Een jaar los van het gou4 - EEN RAADSEL OPGELOST? Steun aan kleine boeren ONZE HANDELSPOLITIEK D k OUD-MINISTER OUD VOOR DE MICROFOON WERKLOOSHEID STERK GEDi WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 van Steun aan bedrijven Spannend week-end Prinses Juliana naar Reckenwalde Mr. P. J. Oud Einde van den Zomer tijd r Clearingkoersen RENSTAL UITGEBRAND kv komen Wie Per 1 November zal een nieuwe regeling in werking treden W erkzaamheden Zaterdagavond de klok één uur terugzetten -r - Aspirin DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Wetsontwerp tot wijziging van de tarief machtigingswet thans ingediend De vergoeding Kostenvegdeeling Nog beter cijfer voor de jeugd DE CRISIS IN DE N.S.B. 1 gaat zomertyd 3 gelaten). Diamanten huwelijksfeest aar 297 755 7.6 13 085 0.3 1 1 zelf is van den volgenden In- a. groep B, dat zyn met groepen zyn de volgende: s Apothekersassistent den 3 i 1H 1 B r ie la ie In tewerkstelling op eigen bedrijf mogen niet Het moeliykste oogenblik brak voor ons aan in de laatste dagen van September 1937. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is sedert de gulden van het goud Plaquette, welke zal worden aangebo den door de afdeeling Utrecht der Kon. Ned. Ver. Onze Vloot ter plaatsing aan boord van Hr. Ms. Flotilleleider Tromp, vervaardigd door en op initiatief van Jonkvr. I. A. L. v. Beeck Calkoen ia os o« os 03 0.3 0.1 Prinses Juliana heeft zich Dinsdagavond in gezelschap van Haar hofdame, Jonkvr. A. M. de Brauw, per trein uit Soestdyk naar Dultschland begeven. Het doel van de reis, welke niet is ondernemen dan na gepleegd overleg met de behandelende geneesheeren. Is het brengen van een familiebezoek aan Reckenwalde. Prins Bemhard zal zich, uit Parijs komende, te Berlijn bij Hare Konink lijke Hoogheid voegen. LEIDEN. Geslaagd de dames E. de Groot, Rot terdam en C. J. Masseltnk, Den Haag Er gesteld: uitgebroken in den renstal d. Vorm aan den Schulp- de kweekschool i 1 ;an 5 2 2. departe- dle zich [is een *<9o«c»* - product. J Oranjebanden*£ag<i*-kruis waarborgen de werkzaam- heid en onschadelijkheid 35 73 15B 13.3 133 13- De boud: Voor de A.V.RO.-microfoon heeft mr. P. J. Oud, oud-mlnister van Financiën een rede gehouden over „Een jaar los van het goud”. Koersen voor stortingen op 29 September 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken ƒ72.68, Lires ƒ9.61 en peseta’s ƒ13.—. Mannen A aantal werkloozen perc. 7.518 36.019 54 443 83.282 55.538 41.910 15.729 3 316 3 659 1 722 1 268 786 139 16 «Och. waren alia measchea wfr (Dat ia haalamaal alat noodta, ait ze achter het stuur maar^ldein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden iljnl) Maandagavond Is te Utrecht een besloten ver gadering gehouden van N. 8. B.-leden, waar in de heer Van Geelkerken de jongste gebeur- -> tenissen in de partij heeft besproken. Inzake De voorgestelde wijziging van de eerste zin snede van het eerste lid van artikel 3 van de tarief machtigingswet zal, naar het oordeel van de ministers, de overheid In staat stellen, op het stuk van de invoerrechten, haar taak in het belang van het economisch leven naar behooren te vervullen. Nog in ander opzicht meenen zij' dat een wijziging van artikel 2 gewenscht is. De huidige redactie toch beperkt den duur der maatregelen, welke op grond van dit artikel worden genomen, tot ten hoogste een jaar. Het wil hun voor komen, dat er aanleiding bestaat dit maximum te verruimen. Een maatregel, welke eet) beschei den steun op tariefgebled geeft aan een be paalden bedrijfstak, zal zonder bezwaar voor den duur vfcn enkele Jaren kunnen worden in gesteld. Van geval tot geval zal de wenscheiyk- held van een korteren of langeren duur van maatregelen moeten worden beoordeeld. Bovendien is het toch steeds mogelijk, Indien gewijzigde omstandigheden zulks noodzakelijk maken, tusschentijds het besluit in te trekken, dan wél dit te wijzigen. Ook uit dien hoofde kan derhalve het noemen van een termijn van ten hoogste vijf Jaren in het besluit, niet bezwaar lijk zijn. Het basisbedrag voor 2 personen bedraagt voor alle gemeenten 9.per week. Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 mag 15 ct. per week bijslag worden verstrekt. Van het totaal wordt afgetrokken: a. twoe derde gedeelte van de nevenlnkom sten van den grondgebruiker, zoomede twee derde gedeelte van de inkomsten van diens in wonende gezinsleden; b. de geheele berekende netto opbrengst van het bedrijfje alsmede alle Inkomsten niet uit arbeid verkregen zoowel van den grondgebrui ker als van zijn inwonende gezinsleden. Met het bovenstaande is naar het gevoelen van de betreffende' ministers genoegzaam aan getoond, waarom de bedoelde machtiging tot het nemen van maatregelen op tariefgebled praktisch moeilijk hanteerbaar is. Zjj zijn in- tusschen van oordeel, dat met een technische verbetering op dit punt niet kan .worden vol staan, maar dat een aanmerkelijke ultgebreldere doelstelling dan de bestaande noodzakeljjk is. De gewijzigde’Internationale verhoudingen op economisch terrein, waarvan aard en strekking bekend verondersteld mogen wor den, hebben namelijk steeds meer de nood zakelijkheid naar voren doen komen, dat de regeering bjj haar streven naar instand houding en uitbreiding van het Nederland sche bedrijfsleven over bevoegdheden moet beschikken, waardoor zij op dit terrein regelend kan optreden. Naar de overtuiging van de ministers een overtuiging, welke naar hun oordeel wel algemeen gedeeld zal worden is tgrugkeer tot een internatio naal ruilverkeer binnen een periode, welke uit eep oogpunt van economische overweging is te overzien, niet te verwachten. Volgens deze cijfer» zs>u het totaal aantal werklooze ingeschrevenen ge durende het eerst* halfjaar 1937 met byna een derde zijn verminderd, ter wijl de vermindering onder de jeug digen nagenoeg de helft bedroeg. Bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling stonden op 11 September 1937 in totaal 335.655 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 315.598 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 318.931 werkloos, onder wie 304.330 mannen. Blijkens een opgave van den directeur-gene- raal van werkverschaffing en steunverleentng waren einde Juli van dit jaar 39.241 arbeiders geplaatst bfj een werkverschaffing. steunverleentng worden geholpen. Zy blijven dus practisch buiten deze regeling. B. D$ alsdan volgende categorie (groep b> bestaat uit grondgebruikers, die ook nog wel bij derden werken en daardoor onder bepaal de voorwaarden bij de werkverschaffing wa ren geplaatst, doch in: het vervolg overeen komstig deze regeling ^uitsluitend kunnen worden gfholpen door tewerkstelling op eigen bedrijf. C. De derde categorie (groep c) omvat de kleine grondgebruikers, die practisch nooit bij derden werkten, doch voor wie hulp noo- dlg is, om het eigen bedrijf economisch meer weerbaar temaken. Vrouwen aantal werklooaen perc. aar aar aar iaar aar Gedurende het eerste half jaar met byna een derde verminderd alleen alle normale werkzaamheden worden ult- gevoerd.^maar moeten ook in tijden van ar- beldsoverschot de buitennormale werkzaam heden worden verricht, zulks op aanwijzing van den rUkslandbouwvoorlichtlngsdlenst. De kleine grondgebruiker van groqp B, die voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmer king wenscht te komen, moet zich evenals zijn daarvoor in de termen vallende gezinsleden van 14 Jaar en ouder als werkhoekende doen in schrijven bij het plaatselijk orgaan der arbeids bemiddeling. Zij zijn verplicht aangeboden vrij werk, waarvoor zy lichamelijk geschikt zijn, te accepteeren, voor zoover de werkzaamheden in eigen bedrijf zulks, naar het