u&fiaal uan den da$ De avonturen van Prof je en Struis je E VI •1^ M F 250. F 750.- TWEË NICHTEN EN TWEE NEVEN f O ONDERWIJSPROBLEEM 5' 7 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 Zorg ooor de christelijke scholen fa De Wallische Alpen Bet „gevaar” dat de niet-confessloneele ENCELSCH j NAAR HET Uoor Fooien voor politie agenten maar kt nooit REINIGT ALLES Beschuldigingen aan het adres der Londensche bobbies Waarom zij niet kwam AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UFTERUJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Ml wrüM van band, wn vort et aan ao» L Hier kent men geen genade, wan neer het om het kostbare water gaat en en ult Erger nog: (Wordt vervolgd.) Charlie?” „The Orange” gebracht had. i Voor het paleis van Justitie in Hasselt vervaardigde de jonge beeldhouwer J. Boedts drie fraaie beelden, die de wet, de gerechtigheid en de kracht voorstellen. Het la niet zelden gebeurd, „Avondpost", dat hoofden en De Engelsche politie heeft een voortref f el Ijken naam. Om de zooveel jaren doet zich evenwel een of ander schandaal voor. Dan worden er een paar hoogere en lagere beambten ontslagen, waarna de politie weer voortgaat een goeden naam te hebben. ZIJ dankt dit aan de perio dieke schandalen. Niemand gelooft dat zich In een 'corps van vele tienduizenden mannen niet eenlgen bevinden die daarin niet thuis hooren Hoort men nooit van eenlg schandaal, hebben nooit mln of meer opzienbarende disciplinaire maatregelen plaats, dan gaat het publiek niet denken dat het corps onberispelijk en boven Al deze verwijten streeks tegen de Christelijke ren. „Men moet het betreuren, dat ook de pro testen tsch-confessioneel® scholen langzamer hand bevolkt zijn geraakt met een gemêleerd publiek, waarin geen geestelijke binding meer aanwezig is.” on- er Al baar gekrenktan trots vergetend, knielde ze naast Charlie en sloot het snikkende kind in de armen. ..Huil nu maar niet zoo, vent! Vapdaag zal ik nog niet gaan." „En morgen ook niet; en overmorgen niet en, o., nog in héél. héél veel dagen niet! Beloof je dat?" Krampaehtig hield hij de handjes in de hare gesloten. Ze drukte een kus op het verwarde haar. - Jk beloof het Je|" Rorke zei niets meer verroerde zich niet eens maar toen opstond, nog altijd met Charlie in do armen, ging hü naar de deur en hield die voor haar open, met het handvat van zijn rijzweep. Profje keek eerst nog eens In zijn boekje de afstanden en richtingen na en zei toen, dat Struisje zulke groote stappen moest ne men als h(J kon. doch niet te hard mocht loopen, daar ze nog een heelen dag voor ben hadden. De bijzondere scholen de Protestantse!) Christelijke met name, want katholieke vallen voor niet-confessloneele ouders ten eenen male bulten beschouwing de bij zondere scholen moeten echter weten wat ze beginnen. Zij halen het paard van Troje in hun veste. richten zich recht- schoolbestu- Profje nam hem dan ook gauw de Jtrant af. want de menschen zaten Struisje uit te lachen, en begon zelf nog even te lesen. Wel- - dra was echter het eindpunt bereikt en de conducteur zei dit aan Profja Waarschuwend heft de „Avondpost” den vinger op. Zij heeft sommige Antl-Revo- lutionnalre bladen zien wijzen op het ge vaar: Turkije werd eenmaal geregeerd door de .hakslsj", de fooi, ten slotte ging het er aan ten onder. De fooi bevat de klem der om- kooperU- Intusschen nam hij Charlie van haar over, Janle In het geheel niet geneigd, om te