t We luisteren naar 0 o I WEK DE GAL IN UW LEVER OP •i Sociale Zaken Prof. Aalberse Rijksveldwacht Doodgekneld DE EERSTE KAMER AAN DEN ARBEID Onderwijsbegrooting „NOS JUNGUNT ROSAE” SCHAKEN V MILICIEN VERONGELUKT Werklooaheidaaubsidie- UM fonds Lat Bewerkingapremie vlas oogst 1937 Distributie van levensmiddelen Examen wiskunde L.O. we EEN LADDER GLEED UIT BIGGENMERKEN Arbeider omgekomen Minister beleedigd Vrijdag 24 September WIELRENNEN R. K. Eerste Hulp bij Ongelukken Spoorwegviaduct aanbesteed VOETBAL Het garnizoen te Apeldoorn Reshevsky verliest van Ragosin Een der vechtenden levens gevaarlijk gewond Ontwerp-Adres van Antwoord ter tafel Capablanca staat verloren tegen Eliskases Vallende jongeman door machine gegrepen en gewond De raming is iets lager dan die voor 1937 OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE HEVIGE AARDSCHOKKEN IN INDIÊ Algemeene vergadering te Soestdijk 5 FRAAIE PRESTATIE VAN SCHULTE VOORLICHTINGSDIENST VOOR KATH. INSTELLINGEN I R 3e B In de cijfers eenige weerspiegeling van de opleving Ontginning, en werk verschaffing t Voor de distributie van levens- middelen is 6.700.000 uitgetrokken Leider van Zwart Front wederom tot een maand gevangenis straf veroordeeld Van een vrachtauto gevallen Eenheid in leiding en beheer Schotland slaat Engeland met 10 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 M illioenennota Minister Goteling heeft den nieu wen en eersten chef in dit corps geïnstalleerd Opnieuw benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer Arbeider met het hoofd tusschen vallende palen geraakt Trs mr. Goseling. DEN HAAG, 22 September 1937 Sociale Zaken is het invaliditeit»- en ouderdomsfonds ta Br. KR in Verder voeg- Oe in- Jl Flohr—El is- fcte Ge Oe aan te ij dit artizel op 11 o« en Huishoudgids voor kath. instellingen. 86.000. De leider van het Nederlandsche volks!ascis me, de 32-jarige A. J. M had in het orgaan van deze party „Zwart Front” een artikel ge- ;rd, waarin beleedlgende uitlatingen over nmallgen minister van Justitie voorkwa- l I 'sGRAVpNHAOE Geslaagd de heeren J. F Geuskens te Waubach en K. wynsma te Broek o. Akkerwoude. werden herkozen Heerde gekozen.. Are •tri het of 4 761 1642 •446 4048 •229 U10 not T189 1806 9699 11173 12770 .3831 14872 15435 16411 17772 19374 30623 31804 33138 18 318 632 1128 1558 oud kok ütr aar Drl bel hoi act Br 15 str Wij er VOO hul: A 1 lea H. Ha ge: rlc ve: lai 1 L» m lel De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft aanbesteed het maken van een overbrug ging over den spoorweg AmsterdamRotterdam by K. M. 40.800, ten behoeve van de kruising van rijksweg no. 4 nabij Warmond, volgens be stek no. 1558 H. 8. Ingekomen waren 42 bil jetten. Laagste inschrijver ƒ76.765. De raming J ge’ 1« I Blei Ble V. ütr Ge Pla 17 Br. publii den 1 men. De rechtbank te Breda heeft hem daarvoor een gevangenisstraf van een maand opgelegd. Het gerechtshof te *s Hertogenbosch vernie tigde in hooger beroep dit vonnis, doch opnieuw arrest wijzend, veroordeelde het M. tot dezelfde straf. M. ging in cassatie en de Hooge Raad ver wees de zaak naar het gerechtshof te ’sGraven- hage. Het Haagsche hof wees thans opnieuw arrest en legde M. eveneens een gevangenisstraf van een maand op. Aai Br. 1 1937 ts tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor tiet tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd: mr. P. J. M. Aalberse, minister van Stoat, lid van die Kamer. Op het Rapenburg te Leiden is tengevolge van het losschieten van een haak, de 26-jarige mili cien van het vierde regiment infanterie te Lei den. C. de Wolf uit Schiedam, van de achter klep van een vrachtauto gevallen. De jongeman werd met ernstige verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd. In den loop van den avond Is hij overleden. den Inspecteur der marechaussee wijze het gewenschte contact zou Met hem waren hierbij aanwezig de Inspec teur der koninklijke marechaussee, kolonel J van Selm. de administrateur bij het departe ment van Justitie mr. J. R. M. van Angeren hoofd van de afd. rijkspolitie enz. van genoemd departement, en