het moderne denken God EEN ACHTERSTAND in Aardbeving op Java Instantlne? ENKELE STROOMINGEN MGR. W, VAN DINTHER Kerkelijk leven DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 Instantlne Ir. Mussert laat vergadert weinig los Seismografen ontzet Jongeman verdronken MINISTER H. VAN EIJEN uit het ziekenhuis PRINS BERNHARD Staaldraad schoot plotseling los Het drama te Naarden Half October in exploitatie Het •ntal W inter sport BENOEMINGEN In het Aartsbisdom <- Winterdienstregeling der spoorwegen Droevig gevolg van roekeloosheid Geïnspecteerd door militaire autoriteiten Enkele baanvakken in den Achter hoek worden gesloten Daders veroordeeld, doch het geld bleef zoek OFF1C1EELE BELANGSTEL LING VOOR FOKKER T. S MEER LICHT IN EEN OUDEN DIEFSTAL NIEUWE 415.5 METER RADIO ZENDER HET WAS NIET ALLEEN OM GELD TE DOEN Bij den arbeid gedood f - Pater dr. H. Robbers S.J. be spreekt de onrust naar Gód, die leeft in de tegenwoor dige wereld Inbrekers hadden zich ook aan den keldervoorraad te goed gedaan Jaarverslag Twee dooden en drie gewonden bij het instorten van huizen - s- De onrust naar God in het moderne denken „Petrus Canisius” De teruggang van het ledental slechts gering? Eere-voorzitter van den A.N.W.B. Woensdag a.s. Viering van het gouden professie- feest en waarin het een sr een Tegen pijnen Prijs 70 cent op te Omtrent het ledental van de Nationaal-So- clallstische Beweging zeide ir. Mussert, dat dit vóór de verkiezingen Mn en vijftig duizend be droeg en thans wifn*Xggen en veertig duizend. Bjj den aanvang' tal abonnementen vermeerderde met 735* zoodat deze jaargang 9721 abonnementen. de philosophic van Bergson lulde van Ood en van godsdienst. Met toestemming van den chirurg zal minis ter Van Boeüen Woensdag het ziekenhuis te Den Haag kunnen verlaten. Zijn Exc. zal intus- schen nog eenlgen tijd rust moeten houden. Zondag heeft de Arka te Amsterdam een herdenkingsvergadering gehouden bij gelegenheid van haar twintigjarig bestaan. Het hoofdbestuur der jubileerende vereeniging volg. Waarschijnlijk zal wegens dood door schuld. Ongeveer een jaar geleden is er op het sta- tlonsemplacement vSn de R. T. M. te Rotter dam een kist Inhoudende ongeveer f 6000 aan specie gestolen. De daders zün inmiddels door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld. Tot «p 8 X A BAYER i E XP thans be- eijfers tuig eerste en tweede klasse AmsterdamParijs PLM. en van 1 December 1937 tot en met 14 Mei 1938 loopt in dezen trein voortaan een door gaand rijtuig eerste en twee klasse Amsterdam- Menton. De dagtrein eerste, tweede en derde klasse van Den Haag naar Bazel over Roosendaal ver trekt een uur vroeger van Den Haag dan thans. Uit Bazel vertrekt de trein 25 minuten vroeger. De Edelweiss van Amsterdam naar Bazel is be langrijk later gelegd. Het vertrek uit Nederland verschilt bijna 2% uur en in omgekeerde rich ting is de dienstregeling van dezen trein gelijk gebleven. In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk- zoamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Ook op de receptie, des middags, werden vele geschenken aangeboden. Onder de vele telegrammen uit alle deelen des lands en uit het buitenland was ook een felicitatie van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van Den Bosch. Eenlge weken geleden is er vertraging ont staan in den bouw van den nieuwen 415.5 meter radio-aender te Loplkerkapel. In de ge meente Jaarsveld, daar bij het plaatsen* van den antennemast dit gevaarte afbrak. De vorige week heeft men echter beter re sultaat gehad en kon de antenne-mast op zijn plaats worden gesteld. Waarschijnlijk zullen half October de uitzen dingen over dezen nieuwen zender kunnen be ginnen. ge- twee Het bestuur van den A. N. W B. heeft de mededeeling ontvangen, dat Z. K. H. Prins Bernhard het eerevoorzitterschap van den Ko ninklijken Nederlandschen Toeristenbond „A. N. W. B." heeft aanvaard. 