Staatsvisite den Duce van den Führer aan z Mussolini bezoekt de stad der wapenfabrieken O 20 jaren A.R.K.A. Naar de Krupp-Werke” GAYDA’S VISIE MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 - NED. COUPEURSBOND in Essen Jaarvergadering te Enschede manoeuvre» Gaat Hitler naar Italië? s Nederland in den vreemde Levenloos in een kelder gevonden kippen BUITENLANDSCH OVERZICHT Veel wapengekletter Wet op de zeevaartdiploma’s De geschiedenis der organisatie Postzegels „Voor het kind” Aan propaganda door parti culieren dient de voorkeur te worden gegeven Geheimzinnige geschiedenis in het Brabantsche Peeldorp Bakel BIJ HET RANGEEREN OVERREDEN OUDE HEER SPOORLOOS VERDWENEN JONGE EIKEN VAN HUN HERFSTLUISTER BEROOFD EEN GOEDE VANGST TE VEENENDAAL REEDS VIER MAANDEN VERMIST Besmettelijke ziekten te Hontenisse Pastoor Hentzen spreekt over: De houding van den katholieken ambtenaar tegenover de nieuwe maatschappij In handen van ronselaars gevallen? Stoker door kolendampvergif tiging om het leven komen? Diefstal van fietsen en opgehelderd? De nieuwe serie verschijnt 1 Dec. en zal bestaan uit 5 zegels Zondagmiddag waren de beide dictators aanwezig bij de groote Duitsche x.r Ci Belden ge- toekomende aandeel f 163.456,05 uitgekeerd 4 Het monument voor dr. J. Th. de Visser op het Bezuidenhout te Den Haag is Zaterdag in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten door mevr. De Visservan de Garde, zijn weduwe, onthuld. Na de plechtigheid werden vele kransen aan den voet van het gedenkteeken neergelegd- De vermiste, die eenig geld bezat, moet, zoo- als de volksmond thans beweert, vermoord zijn. ver den inhoud der gesprekken der dic tators van Italië en Duitschland is nog niets officieels bekend. De spreektrom- De politie uit Ede heeft te Veenendaal zeke ren V. wonende aldaar aangehouden, die ver dacht wordt van diefstal van vier rijwielen en twee rywielbelastingmerken tijdens de heide week te Ede. HIJ wordt ter beschikking van den Officier van Justitie te Arnhem gesteld. Zjjn medeplichtige M.. die zich bovendien te Ede kippen had toegeëigend, is eveneens ge arresteerd en wordt ter beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht gesteld. ESSEN, 27 Sept. (D. N. B.) Benito Mus solini kwam hedenmorgen om seven minu ten over acht in Essen aan, om een be- soek te brengen aan de groote wapenfa brieken van Krupp. Op het feestelijk versierde perron werd hij door KUkskanselier Hitler opgewacht, die een kwartier eerder per specialen trein in Essen gearriveerd was. bezoek moet Blijkens een ^Zaterdag uitgegeven staatsblad ■al de wet op de zeevaartdiploma’s 1935 in war- klng treden 1 November 1937 pet van Mussolini, Signor Oayda, hoofdredac teur van de Populo d'Italia, heeft echter een tip opgelicht van den sluier. Hij heeft bekend gemaakt, dat de Duce en de Führer hun so lidariteit in dienst van den Europeeschen vrede zullen stellen, mits die vrede gegrondvest is op geestelijke, concrete, duidelijke en sociale In de gemeente Hontenisse zjjn niet minder dan drie besmetteljjke ziekten vastgesteld. nJ. poliomyelitis anterior acuta, di(4itherie en ence phalitis lethargica. Ofschoon de dekten thans nog slechts voorkomen in 3 gezinnen, is er reeds één geval met doodeljjken afloop. Het slacht offer is het dochtertje van negen maanden van den landbouwer L„ waarbij encephalitis lethar gica werd geconstateerd en dat nog denzelfden dag overleed. De plechtige herdenkingsvergadering bij de viering van het zilveren jubileum der R.K. Leergangen te Tilburg in het raadhuis. Tijdens de rede van baron van Wijn bergen. Verder v.l.n.r. burgemeester Vonk de Both; de Aartsbisschop mgr. de Jong; minister Slotemaker de Bruine; de bissOhop van den Bosch, mgr. A. F. Diepen en het Kamerlid Blomjous Te Utrecht hield de vereeniging „Nederland in den vreemde" Zaterdag haar jaarvergadering. De deelnemers werden officieel ten Stadhuize ontvangen, waar de burgemeester hen toesprak. De