ONS BLAD Vernieuwde luchtaanvallen op Nanking Het nieuws van heden Twee dooden bij aanrijding Krachtig protest te Tokio I MOEILIJKHEDEN IN HET BELGISCHE KABINET Talrijke slachtoffers onder de vluchtelingen DE CONTROLE TER ZEE De zaak-Troncoso DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Uit Vatikaanstad i DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Koningin Alexandra buiten gevaar De strijd aan het Noorderfront Stappen van Berlijn en x Parijs ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel/Idem op pag. één 55c p. regel Onder neerstortende aarde bedolven Japans antwoord aan Londen Het aanstaande bezoek van Mussolini 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 302 JAARGANG No. DERTIGSTE Infanterie op maanden op vacantie gaan maal derde de „incident- Sociale Verschenen sjjn de begroetingen van Hevige aardschokken geconstateerd in Indië indien Van Mussolini o •7 De Spaansche nationalisten sluiten de grens voor alle Franse hen Spoorwegverkeer by gestaakt Het Chineesche Roode Leger zal als deel van het Nationale Leger aan den strijd tegen Japan deelnemen Britsche regeering beschouwt het „incident-Hugessen” als gesloten Vrachtauto reed te Noordwyk- Binnen een groepje van drie personen aan DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN Koningin Alexandra buiten gevaar, het Stand op Donderdag 1* uur vna.: HU Vorige stand: 7634 Vanmorgen heeft Delbos een onderhond, gehad met den te Genève geaccrediteerden Italiaanschen gezant Bova Scoppa. Dit was het eeiste contact, dat Frankrijk sedert het tot stand komen van het accoord van Nyon te Genève met Italië heeft gehad. zijn Instructies gezonden, zoo voorzichtig moge lijk te werk te gaan, teneinde de veiligheid der non-combattanten niet in gevaar te brengen. KOPENHAGEN, 22 Sept. (DNB). Blijkens een gisteren uitgegeven bulletin omtrent den gezondheidstoestand van Kóningin Alexandra, is thans elk gevaar geweken. Zij zou reeds de volgende week het ziekenhuis kunnen verlaten. Tijdens één der luchtaanvallen op Nan king zou een bom terecht gekomen zijn in de buurt van de Sovjet-ambassade. Een door het luchtafweergeschut afgeschoten granaat zou neergekomen zijn op de ambassade der Vereenigde Staten. De Chineesche oommunisten-lelders ben bekend gemaakt, dat de roode Chinee sche regeering ontbonden is en het com munistische leger gereorganiseerd wordt, soodat het als een deel van het nationale BERLIJN, 22 Sept. (DK3.) Naar aanlei ding van het bezoek van Mussolini heeft de ryksregeering een wet goedgekeurd, die bepaalt, dat de 25ste September voor Mün chen en de 28ste September voor Berlijn feestdagen zijn. Het joon moet op die da gen aan de werknemers worden uitbetaald. Een verordening van Hitler bepaalt, dat de openbare gebouwen in het geheele rijk van 25 tot 29 September vlaggen; naast de Duit sche kan de Italiaansche vlag geheschen worden. De vader en da oudste zoon waren deer lijk verminkt en moeten vrijwel op slag zjjn gedood. De andere zoon bleek een ern stig* heroonaehaddlng ie hebben opgeteo- pen. Hij ia in sorgwokkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd» al m id ip g- 1S k. ?k kt ils op Men heeft, naar Havas uit Brussel meldt, te verstaan gegeven, dat er geen sprake ia van een kabinetscrisis en ook niet van een wijziging der regeering. Wellicht sou Van Zeeiind één of twee maanden verlof nemen, gedurende welken tijd De Man sjjn plaata zou Innemen. Men verwacht in ieder geval, dat men de volgende week zekerheid zal hebben. De Amerikaansche regeering kan niet ge- looven, dat de waarschuwing, volgens welke de geheele zóne van Nanking aan bombar dementen kan worden onderworpen, de wel doordachte bedoeling der Japansche rege*. ring weergeeft. De Amerikaansche regeering geeft derhalve, terwijl zjj haar rechten en die der Amerikaansche burgers voorbehoudt, ten aanzien van mogelijke door de Japan sche krijgsverrichtingen veroorzaakte schade, uiting aan de oprechte hoop, dat nieuws bombardementen van Nanking en omgeving zullen worden vermeden. De woordvoerder der Japanners heeft Haard, dat Nanking