Het feest bij de Leergangen OuöJiollanbsche Pyptabak f Kolping-feest Drama in kazerne te Naarden HOE OUD IS HET LIBERALISME? lOub-fiollanbsche Pyptabak DE IN HET RAADHUIS VAN TILBURG MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 Werkzaamheden der Tweede Kamer Rijksbemiddelaar heeft succes TWEE INBREKERS GEPAKT Gebroken koppeling de oorzaak uit Motor botst tegen een auto Beryder De i Schip aan den ketting Arbeiders voor God behouden In verband met amokkelaffairea Van een auto gevallen -5 De beteekenia van dit inatituut ligt in zyn opvoeding tot verticaal denken Dreigende ataking te Vlaardingen afgewend Rotterdamache Joaephgezellen zingen op hun diamanten jubilé den lof van hun Patroon Nederlandsche mijnenvegers te Alexandrië Meia/e in het wachtlokaal met een revolver doodgeachoten WOONWAGEN BOTST TEGEN EEN HUIS Jaarvergadering van de A.R.K.A. VIJF-JARIG JONGETJE VERDRONGEN H.M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK PRINS BERNHARD NAAR PARIJS Heffing op boter |j Teleuratelling over de mededee- ling in de Millioenennota be treffende de aalariaaen NIEUWE TOCHT VAN PROF. VEN1NG MEINESZ Studenten ontmoeten elkaar.... Met de O 12 van Curasao naar Nederland zwaar gewond opge-’ nomen Vrijdagmiddag bracht de minister van Onderwijs Z. Exc. Slotemaker de Bruine een bezoek aan de openbare les in de am bachtsschool te Utrecht, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Z. Exc. in de timmermanswerkplaats Ook Dienatplichtwet apoedig aan de orde (Van onzen eigen redactAir) TILBURG, 25 September. bood van (Van onzen eigen redacteur) ROTTERDAM, 26 September. en oog heeft Het zesjarig zoontje van de weduwe Quak te Clearingkoersen de aarde afspelen, feiten verzamelt en De Regeering erkende reeds binnen korten tijd de nationale beteekenis van dit Instituut. Het Kabinet Cort van der Linden steunde het aanstonds met een belangrijke subsidie. Ongetwijfeld hebben de Leergangen het recht het feit van hun oprichting thans dankbaar te herdenken dankbaar jegens God, jegens alle offlcieele en officieuze lichamen, die het Instituut steunden, aan het Doorluchtig Episco paat, aan het college van curatoren, aan de levende en overleden docenten en in het bij zonder aan dengene van w'en t initiatief inder tijd uitging, aan Dr. H. Moller en aan zijn op volger als rector Mr. Goossens. Het dankwoord van Baron van Wijnbergen aan beide rectoren Werd met applaus onderstreept. De minister, op wien de zware verantwoording rust in ons land het Christendom te behouden door het onderwijs, begaf zich naar het spreek gestoelte om te verklaren, dat hij met groote belangstelling den arbeid van de Leergangen, die de belangen van het organisch geheel van het katholieke onderwijs behartigen, gadesloeg. Niet omdat hier den krachten, die dit onder wijs noodig heeft, de noodzakelijke parate ken nis wordt bijgebracht, doch méér omdat hun hier óók die kijk op het leven wordt gegeven, die hen in staat stelt den onderlingen samen hang der dingen te zien. Zaterdagavond is de 23-jarige R. E., uit Deventer, een meisje dat in dienstbetrekking was in een villa bij Naarden, in het wacht lokaal van de Promerskaaeme te Naarden doodgeschoten. ANNO 1753 Koersen voor stortingen op TT September 1937 tegen verplichtingen, luidende in Relcfwnarken ƒ72,61, lires /9.61. peseta s 12. Bieèchopskruïs op de borst,' trad nu Z. Hoogw. Exc Mgr. A. F. Diepen voor den katheder, óók om zijn blijdschap uit te drukken voor de wijze, waarop de Leergangen alles hebben gediend, wat het onderwijs noodig mocht hebben. Mgr. dankt allen, die hun toewijding aan deze Instelling Drie dagen