voorzitter van .Nederland in den vreem de”, de heer P. J. de Kanter, dankte den bur gemeester voor zjjn hartelijke ontvangst. De burgemeester stond dan zijn zetel aan den voorzitter, den heer De Kanter, af, die de alge- meene vergadering met een korte rade opende. Uit het Jaarverslag van den secretaris, aldus de voorzitter, blijkt, dat de vereeniging weer veel heeft kunnen doen. Ons onderwijswerk vormde weer een belangrijk deel van de propa ganda. dene stellingen van beide partijen bezocht, zooals opstellingen van luchtdoelartillerie, - mjjnenwerpers en infanteriegeschut. In hotel Mendelaar te Enschede is het twee- jaariyksch congres gehouden van den Ned. Cou- peursbond, onder leiding van den heer P. A. van Beek uit Nijmegen. Zaterdagmiddag werden het nieuwe stadhuis van Enschede en de Hoo gere Textielschool bezichtigd. Zondagmorgen opende de heer v. Beek het congres met te wij zen op de lotgevallen van den bond, welke van groot belang Zijn geweest voor de organisatie. Een werkloozenkas kon worden gesticht, er werd internationaal contact gevonden en laatstelijk werden de vooruitzichten gunstig voor het op nemen in den bond van enkele coupeursorganl- saties. die thans nog zelfstandig bestaan. De heeren P. A. van Beek, Nijmegen, H. A. Loos, Zutphen, H. Enterman. Arnhem en J. Ro- bat, Enschede werden als leden van het hoofd bestuur herkozen. Tot nieuw lid werd gekozen de heer P. de Laat te Breda. De heer O. Peters, Arnhem, zag zich benoemd tot redacteur van het vakblad, onder contröle van het H.B. Na verkregen goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken wordt dezer da gen aan pl.m. 350 vereenigingen van kinder bescherming het haar uitbetaald. Te samen wordt (V. j. f 139 775 84). De kosten van propaganda en administratie bedroegen ongeveer 6M procent van de ont vangsten. Beslist U, dat de eerstvolgende serie post zegels „voor het kind” zal bestaan uit 5 ze gels (tot dusver 4), welke aansluiten aan de laatste tariefverlaging. factoren. Op zich zelf zeggen deze woorden niets. Maar Gayda heeft vier voorwaarden aan. gegeven, die essentieel zijn voor den dictato- rialen vrede. Ten eerste moeten de volken „be grip en eerbied voor het fascisme en nattonaal- socialisme" gaan toonen. Zjj behoeven die stel sels wel niet aan te nemen (ze zijn geen ex portartikelen, wordt nog eens verklaard), maar het moet uit zjjn met wantrouwen en belaste ren dier stelsels, ook in redevoeringen der staatslieden. Het ziet er danig naar uit, dat de dictators het slot-en-grendel-op-deu-mond- systeem, dat in hun eigen landen heerscht, wil len uitbreiden over alle staten voor zoover het crltlek op de dictatoriale stelsels betreft. Ten tweede moeten de groote Europeesche mogend heden Italië en Duitschland „politieke, techni sche en vooral moreele pariteit verleenen by elke gelegenheid en ten aanzien van alle pro blemen." Delbos heeft, met goedkeuring van Engeland, reeds tegenover Ciano verklaard, dat er wat dit punt betreft geen moeilijkheden te zien zijn. Ten derde moet er meer begrip en eerbied komen voor de levensrechten en den vooruitgang van alle landen (hier komt wel het koloniale probleem om den hoek kijken). ,De internationale rechtvaardigheid moet niet alleen in woorden maar ook in daden worden toegepast”. Wie zou dit niet toejuichen? Jam mer dat het begrip „internationale rechtvaar digheid” altijd zoo zonderling rekbaar lijkt. Er. ten vierde moeten alle volken solidair zjjn in den strijd tegen het communisme. Accoord. Maar wij, Katholieken, zullen daarbij den strijd tegen dat nationaal-soclallsme, hetwelk den Paus met „brennender Sorge” vervult, niet mo gen staken, al komen wy dan waarschijnlijk In botsing met punt een der essenlleele voorwaar den voor den door de dictators bedoelden vrede. Ten slotte verklaart Gayda nog eens, dat de spil Rome—Berljjn geen blok is, maar een so lidariteit, waarvan geen enkele „natie van goe den wil”, te beginnen met Engeland. Frankrijk