over I f I I Pontonbrug geslagen den IJsel if Ir I DE WRAKKE PONT Een Holland-huis te New-York Landbouw-Crisis- fonds I O I r ECONOMISCHE POLITIEK VAN NEDERLAND UI ZWANENBERG maakt icat smaakt BLAUW TREKT DEZE RIVIER OVER 1 II I 1 I 111 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 Uiteenzetting te Genève verwacht De verborgen microfoon De Groote Kerk te - Alkmaar I in f Gunatiger ontvangatcyfera Na de legeroefeningen Economische Zaken Een weerbelasting Vreemdelingenverkeer I Kort daarna overleden MALVERSATIES TE LEIDEN HOTELRATTEN TE MUIDEN HOOGSTE PUNT BEREIKT N.S.B.-Statenlid bedankt Nachtoefening besluit de manoeuvres Een dagorder van den comman dant van het Veldleger Een „rooverzverhaal”zegt ir. Muteert SPECIALE OPLEIDING VOOR BURGERVL1EGERS VERBETERING BIJ DE SPOORWEGEN PACHTWET 1 APRIL IN WERKING Dringend verzoek om snel te helpen AANTAL WETSONTWERPEN INGETROKKEN JONGEMAN VAN EEN LADDER GEVALLEN NA DE WINDHOOS TE LANDSMEER V B H Voor rettauratie ie nog f 46.000 aan Rijkegeld betchikbaar Beetemd voor one gezantechap, vertegenwoordiging Ned.-Ind. regeering en verechillende inetellingen Tot dekking van de defeneie- uitgaven TH Mededeelingen over de eubeidiee aan Vreemdelingenverkeer en Ned. Fabrikaat Het nadeelig elot van by na f 1 millioen over 1937 wordt een voordeelig tlot van f 3 millioen Toen de brug nauwelykt klaar wat, werd zy vernield door een bomaanval van rood Uitbreiding van het aantal substituut-griffiers V de korporaals onderofficieren, en B9 den 1937 Aan de begrooting van het Landbouw-Crisis - fonds is het volgende ontleend: Volgens Het Volk heeft de heer J. F. Stable, die voor de NS B sitting had in de Provinciale Staten van Noord-Holland, ontslag genomen als lid van dit college Naar het Vaderland verneemt, overweegt de Regeering ten ernstigste de dekking van een deel der verhoogde defensie-uitgaven te vin den in den vorm eener weerbelasting, drukken de op hen, die vrijgesteld zijn van militairen dienstplicht Ook aan opcenten op een of meer directe be lastingen schijnt te zijn gedacht. In hotel „Het Hof van Holland" te Mulden hebben een heer en dame twee dagen gelogeerd, waarna zy vertrokken zijn, zonder iets te heb ben betaald. Op het erf van den landbouwer Jac. Nieuw- kerk aan den Hoogen Geest te Naaldwitk is Woensdagmiddag de 17-jarige knecht T. Klink- spoor van een ladder gevallen, tengevolge waar van de jongeman korten tijd later overleed. In verband echter met de verruiming van de betallngscontlngenten naar Dultschland, wordt de steun op f 3.000.000 minder be groot dan voor 1937 was geraamd. Het totaal der geschatte ontvangsten van 1 Januari af bedraagt over 1937 rond 66.5 mil lioen gulden, tegen rond 64 mlllloen gulden over hetzelfde tijdvak van 1936 (definitief). Rekening houdende met de nog niet gezuiverde maanden, zal het voordeclig verschil geschat kunnen wor den op rond 3 mlllloen gulden, tegen een na- deellg verschil van rond 5 mlllloen gulden over hetzelfde tijdvak van 1936. Te zamen met twee andere knechts had K. een hoeveelheid stroo in den hooiberg gebracht. Na ’n knecht begaf ook K. zich langs de lad der weer naar omlaag. Tot hun grooten schrik zagen degenen, die op den grond stonden, plotseling K. wankelen en achterover van de ladder slaan. De jongeman kwam plat op den steenen vloer terecht en bleef, hevig bloedend, bewusteloos liggen. De doktoren van Schie en Bruin waren spoe dig ter plaatse, doch hulp kon niet meer baten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is K. na ongeveer een uur overleden. De jongeman was eenige zoon in een gezin met zeven meisjes. Het staat niet vast of K. gevallen is doordat de ladder brak, of dat hij is blifven haken. De ladder lag in twee stukken op den grond. Mededeelingen worden gedaan ten aanzien van steunverleenlngen. Zoo is aan ultvoervergoedlngen voor varkens en varkensvleesch een bedrag van f 850.000 ge raamd, voor