Het Openluchtspel Qe. CRfdstusspeteh. WINTERT IJ D! Fijne Vleeschwaren p Si 1 I PIET EEKEN Malaria EEN KWALITEIT STEEDS HET BESTE LAMSVLEESCH Uw kinderen I! Kleuterblaadje Roomse Jeugd Waarom wordt Nederland-België te Rotterdam gespeeld Fa. H.v.d. KAMER Geef hun eigen Week blad HET BESLUIT VAN DEN K.N. V.B. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 193j KAARTEN AAN DE LOKETTEN AANVANG 8 UUR n WERKLOOZENSTEUN OF ARMENZORG Directeuren STOOMVAARTLIJNEN I VRAGENBUS I 27 Wat zijn de beweeg, redenen geweest? De houding van het K.N.V.B.-bestuur U moogt dit niet missen In voorverkoop genomen kaarten zijn heden en ook volgende avonden geldig 50 45 wordt nog, slechts enkele dagen in het park Groenendaal ingang bij 7 Molentje) te Heemstede opgevoerd en wel Donderdag 23, Vrijdag 24 en Zondag 26 September OTTO VAN OS Kalfivleesch WARMENHUIZEf/ HUIGBROUWERSTR. 12 TELEF. 2.7.8.3. Rundvleesd! Varkensvleesch per 5 ons -60 -IO -.50 -55 -55 -.50 -.45 -.45 1 20 -.45 ONZE PRIJZEN 1 Motieven van financieelen aard kunnen geen rot van betee- kenit hebben gespeeld ZEVENHUIZEN 8 BIJ DE BERGERPOORT TELEFOON 3366 Vanaf heden verkrijgbaar: per ons Gebraden Gehakt -.15 Oebr. Rollade -.16 AANTREKKELIJK reclame tusschen de sÖ avond hebben deze van dulaenden ge- 1 lezen. per 5 BOUT ROLLADE MAGERE LAPPEN zonder been 42 DOORR. LAPPEN zonder been 38 MAGERE CARBONADE 35 DOORREGEN CARBONADE 32 VLEESCH met been SPECIAAL ADRES van Maatschappelijk Hulpbetoon vergaderen te Haarlem a waarborgt n waar in e I ■k J. 55679 56673 e 5.250 BINNENLANDSCHB HAVENS l Incl. 20 DCt. fited. bel. 135375.— rIp<Uw M.K N V B- Holland—-Belgtë- ning ’voor den K. N. V. B. 135.725.— Dr. TH. H. SCHLICHTING 3256250 f 103.162.50 Te verdeelen saldo Totaal 1936'1937 van den K.N. V. B.: 132.555.83 43 066 77 89 489.06 Te verdeelen saldo 64.74453 Totaal ons en Metworst Ant- Swan- f e n e veten. Van een vasten terugkeer naar Rot terdam sou aan ook geen sprake xljn. -.30 -.20 f 135.375.— 350 -55 -50 -.50 5; 5: 5; 5; 5; 5; 5; 0; Ue ag Af: Belasting Fixum Af: Belasting Fixum Ontvangsten kaartverkoop Ontvangsten programmarecht Ontvangsten kaartverkoop Ontvangsten programmarecht 1050 6347 22073 15509 7000 1000 22 562.50 10.000 132 205 .83 350 DKVKKKBli SPAARNESTAD Bloedworst Leverworst s 1 e 23 066.77 20.000 Amsterdam 1000 7000 15509 23323 6647 2200 ƒ5158125 10 000 Rotterdam 2234 16891 9148 15342 9289 3769 f~>-eoont bU de jaariyksche inzameling I voor de katholieke Unlversltelt, dat ■A- gij In liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap. by nie mand wilt ten achter blijven en dat gtt In geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bU bet eerste lustrumder Kath. Unlversltelt. het te -.05 -.65 -.60 -.60 -35 van ge- 44.74453 20 .000 - Plaatsen ƒ0.50 (staanpl.) Plaatsen 4 1.(Staanpl.) Plaatsen A „2. Plaatsen A „3. Plaatsen A „4. Plaatsen A „5.— LAAT ALKMAAR LAAT Lappen -®0 Poulet of Gehakt - 55 -.20 -20 -.34 -20 -.14 fis n- Hamburg: s.. Ko- Rbeln. a- -50 -.45 -50 -3. „2. per 5 ons -.80 -80 -65 -.40 -.40 -35 -.40 -35 -.40 -35 -.46 -.40 Het u onze bedoeling dezen winter on» artikel uit te breiden Het zou in de bedoeling liggen van het K.N.V.B.-bestuur, Indien de omstandigheden daar althans aanleiding toe sullen geven, in de toekomst een volkomen evenwicht te scheppen tusschen A’dam en Rotterdam. Het zou ook .geenszins tot de onmogelijk heden behooren, dat Amsterdam twee keer achtereen Nederland—België krijgt toege- en billijk Is t Omroepers Eikel de belangstelling vt zinnen die dit bind Toch hebben wU van personen, die nauw be trokken zijn geweest bU de beslissingen, in dezen door het K.N.V.B.