en Polen, is uitgesloten. wy twijfelen er aan, of deze vriéndelijke invitatie effect zal hebben. Engeland en Frankrijk zullen wel .Kühl ums Hen* blijven, vooral omdat blijkbaar Tsjecho- In het Brabantsche Peeldorp Bakel heeft zich een geheimzinnig verdwijningsgeval voorgedaan, dat nog steeds niet is opge. helderd. Zondagmiddag zjjn de Duce en de Fuehrer met hun gevolg op ’t station Lalendorf aan gekomen, vanwaar het gezelschap zich on- mlddeliyk naar het manoeuvreterrein be gaf. Toen het hooge gezelschap aankwam, was Juist de „blauwe” partij In den aanval. De strijd werd gevoerd met artillerie, tanks en vliegtuigen en ontplooide zich dicht bjj het punt, waar de beide staatshoofden zich hadden opgesteld. Verder werden verschei- De propaganda, zooals die door de vereeni gingen in andere landen wordt verrlch^ wordt van regeeringswege gesteund. Spr. geeft echter de voorkeur aan het werk, dat uit particuliere bron voortkomt, omdat men daarin gewoonlijk meer vertrouwen stelt. Spr. maakte deze opmerking, omdat er aanwijzingen zijn, dat we in Nederland met de propaganda van het eigen land in den vreemde een anderen kant uitgaan. Daarbij denkt spr. aan den post van 5.000.die de regeering op de begrooting heeft gebracht voor cultureele propaganda in den vreemde. Het zal de taak van het hoofd- bestuur zjjn met de regeering te dezer zake over leg te plegen, om te voorkomen, dat de regee ring en de vereeniging elkaar In de wielen zou den rijden. Met waardeering gewaagde spr. van den steun, dien de vereeniging ondervindt van het Neder- landsche volk, wat een waarborg is. om met lust en vertrouwen het werk voort te zetten. Aan H. M. de' Koningin werd een telegram ge zonden. De secretaris, dr. M. de Hartogh, die zijn Jaar verslag zag goedgekeurd, deelde mee, dat da inlichtingen, die aan de vereeniging steeds ge vraagd worden, er op wijzen, dat het besef van saamhoorigheld der volkeren meer en meer blijkt, ook al doet de internationale toestand anders vermoeden. Nederland is een stabiele factor in het na tionale en internationale woelige leven. Het financieel verslag noemde een tekort over 1936 van ruim duizend gulden. Mr. J. A. van Sonsbeeck werd tot bestuurslid gekozen, terwijl de aftredende functionarissen werden herbenoemd. Na deze vergadering gebruikte het gezelschap het noenmaal in den raadskelder, om des mid dags een bezoek te brengen aan de Kasteelen Sjjpestein en Haarzuylen en in het City-theater de vertooning van de film „Nederland” van WiHy Mullens bij te wonen. nu al jaren het spelen met de wapenen in bloedige realiteit heeft omgezet. Aan de andere zijde het conglomeraat van allerlei volken en stelsels, vereenigd in den Volkenbond. De blik ken van het Geneefsche gezelschap zullen Za terdagavond wel onophoudelijk naar München zijn gegaan, waar de „beide groote leiders” (Gayda) van het fascistische en nationaal-so- ciallstisclie bewind confereerden. Waar is de nieuwe wereld? In de zalen van het Volken- bondspaleis, waar de internationale samenle ving zoo moeizaam om den wereldvrede wor stelt en zoo weinig tot stand brengt en kan verhinderen? Of in de conferentiekamer, waar de dictatoren confereeren? Vragen, bang door de tegenwoordige omstandigheden, bang we gens de ongewisse toekomst. Wij vertrouwen op de kracht der ware democratie, die ontstaan is uit de worsteling der ontwaakte volken met de absolute vorsten en het staatsabsolutlsme. wy zien niet het minste heil in nieuwe absolute vorsten, die thans dictatoren heeten en in het moderne staatsabsolutlsme. dat nog veel straf fer dan vroeger den geheelen mensch voor zich opelscht. Beide dictators werden door de duizendkop pige menigte met gejuich ontvangen, toen zjj samen het station verlieten. Op hun weg naar de Krupp-fabrieken bevonden zich in hun ge volg: de Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken Ciano, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von NVurath, verder de algetneene