begrooting de secties e VERKADE I I I ER WORDT RECHT GESPROKEN Alkmaar, 29 Sept. 'I in SINCER.-TAX WENSCHEN EN WENKEN STEUNFRAUDES IN SERIE ZOMERGENOEGENS té**- c ii WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS AGENDA T entoonsteilingen A potheeknachtd lenst Weerbericht H DE A.P.S.V. JUBILEERT Het Nasaauplein gaat vergieren Het algemeen beleid Geslaagd De financieele politiek OFFIC1EELE MEDEDEELINGEN Dienstjubileum Hinderwet BURGERLIJKE STAND Brutaal Een huiselijke boel Een gelukkig vonnis Hij mazzelde RUIME WAGENS TEL: Z.2.3.2. Een onsympathiek zaakje De oude wethouderskuiestie wordt opnieuw opgerakeld AGENDA VAN DEN GEMEENTERAAD INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT Te hooge "bedrijfs winsten Voor het dieren-asyl Blanco formuliertjes met alleen een handteekening zyn geen bewijs K.J.M.V. „St. George” VRAAGT SPECIAAL TARIEF. VOOR GROOTE RITTEN t 11 I A en Aangifte ter inschrijving. leden” Inschrijving «onder aangifte. Wie wel en wie niet ingeschreven moeten worden 1 Inschrijving na den gewonen töd- ge- Strafbepalingen. met I alleen B e F. H. VAN KINSCHOT. i 1 c 2 I t Hedenavond om 9 uur algemeene ledenverga dering in .Klnheim”. De leden worden dringend verzocht allen op tijd aanwezig te zjjn. Wico-Studio (Koningstraat): Tentoonstelling van schilderijen van Jan van Dok. Van 25 Sep tember tot en met 3 October van 39 uur. In welke gemeenten de inschrijving moet geschieden. Zon op 6.57 - onder 18.43 - Licht op 19.13 Maan op 0.00 onder 16.17 4 October N.M. <1 d E aan een Het De inschrijving voor den dienstplicht schiedt: a. indien de wettelijke vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen; b. indien de in te schrijven persoon in Neder land woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hij een wette- lüken vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woonplaats heeft. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woonplaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zjjn wettelijke vertegenwoordiger had op 1 October van het jaar. waarin eerstbedoelde per- soan 18 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettelijke vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toepassing is geworden. Beteekenis van de uitdrukking „wettelijke vertegenwoordiger”. wet van waar- i i 1 Wanneer er van mazzel moest worden gespro ken, dan had de Alkmaarsche werkiooze arbei- Op 4 bescherming van dieren een speldjesdag. I i b. 1 1 1 1 I 1 1 t t e li 1 li 8 I s te o Wi t M I h t g 8 s e d De Zondags- en nachtdienst zal in de week van 26 September tot en met 2 October wor den waargenomen door de apotheek van den heer dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. was het overwaard en het spel luer was booger dan op het neventerrein. het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Alkmaar, 25 September 1937. De Burgemeester voomoemd. txtober as. houdt de Ned. Vereen, tot waar van het batig saldo zal worden gestort in de kas van ’t Asylfonds. Dames boven 16 jaar. die daadwerkeljjk wil len medewerken tot het verkrijgen van een te huis voor zwervers, worden vriendelijk uitge- noodigd zich als collectanten op te geven bij mevrouw v. Rossum, secretaresse van de Alk maarsche afdeeling. Juliana van Stolberglaan. of bij den heer C. Verwer. Baanstraat. Alkmaar. De Groote Kerk is” vanzelfsprekend een on derwerp van debat. B. en W. zeggen daarover: ..Deze aangelegenheid is nog niet rijp voor behandeling in den Raad: wij beschikken nog niet over de gegevens die noodig zjjn om daar op een voorstel aan den Raad te baseeren Dat geregeld wordt onderhandeld is onjuist. Er ■1'pjet den Minister van Wetenschappen geweest Men kan van al die steun-zaken ook te veel krijgen en daarom tot slot nog wat anders uit Alkmaar, dat Den Helder (meestal den groot- sten klant van den Politierechter) met stukken zaak gekomen was, droop af. Maandag, 11 October 1937. A.—Br. des morgens varf 1012.30 uur. Br—El. des middags van 230—430 uur. Donderdag, 14 October 1937. No.Ros des morgens van 1012.30 uur. Ros.—St. des middags van 230430 uur. Vrijdag. 