Prinsjesdag de Residentie m den I o Krachtige uitingen Volkenbond I in Zeven menschen .Vermoord FEESTELIJKE DRUKTE Kerkelijk leven Incident met zee lieden te Tunis De treinramp bij Angoulême TEN GUNSTE VAN DEN VREDE BONNET WAARSCHUWT SPECULANTEN DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 Twee Nederlanders aangehouden Op het Binnenhof BENOEMINGEN In het Aartsbisdom GOUDEN PRIESTERFEEST Pastoor J. Bogers te Roosendaal Ter keering van geweld Acht dooden, vijftig gewonden Het groote moment Mère Marie Berchmans t Het sprookje van de gouden koets Motorrijder zwaar gewond Het bekeeringswerk in de Missies Stijging der productie noodzakelijk HET PRINSELIJK JACHT TE DEVENTER EEN MISSIE-PIONIER JUBILEERT REDEMPTORISTEN NAAR BRAZILIË ZUSTER GERTRUD ERZBERGER t Met gestolen auto op weg naar Spanje Papoea maakte amok in de buurt van Fakfak Itaiiaansche matrozen doen inval in lokaal der liga voor menschenr echten Onverflauwde belangstelling voor dit jaarlijks terugkeerende kijkspel Zilveren priesterfeest van father H. Seelen te midden der zwarten Terug naar de Missie De Fransche begrooting heeft een overschot van 1600 millioen franc Hartelijke ontvangst door de bevolking beden. de Hedenmorgen was hy Bij de poort, «'elke aan de Ridderzaal grenst. mr. Eenlgen Paleis van Deze keerde PABU8. 21 Sept. (Havas). De minister van Financiën. Georges Bonnet, heeft kis- Een hartelyk gejuich steeg op uit de wach tende menigte, toen H-M. de Koningin per auto van den Ruigenhoek aan het Paleis Noordeinde kwam. In het eerste de eerste-kamerheer-ceremonie- Na de voorlezing van de Troonrede ver liet de Koningin op dezelfde wijze de Rld- derzaal, om zich terug te begeven naar het paleis. Pastoor J. Bogers van de St. Antonlus-paro- chie te Roosendaal hoopt Zaterdag 9 October den dag te herdenken, waarop hy In de kapel van het Groot-Seminarie te Hoeven, door den Bisschop van Breda werd priester gewijd. Pastoor Bogers werd den 29sten April 1863 te Ettcn geboren en is dus thans ruim 75 jaar oud. Bonnet zal voor de militaire uitrusting van Frankrijk een deel bestemmen van de gewone begroeting en bet totaal van het overtchot, dat eventueel nog zal worden verkregen. te der te zeide Zy vernielden het meubilair. Joseph MlceM, de secretaris van de liga, die zich met een pistool probeerde te verdedigen, werd door een kogel in het hart getroffen. De aanvallers verspreidden zich daarop. Tien hunner werden nog door de politie ver rast. toen zij naar het balcon van een belendend huls wilden overstappen. Zjj konden echter ont snappen. Een matroos kwam op het trottoir terecht en werd ernstig gewond. Een ander werd door een revolverschot gewond. De politie heeft twaalf personen gearresteerd. Bonnet richtte daarop nog een waarschuwing tot de speculanten, dat Frankrijk over een Ega lisatiefonds beschikt, dat ruimschoots voorzien Is van buitenlandsche deviezen en volkomen In staat het ruilmiddel te beveiligen tegen de spe culatie. FAKFAK, 21 September. (Aneta). Ver nomen wordt, dat in een kampong zeven menschep zijn vermoord door een papora, die amok maakte. -Het bestuur onderzoekt deze kwestie. BORDEAUX, 31 Sept. (Havas) Het spoorwegongeluk op de Mjn Bordeaux Angoulême heeft zich voorgedaan vlak Wj Vara, op 15 KM. van t station Angoulême. Het waren twqe sneltreinen, die met elkander in botsing kwamen. Beide treinen waren op weg naar Parijn. Tegen vier war vanochtend waren acht donden te betreuren. Men vreest, dat bet aantal dooden nog grooter zal rijn. De lijken der ataehtoffen zQn nog niet geïdentificeerd. Het staat vast, dat drie der een bet leeuw gekomen peasegjrrz tot dezelfde fandüe be hoorden. Br z0n vijftig gewonden, onder wie vijftien ernstige km. tam en opMepees. door een