oordeel van den rijkslandbouwvoorllchtingsdlenst, toelaten. Het gouduitvoerverbgji was uitgevaardigd krachtens een bij Koninklijk Besluit van 26 September 1936 aan den minister van Finan ciën gegeven machtiging. Strikt genomen was dit besluit onwettig. Een gouduitvoer- verbod had moeten zijn uitgevaardigd door den wetgever. Iedereen zal begrijpen, dat dit niet kon. Zou er eerst een wetsontwerp Qjn ingediend, dan zal, ook al zou die wet door de Kamer met nog zooveel spoed zijn behandeld, inmiddels het gotfd het land heb ben kunnen verlaten, zoodat het doel van de wet zou worden gemist. Zoo ooit, dan gold hier het woord „nood breekt wet". Wjj mogen ons gelukkig pryzen, aldus be sloot spr., dat de groote verandering van 26 September 1936 zich in een zoo rustige sfeer heeft voltrokken. Over den loop van zaken, zooals deze in het afgeloopen jaar is geweest, mogen wij zeker niet ontevreden zijn. De oud- mlnister van Financiën, de heer De Geer, heeft in de Tweede Kamer, sprekende over het ge beurde op 26 September 1936, herinnerd aan een woord van den Kerkvader Augustinus, die eens had gesproken van een .Jellx culpa”, een gelukkige schuld. Hij hoopte, dat men. wat den val van onzen gulden betrof, eens zou kunnen gewagen van een „felix calamitas", een geluk kige ramp. L*at my eindigen met den wensch, dat het zoo zal blijken. Op dien dag rustte het geheele zakenleven, waren beurzen en banken gesloten, zoodat er aldus een dag speling was. En er was heel wat te doen. Ik zat dan ook Zondagmorgen reeds om negen uur weer op het departement van Financiën. Allereerst moeien daar met spoed de noodlge paatregelen worden genomen om het besluit wettelijk te doen bekrachtigen. Van deze 466300 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 32 pCt. (in de vorige verslagweek, 23 tot en met 28 Augustus 1937, was dit percentage 22.4). Gedurende hel drietal jaren, dat de tarief machtigingswet van kracht Is, heeft deze voor wat betreft het onderdeel dat hier in geding is, slecht» ten aanzien van een tweetal bedrijven toepassing kunnen vinden. Populaire uiteenzetting over de werking van het muntstelsel en de beteekenis het goud Door tot nog toe onbekende oorzaak is Dins dagmiddag brand van den heer W. weg te Rotterdam. Hoewel de brandweer direct met veel materiaal ter plaatse was, kon ijj niet verhinderen, dat de renstal, die voor een groot gedeelte geheel uit hout was opgetrokken, een prooi der vlammen werd. Vier renpaarden konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. Ook het aangebouwde woonhuis van den pikeur is behouden gebleven. Omstreeks drie uur hoorde de echtgenoote v&n den pikeur, dat de paarden, die in de stallen achter het huls zijn ondergebracht, onrustig waren. Zij ging eens kijken en bemerkte, dat er brand was uitgebroken. De pikeur, de heer J. Faken, begaf zich onmiddellijk naar de stallen, waar hfj de paarden losmaakte en naar het achter de gebouwen gelegen grasveld bracht. In een ommezien van tijd echter stond de renstal, annex schuur, waarin hooi en stroo lag opgeslagen, in lichterlaaie. Het complexje ligt op een hoogte en daardoor kon de wind de vlammen steeds weer aanwsdekeren. Bo vendien ligt de heuvel een eind van den weg af,-zoodat er, toen de' brandweer eenmaal was gearriveerd, nog heel wat slangen moesten wor den uitgelegd, voor men met het blusschlngs- werk een aanvang kon maken. Inmiddels had de politie op den Schulpweg reeds een afzetting gemaakt en toen men via de oprijlaan en via de achterzijde, door de tui nen, het vuur kon bestrijden, behoefde er wel dra voor uitbreiding niet meer gevreesd te worden, hoewel de wind vat op de vlammen bleef houden. Stal en schuur zijn echter, daar zij voor een groot gedeelte uit hout waren op getrokken, een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis van den pikeur