zang in het hart! In de feeste lijk versierde en verlichte kerk van den H. Do- minicus aan de Hoogstraat kwamen lederen avond de Gezellen van de stad eventueel met In den nacht heeft de gemeente-polltle te Winschoten gearresteerd den. 23-jar. stucadoor H. L. en den 23-jarigen bankwerker J. M.. bei den uit Winschoten. Een surveilleerende agent had beide mannen om half twee op verdach te wijze een huis op de Binnen Venne zien in gaan. Daar werden zij gevonden. Zij waren in het bezit ran twintig gulden kleingeld, dat by onderzoek juist uit een winkelcassa van de fir ma 8. aan de Binnen Venne bleek te zijn ont vreemd. Belde mannen legden een volledige be kentenis af. Zij zijn goede bekenden van de De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 26 September tot en met 2 October, behoudens tusschentijdsche wijziging, weder vastgesteld op 50 cent per kg. Een Strijbos voor de genstaande eenige agenten, die het jongetje uit het water konden halen, nog geruimen tijd had den getracht de levensgeesten op te wekken, mocht hun dit niet gelukken. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Roeenburg is Vrijdagavond van een rijdenden vragen gevallen. Het kind is des nachts aan de bekomen verwondingen overleden. Omdat de Leergangen dat verticale denken Steeds bevorderden verblijdt de minister zich In hun groei. Met den nssrwin ma <*tej omhengen en het- de De door I I. Ei Prof. dr. F. A. Vening Meinesz heeft in de Akademle van Wetenschappen te Amsterdam een mededeeltng gedaan over tweede orde-sto- ringen door de scheepsbeweging bjj de zwaarte- krachtsbepaling op zee. Tijdens deze vergadering heeft hij meegedeeld, dat de rijkscommissie voor graadmetlng en wa terpassing opnieuw een beroep op de medewer king der marine heeft gedaan en aan den mi nister van Defensie gevraagd heeft om hem d» gelegenheid te geven, in December as. de terug reis van Hr. Ms. O 12 van Curacao naar Ne derland mee te maken, ten einde metingen te kunnen doen van de scheepsbewegingen tijdens onder water varen. Prins Bernhard is Zaterdag naar Parijs ver trokken voor een bezoek aan de wereldtentoon stelling. Op het Nederlandsche sz .Jeannette", be boerende aan de reederjj Soetermeer en Fekkens te Rotterdam, uitgaande van Antwerpen, is Zaterdagmorgen ter reede van Vlisslngen beslag gelegd door douane-autoritelten, wegens vroeger plaats gehad hebbende smokkelaffalres. Het schip is Inmiddels te Vlisslngen binnen gebracht en aan den ketting gelegd. Hier wordt gebroken met de saecalarisee- ring van het onderwijs, met datgene, wat men in Protestantachen kring noemt: het horizontale denken, dat alléén voor de dingen, die zich op het vlak van dat alleen gegevens, niet naar boven ziet. Het bewustzijn dringt hoe langer hoe meer door, dat wij met dit horizontale denken niet vooruit komen, dat wjj de Jeugd niet kunnen onderwijzen, niet kunnen opleiden, zoolang Wij niet verticaal denken, verticaal leven, zoolang wij ons niet bewust blijven, dat het licht en kunnen komen. ke kracht alleen van Boven Voorts zal de voorzitter voorstellen de rap porteurs voor bovengenoemd wetsontwerp voor het afdeellngsonderzoek van het ontwerp te benoemen. Zondagavond te ongeveer negen uur is op den rijksstraatweg te Wassenaar, ter hoogte van het landgoed ter Horst, de 40-jarige mo torrijder G. uit Rotterdam waarschijnlijk ten gevolge van onoplettendheid opgebotst tegen een langs den weg stilstaanden auto, welke goed verlicht was. G. smakte tegen den grond en bekwam daarbij een hersenschudding, een hoofdwonde en een verbrijzeld been. Na door den gemeente-arts, dr. Hubbeling. ter plaatse tc zijn verbonden, is hj) in ernstigen toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Een dertien-jarig meisje, dat op de duo zat, kwam er met eenige ontvellingen af. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 October, te kwart voor één uur. Aan de orde is: de regeling van werkzaam heden. zoosls Tromp en De Wrtt en De Ruyter ze rookten, geurig, mild en lang van sneê. Zulke lekkere, frissche tabak, met de uiterste zorg gemêleerd, ge kerfd en geroosterd, kunt U nog altijd krijgen. Douwe Egberts maakt ze zool De voorzitter zal mededeellng doen van het besluit der centrale afdeellng om aan de lijst der op Dinsdag 5 October 1937, te één uur, en volgende dagen, in de afdeellngen te onderzoe ken wetsontwerpen toe te voegen het wetsont werp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Door het breken van de koppeling, is een woonwagen, welke werd getrokken door een tractor van den radiohandelaar G. F. Hulsink uit Ootmarsum, in de Akkerstraat te Vlijmen tegen den gevel van een huis gebotst. De bot sing was zoo hevig, dat de gevel geheel vernield werd. De wagen, welke in het woonvertrek te recht kwam, richtte daar schade aan, terwijl hij zelf eveneens danig werd gehavend. Alleen een passeerende fietsrijder, die onder den woon wagen terecht kwam, liep lichte verwondingen op. De fiets werd totaal vernield. De schade wordt door verzekering gedekt. De divisie mijnenvegers is 24 September te Alêxandrië aangekomen. de tekst by dit gezelschap en de muziek by deze zaal aan. Stormachtig werd het einde toegejuicht, waarna de praesides zich achter de vaandels de zaal uit spoedden, gevolgd door gasten en gezellen, die vanavond met hun fa- .mllieleden terugkomen om een bonten avond njet velerlei dilettantentooneel door te maken. Zondagmiddag tegen vijf uur is bij de Slacht- huiskadt tegenover de Lulofsstraat te Den Haag de vjjf-jarige Jongen O. de Groot, wonende Zo- De Leergangen vieren feest. Het instituut, dat zóó talrijke Katholieke jonge mannen en jonge vrouwen opleldde tot een of andere mid delbare acte, tot leeraars-kennis en leeraars- vaardigheid, viert zijn zilveren Jubilé. En het zijn velen en hooggeplaatsten, die dat jubilé meevieren, die de verdiensten van deze voor treffelijke onderwjjs-instelllng erkennend, haar en het Katholieke leven in ons land gelukwen- schen met haar vijfentwintig jarig bestaan. De hoogste kerkelijke waardigheidsbekleder in het Bisdom, waar de Leergangen zijn ge vestigd, Z.H. Exc. Mgr. -A. F. Diepen, Blsschop von Den Bosch, droeg in de Joseph-kerk aan den Heuvel een jxmtificale H. Mis van dank zegging op. In den vroegen middag opende daarop de voorzitter van het Curatorium, mr. A. Baron van Wijnbergen een tentoonstelling van het werk, vervaardigd door studenten en oud-stu- denten der Academie voor Beeldende en Bou wende Kunsten, eveneens aan de Leergangen verbonden, welke tentoonstelling wordt gehou den in <Jf kleine zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie aan de Stationsstraat. En nu ontvangt het jubileerend instituut zjjn gasten. Daar zijn H.H. H.H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong. Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. A. F Diepen, Bisschop van Den Bosch, Zijne Exc Prof. Slotemaker de Bruine, minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. Mr. van Ryckevorsel, Commissaris der Koningin in Brabant en zjjn Limburgsche collega Mr. van Sonsbeeck, Burgemeester Vonck de Both van Tilburg, de Monsignori Dr. van Gils, Dr. Th. Verhoeven. Dr. G. van Noort en Dr. Th. Goos- ■fjns. de curatoren Blomjousen Bongaerts, de hoogleeraren van de verschillende cursussen en vele prominente oud-leerlingen van het in stituut. De president-curator, Mr. A. Baron van Wijnbergen, opende deze luisterrijke bijeenkomst met den phrlstelijken groet en ving zijn in leidend woord aan met een schets van het tijds gewricht, waarin de Leergangen ontstonden. SCHOUT 15et COOPVAERT 10ct p >ons Waarom dat zoo is dat is een geheim van het Kolplngwerk. Dat is iets, dat praeses Drost niet nader kan verklaren maar het staat vast als een feit! Befi feit is ook, oat de Josephs Gezellen-ver- eeniging niet mag worden beschouwd als uit de ntijd geraakte Duitsche Import. Zeker: Kol- ping was een Duitscher en hjj is lang geleden begonnen, maar hy moest toch érgens en ééns beginnen. Wat hij begon echter was het werk van God en dat is aan geen tijd en aan geen land gebonden. In de vorige eeuw vervreemdden de arbeiders van den godsdienst. De Josephs Gezellen.veree- niging heeft dat tegengehouden. Wanneer over honderd jaar Rotterdam een sterke katholieke bevolking heeft, dan zal dat aan deze organi satie te danken zijn, wier praesides en senioren tegen dien tijd een glorieuze groep zullen vor men om den troon van God in den hemel. Daarmee was het bewijs geleverd, de verga, dering applaudisseerde, vol enthousiasme voor de schoone en rijke gedachten, door praeses Drost uitgesproken en het Oratorium kon ver- H. M. de Koningin is Zondagnamiddag te kwart over vijf op het paleis SoestdUk aange komen. Oorspronkelijk hadden de vakorganisaties ge vraagd een overeenkomst aan te gaan op basis van het collectieve arbeidscontract van 1934. Hierop was in 1935 een korting toegepast van 10 pet., zoodat deze elsch dus practlsch zou neerkomen op een loonsverhooglng van ca. 10 pet. Na het bemiddelend optreden van prof. mr. A. O. Josephus Jitta werden de patroons bereid gevonden om aan den elsch der arbeiders tege moet te komen. Als uiterste grens verklaarden zij zich bereid in plaats van 10 pet. aftrek, nu slechts een kor ting van 3 pet. te gaan toepassen, behalve op het loon voor het schepenwerk, dat ongewijzigd zal blijven. BU het afsluiten vaneen collectieve arbeids overeenkomst zal deze echter moeten gelden tot en met 31 Januari 1939. Dit aanbod is na langdurige vergaderingen door de samenwerkende vakorganisaties aan vaard en het bestuur van de vereeniglng van haringhandelaren is van deze aanvaarding voorlooplg telefonisch in kennis gesteld. Overal vierden destijds vlak voor den wereldoorlog techniek en wetenschap triomphen. Niemand hield meer rekening met God. Men loochende Hem openlijk in êaam van het mensebenverstand. Tegen dit volkomen op *t lijdelijke ingestelde den ken kwam de Kerk in verzet en zij riep leeken op, haar in dat verzet te •leunen. Die steun moest vooral komen door de op voeding van de jeugd, door den geest waar in de leeken het onderwijs plaatsten. Om leeken te vormen, die het onderwijs van ka tholieken geest weer konden doordringen, werden de Leergangen opgericht. De samenwerkende vakorganisaties in het kuipers- en harlngpakkersbedrUf en de pa troons te Vlaardingen hebben het advies van den rUksbemiddelaar opgevolgd, zoodat de dreigende staking thans definitief van de baan is. Ziehier: hier Jubileert een Vereeniglng, die den Jongen werkman, behoudt voor den godsdienst. Rotterdam zou verschillende ker. ken minder hebben wanneer niet de 8t. Josephs Gezellen-vereen, duizenden jonge mannen voor God had behouden. Een Josephgezel Immers blijft trouw. Een zoon van Kolping, die afvalt, bestaat niet. Kol- ping-aarde is goede aarde. politie. L. w*» reeds wegens aanranding een. voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maan