-bestuur genomen, verschei dene gegevens ontvangen, welke een duidelijk licht werpen op deze aangelegenheid. De heer Van Hoeven deed de toezegging, deze bezwaren, die door alle gemeentebesturen wer den gevoeld, onder de aandacht van den Minis ter te brengen en te onderzoeken of mogelyk iets gedaan Jtan worden om den gemeenten te gemoet te komen, met behoud van het beginsel, dat voorkomen moet worden, dat de werklooze arbeiders voor eigen rekening een bedrijfje be ginnen. Daarna lichtte de heer Van Hoeven de nieuwe regeling toe, waardoor eenlge steun verstrekt kan worden aan de meerderjarige, inwonende, werklooze kinderen, die voorheen in loondienst werkzaam zjjn geweest en de z.g. spaarregeling, waardoor aan grootere gezinnen van werkloozen een extra-bljdrage verstrekt kan worden uit het fonds voor bysteun. Aandeel K.N.V.B. 50 pet. Verhoogd met Fixum ƒ61.581.25 Daar de wedstrijd Holland—België in het as. voorjaar in Rotterdam op dezelfde voorwaarden gespeeld zal worden als in het afgeloopen sei zoen, zal de afrekening voor den K. N. V. B. er uitzien, zooals deze voorkomt in het, jaarver slag over Aandeel K N V B. 50 pet. Verhoogd met Fixum Haas Biefstuk Rosbief of Lenden Baklappen Ribstuk Riblappen Mag. Rollade Mag. Lappen Iknirr. Rollade Doorr. Lappen Poulet of Gehakt -50 Rauw Ossenvet bU 5 pond Gesm. Ossenvet bu 5 pond -.45 Wanneer, zooals men meende te mogen ver wachten, het in de bedoeling lag, dat de wed strijd Nederland-België. die de vorige maal in Rotterdam gespeeld werd, nu in Amsterdam zou plaats vinden, dan kan dit kleine geldelyke ver schil moeilijk als argument gelden. Zelfs zal er in het geheel geen verschil meer bestaan, indien, hetgeen aan de hand van bo venstaande vergelijking tusschen het aantal goedkoope zitplaatsen te Amsterdam en Rot terdam verwacht kan worden. Rotterdam bijv 3000 zitplaatsen van 3 tot 2 en 3000 zitplaat sen van 4 tot 3 terug zal moeten orer.gen. waardoor het aandeel van den K.N.V-B. met f 3000 en na aftrek van de stedelljke belasting net f 2500 verminderd zal worden. In het bestuur van den K.N.V.B. heeft men onder het oog gezien, dat er in het algemeen een dalende lijn in de publieke belangstelling valt te ontdekken. Nu is in verschillende opzichten gebleken, $iat de belangstelling in de s t a d Rot terdam op het oogenblik grooter Is dan In de stad Amsterdam, hetgeen ook verklaard kan worz.cn door hét feit, dat de aantrekkingskracht van een nieuw stadion natuurlijk grooter is dan van een gebouw, dat er reeds vele jaren staat. —Rotterdam, het einde zjjn? Als men de prijzen van de plaatsen van acht vakken, bevattende 9944 plaatsen, welke oor spronkelijk op 3.per stuk Waren ^rastge- steld, verlaagt tot ƒ2.per stuk, krijgt men aldus de directie van het Amsterdamsche Stadion het volgend vergelijkend overzicht tusschen Amsterdam en Rotterdam: A ƒ5— A „4.— 25.388 A „3.— 66.219 A „2.— 31.018 A „1.— 7 000 A „0.50 500 Ontbijtspek 'i p. Ontbijtspek Lever Hoofdkaas Bo terhamworst 14 p. Boterhamw. Berliner Leverw. per 5 ons -.40 per pond -M -50 Een weekblad, dat speciaal voor hen wordt uitgegeven. Voor kinderen van 6 tot 10 Jaar: 13 blade 3J4 ct. per week. Voor kinderen van 10 tot 14 Jaar: 24 blade.. 5 cent per weer. Bevat niet alleen verhalen, doch ook rubrieken voor godadlenatleer. nuttige handwerken, huisvlijt, ge schiedenis en aardrijks kunde. N. V. DE Haarlem. wedstrijd In Amsterdam zou laten spelen, over eenkomstig het tusschen K. N. V. B. en Sport park bestaande contract, dan zou de afreke ning’voor den K.N.V.B. er als volgt 4jtzlen: Eenlge weken geleden heeft men In de hoofdstad met groote verbazing kennis geno men van een besluit van den K.N.VB., om ook dit Jaar weer den voetbal-landenwed strijd tegen België In Rotterdam te houden. zijn van dien aard, dat een leder direct het verschil bij elders opvalt. Dat kan oog niet anders, bij ons koopt men rechtstreeks' van maker aan verbruiker met uitschakeling van dén zoo duur makenden tus- schenhandel. Wy geven U minsténs 30 besparing by aanschaffing van een modern eigengemaakt HEERENCO8TUUM Van andere zijde deelt men ons nog het vol gende mede: Een offlcieele verklaring van de zijde van het K.N.V.B.