hééft de Brand weer kunnen behouden. Dit heeft echter veel watersenade gekregen. Omwonenden en personeel van het vliegveld zfjn er echter in geslaagd om het meubilair m veiligheid te brengen. Te ruim vier uur had men den brand onder de knie. Het is nagenoeg op den dag af een Jaar ge leden aldus spr. dat de Nederlandsche regeering zich genoodzaakt zag het besluit te nemen den gouden standaard te verlaten. Onze gulden onderging daarmede hetzelfde lot, dat vele andere munten vroeger of later hadden moeten ondergaan. Met Zwitserland waren wij het eenlge land, dat zijn munt nog had weten te handhaven op dezelfde goudwaarde als waar op zjj stond bij het uitbreken van den grooten oorlog’in 1914. De Fransche frank bijvoorbeeld, die een enkelen dag tevoren opnieuw van het goud was losgemaakt, stond toen allang n|et meer op zijn oude pell. Hjj was bij de munt- stabillsatie van 1926 al teruggebracht op onge veer een vijfde gedeelte van zijn oorspronke lijke goudwaarde. Spr. begon met een herinnering aan de wer king van wat wjj thans wel den klassieken gou den standaard mogen noemen en belichtte daarna de algemeene beteekenis van het geld in onze samenleving. De Nederlandsche regeering was van oordeel, dat het belang van ons land het best gediend Werd door te trachten ons met behoud van den gouden standaard zoo goed mogelijk aan de ge wijzigde verhoudingen aan te passen. Men begrijpt, welke groote verantwoordelijk heid dit voor de regeering en voor de directie van een bank met zich bracht. Altijd immers bestond het gevaar, dat met de groote goud- afgiften het doel niet zou worden bereikt en men uiteindelijk toch zou worden genoodzaakt en dan met een zeer verzwakten goudvoorraad den gouden standaard prijs te geven. Dit wa ren moeilijke dagen en men zal zich kunnen voorstellen met welk een spanning ik dan eenlge malen per dag naar de telefoon greep om van den president der Nederlandsche Bank te ver nemen. hoe de toestand zich ontwikkelde. i Het hoofd van de openbare lagere school te Bergen (N.-H.) vond Dinsdagmiddag in de stookgelegenheid der centrale verwarming den 50-jarigen schoonmaker Hoogenboom levenkxr op den grond. Een ontboden geneesheer constateerde dood door gasverstikking. Eenlge hoofdambtenaren van de inenten van Financiën en Koloniën, daartoe den geheelen avond hadden beschlk- baar gehouden, werden in de vergadering ge roepen om met spoed de eerste uitvoerings maatregelen te nemen. Er moesten telegrammen worden gezonden aan alle douaneposten, dat de gouduitvoer verboden was, de regeeringen van Nederlandsch-Indlë, Suriname en Curasao moes ten worden gewaarschuwd, enz Het was in zekeren zin een gelukkige om. standlgheid, dat het besluit viel op Zaterdag- avond. Er was daardoor gelegenheid den Zondag te gebruiken voor net nemen van de noodlge maatregelen. *44/**^*** „M«y«r Is ziek. Hij ligt met jicht te bed? „Dan neemt U zijn werk over en U laaf hem zeggen, dat hij meermalen daags een of twee AspTrin-tableffen neeml.danzal hij wel weer gauw in orde zijn I” aangekondigde zijn. Minister Slotemaker is wel met zeer weinig tevreden geweest. De onderwij zers zullen dat zeker niet zijn.” ooals vanzelf spreekt, concentreert zich de redactioneele belangstelling van „Het Katholieke Schoolblad” voornamelijk op twee hoofdstukken van de MUlioenennota, te weten: Onderwijs en Financiën. Het voorloopig commen taar van dit orgaan luidt: Het is duidelijk, dat de verant woordelijkheid voor een dergelijk besluit niet kon berusten bjj een of twee ministers. Hier moest het kabinet beslissen. Een buitengewone vergadering van den raad van minis ter» werd dan ook met spoed dien Zaterdagavond tegen acht uur bij eengeroepen. Ook de directie van de Nederlandsche Bank Werd uitgenoo- digd daar tegenwoordig te zijn. Van acht uur tot tegen middernacht heb ben wjj toen beraadslaagd. Het vraag stuk werd van alle zijden onder het oog gezien. Tegen het middernach telijk uur viel het besluit. De gulden werd v<n het goud losgemaakt. werd losgemaakt aanmerkelijk gestegen. Op bet oogenblik bedraagt die goudvoor raad meer dan twaalfhonderd mlllioen, ter wijl hjj eind September 1936 een kleine zevenhonderd mlllioen bedroeg. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat niet iedere gelegenheid, welke zich voordoet om tot een twee- of meerledige verruiming van het inter nationale ruilverkeer te geraken, ten volle benut moet worden. Wel volgt uit deze overtuiging dat onder de gegeven omstandigheden, de over heid de bevoegdheid moet hebben, in die ge vallen, waar het economisch landsbelang zulks verelscht, den afzet van de inheemsche pro» ductie van landbouw en industrie op de eigen markt welke afzet, het zij terloops opgemerkt, ook voor den export van groote beteekenis moet worden geacht te beschermen. indien de buitenlandsche concurrentie zoodanige vormen aanneemt, dat deze een sterken achteruitgang van Nederlandsche bedrijven en van de daarin bestaande werkgelegenheid tengevolge kan hebben. Indien het onderhavige ontwerp van wet tot wet mocht worden verheven, staan de regeering dus twee middelen ten dienste ter verwezenlijking van het gestelde doel, t.w. r echtst reek sc he beperking vsn den invoer, waar sulks noodzakeljjk is, op grond van d«f cristeinvoerwet, dan wel het treffen van maatregelen op tariefgebled. Inderdaad, Minister Slotemaker de Bruine, wiens aanblijven ook ons inder tijd hoogelijk heeft bevreemd, is met zeer weinig tevreden geweest. Zou in deze wel zeer groote bescheidenheid misschien de oplossing gezocht moeten worden van het raadsel, dat Colljn bij de kabinetsformatie het aanblijven van Mln. Slotemaker als een „conditio sine qua non” stelde, ofschoon Min. Slotema ker kort te voren dit veronderstelde aan blijven in het openbaar „een onmogelijk geval" heeft genoemd? Ie klème grondgebrui kers, die volgens de in de regeling opgenomen theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan 4.doch minder dan 7.per week aan nette Inkomsten ontvangen; b. groep C, dat zijn de kleine gtondgebruikerr., die volgens die berekening uit het bedrijfje 1.of meer per week aan netto Inkomsten ontvangen. De zomertijd zal, zooals reeds eerder meegedeeld, dit Jaar eindigen in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October. In dien nacht zullen de klokken om uur worden teruggesteld op 2 uur. Het-werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslagweek van de maand September in de laatste jaren als volgt: 1934 243; 1935 27.7; 1936 28 7; 1937 22.0. Van een op 1 Juli 1937 gehouden telling van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen. gesplitst naar leeftijdsgroepen, geeft het vol gende staatje een beeld. Naast de aantallen zijn daarin vermeld de percentages, welke die aan tallen vormen van de aantallen personen in elke leeftijdsgroep volgens de volkstelllng-1930 (de stijging der bevolking met ruim acht pCt. sinds 31 December 1930 is dus buiten beschouwing A. Kleine grondgebruikers, wier netto in komsten uit het eigen bedrijf slechte van een zoodanige hoogte zijn, dat zjj grootendeels op het verrichten van arbeid bjj derden zijn aan gewezen. De personen van deze categorie groep a) kunnen, voor zoover zy overigens daarvoor in aanmerking komen, volgens, de hes taande regelen der werkverschaffing en De directeur van den ryksdlenst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat In de week van 6 tot en met 11 Sep tember 1937 by gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 466300 personen (landarbeiders met 74300 leden zyn hierin niet begrepen). -Leeftijds groep 14 t.m. 17 18 t m. 34 35 t.m. 30 31 tjn. 40 41 t.m. 50 51 t.m. 60 61 t.m. 65 M J. en ouder |337 anne het ontslag van ds. Van Duyl deelde de heer Van Geelkerken. volgens het Handelsblad, mede, dat de N. S. B.