den opgelegd, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken. Toen de familie 8. door de po litie werd gewekt en haar werd medegedeeld, dat bij haar was Ingebroken, bad sjj daarvan nog niets bemerkt. gaven en dankte reeds vanmorgen in het H Misoffer God voor het vele, dat van hier onzen priesters, religieuzen en intellectueelen werd geschonken. De Leergangen hebben het Katho licisme gediend en rla het Katholicisme het vaderland. Zy hebben bUgedragen tot de her vorming der menschen, door leeraren te vor men die op hun beurt weer hun leerlingen vormden. Mgr. vertrouwt, dat de vele instel- lectueelen, die de zegeningen van de Leergangen ondervonden, hooren zullen, wanneer de Katho lieke Actie een beroep op hen doet om den ka tholieken geest onder ons volk te verbreiden. De Commissaris der Koningin in Brabant, Mr. v. Ryckevorsel, sprak vervolgens over de ban den. die de provincie met de Leergangen ver bonden. Reeds in 1917 ving het Provinciaal Be stuur met 'n subsidleering aan en sindsdien is ten volle bevestigd, wat toen van de zijde van Ge deputeerde Staten werd gezegd, dat de Leer gangen een groot geesteiyk belang voor het gewest zouden worden. Ijdel daarentegen bleek de verwachting van diezelfde zijde, dat het in stituut spoedig op eigen beenen zou kunnen staan en geen subsidie meer noodig zou hebben. De commissaris bracht hulde aan allen, die tot het groot worden van de Leergangen büdroegen, met name Dr. Moller. Burgemeester mr. Vonck de Both van Til burg zei het zich tot een eer te rekenen, dit illuster gezelschap, dat voor een zoo voortref- felUke Instelling hier komt, in het gemeente huis te mogen ontvangen en vertrouwt, dat men daarin eens te meer mag zien hoe hoog deze stad de geesteiyke goederen waardeert. Mgr. Goossens, de rector-magniflcus. vervolgens een pracht-exemplaar van het voor dit feest samengestelde gedenkboek, den presi dent-curator, Baron van Wijnbergen, den Bis schop van Den Bosch, Mgr. A. Diepen en Mgr. dr. van Gils aan. De inspecteur van het Middelbaar Onderwijs te Den Bosch, drs. v. d. WeUst, wüdde tot slot eenige waardeerende woorden aan de jubllee- rende Leergangen, waarna Baron van Wünber- gen de bUeenkomst sloot. Weer klonken uit de nevenzaal de schoone klanken van muziek en zang. De hoogwaardig- heidsbekleeders begaven zich de marmeren trap pen langs naar beneden, waar het curatorium recipieerde en waar in de ruime vestibule oud- leerlingen hun professoren nog eens de hand gaven en elkaar hun wederwaardigheden ver telden over zoo lange jaren.... Bulten viel een fUne motregen en spoot de fontein voor het stadhuis 'n breeden straal wa ter de lucht in. Daar werden de kragen opge stoken maar de gezichten bleven biy van het weerzien en van het terugdenken aan vroeger jaren van kameraadschap op <Jfe collegebanken. loving, de tenor en de bariton wisselen elkan der af tot na het derde deel de stilte weer valt, waarin centraal-praeses H. Drost de feestrede uitspreekt. Ik zal bewijzen, aldus praeses Drost, dat de Katholieke Radio Omroep haar taak niet beter kon dienen, dan door deze plechtige bUeen komst en deze rede uit te zenden. In Krasnapolsky te Amsterdam hield de Al- gemeene R K. Ambtenaren-vereeniglng (AR. K A.) Zaterdag haar JaarlUKsche vergade ring, hetwelk ditmaal in verband met de vie ring van het twintigjarig bestaan der A.R.K.A en door het heengaan van den algemeenen voor zitter, dr. J. C. M. Sweens wegens zUn verkie zing tot lid der Tweede Kamer uiteraard een bUaonder karakter droeg. Na de aanwezigen zeer in 't bUzonder het bestuur der afd. Amsterdam, waar 20 