O Lichte Brigade eindigt haar oefeningen De verkiezingen te Genève Buitenlandsche oorlogsschepen blijven bij Nanking GOED BEDOELD, MAAR... Instantlne? HET A VONTUUR MET DE SPAANSCHE DUIKBOOT EDEN OVER VERLAGING VAN DOUANETARIEVEN OORLOG WOEDDE IN TWENTE Trein Angoulème- Parijs ontspoord Werd Hitler niet beleedigd? Hubert Wilkins vermist DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 Instantlne De strijd in het Hoorden van China Ruaaiach proteat te Tokio peraonen Auto-diefstallen in België Vliegtuig neergestort Militair beatuurder gewond Japan mag Britsche schepen praaien Oefentijd van ons leger te kort? De Schipbeek overgeatoken op drijf zakken *n tegenwoordig heid van Prinz Bernhard Arrestaties in Sovjet- Rusland Iran en Peru lid van den Volken- bondaraad in de vacaturea van Spanje en Turkije Zeven dooden, talrijke gewond In hooger beroep dezelfde atraf opgelegd Nederland candidaat voor derden zetel Vyf gearreateerden naar Bordeaux overgebracht Ernstig ongeluk bij draverijen Sinda giateren werd van den ontdekkingareiziger nieta meer vernomen X.ry De atrijd in het Noorden van Sjanghai Zwitaerache Bondaraad atelt een onderzoek naar Negrin’a uitlatingen in In hun opmarach naar Binnen- Mongolië hebben de Japan ner a de Zuid-Weatgrena van Soeijoean bereikt Engeland en Frankrijk zyn bereid tot eventueele wijziging van accoord van Nyon Wings American Cigarettes 20Juks 25ds Ook voor 11/ m. cr bezette, met hardnekkigheid (Van onzen speclalen verslaggever) week in gebruik worden genomen Tegen pijnen Prijs 70 cent. zoo het in l«:7 Volgens den woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken beschouwt Japan deze actie binnen de grenzen der zelf verdediging, waarbij hij verwees naar het ter In samenwerking met de Japanners trek ken de Mongoolsche troepen op naar Soei joean. De Mongoolsche cavalerie heeft, na 1500 man Chineesche troepen, verslagen te hebben, Kaosjiasji bezet en is vervolgens verder naar Soeijoean opgerukt. Groot-Brittannië heeft er officieel In toe gestemd, dat de Japanners langs de Chinee sche kust varende Britsche schepen praaien, om zich van de identiteit te vergewissen. aeer Beker tea allen tüde bereid «tin eenig voorstel tot kerstening, dat bos worden in- gediend, in overweging te nemen. Wegens diefstal van auto’s in België, die later over de Nederlandsche grens werden gesmokkeld en verkocht, is de 43-jarige koopman J. P. L. enkele verzadigd wordt, maar de ontevreden heid van allen nog dreigt toe to nemen. u-Ud Hjk- ï:D leao was *ag. Met een toespeling op de vraagstukken der grondstoffen verklaaitle Eden, dat Groot-Brit tannië bereid is met iedere buitenlandsche mo gendheid in onderhandellng te treden over een verlaging der tarieven In de koloniale gebieden, onder zekere voorwaarden en tot wederzijdsch voordeel. - Refereerende aan de besprekingen te Nyon zeide Eden, dat zich onlangs in het gebied van de Middellandsche Zee nieuwe problemen heb ben voorgedaan. Er moest gehandeld worden en zonder verwijl werd een conferentie bijeen ge roepen om den toestand te behandelen en met spoed een oplossing tot stand te brengen. Men wenschte oprecht, dat alle Middellandsche Zee mogendheden ter conferentie vertegenwoordigd waren, doch dat was ongelukkigerwijze niet ten uitvoer te leggen. ProBeeren een plan uit te werken door middel van onderhandellngen met niet ter conferentie tegenwoordige landen zou een uitstel hebben te weeg gebracht. Het doel was snelheid en doeltreffendheid. De overeenkomst van Nyon laat de mo gelijkheid open van een herziening en de Britsche en de Fransehe regeering zullen ANGOLèME, 31 Sept. (Havas). Hedennacht is de personentrein van Angoulême naar Parijs In de buurt van La Prade (departement Cha- rente) ontspoord. Zeven personen zijn gedood, terwijl er talrijke gewond werden. f B X A BAYER i e a. M I t <1 roL- De san der «:7 ge- 30. wel BANDOENG, 20 September (Aneta) He denochtend is van geringe hoogte de