secretaris der fascistische partij minister Starace en de plaatsvervanger van den Führer Rudolf Hess, minister Alfieri en Goeb bels. Men fluistert zelfs in 1 dorp den naam van den moordenaar. Hek vermoeden, dat hier mis drijf in het spel zou zijn is ook aan de politie niet voorbijgegaan, doch het onderzoek naar de eventueele waarheid van deze geruchten heeft nog niet het gewenschte resultaat kun nen opleveren. Het betreft hier de vermissing van den .ouden heer van R., die sinds ëen half jaar spoorloos is verdwenen. Ondanks alle nasporingen, van rijks- en gemeentepolitie, is het nog steeds niet gelukt zelfs het geringste spoor van den grijsaard te ontdekken. maar is ook het blijven leiden dezer lichamen. Onze sociale beginselen ontleenen we aan het natuurrecht en ze worden bevestigd door de openbaring. Onze desiderata zijn dus niet spe cifiek katholiek maar nationaal. Dit is voor de ambtenaren van groot belang. De voornaamste conclusie van de inleiding voor de Arka is. dat deze organisatie by de nieuwe maatschappij-or dening kan blijven bestaan; wel is het misschieri om practische redenen wenscheljjk, dat er een splitsing komt tusschen hoogere en middelbare ambtenaren. Doch dit is een kwestie, die spr. aan de vereeniging zelf wil overlaten. De voorzitter dankte pastoor Hentzen voor zjjn uiteenzetting, welke hjj van buitengewoon veel belang noemde voor de Arka. Des avonds werd door de afdeeling Amsterdam een feestavond aangeboden. De „Excelsior” meldt uit Muenchen: „We vernemen uit gezaghebbende bron, dat Mussolini Hitler heeft uitgenoodigd zoo spoe dig mogeljjk een bezoek aan Itajlë te brengen. - aan- wor- Slowaklje niet tot de naties van goeden wil wordt gerekend. De gewenschte solidariteit zou ten slotte niets anders zijn dan het oude, nooit verwezenlijkte pact van vier. Frankrijk wensch- te bet nooit. Twintig jaar geleden, in 1917, werd te Am sterdam de oprichtingsvergadering gehouden van de Arka: wat lag meer voor de hand, dan dat de jubileerende organisatie haar feestvergadering in deselfde stad zou houden en dat z(j den Zondag zou beginnen met een H. Mis opgedragen in de kerk op het Be gijnhof door peter J. Corver M.S.C. voor de zielenxst van den oprichter en eersten algemeenen voorzitter, wijlen den heer von Freitag Drabbe. Op het tractleterrein der Nederl. Spoor wegen te Hengelo (O.) kwam de onder-machl- nist H. bjj het rangeeren onder een locomotief toen hij deze wilde loskoppelen. Met een ten deele afgereden been werd de man opgenomen en per Roode Kruis-auto naar het algemeen ziekenhuis overgebracht. aterdagavond te Genève. Het Volken- bondspalels op de heuvelen aan de boorden van het meer is feestelijk ver licht. De nieuwe zittingzaal en de wandelhal worden solemneel in gebruik genomen. De Aga Khan. vqprzitter der huidige assemblée, reci pieert. Vijf en zestig landen waren uitgenoo digd, de Westersche democratieën, alle leden van den Volkenbond uit beginsel, eenlge dic- tatorlanden, zooals Rusland en Turkije, leden van den Volkenbond min of meer uit opportu nisme. Twee landen hadden bericht gezonden, niet aanwezig te kunnen zjjn wegens droeve omstandigheden. Het waren Spanje, waar nog altijd de burgeroorlog woedt, en China, het door Japansch helsch geweld bestormde He- me'sche Rjjk. Voorts schitterden door afwezig, heid de vroegere leden van den bond Japan en Duitschland en tevens Italië, dat momenteel zjjn lidmaatschap niet actief uitoefent, omdat tot dusver Genève het onrecht, aan Abessinlë gedaan, nog niet recht heeft durven noemen Het aanwezige illustre gezelschap zal wel diep de scheidingslijn gevoeld hebben tusschen de aanwezige volken en de drie laatst genoemde afwezigen. Het beeld der tegenwoordige wereld Aan de eene zijde de twee Europeesche dicta-' torlanden, die dag in dag uit de Europeesche samenleving vullen met rumoerig wapenge kletter. met marcheeren in elndelooze drom men, met felle redevoeringen en Japan, dat Spr. wil