15 October 1937. St.Vo. des morgens van 1012.30 uur. Vo—Z. des middags van 230—4.30 uur. Dinsdag, 12 October 1937. El.Hof. des morgens van 101230 uur. Hof.—K. des middags van 230—430 uur. te doen. Het doet ons overigens genoegen, te kunnen mededeelen. dat dezer dagen met de N.V. „Nooitgedacht” volledige overeenstemming is bereikt omtrent het uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer" Na vaststelling en goedkeuring van dat plan kan de N.V. derhalve de haar toebehoorende terreinen in dien polder in ex ploitatie brengen." Het systeem om nadeelige saldi van vorige jaren op den kapitaalsdienst te brengen, ont moet critiek bjj vele leden. Öok B. en W. zijn hierover niet enthousiast, maar laconiek zeggen zij, dat Oed. Staten deze methode hebben voor geschreven. Nauurlijk wordt er ook zwaar geboomd over de bedrijfswinsten. Sommige leden vonden die te hoog, waardoor het Rijk te weinig aan de gemeente uitkeert: anderen meenen juist dat het Rijk niet anders kan handelen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter inzage zjjn gelegd de stukken betreffende de uitbreiding door den Minister van Binnenlandsche Zaken van een teleioon-centrale, door opstelling van een ben- zine-aggregaat, voorzien van een benzine-motor van 60 P.K., benevens een benzine-reservoir, in het perceel Koorstraat nr. 12. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen wor den ingediend mondeling op een nader te be palen dag ten overstaan eener commissie uit Gedeputeerde Staten dezer provincie. Alkmaar, 28 September 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, F. H VAN KINSCHOT, Burgem. A. KOELMA, Secretaris. in de het stadhuis, Langestraat. voor de Naar wjj vernemen zal aan onzen oud-stad- genoot. sergeant W. Genefaas. werkzaam als schrijver op het bureau van den Genie Com mandant te Breda, op 1 Oct. as. de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. d. Loos, de verdediger, vond het een onsympathiek en eigenaardig zaakje. Het was hem gebleken, dat de vader van v. Westen na t heibeltje naar verdachte was gegaan om dezen op stang te jagen met het nog loopende voor- waardeljjke vonnis en te dreigen met een aan klacht, wanneer verd. aan papa W. niet ƒ25. schadevergoeding betaalde. Verd. kwam niet vlug genoeg over de brug en toen gingen vader en zoon W. de laatste zeer tegen zjjn zin naar de politie. Pleiter had voor deze practü- ken de scherpste afkeuring. Overigens bestreed pleiter het opzet. Er was geen mishandeling ge pleegd en bovendien had van W. 17 glaasjes bier op. Mr. v. d. Loos vroeg daarom vrijspraak. De rechter voelde er blijkbaar ook niet veel voor om zich in dit zaakje te laten misbruiken, want hij zei niet overtuigd te zijn van verd.’s schuld, mede omdat de getuigenverklaringen zeer slap waren en sprak Jacob vrij. Het talrijke publiek, dat speciaal voor deze dat niet in orde was, waarom tegen hem, die nog een voorwaardelijke veroordeeling op zijn naam had staan, 15.boete of 10 dagen moest worden geëischt. Verd. ontkende van W. te hebben mishan deld. Hjj had hem zelfs geholpen en op verhaal gebracht, toen anderen hem schopten. Getuige Renooy kon van het geheele geval niets gezien hebben. Mr. Behoudens de door de Kroon vast te stellen uitzonderingen geschiedt de inschrUving voor den dienstplicht op aangifte bij den burgemees ter der door de Kroon aan te wijzen gemeente. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf, bij zün verhindering door zUn wet tel!) ken vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende ver eeniging, een Inrichting of een instelling van weldadigheid wettelük vertegenwoordiger, dan rust de verplichting tot aangifte bjj verhinde ring op den bestuurder. De aangifte kan geschieden door tusschen- komst van een daartoe schriftelük gemachtigde. De aangifte geschiedt: a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven personen, in de maand Oc tober van 'het jaar, waarin zij 18 jaar oud wor den; b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 der wet in te schreven personen, binnen dertig da gen na den dag. waarop het in dat artikel be paalde op hen van toepassing is geworden. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat in October M voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zün in 1919. Voor de aangifte ter inschrUving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven voorzaal van hen, wier geslachtsnamen aanvangen met letters; (v»Z riW Voor den dienstplicht wordt ook of wordt op- nieuw ingeschreven voor zoover hü niet reeds ingevolge art. 6 der wet is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 October van het jaar. waarin hü 18 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar waarin hü 25 jaar oud wordt, zün woonplaats in Nederland heeft ge vestigd of wiens wettelijke vertegenwoordiger in dat tüdvak zün woonplaats aldaar heeft geves tigd; b. hü. die in bedoeld tüdvak Nederlander ot opnieuw Nederlander is geworden indien hü of zün wettelüke vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tüdvak ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden; d. de Ingezetene niet-Nederlander, die in be doeld tüdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art. 6. tweede lid, onder b der wet. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid, der wet. ‘1 Daar in de Dienstplichtwet of in het Dienst plichtbesluit wordt gebezigd de uitdrukking „wettelüke vertegenwoordiger” wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlüke macht, de voogdü ot de curateele uitoefent. Bü twüfel omtrent de gemeente, waar men zich ter inschrUving moet aanmelden, wende men zich persoonlük tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-secretarie om in lichtingen. Westen had opgetild en hard had neergezet, waardoor het slachtoffer omviel en kermde. Door een ander was van W. toen geschopt. De echtgenoote van dezen getuige, de 21-jarige Aaltje Evers had gezien dat verdachte W. tegen den muur hda geduwd en de als getuige k dé charge gehoorde Trüntje van Wonderen wist heelemaal niets büzonder te verklaren. De Officier vond het zaakje een twüfelach- tige geschiedenis, waarin de getuigen onbe trouwbaar waren en gevaarlük spel speelden. Er TIJ! Till Heden slaagde als coupeuse voor dames- en kinderkleedlng onze stadgenoote, mejuffrouw Anni Dlmlinger. Geboren: Wilhelmus Johannes, z. van Nico la as Johannes Snüders en Barbara Catharina Cornelia Hopman. Getrouwd: Heertje Ründer Rab en Sipkje Bülsma Johan Rus en Johanna Geerllgs. Overleden: Jacobus Cornells Ullings, oud 8 j. Het College verdedigt zün politiek als volgt: „Men moet het niet zoo stellen, dat het Rjjk te weinig aan de gemeente uitkeert omdat de gemeente de bedrütswinsten te hoog opvoert; de extra-ultkeering uit het werkloosheidssub- sidiefonds is het abnormale, de dekking der uit gaven door eigen middelen het normale. Zelfs indien dus sprake was van een te hoog opvoeren der bedrütswinsten <wat naar wü tneenen niet jiet geval is, nu de tarieven niet hooger zün dan elders», zou dit zeker de aangewezen poli tiek zijn Indien de gemeente daarmede het aanvragen van een extra-büdrage kon vermü- den. Maar naar onze meenlng kar. men tegen de raming van de uitgetrokken bedragen voor bedrütswinsten geen bezwaar maken. De loop van zaken in tal van gemeenten heeft nu een maal reeds_ jaren meegebracht, dat bet budget alleen sluitende is te krijgen met behulp van baten uit de bedrüven. De groote steden gaan daarin vóór. Nu het belastingstelsel vee! minder vrüheld van beweging voor de gemeenten biedt dan vroeger, kan een ruime bate uit te be drüven slechts des te meer welkom zün.” Een volgende maal iets over de bedrüven zelf. De voornaamste opmerking over dit allerbe- langrükste deel van het regeerlngsbeleid. von den wü in de volgende alinea. Waar nog steeds de crisis den algemeenen toestand ongunstig beïnvloedt, zouden meerdere leden gaarne in de begrooting gezien hebben eenig perspectief voor het beleid, dat B. en W. zich voorstellen in het komende jaar te voeren om de gemeente zoo goed mogelük te besturen. Deze leden zien eehter in de begrooting dat perspectief niet. Toch is het gewenscht, dat