nagenoeg alle districtscomman danten der rijksveldwacht. Minister Goscling sprak den nieuwen Inspec teur toe. Ook voor de samenwerking met het an dere corps der rijkspolitie, de Kon. Mare chaussee, ziet de minister alleen maar ver betering. De nieuwe en eerste impecteur der Rijks- veldwacht. de heer A. van Zoelen. Is Woens dagmiddag In het gebouw Laan Copes van Cattenburgh 55 te Den Haag geïnstalleerd. De Minister van Justitie, heeft de installatie verricht. In de cijfers van de ontwgrp-begrootlng van het Werkloosheldssubsidlefonds weer spiegelt zich eenlgermate de opleving, die in de achter ons liggende maanden gfch in den lande heeft geopenbaard. Het tekort van 7.545.000, dat het vorig jaar nog overbleef, is verdwenen. ■De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de bewerklngspremie voor vlas van oogst 1937 van telers, die tevens vlassers zijn en die het door hen geteelde vlas zelf tot vlas- lint bewerken en voor vlas, dat door leden eener coöperatie ter bewerking aan de betreffende coöperatieve fabriek wordt geleverd, is vastge steld op gemiddeld 33.70 per H.A. Nadat de Eerste Kamer gisteren haar afdee- lingen had samengesteld, ging zy heden over tot benoeming van de leden der Huishoudeiyke Commissie, der Gemengde Commissie voor de Stenographic en der Commissie van beroep voor de ambtenaren der Stenographlsche In richting. Dank zy de vry omslachtige wyae, waarop de Senaatsvoorzitter de stemmingen by deze benoe mingen pleegt te doen geschieden, nam deze weinig om het lyf hebbende bezigheid nogal wat tijd in beslag. Verrassingen deden zich hlerby niet voor; al leen deed het ietwat komisch aan, dat de belde N.S.B.-ers, de heeren Van Vessem en Maars- slngh, (van de vier N.S.B.-Eerste Kamerleden zyn er nog maar twee overgebleven na het „ver ongelukken” van de heeren Pont en Van Duyl) er in het begin een spelletje van maakten, hun stem op elkander uit te-brengen. Al dan niet als gevolg van ’t zachte gegrinnik, dat dit spel letje hier en daar uitlokte, veranderden de hee ren later van „tactiek” en stemden zy voortaan blanco. Van den heer Pont was bericht Ingekomen, dat hy voor het lidmaatschap der Kamer wenschte te bedanken. Zonder van veel emotie te doen blijken, deelde de voorzitter mede, dat hy de boodschap aan den minister van Binnen- landsche Zaken zou overbrengen. Ter tafel werd gebracht het Ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede, waarin de af- deelingen zich terstond gingen vermeien. Mor gen volgt daarvan de openbare behandeling. bederft. Er vormen zich fransen In Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meests laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. ktoar CARTER S LEVERPII.LETJES zullen zor- gemvoor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eincht Carter's Leverpllletjes. verkrijgbaar bij apothekers en drogisten In flacons van 0.75. Woensdagmiddag is op het terrein van de Steenkolen Handel Maatschappy aan de Oos- teiyke Handelskade te Amsterdam een onge luk gebeurd, waarby de 50-jarige arbeider G de W. het leven verloor. Hij geraakte bekneld tuaschen twee draad- rollen van een dryvende kraan. De man was onmiddeliyk dood. Het lichaam is vervoerd naar het Binnengasthuis. Uit de gegevens, die by het departement van Sociale Zaken geregeld binnenkomen, biykt, dat de gemeenteiyke uitgaven voor werkloozenzorg. waarin het fonds bydraagt, gedurende de eer ste vyf maanden van dit jaar gemiddeld onge veer 10 pet. beneden die van 1936 zyn gebleven. Er is geen reden, om een minder gunstig ver loop gedurende het resteerende deel van het jaar aan te nemen. In dit verband mag de opmerking worden gemaakt, dat, hoewel de toekomst zich hoop voller laat aanzien dan in een van de achter ons liggende crisisjaren, dit niet mag leiden tot een onderschatting van de moeiiykheden, die nog overwonnen moeten worden, alvorens de uitgaven voor werkloozenzorg zullen zyn ge daald tot een niveau, dat in redeiyke verhou ding staat tot de middelen, die de overheid uit de jaariyks terugkeerende inkomsten voor deze doeleinden kan