-lelding hiertoe had moe ten besluiten op grond van het moreele gedrag van genoemden predikant. Teneinde deze voor ds. Van Duyl zoo pyniyke aangelegenheid zoo mln mogeiyk in de openbaarheid te brengen, heeft men hem de bewuste verklaring ter tee- kening voorgelegd. Ten aanzien van het ontslag van mr. Pant merkte de heer Van Geelkerken op. dat deze uit solidariteit met ds. Van Duyl heeft gehan deld. Mr. Pont was nJ. ten zeerste met den Hilversumschen predikant bevriend. Intusschen heeft de N. S. B.-lelding reeds vernomen, dat dé oud-burgemeester van Hillegom zyn ontslag neming betreurt. Komende tot het heengaan van overste Hoo- gewind, zelde de neer Van Geelkerken, dat men hier voor een volslagen raadsel staat. De heer Hoogewtnd behoorde tot de oudste leden ,en heeft destyds een persoonlyken eed in de handen van ir. Mussert afgelegd, waarbij hy verklaarde trouw te zulleti-biyven aan den al- gemeenen leider. De heer Hoogewtnd is een der weinigen, die een zoodanigen eed in dezen vorm moet hebben af gelegd. De heer Van Geelkerkefi tastte dan ook omtrent de motieven van genoemden oud-offl- ciêr in het duister. De redactie van „Ons Noorden” heeft dezer dagen vernomen, dat thans per dag honderden de N. S B. verlaten. Het echtpaar PlelkenroodPielkenrood te Koog a/d Zaan zal op 20 September den dag herdenken, waarop het voor zestig jaar in het huweiyk trad. Wijze van uitkeerlng De berekening der netto bedryfslnkomsten geschiedt overeenkomstig qe door de beide be trokken departementen vastgestelde nonnen door een gemeenteiyke commissie. Indien de kleine grondgebruiker volgens theoretische berekening uit het bedryfje meer dan f 4.doch minder dan f 7.per week aan netto inkomsten kan trekken (groep B) wordt de vergoeding In geld uitgekeerd. Indien hy f of meer uit zyn bedryfje aan netto In komsten kan trekken (groep C) wordt de ver goeding in natura verstrekt. In bepaalde Indi vidueel door de commissie te beoordeelen ge vallen, kan echter een gedeelte van deze ver goeding in geld worden uitgekeerd. Indien de kleine grondgebruiker volgens de theoretische berekening uit het bedryfje f7. of meer aan netto inkomsten heeft (groep C), komt de vergoeding geheel ten laste van het departement van Economische Zaken. De ver goedingen aan hen, die uit hun bedryfje meer dan f 4.doch minder dan f 7.aan inkom sten trekken (groep B), komen ten laste der betrokken gemeente, die daarin, voor zoover zy daarvoor in aanmerking komt, onder gewoon voorbehoud, de gebruikelyke subsidie uit het WerUooaheldssubaldiefonds kan ontvangen.-* Ingediend is een ontwerp van wet tot wijziging van de tarlefmachtigingswet 1934. Het wetsontwerp stelt enkele wyziglngen voor van de wetteiyke bepalingen tot instel ling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrechten op korten termyn. Deze wyziglngen hebben in hoofdzaak ten doel de mogeiykheid te openen van een ruimere aanwending van de ksrfthtens artikel 3. lid 1, van deze wet aan de Kroon verbeende bevoegdheid tot het nemen van maatregelen op tariefgebled tot steun aan Nederlandsche bedrijven. o Onder de huidige regeling toch mag de re geering slechts van de haar verleende bevoegd heid gebruik maken. tndien aan een tweetal criteria is voldaan. In de eerste plaats moet worden aangetoond, dat Nederlandsche bedry- ven ten gronde dreigen te'gaan en v<w>rts wordt als voorwaarde gesteld, dat deze noodtoestand het gevolg is van buitenlandsche maatregelen. Het is duideiyk. zegt de regeering in de memorie van toelichting, dat. gelet op deze zeer strin gente voorwaarden, slechte tn zeer uitfonderiyke gevallen gebruikmaking van de bevoegdheid krachtens artikel 2. lid 1 van de z.g. tarie'fs- machtlgingswet zelfs maar kan worden