ieerling- vlleger reserve-tweede-lultenant J. L. M. Theu- nissen met ‘n Avro-lestoestel neergestort op het militair vliegveld Andlr. De oorzaak van het ongeval was een fout in het besturen. De bestuurder werd niet ernstig gewond en is naar het militair hospitaal vervoerd. Het les-vliegtulg werd zwaar beschadigd. Na Eden voerde nog de minister van Buiten landsche Zaken van Irak het woord, die uiteen zette waarom zjjn land tegen het plan tot ver- deellng van Palestina is. Reuter verneemt betreffende het Engelsche standpunt en de Itallaansche elschen nog nader, dat de Britsche regeering als partij bü de over eenkomst van Nyon oprecht wenscht de deur open te houden voor deelneming van Italië, in dien dat land zich werkelijk bereid toont aan den patrouilledlenst mede te werken. Men is overigens in Britsche kringen van meenlng, dat de Itallaansche elsch tot gelijkheid geen ver band met de kwestie houdt, omdat er ook tus- schen Engeland en Frankrijk geen gelijkheid bestaat ten aanzien van het aandeel, waarvoor men in den patrouilledlenst medewerkt. Wat de conferentie betreft: de gelijkheid bestaat slechts hierin; dat alle leden gelijkelijk besloten zijn een einde aan de zeerooverü te maken. Italië heeft niet getoond, van den aanvang af dien wensch gehad te hebben en derhalve moet het naar Britsche meenlng concrete voorstellen doen om er de andere mogendheden van te overtuigen, dat het bereid is aan den patrouilledlenst doel te nemen. In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd wond. Hü is niar heT zli waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ernstig. Volgens het agentschap Central News zouden 30.000 man Japansche troepen te Tientsin zün ontscheept. Men denkt, dat belangrijke opera ties voor de deur staan in de vlakte van Hopel. Het voornaamste doel zou zUn Pautung (aan den spoorweg van Tientsin naar Poekau). Ja pansche oorlogsschepen hebben het eindpunt van den spoorweg naar Loenghai, ten Noorden van Nangsau, beschoten. SJANGHAI, 20 Sept. (Reuter). De Brit- ■che admiraal Little en de Fransehe admi raal Le Bigot hebben categorisch geweigerd te voldoen aan het verzoek van Hasegawa, hun oorlogsschepen stroomopwaarts van Nanking te verplaatsen, in verband met de omstandigheid, dat de Chineesche hoofd stad morgen dreigt te worden gebombar deerd. De uitslag van de stemming over de al dan niet toelating van Spanje tot den Volkenbonds raad heeft, naar Reuter bericht, eenige beroe ring gewekt, welke evenwel, door het geheim zUn der stemming, weer werd gekalmeerd. Er werd wel door aangetoond, dat de meerderheid der Assemblée in leder geval afwijzend staat tegen partijkiezen in het Spaansche conflict. Voorts bewijst, naar men meent, de uitslui ting van Turkije, dat de Assemblée, hoewel te gen het principe der herklesbaarheld, in dit bUzonder geval wilde te kennen geven, dat de voorafgegane stemming niet als tegen Spanje gericht moest worden beschouwd. De stemming voor den derden vacanten ze tel in den Volkenbondsraad zal niet voor Woensdag of Donderdag worden gehouden. MOSKOU, 30 Sept. (Havas) Van 4 Augus tus tot 4 September jJ. zün volgens de bladen in Sovjet-Rusland 193 personen gefusilleerd (van wie 93 in het Verre Oosten, 51 in de buurt van Leningrad) wegens verraad, splonnage. ter roristische aanslagen op spoorwegen, in fabrie ken of Inrichtingen voor de landsverdediging. Er zijn nu op zijn minst 10 voorzitters van Raden van volkscommissarissen, vijf presidenten van federale of autonome republieken sinds 1936 van hun functie ontheven. Tot nu toe zijn de afgezette personen en hun vrienden voornamelUk Trotskisten, Boekarlnls- ten, terroristen, saboteurs en rechtsche contra- revolutlonnairen genoemd. Men heeft nu voor dergelUke arrestanten den nieuwen naam ge vonden van „Nationalistische Bourgeois". zich van deze bruggen teruggetrokken, maar lag niet zoo erg ver achter het kanaal, zoodat rood niet dan met de uiterste behoed zaamheid over de