ernstige ziekte aangetast. Hij vervoerd naar de hoofdstatie en vandaar vliegmachine naar een dichter by de kust ge legen plaats, alwaar hy In het hospitaal werd opgenomen. Vandaat te pater Seelen weder hersteld naar zijn missiewerk teruggekeerd. Hij zeidè verder, niet zijn toevlucht willen nemen tot den goudvoorraad bank, tot het handhaven der valuta op een kunstmatig peil. Eveneens verwerpt hij elk denkbeeld der contröle op de wisselkoersen. HU bevestigde voorts dat Frankrijk trouw zal blijven aan de drievoudige monetaire overeenkomst van 1936, waarbij formeel al le maatregelen zijn uitgesloten tot mone tair Isolement, Van het oogenbllk af, waar-., op kunstmatige oplossingen worden verme den, zal de houding van den franc zoodanig zyn als het land zelf die te weeg brengt. Na een half jaar vacantie zullen naar de Mis sie van de Fraters van Tilburg in Suriname te- fugkeeren Fr. Cornells Smits (Tilburg) en Fr. Josepho Stultlëns (Neerltter). Met hen vertrekt nog als nieuwe Missionaris Fr. Edgard van Heusden (Zaltbommel). Ze maken de reis per sa. „Van Rensselaer", dat 8 October te Amster dam afvaart. Van dezelfde Congregatie (Fraters van Til burg) zijn in het Moederland op vacantie: Fr. Rupertus Voets en Fr. Christoffel Klyberg uit de Missie van Celebes. Ook Fr. Canutus Zebregs, Hoofd van de Mulo (St. Thom ascol lege), Fr. Romualdus Bogaers, reeds sinds 1909 in de Missie werkzaam, en Fr. Thomas van Riel uit de Missie van Curacao, zyn tot herstel van krachten in het vaderland te ruggekeerd. De laatste vijf Missionarissen zyn allen geboortig van Tilburg. Naast en achter de gouden koets volgden te paard de officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin en wel de adjudan ten l.b.d. luitenant-generaals b.d. J. W. P. van Hoogstraten, jhr. E. J. M. Witter en J. H. Borel, de generaal-majoor b.d. H. O. Rambon- net, de kolonel A. R. van den Bent en de kolo nel b.d. jhr. W. Laman Trip, de reserve-kolonete Een afdeeling Fransche gendarmerie op pa trouille ontmoette Zaterdagmiddag op dea weg naar den Col 8t. Ignace in de Pyreeneeën een auto. Op het zien van de mannen der wet stop ten de Inzittenden plotseling en trachtten ach teruitrijdende te ontkomen. By een bocht raak te de auto echter in een greppel. De twee man nen, die in den wagen zaten, sprongen er uit en zetten het op een loopen. zy werden spoedig gepakt. Het bleken, volgens de Telegraaf, twee Ne derlanders te zyn. de 28-jarige E. de B. en de 24-jarige K ,N. Het tweetal bekende met een gestolen auto op weg naar Spanje te zyn, waar zy dienst wilden nemen in het leger van ge neraal Franco. Eerst hadden zy te Parijs in de omgeving van de tentoonstelling een auto ge stolen. waarmede zy tot Bourges gekomen wa ren. Daar hadden zy zich van een anderen auto meester gemaakt om de reis voort te zetten. Vóór het paleis was een compagnie van het regiment jagers ter sterkte van 100 man met het reglmentsvaandel, onder bevel van een ka pitein, als eerewacht opgesteld. By de compagnie bevond zich de commandant van het regiment jagers, luitenant-kolonel K. J. Adams, met zyn adjudant. Van deza eerewacht maakte tevens deel uit de konlnkiyke militaire kapel, onder leiding van den kapiteln-directeur, docts. C. L. Walther Boer. Zy stelde zich, versterkt door de beschikbare hoornblazers van het regiment jagers, op, met den rug naar het front van het paleis, terwyi aan de belde zyvleugels, dicht tegen beide zuilengangen aan, de secties van de compagnie jagers waren opgesteld. Verschillende troepenafdeelingen zorgden voor de afzetting van den door den stoet te volgen weg en van het Binnenhof. Te twaalf uur had den alle troepen de hun aangewezen plaatsen ingenomen. De eerste kwam om 10 07 uur 's avonds uit Bordeaux