afzonderen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeente-besturen medegedeeld, dat het in de bedoeling van de regeerlng ligt voor de berekening van de ge wone bydrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds voor 1938 de cyfers over te nemen van de schaal voor 1937. doch dat zij zich nog beraadt over de vraag, of verandering dient te worden gebracht in de wijze, waarop de factoren, welke thans by de bepaling van de gewone bydrage van belang zyn. worden berekend. In deze byeenkomst wilde de minister niet anders tot uitdrukking brengen dan dat deze dag van meer dan gewone beteekenis is, in de eerste plaats voor het corps ryksveldwaeht. Het corps bestaat sedert 1856. In de nieuwe functie van inspecteur ziet het vqpr het eerst zyn hech tere’ eenheid voltrokken. IIII.VEKHLM I. 1875 M. <8.00 VARA. 12.00 AIKO. I.oo VARA) 8.00 Grainofoon- muziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramo- foonmuzlek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12 00 Gratnofoonmuziek. 12 30 Eddy Olivers Band. 100 Kovacs La Jos’ orkest en soliste. 1.40 Pianoduet- ten. 2.Q0 Het Kovacs Lajos-orkest en so liste. 2.30 Pianoduetten. 3 00 AVRO- Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Kinderuurtje. 5 30 Orgelspel. 6 00 „The Lucky Birds’’ en solist. 6.50 Gramofoou- muziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Be richten ANP. 8.00 Viool en plano. 8 30 Causerie over de Frans Hals-tentoonstel- ling. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 VARA- Maandrevue m. m. v. VARA-Orkest en solisten. 10.00 ..Fantasia”. 10.30 Berich ten ANP 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. Naar het zich laat aanzien zal in de naaste toekomst, in grootere mate dan in de afgeloo- pen Jaren het geval Is geweest, emigratie naar overzeesche landen mogelyk zyn Ten einde de zich voonjoende emlgfatiemogciykheden zoo veel mogelyk te kunnen benutten en, waar noo- dig, op de meest doeltreflende wyze te kunnen steunen, is voor 1938 voor dit doel een bedrag van 80.000 uitgetrokken. Nu door de reorganisatie der-ontginnlngs- maatschappyen de gronden dier maatschappyen eigendom van het ryk zullen worden, zullen voortaan ook de exploitatie-uitgaven der in cultuur gebrachte gronden geheel ten laste van het ryk komen. De raming voor 1938 is in ver band hiermede verhoogd van 695.000 tot 1.575.000. Tegenover deze hoogere uitgaven staan ontvangsten wegens verpachting van lan- deryen en opbrengst van de producten der in cultuur gebrachte gronden. Hiervoor is in het ontwerp-Middelenwet voor 1938 een bedrag van 850.000 opgenomen. Voor het cultureele werk voor werkloozen wordt voor 1938 een bedrag ad 1.400.000 uit getrokken. fermassa's worden gegroepeerd. 1 worden gebiologeerd. Wat wordt geleerd? Steeds en steeds weer: be zuiniging. De millioenen vloeien, de schulden groeten, de cijfers stoeien... De eene is tevreden, de ander teleur gesteld. Doch in alle talen luidt de millioenennota steeds: betalen. We mogen nog zoo listig op boekhoud kundige wijze een niet sluitende be- grooting tot een sluitende willen pro- clameeren, maar als er geen geld in de beurs ts kan er niet betaald wor den. De les van elke millioenennota ts daarom: zorg voor uw inkomsten en voor het zetten van de tering naar de nering. Hoe 't ook bij de openbare kas kan gaan, voor ons huishoudentje is het funest in te koopen zonder geld te hebben om het te betalen. Het specu- leeren op geld in de toekomst heeft reeds menigeen ten val gebracht. We zullen niet over de millioenen vallen, dat doet hoogstens een minister. De eenvoudige burger struikelt over een dubbeltje. Daarom houden We het dubbeltje in eere! jW. by Ac DF.ÜT8CHLANDRKNDER. 1671 M. 8 30 Omroeporkest. 9 30 Berichten. 9 35 Pix- noduo en solisten 10.30 Berichten. 