praten, zette hem op den anderen oever in het gras en keek toen naar haar. „Hoe moet het nu met Is u van plan, den weg door het veld te volgen, of zal ik u ook overdragen?” De geest van verzet in Janle was gewekt en vol waardigheid antwoordde zij: ,Jk loop liever.” „Zoo u wilt, natuurlijk.” „O, ga toch niet weg, Janle! Ga met mü mee! Toe, lieve, lieve Janle!” Zijn broer keek met verwondering en afkeu ring naar hem, terwijl hu zich achterover op het gras liet vallen. Maar Janie's besluit was aan het wankelen gebracht. .Denkt u. dat.... u.mü erg zwaar zou vinden, als u mij, net als Charlie, overdroeg?" vroeg ze langzaam. „Ik denk, dat het best zal gaan.” Er volgde weer een pause. „Het is zaak, om maar zoo gauw mogeiyk thuis te komen, Is t niet?" vroeg zü met een lichte huivering. ,Ja, dat geloof Ik ook.” Meer hoefde zij niet te zeggen; hjj waadde andermaal door de rivier, terwijl het water tegen zijn leeren slobkousen spatte, en pakte haar op. Een aller-onaangenaamste gewaarwording vond zij dit; maar wat was hl) sterk! Hü droeg haar met een gemak, of zü zoo licht was als Charlie! Men ziet graag kracht in een man! Toen hij haar voorzichtig op den oever neer zette en haar in het dogkarretje hielp, was Ook sou het voorkomen dat Clty-garagehou- ders 's avonds bezoek ontvangen van den wacht- hebbenden politieman, die hun mededeelt dat hü In den loop van den dag Zooveel auto’s naar de garage gezonden heeft. Hü verwacht dan voor elk dier auto's een fooi. Weigert de garage houder zich aldus te laten omkoopen, dan weet hü zeer goed dat deze politieagent, wanneer iemand hem naar een garage vraagt, steeds een andere dan de züne zal opgeven. Het tekort aan garages en parkeerplaatsen te Londen, en vooral In de City, en de buiten sporige tarieven van vele garages zün oorzaak dat de bestuurders van auto's In hooge mate af hankelijk worden van de hulp der politie. Er zün er natuurlük onder hen velen die hopen door 't aanbieden van een fooi „iets gedaan te kunnen krügen”. Corruptie van dien aard be gint zelden met het elschen, maar met het aan bieden van fooien. De grondoorzaak van het kwaad moet gezocht worden bü de overheden, die In gebreke gebleven zün voor eenlgszlns afdoende parkeergelegenheid te zorgen, en aldus den weg tot onregelmatigheden geopend hebben. Ons is het bekend, dat in sommige andere steden, zooals Manchester, vele zakenmenschen hun auto’s in de buurt hunner kantoren, meestal tn een stille straat, laten staan, en dan gemid deld eenmaal per maand bekeurd worden. De boete is dan veel lager dan wat zü In een maand Maar „Ik kan niet, Janle. Hü buigt door, als ik er even op sta." Het was het kind aan te zien, dat hü erge pün had en hü deed toen zóó zün best, om niet te hullen; Janle keek ook niet vroolük; deels uit sympathie, deels uit zorg. Ze waren een eind verder gegaan, dan het oorspronkelük haar be doeling was en het werd al laat. Het was warm en vochtig in de lucht na een week van aanhoudenden regen. Charlie was licht maar tóch om hem nu over de weide, over de oude steenen brug en over den onbe- schaduwden weg naar „The Grange" te dragen, op het heetst van den dag dit was wel wat véél gevergd. Janle stond aan den oever van de rivier en keek weifelend naar den gezwollen, bruisenden stroom en het bouwvallige bruggetje, dat dien overspande. Hoe meer ze er naar keek, hoe minder het haar beviel; maar als ze er gebruik van maakte, dan zou dit den weg naar