aan het Meer van Genève Het Openluchtspel ‘ivordt nog slechts twee dagen h „Nieuwe Zakelijkheid” r VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 Spanje niet herkozen ipjjen Rpad U moogt dit niet missen ook ZONDAG geldig Ih voorverkoop genomen kaartpn zijn HEDEN en I AUTOMOBILISME RALLYE MONTE CARLO De Nederlanders te Nanking Oplichting i TE SNEL GEREDEN Geen hazardspel Keelomknelling HET SINT MELANIAWERK Bureaucratie Cursus architect Tilburgsche bijen- Poging tot inbraak Sterrit valt samen met de R.A.I.-tentoonstelling Oorlog rendeert niet, daarom vrede Opslagplaats in vlammen Overgegaan naar de militaire Luchtvaartafdeeling te Bandoeng in het park Groenendaal ingang bij 7 Molentje) te Heemstede opgevoerd en wel Vrijdag 24 en Zondag 26 September AANVANG 8 UUR KAARTEN AAN DE LOKETTEN Drukbezochte jaarvergadering te Den Geen nieuw serieus onderzoek noodig K.L.M.-RADIO-TELEGRAFIST VAN DER MOLEN DE BURGEROORLOG IN SPANJE SPEELAUTOMATEN IN WINKELS HAARLEMMERMEERSCHE GEBEURTENISSEN DE STAKING BIJ TWENTHE- RIJNKANAAL I I 1 /I Geadviseerd zich op een Itali aansch schip in veiligheid te stellen Da meewarige Eden en de preek van den duivel Mededeelingen over de toepassing der non-interventie-politiek en honingmarkt Auto tegen een boom gebotst 1 Kalverenliefde voor bloemen en een keelomknelling Aanrijding’ Orgel en danstent door het vuur vernield Een belangrijk onderdeel van de spoorweg werken te Utrecht nadert zijn voltooiing. Onze foto geeft een doorkijk op Jtet nieuwe moderne spoorwegpostkantoor om- V. (Bijzondere correspondentie) des de aan te 4 Lf het t. t. voorzien rechtbarik gaf vrijspraak ge- 2U CfodttuityeJieh. n m Op deze wijze tracht men in Arkansas (Vereen. Staten) roekelooze weggebrui kers tot voorzichtigheid aan te sporen 5 5. la nX bewijze ,van voorbeeld eenige te sommen van de herbewapening. ;n naam ordt ge- t over Stich- 1. L M 5. ie Een hoofdagent van politie was zoo gelukkig in den nacht van X op II Juli jX te Zaandijk te rd S. Mgr. het g i. Toch zou het droevig lijn, wanneer de een dracht der naam van geen hooger beginsel dan dat de nlet-rendabilltelt van den oorlog. De schillenboer merkte op, dat het maar kleine kalveren waren en een klein tuintje Volgens den afstand tusschen zijn uitgespreide armen zou het tuintje selfs niet meer dan een paar kalfsoogen groot zijn geweest. „Bij u schijnt alles in miniatuur te zyn. grapte de rechter. De Ambtenaar van het O. M. wilde over de grootte van de kalveren niet twisten, maar de afmetingen van den tuin leken hem nu niet zoo bescheiden toe, als verdachte die blijkbaar een bescheiden mensch is. wilde doen gelooven. De elsch was echter toch zeer bescheiden: 5 boete. Té bescheiden vond de rechter, die 10 boete gaf. de kale hal van het Bailment Electoral, met haar geel- en bruinge verf de tribunes haar krakende planken vloeren een even plech tige en opwekkende atmosfeer ademt als een gewestelyk veillngslokaal. naties gevraagd zou worden In van Op de vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Visser betreffende de toe passing van de non-lnterventlepoUtiek ten aan zien van de gebeurtenissen in Spanje en be treffende optreden door den Volkenbond ten einde de Spaansche regeering te helpen haarvestlgd. Op de vragen van het communistische Tweede Kamerlid De Visser betreffende het instellen van een onderzoek in verband met de staking van by het Twenthe-Rjjnkanaal te Wierden te werk gestelde werklooze arbeiders heeft de mi nister van Sociale Zaken geantwoord, dat hl) voor een nieuw serieus onderzoek geen aanlei ding vindt. De betrokken arbeiders weten, dat zij, zoo zy daartoe den wensch te kennen geven, onver wijld weer by de werkverschaffing kunnen wor den geplaatst, zoodat zjj het In eigen hand heb ben. of de moeilijkheden in hun gezinnen al dan niet zullen blijven voortbestaan. 