jaar ge leden de vroegere Amsterdamsche wethouder J. H. W. von FreUtag Drabbe de A.R.K.A. sticht te welkom te hebben geheeten, wees de voor zitter dr. J. C. M. Sweens op de begrUpelyke behoefte tot ventilatie der gedachten over de niet al te veel jierspectlef biedende regeerings- verklaring in de millioenennota. Spr. wees er op. dat het noodig zal zijn, zich te herinneren, daf het de toon is ,.qui fait la( musique". De scheidende voorzitter memoreerde dan zyn uittreden uit deze functie en wees op de gedachten, die bij het verbreken van dit contact met de A.R.K.A. bU hem aanwezig zyn. Toen spr. in 1933 het vertrouwen als alge meen voorzitter werd geschonken, was hU daar over zeer verheugd, maar de moeiiykheden, die hU bU nadere kennismaking met het organisme ontdekte, waren van zoodanige importantie, dat hU op de eerste plaats aan Hem dank wil bren gen, die alles bestuurt, voor de kracht, die hem geschonken werd, om die vele moeiiykheden geleideiyk te overwinnen. Dank ook aan den algemeenen geesteiyken adviseur, de medebe stuurders en de ambtenaren, verbonden aan hei algemeen secretariaat der vereeniglng, die spr. met hun raad en daad ter zyde stonden. Dank eveneens aan het kader der organisatie, dat in de jaariyksche bUeenkomsten spr.'s beleid niet alleen heeft gesanctlonneerd, doch ook gestimu leerd. Terugblikkend op de verloopen vier jaren kwam spr. tot de conclusie, dat er reden tot tevredenheid mag zUn over den gezamenlyk tot stand gebrachten arbeid. Alle maatregelen eischten meer en meer de zorgen en belangstelling van het hoofdbestuur, vooral ook in hun flnancleele consequenties Wilde de organisatie haar inneriyke kracht bljl- ven behouden, zoo was het noodig, dat naar bulten alles in het werk werd gesteld om het ledenaantal te zien opgevoerd, althans zeker te behouden. Intensieve propaganda door woord en geschrift werd gevoerd. Het resultaat M gunstig geweest. Te betreuren valt, dat helaas de hoogste en hoogere katholieke functionaris sen nog weinig tot de R. K. organisatie worden aangetrokken. De vraag rijst hier, of de oorzaak van die apathische houding uitsluitend moet gezocht worden by die talrUke Roomsch-Katholieke functionarissen of dat nog eens ernstig moet worden nagegaan of aan de inwendige struc tuur der organisatie niet iets mankeert, dat die functionarissen afstoot. De verschillende jaarstukken werden daarna met aigemeene stemmen goedgekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur inzake het beschikbaarstellen van meer gelden voor uit breiding van den ambtenarenstaf van het alge meen secretariaat werd met zoo goed als aige meene stemmen aangenomen. In de voorzittersvacature werd in de plaats van dr. J. C. M. Sweens, verkozen de heer B. J. M. van Elk, referendaris ter gemeente-secreta rie te Eindhoven en tot nu toe reeds hoofdredac teur van hety AR K A.-weekblad. Herkozen werden de periodiek aftredende le den van het hoofdbestuur: H. A. van Velzen, algemeen secretaris, D. M. Beyersbergen van Henegouwen. L. J. Lintjens, P. J. van Oost veen en A. M. Teyssen. Een motie werd aangenomen, waarin de ver gadering, kennis genomen hebbende van het feit, dat de millioenennota ten aanzien van de salarieering der rüksambtenaren. niettegen staande de aanmerkeiyke en nog steeds aan houdende styging der kosten van levensonder houd, geen enkele verbetering in het voorult- zich stelt, hierover hare diepe teleurstelling uitspreekt en het hoofdbestuur verzoekt de reeds zoo krachtig Ingezette actie der R. K. Centrale van Burgeriyk Overheidspersoneel, met alle middelen, welke het ten dienste staan, te steunen. Soldaten, die