herhaaldelijk aan li aanvallen aal bloot staan cn dat de v schuwing van Hasegawa voor den gehi van den oorlog van kracht zal zi De nieuwe nota zegt met betrekking tot de verklaring van den commandant van het derde Japansche vlooteskader over het bombardement van Nanking en de tot de vreemdelingen ge richte waarschuwing, dat de Amerikaansche re geering bezwaar heeft zoowel tegen het veroor zaken van dergelijke gevaren voor het leven van Amerikanen en non-combattanten als tegen het voorstel, dat haar vertegenwoordigers en ae andere Amerikaansche burgers te Nanking en in de omgeving zich zouden moeten terugtrek ken van de plaatsen, waar zi) hun wettigen ar beid op wettige wijze verrichten. Acht personen werden gedood en omstreeks vijftig gewond bij de ontsporingsramp van den BordeauxParijs-expres nabij Angoulême. Een houten wagon werd totaal vernield waarbij lucht- bestrijdings- Na te hebben herinnerd aan vorige stap pen verklaart de nota, dat naar de meening der Amerikaansche regeering elk algemeen bombardement boven een uitgestrekt gebied,- - waar een groote bevolking zich met vreed- zamen arbeid bezig houdt, niet te recht vaardigen en in strijd met de beginselen van recht en menscheljjkheid is. Zelfs als men een beroep doet op gezondheids redenen, zou het vertrek van Van Zeeland dooi Rexisten en andere fasclstlsch-getinten als een overwinning worden uitgelegd. „Zeker aldus Vandervelde Zeeland het kabinet zou moeten verlaten, zou de socialistische party den moreelen plicht heb ben, de leiding der regeering op te elschen. Het is noodig, dat de regeerlng-Van Zeeland met zoo weinig mogciyk wijzigingen blyft bestaan.’ De Japansche troepen hebben vandaag de be langrijke Chineesche verdedigingsstelling bij Tsjangtsjau. aan de spoorlijn TientsinPoékau, ongeveer 100 KM ten Zuiden van Tientsin, in genomen. tjet Chineesche leger vervoerden. De regeering i acht het, gezien de omstandigheden, niet ón mogelijk. dat het Incident is veroorzaakt door Japansche vliegtuigen, die den auto van den ambassadeur aangezien hebben voor een mili tairen autobus of transportauto. De Japansche regeering wenscht tegenover de Britsche regeering formeel uiting te geven aan haar diep leedwezen. Wat betreft het verzoek om bestraffing der betrokken vliegers is het. aldus de Japanscb» antwoordnota, onnoodlg te zeggen, dat de Ja pansche regeering telkens wanneer geconsta teerd mocht worden, dat Japansche vliegers op zettelijk of door achteloosheid onderdanen van een derde mogendheid hebben gedood, de noo- dige maatregelen zal nemen. Aan(de Japansche strijdkrachten in Chins Bij een vechtpartij te Enschede ia een 35-jarige man levensgevaarlijk gewand. Prof. mr. P. J. M. Aalberae opnieuw benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Bovendien, aldus de nota, was het respyt, dat in dit geval'voor de ontruiming was toegestaan, te kort en, gezien de groote uitgestrektheid van het terrein, dat door de Japanners gebombar deerd is, bestaat er geen zekerheid, dat de Ame rikaansche burgers en de non-combattanten zelfs op de plaatsen, waarheen zy zich zouden kunnen terugtrekken, veilig zouden zyn. Zoo hebben de Spaanache nationalistische autoriteiten sinda gistermiddag <je grens voor alle Franschen gesloten. Te Malaga werd den Franschen consul- generaal Pierre Bertrand Desmartis belet het Franaehe consulaat te verlaten. en het Landbouwcrisisfond*. TOKIO, 22 Sept. (Domei) In een ant woord, dat de Japansche regeering aan Londen heeft gezonden ten aanzien van het gebeurde met den Britschen ambassadeur In China Hugessen, wordt om. gezegd, dat twee Japan sche vliegtuigen twee automobielen hebben ge bombardeerd, waarvan in alle opzichten geloofd werd, dat het militaire autobussen of trans portauto's waren, die officieren of soldaten van De dokters Niekerk en Nannlnga waren kort na het ongeluk ter plaatse. De chauffeur van den vrachtauto, welke toe behoorde aan een firma te Wassenaar ver klaarde door het gebeurde zoodanig geschrok ken te zyn, dat hy niet in staat was onmid- deliyk te remmen. Hy schynt door een tegenligger te zyn ver