te Angoulême aan en vertrok zes minuten later vandaar. De tweede vertrok om 10.26 uur van Angoulême. Door onbekende oor zaak is deze laatste trein tegen den eersten op gereden. Vijf wagens liepen dientengevolge uit de rails. Militairen uit Angoulême zijn op de plaats van het ongeluk aangekomen. HU zal echter niet de gevolgen kunnen bezweren van de vrees, die een bedreiging met blnnenlandsche wanorde sou kunnen wekken. Het land moet nieuwe rykdommen scheppen en de franc is eerst bulten bereik der aanslagen, indien het rhythme van de voortbrenging versneld wordt. Alvorens te eindigen met een beroep doen op de eendracht van het land. Bonnet, dat de regeering meer dan ooit be sloten Is de rustpoos te handhaven. Wy kun nen. zeide hy. noch vóór noch nk de dtetricts- verklezlngen eenlge wijziging aanvaarden van onze positie in dit opzicht waarom wy zullen vragen 'aan het Congres der Radicale Party, daarvoor te stemmen. Op 83-jarigen leeftijd is in het Klooster der Ursulinen te Maastricht overleden de eerw. Mère Marie Bercjunwnw, in da wereld mpj. Ma- Nadat dit zevental rijtuigen, ieder met twee paarden bespannen, was voorbijgetrok ken, kwam het groote moment: de gouden koets, met acht paarden bespannen, waarin H. M. de Koningin gezeten was. Onder het dreunen van het geschut zette de stoet, die onder algemeene leiding stond van den eersten stalmeester der Koningin, jhr. C. E. J. M. Verheyen, zich statig in beweging. TUNIS, 21 Sept. (Havas) Zondagavond om aes uur hebben een vyftigtal leden der bemanning van de Itaiiaansche opleidingsschepen „Ameri- co Vespucci" en „Colombo”, die sinds eenlge dagen in de haven voor anker liggen, een inval gedaan in het lokaal van de Itaiiaansche liga voor menschenrechten, waar ook de redactie van bet anti-fascistische blad „Italiano dl Tu nis” fa gevestigd. De Hagenaar trekt er al vroeg op uit om zich een goed plaatsje te verzekeren, hetzy in de omgeving van het koninklyk paleis aan het Noordeinde, of op het Binnenhof, dan wel langs den traditioneelen weg, dien de stoet zal volgen. Ook nu weer heerschte er reeds vroeg in den ochtend een buitengewone drukte In de bin nenstad. Allerlei vervoermiddelen voerden steeds meer kyklustigen van buiten aan. Veel belangstelling bestond er ook aan het Noordeinde voor het aanrukken der troepen, die vandaag een functie hadden te vervullen, hetzy om de eerewacht te vormen, hetzy om den stoet te openen of te sluiten. Omstreeks een uur verliet H. M. de Konin gin het paleis onder het spelen van het ^Wilhelmus” door de konlnkiyke militaire kapel, terwyl de eerewacht de gebruikeiyke honneurs bracht. Zyne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, heeft aan den Zeereerw. heer J. O. H. Bentla wegens hoogen leef tyd eervol ontslag verleend als pastoor te 8t. Nlco- laasga en heeft benoemd tot pastoor te 8t. Nl- colaasga den zeereerw. heer W. F. A. Overmeer, tot pastoor te Heeg den zeereerw, heer D. van Wbk; heeft voorts den weleerw. heer L A. van der Weide belast met het treffen van voorbereiden de maatregelen tot oprichting van een nieuwe parochie onder de parochie van O. L. Vr. ten Hemelopneming te Apeldoorn en benoemd tot kapelaan te Deventer <H. Joannes Vianney) den weleerw. heer J. O. Seyger, tot kapelaan te Enschede (O. L. Vr. van Alt. Bjjst.) den wel eerw. heer B. K. M. Kloppenborg, tot kapelaan te 's Heerenberg den weleerw. heer A G. de Mey; tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vr. ten Hemel opneming) den weleerw. heer C. Baas, tot kap. te Almelo (H. Georgius) den weleerw. heer B. H. Bodde, tot kapelaan te Didam den weleerw. heer J. P. Tondeur en tot kapelaan te Beek btf Didam den weleerw. heer C. J. M. Koch (neom.) nder de „Gespenster” van Genève waren