1050 13 30 Herbert Fröhlich en Charlie Al brecht met hun ork. (Om 11.05 Weerber Woensdagmiddag hebben twee rondreizende kooplieden, de 60-jarige J. H. uit Groningen en de 35-Jarige N., die uit Friesland afkomstig is. voor een logement in de Diezerstraat te En schede een hevlgen twist gekregen. Beiden trokken een mes en brachten elkaar verschil lende steken toe. N. werd ernstig aan hoofd, borst en schouders gewond en is in levensge- vaariyken toestand naar het ziekenhuis ver voerd. H. bekwam minder ernstige verwondin gen en is, na verbonden te «yn, in arrest ge steld. ten behoeve van het leggen van een duiker by den onbewaakten overweg in de Oos ter boer, naby Meppel. is Woensdag omstreeks half elf een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat een kabel knapte geraakte de 23-jarige arbeider E. Agterop met het hoofd tusschen twee omlaag vallende palen. De ongelukkige was terstond dood. Een andere arbeider werd licht aan den voet gewond. Het stoffeiyk overschot van Agterop. die In Hattem woonde, en sedert drie maanden ge huwd was, is naar het Ned. Hervormd diacones senhuls te Meppel vervoerd. De party tusschen Eliskases en Capa blanca werd na 82 zetten afgebroken ineen stond, welke kansloos voor den ex-wereld- kampioen mag worden genoemd. I i technische en hen toe. Ten slotte heeft kolonel Van Selm als ■pecteur der Kon. Marechaussee zyn volle me dewerking toegezegd en daaraan woorden van sympathie en gelukwensen toegevoegd. Over de plicljtobctrachtlng van vorige gene raties is men niet spoedig geneigd ongunstig u* oordeelen. Toch mag men gerust vaststellen, dat in de laatste jaren het corps als zoodanig sterk is vooruitgegaan en dat die voorultgani’ als het ware op natuurlyke wyze geteld heelt tot den Asch van een eigen corpschef, welk verlangen ook uit het corps zelf meermalen u> vernomen Ook de districtscommandanten zui len de hechtere eenheid toejuichen. Eenheio in leiding en eenheid in beheer. Beheer is een misschien wat te buigeriykc administratieve term. Het is wel dcgeiyk de be doeling en de verwachting, dat het corps onder zyn nieuwen inspecteur nog beter in staat zal zyn, zyn taak te vervullen. Die taak bestaat in de deelneming aan de uitoefening der rykspo- Utiezorg, waartoe in artikel 2 van het Ryks politiebesluit 1935 de rykspclitie allereerst i» aangewezen. a Als voorname onderdeden van die taak noem de de minister: de opleiding der jonge ryksveld- wachters, de verdere ontwikkeling der ervarenen de regeling van den verkeersdienst, den dienst te water in het byzonder dien op de groote rivieren, den ryksspeurhondendienst. de oefe ningen in verband. Al deze onderwerpen zullen de byzondere aan dacht en zorg van den inspecteur vragen. De vraag kan opkomen, of de instelling van de nieuwe functie ook wyziging brengt in taak •n bevoegdheid van andere functionarissen en organen De minister antwoordde met overtuiging: al leen tot hun verlichting. De bepaling van den inhoud van de taak welke met den term rykspolitlezorg wordt aan- geduld, biyft voor en na by de p.p.g.g. fungee- rende als directeuren van politie en .n laatste en opperste instantie by den verantwoordeiyken minister van Justitie. Wel is er deze verandering, dat de p.p.gg worden ontheven van hun eigenlyke beheers taak. Uit dit alles volgt intusschen niet dat de in specteur van de ryksveldwaeht alleen een be heerder en administrateur zal zyn. Hy Is wel degeiyk leider van het corps In dezen zin. dat zyn voorname taak hierin' is gelegen, dat het corps nog beter geschikt wordt gemaakt voor de uitoefening van zyn taak. In de fabriek van de Quaker Oats Graanpro ducten N. V„ aan de Brielschelaan ^Rotterdam is de 17-jarige E. J. Carsten, wonend In de Rdse- straat te Rotterdam, doordat de trapleer, waarop hy stond, onderuit gleed, van ongeveer twee me ter hoogte gevallen. De jongen werd daarby ge grepen door een draaiende as van een der ma chinerieën, waardoor hy eenige malen in het De nationale commissie voor E. H. B. O. heeft dezer dagen opgericht onderafdeelingen voor E H. B. O. te Liempde (N.-Br.) en te Apeldoorn. In Liempde traden 60, in Apeldoorn ruim 200 leden tot de nieuwe vereeniging toe. In beide J j plaatsen had de vergadering een zeer enthou- t siast verloop, waardoor de E. H. B. O. in Wit- j Gele Kruisverband weer twee krachtige onder- afdeelingen rijker is geworden. In Breda werd Maandag een propaganda- en demonstratieavond ten behoeve van de oe- 4- staande RJC. E. H. B. O.