1 1 i Vanwege het Nederlandsche consulaat- generaal te Shanghai werd den“ fceder- landers te Nanking (hoogstens e«ó vijftal) getelegrafeerd zich in verbinding te stellen met de Itallaansche ambassade, welke zich bereid had verklaard de Nederlanders, in dien plaats beschikbaar, aan boord te pe- men van een op veilige ligplaats te Nan king aanwezig Italiaansch schip. Nadere berichten zijn bij de Nederlandsche regeering nog niet ontvangen. Op Woensdag 29 September zal te Tilburg voor de tiende maal de bekende najaars- byen- en honlngmarkt gehouden worden. Er wordt een groote aanvoer verwacht. zeevaart te Amsterdam en kwart! in 1924 als stuurman bij de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" in dienst. Jn Januari 1934 werd hy volontair bij de radik-afdeeling der K.L.M. en In Juni van dat jaar trad hij als boordtelegra- flst In vasten dienst by deze maatschappij. Ook dit Jaar bestaat er wederom gelegenheid als toehoorder een of meer series lessen te volgen. De cursus wordt geopend met een serie van tien lessen door pater dr. Joannes O. M. Cap. over „Kunstphilosophie”, Donderdacht ongeveer half 2 is brand ont dekt In een loods, achter het pand van de fir ma Moilemans in de Zuiderstraat te Helmond. De loods dient als opslagplaats voor de firma Moilemans. die op kermissen reist. Ook thans waren een orgel, een danstent, wagens en nog tal van andere voor het bedrijf noocflge zaken in de loods ondergebracht. Het orgel en de danstent waren juist Woensdagavond uit Ber- llcum naar Helmond gebracht. De brandweer van Helmond wist het vuur tot de loods te beperken, zy kon echter niet verhinderen, dat de loods met den zoo brand baren inhoud geheel uitbrandde. Een truck met aanhangwagen, door den ondernemer vóór de loods neergezet, kon bijtijds worden weggere den. De schade, welke op ongeveer zevenduizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. dale luchtvaartopleldlng der militaire marco nisten. De heer 8. van der Molen werd 27 Juni 1905 te Alkru—r geboren. Na ayn middelbare school opleiding bezocht hy de kweekschool voor de Het ongeveer half October verschijnende re glement van den as. zeventienden sterrit naar Monte Carlo bevat in verschillende opzichten wijzigingen met de vroeger geldende regelingen. Vooral In de pun ten waardee ring der verschil lende routes heeft men nog al veranderingen aangebracht. De aankomst-dag te Monte Carlo is Zater dag 29 Jan. as., zoodat de Sterrit ditmaal niet Vlak vóór, zooals In 1936, doch vrqwel midden in de R. A. I.-tentoonstelImgsdagen valt van Nederlandsch standpunt bezien een betreurens- waardige omstandigheid In verschillende op zichten! De K. N. A. C„ die dit zag aankomen, heeft in Monaco stappen gedaan om de Rallye- data verschoven te krygen, doch het was den organisatoren helaas niet mogelijk, aan desbetreffend verzoek te voldoen. Voor de startplaats Amsterdam werd het puiiten-aantaj van 468 gehandhaafd, doch met betrekking tot deze route Is er toch een nieuw- tje, tevens geldende voor alle andere deelne mers. die de Belgische hoofdstad aandoen, m. a. w. de ..Noordelingen". Van Brussel zal niet meer op Parus, doch op Reims moeten worden gereden, en vandaar naar Dyon. Behalve In Reims, In Grenoble en in Rodez komt ook In Ulm een nieuwe contróle. Het voorgeschreven