huls wonderwel verkorten. Een glimlach verhelderde weer haar lief gezichtje en hoopvol zei ze: „Het ding is nu wel niet zoo stevig als de Londensche Brug over de Theems, maar toch zal het ons nog wel houden. De rivier Is daar niet breed en ik geloof, ook niet diép; en In het ergste geval kan ik altüd nog zwemmen. Dus we zullen het er maar op wagen. Charlie!” Maar toen ze al met den eenen voet op de wiebelende plank van de brug stond, hoorde ze wlelgeratel op den weg aan den overkant en zoo vaag onderscheidde ze, tusschen de boomen en .Kan te ntet Mn eindje op je voet loopen. struiken door, het dogkarretje, dat haar naar 4 „The Orange” gebracht had. maar licht!” Ze stapten belden uit, nadat Struisje eerst nog den hoed van Profje beleefd voor den conducteur had afgenomen. En het tweetal ■tapte weg. Struisje vroeg aan Profje boe hard hü moest loopen. Een heelen tüd bleven ze zoo zwijgend naast elkaar zitten, tot de stilte haast benauwend werd en vroeg: .Moet ik u nu bcdgnkm. dat u mü het leven hebt gered?" „Neen, zeker niet, dat hoeft u niet te doen en als het u onaangenaam Is, te voelen, dat u aan mü het leven te danken heeft, dan is u niet eens verplicht, dit te dénken.” ,M*ar is het dan zoo? Was het water diep genoeg, dat Ik anders verdronken zou zün?” „Er zün heel wat menschen verdronken. Géén plek aan de rivier heeft een slechteren naam!” .Maar ik kan zwemmen." .Anderen, die verdronken zün bü „The Step”. zooals ze die plek noemen konden óók zwemmen. De stroom daar is snel en verraderlük en er zün heel wat ongelukken gebeurd. Eigen aardig is het ook, dat geen poging, om de rivier op dat punt te overbruggen, ooit geslaagd is; d.w.a voor eenlgen tüd dan. De tegenwoor dige brug Is niet heel oud tei u ziet: m is nu al büna vergaan. Ik geloof, dat ae zeggen, dat er een vloek rust op die plek. U kunt de geschie denis daarvan lezen in onze locale gids.” JRoe interessant! Gelooft u er aan?" „In den vloek niet Er zal wel een natuurlük» oorzaak bestaan." Gedurende de rest van den rit heerschte er een onverbroken swügen. op- M»ssssMess»eessssesss»ssl(sssisittss«llt(l((((aaW(^ bij levenslange geheels c verlies van belde armen. schrijft de besturen van büzondere scholen voor hun Inrichting pro paganda maakten onder andersdenkenden, teneinde het leerllngen-aantal op te drüven en zelfs kwam het voor, dat het hoofd van een büzondere school kinderen van zulke ouders vergunde, om bü bübelsch onderrlcnt afwezig te zün. wat toch alles-behalve prin cipieel moet worden genoemd. In ieder ge val maakte het altüd den Indruk, dat die leerlingen op de protestantsche büzondere school welkom waren. Daar ligt eigenlijk „des Pudels Kern”. Wat malen de voorstanders van de open bare school om het christelijk karakter der bijzondere? ZIJ zoeken alleen maar ar gumenten om de christelijke school van de niet-confessloneele kinderen af te hou den wanneer het niet lukt om de niet- confessloneele kinderen van de bijzondere school Af te houden! ongeschiktheid tot werken door p te b^ oen <®8«vaJ met 1, belde beenen of beide oogen WaJe doodelijken afloop tegen aanranders der aloude rechten strenge straffen elschen. Hier kent men geen genade, wanneer het om het kostbare water gaat Het gaat Immers om het leven. Het gaat om den oogst, om de akkers, om de tuinen. Vele bewoners der kleine dorpen in de Wal lis-Alpen hebben zich bü de overheid als vrij willigers, bewakers van het kostbare water, op