bruggen kon gaan. Op den Zuidelijken oever stonden enkele al- deellngen van rood om den overtocht over de bruggen te dekken. In looppas gingen de anderen over de brug, zoo voorzichtig mo gelijk, omdat de blauwe partij het terrein, dat zij nog verdedigde. De blauwe partij had bevel gekregen zoo spoedig mogelijk den Markelerberg te be zetten en den opmarsch van rood in de richting van Markelo te beletten. Rood was, zooals ult de beschrijving van den al- gemeenen oorlogstoestand bekend was. meester geworden van de drie bruggen over het Twentekanaal, at liever blauw had GENèVE, 20 Sept. (Reuter/AMJ».). De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken. Eden, heeft in de ochtendbljeenkomst van de Assemblée een redevoering gehouden, waarin hjj zelde, dat een overeenkomst tus- schen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, beoogende hun douanetarieven te verminderen, een der meest doeltreffende maatregelen zou zijn, niet alleen in hun eigen belang, doch ook in dat der geheel* wereld. Deze overeenkomst zou gesloten moeten worden op de basis van meest be gunstigde natie. geen versperring kon worden gemaakt, omdat het bordje door een der mannen vergeten was. Dit zijn van die kleine Inconvenlenten van den oorlog. Voorbij het kanaal stiet rood op de Schip beek, waarover wel bruggen liggen, welke ech ter waren opgeblazen, zoodat men genoodzaakt was met drUfzakken over te gaan. Deze over tocht was ook nog bedoeld als speciale demon stratie voor Prins Bernhard, die weer een deel der oefening heeft meegemaakt. De zakken werden opgeblazen en te water gelaten, twee menschen gingen erop zitten en pagaaiden naar de overzijde. De overtocht van de volgende man nen is gemakkelljker. want dan kunnen de zak ken met touwen heen en weer getrokken wor den, en dan kunnen er drie personen op over gezet worden. Alleen moet de derde man bü het afstappen eraan denken, dat hü niet op zijn plaats blijft zitten, want anders schiet de zak aan de voorzUde omhoog en tuimelt de man achterover het water in. Hetgeen natuurlijk een mooi kunstje is, maar niet zoozeer het doel, waarvoor een overtocht met drUfzakken plaats heeft. BORDEAUX. 20 Sept. (Havas) La Petite Gi ronde meldt, dat vannacht vUf personen, die den overval op de Spaansche duikboot C. 2 heb ben gepleegd, naar Bordeaux zijn overgebracht waarzU aan een verhoor zün onderworpen. Reeds thans zullen de Spanjaarden in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld we gens geweldpleging, terwül andere beschuldigin gen ongetwüfeld zullen volgen. Uit het door Havas Ingestelde onderzoek blUkl dat de kapitein van de O. 4 door geen enkelen officier of ander Ud der bemanning was verge zeld. Juan las Heras had Zaterdag te Brest den commandant van de C. 3 ontmoet. Zü waren overeengekomen, dat deze oorlogsbodem aan Franco zou worden overgeleverd. De bemanning nu was verdeeld, tien opvarenden waren voor den commandant en de anderen tegen hem. Drie Spaansche zeelieden, die bü de zaak be trokken zUn, zün voortvluchtig, doch zij kunnen leder oogenbllk worden gearresteerd, daar zl) niet de grens over kunnen. De autoriteiten zün In het bezit van papieren waaruit blükt. dat de zaak van zeer groot be lang en zeer ernstig is. Bü zün verhoor betoonde Chaix, een Fransche reserve-officier zich zeer onthutst. Orandln, die reeds gezocht wordt wegens een bommen-kwea- tle, werd vannacht naar Bordeaux overgebracht De Russische ambassadeur te Tokio, Slavoets- kl. heeft 17 dezer bü den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hlrota, schrtftelük geprotesteerd tegen de den laatsten tüd veel vuldig voorkomende aanrandingen van ambte naren der ambassade en leden van de handels- vertegenwoordiging der Sovjet-Unie te Tokio door onbekende Japanners. In het protest vestigt Slavoetski er in het bUzonder de aandacht van Hlrota op, dat bü al deae aanrandingen de aanwezige politie-agenten geen maatregelen namen om ze te verhinderen of