28 brieven aan nlet-katholieken werden ver zonden. 70 boeken verstrekt. Het aantal ver kochte brochures, inbegrepen de zending aan de leden, was over het afgeloopen jaar 150.463 en dat der verkochte blaadjes 83 399. Het aantal leden van G.O.O. bedraagt onge veer 950. Het Bybelfonds bleef ongeveer constant. In het begin van het vereenigingsjaar verscheen het vierde deel van het Oude Testament. In Jan. 1937 bleek reeds een groot gedeelte van de eerste oplaag verkocht te zijn. Van het Nieuwe Testament vond een geregel de afname plaats. Dit jaar werden 3925 ex. verkocht, waarmee het aantal verspreide exem plaren in deze enkele jaren is gestegen tot 35.000 ex. Ook van de ..Evangeliën en Handelingen” (Ca- nisiusbijbeitje) werd een nieuwe uitgave opge zet. Dit wordt het 206 tot 230e duizendtal. In 30 jaren tijd werden ruim 200.000 ex. geplaatst. Een overzicht over het werk van de Com missie voor Israël en de resultaten in het af geloopen vereenigingsjaar 19361937 stemt tot innige dankbaarheid jegens O. L. H. en tot blijde hoop op mooie resultaten ook voor de toekomst. Aan het uitgebreide jaarverslag, dat werd uit gebracht door den zeereerw. heer pastoor H. Th. Mets, Utrecht, ontleenen we het volgende: ’an Jrg. 18 bedroeg het aan- „Het Schild” 9736; het •n verminderde met 750, tut met een totaal van hger naar God wordt evenwel niet ge- t nooit-verzadlgd worden gaat dikwijls ‘dicaat God verkrijgen, ja. dikwijls gaat oplossing in een evolutlonlstlschen God De eerste FokkerT. 5 luchtkruiser, waarvan de Nederlandsche vliegtuigenfabriek een serie van zestien ten behoeve van andt luchtmacht in aanbouw heeft, is zooals reeds werd ge meld in de afgeloopen week ^aar Schiphol ovqrgebracht en thans geheel gei Bij de militaire autoriteiten, nieuwste luchtwapen onder hui krijgen, bestaat begrijpelijkerwij: langstelling voor de T. 5. zoodat Van den, het vorige jaar voor het eerst ten behoeve van de wintersport ingelegden dagtrein van en naar Bazel over Maastricht is slechts een uiterst gering gebruik gemaakt, zoodat deze trein dit jaar niet meer zal loopen. De treinen over de Duitscbe grensstations vertrekken als regel een uur vroeger van de Nederlandsche stations en komen eveneens een uur vroeger op die stations aan. Dit houdt ver band met het fglt, dat men in Duitschland geen zomertijd kent. Ten behoeve van de wintersport wordt ingelegd een nachttrein in beide richtin gen van Amsterdam naar Bazel, Interlaken en Chur, over Emmerich. Deze trein, die van 17 December tot en met 9 Januari 1938 zal loopen. vertrekt van Amsterdam 16.15 en komt op de terugreis te Amsterdam 1158 aan. Hierin loopt een dagelijksch slaaprütuig eerste en tweede klasse AmsterdamInterlaken en Amsterdam Chur v.v. Een goede verbetering kon gebracht worden tn de verbihdlng met Kopenhagen over Ham burgWamemündeGedser. Deze zijn met uit zondering van de nachtverbinding met ongeveer 50 minuten versneld tengevolge van het in dienst stellen van de nieuwe brug over de Storstrom tusschen Seeland en Palater. de langste brug van Europa. een thans De nieuwe dienstregeling der Nederlandsche spoorwegen, die as. Zondag geldigheid zal krij gen, bevat niet veel wijzigingen. Dat zal in het voorjaar van 1938 anders worden, wanneer de electrische tractie op het z.g. middennet in ge bruik zal worden genomen en ook op de andere groote baanvakken met verhoogde snelheid zal worden gereden. Tot zoolang blijft vrijwel alles nog bij het oude. De meeste wijzigingen zijn een gevolg van den terugkeer tot den zonnetijd. Verder zullen enkele baanvakken in den Ach terhoek worden