middelen worden beraamd en plannen ontvouwd, waardoor het leven in de gemeente wordt gaande gehouden en de werkloosheid verminderd, plannen, die den burgers moed inspreken. Ofschoon B. en W. door hun kennis van de gemeenteiüke zaken en de beschikking over ambtenaren de eerst aangewezenen zün om de noodlge plannen te beramen, meenden deze leden toch te moeten noemen: het boschplan, de verbetering van het gymnasium, het bouwen van een brandvrü gemeente-archlef, het maken van een tunnel onder den spoorwegovergang aan den Bergerweg. enz. Het College antwoordt hierop: Ook wü zouden gaarne eenig perspectief heb ben gegeven, gelük de hier aan het woord zünde leden bedoelen. Het kost echter, dit zal de Raad moeten toegeven, wel moeite, eenig optimisme ten toon te spreiden in een begrooting. die al leen met het maximum der extra-büdrage uit het Werkloosheldssubsldiefonds is sluitend te maken. Wat baat het. van plannen te spreken wanneer de middelen ontbreken en de ge meente feitelük geheel van de Inzichten van Gedeputeerde Staten en de bekende Regeerings- commissie afhankelük is? In elk geval moet naar ons voorkomt worden vermeden, dat ten onrechte verwachtingen worden gewekt. En wü vreezen, dat dit maar al te zeer het geval zou zün wanneer de burgerü een programma wordt voorgehouden, waarvan achteraf blükt, dat het toch niet tot uitvoering kan komen. Dat wil intusschen niet zeggen, dat wij maar rustig den loop der dingen af wachten. Het is den Raad bekend, welke pogingen wü hebben ongewend om de Instemming der autoriteiten te verkrügen op het boschplan. Bouw van een tunnel in den Bergerweg zal voorloopig moeten afstuiten op de enorme kosten, die toch be- zwaarlük alleen ten laste van Alkmaar kunnen worden gebracht. Bovendien moet de verbin ding via de Jan van Scorelkade en den Kruse- man van Eltenweg wel eenige verlichting van het verkeer mogelük maken. Voorts wüzen wü erop, dat binnen afzien- baren rijd zal moeten worden begonnen met den aanleg van den weg Kanaal dükOm val De bouw van een brandvrü archief behoort tot de wenschelükheden. niet tot de werken, die in dezen tüd volstrekt noodig zün. Wü zouden geen vrüheld vinden, daartoe thans een voorstel as Hz— V. Gisteravond hebben de bewoners van het Nassaupleinkwartier vergaderd. Besloten werd met de a.s. 8 October-feesten. het Nassauplein te versleren. Het is de bedoeling een permanente buurtcom- missie te vormen, die gelden inzamelt, in den loop der jaren, om bü feestelüke gelegenheden het geheele Nassaupleinkwartier te versieren. Proef ze - en U vraagt zich af, hoe Verkade er in slaagde weerzoo iets fijns te maken! Dat blijft het ge heim van VerkadeMaar U neemt nog een Crakeié. yj Per 1 ons 25 stuks) ■I-I:-!-U-U;!lil''rlI”!”l-.II<I l I J.,I.:I.-I.I,:I )iJ X>j der Hermanns S. het. Die had als steuntrek ker verzwegen, dat zün vrouw 60 per maand als schoolschoonmaakster verdiende, en wel zoo lang, dat hü in totaal ƒ565 aan verzwegen in komsten in de dagvaarding vermeld kreeg. Men zou zoo zeggen, dat er heel wat voor hem opzat, maar Fortuna, de onberekenbare, was met hem. Het bleek, dat de formuliertjes, die verdachte als steuntrekker had in te vullen, op zün handteekening na geheel blanco waren. Hü had doodeenvoudig niets Ingevuld. Met alge meene stemmen werden die vodjes papier on voldoende voor het bewüs tot valschheld in ge schrifte verklaard. Eén papiertje was er echter, waarop verdachte had gezet: .geen inkomsten". Dat zou dus wel een bewüs kunnen zün maar nu wilde het toeval, dat verdachte's vrouw die per maand betaald werd in de week, waarvoor het briefje gold. Juist niets had ont vangen zoodat verdachte toen Juist waarheid had geschreven. De zaak was zoo duldelük als een klontje; vrijspraak vragen en de rechter, die verdachte eerst nog een beroerden kerel had genoemd, zag zich genoodzaakt Hermanus inderdaad vrü te spreken. Was dat mazzel voor Hermanus of niet? De briefjes zullen voortaan op het Alkmaar sche bureau voor sociale zaken wel beter ge controleerd worden. sloeg. De Alkm. koopman Jacob <v. d. K. werd er van beschuldigd