om de daden te arresteeren. Langzaam moest blauw terugtrekken, ook al omdat een flankaanval plaats bad met pant serwagens die over Lochem en Laren in de richting Markelo gingen om een aanval te doen op den westelüken vleugel. Later is ook het 3e bataljon van het regiment wielrijders over den zelfden weg tot een flankaanval op blauw overgegaan. Ook op en bü de bruggen opereerden de pantserwagens. Als wiggen werden zü in het front van den vüand gedreven, die probeerde deze machines met versperringen tegen te hou den. Deze versperringen bestaan uit alle mo- geljjke materiaal, dat men vinden kan; takken, boomen, omgeworpen boerenkarren en andere obstakels bedekken de wegen. Niet alleen de hoofdwegen worden zoo afgezet, maar ook de zandwegen, die uit niets meer bestaan dan uit een breed karrespoor, worden op deze wüze op verschillende punten volgestapeld. Dat wil zeg gen: bü deze oefeningen, die het gewone door gaande verkeer niet al te veel mogen belemme ren, worden al deze obstakels niet voor den dag gehaald. Meestal wordt gewoon een doek over den weg gelegd en de scheidsrechter be slist dan, dat de pantserwagen, die bier arri veert, terug moet trekken, of, als de versper ring niet bewaakt is, moet wachten zoolang als noodig zou zün om den weg vrü te maken. In nog meer eenvoudlgen vorm bestaat zulk een wegversperring voor de pantserwagens uit een tak van een boom, waartegen een bordje wordt geplaatst, dragende het opschrift .ver sperd”, en aan de andere züde vvernleld”. Zoo kan dit bordje dienst doen zoowel voor wegen alj vtHll t)rumcn. TYek4- g»<n terugy ^en woedt het bordje meegenomen om den volgenden keer weer dienst te doen. Daarom kon het bü deze oefening gebeuren, dat op een bepaald moment Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Japansche vliegers gisteren bü de twee luchtaanvallen op Nanking 32 Chineesche vliegtuigen hebben neergehaald. Het terrein van den oorlog heeft zich verplaatst. Van den Achterhoek, waar de oefeningen zijn begonnen, is de strijd opgeschoven naar het Noorden, zoodat we den laatsten dag met de Lichte Brigade hebben door gebracht in Twente, waar rood en blauw elkaar weer getroffen hebben. Deze overtocht over de Schipbeek ging niet zoo vlot als wenschelük en noodig was. Niet al leen volgens ons, leeken op dit gebied, maat ook volgens deskundigen. Dit schünt voorna- melük hieraan te liggen, dat de oefentüd voor de manschappen te kort is. In vüf en een halvn maand kan men den soldaat wel de gewone dingen leeren, maar zoodra er Iets büzonders moet geschieden, ziet men zoo luidde het oordeel van de leiders der oefening dat hem veel ervaring ontbreekt, die hem niet kan wor den bügebracht In dezen korten tüd Deze eenigszins trage gang van zaken was de oorzaak, dat het doel der oefening bü het einde nog niet was bereikt. Om kwart over een werd het einde geblazen, doch de afdeellng die over de Schipbeek had moeten komen, was daarin nog slechts gedeeltelük geslaagd. Daar om kon de tegenpartü blauw dus zich In de oorspronkelüke stelling handhaven en kou rood den Markelerberg niet bezetten. Een feit, dat van geen groot belang Is voor de wereld historie. maar wel voor de oefeningen van d» Lichte Brigade. De laatste dag is voor dit wapen niet zwaar geweest als de vorige week, maar heeft nog enkele vermoeiende dagen voor den boeg, vandaag. Dinsdag, beginnen Immers de groote manoeuvres van het veldleger, die ook van de Lichte Brigade weer heel wat werk zul len vragen. Het was dan ook te begrüpen. dal allen zoo spoedig mogelük hun legerplaatsen opzocliUm. De drukte. die huwdoor varoarzaaki wordt, Is nog maar een voorproefje van wat ons In dit verband de volgende dagen te wach- De Japanners hebben gistenen Hingpo bezet, een belangrijk strategisch pnnt aan de Z.W.