gegeven. Ieder zorgt dat de waterloop normaal blüft. Men heeft ook signalen uitgedacht, wel ke worden gebruikt bü diefstal of wanneer er een lek in de leiding Is gestooten. Klinkt een dergelljk signaal door de stilte, dan trekken de wakers er op uit. Heeft men een dief ont dekt, die de duisternis van den nacht heeft benut om water voor zün akkers te stelen, dan staat hü reeds den volgenden morgen voor het gerecht, om verantwoording af te leggen. Een kort proces begint en de waterdier ondergaat na afloop zün gerechte straf. Het water In de Wallis-Alpen is wél duur.... Sinds eenlgen tüd komen in de gletscher- streken geleerden te zamen, om het water te onderzoeken. Men weet, dat het gletscherwater z g. zwaar water is, dat deainfecteerend is. Van daar, dat de Waillser boeren nogal wantrou wend staan tegenover de vreemde geleerden, omdat men vreest, dat hun apparaten het wa ter ondrinkbaar sullen maken. De bodem heeft den boeren nooit veel gegeven en wanneer het water van de gletschers nu eens van minder gehalte zou worden, zou er voor deze lieden niets anders opzitten, dan hun huisraad te pak ken en zich elders te vestigen. Het Is dus wel begrtjpelük, dat men bevreesd is, dat de vreem delingen het water sullen bederven. Zwaar of licht volgens het atoomgewicht voor da Waillser boeren la water een kostbaar vocht, waarvoor men zelfs zün leven veil heeft. Dit getuigen wel de eenvoudige kruisjes, die men In de Wallls-Alpen bü tientallen aantreft. Op die plaatsen vielen menschen, als slachtoffers van hun plicht. Zü vonden den dood, meestal bü reparaties aan de waterleidingen. De Walli ser boeren willen ook niet van een modeml- seerlng der waterleiding hooren. Zü schuwen de vreemde Ingenieurs, die hen willen overhalen wat meer modern te werk te gaan. Men blüft het liefst bü de methoden welke reeds voor eeuwen werden gebruikt en men stoort zich niet aan den vreemdeling. aak, dat Je van d'r afkomt! Ontsla die juffrouw!” M'n directeur zei het met klem een soort van minachting tegelük. „Ontsla haar, zeg Ik je!" herhaalde hü, ging achter z’n eikenhouten bureau zitten. Het bevel leek Inderdaad eenvoudig genoeg, ofschoon het voorwerp van z’n verbolgenheid een alleraardigst jong meisje was, dat Ik als chef van het groote kantoor, eenige dagen ge leden als stenotypiste in dienst had genomen. Achter z’n bureau gezeten, mompelde de di recteur nog eenige allesbehalve vleiende woor den aan het adres der nieuwe typiste. Ik wacht te tot hü uitgemompeld was, en vroeg: „Vdldoet ze u dan niet, münheer?" „Voldoen?” riep hü, woedend, „Voldoen? Maar man, vind JU soms dat Iemand voldoet, als je vüf en veertig verkeerd overgeschreven woorden In een dictaat van zestig woorden vindt? Een uitstekende typiste, eenlg in haar soort, dat moet ik zeggen! Hoe heeft zoo Iemand nog de brutaliteit om te solliciteeren!” .Men heeft mü haar toch warm aanbevolen,” bracht Ik in het midden. .Aanbevolen of niet," foeterde hü. ,se kent er niets van. Ontsla haar dus zoo gauw moge- lük." M’n directeur gaf met een kort en krachtig gebaar te kennen, dat ons onderhoud geëindigd was. Ik verliet het prlvé-kantoor en ging aan m’n werk. Onze stenotypiste, een allerliefste blondine met prachtig blauwe vergeet-mü-nlet oogen, hief haar onschuldlgen blik vragend naar mu op. Op hetzelfde oogenbllk klonk het driftige gebel van den directeur, dat haar, gewapend met bloc-note en potlood, bü hem riep. Bü de deur gekomen