steun ten behoeve van gedupeerde Op de begrooting van Justitie is geen post meer uitgetrokken voor een raad-adviseur voor de wetgeving, terwijl de le en 2e afdeelingen van het departement in plaats van een refe rendaris een raad-adviseur zullen krijgen. Gerekend is op uitbreiding, echter niet vóór 1 Juli 1938, van het aantal substituut-griffiers. te weten bij de rechtbanken te Breda, Maas tricht, Arnhem, Rotterdam. Haarlem, Utrecht en Groningen. Gerekend wordt op de inwerkingtreding der Pachtwet met 1 April 1^38. De strafgevangenis te Alkmaar zal weder in dienst worden gesteld. De restauratie van de Groote Kerk te Alk maar, die in 1925 met steun van Rijk, provincie en burgerlijke gemeente werd begonnen, is eind 1937 door het kerkbestuur ttjdelijk stop gezet, omdat dit tengevolge van de groote stijging der kosten geen kans zag, zijn eigen aandeel ge dekt te krijgen. Sindsdien werden allerlei po gingen aangewend om tot een nieuw plan van financiering te komen. Onder meer werd in 1934/’35 getracht de restauratie in werkver schaffing te doen voortzetten. Gunstig resul taat werd evenwel niet verkregen. Het werk bleef rusten. Inmiddels is het gebouw in een gevaarlijken toestand komen te verkeeren. Op initiatief van den minister zijn eenige nood voorzieningen uitgevoerd, waarvoor hij in af wachting van een nader accoord tusschen de van ouds participeerende partijen een voor schot gegeven heeft. Er is namelijk van vorige dienstjaren in totaal nog pl.m. ƒ46.000 aan rijksgeld voor dit werk beschikbaar. Zoodra de onderhandelingen over dat accoord vaster vorm zullen hebben aangenomen, zal de minister na der berichten en c.q. verdere voorstellen aan hangig maken. De commandant van het Veldleger, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft heden de volgende dagorder doen ver spreiden: „Officieren, soldaten De oefeningen, gehouden onder mijne leiding in Gelderland en Overijsel, zijn geëindigd. ZIJ waren bedoeld als een korte practlsche leer school voor allen, die er aan deelnemen: com mandanten. staven en troepen. Als zoodanig kunnen dergeltjke. veelal ook zware oefeningen niet hoog genoeg worden aan geslagen. Dat daarbij de wil van een ieder om zich in spanning en vermoeienis te getroosten en de goede geest, heerschende in alle ondefdeelen. op bijzondere wijze tot uiting kwamen, bewijst hoe het is gesteld met een der hoofdfactoren, waar-^ mede de bruikbaarheid van het Nederlandsche Veldleger samenhangt: zijn moreele. zijn inner lijke waarde. Ook als zoodanig hebben de afgeloopen dagen van arbeid en samenwerking tot eenzelfde doel hun nut gehad. Dit doel, gij weet het allen, is het Veldleger naar vermogen bekwaam te ma ken en geschikt te houden voor zijn taak. Ik breng u dank, dat gij allen van hoog tot laag ten volle daartoe hebt medegewerkt. De belangstelling, welke de bevolking voor deze oefeningen had. het medeleven in hetgeen plaats vond, zij u een bewijs hoezeer volk en weermacht één zjjn. Optredende onder de oogen van Hare Majes teit de Koningin en aangespoord door de be langstelling. welke de Prins der Nederlanden in uw middqn toonde, hebt gij diep in uw gemoed kunnen gevoelen, wat het beteekent In de tegen woordige omstandigheden Nederlander te zijn en te kunnen worden geroepen den Nederland - schen bodem te verdedigen. Dit besef kunnen wjj allen niet beter en niet met meer overtuiging tot uiting brengen, dan in den eenparigen uitroep, die ons uit het hart komt: „Leve Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin".’’ Eenerzjjds zijn er factoren, die voor den afzet der tuinbouwproducten iets betere vooruitzicht ten doen veronderstellen, waarbij moge worden gewezen op de algemeene conjunctuurverbeta- ring, anderzijds zijn er nog altijd de hooge In voerrechten in de ons omringende landen, waarbij nog geen vermindering valt te ontdek ken en het streven van sommige landen om zich, vooral wat de voedselvoorziening betreft, van het buitenland onafhankelijk te maken. De flnancieele gevolgen van het loslaten van den gouden standaard zijn voor het Landbouw- Crisisfonds van niet geringe beteekenls ge weest. De prjjsverhoogende werking van dezen maatregel, nog gesteund door prijsstijgingen, vooral van granen, op de wereldmarkt, heeft eenige tot dat oogenbllk toe gesteunde produc ten, zooals gerst en rogge, den richtprijs doen bereiken, waardoor de steunmaatregelen voor deze producten konden worden afgeschaft, ter wijl voor verschillende andere producten de voor steunverleenlng uitgetrokken bedragen konden worden verminderd. Aan den anderen kant is het streven van de regeering er op gericht geweest de prysverhoo- gingen ten gevolge van de monetaire maatrege len niet ten laste van de consumenten te bren gen. Zij heeft dit voor de crisisproducten kun nen bereiken door verlaging van de heffingen. Hier Een Extrw'l' extra van - J.t nie<* t Leverk*» k^Krrl-Heer- toch voedaaa<°- Krachtens machtiging van H. M de Konin gin heeft de regeering de volgende bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerpen in getrokken: regelen betreffende de uitoefening van de artsenybereldkunst, maatregelen tot re geling der administratieve rechtspraak, tot wij ziging van het wetboek van administratieve rechtsvordering en wijziging der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justi tie. Zondagswet, wijziging van de Zeeongevai- lenwet 1919, voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam by het laden en lossen van schepen (Genève 1929), wijziging van de Lager-Onder- w ijs wet 1920, voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betreffende den duur van den arbeid in de kolenmijnen (Genève 1931), regeling van de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het la ger onderwijs en van dè bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs, regeling der zieken verzorging, voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Was hing Jon. strekkende tot beperking van den ar beidsduur in nüverheidsondefnemingen tot acht uren per dag en acht en veertig uren per week, wijziging van de wet van 26 Maart 1920. tot vaststelling van de Schipperswet. aanvulling en verduidelijking van de artikelen 899a, 949 en 963a van het Burgerlijk Wetboek, wijziging van de Warenwet, toekenning van de bevoegd heid tot het tijdelijk treffen van afweermid delen tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland, voorbehoud der bevoegdheid tot be krachtiging van het verdrag nopens den flnan cieelen bijstand van 3 October 1930, wijziging van de wet openbare vervoermiddelen, wijziging van artikel 20 van da Vleeschkeuringswet, wij ziging van de Drankwet, bepalingen omtrent het met openlijke aanprijzing In het verkeer brengen van middelen tegen ziekten, verbod van bereiding van alcoholhoudende likeuren uit wjjn, regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, wij ziging en aanvulling der hooger-onderwijswei. wetteljjke maatregelen tot regeling der admini stratieve rechtspraak, (vervanging der Beroepe- wet en herziening der Ongevallenwet 1901), GENÈVE. 33 Sept. (Eigen bericht.) Terwijl de Nederlandsche delegatie zich van deelname aan het algemeen dispuut over de Volkenbonds- polltlek heeft onthouden, vernemen wij, dat het lid van de Nederlandsche delegatie, de heer Van Lanschot. In de Economische Commissie, welke waarschijnlijk eind dezer week bijeen komt,'de economische politiek van Nederland en Nederlandsch-Indië zal behandelen. Daarbij zal de beteekenls van de zinsneden uit de Troonrede, welke de economische politiek betreffen, nader worden verklaard, terwijl in het licht gesteld zal worden, dat de economi sche politiek van Nederland op voorbeeldige wijze beantwoordt aan den wensch die in het Volkenbondsrapport tot uiting komt. Blijven de ontvangsten zoo vloeien en bevor dert de Regeering de in uitzicht