-bestuur omtrent de motieven, welke er toe hebben geleid, dat de beslissing Inzake den wedstryd Nederland—België, ten gunste van Rotterdam, Is gevallen, Is tot nu toe niet ge geven. Te prijzen Is het streven van den Minister, te voorkomen, dat de werklooze arbeiders en masse overzwaaien naar het vrye beroep om ten koste van den kleinen middenstand dan toch slechts een armoedig bestaan te vinden. Zeer nadeellg voor de gemeenteflnanclën Is echter het zeker niet beoogde gevolg van bedoelden maatregel, dat Indien deze poging om als zelfstandige In eigen onderhoud te voorzien faalt, de gemeente de kosten van ondersteuning aan deze arbeiders niet eerder ten laste van het werkloozensubsidlefonds kan brengen alvorens zy weder 13 weken In loondienst hebben ge werkt. b. NederlandLuxemburg op 28 November en NederlandBelgië op een nader vast te stel len dag. Van KNVB-zyde werd hierby te kennen ge geven, dat voor den wedstryd tegen Luxem burg de toegangspryzen belangryk zouden moe ten worden gereduceerd. Het Nederlandsche Sportpark heeft toen aan den KNVB laten weten, dat men het op prys sou stellen de voorwaarden zooals die con tractueel tusschen den KNVB en het Stadion waren vastgesteld, te handhaven voor de wed •trilden tegen Frankrijk en tegen België en dal Amsterdam, dat drie en twintig jaren dezen wedstryd het hoogtepunt van net voetbal seizoen binnen zijn muren had gezien, zal ook thans weer dezen voetbalwedstrijd. die steeds veel vreemdelingen en veel vertier in de hoofdstad bracht, moeten missen. Jarenlang js de situatie hier te lande zoo geweest, dat het voor den K.N.V.B. alleen mogelyk was In de boofdstad landenwedstrljden te organiseeren, want nergens In ons land beschikte men over een terrein en over een accommodatie, die hier» voor ook maar In eenlge mate geschikt was. waar zou, gelet op de concurrentie Amsterdam De geschiedenis van de malaria Is vooral van Italië goed bekend. De sociale en staatkundige toestanden hangen ten nauwste samen met de hevigheid van de malaria. Ook deze ziekte kent, zooals vele andere haar op- en neergang. Zeer merkwaardig Is b.v. het verschil tus schen Noord- en Zuld-Italtë en veel van dat verschil Is te wyten aan de malaria. Wanneer een bevolking daaronder lydt, verzwakt haar levenskracht op ernstige wyze. De langdurende koortsen zyn zeer uitputtend en laten steeds een min of meer ernstige bloedarmoede achter. En dat is wel te begrypen, want de microben dringen binnen in de bloedlichaampjes, roode en witte en verwoesten deze, vreten ze op, zoo- dat het bloed hoe langer hoe armer wordt. Een ernstige vorm Is de z.g. malaria-kachexie, de zeer sterke vermagering en verzwakking- van den lyder, tot op een schaduw van wat hij vroeger geweest is. De levenskracht van een aan malaria lijdende bevolking moet dus ge weldig achteruit gaan. In de 5e eeuw voor Christus was de malaria heftig, en vele gevallen daarvan zyn door Hip pocrates beschreven. De steden In het z.g. Groot.Griekenland, d.wz In Zuld-Itallë, werden in dezen tyd sterk ontvolkt en hebben In den Romelnschen tyd, dus eeuwen lang, nooit die beteekenis gehad, die Noord-Itallë langzamer hand kreeg, hoewel zyn cultuur toch veel vroeger begonnen was en hooger stond. In den keizertyd (na Christus) werden be- langryke werken uitgevoerd, om den bodem rondom Rome te draineeren. en de Campagna was toen goed bevolkt. Maar toen de Gothen In Italië binnenvielen, verwoestten zy het dral- nage-systeem, zoodat de grond weer moerassig werd. In den Renaissancetyd Is door de Pausen weer een krachtige poging gedaan tot sanee- ring; maar eerst In den laatsten tyd onder Mussolini wordt het werk met kracht aangevat, en met succes. Evenwel heeft de malaria, zooals gezegd, ook haar natuuriyke schommelingen, en zoo was zy b.v. In de 7de eeuw veel minder geworden, zoo dat de Benedlctynen de omgeving van Rome op behooriyke wyze In cultuur gebracht hebben. In vele provincies van Italië is in de 19de eeuw de malaria enorm