gesloten en zullen nieuwe baan vakken In dienst worden gesteld. Gesloten wor den de baanvakken NeedeRuurlo, NeedeEn schede, NeedeWinterswijk. De verbindingen in deze streek zullen worden onderhouden door de Gelderscbe Tramwegmaatschappü met autobus sen die aansluiting geven op de treinen. Nieuw is, zooals gemeld, de verbinding Arn hem—Amersfoort, waarop voorloopig de dienst zal worden onderhouden met stoomtreinen twee de en derde klas, totdat de voor dit baanvak bestemde Dtesel-motortrelnen gereed'zullen zijn. Dit traject tusschen Arnhem en Amersfoort zal precies in een uur worden afgelegd, hetgeen een belangrijk kortere relsduur beteekent ten opzichte van de thans bestaande verbinding. Ook zijn in het nieuwe spoorboekje opgenomen de extra-sneltreinverblndlngen met Kerstmis en Paschen in verband met de dan te verwachten drukte in het reizigersvervoer op die dagen. In de buitenlandsche verbindingen zijn slechts enkele noemenswaardige veranderingen ge bracht. Er aal een nieuwe trein loopen van Amsterdam naar Parijs met een doorgaand rij- nu toe had de politie echter nog geen enkel spoor van het geld gevonden. Men heeft thans, zoo vertelt het Handelsblad. wederom eenlge aanwijzingen gekregen die er op wijzen, dat het geld by een of ander familielid van de daders is ondergebracht. In verband hiermede heeft de politie thans ook de echtgenoote van een der veroordeelden in bewaring gesteld. Zü had eenlgen tjjd geleden een vrij groot bedrag uitbetaald en toen de politie haar de herkomst van het geld vroeg, vertelde zij dat een familielid het haar zoolang had geleend. Uit een onderzoek is nu gebleken, dat het familielid Inderdaad het geld heeft verstrekt na het van een spaarbank te hebben gehaald Het merkwaardige is, dat de man het geld den volgenden dag weer naar de spaarbank heeft teruggebracht. Men vermoedt dat de vrouw het geleende geld heeft terugbetaald met het geld, dat afkomstig is uit de kist van de R. T. M De rechtbank heeft de vrouw dezer dagen op vrije voeten gesteld, doch tegen dit besluit heeft de officier onmiddellük appél aangeteekend. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft dezer dagen bevolen, dat de vrouw weer onmiddellük moet worden gearresteerd. Thans vertoeft zij opnieuw in het Huls van Bewaring te Rot terdam. Ie straks dit bevel zullen groote be- reeds gister een commissie onder leiding van lult.-generaal M. Raaymakers, inspecteur van de militaire lucht vaart, de nieuwe machine kwam inspecteeren. Onder de aanwezigen bevonden zich verder lult.-generaal I. H. /Reijnders. chef van den generalen staf, Gen.-Majoor U. J. W. Roldanus, hoofd van de vierde afdeeling van het Departe ment van Defensie, Lult.-Kolonel F. A. van Heijst, commandant der luchtvaartafdeeling, Lult.-Kolonel H. L. van Royen, directeur van betreft, ontving aanvragen naar De in den nacht van Vrijdag op Zaterdag JJ. door de pojitie te Winschoten gearresteerde inbrekers L. cn M. blijken nog meer op hun kerfstok te hebben. Toen Stous van overhoop Er is geen grond meer voor de bewering, dat de offirieele wljsgeerige wetenschap atheïstisch en God-vijandig zou zijn. De nleuw-heldenen. die zich beroepen op Nietzsche en anderen, zijn eigenlijk geen kinderen van hun tijd meer. Maandagmiddag werd in Hotel „Kasteel van Antwerpen” te Utrecht de jaarvergade ring van de Apologetische Vereeniging .Petrus Canlsius” gehouden. De aardbevingen werden gevoeld in Solo, Djocja Randja-Ekok, Magelang, Kedlri, Tjllat- jap, Wonosobo, Madloen en Cheribon. De seis mograaf van Babadan is volkomen ontzet. In Magelang is een huls ingestort. In Djocja zijn bijna alle buizen gescheurd, terwijl het stationsgebouw aldaar onbeteekenende scheurtjes vertoont. In Tjilatjap zijn vele muren van kan