zün Alkmaarschen mede- koopman W. Westen te hebben mishandeld door hem in den nacht van 25 op 26 Augustus, voor de Kapelkerk op de Laat, tegen den grond te smakken. Verdachte ontkende en zei den man maar een duw te hebben gegeven. Getuige van Westen wist niet goed meer, wie hem op den grond had gesmeten, tergrül hü ook niet positief durfde te zeggen, dat het hem pün had gedaan, hetgeen een voorwaarde is om van mishandeling te kunnen spreken. Een andere getuige, de Alkmaarsche chauf feur Klaas Renooy was bü het late relletje ge- Bü de inschrUving gelieve men mede te bren gen het trouwboekje der ouders of andere fami liepapieren; is een der ouders of zün beide ouders overleden, dan moeten worden overgelegd de stukken, die betrekking hebben op de voor ziening in de voogdü. Zü. die in aanmerking komen voor vrüstelllng wegens broederdienst leggen tevens over alle stukken betreffende den dienst hunner oudere broeders. Omtrent deze InschrUving en omtrent de in schrüving, die in sommige gevallen binnen een anderen termün moet plaats hebben, gelden da volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbesluit. Woensdag, 13 October 1937. K.Lou. des morgens van 101230 uur. Lou.—No. des middags van 230—4.30 uur. Zonder aangifte wordt voor., den dienstplicht ingeschreven hü die a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idio ten-,’doofstommen- of blindengesticht, een rijks- opvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevan genis of een rljkswerklnrichting; b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering is gesteld en niet m een rijksopvoedingsgesticht is opgenomen; c. als vrijwilliger behoort tot de landmacht, de zeemacht of de overzeesche weefmacht, uit gezonderd den vrüwilligen landstorm. Een minder goede beurt maakte de Alkmaar sche los-werkman Jacob T.. die zün minder goede reputatie er niet op verbeterde door op te geven, dat hü slechts 3 per week aan ka- merverhuur ontving, terwül het in werkelük- heid 12 per week was. Dat hü tamelük te veel aan steun ontving ligt voor de hand. De man die in een keurig grüs pak was ge stoken en wiens haren met vakkennis waren gekamd, erkende het feit nogal vlot, zoo op de manier, alsof het een onbenullige zakelüke aangelegenheid was. Dat stak den officier, Mr d. Feen de Lille, die sprak van een verre gaande brutaliteit bü verdachte, die het lef had dit feit te begaan, terwül hü nog in den proeftüd voor een voorwaardelüke veroordee ling van een maand Jlep". Voor consideratie was geen plaats, weshalve de elsch zes weken gevangenisstraf luidde. Verdachte zei liever een geldboete te heb ben, hetgeen den rechter deed opmerken: Dat zou dan een reuze geldboete moeten zün! In zün vonnis zei de rechter geen plaats te vinden voor geldboete maar wel voor een ver oordeeling tot een maand gevangenisstraf mede op grond van verdachte's minder gunstig ver leden. De Alkmaarsche pohtiesportvereenlglng viert dezer dagen haar koperen bestaansjubileum Waar nog niet zoo lang geleden het tweede lustrum op luisterrüke wyze gevierd werd, heeft men het ditmaal kalmpjes aan gedaan en de feestviering beperkt tot het spelen van bëker- wedstrüden Deze zün gisteren gehouden op 't Gemeente-Sportpark en mogen uitstekend ge slaagd heeten. Door het dreigende weer was niet zooveel publiek opgekomen als verwacht had mogen worden, maar wie er waren hebben enkele goede wedstrüden kunnen aanschou wen. Te elf uur waren de deelnemende vereenigin- gen, de elftallen uit Haarlem bekerhoudster Amersfoort. Velsen en Alkmaar bü elkaar ge komen. waarna chef ter Horst, voorzitter van A.P3.V. de aanwezigen welkom heette en be dankte voor hun komst. Burgemeester Jhr. Mr. sprak hierna een hartelük wensch, terwül hü er Met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd rijf- tig gulden wordt gestraft: ■js.. hü, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid der wet (verplichte aangifte) op h|m rustende verplichting; t>. degene, die de in verband met dezfe w hem gevraagde opgaven niet of niet naar held verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of 