-vereeniging. gêorganl- i seerd. Niet minder dan 60 personen bezochten deze byeenkomst, waarvan het resultaat was. De studie-commissle Inzake economische voorlichting voor katholieke in stellingen (bestaande uit de heeren mr. H. A. J. Drost, advocaat en procureur te Laren; den Zeereerw. pater Raphaël Gooyer, O.Carm., pro curator van den Carmel te Nymegen; Hans Schnabel, hoofdredacteur van den Technlschen Gids voor kath. instellingen, Heemstede; J. A j Stalpers, administrateur van het St. Joseph- ziekenhuis te Eindhoven en Ing. K. W. G. J. Stoffels, president-regent van het St. Bernar- dus-gesticht te Amsterdam) deelt ons mede, dat als resultaat vaiT haar bemoeiingen by stich tingsbrief van 13 September j.l. in het leven werd geroepen de stichting Technische en Eco nomische voorlichtingsdienst voor katholieke Instellingen. Het secretariaat is gevestigd Heerengracht 32, i Amsterdam (C.) Als offlcieele organen van de stichting werden i.. Wolfs te Ei bergen, vox aangewezen de Technische Gids en de Voeding- Schulte heeft wederom een fraai succes ge boekt door Dinsdag te Hoogerhcide In een weg- wedstryd over 126 K.M. te zegevieren met eer- voorsprong van 1 min. 18 sec. op Güzen. Vet baak. Hellemons en Slaats. De uitslag was: 1. Schulte, 126 K.M. in 3 uur 14 min. 34 sec.; op 1 mln. 18 sec.: 2. Gyzen, 3 Vetbaak, 4. Hellemons, 5. Slaats; op 4 mln. 5 sec.: 6. Van Amsterdam, 7. Stults, 8. P. van Nek. 9. Motké; op 7 mln. 45 sec.: 10. B. Franken, op 8 mln. 20 sec.: 11. Van Glnderen, 12. Reu- ten; op 8 min. 25 sec.: 13. Gommers, 14. Mart. Heeren; op 9 min. 30 sec.: 15. Van Overweel, 16. J«h. Heeren; op 9 mln. 40 sec.: 17. De Groo te (eerste Belg); op 9 mln. 45 sec.: 18. Nuyten: op 10 mln. 15 sec.: 19. Kuiper; op 11 min. 30 sec.: 20. Bronger. De uitslagen van de Woensdag, in de tiende ronde van den achtkamp in Oostenrijk ge speelde partyen luiden Ragosin wint van Reshevsky; Petrov remise met Flohr; Fine remise met Keres. Eliskases—Capablanca afgebroken In verloren stelling voor zwart. De party tusschen Petrov en Reshevsky werd in de middaguren opnieuw voortgezet, doch voor de vierde maal (thans na 90 zetten) afgebro ken. De stand na de tiende ronde is: 1. Keres 7H pnt; 2. Fine 6 pnt.; 3. en 4. Reshevsky en Capa blanca, ieder 5 pnt. en een afgebroken party; 5. Flohr 5 pnt.; 6. Ragosin 4H pnt.; 7. en 8. Eliskases en Petrov, leder 2’4 punt en een af gebroken party Het damegambiet in de party Ragosin—Res hevsky werd door den Amerikaan Slavisch ver dedigd. De Rus speelde uitstekend, won de kwaliteit en besliste na 35 zetten de party in zyn voordeel. De laatste zetten had Reshevsky gedaan met een vollen toren achterstand. Ook Flohr verdedigde zich Slavisch tegen Petrov. Het werd echter een rustige party, en na 34 zetten werd een stand bereikt, waarbij tot remise besloten werd. FineKeres eindigde na 42 zetten in remise. De Estlander paste de Gruenfeld-variant van de Konings-Indlsche party toe. Wie gedachj mocht hebben, dat het een rustige remiseparty zou worden, kwam bedro gen uit. Fine speelde zeer scherp, maar Keres niet minder. De stelling was soms zeer ingewikkeld, voor beide spelers. Na 28 zetten was Fine gedwongen, een stuk te offeren, waarvoor hy twee pionnen verkreeg. Het offer bleek correct te zyn. er kwam een stand op het bord, waarin slechts remise het slot kon vormen. Deze slotstelling luidde: Wit Fine: Kfl. Lg3. pionnen op f3. g2 en h3. Zwart Keres: Ke6, Lb2, Pg5, pion op f5. Wy vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 6 tot U September bedroeg: 42371 CV. j. 44272). Van de toekenning 1937 zyn van 1 Januari tot 11 September ih totaal aangebracht 1218530 (v. J. 1.431.644) merken. By de beoordeeling dezer cyfers dient niet uit het oog te worden verloren, dat dit Jaar 6 pet. minder biggenmerken zyn toegekend dan vo rig jaar. i 1 Met het ultapreken van zyn volle vertrouwen in den nieuwen chef besloot minister Gosellng zyn toespraak. De heer Van Zoelen beantwoordde deze rede mét woorden van dank en met de plechtige verzekering, dat hy er naar zal streven om de ryksveldwaeht