blind, waardoor hy het groepje niet heeft op gemerkt. De snelheid van den auto moet niet groot zyn geweest, vermoedeiyk een veertig kilometer. De politie heeft het voertuig in beslag geno men. Het stoffeiyk overschot van de overleden slachtoffers is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Toenadering tusschen Italië en Frankryk BRUSSEL, 22 Sept. (Belga.) De socialis tische ministers zyn vanmiddag opnieuw byeengekomen. Spaak en Merlot hebben daarna een bespreking met Van Zeeland gehad. Het bureau van den algemeenen raad der socialistische party zal morgen met de so- clalBTKChë ministers bUëéhkofhëfl Wrte-- spreking van den toestand. Spaak heeft zyn vertrek naar Oenève uitgesteld. In Berlijn worden deze week groote manoeuvres gehouden, aanvallen een groote rol spelen. Na een gas-aanval rukten de colonnes uit In Berlijn en München als op nationale feestdagen gevierd Men verklaart, dat door de luchtaanvallen van 19. 20 en 22 September de regeeringsgebou- wen, het hoofdkwartier van den generalen staf, het hoofdkwartier van de Kwomintang, dat van de luchtvaartcommissle, het tuighuis, de vlieg velden en andere militaire terreinen en de luchtdoelbatterijen volkomen verwoest zyn. By den derden luchtaanval van heden stegen geen Chineesche toestellen op. Gemeld wordt, dat het grootste deel der bevolking van Nanking de stad verlaten heeft. Hunnerzijds hebben de Fransche autoriteiten eenlge voorzorgsmaatregelen genomen langs de grensrivier de Bldaasow. Uit nlet-officleele bron verneemt Reut het spoorwegverkeer tusschen Kanton er loen tydelyk gestaakt Is. Deze maatregel is ongetwijfeld genom» gens den grooten toeloop der Chineezen station van Kanton, waar zy de trein staan brengen. Men geeft uitdrukking aan een zekere rustheid ten aayzien van de buitenla vrouwen, die geëvacueerd wenschen te v Dé Japansche vliegtuigen hebben er hui dacht op gevestigd gehouden de wc der buitenlanders te ontwijken. SJANGHAI, 22 Sept. (Domei). Nadat om twee aar de Japanners een luchtaanval de den op Nanking, heeft in den namiddag de Japansche luchtmncht *een derden aanval op Nanking gedaan. Thans werd het station te Hstakwan onder vaar genomen, waarby troepentrelnen vernietigd wérden. Amerika weigert aan bombarde ment van de geheele streek van Nanking te gelooven De H. Vader prijst de Duitsche katholieken om hun trouw Tüdens de besprekingen van heden hebben de ministers den politleken toestand behandelt» en zich meer in het byzonder gewyd aan de tenuitvoerlegging van het regeeringsprogramma De .JBotr” schryft in dit verband, dat er niet temin reden is om te vermoeden, dat de on zekerheid over het al of niet aanbl’iven van Van Zeeland de voornaamste zorg is geworden.' niet alleen in ruimere politieke kringen, maar ook in het kabinet, en dat deze kwestie met die van het regeeringsprogramma onderwerp is ge weest van de besprekingen tusschen Van Zee land en de socialistische ministers. Ook de christeiyk-democratische afgevaardig den hebben by Van Zeeland inlichtingen in gewonnen over de voortzetting van het werk der regeering. zy hebben op een wijziging van het programma in enkele punten van niet te groote beteekenis aangedrongen. Vandervelde heeft volgens de „Peuple" ver klaard. dat een kablnetshervormlng, indien zy noodig is, zich tot het minimum moet beperken, in het byzonder wat Van Zeeland betreft. Iemand, die de besprekingen van vandaag heeft by gewoond, verklaarde: „Wy hebben wil len zien, waar wij aan toe zyn. De persoon van den eersten minister is niet in het geding ge weest.” Minister De Man zou morgenochtend door den koning worden ontvangen. In ZUn heden gehouden toespraak tot ae Duitsche en Oostenryksche pelgrims memo reerde Z. H. de Paus de dierbare herinnerin gen, die hem met Duitschland verbinden, doch die heden door droevige gebeurtenissen aoo worden overachaduwd. De H. Vader prees de Duitachers om bun trouw en moed en bewonderenswaardlge stand vastigheid in de verdediging van het gelooi der vaderen in deze harde UJden, Zich tot de Oostenryksche pelgrims wendena sprak de H. Vader zyn, ook in moeliyke