-grens van de provincie Soeijoean. EDMONTON, t» Sept. (Renter). De Australische ontdekkingsreiziger Hubert Wilkins wordt sinds gistermiddag vermist. Men vreest, dat zün vliegtuig Is neergestort. HU bevond zich in op soek naar Ix>- wanefskl. Volgens een bericht utt Alaska hielden de berichten van zün radio, die zoowel in de lucht als op den grond kan werken, op kort nadat hy gisteren meedeelde, dat hü sou gaan landen ergeps in de Mackenzie-delta. Maandagmiddag zün voor het begin van de kortebaandraverüen te Luinjeberd (Fr.) twee paarden, die voor de sulkey waren gespannen en waarvan een der beruders op een verkeerde baan reed, In volle vaart met elkaar in bot sing gekomen. De paarden vlogen met de koppen tegen el kaar en waren vrü wel °P slag dood. De pikeur W. Herder uit NUehaske. die een wenl-.awasg.-gn».. Verscheidene delegaties schünen België den door de nlet-herklezlng van Spanje vrügekomen zetel te willen aanbieden. In- dlen de regeering te Brussel, tegen de al- gemeene verwachting In, hiervoor niets zou gevoelen, zou Griekenland, als Balkanstaat gesteund door Turküe. talrüke stemmen op zich kunnen vereenlgen, evenals Neder land. De algemeene oorlogstoestand was. dat op den westvleugel van een blauw en een rood le ger op 19 September wederzüdsche lichte troe pen ten Zuiden van Goor en Delden met el kaar In gevecht geweest zün; dit is geëindigd met een terugtocht van blauw over het Twen tekanaal, waartegenover rood zich aan het kanaal vastzette. BERN. 30 Sept. (D. N. B.) Het politieke de partement deelt heden het volgende mede: „Het Dultsche gezantschap heeft het politie ke departement opmerkzaam gemaakt op de voor het Dultsche staatshoofd beleedigende woorden, die de leider van de Spaansche dele gatie, Negrln, volgens het „Journal des Nations” aan het banket van de vereenlglng der bü den Volkenbond geaccrediteerde journalisten gebe zigd heeft. Bondspresident Motta heeft den Bondsraad van dezen stap In kennis gesteld. De Bonds raad heeft vastgesteld, dat in Zwitserland geen maatregelen tegen Negrin kunnen worden ge nomen, daar deze de voorrechten der Immuni teit geniet. Overigens schüi* het, dat de leider der Spaansche delegatie de gewraakte woorden in werkelükheld niet gesproken heeft, doch dat zü hem door het „Journal des Nations” op gezag van een Spaansch persagentschap in den mond gelegd zün. De Bondsraad heeft opdracht ge geven, dat terzake een ondersoek wordt inge steld. Aan het front van Sjanghai hebben volgens Domei de Japansche troepen vajnnorgen te Lo- tiensjen onder dekking der artillerie een alge meen offensief geopend op de Chineesche troe pen, die zich daarop in Zuld-Westelüke richting terugtrokken. Een Chineesche tegenaanval werd door het detachement Tagaml onder zware ver liezen voor de Chlneezen af geslagen. Het deta chement van Kawanaml heeft aan het Oostelük front verscheidene plaatsen bezet. door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De garagehouder P. B. te Rotterdam, die de ge stolen auto's had verkocht, werd wegens heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Het Haagsche gerechtshof bevestigde Maan dag in hooger beroep deze vonnissen. Ook de Amerlkaansche admiraal Yarnell reigert, de Amerlkaansche oorlogsschepen Luzon" en „Guma”, die zich op het oogenbllk ie Nanking bevinden, te verplaatsen, daar het aoodig is dat zü in de Chineesche hoofdstad Hüven, zoolang zich daar nog Amerlkaansche onderdanen bevinden. De admiraal heeft Hase gawa verzocht, Instructie te geven, dat bü het uitvoeren van een luchtaanval op Nanking deze oorlogsschepen vermeden worden. Het personeel der Sovjet-Russische ambas sade verklaart, dat het op het oogenbllk geens zins voornemens is, de hoofdstad te verlaten. De Britsche ambassadeur, Gralgle, heeft van middag een bezoek gebracht aan den onder minister van Buitenlandsche Zaken te Tokio, Horinoetsjt, teneinde te vernemen wat de ware bedoelingen der Japansche regeering zün ten aanzien van de aangekondigde luchtaanvallen op Nanking. Horlnoetsji zou daarop den am bassadeur de verzekering hebben gegeven, dat het, zooals vlce-admlraal Hasegawa reeds