tot een nog grootere eenheid ie brengen, daarby vertrouwend op den steun van den minister van Justitie en van den chef der 5e afdeeling van het departement. De verhou ding tot dezen chef, den heer Van Angeren. was steeds buitengewoon aangenaam, ultte spreker de verwachting, dat hy ook met op prettige mogen on derhouden, in het belang van de belde deelen der rykspolltle. De heer P. J. H. C. Herten, uit Utrecht, de hieraan als oudste van de districtscomman danten der R. V. W. eenige woorden namen: Dinsdag is in hotel Trier te Soestdyk de druk bezochte 62e algemeene vergadering van „Nos jungunt rosae gehouden. De voorzitter, jhr. P. P. de Beaufort, opende deze bijeenkomst met een rede, waarin hy de belangrykste gebeurtenissen van bet afgeloopen jaar de revue liet passeeren. Er zyn vele en byzondere banden, die het koninklyk huis met de vereeniging verbinden. Jarenlang was H. M. de Koningin-Moeder beschermvrouwe en nadien H. M. de Koningin. Steeds heeft de koninklyk» familie veel belangstelling doen biyken voor het wel en wee der vereeniging en mocht d» vereeniging medailles van het koninklyk huis ontvangen voor haar tentoonstellingen. Haar viel de zeldzame eer te beurt de eerste me daille voor een rozententoonstelling te ontvan gen van Z. K. H Prins Bernhard. De vereeniginc heeft haar belangstelling ge toond by het huweiyk van H K. H. Prinses Juljana en Z. K. H. Prins Bernhard door aan bieding van een volledig rosarium. De vereeniging zal. op gedaan verzoek. gaame< medewerken aan de In ’t voorjaar van 91ST April te houden Primavera tentoonstelling in Rotterdam. De rekening en verantwoording, jaarverslag en begrootlng werden ongewyzigd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren E. J. Ludding, F. J. Abbing en C M. F. van Rossem werden herkozen en de heer H. Buisman Het was wederom een Slavische verdediging van het damegambfët. Aanvankelyk werd er zeer ve^l geruild, zoodot .men de gedachte had, dat beide spelers op een snelle remise aanstuur den. Er ontstond een eindspel van looper plus paard plus 6 pionnen aan belde zyden. De situatie bleek voor den Cubaan echter zeer moellyk te zyn, op een gegeven moment dacht hy 70 minuten over een zet na en bood toen remise aan, hetgeen door Eliskases geweigerd werd. In de middagzitting deed de Oostenryker twee minder sterke zetten en men dacht toen, dat Capablanca zich nog wel uit de moeilijke situatie zou weten te redden. Doch Eliskases herstelde zich, speelde fyntjes verder, won eerst den »-pion en later den h-pion. Na 82 zetten werd de party afgebroken in den volgenden stand: Wit Eliskases: Kg5, Lh5, pionnen op b6enh4. Zwart Capablanca: Kc6. Le2. Zwart is aan zet. Capablanca kan de party direct opgeven, daar hy niet kan verhinderen, dat de h-plon direct promoveert. De party tusschen Petrov en Reshevsky werd voortgezet en na 90 zetten voor de vierde maal afgebroken. Petrov wist een pion te winnen en staat er gunstig voor. De stand by het afbreken was: Wit Petrov: Kb3, Lg3, pionnen op c4, d6, e4, f5. Zwart Reshevsky: Kc7, Pd7, pionnen op c5, e5. g7. Heden, Donderdag, wordt de elfde ronde ge speeld met de volgende partyen: FineRagosin, Keres—Petrov, kases, CapablancaReshevsky. RADIO PARIS, IMS M. 820 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.5o Ibos-orkest en zang. 4.30 Trloconcert 5.50 Planovoor- dracht. 6 05 Zang. 7 30 Plsnovoordracht. 7 50 Viool en plano 8 50 Zang 9.20 Ge varieerd concert. 10.50 Gramotoonmuzlek. 11.3013.50 Omroeporkest. drag ia verantwoord de koopprys van voor noemde hoeveelheid tegen 0.40’ per kg. af fabriek. Uitgetrokken is een bedrag ad 240.000 voor de distributie van zecvisch en een bedrag ad 240 000 voor de distributie van pl.m. 2.000 000 blikken groenten aan werkloozen en armlasti gen. Dit bedrag is geraamd voor de verwer kingskosten van aan de veilingen doorgedraal de en door het departement van .Economische Zaken aan het departement van Sociale Zaken ter beschikking gestelde groenten tot groen ten in blik. Uitgetrokken is een bedrag ad 360 000 voor de distributie van pl.m. 300.000 blikken soep 1 en een bedrag