gestelde voor nemens. dan is het niet ónmogelijk, dat in de zy het verre toekomst weder een sluiten de rekening wordt gemaakt. Het gerechtshof te "sGravenhage deed uit spraak In de strafzaak tegen den 35-jarigen N. P, C. M. te Leiden, die wegens het verval- schen van kwitanties ten nadeele van Maat schappelijk Hulpbetoon te Leiden, waar hij in betrekking was, door den politierechter was ver- xirdeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met de bijzondere voorwaarde dat M. binnen den proeftijd van drie jaar het op onrechtmatige wijze verkregen geld aan Maatschappelijk Hulpbetoon zou terugbetalen. De officier van justitie was van dit vonnis in hooger beroep gegaan en de procureur-generaai heeft een gevangenisstraf van zes maanden geëlscht. waarvan drie maanden voorwaardelijk Het Hof legde hem thans eveneens een ge vangenisstraf op van zes maanden., waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. zonder de bijzondere voorwaarde vat) terugbetaling van het geld In de memorie van toelichting tot het tiende hoofdstuk (Economische Zaken) der rijksbe- grooting voor 1938 zegt de minister oa.: Reeds gerulmen tijd doet zich de noodzake lijkheid gevoelen het aantal nijverheidsconsu- lenten uit te breiden, ten gevolge van het feit, dat het ambtsgebied der verschillende nfjver- heldsconsulenten te groot is gebleken. Bovendien is naast de technische voorlich ting van de nijverheid, welke voorlichting in omvang en belangrijkheid toeneemt, thans ook gekbmen de technische samenwerking met de economisch-technologische instituten, welke in de verschillende provinciën zijn tot stand ge komen. In verband met het toenemend aantal oc trooiaanvragen en de daaruit voortvloeiende werkzaamheden van den Octroolraad, is de mogelijkheid open gehouden eventueel over te gaan tot de volgende uitbreiding: 1 Lid van den Octroolraad, 3 hoofdinge nieurs, 1 plaatsvervangend lid, 7 ingenieurs en 1 juridisch ambtenaar. In verband met de opheffing van een aantal contingenteeringen en het feit, dat tengevolge van de doorgevoerde werkzaamheden veel rou tinewerk is ontstaan, zal minder personeel noo- dlg zijn en zullen eveneens de uitgaven voor materieele behoeften verminderen. Naar aanleiding van het bericht, dat in de kamer van ds. Van Duyl op t hoofdkwartier der N.S.B. een microfoon zou zijn opgesteld geweest, via welke voor de leiding onwelgevallige gesprek ken zouden zijn afgelulsterd, heeft het Utr. Dagblad zich tot ir. Mussert gewend met de vraag of deze publicatie hem wellicht een reden zou zijn tot het verstrekken van nadere infor maties. De leider van de N.S.B. verzekerde het blad, deze beweringen als een rooversverhaal te be schouwen en hij zou daarop dan ook niet in gaan. Ook de heer Van Geelkerken heeft verklaard, dat dit verhaal geheel verzinsel is; althans van de zijde van de hoofdleiding der N.S.B. zijn nimmer dergeljjke middelen gebruikt Deze wor den ook niet toegepgst. moeten,en veoral bij geringe lichaamsbeweging tijdena het werk - veer regelmatige darmfunctie zorgen deer Verpakkingen IQ tabletten fl. -.33, buisje» *30 tabletten H. 1.20. Men schrijft ons: Met goedvinden van den Minister van Sociale Zaken heeft het gemeentebestuur van Lands meer een tiental werkloozen aangewezen voor dc opruiming van de in elkaar gewaaide klp- p^ihokken, schuren enz. in den avond van 16 September, toen er in Landsmeer noodweer was. Bij de opruiming is gebleken, dat de hokken totaal zijn vernield, waardoor de schade zeer groot is. Bovendien is er een groot aantal kip pen verdwenen. Het comité, dat een steunactie heeft inge steld (giro: gemeente Amsterdam h. 8100 met vermelding ..hulp plulmveefokkers Landsmeer, postwlsseladres den heer P. Korsten. Heeren- gracht 408. Amsterdam-C.) heeft reeds vele blijken van belangstelling ontvangen. Daarnaast hebben de pluimveehouders in Waterland een steunactie ingesteld, die een be roep doen speciaal