afgenomen, wel tot 20 procent van vroeger, maar In het Zuiden Is deze verbetering lang niet In zulke mate in getreden. In Frankrijk, b.v: tn Iftt dal van de beneden- Lolre, waar vroeger veie epidemieën voorkwa men, Is de malaria verdwenen. Ook in Nederland is het verloop van de ma laria zeer afwisselend geweest. In de vorige eeuw vooral had men daar zware epidemieën; bekend Is b.v. hoe de inval der Engelschen in Zeeland, tydens Napoleon's bewind, juist mis lukte door het optreden van een heftige epi demie. En over de Engelschen gesproken: In de 17de eeuw kwamen In Londen zware malarla- gevallen voor, terwyi ze er thans niet meer zyn te vinden. In dezelfde eeuw was ook In Nederland de malaria verbreid: daaraan is b.v. de beroemde natuuronderzoeker Swammerdam gestorven, en de droogmaking van Schermer en Beemster ondervond groote hindernissen door de koortsen der polderjongens. Om op de 19de eeuw terug te komen: merk waardig is ook het varleerende verloop In Gro ningen. Na de overstroomlng van 1825 komt daar een geweldige epidemie en In de jaren 182729 komen de fusschenpoozende koortsen nog geregeld voor, maar hoe langer hoe minder. Daarna verdween de malaria. In Noord-Holland nam de malaria In de laatste tyden van de 19de eeuw af, maar in de Biefstuk Oesters Stukjes 2 pond Ossen- en Varkensgehakt Zoo heeft men de vaste overtuiging, dat een wedstryd Nederland—Luxemburg te Rotterdam meer belangstelling zou trekken dan te Am sterdam. En aangezien men den Luxemburg- schen voetbalbond de zekerheid heeft moeten geven een zoo groot mogelyke recette te ver krijgen, ging deze ontmoeting naar Rotter dam. Bovendien zal de wedstryd tegen België waarschyniyk begin Februari worden gespeeld, dus vroeg In het seizoen. De weersomstandigheden kunnen dan van dien aard zUn. dat de voetbalbelangstellenden van het standpunt uitgaanby een stadion met 60.000 toeschouwers zal ik eerst maar eens af- wachten, hoe het weer Is. En men heeft mèer vertrouwen in een' groote belangstelling te Rot terdam Ly ongunstige weersomstandigheden dan te Amsterdam. Daarby komt nog, dat het Olympisch stadion, ondanks een enorme pro paganda, tydens den Olympischen dag en den voetbalwedstryd West EuropaCentraal Europa niet uitverkocht Is geweest, ondanks het bU- zonder fraaie weer. De recette bedroeg toen twee derden van het bedrag, dat men verwacht had. Fricandeau Haas Filet Doorr Rollade Magere lappen Haascarbonade Rlbcarbonade Schoudercarbon. Saucijzen 3 pond Saucyzen Doorr. lappen 3 p. Doorr. lappen 1-20 Gemalen Spek by 5 pond Mager Rookspek by 5 pond Vet Rookspek bij 5 pond Vet Veroch Spek by 5 pond Vette lapiien by 5 pond Rauwe Reusel by 5 pond -.70 2 pond Kalfs- en Varkensgehakt - 80 Vrydag en Zaterdag weer onze bekende Worst- reclame: 1 POND METWORST EN POND LEVERWORST SAMEN 46 CENT VANAF HEDEN DAGELIJKS VERKRIJGBAAR: GEBRADEN BAL LEN GEHAKT A 15 cL p. »L; deagewenaeht tMKhen It en 1 w. warm Beleefd aanbevelend. Gebr. Rosbief - 20 Gebraden Varkens- Frlcandeau Oebr. Kalfsfrlc. Ham Rookvleesch Pekelvleesch Vi P Pekelvleesch -.30 Hamspek -.16 H pond Hamsfiek -.35 Leverkoas -.14 Procureurspek -.14 H pond Procureurspek - 30 Tongen worst - .12 p Tongenworst -.25 -.12 -.25 -.12 -.12 -.10 -.20 -.10 Gezien de groote vraag naar goedkoope zit plaatsen biykt uit het bovenstaande, dat een vergeiyking in dit opzicht zeer ten gunste van Amsterdam uitvalt. Rekening houdende met de vrykaarten, waarover door den K. N. V. B„ pers en aandeelhouders Sportpark steeds wordt be schikt, wordt de opbrengst In Amsterdam, aan de hand van den hierboven vermelden staat, als volgt: Ook het argument', dat het Nederlandsch elf tal niet meer op die hoogte staat van weleer, dat er noodzakelijke wyzlglngen In het team moeten komen, hetgeen ongetwijfeld weer van invloed zal zyn op de publieke belangstelling, Is een der motieven van het besluit van het KNVB-bestuur geweest. Men weet Immers, dat de publieke belang