'geldboete van ten hoogste zeshon derd gulden wordt gestraft hü die opzettelük een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Vrijstelling van den dienstplicht. Hü. die vrüstelllng wenscht wegens broeder dienst of wegens het bekleeden van een geeste- lük of een godsdienstig menschllevend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, behoort daartoe, voor zoover mogelük. aanvraag te doen bü de aangifte ter inschrijving. Bü die aangifte bestaat tevens gelegenheid om, indien de in te schrijven persoon vermoe- delük een andere reden van vrüstelllng zal kun nen doen gelden, ook hiervan opgaaf te doen. Vrijstelling wegens broederdienst wordt op aanvraag verleend. Indien een wettige broeder of een wettige halfbroeder van den ingeschre vene op 1 October van*het Jaar der inschrijving verkeert in een der volgende gevallen: a. tot gewoon dienstplichtige bestemd is, voor waTIn leéto gevM*’do^ verdichte tete~’gidaan, de voor inlüvlng bepaalde dattim nog niet is aangebroken; b. als gewoon dienstplichtige of als vrijwilliger tot de land- of de zeemacht behoort; c. 30 dagen inM werkelüken dienst is geweest; d. militair pensioen geniet of heeft genoten; e. gedurende zün werkelüken diertSt is over leden. Wie vrüstelllng verlangt wegens opleiding tot geestelüke, enz. moet daartoe, voor zoover mo gelük, bü de aangifte ter inschrijving overleg gen een verklaring, waaruit blükt, dat hü be hoort tot degenen, die volgens de wet voor vrij stelling op dien grond *in aanmerking komen. Voor den dienstplicht wordt ingeschreven; a. de Nederlander, die op 1 October van het jaar, waarin hü 18 jaar oud wordt, woonplaats heeft in Nederland of wiens wettelüke vertegen woordiger op dat tüdstip aldaar woonplaats heeft; b. de niet-Nederlander, die op dat tüdstip in gezetene is. Voor den dienstplicht wordt niet ingeschre ven de ingezetene, niet Nederlander, die: a. is geboren in Nedertendsch-Indlé, Surina me of Curasao; b. blükt te behooren tot een Staat waar de Nederlander? niet aan verplichten krijgsdienst zün onderworpen of waar ten aanrien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Hoogste barometerstand 7683 te Nancy Laagste barometerstand 730.0 te Isafjord VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Weatelüke tot Zuidelüke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. van „meerdere behalve de bleek de onjuiste opgave. Getuige Blanken- steün maakte daar rapport van op en zond dat in. De volgende getuige, de gemeentesecretaris W. Belonje moest in aansluiting hierop vertel len, dat men bü de steunverleening, die eerst een paar maanden na de eerste aanvrage werd verstrekt, was afgegaan op de verklaring van verdachte en het rapport van den controleur niet was geraadpleegd. Door den rüks-contró- ledlenst was daar een Jaar later aanmerking op gemaakt, met het gevolg, dat proces-verbaal tegen S. volgde. De officier vond, dat men in Schoort wel wat erg huiselük te werk ging. Het rapport van den controleur werd maar in den doofpot gestopt, wat voor den controleur niet erg animeerend we,‘st en wlst P06^ vertellen, dat verdachte was. Van verdachte was het niet mooi onwaar heid te spreken, maar men werkte het op deze manier in de hand. Het delict was niettemin ernstig, maar aan den anderen kant was ge bleken. dat verdachte er geen of zeer weinig voordeel van had. zoodat de officier van zün gewoonte, om gevangenisstraf te elschen, af week het was heelemaal een reemd geval en 40 boete of 20 dagen vroeg. De verdediger. Mr. Leesberg, hield een plei dooi, dat een openbaring werd. Na eerst be streden te hebben, dat verdachte werkelük boos opzet had gehad vertelde hü. dat verdachte geen werkiooze was, maar een zelfstandig man, die niet viel onder de gewone steunbepalingen voor*Verkloozen. Hü viel als zelfstandig schoenmaker en vee- houdertje onder een heel andere regeling. Men mocht aan hem toendertüd zelfs geen steun uitkeeren maar men reikte aan hem toch for mulieren uit, waar hü niets mee te maken had, zoodat de dagvaarding voor ontzenuwd kon worden verklaard. Verdachte had dus geen strafbaar feit gepleegd en had het bovendien niet kwaad bedoeld, weshalve pleiter om vrij spraak vroeg. De officier vroeg den heer Be lonje, of hetgeen Mr. Leesberg had gezegd, juist was. De Scho0rlsche gemeentesecretaris kon niet anders zeggen, dan dat het zoo was. De officier begreep er niets meer van, zei dat het parket niet alle ambtelüke stukken kan controleeren en vroeg nu maar vrüspraak. Het vonnis was conform. Dat had Willem zonder advocaat niet klaar gekregen. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter büwoning eener vergadering op Maandag 4 October 1937, nam. één uur voort te zetten op Maandagavond ën zoo noodig op Dinsdag 5 October d.a.v., nam. een uur en des avonds, ten einde te beraadsla gen en te besluiten omtrent de hieronder ver melde punten. 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot aankoop van een recht van voetpad in verband met den aanleg van den verbindingsweg ten N O. van Alkmaar. 3. Idem tot wijziging van de Instructie voor den doodgraver. 4. Idem inzake verhuring van de woning Wes- terweg nr. 248. 5. Idem tot opheffing van een betrekking van onderwijzer aan de U L. school. 6 Idem tot vaststelling van het bedrag per leerling (glo en ulo) voor 1938 beschikbaar te stellen voor de scholen. 7. Idem tot renteverlaging van de schuld van het centraal Ziekenhuis aan de gemeente. 8. Idem inzake het aanvragen van crediet aan het Werkfonds voor den bouw van een nieuw gymnasium. 9. Idem betreffende de uitvoering van het boschplan in den Robonsbospolder dan wel het exploiteeren van een daar gelegen stuk grond als terrein voor villabouw. 10. Idem tot verlaging der huur van de volks tuintjes aan het Zeglis. 11 Idem tot verkoop van grond aan de Rem- brandtstraat 12. Vaststelling der gemeente-begrooting en der begroetingen van de takken van dienst voor het jaar 1938. Bij dit punt komen mede in behandeling: a. het voorstel inzake wijziging der voorwaar den voor de aansluiting aan het gemeentelük radiodistrtbutienet b. idem tot het aangaan van kasgeldleenin- gen; c. de begrootingen voor 1938 van: het Cen traal Ziekenhuis; het Burgerweeshuis; de ge- meentelüke instelling voor maatschappelük hulpbetoon; de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose; het Comité Alkmaar der R. K. Vereeniging „Herwonnen Levens kracht"; de Vereeniging voor zuigelingenbe scherming; de afdeeling Alkmaar van het Cen traal genootschap -voor kinderherstellings- en vacantlekolonies; de Vereeniging voor Kinder voeding; de Vereeniging „Kinderkleedlng”; de Vereeniging „Zorg 'voor de leerlingen en oud- leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs”; de Vereeniging voor gezinsverple ging; de Commissie tot huisverzorging en de afdeeling Alkmaar van het Wit-Gele Kruis. F. H. v. Kinschot woord van geluk- zün vreugde over uit sprak, dat hü zoo kort na den H.L.O.-avond opnieuw getuige mocht zün van de sportieve prestaties van het politiecorps Door Amersfoort en Velsen werden met en kele hartelüke woorden aan de jubileerende vereeniging bloemen aangeboden, hetwelk door Haarlem later op den middag geschiedde. Toen ving de eerste ronde van Ijpt tournooi aan. Alkmaar had geloot tegen het sterke Amersfoort en moest met 41 de meerderheid van deze club erkennen. Uitstekend werk deed Velsen. Die club bestaat nog geen Jaar en het gelukte haar zoowaar met 10 de bekerhoud ster Haarlem te verslaan. In den middag kampten voor den derden en vierden prüs dus Haarlem en Alkmaar. Dit werd een aardige wedstrUd. waarin de actieve Haarlem-voorhoede viermaal wist te scoren. Alkmaar doelpuntte tweemaal door Hooyer en Palmy. Het bleek wel, dat het Alkmaar-elfta) nog niet de kracht heeft van enkele jaren te rug. doch er zit beslist vooruitgang In. Als de nieuwe spelers nog wat meer routine krügen, wordt het beslist beter. Men wüde dan ook wat meer aandacht aan taktlek, dan voorkomt men opeendringen van spelers voor het eigen doel, waardoor nu zeker twee doelpunten cadeau wer den gegeven. De finale Amersfoort-Velsen küken klasse dappere Velsen scoorde het eerst en