algemeen moyenne biyft 40 K.M. per uur, ver hoogd tot 50 K M per uur over de laatste 120) K M van elk parcours. Ten aanzien van de eischen. waaraan de deelnemende wagens moeten voldoen, zal het reglement de belangrijke nieuwe bepaling be vatten. dat slechts gesloten wagens en Cabri olets met ten minste vier zitplaatsen in de groote. en ten minste twee zitplaatsen in de kleine <1.5 liter-) klasse, aan den Sterrit kun nen meedoen, terwyi de carrosserle-afmetlngen boven bepaalde minima moeten blyven. Ten slotte zy nog vermeld, dat de steeds stu kende belangstelling voor dit unieke sport evenement In ons land er toe nee ft geleld, dat van Nederlandsche zijde voor den Sterrit van 1938 niet minder dan 14 prijzen beschikbaar zyn gesteld! Naar wy vernemen heeft het ministerie van Bultenlandsche Zaken Woensdag een telegram ontvangen van den consul-generaal der Ne derlanden te Shanghai, waarin deze mededeelde, dat de Japansche admiraal Hasegawa dezer dagen den buitenlandschen vertegenwoordigers te Shanghai geadviseerd heeft, hun landgenoo- ten te Nanking aan te Iaden, deze stad vóór 21 September om 12 uur te verlaten wegens ge vaar voor leven en eigendom, aangezien Japan Nanking beschouwt als hoofdbasis van de Chl- neesche militaire macht. geweest, die de balans ten rcla hebben doen doorslaan En daarbij waren, wat de laatste betreft, ook gronden in het spel, die met de huidige Spaan- sche crisis niets .an doen hebben, nl. de te genzin, dien deze .naties in het algemeen toonen tegen de herkiezing van niet-permanente raads leden na afloop van hun eersten termUn. Ver der duiden de vyf ongeldige of blanco-stem men op tal van twijfels en aarzelingen. Hoe dit ook zy, de uitslag van deze verkiezing heeft in elk geval vermeden, dat de herkiezing tot een hulde-demonstratie voor de Valencia-regee- rlng gemaakt werd, een demonstratie, waartoe de toestanden in haar gebied nu niet bepaald aanleiding geven. De indruk van dezen stemmingsuitslag maak te, dat mr. Eden bijna onopgemerkt zyn plaats aan den sprekerslessenaar Innam. En de ietwat monotoon-zakelijke betoogtrant van den Brit schen minister, met een doffe stem voorgedra gen, had de afgevaardigden nog een tydlang in hun gepeinzen kunnen laten, indien de rede naar niet reeds spoedig een merkwaardig en zelfs zonderling accent had laten hooren, dat alle ooren deed spitsen. Om te betoogen, hoe treurig de huidige politieke toestand Is, begon mr. Eden cijfers op waartoe Groot-Brittannlë zich door dien toe stand genoopt ziet. Aan oorlogsschepen staan 450.000 ton op stapel, niet meegerekend, w*at dit jaar reeds te water gelaten Is, nóch wat reeds Is goedgekeurd, maar nog niet werd begonnen. De bemanning groeit in geiyke proportie. „Slechts by zeldzame gelegenheden in onze geschiedenis Is zulk een krachtsinspanning op vlootgebied voorgekomen.” Wat de luchtvaart betreft, „Is een formida bele toename van zoowel offensieve als defen sieve kracht bereikt." En hetzelfde, verklaarde Eden, geldt op andere gebieden van bewape ning. Een 38-jarige hoof donder wij eer uit Alphen aan den Ryn heeft Sint Bureaucratlus in al zyn ambtelijke grootheid leeren kennen. Hl; vroeg in Den Haag een rybewijs aan, omdat hy in Zuld-Hoiland woont. Dat rybewys had echter erg veel tyd noodig om te ontstaan en tenslotte arriveerde het uit Haarlem, waar het heelemaal nietaangevraagd was. De Haarlemsche ambtenaren deden er op den koop toe nog het verwyt aan den onderwijzer by, waarom hij het in Haarlem had aange vraagd. Dit laatste was in het geheel niet ge beurd. Inmiddels had