keerde de typiste haar hoofd om en keek me met een beteekenlsvollen blik aan. Op dit oogenbllk was Ik er mü van bewust, dat Ik het bevel van mün patroon: haar te ont slaan, onmogelük ten uitvoer zou kunnen bren gen. Ik miste ten eenenmale den moed, om het lieve meisje onbeschermd de wereld In te zenden. Even dacht Ik na en kwam toen tot een geniaal besluit, tevens, naar het me voorkwam, een afdoende oplossing. Ik zou haar ten huwelijk vragen en met haar trouwen. Vervuld van dit schitterend voornemen ging ik aan m’n werk. Zoo gingen 14 dagen voorbü, waarin ik In de ochtenduren vrü geregeld door den directeur Laat ons het kind maar precies bü den naam noemen, schreef onlangs de .Avond post”. De bezwaren van die ouders golden voornamelük het feit, dat er op de open bare school zooveel „roode”, zoovel socialis tische onderwüzers zün en het was met name de actie dezer onderwijzers bulten de school, die vele ouders „kopschuw" maakte, hun kinderen aan hen toe te vertrouwen. ten zün. kwam maar niet opdagen. Een invallende gedachte doorflitste eensklaps m'n brein en dreef me naar t kantoor van den directeur. Zeer waarschünlük had hü haar zelf ontslagen. De deur viel met een harden slag achter me dicht, en de blik, waarmee hü me aankeek, kal meerde me een beetje. „Neem me niet kwalük, münheer,” begon Ik op onzekeren toon, .maar er Is Iets gebeurd; er moet iets gebeurd zün. Zü.... zü is er nog niet” „Zoo,” zei hü, „en?" Voordat ik het zelf wist, waren de woorden al over m'n lippen: „Heeft u haar ontslagen?" Hü hief z’n hoofd naar me op en z’n heldere, grüze oogen keken me doordringend aan. ,4a!” riep hü met z’n zware stem, ,Ja. Ik heb haar ontslagen! Dat heb Ik gedaan, omdat Jü er den moed voor miste.” Een gevoel van haat en woede steeg In mü op; met moeite kon Ik me inhouden en vroeg stotterend: „Maar.... maar.... maar waarom heeft u dat.... In 'shemelsnaam gedaan?" .Dat zal ik Je zeggen. Omdat Ik begreep, dat ik dat hulpelooze schepseltje niet alleen door het leven kon laten gaan. omdat zü steun en hulp noodlg had, en om haar dit alles te kunnen geven, ben Ik vanmorgen met haar getrouwd. Over een paar uur gaan we op onze huwelüks- reis. Neem dus de leiding der zaken In de eer ste weken van mü over. En ga nu aan je werk; ik heb nog een en ander voor ons vertrek te doen." tüds aan garagegeld souden kwüt zün. van omkooperü is hierbü geen sprake. Door gebrek aan parkeerplaatsen is in de groote steden *t aantal auto’s dat „onwettig” op straat staat, zóó aanzienlijk, dat de politie er onmogelük het oog op houden kan. Deed zü dit wel. dan zou de automobielindustrie hiervan reeds zeer spoedig de nadeeüge gevolgen onder vinden, en zü is een zeer machtige factor Jn het economische leven, en wordt zonder cor- en Janle stond stil. Als Rorke haar nu soms helpen wilde, zou dit een uitkomst zün. Hü kon toch moelük weigeren, zün broertje naar huis te rüden. Het was nu de vraag, of de llchamelüke verlichting, die zün büstand zou schenken, opwoog tegen de vernedering van het te vragen. Neen, dit vond zü toch eigenlük niet Gedu rende een week waren die twee nu al op vüan- dlgen voet Als zü Rorke ontmoette in het huis, of In den tuin, dan had ze hem totaal ge negeerd. Zonder eenige vrlendschappelüke toe nadering te toonen, was hü toch wel wat be leefder geworden in zün houding tegenover haar. Maar hü had haar té zeer beleedigd. Of hü nu een neef was, of gè*n neef, ae wilds niets