toren en woonhuizen gescheurd, terwijl daken verschoven zijn. In Kedlri vluchtten de menschen de straat op. Ook in Madloen, Batavia en Bandoeng zijn de schokken waargenomen. Ook de seismograaf van de Pa panda Jan is ontzet. In Pekalongan is de schoorsteen van de sui kerfabriek Medarie zwaar gescheurd. De fa. briek zelf is echter intact. De treinenloop on dervond door de aardschokken geen hinder. Alle berichten dragen een voorloopig karakter. Het ledenaantal der A V.PC. bedraagt 1330. nl 5 eere-leden, 1176 leden en I schermende leden. Vorig jaar waren dezsë resp. 5. 1207 en 164, tezamen 1376. Er valt dus een verlies te constateeren van 46 leden, nd. 31 gewone en 15 beschermende leden. Nadat de bestuursverkiezing hid plaats gehad, waarbij prof. A. Mulders als voorzitter werd herkozen, hield Pater dr. H. Robbers 8J„ pro fessor aan het Berchmanianum te Nijmegen, een voordracht over het onderwerp Trouwe (ofschoon minder christelijke) be langstelling ondervonden we naast „Zwart Front” heel bijzonder van „Verdinaso”, dat heel sterk naar het Duitscbe Racismg zeilt en daarom, ook in de toekomst, nog wel meer met ons in conflict zal komen, een ervaring, die ook het Belgische „Katholiek Bureau voor Israël”, een jonge, sympathieke vereeniging, opdoet. Heel bijzonder blijft zich in Amsterdam een mooi contact openbaren van zoekende Joden met ons. Ook elders wordt zulks voor bereid. Hedennacht te ongeveer kwart over een werd de politie te Amsterdam gewaarschuwd, dat een jongeman op de Heerengracht, tus schen de Regullersgracht en de Utrechtsche- straat, te water was geraakt. Zü toog er op uit met dreggen en slaagde er na twintig minuten In het lichaam van een ongeveer 24-jarigen Jongeman uit het water te halen. Onmiddellük werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wek ken, doch dit mocht niet meer baten, waarna het stoffel ük overschot naar het Binnengast huis werd vervoerd. De toedracht van dit ongeval is, naar ver luidt. het gevolg van verregaande roekeloos heid van het slachtoffer. De jongeman liep in gezelschap van een vriend langs het water op de Heerengracht. Beiden waren weliswaar niet onder den Invloed, doch blijkbaar toch verre van normaal. Zonder dat er eenlge aanleiding toe was zei de 24-jarige J. L., wonende in Am- sterdam-Oost. tot zijn kameraad: Wat wed je, dat ik in het water spring, en zonder dat zün metgezel ook maar eenlgszins kon vermoeden wat er zou gebeuren, sprong L., de daad bü het woord voegend, In de gracht. Stom verbaasd bleef de vriend een oogenbllk op den kant staan, maar toen hü L. niet zag boven komen, sprong hü eveneens In het wa ter, om zün vriend te redden, hetgeen hem evenwel niet mocht gelukken. Maandag werd het gouden profeeslefeeet ge vierd van Mgr. W. van Dinther. magister- generaal van de Orde der Krulsheeren. Zondagmiddag werd Mgr. in het klooster St. Agatha bü Cuyk namens het convent toegespro ken door den Hoogeerw. prior Hofman. Tudens de plechtige Hoogmis op Maandagmor gen. werd de feestpredikatie gehouden door den Hoogeerw. Heer Lauwere van het klooster der Krulsheeren te Diest (België). In pakken de bewoordingen schetste spr. de verdiensten van Mgr. van Dinther. niet alleen voor de Orde der Krulsheeren. maar ook voor de katholieke gemeenschap. Na de Hoogmis werd een T» Deum en een cantate geaongen, waarna op het plein voor het klooster de huldiging door de bevolking plaats vond. Namens de bevolking sprak de heer P. V. d. Bosch, die den Krulsheeren en Mgr. van Dinther in het büzonder harteUjk dank zegde voor de vriendschap en leiding, die men zoovele jaren In het Land van Cuyk hunnerzijds had genoten. Als feestgave werd een oedrag in couvert aangeboden voor bet Theodore de Cellesfonds, dat bestemd is voor de