stelling te Rotterdam op het oogenblik voor voetbal enorm Is, terwyi voor Amsterdam d» onzekerheid veel grooter Is, m a. w. men ia er geenszins bij voorbaat van overtuigd, dat Ne derlandBelgië te Amsterdam uitverkocht zal zyn. Ten slotte is het bepalen van het fixum var. groote beteekenis geweest. De eerste winst la het meest safe, aldus heeft men In het be stuur van den KNVB gedacht, en gezien de onzekere omstandigheden, In bovenstaande fei ten neergelegd. Is een bedrag van 20.000 van Rotterdam veiliger dan een bedrag van 10.000 van Amsterdam. Alleen in het geval dat ook Amsterdam een uitverkocht stadion zou krij gen, zouden de ontvangsten van Amsterdam en Rotterdam ongeveer gelyk zyn en uit boven staande mededeellngen Is het wel duidelijk, dat men In bestuurskringen van den KNVB daar aan twUfelt. eerste jaren van de 20ste eeuw weer toe. Dr. Schoo van Krommenie heeft dit op uitmun tende wijze beschreven. In 1900 had hy 300, In 1901 ruim 500, in 1902 600 nieuwe gevallen. In de andere plaatsen aan de Zaan was het cven- zoo. Toen, Ik meen de Itallaansche professor Celll omstreeks dien tyd In Amsterdam kwam, om de Nederlandsche malaria te bestudeeren. wist prof. Pel- hem daarover niets te vertellen, maar In Krommenie vond hfj èn de malaria èn den deskundige. Ook In Alkmaar was het voor een leder een gewone zaak malaria te krijgen, wel tot 1925 toe; thans Is zy veel zeldzamer geworden, wat echter ook wel aan de krachtige bestrydlng ligt. Wanneer de Infectie chronisch werd, en dan by elke gelegenheid weer een koorts optrad, noemde men dat blnnenkoorts. Vele menschen leden er erg onder. Soms Is het mogelyk. den oorsprong van een epidemie te achterhalen, wanneer deze In een gebied optreedt, waar tot dusverre geen malaria voorkwam. Zoo b.v. In het Noorden van Olden burg. waar de malaria binnengebracht werd door Hollandsche polderjongens (dezen zyn zeer gezochte werkkrachten). Dezen kregen door aan vallen van malaria, /die ze nooit geheel over wonnen hadden', ze werden door muggen ge stoken en deze brachten de malaria door hun steek weer op anderen over. Zoo zyn malaria- lyders een gevaar voor hun omgeving, en een dergeiyke epidemie heeft men ook op andere plaatsen gezien, binnengebracht door obde iy- ders, terwyi daar vroeger geen malaria bekend was. Zeer merkwaardig Is ook, dat de vlerdaagsche koorts, die vroeger veel voorkwam, thans haast niet meer gezien wordt. Wanneer men tyd en scherpzinnigheid heeft. Is het heel vaak mogelyk. om te verklaren, waarom de malaria hier wel en daar niet voor komt. Daarvoor Is het echter noodig, de levensgewoonten der muggen door en door te kennen: op welke plaatsen zy zich gaarne op houden. waar ze hun eieren leggen en waar deze eieren het best in leven blyven. waar ze overwinteren. Zoo heeft men in Alkmaar sedert jaren alle kelders en schuren onderzocht en daar de overwinterende muggen gedood. Men heeft den Invloed van zout- en van zoetwater onderzocht. Stilstaand zoet- en brakwater met ruim K pet. zout Is een goede broedplaats voor de larven; sterk zoutwater echter veel minder. De methode om het water te begieten met een dun laagje petroleum (niet paraffine, zoo als ik de vorige maal by vergissing schreef) is weliswaar zeer goed, maar maakt het water voor het vee minder geschikt en de melk gaat naar petroleum rieken, zoodat deze bestrydlngs- wijze weer grootendeels verlaten is. De Volkenbond heeft ook Iets goeds, vooral (voor dai vlMcharzhi wat betreft de bestrijding van de epidemlsobe ziekten. Hij, heeft dit werk gecentraliseerd en verdeeld, zoodat men thans op alle deelen der wereld nauwkeurig onderzoekt, hoe daar de be strydlng van de malaria het best kan geschie den: in korten tyd heeft men aldus een diep gaand Inzicht gekregen In deze materie, die zóólang voor de menschheid verborgen was ge bleven. Inlijving dienstplichtigen Van de lichting 1938 zullen de dienstplichtigen N. Ba'singerhom en C. J. Becmsterboer