er twee, die bloed- en levenswarme rede voeringen hebben gehouden, welke waar- schymyk tot gesprekstof aanleiding zullen geven by het aanstaande onderhoud tusschen Mus solini en Hitler. Deze .spoken" waren Delbos en Eden. De vastberadenheid der Westersche democratieën, om den vrede te handhaven, Is In sterke mate aanwezig, en er is geen sprake van, dat men bukken wil vodt eventueel dicta toriaal geweld. Belde leidende staatslieden heb ben vooralsnog den ^^pn nadruk gelegd op wat de volken bindt en niet. np wat hen scheidt. Zy wenschen aan de overbrugging der demo cratische en dictatoriale opvattingen in Europa een eeriyke kans te geven. Delbos, de Fransche minister van Buitenland sche Zaken, kleedde deze toe te juichen ten dens in byna enthousiaste woorden, die leven dig herinneren aan de brlllante expectoraties van wyien Aristide Briand. Na te hebben gewe zen op de Fransch-Britsche samenwerking in het belang van den vrede zei Delbos, dat voor verbetering van den toestand doeltreffende sa menwerking van alle volken noodig is. Wanneer de energie van allen op hetzelfde doel is gericht, I v zal de sterkste macht ontstaan en deze moet I y niet gebruikt worden tegen het eene at het an- ld dere land, de eene at de andere leerstelling j d Op dat moment werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot afstand geposteerde man schappen der le artillerie-brigade, het teeken gegeven aan de op het Malieveld opgestelde battery, bestaande uit vier vuurmonden, om het eerste van de mlnuutschoten af te geven, welke gelost werden van dat oogenbllk af totdat de Koningin In het paleis zou zyn teruggekeerd. In het klooster der Paters Redemptoristen te Roosendaal vertoeven thans vier Brazlliaan- sche Redemptoristen, jeugdige theologanten, die Zaterdag 25 Sept, van daar naar hun va derland zullen terugkeeren. Deze Brazilianen hebben een deel van hun philosophische en theologische studiën gevolgd in de studiehuizen der Nederlandsche provincie te Roermond en Wittem. Op hun reis zullen zy te Brussel zich aansluiten by een aantal Nederlandsche Re demptoristen, die als missonarissen weer terug gaan na-xr de Braziliaansche missie, o.w. ook de Paters Peetere, uit Venlo, en Wuts uit Swal- men. Voorts zullen met hen de zeereis mee maken dertig andere Braziliaansche theologan ten. die in andere Europeesche landen o.m. ook in Duitschland hun hoogere studiën maakten, en die nu met hen het nieuwe Groot seminarie der Redemptoristen te Tietz (in Zuld-Brazllië) zullen gaan bevolken. Father H. Seelen uit Venlo herdenkt vandaag het feit, dat hy 25 jaar geleden de H. Priester- wyding ontving uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. Joseph Butt, tit -Bisschop van Combyso- polis, in de kapel te Mill Hill. Reeds twee maan den daarna, 16 November 1912. vertrok hy per ss ..Leopoldville" vanuit Antwerpen naar Afrika. Pater Seelen is een der groote pioniers voor het missiewerk In Afrika. In 1905 vertrokken de eerste missionarissen van Mill Hill naar den Belgischen Congo. Toen in 1912 pater Seelen in Afrika aankwam, waren ër slechts zes mis sionarissen overgebleven, die vier mteslestatles te bedienen hadden. Het leven van deze missle-pioniers was steeds in gevaar. Men moest zich in alles behelpen. In 1914 was er echter een groote vooruitgang in den mtasle-arbeid in den Congo te consta- teeren. Verscheidene nieuwe staties heeft deze yve- In het klooster der Zusters Carmelitesaen te Echt is op 36-jarigen leeftyfe overleden zuster Gertrud Erzberger, dochter van wyien den Dultschen staatsman Matthias Erzberger. ker Nort, van der Heuvel, Kortenhorst, Teu- lings, van der Putt. Terpstra, Wende laar, Krol en Ruys de Beerenbrouck. Als leider der commissie trad op prof, van