opleiding van miasto- narisaen der Krulsheeren. .té gaan. De periode van het posl- net materialisme kunnen we als louwen. Het intellectueels „vue”naar it weer open. In lagere kringen tiert me en het materialisme echter nog De voorzitter, prof. A. Mulders uit Hoeven, begon zün openingsrede met erop te wijzen, hoe thans meer dan ooit op ons de plicht rust om te getuigen. Wü moeten naar den evennaaste toekomen en vervullen een grootsche taak met anderen meer toegankelijk te maken voor gods dienst en geloofspraktük. De vereenlglngszaken besprekend, herinnerde spr. er aan, dat de meeste nieuwe leden uit seminaristen zün ge- recruteerd. voor wie een verlaagde contributie is Ingesteld. Het orgaan „Het Schild”, waarvan de hoofd redacteur zün 12%-jarig jubileum vierde, wist zün naam eer aan te doen, terwül het abon- nementen-aantal gelijk bleef. Van de vertaling van het Oude Testament uit den grondtekst verscheen zoo pas het naar tijdsorde tweede en naar rangorde eerste deel. Met de .Katholieke Actie” is een innige samenwerking te verwachten. Aan verschillende instellingen, wier werk strookt met het doel der vereeniging. kon in het afgeloopen jaar steun verleend* worden. Het bestuur werd hiertoe in staat gesteld door de giften van velen, waarvan spr. een bedrag van 500 noemde, door - een onbekenden gever ge schonken. Met waardeering gewaagt spr. ook van het apologetische werk door velen met hun geschrif ten verricht. Hetzü. aldus prof. Mulders, door hun blik te laten gaan over „verscheurde chris tenheld", hetzü door studies over Oxford-be- weging, enz. het luchtvaartbedrijf. Lult.-Kolonel A. H. Schim mel, hoofd van het bureau voor luchtverdediging van den generalen staf, Lult.-Kolonel C. A. Hartmans, eveneens van de vierde afdeeling van het Departement van Defensie, de Kapitein van den Generalen Staf P. M. H. Tlelens, adju dant van den Minister van Defensie, Majoor J. G. W. Zegers, van den staf van de militaire luchtvaart en hoofd van de commissie voor in richting en bewapening van vliegtuigen en ver schillende andere autoriteiten, w.o. de comman dant der op Schiphol gestationneerde jacht- vliegtuigafdeellng, kapitein H. van Weerden Poelman. Zü werden ontvangen en rondgeleid door den heer J. E. van Tüen. adjunct-dlrecteur der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, die tezamen met enkele leden van den Fokkerstaf de noodige toelichting gaf. Maandagmiddag was de ongeveer 28-jarlge gehuwde E. J. van L. tusschen Breda en Ouden- boech bezig met het laden van stroo. Bü het aantrekken van den staaldraad schoot de pal los. waardoor van L. een slag kreeg van het üzer, welke zoo hard aankwam, dat hü op slag dood was. Hü laat een vrouw met twee kinderen achter. trnlng. waarin men een drang die van het neo-Splnozisme, Dr. Carp voorgestaan. grond te vinden voor een Hooger Wezen. zooals heeft erkend. Een religieuze roorwaarde voor het kennen Vdn larp zelf. God wordt echter als Ikheid ontkend. denkrichtingen blükt dus Ing, concludeert Inleider. In Calvl- ingen Is men druk bezig met den God ook philosophisch uit te leg- zeer zware Over dit drama vernemen wü nog bet vol gende: Het gerucht van deze schietpartü deed wel dra de ronde in Naarden, zoodat zich spoedig een groot aantal personen voor de Procnerska- zerne verzamelde. De militaire autoriteiten weigerden elke in lichting. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wü dat zelfmoord bijna uitgesloten is, daar het lük van het meisje gevonden Is met de beide handen in de mantelzakken gestoken. Later heeft ser geant v. O. zün eerste verklaring Ingetrokken en .verklaard dat hü zelf geschoten heeft, doch dat er geen sprake van opzet was. Onmiddellük was de militaire geneeskundige dienst ter plaatse, alsmede dr. Krijger, die slechts den dood constateeren kon. Het meisje was getroffen door een revolverkogel, die bü den neus het hoofd was ingegaan, waardoor on middellük dep dood gevolgd is. Het meisje, de 23-jarige K. E. uit Deventer, een wees, was sinds kort in betrekking onder Huizen. Het lük Is overgebracht naar het lükenhuisje. De militaire politie heeft den sergeant een verhoor af genomen en daarna overgebracht naar het polltiebu/eau te Naarden. Voorts vernemen wü. dat opzet uitgesloten moet worden geacht, daar v. O. die sinds tien maanden in dienst is, als zeer oppassend bekend staat. Het wachtlokaal, dat slechts van de andere lokalen afgescheiden is door een manshoog hou ten schot, biedt gelegenheid om elk uitgespro ken woord door anderen te doen hooren. Men heeft echter niets gehoord, ook geen twist. Dit wettigt het vermoeden, dat v. O. geen enkele reden had, om het meisje te dooden. Men neemt dan ook aan, dat hü op een of andere manier het meisje de werking van een revolver heeft willen toonen en dat daarbü vermoedelük de revolver is afgegaan met het bekende ge- O. vervolgd worden nog gemeld, dat personen werden gewond Wat de Commissie voor Inlichting en Propa ganda betreft, ontving het secretariaat de meeste aanvragen naar aanleiding van de K RO.-uitzendingen, welke de beste propaganda vormen voor degenen, die om een of andere reden moeilük met katholieke menschen of boe ken in aanraking komen. Uit de aanvragen blükt, dat de belangstelling steeds grooter wordt en wel vooral onder de meer ontwikkelden. Over de redenen van den uittocht der laat ste dagen uit de NS B., waarbü vele kopstuk ken hun meenlng te kennen gaven over de on bekwaamheid van den leider, zün van ir. A. Mussert weinig Inlichtingen te krügen. Dezer dagen had de Courant een onderhoud met den NBB.-leider, waarin deze weinig losliet. Alleen reageerde hü op een publicatie in „Ons Noorden”, dat het thans uitgebroken conflict In wezen niets anders zou zün dan een strüd tusschen hem en den algemeen secretaris en plaatsvervangend leider, den heer Van Geel kerken. Ir. Mussert ontkende dit. De leiding heeft van het begin af bü mü berust en is tot nu toe ongeschokt in mijn handen, aldus zeide hü- De verstandhouding tusschen mü en den heer Van Geelkerken is van den allerbesten aard. Wü werken samen, zoo als wü dat van de oprichting der N SB. af tot op heden gedaan hebben, in de beste verstand houding en in de richting, welke wü ons van den beginne af voor oogen gesteld hebben. Voorts deelde hü mede, dat reeds dit voor jaar overste Hogewlnd van al zün functies in de N.S.B., ook als organlsatleleider voor Ned - Indië, welke laatste functie thans in handen is van 't oud-lld van den raad van Ned.-Indlë, den heer A. Harloff, ontheven werd. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta) Omtrent de hevige aardbeving Java wordt Klaten twee dood, één zwaar gewond en licht gewond, door het instorten van huizen. Van de suikerfabriek Beran is een deel van den voorgevel inge stort. Te Demakidjoe ia een schoorsteen omgevallen. In de antieke wereld was het middelpunt van het denken de cosmos, in het middeleeuwsche denken God. Sinds Descartes het ,,ik” tot den hoeksteen van het dpnken maakte, heeft het •Jk” een ongekende aeerseiiappü voor zich op- geëlscht. Het moderne denken is vol van een richting naar het ,Jk”, maar we willen, aldus inleider, onderzoeken of daarbü ook niet zekere hang naar God te bespeuren is. Daarom dienen we allereerst enkele denk systemen na tivisme en/ voorbü besdhi omhoog staa het positiflsi welig voost. Ten ankeren is er een neo-positivisme ont staan met Weenen als middelpunt, dat alle SjZcuJatlgife wetenschap uitschakelt, en enkel afgaat op wat uit de natuur te