voor het gebouw liepen, had den een schot gehoord en toen zy het wacht lokaal binnenstormden, lag het meisje op den grond. De wachtcommandant, de sergeant van O. uit den Haag, was de eenige. die met het meisje in het wachtlokaal was geweest en verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand. HU beweerde, dat het meisje met zyn revolver had gespeeld en dat daarop een schot was afgegaan, dat haar in den neus had getroffen. Het meisje was onmlddeliyk overleden, zooals de gamlzoensdokter heeft kunnen vaststellen. De militaire politie heeft de zaak in onder zoek en bewaart het diepste stilzwygen. Het meisje was sinds eenige weken te Naar den in dienst. Zy was steeds oppassend en vlUUg. Door de matte spitsboogramen van de groote zittlng-zaal in het Palels-Raadhuis valt een gedempt licht op de hout-betim- merde en fluweel-bekleede wanden. De gele achyn van de electrische kronen weerspie gelt op het glimmende mahonle-blad van de eeretafel. En terwUl uit een van de an dere zalen de tonen van muziek en zang uit de verte naar binnen klinken als uit een onderwereld, verzamelt zich een uitge lezen gezelschap uit de wereld van de ma gistratuur en van het Katholieke onderwys op de stoelen, die de zaal in haar volle breedte vullen. hun verloofden of met de dames uit hun gezin, byeen om de triduum-predicaties van pater B. Molkenboer O. P.. hoogleeraar aan de NU- meegsche Universiteit, aan te hooren. soortgeiyk triduum had pater Chr. O. P. reeds eenige weken te voren leerlingen gegeven. Drie dagen zang in het hart ter eere St. Joseph en vandaag het groote feest! De Hoogeerw. Heer Generaal-Praeses van de St. Joseph-gezellen, Mgr. Th. Hürth uit Keulen, droeg in de Steigersche kerk een solemneele H. Mis op, waaronder de H. Mis van Perosi werd gezongen en waaronder alle jongens ter H. Tafel naderden, nadat prof. Molkenboer hen nog ééns op de verheven taak van hun Veree- nlging en het verheven voorbeeld van hun pa troon St. Joseph had gewezen. Gemeenschappe- lyk ontbeten allen daarna in de versierde zaal van het Gezellengebouw en aan deze opgewek te ontbyttafel werden onder daverend gejuich de jubilarissen van de Vereeniglng gehuldigd. Als eerste de heer A. W. Carati, oud-senlor, die volle zestig jaren lid van de Vereeniglng is en vervolgens vier gouden, elf veertig-jarige negen zilveren feestelingen En nu vanmiddag branden alle lampen in deze groote zaal. Het podium is uitgebreid en versierd met Kolping-vaandels en met planten en draperie. Het gemengd Vereeniglngskoor „St. Caeciiia”, versterkt met dames uit de ge zinnen der leden, heeft hierop plaats genomen en ziet het binnenstroomen der gezellen en se niores vanuit de hoogte aan. De vaandels ko. men binnen; de presidenten volgen. De vaandels stellen zich vóór het podium op en praeses pater L. D. Oorsprong O. P. door twee vaan dels geëscorteerd begeeft zich naar het spreek gestoelte en opent de bijeenkomst met een wel komstwoord aan alle aanwezigen en een dank woord aan den Bisschop van Haarlem, die te legrafisch zUn gelukwenschen en zyn vader- lUken zegen zond. Wanneer de praeses zich weer naar zyn plaats heeft begeven in het mlddep van de zaal, betreedt de heer Corn, van Munster het .