op de pluimveehouders in geheel Nederland. Zoo wordt gehoopt in den allerergsten nood te kunnen voorzien. Wanneer een voldoend bedrag is blnaenge- komen om tot den opbouw van kippenhokken, schuren enz. te kunnen overgaan, zal daarmede een begin worden gemaakt. Spoed is hierbij ge- wenscht. Voor aankoop van kippen ontbreken nog de middelen, zoodat nogmaals een dringend be roep mag worden gedaan op financleelen steun om dezen getroffen pluimveehouders zooveel mogelijk weer in hun bedrijf een kans van sla gen te geven. (Van onzen speclalen verslaggever) De overgang over den IJsel is voor blauw de zware taak, welke deze partij opgelegd is bij de groote oefe ningen van het veldleger. Zij zijn er eerder aangekomen dan rood en hebben dus een voorsprong, maar het bezetten van de rivier op zooda- 7 nige wijze, dat het geheele leger kan overtrekken, is geen gemakkelijke taak. Het is immers voor blauw niet voldoen de de beide oevers van den stroom te be zetten, dan maar een brug te slaan en daar over heen zijn zwaar materiaal te vervoe ren. Het slaan van de brug op zich was niet zoo moeilijk, maar de voornaamste voor waarde is, dat men er rustig aan kan werken. Er moet dus aan den anderen oever van de rivier een breede strook zijn, waaruit de vijand is verdreven. tig Er is rekening mede gehouden, dat het nood zakelijk kan zijn de in 1936 in het leven geroe pen steunmaatregelen voor bloemkweekers voort te zetten, waarvoor f 300 000 wordt gevraagd. Voor de pluimveehouderij is de steun als volgt geraamd: 790.000.000 kippeneieren k f0,425 per 100 of f3.357.500. 55.000.000 eendeneiertfTTl f 025 per 100 of 2137.500 en f65.000 voor 1.500.000 kg. pluimvee. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo vaiT f 13.479.000. bestaande uit een voonjeelig slot van den gewonen dienst van f 1.901.000 en een nadeelig slot van den kapltaaldlenst van f 15.380 000 De perspectieven in den tuinbouw zijn nog niet zoodanig, dat voor 1938 afgezien kan worden van den steun aan dezen be drijfstak. Wel is het moeilijk den omvang van dezen steun thans vast te stellen. Hoe groot de invloed van de monetaire maatregelen op de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds geweest is, blijkt nit het totaalbedrag der uitgaven van den ge wonen dienst, dat volgens het thans inge diende ontwerp, voor 1938 op f 131.934.000 geraamd wordt, terwijl voor 1937 ruim f 177.000.000 was uitgetrokken. Het nadeelig slot van den gewonen dienst 1937, dat op f 993.300 geraamd was, zal blij kens de thans beschikbare gegevens een voordeelig slot van t3.000.000 worden, het geen ook In het onderhavige ontwerp Is aangenomen. Daarom is het ook begrijpelijk dat blafyT hoewel Dinsdag reeds in het bezit der belde oevers, toch op dien dag nog niet kon over gaan tot het leggen der brug. Het heeft daar mee moeten wachten tot Woensdagmorgen Toen Immers was rood ongeveer 7 K M ver teruggedrongen van de Oostelljke oevers van den IJsel. De brug is daarna gelegd en in den loop van Woensdag zijn de troepen van blauw overgegaan. De brug is. op de plaats van het veer bij Olst, geslagen door de pontonniers van den rijdenden trein, daarbij geholpen door perso neel van de torpedlsten. Het materiaal was van den varenden trein. Om 7 uur in den mor gen werd met den aanleg begonnen en om 11 uur konden de eerste wagens de brug passee- ren. Ratelen van karrenwielen over de losse plan ken en het geklepper van paardenhoeven op het hout vervult de geheele omgeving; de paarden zijn wat bang op deze vreemde oever verbinding en willen nog wel eens een zijsprong maken. De pontons van deze brug liggen zeer dicht bjj elkaar, waardoor zij zeer sterk is ge worden en berekend is op zwaar gewicht. ton kan zy dragen, zoodat ook de zware artil lerie van blauw over de brug op den oosteiy- ken oever van den IJsel kan komen. Voor het eerst sinds 1928 woel Woensdag de nationale driekleur van den toren