over wogen. Doch ook in de enkele gevallen, waar het vermoeden gerechtvaardigd is. dat aan een bepaalden tak van bedryf met behulp van deze bevoegdheid steun'dient te worden geboden, zal het vaak niet mogeiyk zyn het bewijs te leveren, dat Inderdaad aan de gestelde criteriais vol daan. Dit geldt met name ten aanzien van den gestelden eisch van de aanwezigheid van bui tenlandsche maatregelen. De praktyk heeft dan ook geleerd, dat de bevoegdheid, gebonden als deze Is aan te bejjerkende voorwaarden, wel haast niet te hanteeren is. Ik zal nooit vergeten, hoe my op Donderdag 24 September door den Franschen gezant werd aangekondigd, dat een der hooge ambtenaren van het Fransche departement van Financiën my over enkele uren zou kqmen bezoeken, om my namens de regeering een zeer belangryke mededeeling te doen. Deze mededeeling hield In, dat de Fransche regeering den volgenden dag den gouden standaard zou verlaten. ZIJ achtte zich verplicht ons als njedeleden van het goudblok te voren hiervan mededeeling te doen. Wy hebben toen den toestand aanstonds onder de oogen gezien en kwamen na overleg met de Nederlandsche Bank tot de slotsom, dat. al zou een druk op den gulden natuurlijk niet uit- biyven. deze toch niet van zoodanigtn aard zou zyn, dat wy daarom onze politiek zouden mogen prysgeven. Nadat op Vrydag 25 September het besluit van Frankryk in den avond wereldkun. dig was geworden, bereidden wy ons voor om den te verwachten aanval op den gulden af te slaan. Het viel dien Zaterdag nogal mee ruft het verlies aan goud. Nadat wy des morgmls den toestand nog eens besproken hMcjen, gan gen wy tegen den middag naar hulsfeajlet scheen voor de hand te liggen, dat het in ieder geval tot Maandagmorgen nu wel rustig zou biyven en ik een kalmen Zondag zou hebben. Ik had voor dien Zaterdagmiddag een uttnoo- digtng om in een vriendenkring aan een ge- meenschappeiyken maaltyd deel te nemen en er scheen geen enkele reden om daaraan geen gevolg te geven. Toch gevoelde ik my niet rus tig. Het was alsof ik een voorgevoel had, dat het weekend toch minder kalm verloopen zou. Ik nam althans het besluit, niet aan dezen maaltyd deel te nemen en, van den nopd een deugd makend, zette Ik my aan myn schryf- ta/el om eenlge zaken van myn département af te doen. Ik zal ongeveer een half uur rustig gewerkt hebben, toen de telefoon ging. Het was de heer Coiyn, die my mededeelde zooeven hel bericht te hebben ontvangen, dat Zwitserland den gouden standaard had prys gegeven. Het was of ik door den grond ging. Wij hadden Vrydags inlichtingen ontvangen, op grond waar van wy meenden te mogen aannemen, dat Zwitserland, evenals wy, aan den gouden standaard zou vasthouden. Hun nationale bank stond er, wat den goudvoorraad betrof, nog beter voor dan wy. Nu gaven ook zy den stryd op. Men gevoelt, hoe daardoor de geheele toestand veranderde. Aanstonds moest worden onder het oog gezien, wat thans het belang van ons land vergde. Er verliep dan ook geen half uur, of de heer Coiyn en ik bevonden ons in conferentie met den president van de Neder- la idsche Bank. Uitvoerig schetste spr. hoe moeiiyk het was In die omstandigheden een besluit te nemen. Snelle achteruitgang van het ledental? „Voor ons zijn momenteel de kardi nale en urgente punten: Schaalcorrec- tie en salarisverbetering. Men kent onze bescheiden eisen ter zake: de schaal van 1920 en annulering der laatste 5 pCt. korting. En nu moeten wjj helaas constateren, dat deze 'Proonrede bulten alle verwach ting een tweevoudige teleurstelling brengt. Zij geeft geen hoop noch voor het een noch voor het ander. Een eigen lijke onderwijsparagraaf is er niet eens maar wel worden door de passages be treffende de financiën alle verwachtin gen voor het onderwijs en de onderwij zers weggevaagd. De ojjenbare financiën blijven na de diepe depressie