hy zijn motor, waar hy niet buiten kan. zonder rybew*ys gebruikt, maar dat is nu eenmaal strafbaar en kostte hem toen hy in de Haarlemmermeer reed een ■|bekeurin^«m thans op de zitting van den kan tonrechter ~J ff boete' ténzy hy liever 4 dagen gaat .ritten". Woensdag werd te 's-Hertogenbosch de vyf- tiende druk bezochte algemeene jaarvergade ring van het „Sint Melanlawerk” gehouden in Huize Lohengrin onder presidium van mevr. Steins BlsschopHerckenrath uit Amsterdam. Na een vóórvergadering van het hoofdbestuur was er een reünie van besturen, corresponden ten, donateurs en belangstellenden, waarop te twee uur n.m. de algemeene vergadering opend werd door de presidente, die in haar openingsrede dankbaar memoreerde, dat Dr. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, beschermheerschap had willen aanvaarden. Telegrammen werden verzonden aan den Aarts bisschop. den Blsschop van •s-Hertogenbosch en aan H. M. de Koningin. Het nieuwe Melanla-vereeniglngsvaandel, vervaardigd door een Javaanschen jongen en een Javaansch meisje werd voorts aangeboden. Een voorstel der afd. Arnhem om het be stuur in te krimpen, voorlooplg met één lid, werd iia toelichting door de afdeeling met 21 tegen 30 stemmen en 3 blanco verworpen. Aan de orde was voorts verkiezing van het hoofdbestuur. Mej. E. Boers, directrice van het Centraal Bureau, werd herkozen; in de vaca ture mej. A. van Woerden, secretaresse der afd. Den Haag werd de candidate der afd. Arnhem, mevr. C. Schmutzervan Ryckevorsel, eerelid van het Sint Melanlawerk voor Java, gekoaen. Mevr Hardijzer nam ontslag als hoofdbestuurs lid en haar werd door de presidente een harte- Hjk woord van dank gewyd. Een voorstel tot wijziging der statuten en aanvulling van het huishoudelyk reglement, ingediend door de afd. Den Haag, werd na af wijzend advies van het hoofdbestuur niet aan vaard. Besproken werd voorts het S.M.W. In In die. De voorzitster besprak met lof het Sint Me- lanla-blad, dat is uitgegroeid tot een forsch en lezenswaardlg maandblad. Pater Prof. Dr. D. Franses O.F.M.. algemeen geesteiyk adviseur, hield een zeer interessante en stichtende lezing over de H. Melania, pa trones van het St. Melanlawerk. Na n dankwoord van de presidente volgden rondvraag en sluiting. Met het K.L.M.-vliegtuig „Torenvalk", dat bestuurd door gezagvoerder Fryns. Donderdag middag op Schiphol arriveerde, Is de bekende radlo-telegraflst. de heer S. van der Molen, van zyn laatste reis als K L M -marconlst uit Indlë teruggekeerd. In het begin van November zal hy als pas sagier en dan per boot weer naar Indlë ver trekken. by die gelegenheid vergezeld van zyn familie en voor den tijdsduur van minstens zes jaar. De heer Van der Molen is nameiyk be noemd by den nieuwen radiodienst van de mili taire luchtvaartafdeeling te Bandoeng. Tot nog toe bestond in Nederlandsch-Indië vrijwel geen militaire luchtvaart-radiodiensL Voorzoo ver de Indische militaire luchtvaart ”n radlo-organlsatie had, werd daarin door den radio-dlenst van de genie. Nu echter de Indische weermacht de be schikking krijgt over een groot aantal Glenn Martin-vllegbooten, verandert de situatie. De zware bommenwerpers worden uitgerust met de modernste radlo-lnstallatle en zelfs voorzien van boordpellers. zoodat ook een ge heel nieuwe grondorganlsatle opgebouwd moet worden. De heer Van der Molen zal als civiel ambte naar worden toegevoegd aan den commandant van den militairen radiodienst der genie te Bandoeng en o.a. belast worden met de spe- •ouverelnitelt «ver haar grondgebied te her stellen. heeft de