het onderwerp meer begrenzen en de houding van den ambtenaar tegenover de maat- ■chappu vorming bespreken. Dit is het centrale sociale probleem van dezen tijd. Onder ambte naar wil spr. verstaan, hen, die in openbaren dienst zijn en aangesteld door openbare gezags dragers, wier werk dus gericht is op het algemeen belang. Twee vraagstukken vragen een antwoordmoe ten de ambtenaren zelf een corporatie vormen? Hoe moet hun houding zijn tegenover de corpo raties in de nieuwe maatschappij-ordening? In de encycliek Quadrageslmo Anno wordt ge zegd, dat allen zich moeten vereenigen volgens hun maatschappelijke werkzaamheden. Hier valt de ambtenaar niet onder, want de ambtenaar werkt aan het staatsdoel en niet aan het maat- schappljdoel. Ook de taak van den ambtenaar sluit van nature de vorming van een corporatie uit. De staat heeft ten doel het algemeen wel zijn, heeft dus een eigen taak. De organen, waar door de staat zjjn taak vervult zijn de ambtena ren en hieruit volgt, de werkzaamheden der ambtenaren uiteraard reeds op het algemeen welzijn gericht zjjn. Zij vallen daarom buiten het ordeningsplan van Quadrageslmo Anno. Epr. verzet zich tegen de stellingen van Blondelles, voorgedragen op de Semaine Social te Angers. Ook voor den ambtenaar moeten echter som mige wenschen verwerkeling vinden en wel bij zjjn economische positie en rechtspositie. Daartoe moet echter in het staatsbestel zelf een afzonderlijk orgaan worden Ingebouwd. Een maatschappijke corporatie kan hierin lossing brengen. Spr. behandelt vervolgens verhouding tusschen ambtenaar en staat, aanstelling van den ambtenaar mag de staat niet willekeurig optreden. BU de salarieering moeten het prestatiebeginsel en het onderhouds beginsel toepassing vinden. Dat blijkt volgens spr. ook uit de encycliek Rerum No varum Men moet niet zeggen: gelijke prestatie, gelijk loon; maar: geljjl« prestatie, ge lijk levenspeil. In het bezoldigingsbesluit moet het onderhoudsbeginsel worden toegepast; thans echter heeft men een verkeerde basis gelegd Ook de korting op de salarissen van religieuze leer krachten is verkeerd, omdat in het groote gezins verband der congregatie het onderhoudsbeginsel even zwaar weegt als bij het natuurlijke gezin. Om deze reden wil spr ook den ongehuwden-af- trek voor religieuzen af schaffen. In het tweede deel van zijn Inleiding gaat spr. na de houding van de ambtenaren tegenover de corporaties in de nieuwe maatschappij verorde ning. Twee punten uit de sociale encycliek raken den ambtenaar en wel dat omtrent de inkrim ping van de staatstaak en dat nopens den uit bouw van maatschappelijke corporaties. Spreker behandelt in het kort de liberale staatsopvat ting en de gevolgen daarvan, voor staat en maat schappij, welke funest zijn gebleken. Quadrage- simo Anno wil den staat terugbrengen tot zijn eigen taak Hiervan zal de staat geen nadeel, doch slechts voordeel ondervinden. Een krach tig leven van de maatschappij zal den staat krachtig maken. Inkrimping van het aantal ambtenaren zal ook het aanzien van de amb tenaren verhoogen. Bjj de tot stand kotning der ordening heb ben de ambtenaren een voorname taak. Volgens de encycliek hebben zij hier een hooge roeping. De corporaties zullen moeten worden ingebouwd in de bestaande staats- en rechtsorde. De staat zal ook de nieuwe orde moeten bevorderen, haar lelden en misgroei voorkomen. In dit verband hebben de ambtenaren een voorname taak, zoo wel de hoogere als de lagere ambtenaren. De taak der katholieke ambtenaren is niet alleen meewerken bjj de oprichting der corporaties. ■w—'v e Imperiale praal, die om 1 van Mussolini wordt De Rjjkskanselier heeft de uitnoodiging vaard, doch de dag van vertrek moet nog den vastgesteld.” geen op- de Bij het ontvouwd, niet op de laatste plaats dienen, om de wereld te laten zien, dat fascisme en nationaal- socialisme loten zjjn van één rtam. Niets is minder waar dan dit. Het fascisme van Musso lini is een zaak van