Embden. Voorafgegaan door den eersten Kamerheer- ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de groot-officieren en den opper-ceremonlemees- ter, geleidde deze commissie, welke vóór de Koningin uit ging, H. M. naar den troonzetel. H. M. werd gevolgd door de grootmeesteres, de d.d. dame du palate, den chef van het mili taire huis, den gouverneur der konlnkiyke re sidentie, den eersten stalmeester en de boven genoemde officieren van het militaire huis. De verschillende hoogwaardlgheidsbekleeders. die in den stoet hadden medegereden, schaar den zich volgens de daarvoor gebruikelyke re geling ter weerszijden van en achter den troon. Naast elk paard ging een koetsier, terwyi aan *lke zyde van de koets vier lakeien gingen. Links van de gouden koets, een weinig achter het portier, reed de chef van het militaire huis. H- Ms. adjudant-generaal, vlce-admiraal F. Bauduin, terwyl op gelyke wijze ter rechterzyde van de statlekoets de gouverneur der konlnkiyke residentie. H. Ms. adjudant i b.d. lultenant-gen. X J. G. Baron van Voorst tot Voorst, reed. rige missionaris gedurende zjfn priesterloopbaan tot bloei gebracht. In Juli 1924 keerde pater Seelen naar Europa terug voor een vacantie van éën jaar. In Augus tus 1925 vertrok hy weder. Einde 1928 vestigde hy zich te Wak*, om een nieuwen missiepost te stichten. Van 1928 tot 1933 bleef pater Seelen dan zyn zorgen aan Waka wyden, om dan voor de tweede maal naar Venlo terug te keeren. Na een byna tweejarig verbiyf alhier vertrok hy in 1935 weder van Antwerpen naar den Congo. Eenlge maanden geleden werd de jubilaris werd per van Drlel en F. M. L. baron van Geen. Naast elk van de portieren van deze drie rytuigen ging een lakei. Nu kwamen twee rytuigen. waarin de groot- 1 officieren, volgens rang van benoeming, gezeten waren. Het eerste van deze rytuigen bood plaats i aan de groot-officleren R. F. C. baron Bentinck, R- A baron van Hardenbroek van Hardenbroek en mr. W. J. baron van Lynden, terwyl in het tweede rytuig, het vyfde in den stoet, de groot-officleren jhr. C. L. van Suchtelen van 6e Haare en G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg gezeten waren. In het zesde rytuig zaten de grootmeesteres mevrouw de douairière G. Cf gravin van Lynden van Sandenburg. geb 1 baronesse van Nagell van Ampsen en de d.d. dame du palate, mevrouw C. E. de Brauw, geb Jkvr. van Reenen. In het zevende rytuig bevond zich de groot meester J. R. F. graaf Dumonceau. Naast elk der portieren van al deze rijtuigen gingen twee lakeien. Prinsjesdag in de Residentie geeft de stad een geheel eigen aspect. Zoowel op den geboren Hagenaar als op de duizenden, die uit vele plaatsen naar Den Haag komen, maakt deze jaarlijks terugkeerende plechtigheid bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal een bjj- zonderen indruk, ook al is de eenige variatie gelegen in het meer of minder gunstige weer, dat dit kijkspel zon niger of donkerder kleurt. In Manhwel (China) werd de eerste Mon- goolsche priester gewyd. De neomist stamt uit de eenige Mongoolsche christengemeente ter wereld, die van Poro Balgason. in het Vicariaat van Wingsia. V.. die den auto bestuurde, reed by om den motorrijder te ontwyken tegen een anderen auto op. Een inzittende dame bekwam eenige wonden -- in het gelaat tengevolge van de glasscherven, van het aan de Amerikaansche Jezuïeten De aanrijdende auto en het totaal vernielde vertrouwde diocees van Patna (Br. Indlë met motorrijtuig werden in beslag genomen. 