slechts met de grootste moeite kon Amersfoort gelük maken. Er moest toen verlengd worden en nu raakte Velsen uitgespeeld. Onder groot enthou siasme scoorde Amersfoort tiet winnende doel punt. Velsen zette er flog eerik alles op. de uit stekend spelende back Haak (uit Stormvogels) ging zelfs naar voren, maar het mocht niet meer baten In de „cantine" werden hierna de prüzen uitgereikt. Door verhindering van den commis saris geschiedde dit door Inspecteur A. Stlen- stra. Deze memoreerde het sportieve verloop der wedstrüden, dankte allen, die aan het wel slagen hadden meegewerkt, in het büzonder ook de scheidsrechters van Oeffelt en Hoek. Met een toepasselük en geestig toespraakje mochten toen de winnaars Hun prüzen in ont vangst nemen, waarbü als extra verrassing een Alkmaarsch kaasje was gevoegd. De secretaris van A. P. S. V. huldigde bloemen nog de leden ter Horst en Staats, die 12 S Jaar de kleuren van Alkmaar hadden ver dedigd. er L- - is slechts één bespreking r Onderwüs. Kunsten enWi bü het bezoek, dat de Minister aan de Groote Kerk bracht. De Minister heeft ons toen ült- drukkelük verzocht, deze aangelegenheid niet bü den Raad in behandeling te brengen zoo lang niet nadere inlichtingen zouden zün ver strekt over eenige door ons opgeworpen vragen, betrekking hebbende op de wuze van uitvoering Deze inlichtingen hebben wü nog niet ontvan gen. Dat de bouwvalligheid van de Groote Kerk en wat daaromtrent te doen geweest de stad niet tot eer strekt, kan geen verwüt zün aan den Raad. Immers het gebouw is geen gemeente- eigendom Wat wel van de gemeente was, nJ. de dakruiter, heeft de gemeente geheel op eigen kosten laten restaureeren. Het is niet te vermüden, dat de pers over dergelüke belangrüke aangelegenheden allerlei mededeelingen bevat, die aan de Raadsleden niet langs anderen weg bekend kunnen zün. Het spreekt vanzelf, dat de pers geheel op eigen verantwoordelükheid handelt, ook wat betreft den Inhoud van haar mededeelingen.” (Accoord. Edelachtbaar College. Red. N.H.D.). De vragen over Boschplan en Gymnasium zün door de verschenen bülagen reeds achterhaald, terwül wü terloops vernemen, dat bü de stich ting van één militair vliegveld te Bergen de slapende? commissie voor een burgervllegveld anno 1934 haar matten wel oprollen kan. Heel veel algemeene beschouwingen hebben de heeren in de secties niet gehouden, ten minste niet, voor zoover die de gemeentepolitiek betreffen. Men heeft enkel een oud parade paardje van stal gehaald, nj. de positie van wethouder Bonsema. die door de S D-A.P. vorig Jaar is losgelaten. Eenigszins onbegrüpelük lükt ons deze her nieuwde aanval wel. Immers bü de vorige be- gfootlngsbehandellng. toen de kwestie nog versch was. werd een dergelük offensief met schünbaar groote kracht ingezet, maar plotse ling trok de stormcolonne. bestaande uit S.D. A P en V.B., zich terug. Nu begrüpen wü toch werkelük niet, dat na een vol Jaar. waarin zich geen enkel nieuw feit heeft voorgedaan, de zaak nog eens moet worden aangepakt. Terecht gaan B en W. natuurlük op deze affaire niet in. Overigens krügt het College leden” een goede aanteekenlng, wethouder van de bedrüven. wiens beleid niet steeds kon worden gewaardeerd. Een ander, die ook niet over het geluk te klagen had was de Schoorlsche schoenmaker, tuinder en veehouder Willem 8., een niet Jonge man meer, die meer dan een jaar geleden zon der inkomsten kwam en toen naar het gemeen tehuis ging om steun. Hü moest ook een formu lier invullen en naast de vraag, of hü een spaarbankboekje had. schreef hü: ja, ƒ100 groot. De waarheid was. dat de duinrandbewo- ner 439.38 op de spaarbank had. Verdachte bekende en zei het niet naar waar heid te hebben opgegeven, omdat hü niet met rükdom te koop wilde loopen. Deze ver klaring deed de heeren achter de groene tafel glimlachen, hetgeen niet onbegrüpelük was. De controleur, de heer P. Blankensteün uit Schoort was veertien dagen later bü verdachte gekomen om naar het spaarbankbóékje te vra gen. Verdachte gaf het onmiddeUük en toen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12