minister van Bultenlandsche Zaken a.L om. geantwoord, dat de Volkenbond tot taak heeft zich te mengen in burgeroorlo gen en dat. indien in Nederland krygsmate- riaal te koop ware, de regeering den uitvoer daarvan onder de huidige Internationale standigheden In geen geval zou toestaan. Men kan er den Britschen afgevaardigde geen verwyt van maken, dat hy deze boekhou ders-overweging op den voorgrond bracht. Men declameert niet zoo graag meer in Genève en naast de „groene flinkheid” (zooals Van Deys- sel eens schreef) waarmee Lltwlnow vandaag In naam van het bloedige Rusland het zwaard der gerechtigheid en de fakkel der cultuur zwaaide, was de droefgeestige nuchterheid van Mr. Eden zeker te verkiezen. In de hedendaag- sche wereld Is een kostenberekening misschien somtijds overtuigender dan een zedepreek, zelfs van meer bevoegde zijde. De lessen voor den cursus Architect der R. K. Leergangen te Tilburg vangen deze-week aem —77- I rj onderling was de toon, waarop de Britsche I gedelegeerde deze mededeelingen deed. I Die toon was niet triomfantelijk of zelfs I dreigend, zooals dergeiyke uitingen van andere I <yde soms zyn afgestemd, maar bedroefd en meewarig. Het was, alsof de Britsche regeering luidop zuchtte: .Ach, ach, wat zyn wy sterk. Is het geen zonde?” Maar onder dezen mee- warigen toon meenden de toehoorders toch een I kleine waarschuwing te moeten zoeken aan het 1 adres van hen, wie het moet interesaeeren. De i cjjfers zelf spraken een anderen toon dan de redenaar. Terwyi wy uit Eden’s zakeiyk overzicht van de actueele kwestie, Spanje, Nyon en China, grondstoffen en koloniën slechts zyn verklaring over de non-Interventie willen releveeren, die Iets voorzichtiger klonk dan die van Delbos -als de non-interventie nu moet worden op gegeven”, zei hy, .rial het niet zyn by gebrek *an geduld van haar oorspronkelijke voorstan ders. Maar laten wy ons niet verhelen, dat i Europa dan in dieper en gevaariyker water L komt" Is er één passage in de rede van den I Britschen gedelegeerde, die meer algemeene dan •ctueele beteekenis heeft, en de idee van den Volkenbond zelf raQkt. „Toen wy aan het einde van den groeten oorlog toetraden tot den Volkenbond en een - nieuwe, internationale orde trachtten te vesti gen", aldus Eden, „was dit niet alleen uit liefde lot den vrede, maar ook uit de overtuiging, dat de aanvalsoorlog niet rendeert (does not pay). De Bond werd oorspronkelijk niet alleen op gezet ais een Ideaal om naar te streven, maar practlsche toepassing van een beginsel dat. althans in 1919, door de naties van de wereld reeds algemeen werd aanvaard: het beginsel dat de oorlog nóch den overwinnaar noch den 1 overwonnene voordeel brengt.” is karakteristiek voor de baisse in het Volken- bonds-idealisme, dat in plaats van het Ideaal ^an vrede en rechtvaardigheid, rendabllltelts- begrlp, als een soort van „nieuwe zakeiykheld”. ook by andere redenaars op den voorgrond trad Ontrent de feitelyke juistheid van dit „be tosel" zou een discussie allerminst onmogtdijk een man te arresteeren, die verdacht veel J>e- laiistelllng voor een deur en een raam van eert Zaandyksche fabriek had De man had handschoenen aan en Inbrekers werktuigen by zich en In het fabrlekskantoor lag veel geld. Een en ander werd gecombineerd tot poging tot in braak. .waprvoor e^n jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werd geèischt. De verde diger. Mr. B. W. Stomps, pleitte vrijspraak. De MALANG. 