heeft verklaard, uitsluitend de bedoeling der Japan sche regeering is, de Chineesche troepen en militaire gebouwen te bombardeeren, teneinde de militaire operaties der Chlneezen te belem meren. zake door de Japansche autoriteiten genomen besluit. Reuter meent nochtans uit gezaghebbende bron te weten, dat de nauwkeurige toestand ais volgt is: Groot-Brittannië heeft in antwoord op de Japansche mededeellng vap 25 Augustus verklaard deze procedure onwettig te noemen, doch het wilde zün wettige elschen niet staan de houden op de volgende voorwaarden: 1. Ingeval een Britsch oorlogsschip in de buurt v*n een Japansch oorlogsschip zou zün. zou verlof moeten worden gevraagd aleer tot de inspectie van het Britsche koopvaardüschlp sou kunnen worden overgegaan. 2. In geval geen Britsch oorlogsschip in de buurt zou zün. zou het Japansche oorlogsschip de Britsche autoriteiten direct van de inspectie moeten verwittigen. Groot-Brittannië heeft er daarenboven op aangedrongen, dat de inspectie beperkt zou zün tot de verificatie der scheeps papieren en behoudt zich het recht voor scha deloosstelling te elschen voor schade, welke door eenige Japansche actie sou zün veroorzaakt. Het gros der Japansche troepen aan de gpoorlün TientsinPoekau bereidt een alge meen offensief op Thangtsjau voor. Een déta- ehement dat de Chineesche troepen uit destel lingen ten Westen van Matsjang verdrüft, heeft vanmorgen Jentsjatsjang, Tsjentsjatsjang en TSjantsjatau, ten Zuidwesten van Tatsjeng, bezet. De Amerlkaansche onderdanen uit het bin nenland van China, die de wük hadden geno men naar Haitsjau, het eindpunt van den Loenghai-spoorweg, zün gisteren door een Amerikaanschen torpedojager geëvacueerd. -p-v at de minister bü het nemen van zün J besluit In t bUzonder en welhaast uit- sluitend aan de groote gezinnen heen gedacht en de relatief zwaarst drukkende lasten voor die gezinnen heeft willen ver lichten, is op zichzelf zeker prUzenswaardlg, vooral, daar zün voorgangers in dit opzicht allerminst voorbeeldig mogen worden ge noemd. De extra bijslag aan bü ondersteun den Inwonende werkloos geworden kinderen van 71 jaar en ouder breekt met het sy steem, waarbü ook de meerderjarige gezins leden uitsluitend aangewezen waren op den steun van het gezinshoofd. Principieel is dit een stap, zü het ook een zeer bescheiden m voorzichtig afgemeten stap vooruit in de goede richting. De verhooglng van den zgn. B. steun voor kleeding, dekking en schoei sel. althans voor grootere gezinnen, welke da minister heeft geprojecteerd, lijkt ons echter moeilük aan haar bedoeling te sullen kunnen beantwoorden. De extra B. steun is als een spaarregeling opgezet, maar hoe zullen de betrokken werkloozen ook maar weinig kunnen overleggen, wanneer zü veel te kort komen? En wat zal het resultaat van een dergelUke regelir zün? Een luttel aantal guldens, zeker niet toereikend om de zoo dringende behoefte aan kleeding, dek king en schoeisel op eenigszins behoorlüka wüze te bevredigen. De minister zelf ziet dat ook in en wil daarom ter aanvulling van het dan nog te kort komende een beroep doen op de openbare weldadigheid van het Nederlandsche volk. Maar zal het Nederland sche volk deze herjeving van een soort van crislssteunactle met instemming aanvaarden, nu de crisis zelve schünt af te nemen? De minister van sociale zaken net ia duidelük heeft Iets willen doen en bet i» Inderdaad beter tets dan niets te doen. Maar onder de gegeven omstandigheden had hü wellicht beter nog enkele dagen op de be groeting kunnen wachten, zoodat het dan duldelüker zou zün geworden door welke oor zaken hü slechts zoo weinig heeft kunnen doen. Nu maakt hü den Indruk van een wei goed bedoelde, maar weinig bevredigende geste te hebben gedaan als Iemand, dte tienduizenden hongerigen visschen een paar broodkruimeltjes toewerpt, waardoor geen p den Kaderdag van de RJC. Staats- partü. welke Zaterdag jJ. te Nümegen werd gehouden, heeft mr. Cornelissen