meer met hem te maken hebben! x alle verdenking verheven Is, maar dat al wat ondeugdelük Is, in den „doofpot" gedaan wordt En het corps verliest zün reputatie. Er is thans wpnleuw sprake van een polltie- schandaal te Londen. De vraag of politiebeambten zich wel eens laten verleiden tot het aannemen van fooien, la van zeer teederen aard. De gemiddelde Lon densche agent Is zeker voor zulk een verlei ding immuun, maar even zeker bestaan er uit zonderingen. Zoo de gelegenheid den dief maakt, zü maakt ook den fooienjager, en Indien een fooien jager een amtenaar Is, dan stelt hü zich bloot aan het gevaar van corruptie. Sir H. Turnbull, commissaris der Londensche Cltypolltle. zal waarschünlük een onderzoek In stellen naar aanleiding van klachten, door Clty- marmen. Ingediend tegen sommige politie agenten. Deze klachten houden alle verband met het parkeeren van auto'a De gelegenheid welke in dit geval den corrup- ten agent sou maken, is.... het gebrek aan ge legenheid tot het parkeeren van auto's In de City, welke, met haar nauwe en overvolle straten, volstrekt niet beantwoordt aan de elschen van onzen door automobilisme gekenmerkten tüd. Volgens een der aantüglngen zou een auto mobilist, door betaling van een vast wekelüksch bedrag aan den wachthebbenden agent In zekere wüken der City van dezen verlof krijgen zün auto uren lang op straat te laten staan zonder eenige kans op bekeuring. Sommige politieagenten zouden er een lüst van .automobiel-klanten" op na ?lCUden, en op geregelde tüden hun fooien ophalen als be- loonlng voor hun toestemming auto's uren lang op straat te laten staan. Verder wordt beweerd, dat als een automobilist weigert aldus .schat ting” te betalen, hü in t büzonder voor bekeu- I ruptle en Bonder fooien ontzien door de ringen uitgepikt wordt. hoogsten In den lande! „dat de toevloed van leerlingen godsdienstige gezinnen zoo groot Is, dat voor het minste op de speelplaats een gods- dienstlg-vüandig milieu ontstaat". ouder» een ongewenschten invloed zullen uitoefenen in de vergaderingen van de schoolvereenlglng heeft ook weinig te be- teekenen. Die invloed hangt heelemaal af van de statuten der betrokken vereeniging. Levert een groep niet-confessloneele ouders bij de bestaande statuten een ge vaar op, dan bestaat altijd nog de moge- Ujkheid deze te wijzigen. Het heele „probleem” Ujkt eenlgzins op geblazen. Deed de .Avondpost" niet beter met rich af te .vragen of het „probleem”, dat rij stelt, geen oplossing kan vinden aan den anderen kant, aan den kant van de open bare school? Zij zegt het zelf: de sterke roode Inslag in het onderwijzend perso neel heeft vele ouders kopschuw gemaakt. Hoe kwam dat? Waar kwam die sterke roode inslag vandaan? Is de .Avondpost” vergeten, dat zij zelf meermalen de hou ding verdedigde van schoolbesturen, die een rooden onderwijzer aan de openbare school de voorkeur gaven boven een ka tholiek of protestant? .Jullie hebt je eigen scholen”, heette het dan: „Blüf daar maar en laat de openbare schobl den „openba ren onderwüzer”. En of daar onzerzijds al tegen werd ingébracht, dat een „open baar onderwijzer” een onding is en dat krachtens de grondwet alle burgers ge lijkelijk benoembaar zün voor een open baar ambt dat is ook het onderwüzer- schap aan een openbare school de .Avondpost” hield voet bü stuk. En nu treuren over de gevolgen! Van tweeën één: schel uit met dat on logische praten over „openbare onderwü zers" of: sticht bijzondere neutrale scho len, waar kopschuwe ouders geen vrees voor roode leerkrachten hoeven te koeste ren. Kom met ons mee in het schuitje: büzonder onderwüs regel; openbaar onder- wüs uitzondering! UViet alleen, dat vele kinderen uit gezin nen waar Bübel noch godsdienst in eere is een plaats vinden op de christelüke school, ook de ouders worden lid van de schoolver- eeniglng en oefenen daar soms een zeei merkwkg/dlgen invloed uit." „JJdïksontwlkkellng”, een blad, dat rich anders nooit één woord van zorg voor de bijzondere school verwaardigde, schreit heete krokodillentranen over deze ver wording; achter z'n eikenhouten bureau, dan voor de eene, dan weer voor de andere zaak, werd aan geblaft. Een gevoel van ellende maakte zich van mü meester. Ik besloot er een einde aan te maken door m’n voorgenomen huwelüksaanzoek te doen. Ik zat voor m’n bureau en wachtte op haar komst. Reeds zat ik er een uur en het verwon derde mü. dat ik nog niet in het hol van den leeuw was geroepen om de gewone portie drachten en standjes in ont vangst te nemen. De uren gingen voorbij en het jonge meisje, on ze typiste, dat er al lang had moe- T T ui tüd tot tüd hoort men uit do Wal- llsche Alpen van een doodelük ongeval, v voorgekomen bü het watertransport, of men leest van een gerechtsverhandeling we gens waterdlefstaL Alles schünt in deze Alpenwereld om het water te draaien. Alles schünt in de Wallische Alpen van het water af te hangen. Wanneer men deze stille, schoone en toch weer zoo harde wereld doorkruist, dan begrijpt men. waarom men hier het water als het kost baarste goed beschouwt. Nergens in Europa vindt men zulk *n groote droogte als Juist in het WalUs-gebergte. De bodem die dun ne, magere bodem die op de steenen ligt, schreeuwt voortdurend om water. Reeds ten tüde van de oude Romeinen heeft men in de Wallische Alpen waterwerken ge bouwd. op welker resten men thans nog hier en daar stoot, voor zoover zü voor de moderne leidingen van geen nut meer zün. Later kwam men er toe, het land met hooge waterleidin gen te doorklieven. De reden van deze hoog gelegen waterleidingen was,dat men geen druppel water, dat van het gebergte komt, ver loren wil laten gaan. En wat voor soort water is het, die men zoo zorgvuldig opvangt? Gletscherwater. De zon laat haar stralen heet en gloeiend op de witte bergmassa’s vallen. Op zulke warme da gen zetten de menschen reusachtige waterbak ken aan den voet van het gebergte. Op som mige plaatsen zet men de bakken 100 A 200 meter hoog neer en op enkele plaatsen, waar het water, hoe meer het naar beneden komt, verloren gaat in den bodem, plaatst men de bakken op honderden meters boven den zee spiegel. Vele kilometers ver stort het water zich dan. vla de bekken, naar de kunstleidlng in het dal, waar het meerendeel der bewoners hulst. Warmte beteekent voor het Wallls-ge- bergte geen droogte, Integendeel. De warmte brengt het frlssche water naar omlaag, dat bü aankomst in het dal heerlük koel smaakt. Daarbü komt het er slechts op aan, dat de genen, die het water, dat niet in de leidin gen kan komen, naar beneden sleepen, niets van het kostbare vocht verliezen. De bulsleidingen dikwül» slechts uitgeholde boomstammen, kunstig aan elkaar verbonden worden voort durend gecontroleerd. De boeren, die met de contróle belast zün, de akkerbouwers, die hen helpen, stellen vaak hun leven in gevaar, wan neer een der leidingen dient te worden gere