erkennen is. Al sinds lang is er echter in de nieuwe philo sophic, zoowel in Frankrijk als in Duitschland, een terugkeeren naar God. m Frankrijk spreekt BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Midden- en Oost-Java is door een aardbeving geteisterd. Zaterdagavond de familie Weevers vacantle thuis kwam, bleek alles te zün gehaald. Wat gesloten was, hadden de onbekenden met geweld opengebro ken. Een bedrag van pl.m. 30.werd ver mist, terwül de dieven zich aan den voorraad in den kelder tegoed bleken te hebben gedaan. L. heeft bü verhoor door de politie bekend, aan deze Inbraak nftdeplichtig te zün. 'Ï'TT'I leven snel en dientengevolge yy jubileeren wij ook snel. Had men vroeger minstens 25 of 50 jaren noodig om aan een jubileum toe te zijn, thans zijn perioden van 5 jaar voor verschillende vereeniglngen, instel lingen en personen reeds voldoende om eens zelfbewust en zelfvoldaan feest te vieren of zich bescheidenlijk te laten huldigen. De Katholieke Wereldpost te Breda viert thans haar tienjarig bestaan, maar "n feest is het allesbehalve, al ontbreekt het haar niet aan mondelinge en moreele, maar tot weinig of niets bin dende huldiging en waardeering. In een bij deze gelegenheid door haar leider en stuwkracht, dr. Hein Houben, geschre ven brochure, worden doel, inrichting en werkwijze van dit katholieke persbureau uiteengezet en in korte suggestieve trek ken geschetst. Dit boekje begint met een gerechtvaardigde klacht in'den vorm van de volgende vraag: „Heeft het u nooit verbaasd, dat de Wereldkerk, de machtigste verschijning der wereldgeschiedenis, de Kerk van Christus met haar driehonderdvijftig millioen leden tot nog toe over geen degelijk uitgeruste eigen Internationale Perscentrale beschikt? En dat ook de Katholieke Pers voor een aanzienlijk deel afhangt van zoogenaamd neutra^ be richtgeving (en.... niet-berichtgevlng). zelfs voor allerlei zaken die wereld- en levensbeschouwing raken?” „Wij, die de waarheid in woord en le ven hebben uit te dragen in deze we reld,” aldus vervolgt dr. H. Houben. „en die volgens den Meester het zout der aarde dienen te zijn, wij kunnen toch dezen beschamenden toestand niet lan ger laten voortbestaan.” Inderdaad, deze beschamende toestalfd kan en mag niet langer voortbestaan, willen wij geen onberekenbare en moei lijk te herstellen schade lijden door de actie van zoovele wel goed geoutilleerde en georganiseerde niet-katholieke pers diensten. Tien Jaar lang heeft de K.WF. met minder dan bescheiden middelen en niet veel meer dan slechts in de eeuwigheid vervallende honoraria-betalingen ge poogd een soort van Katholieken Pers dienst te organlseeren en in het leven te roepen. Dat zij fouten heeft gemaakt en vaak tekort moest schieten, spreekt on der deze omstandigheden wel van zelf. Het schijnt thans in de bedoeling te lig gen deze KW.P. uit te bouwen tot een internationale Katholieke Perscentrale. Of de K W.P. voor zulk een perscentrale den meest dienstigen grondslag biedt, is een vraag, die wij hier niet zullen be handelen, want belangrijker is, .dat er een Internationale Katholieke Wereld persdienst onder groot gezag hebbende en uitermate vakkundige leiding tot stand komt om uitsluitend de waarheid en niets dan de waarheid in deze wereld vol leugen en bedrog te dienen. Indien het tweede lustrum van de K.WP. en haar geschrift daartoe een stoot zouden kunnen geven, zouden de ijverige leiders dezer Instelling, wier moeizaam pogen in het worstelperk der eer waardeering verdient, zich beter beloond achten dan tot nu toe het geval is geweest, en zouden de Katholieken ook op dit terrein een achterstand inhalen, welke tot op heden onverantwoordelijk groot is gelaten, zoodat de rampzalige gevolgen daar van reeds duidelijk