van het Leid- sche stadhuis. Dit houdt verband met het feit, dat de beton-constructle haar hoogste punt, n.l 45 meter boven den beganen grond, htefl be reikt. Hierop zal thans nog een houten spits ter hoogte van ongeveer 8 meter, worden aan- De bevordering van het vreemdelingenver keer naar Nederland is een eminent landsbe lang. Een doeltreffende en machtige propaganda is daartoe noodig. Zij verelscht behalve de noodzakelijke geld middelen ook een hechte samenwerking tus schen overheid en particulieren. Daarom is het systeem gekozen, dat het subsidie aan de Al gemeene Vereeniging voor Vreemdellngenvei- keer evenveel zal bedragen als het bedrag, dat de vereeniging aan particuliere bijdragen zal ontvangen. Voor 1938 worden de kosten ge raamd op ten hoogste 100 000 in verband waarmede een zelfde som, die als maximum is te beschouwen, wordt aangevraagd. In de laatste jaren moest het subsidie aan de vereeniging „Nederlandsch fabrikaat" wor den teruggebracht tot een peil, dat niet in de juiste verhouding staat tot het algemeen be lang, dat deze vereeniging dient. De minister heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, de pro paganda voor Nederlandsch fabrikaat ook nog uit andere, hem ter beschikking staande fond sen te ondersteunen. In het licht van het bovengenoemde algemeen belang moet een subsidie tot een bedrag van f 6000 ongetwijfeld bescheiden worden ge- noefhd. Dit bedrag dient,als een maximum te worden beschouwd. De wenschelijkheld is gebleken, een stichting in het leven te roepen, ten einde coördineeren- de leiding te geven aan het werk der regionale economisch-teChnologlsche instituten en het instellen van eigen onderzoekingen op indus trieel terrein mogelijk te maken. Ter financiering van dit centrale Instituut wordt voor 1938 een subsidie van 80.000 voor gesteld. In verband met de wenschelijkheld meer dan tot dusver leiding te geven aan de bevordering van de economische ontwikkeling van Neder land. is reeds op de begrooting voor 1937 eet. hooger bedrag voor dit artikel aangevraagd. Het laat zich aanzien, dat het verleenen van subsidies voor deelneming aan tentoonstellin gen en jaarbeurzen enz. voor 1938 hoogere uit gaven met zich zal meebrengen. In verband hiermede wordt thans f 211000 aangevraagd. De post „kosten bestrijdingsmaatregelen" (te gen veeziekten) is verhoogd met 100.000. en Kamer van eveneens bijdra- De geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwe gen over Augustus bedroegen: Reizigers ƒ5873200.— (vorig jaar geschat ƒ5 443 900.—); Bagage 197 500.— Poet ƒ220.000.—; Goederen ƒ2226 000— (vorig jaar geschat 2.700.800.—Levende dieren ƒ30.900; Diversen 127.100.—. Totaal 9375.400.—. (Vorig jaar geschat ƒ8.730.500. varkenshandelaren f95.000, terwijl als nadeelig saldo op den aankoop, verwerking en verkoop van varkens en varkensvleesch een post van f 3.086.000 is opgenomen. Hoewel de prijzen van het rundvleesch thans redelijk zijn te achten, is een bedrag van f 100.000 geraamd, opdat het mogelijk blljve. in dien een ongunstige wijziging intreedt, door middel van exportpremies den druk op de binnenlandsche vleeschmarkt zoo noodig te ver lichten. Aangenomen word*, dat in 1938 130.000 000 kg. melkvet voor uitkeering in aanmerking komt, waarvan 80.000.000 kg. S f 0,5875 en 50.000.000 kg. i f 0,6625, hetgeen een bedrag vordert van f80.125.000, waarvan evenwel f 5.235.000 ten laste van den z.g. „zulvelpot" wordt gebracht. bepaalde punten teruggenomen om het front naar het noorden te verlengen. Deze aanval op blauw is inderdaad later ook nog gedaan, maar hij bracht in de algemeene situatie weinig verandering, omdat de lelde' der oefening het bevel had gegeven, dat oo» drie uur een rustperiode zou intreden tot twaalf uur vannacht. Dan begonnen de laatste twaalf uur der oefening, die Donderdagmiddag om twaalf uur geëindigd zal zijn. Voor het laatst zullen we dan rondrijden lp ons