pareerd. Doch de kunst van klimmen verstaat men in de Wallls-Alpen als nergens anders in Mldden-Europa. Toch komen er wel ongeluk ken voor, meestal door de gladheid van het berggesteente. In de geheele Wallls-Alpen bestaan strenge wetten, welke de waterrechten beschermen en die tegen waterdleven en vernielers, alsmede „Ik zou er mün hond nog niet op vertrouwen! Wilt u het kind dan dood hebben?" Met een zucht van verlichting keerde Janle zich om en liep terug. Toen zü weer op den oever stond, riep hü: .Moet u het kind dragen? Kan hü dan niet loopen?” Jzija voet doet hem zoo’n pün; daarom wilde ik er hem over dragen; dat u hem zon meenemen." Charlie klemde zich steeds krampachtiger aan haar vast. Jls u van plan, hem heetaden weg naar huis te dragen?" ,jk moet wel, als u mü niet de brug laat oversteken." „Neen, dat wil ik zeker niet. Ik heb geen lust, om uw dood op mün geweten te hebben. Een zeventig meter verder óp is er een doorwaadbare plaats. Als u het kind soo ver dragen kunt, zal ik het komen halen." Dit was ook verreweg het besta, wat er In de gegeven omstandigheden kon gedaan worden en Janle verzette zich hier niet tegen, maar Char lie wél. Toen se de plaats bereikte, die Rorke bedoeld had, kwam de jonge man er doorgewaad, maar het kind fluisterde haar in: „O, Janle, laat mü toch niet gaan! Draag mü liever zélf. Ik tal niet zwaar zün. Ik zal mü licht houden; of ik wil zelfs wel loopen. Toe. Janle, Janle!" „Wat heeft het kind toch?" vroeg Rorke ongeduldig. .Denkt hü. dat ik hem pün zal doen?" „Hü 1» heel Bcht ywchrikV* ATT E* A °p dlt bI*d >Vn ln<evolge de verzekenngsvoorwaarden tegen I sl /"VDV/1 w*T I-j O on8evallen verzekerd voor Mn der volgende uitkeertngen a angenaam vinden de voorstanders ZA van de openbare school het allesbe halve. dat hun troetelkind den laat- •ten tüd zoo in de verdrukking raakt, zoo leeggeplunderd Wordt door het büzonder onderwüs. Dit moet toch de büzondere scholen óók in moellükheden brengen, mee nen Want dat op deze instellingen uit sluitend kinderen van confessioneele ouders kitten, dat wil er bü hen niet in. Heel graag erkennen zü, dat nlet-confes- sioneele ouders goede gronden hebben om hun kinderen uit de openbare school te houden. Ze ging nog een paar passen verder over de brug, maar hoorde hem schreeuwen: „Terug! Terug! hoe komt u ar bü. cm die bouwvallige brug te vertrouwen?"’ ,D die dan niet veilig?" „Vèllig? Het hout is geheel vergaan. Ziet u dit dan niet? Er heeft een bordje naast gestaan, om de menschen te waarschuwen voor het ge vaar, maar door den storm van vannacht aal het omgewaaid zün." ..Muur „Terug! We kunnen dit alles bespreken, als u veilig op den oever staat” .MaSf sou Charlie er dan niet over kunnen? Hü heeft zün voet bezeerd en ik sou graag heb ben, dat u hem naar buis reed. Hü is toch Wat de „Avondpost” hier suggereert, dat er schoolbesturen rijn, die de kinderen vrijstellen van het godsdienstonderwüs, kkn eenvoudig niet waar zün. Dat mag een schoolbestuur niet. Alleen van llcha melüke oefeningen mag bet vrijstelling verleenen op verzoek van een medicus maar dat geldt voor geen enkel ander vak van den lesrooster. Behoudens het geval, dat In de betreffende plaats geen openbare school is gevestigd. Doch dat bUjven uit sonderingen. Met zóó grove rieltjesvange- rtj als de .Avondpost” schildert kunnen en mogen de christelüke scholen zich niet op houden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20