worden ingeiyfd by het corps motordienst le ploeg op 18 Oct. a s. P. Frans, reg. kustartillerle, 2e ploeg 110 Mei 1938: 8 Groot Jr. en 8. Moolenaar idem le ploeg 1—10 Nov. 1937. D. W Groet, corps luchtdoelartillerie le ploeg 110 Jan. 1038: J. B. Reinders, idem 110 Oct. 1938 (opl. officier). P. Stam, corps motordienst, 1625 April ’38. Jac. Wonderen, le reg. veldartillerie, berede- nen, 16—25 Sept ’38. De dienstplichtigen van de lichting 1922, die op 1 Oct. naar ae aanvullingsreserve overgaan, zullen hun Ryksgoederen moeten inlcveren op 7 Oct. as., des namiddags 13 30 uur. in voormalige politiebureau, Langestraat 37, Alkmaar. Deze wedstryden werden steeds op voortreffe lijke wyze georganiseerd door de Maatschappij „Het Nederlandsche Sportpark”, eerst in het oude stadion aan den Amstelveenscheweg, la ter in het nieuwe Olympische Stadion, waar men sindsdien steeds getuige heeft kunnen zyn van de triomfen van het Nederlandsen elftal. In dezen toestand is zoover men weet, de laatste jaren eenige verandering gekomen. In Rotterdam kwam net nieuwe Feijenoord-stadion met een capaciteit van byna 60 000 toeschouwers gereed en zoo werd op 2 Mei van het vorig jaar voor een uitverkocht huis in Rotterdam een Nederland-België-wedstryd gespeeld. Ook hier had men in het Stadion voor een voortreffeiyke regeling gezorgd. Hier liep alles gesmeerd In tegenstelling met hetgeen zich bulten de muren van het machtige sportforum afspeelde. Men beleefde op dien Mel-Zondag een verkeers-chaos, zooals men nog nimmer bier te lande had meegemaakt. Hooggeplaatste personen In den lande, leden van de regeering, bereikten het stadion eerst en dan nog in een politie-auto of In een zyspanwagen van de mo torpolitie op een tydstlp, dat de eerste helft van den wedstryd reeds was verstreken. Iedereen, ook in de Maasstad, gaf volkomen toe. dat de regeling van het verkeer by dezen wedstryd een volkomen mislukking was gewor- den. De Rotterdamsche politie had alles In het werk gesteld om de zaak gbed te doen marchee- ren, maar de ligging van bet nieuwe Stadion aan den overkant van de Maas brengt nu een maal moeilijkheden op verkeersgebied mee, die nooit opgelost kunnen worden. By een volgen den wedstryd Is de kans op een herhaling van den chaos op 2 Mei van het vorig jaar dan ook weer heel groot. De K.N.V.B. stsiat hifi natvyriyk geheel bul ten. De-bond wijst het terrein aan. waar eêw wedstryd wordt gespeeld en heeft officieel met de verdere regeling niets te maken. Rotterdam dat op historische gronden eenlge aanspraak meende te moeten maken op den Be’gië-wed strijd, heeft dezen wedstryd inderdaad op zyn grondgebied zien spelen. Niemand neeft ziet' hier aan gestooten. temeer niet, daar de capa citeit van het AmsterdamscheA stadion toender- t(jd nog lang niet de vergeiykibjj met de inrich ting In de Maasstad kon doorstaan De uitbrei ding In Amsterdam was toen Immers nog niet gereed. Maar wel stond het voor Iedereen prac- tlsch vast, dat de volgende ontmoeting tegen België weer in Amsterdam zou plaats vinden en men nam aan, dat in het vervolg deze wed stryd om het jaar In Amsterdam en in Rotter dam zou worden gehouden. Was de KNVB immers niet in zekeren zin moreel gebonden aan de hoofdstad, die de zen wedstryd drie en twintig jaren achtereen binnen haar muren had gezien? In tyden, dat de voetbalbond nog lang niet die machtige fl- nancieele positie van thans innam, n.l. In 1912 was in de hoofdstad reeds een aantal particu lieren bereid gevonden, om een half mlllloen bijeen te brengen tot stichting van een sport park, dat enkele Jaren later toen de wereld oorlog uitbrak reeds met groote moeilijkheden te kampen kreeg Op een uitzondering na een jaar heeft men 3 pet. uitgekeerd heb ben de aandeelhouders nimmer rente van hun geld ontvangen. Heeft men In Amsterdam bovendien niet In 1929 en 1930 overleg gepleegd met den KNVB inzake eventueele verdere uitbreiding van het stadion en heeft