2.668 gestegen. „or-te Mon- - in Manhwel (China) werd de eerste oaon- geweldige herbewapening van Engeland. Deze herbewapening geeft aan zyn woorden kracht. Te Nyon kon hy reeds een vuist zetten en hooghartig zonder Duitschland en Italië be sluiten vatten, wel wetend dat het Romeinsche gedeelte van de spil Rome-Berlyn noodgedwon gen uit zyn pruilhoek zou komen om mede te doen aan de zuivering van de Middellandsche Zee („mare nostrum”), waarin de oorlogs bodems van Engeland en Frankrijk tn impo- neerenden getale binnenstoomen om een einde te maken aan de onduldbare piraterij. n de Germania, het gehjkgeschakelde sKa- tholleke" dagblad van Beriyn, stond dezer dagen het volgende te lezen: „wy hebben gepubliceerd, dat het Paviljoen van den Vol kenbond op de wereldtentoonstelling te Parys onder den aanhoudenden regen ingestort is. tyd vroeger was in het zoogenaamde den Vrede te Parys brand uitge broken. Bygeloovige lieden zien daarin slechte voorteekenen. Wy hebben geen behoefte aan voorteekenen, vrij houden ons aan de feiten. De spokenvergaderipg van Genève (die Center Gespensterversammlung) te de schaduw van het verleden." ietwat uitdagende taal staat in omge- verhouding tot hetgeen de Volkenbond in zyn huidige zitting te zien geeft. De staats lieden, die de Germania spoken waant, rijn nog springlevend. Het te voor de autoritaire en dic tatoriale staten zeer onaangenaam, dat de BritschFransche samenwerking te Genève zoo domineerend voor den dag komt. Vooral voor Duitschland. dat, vastgeklonken aan het du bieuze bondgenootschap met Italië, maar wei nig vermag in Europa, als er werkelyk weer oorlog zou komen. De Britsch-Fransche samen werking te en biyft de sterkste waarborg voor den vrede, temeer nu Roosevelt de Vereenigde Staten als ruggesteun achter Prankryk en En geland schuift door zyn feilen aanval op de dictatuur. De Westersche democratieën zyn het zwaarste gewicht In de schaal der politiek. Lang heeft Engeland geweifeld vastberaden op te treden. Thans kon Eden zich beroepen op de hadden, der traditie getrouw, de leden van het corps diplomatique met hun dames zich verza meld om de Koningin bU het voorbygaan een hartelyken groet te brengen. Vermeldenswaard is nog. dat een zestigtal kinderen van den Nederlandschen Bond in Duitschland de opening van deze zitting der Staten-Generaal heeft by gewoond. Zoowel op den heen- als op den terugweg en by Haar terugkomst ten paleize werd de Koningin door de menigte, die in de druk be- vlagde straten dicht opeengepakt stond, geest driftig toegejuicht. wy ontleenen aan een Fldes-correspondentie de volgende gegevens over de resultaten der missinneering In Urcundl (Centraal-Afrika) te het aantal katholieken sinds 1931 van 50.000 gestegen tot 253.665. In de laatste zes jaren heeft het aantal katholieken zich dus meer dan verviervoudigd. In 1936 waren er 6 107 huweiyken tegen 4113 in 1935 Het aantal communies was in 1936 4.794 343 tegen 4 728.309 in 1935. Sprekend zyn de volgende getallen van de mtesiestatie van Makamba: Onder de nauwelyks 426 katholieken dezer statie werden niet minder dan 24.500 communies uitgereikt. Het te zeker niet over dreven. wanneer men voor de volgende jaren met een gemiddelde jaariyksche toename van 50 000 bekeerlingen rekent. In het diocees Osaka in Japan, waar, zooals bekend te. om verschillende redenen het be keeringswerk maar langzaam vordert, zyn op een totale bevolking van 12.293 371 zielen 10.627 katholieken. In 1932 telde dit diocees slechts 7000 katholieken. Sinds Augustus 1936 te het aantal katholieken Bonnet verklaarde, dat de schok, dien de geld markt de vorige week heeft beleefd, heeft aan getoond. hoe noodzakelyk de gevraagde offers zyn. De begrooting voor 1938, die deze week aan het parlement zal worden voorgelegd, zal een overschot aan inkomsten van 1.600 mil- lloen frank hebben. De belastinginkomsten ver- toonen een normalen vooruitgang, terwyl beleggingen in de spaarkassen aanzieniyk hoo- ger zyn, vooral in