macht, tn dienst waarvan geweld en staatkunde worden gesteld. BU het nationaal-soclallsme van Hitler is dit ook zoo, maar de zielkundige dryfveren zjjn geheel an dere, omdat zij ontspruiten aan een eigen ge. loof, een eigen leer, een eigen dogmatiek. En daarom is het nationaal-soclallsme veel ge- vaarljjker. Want zjjn dogmatiek, zijn leer, zijn geloof berusten op de uitverkorenheid van het eigen ras, dat, dóór niemand van anderen bloe de beïnvloed, de geheele wereld gelukkig wil maken met de superioriteit, die het zich zelf toekent. Het zou een grove fout van Mussolini zjjn, zich „weltanschaulich” niet duidelUk op eep afstand te houden van het natlonaal-socla- llsme. Vertroebeling is hier levensgevaar. De Paus is in zjjn laatste audiënties zonder ophouden op het gevaar van het natlonaal-so- cialisme blijven wijzen. En het is te begrijpen, dat, zooals onze Romeinsche correspondent meldde, de Osservatore Romano slechts enkele regels wijdt aan het bezoek van Mussolini aan Hitler. Hoe zouden de Katholieken Mussolini danken, als hü Hitler tot een correctie van zyn kerkpolitiek zou kunnen brengen, gesteld dat hjj dit zou willen! Voorloopig kenmerkt de vi site van den Duce zich alleen nog door para des, manoeuvres en bezichtiging van Duitsch- lands wapensmldse, van Krupp te Essen. Dit is een duister aspect, vooral tn het licht van hetgeen Goering’s Natlonalzcitung te ‘Essen gisteren schreef: „Het leger is gemaakt voor den oorlog, en, men moet hieraan toevoegen, de oorlog is, aangezien hy onvermydeiyk is, geschapen voor de politiek.* Van den Schmocksberg bij Tolzin werd een aanval van de „blauwe” luchtmacht gade ge slagen. Honderden bommenwerpers wierpen bommen op de .roode" stellingen en openden een hevig mitrailleurvuur; tegelijkertijd werden sterke afdeelingen vechtwagens ingezet, welke diep in het „roode" gebied doordrongen. Op den Schmocksberg begroette de Fuehrer ook de Britsche en Hongaarsche officieren, dia de manoeuvres bij wonen. Op hun tocht door het manoeuvreterrein werdén Mussolini en Hitler steeds weer door duizenden luide toegejuicht. Alle steden en dorpen, welke zjj doortrokken waren versierd en in groote begeestering begroetten de inwo ners de beide staatshoofden. Na het bywonen van de manoeuvres werd "n bezoek gebracht aan de oefenplaats van de luchtmacht Wustrow, waar een oefening in het schieten met luchtdoelartillerie werd gehouden. In verband met dit bericht wijst men erop, dat het huidige bezoek van Mussolini in Duitschland wordt beschouwd als beantwoor ding van het bezoek van Hitler aan Venetië in 1934. Mogelyk is, dat de Duce Hitler uitnoodigt naar Italië te komen, doch dit zou dan een nieuw bezoek zyn. dat door Hitler zou worden gebracht in zün hoedanigheid van staatshoofd. Op het oogenbllk is er te Beriyn noch officieel noch officieus iets dienaangaande bekend. Hedenochtend zyn met den sneltrein uit Rome de directeur van de politieke afdeeling van het Italiaansche Ministerie van Buitenlandsche Za ken, Butl, en de chef van de fascistische bui- ter.landsche organisatie, Parinl, te Beriyn aan gekomen. Zy werden op het station door ver tegenwoordigers van het Duitsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken begroet. Zondagmiddag om half vier werd de herden- l kingsvergadering gehouden in de groote zaal van Krasnapolsky. De voorzitter. Dr. J. C. M. Smeens opende deze bijeenkomst met een kort welkomstwoord De voorzitter van de afd. Amsterdam, de heer Leentjens. bood daarop aan het hoofdbestuur een portret aan van den stichter der Arka en den eersten algemeenen voorzitter, wylen den heer von Freitag Drabbe. Mr. P. J. M. Kallen een der stichters der ver eeniging en Igi van het hoofdbestuur, gaf een historisch ovftncht van het leven der Arka. welke 8 Sept. 1917 werd opgericht. Spr. wil meer eenige kenmerkende feiten naar voren halen, dan een regelmatig chronologisch over zicht geven. De Arka is ontstaan tijdens den grooten oorlog