In zün suggestief voorgedragen, boeiende In leiding er terecht op gewezen, dat het chrls- telUk kabinet in de komende vier jaren niet alles zal kunnen rechtzetten, wat In den loop van zooveel méér jaren Is scheefge groeid en dat de chrlstelüke politiek In de branding zich noodgedwongen zal dienen vast te houden aan het touw van sluitende begrootlngen. Maar zelfs, wanneer men dit duidelük voor oogen houdt, ontkomt men niet aan eenige bevreemding over den toon, de argumentatie en den Inhoud van de door den Regeeringspersdienst op last van den minister van sociale zaken gepubliceerde toelichting op het besluit tot Invoering van een extra-büslag in bepaalde gevallen van werklooeen-ondersteunlng. Chrlstelüke ge zinspolitiek. In het bUzonder ten opzichte van groote gezinnen, Is tüdens de met zooveel succes bekroonde verkiezingscampagne zoo nadrukkelük als slagwoord en leuze naar vo ren geschoven, dat men In breede kringen van ons volk méér en beter verwacht had dan dat. waartoe de minister van Sociale Zaken thans bereid blUkt. Op den Kaderdag hebben verschillenden de gelegenheid aangegrepen om zelfs in tegenwoordigheid van den betrokken minister het overkrop» gemoed te luchten op een wüze. welke meer van bittere teleurstelling dan van be vreemding getuigde. Ofschoon wij begrüpen. dat de nieuwe mi nisters zich nog In vele opzichten In hun taak hebben In te werken en daarbü voor een groot deel aangewezen zün op de gebleven ambtenaren, ofschoon wü er ons terdege re kenschap van geven, dat het nieuwe minis ter ie-Colün geen zuiver katholiek kabinet ia. moet ons toch de vraag van de lippen, waar om de minister van sociale zaken reeds op dit oogenbllk met zóó weinig voor den dag is gekomen. Het argument, waarmee de minis ter een algemeene verhooglng van de steun- normen en werkverschaffingsloonen. gelük door de drie vakcentrales op grond van de stüglng van de kosten van levensonderhoud gewenseht werd, heeft afgewezen, zou alleen dan steek houden, wanneer die algemeene steunnormen en werkverschaffingsloonen op een bevredigend peil zouden staan. Het Is Inderdaad juist, dat van een algemeene ver hooglng juist die gezinnen zouden profltee- ren, die daaraan, althans relatief genomen, het minst behoefte hebben, daar de groote gezinnen reeds veelal de door het loon be grensde maxlmum-ultkeering ontvangen Maar dit neemt niet weg. dat de algemeene stüglng der kosten van levensonderhoud "n al gemeene verhooglng der steunnormen recht vaardigt. en dat de overweging, of Iemand daar misschien met minder recht dan een ander van zou proflteeren, slechts van se cundair belang moet worden geacht. Een al gemeene verhooglng der steunnormen en werkverschaffingsloonen binnen de grenzen van het financieel mogelüke en een extra- büslag daarbovenop voor de groote gezin nen zouden oJ. meer in da hjn van christe- IJke gezinspolitiek hebben gelegen, dan hst thans door den minister van sociale zaken aangebodene, omdat zelfs de maxlmum-ult keering van thans slechts minimale behoef ten kan bevredigen. De motlveering. dat niet tot *n algemeene verhooglng van de werkver- schafflngsloonen kan worden overgegaan, om dat dan de marge tusschen’t werkverschaf- flngsloon en dat van het vrüe bedrüf klein zou worden, gaat uit van de oX niet juiste veronderstelling, dat het loon m het vrüe bedrüf onder de huidige omstandig heden overal en altüd hoog genoeg is. Hal de minister door een heusch niet overbodige verhooglng van het srerkverschaffingslocn niet beter het loon in het vrüe bedrüf eenig*- zins kunnen stlmuleeren? GENèVE. 20 Sept. (Havas). Tot leden van den Volkenbondsraad «l)n pkoirn Iran, dat van de 52 stemmen er 41 behaal de, en Peru, dat 44 stemmen verkreeg. toch Hoe eerder. hoe beter/ Houdt je maar kalm er komt al hulp opda- gen.' Ja.ik heb stalen ze- nuwen. Altijd gehad E-n omdat i k atte'ën WINGb rook tal dat altijd wel zoo Uyven ook 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5