Augustus. maar voor de verdediging van den vrede. Daar voor zyn alle moreele en materieele krachten, waarover wy beschikken, noodig. Daaraan moe ten allen meewerken, die luisterend naar de stem van hun geweten, begrüpen, dat elke aan val zoowel een misdaad als een zelfmoord te Men moet zich niet bepalen tot bondgenoot schappen tegen andere landen. Vrede te slechts mogeiyk, als wy onze antipathie onderdrukken en hooger en verder kyken dan de pluimen der strydmakkers. Frankryk gelooft, dat ver zoening mogeiyk is tussschen de meest ver- schillened landen en pal tegenover elkaar staan de regimes. In denzelfden trant sprak mr. Anthony Eden, de minister van Buitenlandsche Zaken van het Engelsche wereldryk. Evenals Delbos wydde hy leerryke en duidelyke woorden aan de wereld beschouwingen, welke Europa in twee kampen dreigen te verdeelen. „Alle regeerlngen”, zoo luidde zyn peroratie, „welke haar wereldbe schouwing ook moge zyn, hebben in ieder geval éën gemeenschappeiyk doel: het verbeteren van de welvaart harer volken. Hoe te dat doel nu het beste te verwezeniyken, op een baste van eng nationalisme, of op een basis van interna tionale samenwerking? Indien de welvaart en een betere levensstandaard bereikt moeten wor den, dan ben ik van meening, dat de keuze ten gunste van internationale samenwerking moet uitvallen." De redevoeringen van Eden en Delbos, die. zooals men ziet, niets ..spookachtigs” hadden, geen schaduw van t verleden", maar bloed- ware realiteit waren, zyn met stormen van in stemmend applaus ontvangen. De president-bevryder van Tsjecho-Slowakye. Thomas Masaryk, die heden met konlnkiyke eere wordt begraven, heeft in zijn Vermaard boek La Résurrection dun Etat" volgende ontroerende woorden geschreven: „Jésus, et non pas Cësar, volta le sens de notre hlstotre et de la démocratie.” In het licht van de tendenz om alle volken te betrekken by het werk voor den vrede, zou men de zoo ware woorden van Masaryk aldus kunnen vertalen: de hoofdleer van Christus, de naastenliefde, ook tusschen de volken, en niet het autarkisch, benepen nationa listisch geweld der Caesars zie daar den zin der historie van het Chrteteiyke axoruiland en der democratie, rie i, d. Velden. Op het Binnenhof stond by de Ridderzaal als eerewacht opgesteld een detachement van de koloniale reserve, ter sterkte van 95 man met vaandel en het muziekkorps van het 6de regi ment infanterie. By deze eereabcht bevond zich de commandant der koloniale reserve, de kapitein der Infanterie van het K.N.I.L.. L. A van den Berge Terwyl de kapel het „Wilhel mus" speelde, de eerewacht het geweer presen teerde en de vaandeldrager zyn vaandel diep deed neigen, schreed H. M. de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de peristyle met een rood fluweelen baldakyrfcmet gouden franje was overhuifd. Onder de peristyle hadden zich, ter begroeting van de Kpningin, opgesteld de volgende offi cieren der zeemacht van Haar militaire huls, de adjudanten in buitengewonen dienst: vlce- admiraal b. d. J. J. Ram bonnet, A. A ten Broecke Hoekstra, jhr..G. L. Schorer en Jhr. J. C. F. von MUhlen, de kapitein-lultenant ter ree J. W Termijtelen, alsmede de adjudant in gewonen dienst luitenant ter zee der le klasse jhr. E. J. van Holthe. Aan den Ingang van de Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de commissie van in- en uitgeleide uit de Staten-Generaal. De commissie bestond uit de Eerste-Kamer- leden prof, van Embden. Blomjous. prof, de Savornln Lohman, jhr. van Citters en Rappard. In den afgeloopeh nacht stond de 23-jarige v. V. uit Maartsensdyk op den Ryksweg tusschen Muiden en Naarden zyn motor te repareeren. Uit de richting Amsterdam kwam een luxe- auto, bestuurd door den heer v. V. o De auto reed den motorryder aan en deze werd ongeveer 20 meter weggeslingerd, waar hy bewusteloos op den weg bleef liggen. Het bleek, dat het slachtoffer beide onderbee- j.