23 Sept. (Aneta) Zuster van der K. uit Lawang. die een splinternieuwe Ford-acht bestuurde, waarin mevr. Brouwer en de heer Pinchetti gezeten waren, is te Sln- gosari by Malang, daar zy met een te groote snelheid reed, van den weg geraakt en tegen een boom gebotst Alle drie personen werden vry ernstig gewond, zy zyn naar een zieken huis overgebracht. Op den voorzitterstoel zetelt de Aga Khan, die een jaar geleden zyn vorsteiyk gewicht in goud aan zyn behoeftige onderdanen cadeau gaf De Indische vorst brengt echter geen Oos- tersch glansje in deze nuchtere vergaderzaal, want hy zit in een grijs eolberteoetuum donkei en massief in den grooten zetel. Een bereisd journalist beweert, hem een jaar geleden juist zoo op de weegschaal te hebben zien zitten. Maar als revanche voor dit gebrek aan Oos- terseben luister zal de voorzitter as. Zaterdag een feesteiyke soirée aanbieden, waartoe 2500 gasten zyn uitgenoodigd. In de nuchtere atmosfeer van deze vergade ring. waarin veel voorzichtigheid en weinig geestdrift den toon aangeven, heeft het kleine drama van de Spaansche niet-herkiezing zich snel en zonder vertoon afgespeeld. Nog op Maandagochtend «aren de gissingen sterk ver deeld en velen verwachtten zy het met voor keur of tegenzin een gunstigen uitslag vota Valencia. Spanje’s herverkiezing zou volgens sommigen een demonstratie voor de volksfront- polltlek, volgens anderen een moreelen steun van Genève voor de Valencia-regeenng betee- kenen, waaraan deze behoefte heeft. De Span jaarden zelf hadden veel propaganda gemaakt en hoopten het beste. Het resultaat van de stemming 25 stemmen op een totaal van 52, terwyi - een 2/3 meerderheid vereischt werd was voor iedereen een verrassing, het zij aangenaam of onaangenaam. Men kan in dezen uitslag een bevestiging zien van een democratische politieke Uln, die zich even ver weet te houden van Unkséhe en rechtsche extremen, en daarom op dit oogen- blik geen byzondere gunst heeft willen bewU- zen aan de regeering van Valencia. Toch is bet de vraag, of men aan het enkele feit van deze niet-herkiezing Al te verregaande conclu sies mag verbinden. Het zyn biykbaar vooral de Zuld-Amerikaansche en de Noord-Europee- sche klei ongunste aar de groote aula in het Palais I 1 Nations over eenige maanden gereed xomt. heeft de Assemblée, waarschyniyk zonder spyt, voor de laatste maal vergaderd in die en Kalveren hebben den weinig flattei van dom te zyn. „Je bent een kalf" meeniyk niet tegen personen gezegd, die uit blinken in verstandelijke uitingen Maar de kal veren van een 49-jarigen schillenboer in Haarlemmermeer verdienen eigeniyk dien naam niet hoe paradoxaal het 'ook kllnka. Op eeto heerlijken Junidag ontdekten ze. dat ér in het veld van des schillenboers buurman malsch en sappig gras te krygen was en bovendien llefe- lyke bloemen hen daar verwelkomden, weshal ve ze hun kalverenltefde op dezen Hof van Eden overbrachten en den tuin met menigvuldige bezoeken in Juni. Juli en Augustus vereerden. Maar de buurman, een veehouder, plantte het geurige en kleurige gewas alleen voor zyn eigen genoegen en voordeel en kon het gras uit zyn tuin ook goed voor zyn eigen dieren gebruiken, zoodat hy hoewel den kalveren als veehouder natuuriyk een goed hart toedragend by de politie zyn beklag indtende en de achlllenboei aete de présence by den kantonrechter moest geven. De schillenboer haalde zyn schouders voor zoo n kalverenachtige zaak op en om maar meteen de schadevergoedingskwestle by de horens te vatten de meest brandende zaak in gevallen als deze vertelde hy. dat hy zyn buurman 2 als vergoeding had betaald voor de schade, die volgens hem nauwelijks twee kwartjes kon