ad 180.000 voor de distributie vau pl.m. 10.000.000 kg. versche groenten aan werkloozen en armlastigen, voor een deel be staande uit aan de veilingen doorgedraaide en door het departement van Economische Zaken aan het departement van Sociale Zaken ter be schikking gestelde producten, voor een deel be staande uit door het departement van Sociale Baken aangekochte (wlnter-)groenten. TJihtetrokken Is ten slotte een bedrag ad j “450 000 voor kosten, die mogelyk gemaakt zullen moeten worden In verband met de dis- i j tributie van nog meer producten. Tevens dient I i deze post tot dekking van eventueele hoogere i kosten ter zake van de distributie der boven- j? genoemde producten. I i Nu de mogeiykheid is geschapen, dat de gronden, welke tot nu toe zy het dan ge- financierd door den staat door de ontgin- i ningsmaatschappyen e.d. ten behoeve van de ontginning door werkloozen werden aangekocht i! aan het Ryk komen, acht de regeerlng het al- kszins verantwoord, dat deze vorm van werk verschaffing. zoo mogelyk bevorderd wordt. Dit kan geschieden door op grooter schaal dan tol dusverre daarvoor geschikte terreinen koopen. In verband hiermede is 470.000 meer uitgetrokken. KEULBN, 456 M. 8.50 Omroepschram- melenaemble. 13.20 Vcrzoekconcert. 1.35 Omroeporkest. 3 35 Gevarieerd concert. 4.20 Omroep-Amusementaorkest. 5 35 Zang en plano. 8.35 Omroeporkest en so listen. 8 30 Madrigaalvereenlglng Aken, een kamerorkest en solisten. 9.35 Repor tage. 10.50—12 20 Herbert Fröhlich en Charlie Albrecht met hun orkesten. Aan de begroeting van volgende ontleend In verband wet voor kantoren, men Invoering dier wet hotels, de veiligheidswet, de rytUdenweU wet op het algemeen MENADO, 22 Sept. (Aneta) Gisteren 'om streeks 17.45 uur (J. T.) is hier een hevige aardschok geconstateerd, welke circa veertig seconden ganhield. De richting was Noord- Zuld. /- BATAVIA, 22 Sept. (Aneta) Het meteoro logisch observatorium registreerde gisteren een matige beving te 17.14 (J. T.) op een afstand van 2100 K.M. De richting was Oost-Noord oost. Reg. King's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Northern-orkest. 7.30 „In your gar den", causerie. 7.50 Relais uit Amerika. 8 20 BBC-Theaterorkest en solisten. 9.25 Orgelconcert. 10.00 Berichten. 10.20 .Autumn variety", causerie. 10.35 Tur ner Strijkkwartet en soliste 11.30 Am brose's Band en solisten. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). IIILVER.SIM II, 301 M. (Algemeen pro- granuna, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 12 00 Berichten. 12.15 Ensemble v. d. Horst. 2.Oo Vondel-herdenking. 3-45 Gra mofoonmuziek. 4.00 Orgelconcert. 5 00 Gramofoonmuziek. 5.15 Alt, plano en cel^ lo. 6 30 Tuiubouwpraatje. 7.00 BerichteïO 7.15 Boekbespreking. 7 45 Reportage. 8.0o Berichten ANP Herhaling SOS-berlcbten. 8 15 NCRV-Orkest. 9 00 ..Menschen met vacantie", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Sport- 'praatje. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna schriftlezing. Voor de koeten van de levensmiddelendistri butie Is voor 1938 geraamd 6.700.000. ter toe lichting waarvan nog het volgende wordt op gemerkt In verband met den aanwezigen voorraad ge bakt In blik, welke waarschyniyk tot einde 1938 toereikend is, zyn geen productiekosten voor dit artikel geraamd. Uitgetrokken is een bedrag ad 2.400.000 voor de distributie van 6008 ton onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen. In dit bedrag is verantwoord de koopprys van voornoemde hoeveelheid tegen f 0.40 per kg af fabriek. Uitgetrokken is een bedrag ad 2.400.000 voor de distributie van 6000 ton bak- en braad vet aan werkloozen en armlastigen. In dit be drag ts verantwoord de koopprys met de invoering van de arbeids- alsmede de voorgeno- voor koffiehuizen en -de -1 verbindend en het on verbindend verklaren van bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten en de wet in zake de verdeeling van den beschikbaren ar beid 1937 is het noodig, den dienst der ar beidsinspectie opnieuw met 10 controleurs en 9 schryvers of administratieve ambtenaren te versterken. Voor het wordt f 13.900.000 aangevraagd. HRI SSEL, 33Ï en 484 M. 3Z2 M.: 13.30 Oramofoonplaten. 