der laatste jaren nog een bizondere mate van zorg vereisen, heet het. En onmiddellijk daarop volgt dan de slag: „vele op zich zelf gewenste en nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van onderwijs, zullen dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wanneer dë inwendige positie van het budget voldoende zal zijn ver sterkt.” DaaF gaat de illusie der schaalverbe- tering en daar gaat waarschijnlijk meteen de 5 pCt. wordt maar één ding in uitzicht wettelijke regeling der onder- wijzers-opleiding. Dat zal dan wel vierjarige Op 31 Juli 1914, by het uitbreken van den grooten oorlog, had de regeering voor hetzelfde probleem gestaan. Ook toen had men het uit voerverbod by koninklijk besluit uitgevaardigd en het zoo spoedig mogelyk door de wet laten bekrachtigen. Deze bekrachtiging moest ook thans met de grootste voortvarendheid worden gereed gemaakt. Het ontwerp voor de wet had ik reeds geruimen tyd klaar. Op de mogeiyk- held, dat er een oogenblik zou komen, dat wy gedwongen zouden zyn den gouduitvoer te stop- pen, had ik my uit den aard der zaak moeten voorbereiden. Het ontwerp voor de wet bevond zich dan ook achter zeven sloten verborgen in myn bureau. Ik had dat nog slechte op een enkel punt aan te vullen. Wy wilden trachten het daarheen te lelden, dat de beide kamers het wetsontwerp op Dins dag 29 September zouden kunnen behandelen. De kamervoorzitters verleenden daartoe aan stonds hun medewerking. De .Tweede Kamer werd voog dien Dinsdag tegen den middag, de Eerste Kamer tegen den avond byeengeroepen. Vóór het ontwerp by de Kamers kon worden ingediend, moest het echter den Raad van State passeeren. Op den Zondagmorgen werd daaromtrent overleg gepleegd met den vice- president van dit college. Deze zou het tegen Maandagmorgen in buitengewone vergadering byeenroepen. w Wy moesten nu zorg dragen, dat de wets ontwerpen tydlg gereed waren. Behalve de wet tot bekrachtiging van het gouduitvoerverbod waren er echter nog twee andere wetten noo- dlg. Een van die twee had geen betrekking op het departement van Financiën. Zy zou maat regelen moeten bevatten om onredelyke prys. opdryvlng tegen te gaan. Met de samenstelling daarvan zou zich in het byzonder de minister van Handel belasten. Het andere ontwerp had betrekking op de vraag, wat er nu precies met den gulden zou moeten gebeuren. Verder moest by de wet een egalisatiefonds worden ingesteld. De taak van dat fonds zou ntet zyn den gulden kunstmatig hoog of laag te houden, doch alleen ongewenschte schomme lingen tegen te gaan. In groote trekken verklaarde spr. de werking van het Egalisatiefonds. De regeling, die het verrichten van alle op het bedryf voorkomende werkzaamheden om vat, gaat in groote iynen ervan uit, dat er drie categorieën van landgebruikers'zyn. Deze drie crrrw>TV*n vtin Ha De ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken hebben een circulaire aan de gemeentebesturen- gezonden, waarin er aan wordt herinnerd, dat eenlge Jaren achtereen door medewerking van het departement var. Sociale Zaken de mogelijkheid heeft bestaan onder bepaalde voorwaarden kleine boeren op eigen bedryf tewerk te stellen. De regeering heeft thans besloten, aldus de circulaire, deze mogeiykheid uit te breiden, voor de uitvoering waarvan zy de medewerking der gemeenten vraagt. Het te de bedoeling, dat de voorbereidende maatregelen zoo spoedig moge lyk worden getroffen, opdat de regeling 1 November as. In werking kan treden. Op 1 Januari 4337 bedroeg het totale percen tage voor de mannen 11.1 en voor de vrouwen 0.5. De daling van het aantal ingeschreven werkloozen doet zich naar verhouding 1 sterkst voor in de leeftijdsgroep 14 t.m. 17 Jaar, waarin het percentage daalde voor de mannen tot 2.5 en voor de vrouwen van 2.2 tod

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15