<UrtggBtengestoelte, dat als een breed, blauw- I der gaan. Volkomen harmonisch pasten zich omkleed biok boven êen Tut the der uHsteeki'J~ - - NUdlg tikt zUn stokje op den lessenaar. De piano slaat de eerste accoorden aan en het mannenkoor zet in: een lied, een jubelend glo- rielied voor Joseph. Het St. Joseph-Oéatorium van Vaas en van Schalk. Dq vrouwen zingen den lof van^oeefa ver in de pers van verschillende richting een penneztrijd gaande over de vraag, hoe oud het libera lisme eigenlijk wel is. In de N. R. Crt. heeft onlangs prof. mr. C. W. de Vries de „bewering”, dat de liberale partij is voortgekomen uit de Fransche Revolu tie, een „oude legende” genoemd. De Maasbode is daartegen opgekomen en schreef, dat niemand tot nu toe dit ooit anders sag. Daarop heeft de libe rale ..Avondpost" zich in deze ouder- domskwestie gemengd en maakte daar bij zeer juist onderscheid tusschen het liberale beginsel en de liberale partij. Het liberale beginsel is, volgens het blad, veel ouder dan de Fransche revolutie, immers in de Hervorming vindt men reeds het liberale vrijheldselement. De organisatie van het liberalisme moge, volgens het blad, min of meer van de Fransche revolutie dateeren, de liberale beginselen zijn van veel ouderen datum. Deze discussie over het ontstaan van het liberalisme moge hoogstbelangrljk zijn voor historici, of voor de liberalen zelf, ons kan zij maar weinig belang in boezemen. Van het liberalisme als leer, die de indlvidueele vrijheid souverein en de menschelijke rede volkomen auto noom wil verklaren, kan men inderdaad veel oudere sporen vinden dan in tijden van de Fransche revolutie. Hervorming als verzet tegen bet God zelf ingestelde onfeilbare leergezag der Katholieke Kerk en als beweging voor een onmiddellijk persoonlijke ver houding tusschen God en den mensch zonder bemiddeling of tusschenkomst van wie of wat dan ook, heeft ontegen zeglijk een doctrinair liberalen inslag gehad en een krachtigen stoot aan het liberalisme gegeven. Maar met een uiterste logische consequentie zou men de eerste liberale daad kunnen zien in de erfzonde van Adam en Eva, wier menschelljk individualisme zich niet liet binden door het verbod van den Schep per om van den boom van kennis van goed en kwaad te eten. Het liberale be ginsel zou dan zoo oud als de mensch- heid zijn: een niet onaannemelijke stel ling, omdat de eerste, erfelijk geworden zonde van het eerste menschenpaar een zonde van hoogmoed is geweest en het liberalisme Inderdaad als een uiting van indivldualistischen hoogmoed kan worden beschouwd. Wij vreezen echter, dat zelfs de „Avondpost” zich niet zóó diep op de kern, het beginsel van de liberale leer, zal willen bezinnen, maar zich liever zal willen houden aan het liberalisme als het economisch en sociale rationalisme, dat in strijd met zijn indlvidueele vrij heid beoogenden opzet en bedoeling^ practised geleid heeft tot een sociale en. i economische verdrukking en on tree h ting van het economisch en sociaal zwakkere individu door het sterkere. Hoe oud de liberale lady eigenlijk is, moet van min der belang geacht worden dan het on aangename feit, dat zij zoo onbehoorlijk oud is kunnen worden, en dan het ver heugende feit, dat zij thans Hopeloos verouderd en uit den tijd is. Het ware beter, dat de liberalen deze feiten de voorhanden liggende con sequenties aanvaardden, dan dat zij zich doel- en nutteloos verdiepen in den preciezen leeftijd van een zoo dubieuze mummie. en lied, een jub'lend glorielied voor Joseph, die op aard met God mocht wonen, die nu bij God de hoogste eer geniet, voor Jo seph een lied, een hemelsch liedl Dat zongen de Kolping-gezellen van Rotterdam drie dagen lang in hun hart en dat zongen zy vanmiddag voor de microphoon dankbaar als zy zijn voor al wat de grootste aller hand werkers, hun patroon, hun schonk in de zestig jaren, dat hun Vereeniging thans onder Zyn schutse de vreugde •n -«la waardeering van het eerzame - handwerk beschermt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17