bedragen. Maar de benadeelde veehouder rekende uit. dat de schillenboer wei wat te gunstig voor zichzelf was. Hy kwam tot een schade van 10 iets meer dan twee kwartjes dus daar de dieren niet alleen de bloemen hadden op trapt maar ook een ladder en een waschfornuis hadden stuk loopen. zooals hy in zyn dialect mededeelde. Waarop de Amb tenaar van het O. M. belangstellend informeer de wat een waschfornuis is en of kalveren het misschien vernielen omdat ze wellicht net aoo’n broertje dood hebben aan het dagelyksche Waschceremonleel als kleine kinderen. In ledet geval, het is een waarheid als een koe, dat de kalveren zich de gastvryheld van den veehou der wat al te gul hadden gedacht. Ze hadden den geheelen dag om het huis en op het erf van ^en_ veehouder gezworven, die ze teneinde, raad mfckt' in een schuur opsloot Men kan ook genoeg van deze dartele natuur kinderen krygen! schillenboer Een 55-jarlge grondwerker, ook in de Haar lemmermeer, beleefde op 10 Juli een eigenaar dig avontuurgelukkig alleen als toeschou wer. Hy zat in zyn woning naar buiten te ky- ken naar hoe het graan groeide' en rijpte of wat de weergoden aan het menschdom zou den zenden toen zyn aandacht getrokken werd door iemand, die op de fiets passeerde, doch vervolgens yilngs weer omkeerde, afstap te en op een man toeliep. Ze begonnen samen te vechten. d.W.z. ze vielen op den grond en kne llen eikaars keel dicht, zonder een woord te zeggen daar dit laatste moeiiyk gaat in zoon geval. De heeren waren blijkbaar aan elkaar gewaagd en wilden niet voor elkaar het onder spit delven weshalve ze cenlgen tyd in een soort van standbeeldachtige houding bleven liggen. Toen het den grondwerker begon te vervelen standbeelden houden doorgaans gauw op interessant en belangwekkend te zyn 'ging hy naar hen toe eri verzocht hun laco niek of ze asjeblieft hun minder pleysanti bezigheid wilden eindigen. Jullie kunnen hier toch niet zoo blyven liggen.” voegde hy er ar geloos aan toe. De aanmaning was biykbaar het juiste woord op het juiste oogenbllk. want de heeren stonden op maar net kwam de poli tie er aan, die natuuriyk het gebruikelyke bon netje voor het schouwspel gaf. Van zoolets moet tmmers vermakelykheidsbelasting betaald wor den, al Is het in den vorm van een boete wegens het verstoren van de openbare orde. De vechtersbazen moesten voor den kanton rechter verschynen. maar de een liet verstek gaan met het gevolg, dat de andere hem de geheele schuld van de vechtparty gaf. De Amb tenaar van het O. M. geateagde van een .kalme keel-omknelling” en vond den weggeblevene den grootsten belhamel, zoodat hy tegen hem 7.50 boete vroeg en voor den anderen ver dachte vrijspraak. Deze laatste begreep het re quisitoir niet erg, want hy zei. dat hy de ge vraagde boete wel wat hoog vond.... De rechter maakte hem duldeUjk dat hy vrij gesproken was. De andere kreeg de geëischte boete. Op 25 Mei, des avonds omstreeks kwi negen, ia op den Ryksstraatweg naby d< tlng Vogelenzang" te Bennebroek. een onge luk gebeurd. Een meisje reed op het rijwielpad uit de richting Haarleem Van rechte, een qpr- tlculler terrein, kwam een auto, bestuurd door een Inwoner van Hillegom. Het meisje reed tegen den auto op en werd min of meer ernstig gewond, terwyi haar fiets van voren totaal ver nield werd. De automobilist werd door den kantonrechter tot f20 boete veroordeeld, doch hy kwam in hooger beroep voor de rechtbank. Hy beweerde dat het meisje op het rywlelpad .werd gepasseerd door een zeer snelrydenden wielrijder. Om dezen wlelryder te ontwyken stopte hy op het