„. .wnen gebroken en een zware hersenschudding de Tweede-Kamerleden Schouten, mevr. Bak- bekomen had. Hy werd in de Majella-stlchtlng te Bussum opgenomen. Hedenmorgen was hy nog niet by kennis en was zyn toestand nog zeer ernstig. De heer v. zyn poging Maandagmiddag droeg te Utrecht prof. Ringer het Rectoraat over aan prof. Boeke. Onze foto toont het moment in de Aala der Rijks Untversiteit dat prof. Ringer zijn jaarverslag uitbrengt Hy werd geopend dcor een commando cava lerie, ter sterkte van honderd ruiters van het 2de regiment huzaren, onder bevel van een rit meester, met den regimentsstandaard. Hierbij bevond zich de regimentscommandant, kolonel E. A F. baron Creutz, terwyl het muziekkorps van het regiment den tocht met marschmuzlek opiuisterde. Hierachter volgden in hun staatsie- llvreien een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Nu kwam een aantal rijtuigen, die aan den koninklyken stoet voorafgingen, rijtuig was meester, jhr. A Sickinghe. gezeten, vervolgens kwamen twee rytuigen. waarin acht kamerheeren gezeten waren. In het eerste van deze rytuigen bevonden zich de kamerheeren in gewonen dienst, mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht en Ph. J. graaf van Zuylen van Nyevelt en de kamerheeren in buitengewonen dienst jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en mr. B. Ph. van Harinxma thoe Slooten. In het derde rytuig hadden plaats genomen de kamerheeren in buitengewonen dienst. W. c. baron Snouckaert van Schauburg, C. S. Sixma baron van Heemstra, jhr. J. H. Repelacr b.d. W. Froger en W. G. van Hoogenhuyze en de luitenant-kolonel b.d. A. R. W. Gey van Pit- tius, voorts de adjudanten in gewonen dienst kol. jhr, W. c. M. de Jonge van Ellemeet en de generaal-majoor van het Kon. Ned. Ind. leger D. Q. c. F. de Jonge van der Halen, alsmede de ordonnans-officieren eerste luitenants jhr. G. H. A van Kinschot, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en A J. F. M. Egter van Wisse kerke. De stoet werd, gesloten door een commando cavalerie van het 2de regiment huzaren, ter sterkte van honderd ruiters, onder bevel van een ritmeester. Men volgde den gebruikeiyken weg: Noord einde, Heulstraat, Lange Voorhout (schelp pad), Tournootveld, Korte Vyverberg, Binnen hof. Maandagmiddag te een uur te de „Piet Hein”, met aan boord H. K. H. Prinses Juliana, weder om Deventer gepasseerd. Duizenden hadden zich langs den IJsel opgesteld om het jacht te zien passeeren. Het jacht meerde by Slot Nyenbeek, waar Prins Bernhard zich aan boord begaf. Daarna vertrok het schip weer om tegen zes uur onverwacht te Deventer terug te keeren. Toen werd ligplaats gekozen naby de Dulnpoort voor het innemen van water. In korten tyd waren duizenden samenge stroomd, die de Prinses en den Prins hartelyk toejuichten. Prins Bernhard, die zich met zyn adjudant aan het dek bevond, informeerde belangstellend naar de waterstanden, waarby de brugknecht, de heer Denekamp, hem de noodige inlichtingen verschaf^. De Prins, en later ook de Prinses, onderhiel den zich verder met den burgemeester Mr. F. W R. Wttewaall. Te ruim half zeven werden de trossen weer los gesmeten en namen de Prinses en de Prins, op den voorsteven staande, de harteiyke toejui chingen van de duizenden, die langs den geheelen IJseloever een plaats haddefl gezocht, in ont vangst. b teK In bet belang van het definitieve bentel van het economische leven en de financiën, welk bentel vnorwaarde is voor de handha ving van de mant en de democratische vrij-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19