busje, dat uit traditie zoo heet, maar dat welhaast een reiswagen is geworden. Het busje waarin we voor een week, we kunnen wel zeg gen. hebben gewoond, onder leiding van den kapitein van den Oeneralen Staf, S. v. d. Kloet die van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laar voor ons beschikbaar was en wlen geen moeita te veel was als hij onze vragen moest oeant- woorden Nog één nacht en één voormiddag trekken we erop uit en dan trekken we weg uit Oost-Nederland om weer in het gewone dage- lijksche werk te vallen. In samenwerking met de Nationale Lucht- vaartschool zullen bjj wijze van proef tien bur- gervliegers een speciale opleiding volgen, welke bijzonder is ingesteld op de militaire vlleg- elschen. Op de begrooting van Defensie zijn gelden uitgetrokken voor den bouw van nieuwe kazer nes te Assen en te Muntendam en voor een nieuw groepsgebouw voor de politletroepen te Rotterdam. Nu moet men dit vernielen niet al te tra gisch opnemen. Bij een pontonbrug liggen al tijd enkele reserve-vakken klaar, en binnen het kwartier was het vernielde vak er dan ook uitgevaren en door een nieuw vervangen. Een kwartier oponthoud zal voor blauw waarschijn lijk niet zooveel hebben beteekend, zoodat deze partij er niet erg veel nadeel van zal hebben gehad. Met het overtrekken van de rivier was bijna de gansene dag gemoeid. In totaal moesten er 12000 manschappen en 1000 paarden over, met de wagens en alle materiaal, dat de in fanterie moet meenemen. De manschappen en het lichtere materiaal gaan per ponton of per vlot, zoodat het aan de brug wel een hecle drukte was, maar toch niet het heele leger door dezen nauwen doorgang behoefde te worden ge perst. Het 42e regiment infanterie had een over gangspunt van zes pontons en twee vlotten van drie pontons om de lichtere voertuigen te kun nen meenemen. Het begon den overtocht om half zeven en had vrij spoedig daarop de spoor baan bereikt, die ongeveer 2 K.M. ten oosten van den IJsel ligt. Jlet 31e R.I., dat gekanton- neerd was geweeêt nabij Ermst is op dezelfde manier de rivier overgetrokken. Per ponton kunnen 25 menschen worden meegenomen, zoo dat men vrij spoedig een hoeveelheid man schappen aan de overzijde had. Ter bescherming van den rivierovergang haa blauw zijn zwaar geschut opgestcld, ongeveer 3 K.M. achter den Usel. Het waren de batte rijen 15 houwitsers en 10 veld, die in de dras sige natte weiden stonden te waken, opdat de overtocht van blauw niet gebombardeerd zou worden door rood. Elke batterij was op haar beurt bewaakt door twee mitrailleurs, die de luchtaanvallen moesten afwerAi. De regimenten, die den IJsel waren over getrokken, zijn opgerukt tot 2!4 K M. verder naar hel oosten. Daartegenover had rood om half twaalf een bataljon van 25 R.I. in stelling liggen in de lijn Broekland-Borghelde. gesteund door drie afdeelingen van de rijdende' veld artillerie. In den noordelijken vleugel heeft de blauwe verkenningsafdeeling zich in den nacht weten te handhaven onmidde.llijk ten oosten van Wbhe, doch om half twaalf kregen z\t t roode regiment wielrijders, gesteund door de He afdeeling van ’t korps rijdende artillerie. De geheele cavalerie van rood het Ie en He re-, giment huzaren, die inmiddels weer volledig waren, omdat de ontbrekenden in den nacht spoorslag van Den Haag waren gekomen had inmiddels om elf uur een bosch- perceel ten Z. W. van Heino bezet met de bedoeling om ojj een eventueelen ver deren opmarsch van blauw te trachten deze party op de noordflank aan te vallen. In ver band hiermede zijn ook de roode troepen op gebracht. T'w e vóór de verkiezingen blijkbaar J overbelaste pont der N.S.B., waar mee schipper Mussert het Neder landsche volk uit den inferno van den demo-llberalen staat naar het aardsch paradijs van zijn dictatuur wilde over halen, is wrak. Na de verkiezingen, toen er groote gaten ruimte vielen tusschen de eens compact op elkaar gedrongen