mo menten. onwrikbaar vertrouwen Uit dat Oos tenrijk zich in het hart van Europa een bol werk van geloot zou toonen. Britsche regeering beschouw* Hugessen” als gesloten. Plannen bestaan tot stichting van een Holland- huis te New-York. Minister Goseling heeft den eersten inspecteur van de Rijksveldwacht geïnstalleerd. De geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen van 1 Januari tot en met Augustus 1937 bedra gen t 214 millioen meer dan over hetzelfde tijd vak 193S. Woensdagavond kwart voor negen bevonden zich op den Heerenweg. buiten het dorp Noord- wyk-Binnen de 45-jarige schilder Luxemburg uit Noordwyk-Binnen en zyn beide zoons, die op weg waren naar een aardappel* nhandelaar. om wintervoorraad op te slaan Zy hadden daartoe een handkarretje by zich, waarin de jongste, tien jarige, zoon was gezeten, terwijl de andere zoon, een jongen van zestien jaar een fiets aan de hand met zich meevoerde Plotseling werd het drietal door een hen ach terop rydenden vrachtauto gegrepen en tegen den grond geworpen. Na veertig of vyftig me ter kwam de wagen tot stilstand. Drie koelies gedood en een gewond Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 22 September: GENÈVE. 22 Sept. (Reuter) Naar men gelooft, zal Italië genoegen nemen met er kenning van zyn gelijke rechten, wat betreft het patrouilleeren in de Middellandsche Zee, zonder dat het hierin een gelyk aandeel heeft als Engeland en Frankryk. Minister Goebbels heeft een oproep tot de Berlynsche bevolking gericht, waarin hy zegt dat ieder ervan overtuigd is, dat de Duce te Beriyn met een golf van geestdrift zal worden ontvangen en omringd zal zyn door de liefde en de genegenheid van het geheele volk Van 27 tot en met 29 September moet Beriyn éen vlaggenzee zyn. De vlaggen van het fascistische Italië zullen naast die van bet Derde Rük wap peren. Het hoogtepunt der feestdagen zal wor den gevormd door de demonstratie op bet Mei veld en In het Olympische Stadion op 28 Sep tember, waarby Mussolini en Hitler het woord zullen nemen. Op order van den RykskanseUer, biyven op dien dag alle bedryven te Beriyn gesloten, behalve die, welke in de eerste be hoeften moeten voorzien. Onder de nationalisten in Spanje heeft de arrestatie van commandant Troncoso groote beroering gewekt en reeds tot scherpe tegen maatregelen geleid. Huil verklaarde ten slotte, dat hy niet ge polst is over een voorstel, volgens hetwelk de Britsche en Amerikaansche ambassadeur uit Tokio zouden worden teruggetrokken. PARIJS, 22 Sept. (Havas). De Fransche regeering heeft haar ambassadeur te Tokio opgedragen by den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken stappen te onder nemen in verband met de mogelyke gevol gen van het bombardeëren van Nanking. Ook de Duitsche ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan het ministerie van Buiten landsche Zaken te Tokio en daar den wensch te kennen gegeven, dat by het bombardement van Nanking de Duitsche ambassade en de woonwyk der Duitsche Ingezetenen zullen ge spaard biyven. ff De Britsche regeering heeft door bemiddeling van haar ambassadeur te Tokio laten verkla ren, dat zy het Japansche antwoord op de Britsche nota inzake het „Hugessen-lnadent” bevredigend acht en het incident als gesloten beschouwt. Ernstige aanrijding onder Noerdwijk-Binnen; twee dooden en een zwaargewonde. Uit Nanking wordt over den laatsten Japan schen luchtaanval gemeld, dat negen bommen zyn geworpen, waardoor twee burgers gedood zyn. In totaal werd op de stad een twintigtal bommen geworpen, waarvan er vier in de na- byheid van den zetel der Kwomintang terecht kwamen, zoodat- het gebouw beschadigd wera. Vijftien bommen troffen het volkrijke Zulde- lyke deel der stad. In verscheidene huizen ont stond brand. Men vermoedt, dat de Japanners bet op het hoofdkwartier der militaire établis sementen hadden gemunt; dit is echter niet ge troffen. Volgens Chineesche mededeelingen zyn by den laatsten aanval vier Japansche toe stellen neergehaald, terwyl twee Chineesche vliegtuigen beschadigd werden. PARIJS, 22 Sept. (Havas). Het schynt volgens