12 50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.2Ó Gramofoonplaten. 5 20 Populair concert. 6.20 Salonorkest. 7.20 Vioolvoordracht. 8 20 Nationaal or- k keat. 10.30—11.20 Omroepdansorkest. 40484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 ^Salonorkest. 130 Kleinorkest. 1.5q Zang. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Om roeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Brahms-concert. 7.35 Klarinetmuziek. 8.20 Voor oud-strijders. 9.401030 en 10-30—1130 Gramofoonmuziek. Dertig duizend toeschouwers woonden Woensdag in het Ibroxpark bij Glasgow de ontmoeting by tusschen de elftallen van de Schotache en Engelsche League. Schotland won met 10, nadat de rust met blanken stand was Ingegaan. Delaney scoorde het eenige doelpunt Aan de Rijksbegrooting van Onderwy». Kun sten en Wetenschappen is het volgende ont leend. Toegestaan voor 1937 was f 142 264 486. geraamde beloop voor 1938 is f 142.252.533 11953 minder. By de raming van de uitgaven voor het dienstjaar 1938, aldus de toelichting, moet in de eerste plaats rekening worden gehouden met het jaariyksch accres aan uitgaven als gevolg van de toeneming van het aantal leerlingen by verschillende takken van onderwy». de toeken ning van periodieke salarisverhoogingen, de hoogere bydragen ex artikel 36 J. artikel 157 oer pensioenwet 1922 aan het algemeen bur- geriyk pensioenfonds, en». Dit accres kan op ton minste 23 mlllioen worden geschat. Verder zyn de uitgaven voor de materieele be hoeften in verband met de styging der pryzen in totaal rond 500.000 hooger geraamd. Dit bedrag zal niet voldoende zyn rfm de prysstlj- ging op te vangen. Op deze behoeften wordt echter tevens een niet onbelangryk bedrag be zuinigd. Zou uit hoofde van deze twee factoren het elndcyfer van dit hoofdstuk dus rond 3 A ƒ2.', millioen hooger zyn, daartegenover staat, dat van de z.g. perspccticf-besparingen in 1938 ƒ3.1 millioen kan worden geëffectueerd. Door verder de uiterste zuinigheid te betrach ten. kan het totaal van dit hoofdstuk ƒ11.953 lager dan voor 1937 worden geraamd. Meer wordt o. a. aangevraagd voor mate- fleele uitgaven van de Ryksuniverslteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en de Techni sche Hoogeschool te Delft, respectievelyk ƒ30 162, ƒ60 125. ƒ23.371 en ƒ105815. Meer wordt o. a. aangevraagd voor het by zonder gewoon- en uitgebreid lager onderwys 563.000. voor het buitengewoon lager onder wys ƒ41.300. voor uitgaven in het belang van het uitgebreid lager onderwys 17.000. Minder wordt o a. aangevraagd voor bydra- gèh aan gemeenteiyke en byzondere kweekscho len 80.715. voor toelagen aan- kweekellngen van deze scholen 12.800 en voor het openbaar ge woon en uitgebreid lager onderwys /651.3M> Minder wordt o. a. aangevraagd voor deel neming aan het garantiefonds voor de in 1937 gthouden** Wereldjamboree der padvinders 17.500. Voor den bouw van kazernes voor het te' stichten garnizoen te Apeldoorn van de - Konlnk- lyke landmacht is vanwege het departement van defensie aan onderscheidene personen en lichamen aanbieding van geschikte terreinen gevraagd, waarby als elsch gesteld is, dat zy niet by fabrieken mogen liggen. Volgens de 1N. R. CL zal na de groote legeroefenlngen keuze uit de aangeboden terreinen worden gedaan. DROrrWTCH. 1500 M. 11.40—1150 Pia- novoordracht. 13.10 Alt en orgel. 13.50 Henry Hall's Band. 1.353.20 Trjooon- cert. 4.30 .Lionel and Clarissa", operette 5.10 Gramofoonmuziek. 5.2o Zang. 5.40 dat ruim 100 nieuwe leden toetraden. i 1 ■i 11 ‘I i i I I i i I I I i I I i rond werd geslingerd. O. heeft daarby vry ernstige Inwendige kneuzingen en een gebroken rechterarm opgeloopen. Per auto van den ge neeskundigen dienst is hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hy is opge nomen. en U zult *8 morjrni „kiplekker** uit bed fiprln<eMt Eiken dar moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafm-heiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, hete-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 20