passagiers, kwamen er ook groote gaten in ’t vaartuig zelf te voorschijn, welke aan toonden, hoe slecht dit politieke ingeni eurswerk in elkaar zat en hoe weinig watervaardig het was. zelfs voor de bin nenvaart. Uitgestooten elementen der N S B. als de heer Wessels hadden daar over al menig suggestief boekje open ge daan, maar de zichtbare rancune van den overboord geworpene wekte niet den zoo zeer begeerden indruk van betrouw baarheid bij het wezenlijk weldenkend publiek. Thans echter loopen de leiders rondom den éénen leider weg of worden gedwongen heen te gaan op een wijze, welke er op schijnt te duiden, dat pont- baas Mussert’s bindende kracht in een middelpunt vliedende kracht is omgesla gen. Na de duidenden anonieme ratten verlaten nu de bazen het deerlijk geha vende schuitje en het wordt eenzaam 'f tragisch eenzaam rondom dén man zonder wien Nederland geen toekoms; meer heette te bezitten. Merkwaardig is het, dat een partij als de N.S.B. en een man als haar leider steeds minder poli tieke toekomst schijnen te bezitten naarmate het uitzicht op de toekomst voor ons volk en vaderland er hoopvol Ier gaat uitzien. Ds. van Duyl neemt „om zuiver per soonlijke redenen” zijn congé en legt zijn Eerste Kamerlidmaatschap neer en ver zekert den leider blijvende trouw aan leer en beginsel om onmlddellijk daamn deze verzekeringen in den vorm, waarin zij gedaan werden, te betreuren. Binnen vierentwintig uur gaat de oud-burge- meester van Hillegom mr. D. Pont even eens heen wegens geschokt vertrouwen in Mussert’s leiding! en als afscheids groet aan den man en de beweging voor wie hij de ernstige Bisschoppelijke ver maning trotseerde en zijn burgemees- terscarrière moest prijs geven, maakt hjj een dreigend gebaar om te voorkomen, dat over van Duyl’s vertrek uit de N.SjB. tendentieuze berichten door de N.S.B. zullen worden gelanceerd. Heeft de NB.B. niet altijd beweerd, dat zij en zij alleen onkreukbare eerlijkheid en waarheidsliefde in pacht had en dat slechts niet-nationaal-socialisten het vermogen konden hebben om tenden tieuze berichten te produceeren? Jhr mr. W. v. d. Goes van Naters, voorheen hoofd van den afweer- en persdienst der N.S.B., schijnt per expresse-bestelling te zijn geroyeerd. Wie en wat zal er nog volgen? De wrakke NSB.-pont maakt slagzij en uit het spraakwater, waarop zij drijft, stijgt een bedorven lacht op als uit een te weinig gespuide zomergracht. Plotseling, terwyi de eerste karren rate len over de losliggende planken, die door de pontonniers nog moeten worden vast geslagen, in den tijd, dat het verkeer er reeds overgaat, hoort men in de verte het brommen der vliegtuigmotoren. Blauw had zyn eigen machines uitge stuurd om den rivierovergang te verdedi gen, maar ook rood was door zyn waar nemers en zyn verkenners gewaarschuwd. Er ontstond een luchtgevecht, dat door blauw verloren werd. De machines verdwe nen weer en rood had vry spel. Een der roode vliegtuigen kwam aanvliegen in de lengterichting der rivier. Het strooide een rytje bommen en een ervan kwam precies midden op de brug terecht, die daardoor voor een deel weer vernield werd. In de memorie van toelichting op de begrooting van Economische Za ken deelt de minister mede, dat het in de bedoeling ligt te New-York een Nederlandsch centrum te vormen in dien zin, dat getracht zal worden in één pand verschillende Nederland sche instellingen te vestigen. Het plan bestaat o.a., in dat ge bouw tevens het Nederlandsch ge zantschap en de vertegenwoordiging van de Ned.-Indische regeering on derdak te geven. Verschillende groo te Nederlandsche Ondernemingen zouden tot verwezenlijking van het denkbeeld bijdragen en financieelen steun verleenen. De Ned.-Indische regeering Ned.-Amerikaansche Koophandel zouden gen. Voor 1938 wil de regeering ter te gemoetkoming in de huur een subsidie van f 25.000 verleenen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19