bepaalde berichten thans wel vast te staan, dat Troncoso heeft deelgenomen aan den overval op de onderzeeboot C. 2, waarschijnlijk in overleg met den comman dant van de duikboot. Tot de geïdentificeerde slachtoffers van de Japansche luchtaanvallen behooren meer dan honderd vluchtelingen, die door de bommen, Welke in het aan den rivieroever gelegen kamp’ ontploften, in stukken gereten zyn. De buitenlandsche oorlogsschepen zyn niet lastig gevallen. Men toont zich verbaasd en ver ontrust vanwege het feit, dat het zuldelyk deel van de stad, dat van alle wyken van Nanking het dichtst bevolkt is, gebombardeerd i als de nieuwe regeeringswyk, waar de sades van de Vereenigde Staten, It Duitschland zyn gelegen en de door bt ders bewoonde hulzen. Van Zeeland zou wellicht enkele Chineesche leger aan den strijd tegen Japan zal deelnemen. De communistenleider Tsjoeteh, die in Duitschland opgevoed is en als een der knapste koppen van China wordt be schouwd. zal het bevel voeren over de ge reorganiseerde roode strydkrachten met den rang van generaal. In de communistische proclamatie wordt gezegd, dat de nieuwe politiek ten doel heeft op dit oogenblik van nationale crisis, de eenheid van het Chineesche volk te ver stevigen. De omsingeling van Pauting BUREAUX HOF 6, ALKMAAR fglefoon Administratie 4330,' Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 WASHINGTON, 22 Sept. (Reuter Huil heeft medegedeeld, dat de nieuwe Amerikaan sche stap te Tokio geschied is fn den vorm van een formeel schrifteiyk protest. De minister verklaarae verder, dat volgens officleele, te Washington ontvangen rapporten, een granaat op het erf der ambassade ontploft is. De Aiée- rikaansche bezittingen hebben geen schade ge leden en er zyn geen Amerikaansche burgers getroffen Men krijgt den indruk, dat de Italiaansche vertegenwoordiger tydens dit onderhoud Delbos gerust heeft kunnen stellen ten aanzien van de bezorgdheid van Frankryk over de Italiaan sche strydkrachten in Spanje. Scoppa heeft duidelyk te veAtaan gegeven, dat Italië niet voornemens is, te handelen in stryd met de belofte van Mussolini inzake de territoriale aspiraties. Vanmiddag heeft Delbos opnieuw een onder houd met Bova Scoppa gehad. De bespreking had evenals de voorgaande betrekking op de verschillende kanten van de Spaansche kwes tie en op de middelen, welke tot een defini tieve ontspanning zouden kunnen leiden in den toestand, die door het Spaansche conflict in Europa is geschapen. Delbos heeft Scoppa eenige vragen gesteld, waaromtrent deze zich met zyn regeering? in verbinding moet stellen. Het gros van het Japansche leger, dat langs den spoorweg PeipingHankau oprukt, heeft een begin gemaakt met de omsingeling van Pauting, dat 148 kilometer ten Zuiden van Pei ping ligt. -w Na Toengloengmen, dat 16 K.M. ten Noorden van Matsjeng ligt, z(jn ook Tatseho, 4 K.M. ten Noordoosten en Wangtsoen, 16 K M ten Noord westen van Pauting dooi- de Japanners genomen. Men schat het aantal by Pauting samenge trokken Chineesche troepen op 12 divisies, doch de Japansche autoriteiten verwachten geen grooten tegenstand. Uit Peiping wordt gemeld, dat de Japanners hopen binnen eenige uren Pauting binnen te rukken. De Chineezen verlaten hun verdedi gingslinie. Japanners hebben voor Nanking gebombardeerd. Krachtig protest van de Vereenigde Staten te gen het bombardement van Nanking- In verband met de arrestatie van Troncoso heb ben de Nationalisten de grens voor alle Fran schen gesloten. Besprekingen tusschen Böva Scoppa en Delboe getuigen van een toenadering tusschen Frankrijk rn Italië. MALANG, 22 Sept. (Aneta) By den aan leg van een nieuwen weg op de onderneming Soemberdjeroe naby Toeren. zyn vier koelies bedolven onder neerstortende aarde. Drie van hen zyn gedood en één licht gewond. □t |4.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Mei geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger L L n n n te - g - '- - IHR. f g. n te Dagelijks komen nieuwe Japansche troepen in China aan. marsch Noordwaarts van Sjanghai

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1