en haar eerste levensjaren vielen samen met de groote gebeurtenissen na het sluiten van den vre de. Het sociale vereeniglngsleven in ons land nam in dien tyd een hooge vlucht. Ook de ka tholieke ambtenaren voelden toen de behoefte aan een eigen organisatie, vooral ook om niet plat geloopen te worden door de in die dagen zoo sterke roode stroomingen. Spr. brengt hulde aan wylen Jhr. Ruys de Beerenbrouck, die het tot stand komen der Arka zeer heeft bevorderd. De eerste bedoeling was geweest een vereeniging op te richten van katholieke gemeente-ambtena- ren, doch de doelstelling werd meer algemeen genbmen op verlangen van het Doorluchtig Epis copaat. Het initiatief werd genomen door de te Amsterdam bestaande vereeniging van katholie ke gemeente-ambtenaren. Als eerste voorzitter werd gekozen de heer A. von Freitag Drabbe In den loop van 1918 werden in verschillende plaatsen afdeelingen der Arka opgericht. Spr. schetst dan de genomen formeele rgelingen. Bij het optreden der christeiyke regeering in 1918 heeft de Arak zich met deze in verbinding ge steld. In korten tyd liep het ledental op tot enkele duizenden, zy werd een organisatie, waarmede rekertng werd gehouden. Enkele meer markante figuren uit de eerste jaren der Arka worden doos' spr. met name genoemd, os. wylen de heer von Freitag Drabbe; de geestelijke adviseur pastoor Janssen; de heeren Leentjens en Heyt- veld, resp. secretaris en penningmeester der ver eeniging. Met het hemen van eenige practische conclusies besloot spr. zyn historisch overzicht. Pastoor Br. Caaaiani» Hentzen, O. F. M. te Haarlem, hield vervolgens een rede over het onderwerp: „De houding van den R. K. re organiseerden ambtenaar tegenover de so ciale vraagstukken van onzen tyd.” De twee dictators reden, in een auto gezeten, in langzaam tempo door de menschenmenigte heen, die niet moede werd, hen toe te juichen. De wegen waren met vlaggen en guirlandes versierd. /In de fabriek zelf rookten de schoorsteenen en dreunden de hamers. Voor het hoofdgebouw hield de stoet stil. Mussolini en Hitler betraden hierop de werk plaatsen. Sedert 5 Juni, toen er kermis te Uden werd gehouden, wordt daar vermist de 21-jarige sla ger F. G. Na zyn verdwyning bemerkte men, dat ook een spaarkas, die hij onder zyn beheer had en die een bedrag van ongeveer 125 bevat moet hebben, werd vermist. De politie stelde onmiddellUk een uitgebreid onderzoek in en de familie van den vermiste verzocht per radio diens opsporing, doch alle pogingen bleven vruchteloos. Ook thans, vier maanden na de geheimzinnige verdwyning van G„ heeft men nog geen spoor van den ver miste kunnen ontdekken. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat G. voor zUn verdwyning een koffer heeft gepakt en zich van een bewys van Nederlander schap heeft voorzien. In het dorp gaan thans geruchten, dat G. in handen van ronselaars zoy zyn gevallen en via België en Frankryk naar Spanje zou zUn uitgeweken. De commissaris van politie te Ede heeft zeke ren s. uit Éde en De Z. uit Veenendaal ter beschikking van de justitie gesteld. hebben zich schuldig gemaakt aan het af- snyden van takken van meer dan duizend jonge eikenboomen, die in den vollen luister van hun herfstkleur stonden op het landgoed van jhr. Repelaer te Hoenderlo (gem. Ede). De stroopers hadden hun buit oer vracht auto naar Aalsmeer vervoerd en daar aan den man gebracht. De commissaris van politie te Ede vestigt er in dit verband de aandacht op, dat hy het afsnyden van boombladen als diefstal zal beschouwen en degenen, die hieraan schuldig worden bevonden ter beschikking van de Justitie zal stellen. Zondagmiddag werd in den kelder van het gebouw van de Kamer van Koophandel te Bre da de stoker van de centrale verwarming A. L. levenloos aangetroffen. Men vermoedt, dat de man tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven is gekomen. Het slachtoffer was ge huwd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 24