men toen ook niet van de zy- de van den KNVB verklaard, dat die uitbrei ding niet noodig was en dat men de zaak lie ver hield, zooals zij op dat moment was? Heeft men van KNVB-zyde. toen het Olympisch Sta dion wel ging uitbrelden. waardoor de inkom sten bij belangryke wedstryden dus zouden toe nemen, ooit te kennen gegeven, dat de contrac- tueele bepalingen tusschen voetbalbond en sportpark, welke ook nu nog gelden, in de toe komst niet meer te handhaven zouden zjjn? Onlangs heeft het KNVB-bestuur besloten, de wedstryden NederlandBelgië en Nederland Luxemburg In Rotterdam te laten spelen den wedstryd NederlandFrankryk aan Am sterdam toe te wyzen. Deze beslissing heeft toen in heel veel krin gen het noodige opzien gebaard. Van de zyde van KNVB-bestuurderen werd toen te kennen gegeven, dat financleele motieven den door slag hadden gegeven. De aanbiedingen Rotterdam zouden veel voordeeliger zyn woest. Tydens een onderhoud, dat wy mochten heb ben met den directeur van het Amsterdamsclid Stadion, den heer Jan J. van den Berg, heeft deze ons echter met de cyfers in de hand aan- Setoond. dat de financiën in dit geval geen rol van beteekenis hebben kunnen spelen. Als men de Inkomsten becyfert, welke men heeft bU het spelen van een wedstryd te Amsterdam en te Rotterdam, biykt dat net voor den KNVB slechts Iets voordeeliger is den wedstrijd in de Maasstad te houden, als de Inkomsten van het Olympisch Stadion zoo ongunstig mogelyk zou den worden berekend. Eenigen tyd geleden ontving het bestuur van het Olympisch Stadion het verzoek om de voor waarden op te geven voor het organiseeren van.’ a NederlandFrankryk op 31 October, De afdeeling Noord-Holland van de vereenl- glng van directeuren van Maatschappelyk Hulp betoon kwam Dinsdagmiddag In de Statenzaal te Haarlem byeen, onder voorzitterschap van den heer De Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, ter behandeling van de vraag, waar de grens ligt tusschen werkloozeijsteun en armenzorg, tn het bijzonder met het oog op de declaratie ten laste van het werkloosheidssubsidiefonds. De heer G. W. van Hoeven, referendaris van het departement van Sociale Zaken, was aan wezig teneinde de vergadering van voorlichting te dienen. Van de zyde der gemeenten werd sterk op den voorgrond gesteld, de behoefte aan soepeler toepassing door den Minister van So ciale Zaken van de steunregeling t.a.v. de werk loozen, die gedurende korteren of langeren tijd voor eigen rekening werkzaam zyn geweest en daarna niet in de steunregeling kunnen worden opgenomen, alvorens eerst dertien weken 1» loondienst |te hebben gewerkt. en gemeentefondsbelasting 17,14. Vraag: Kunt u my mededaelen waar de wedstryd tusschen Ajax en RC.H !n het sei zoen 1936. welke wedstryd eindigde In een 31 overwinning voor R.C.Hgehouden werd. In Hiarlem of In Amsterdam? An»w.: In Amsterdam. Vraag van O. te H. Antw.: U wordt aangeslagen voor een bedrag van 30.68. Vraag van J. D. te L. Antw.: Vennoedeiyk woont gij in by anderen, die ook aangeslagen »yn. In dat geval wordt uw Inkomen voor de berekening der belasting met een bedrag verhoogd, wy vermoeden ech ter wel, det u iets te hoog bent aangeslagen. Zie voor het indienen van een bezwaarschrift de achterxUde van uw aanslagbiljet. Vraag: Heeft *n dienstbode, die vacantie krijgt wegens afwezigheid van mevrouw, recht op kostgeld? Hoeveel bedraagt het? Het meisje is inwonend en verdient 20 per maand. Antw. De dienstbode heeft recht op kostgeld, gewoonhJk berekend op 1.per dag. Vraag: 1. Waarvoor dient sepia in een vogel kooi? 2. Is dat ook geschikt voor een sysje? 3. Wat is sepia? 