het nieuwe mlnls- terie-Coiyn geen zuiver katholiek kabinet ia moet ons Ipch de vraag van de lippen, waar om de minister van sociale zaken reeds op dit oogenblik met zóó weinig voor den dag is gekomen. Het argument, waarmee de minis ter een algemeene verhooging van de «teun- normen en werk verschaf flngsloonen, gelyk door de drie vakcentrales op grond van de styging van de kosten van levensonderhoud gewenscht werd, heeft afgewezen, zou alleen dan steek houden, wanneer die algemeene steunnormen en werkverschafflpgsloonen op een bevredigend peil zouden staan. Het is inderdaad juist, dat van een algemeene ver hooging juist die gezinnen zouden profitee- ren, die daaraan, althans relatief genomen het minst behoefte hebben, daar de groot» gezinnen reeds veelal de door het loon be grensde maximum-uitkeering ontvangen Maar dit neemt niet weg. dat de algemeene styging der kosten van levensonderhoud 'n al gemeene verhooging der„ steunnormen recht vaardigt, en dat de overweging, of iemand daar misschien met minder recht dan een ander van zou proflteeren. slechts van se cundair belang moet worden geacht. Een al gemeene verhooging der steunnormen en werkverschaffingsloonen binnen de grenzen van het financieel mogelyke en eed extra- byslag daarbovenop voor de groote gezin- nen zouden oJ. meer in de lijn van chrlste- u IJke gezinspolitiek hebben gelegen, dan het thans door den minister ,an sociale zaken aangebodene, omdat zelfs de maxlmum-,ult- keerlng van thans slechts minimale behoef ten kan bevredigen. De mottveering, dat niet tot ‘n algemeene verhooging van de werkver schaffingsloonen kan worden overgegaan, om dat dan de marge tusschen’t werkverschaf- fingsloon en dat van het vrye bedryt klein zou worden, gaat uit van de oX niet juiste veronderstelling, dat het loon tn bet vrije bedrijf onder de lulaige omstandig heden overal en altijd hoog genoeg is. Ha 1 de minister door een heusch niet overbodige verhooging van het werkverschaffingsloon niet beter het loon in het -rije bedryf eenig» rins kunnen sttmuleeren? toch W)NGS American Cigarettes Ook voor Uf Hoe eerder. hoe beter/

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15