herkenbaar zijn in verschillende deelen der wereld. Waarom moeten de Katholieken, wanneer zij iets beginnen te doen, dat aanvankelijk ge brekkig doen? Zouden wij met 350 mll- lioen geloofsgenooten en hun hulpmid delen niet meer en beter kunnen berei ken, dan wat anderen hebben tot stand weten te brengen? Of zijn de over ge heel de wereld verspreide Katholieken het slechts in principe eens en in prac- tijk zoozeer oneens met elkander, dat er geen volkomen betrouwbare en sterke algemeene leiding en helder inzicht in alle actueele problemen gevende inter nationale perscentrale te vormen is? In de Duitscbe philosophic is het verschünen van werken over den godsdienst een opmerkelük verschijnsel. Het kenmerk van zoowel de Duitscbe als de Fransche en Anglo-Saksische wetenschap is een worsteling om den diepen zin dér werke- lükheid te kennen. Men wordt weer meer en meer realist. Het beste van de Middeleeuwen schünt weer teruggewonnen te zün. maar dit omgooien van den wissel gaat nog knarsend. Zoo heeft de angstige worsteling en onrust weer een nieuwen grond voor het denken over het zün geschapen. Voor dit denken heeft men den naam geseculeerde theologie of theologie zonder theos, zonder God, uitgevonden. Het antwoord op de wüsgeerige vragen keert zich steeds van het transcendente af. De Exlstenz-phllosophie In Duitschland komt weer den mensch op zlch-zelf terugwerpen. In Frankrük, in de philosophic van Berg son, heeft de wending naar God beperkt plaats gehad. God is in Bergson» wüsbegeerte de reali teit. Wat men deze/philosophic ook verwüten kan, het verwüt v^fa atheïsme Is hier mis plaatst. Een andere stn naar God vindt, in ons land dooi Men tracht afhankelüke Spinoza dat beleving Is de God, schrijft J een persoonlij Uit aj f God-erkeni nistische Ij drang i gen. De h< stlld, hi het prad men de zoeken. Komt het leven zich melden in de evolutie, dan trekt de Godheid zich terug op de hoogte van het bewustzijn. De honger en de dorst worden meer waard geacht dan de verzadiging. Elgenlük staat nog het ,Jk" In het middel punt van het denken, niet het zelf genoegzame ,Jk” van de vorige eeuw, maar het onrustige Als voorbeelden van het hunkeren naar God noemde spr. verschillende phlloeophische con gressen, waar het besprokene voor het moderne denken wel zeer typeerend was. Speciaal wüdt spr. aandacht aan het onlangs te Parüs ge houden congres. Tragisch blüft In het moderne denken de onbekendheid en het wanbegrip omtrent het Bovennatuurlüke. Ook de literatuur en poëzie van niet-katho lieke schrüvers en de beeldende kunst geven blük van meer zin voor religiositeit. Dit alles zün verblüdende teekenen. Op ons. zoo besluit spr. ongeveer, rust de verantwoordelüke taak, mede te helpen den geest van de wereld, waarin nog veel van oude phlloeophieën is blüven hangen, te zuiveren. Op deze voordracht volgde een Interessante gedachtenwisseling, die den inleider gelegen heid gaf nog verschillende punten te verduide lijken. Aan pater dr. Robbers werd dan ook een hartelük woord van dank gebracht, waarna de vergadering werd gesloten. Züne Hoogwaarnlge Excellentie, dé Aartsbis schop van Utrecht, heeft benoemd tot kapelaan te Utrecht (H. Ludgerus) den weleerwaarden heer W F. C. Mlentjes, tot kajielaan te Almelo <H. Egbertus) den weleerwaarden heer H. A. J. Groothuis, tot kapelaan te Lobith den weleer waarden heer A. A. Th. Benschop: heeft voorts tüdelük eervol ontslag verleend uit de geestelüke bediening aan den weleer waarden heer P. J. A. M de Bruün. die evenals de weleerw. heer A. A. J. Kuiper (Neom.) zün studies zal voortzetten te Rome en heeft be noemd tot kapelaan te Bunnlk den weleer waarden heer W. G. Wolters (Neom.).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13