4. Hoe moet men het aan den vogel geven? Antw.: Sepia is een stuk van een Inktvisch, dat de noodige zouten voor de spijsvertering en kalk voor den vogel bevat. Aan één kant is het zacht, zoodat de vogel zelf kleine stukjes cr uit kan pikken. Ook voor een sysje Is sepia zeer geschikt. Vraag: Is no. 7874 van de Stichting Circuit van Drenthe al uitgeloot? Zoo ja, is er op dat nummer een prys gevallen? Antw.: Van deze particuliere loterij ontvingen wy geen trekkingsUJst, zoodat wy het antwoord op uw vraag moeten schuldig blijven. Vraag: Bloemen- en planten winkels mochten op Zondag 15 Augustus van 's morgens 6 uur tot ’s avonds 8 uur geopend zijn. Hield dit in dat ze vanaf 15 Augustus altijd open mogen zyn of was het alleen voor dien Zondag? Antw.: De bloemen- en plantenwinkels moe ten op Zondag gesloten bUn. Vraag: Kunt u mij het adres opgeven van den jongsten der twee militaire doktoren, die onlangs tc Alkmaar de keuring hebben gehou den? Antw Ons onbekend. Vraag: Myn dochter is in de gemeente Vclsen intem in betrekking Loon 25 per maand plus kost en Inwoning. Hoeveel Inkomstenbelasting moet ze betalen? Antw.: In totaal aan Rykslnkomstenbelasting men het vaststellen van de vergoeding voor den wedstryd tegen Luxemburg geheel aan den KNVB wilde overlaten. De KNVB heeft toen beslist, dat alleen de wedstryd tegen Frankrijk in de hoafdstad zou worden gespeeld. Een Nederland-België-wedstryd waarborgt sinds jaren altyd een uitverkocht huls en het zal wat dit betreft, weinig uitmaken of zoo’n wedstryd te Amsterdam of Rotterdam wordt gespeeld. Van de directie van het Amsterdamsche Sta dion ontvingen wy verschillende vergeiykende cyfers, waarby men er rekening mee heeft ge houden, de prijzen van ongeveer 10.000 plaat sen van 3.— In het Olympisch Stadion te ver lagen tot 2.omdat er de laatste jaren nu eenmaal veel vraag is naar goedkoope zit plaatsen. Als men deze verlaging niet zou toepassen, zou men bruto 10.000 meer ontvangen. De K N. V. B. zou de helft van dit bedrag meer ontvangen, m. a. w. de inkomsten vóór den K.N.V.B. van den wedstryd Nederland—België zouden ongeveer ƒ2000 hooger zijn, dan men In Rotterdam op 2 Mei j.l. heeft ontvangen. Uit het hieronder volgende overzicht biyken nog twee dlflgen. Allereerst Is het aantal goedkoopere zitplaatsen In het Amsterdamsche stadion veel grooter dan dat te Rotterdam. In de tweede plaats heeft Amsterdam een fixum, waarmede het bedrag wordt bedoeld, hetwelk de K. N. V. B. vóór de verdeellng van* de bruto- ontvangst (na aftrek van de stedeiyke belas ting) ontvangt ter verrekening van door hem, ook met het oog op de uitwedstryden, te maken meerdere kosten, van 10.000.aangenomen, tegen Rotterdam 20.000.—. De directie van het Olympisch Stadion staat op het standpunt, dat men dit fixum niet steeds kan wyzigen, want IJMUIDEN. aangekomen 23 Sept.. Stelling. Gdynia. Vertrokken M Sept., Merel, e-, Londen; Rane- dorp, ma.. Hamburg. Aangekomen 33 Sept.. Java, ma., Rotterdam 1 lawn»] - Saanetroom. (,jFbwey Vertrokken 22 Sept.. Lowestoft Trader, ma., Yarmouth: Motto, a., Dunston; Britan toe. Lon den; Wlerlngen. a. Archangel; Mamix van St. Aldegonde. ma.. Batavia Kllrea. a., Hamburg: "Thor, ma.. Rotterdam; Salland. a., H - Tri to. Belfast via Rotterdam; Nereus. penhagen; Aurora, a.. Hamburg; Idem. Aangekomen 22 Sept.. Brittnlca. s„ werpen, laatst Rotterdam; Okilacunr. s.. sea: Hose de Larrinaga. s.. La Plata; Storfora. s- Skoghall (voor Zaandam); Regeja. ma.. Yar mouth; Louis de Geer, s.. Rotterdam: New Lambton. Newcastle: Prowess, ma, Londen. AMSTERDAM. 23 Sept.. Brltanlca. Antwerpen laatst Rotterdam, vleeach. Handelskade. Ruys Ar Co.; Galacum. Swansea, steenkolen. Hoofdka naal Oost. Ned Bevr kantoor- Bmbla. Rotter dam. stukgoed. Zeeburgerkade. Verg. Cargadoors- kantoor; Jose de Larrinaga. B.-Alree. graan. Sllo- kade. Van Ka ét Van Ommeren. Aangekomen 22 Sept.. Stelling. Gdynia, steenkolen. J. Pz. Coenhaven. Nederl. Stcenk. Handel Mij; Zaanstroom. Fowey, klei. Rietlan den, Holl. Stoomboot My. KON. NE». STOOMBOOT MIJ. BERENICE, 33 Sept, van Patraa naar Algiers. BACCHUS. Susa naar Granton, poas. 33 Sept, n.m. 12 uur 30 Ouessant. NEREUS. 33 Sept, van Amsterdam naar Ko penhagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17