rijwielpad. De jongen kon toen nog juist op het pad vóór den auto passeeren Het meisje had z.i. voldoenden tyd gehad om te stoppen en verdachte had op het meisje dan ook niet meer gelet. Het ongeluk had hy daardoor niet gezien. Het meisje zoowel ala een ooggetuige spraken dit verhaal tegen. Van een snelrydenden wlel ryder hadden zy niets gezien en verdachte had niet gestopt doch was gewoon doorgereden Daarentegen werd het verhaal bevestigd door een Inzittende tevens den eigenaar van den auto. Een merkwaardige byzonderheld heeft zich by deze zaak voorgedaan. De verdachte had by de behandeling van de zaak voor den kanton rechter. een jongen meegebracht, die Inderdaad bevestigde, dat hy dien avond op het rywlelpad den auto zeer snel had gepasseerd. Doch het bleek dat de jongen maar wat had gefantaseerd en heelemaal niet de betrokken wlelryder kan geweest zyn. Later ontdekte men tenslotte den waren Jacob, den jongen, die wel op het fiets pad had gereden. Een jongeman, die ook in den auto had gezeten, bevestigde eveneens verdach- te's verhaal. Het ongeluk met het meisje had hy ook niet gezien. De Officier van Justitie merkte op dat hier zoowel voor als tegen het stoppen van den auto betrouwbare getuigen zyn. Het staat echter vast dat verdachte zeer snel gereden heeft, ko mende van het particuliere terrein en geen sig nalen heeft gegeven. Spr. verzocht daarom ver nietiging van het vonnis van den kantonrechter en verdachte te veroordeelen tot f 30 boete. Uitspraak 7 October. Een 30-jarige jongznan uit de Haarlem mermeer werd verdacht van oplichting. Hy zou op 16 Juli des avonds om half elf op den 81o- terweg in de Haarlemmermeer rijdende, een pakje sigaretten hebben gekocht van een 39- jarigen handelaar, die hem op zyn oakflets passeerde, en toen met een waardeloos 1000 R.M.-biljet als een 10 gulden-biljet hebben be taald. De jongeman ontkende De elsch was niettemin 8 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De verdediger, Mr. B. W. Stomps, pleitte ook hier clementie. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. y vr y at echter van meer belang is. is de volkomen ideëele leegte van dit „be- T glnsel”, dat overigens geen beginsel, msjar een berekening is. Het is een overweging die van belang kan zyjf in een zuiver econo misch conflict, maar die niets van de kracht heeft, die noodig zou zyn, om tegenstrydige na tionale hartstochten te temperen en te verzoe nen. Zoo het al waar is. dat de oorlogniet „betaalt”, dan is het toch een waarheid waar mee men, zooals de Dultsche zegswyze is, geen hond achter de kachel vandaan lokt. kan zyn. Dat er nooit een ..rendeerende" oorlog ge weest is. zal geen historicus willen beweren. Dat de groote oorlog niet „betaalde”, kwam omdat Dultschland niet betaalde, welk feit men ove rigens in 1919 nog niet verdisconteerd had. Maar misschien kunnen economen, na deze laatste lessen, inderdaad becyferen, dat een oorlog, in den huldigen economlschen samen hang tusschen de landen, meer kost dan hij opbrengt. Th. J. v. A-, winkelier te Arnhem, was be keurd omdat hy in zlfn winkel een speelauto maat in werking had. Hem werd ten laste gelegd het aan het publiek gelegenheid geven tot bet spelen van hazardspel. De officier van Justitie eischte tegen verdachte een geldboete van 50 cent by nlet-betallng te vervangen door een dag hechtenis, doch de Rechtbank sprak hem vry. De officier van Justitie kwam daartegen in hooger beroep, maar het Gerechtshof te Arn hem heeft thans de gegeven vryspraak be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3