(Jjcklaf De Gruyter’s - - waa/t I ,DE H. EUCHARISTIE" DAMES hoeden: LIND SMIENT SI CACAO GROOTE FANCY-FAIR z. en Poppententoonstelling Kolt; 4 ?40 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 UIT ALKMAAR vartelt niet 1 X SCHAGERBRUG ’T ZAND NOORD-BEEMSTER !- BEEMSTER TUITJENHORN PROVINCIAAL NIEUWS HEER-HUGOWAARD UIT SCHAGEN DRAVERIJEN TE SCHAGEN Li ABONNEERT U OP op 2, 3 en 4 October a.s. in het Oranje-Hotel te Bergen (N.H.) De Poppen van H.K.H. Prinses Juliana daartoe welwillend beschikbaar gesteld Bij den dood van Pater Joma VONDEL-HERDENKING Bij A p°l - gratis - bij \P°°' gratis ZULLEN DE KAPPERSZAKEN DINSDAGSMIDDAGS SLUITEN? Sinds 1854 - Vier toonkamers Wat Uw u *1 gratis'2 CaC Wijzigingen: Een moedig initiatief Lezing met lichtbeelden en i sl n !T ■OlUWWClIIWtTlUKRI CNOCOLA»U«98ltg 30 cf. per ton» of In iwi fraai* luxe-doozed retpake van het ziekenhuis bedraagt op 360.702.56 21.299.94 382.002.50 een WILL. V. Nieuwe zaken: JO L is tl Renteverlaging schuld Cen traal Ziekenhuis Stichter der Congregatie van de H. Juliana van Falconerie >o strook grond als terrein voor villabouw te ex- plolteeren. WIJ komen op de motlveering van een en an der nog nader terug. lijke levenswerk past echter woord. ADMINISTRATIE: BEGIJNHOF 32. AMSTERDAM-C. REDACTIE EUCH. BUREAU: BEGIJNHOF 32, AMSTERDAM-C IS o. 13 K v 1 Groentenhal „1 Centrum”, le Vroonstraat 33 39 met fil.; Jan in t Veldstraat 120. H. D. Bakker. Koningstraat 91, winkelier in porcelein, glas, etc. WARMENHUIZEN Makelaars- en Administratiekantoor C. Roo- zendaal Nz., Fabriekstraat 12. Donderdagavond om 7.30 uur algemeene ver gadering. waarop alle leden tegenwoordig be- hooren te zijn. sl sr Als uw m*lh*id verdubbelt, wordt de remweg (ataand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap Is méér waard dan het besef, dat 40 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar eans aan voor dan snelheidsmeter U te hoog laat oploopen! Inschrijvingen Handelsregister KF a o» 10 o zoo gp- NF LW n» ra >3 van het geestelijke levenzee geheel gebruikt, verbruiBU alle, naar de wenschen van tienvoud vermeerderend. Zelf met X minste tevreden, ging hy in het groote en heilige dienstwerk verloren. Het honderdvoud, dat de Meester aan zulke knechten beloofde, is voor hem niets te veel En wy, wij danken u, goede pater lorna, voor uw leven van liefde en uw voorbeeld van ruste- loozen, heiligen zielenijver. R. I. P. er P-w is v 3» Verdronken. De 76-jarige Cornells Marees, verpleegde in Huize „Buitenzorg” alhier, is al daar in een sloot geraakt en verdronken. ALKMAAR: C. N. P. Vader, le Kabelstraat 20, timmer bedrijf. Jb. Vader, Lyceumstraat 89. winkel in krui denierswaren. BERGEN: Firma Leljen en Kerkhoven, Hjtweg 35, tim- Hedenavond te 8 uur zal dan de aangekon- dlgde lezing met lichtbeelden over de verzorging van de melaatschen In Suriname plaats vin den. De Z.Eerw. Pater A) Ver hegge, die zelf 22 Jaar het melaatschewerk in de missie mede gemaakt heeft, zal de inleiding en lezing hou den. X Oprichting kleuterschool Zondagmiddag had wederom in het patronaatsgebouw aan den Hondenweg alhier een bijeenkomst plaats on- der leiding van dr. Spierings, voor bespreking w In ver- van de verdere werkzaamheden vnnr oprichting van een kleuterschool in de parochie H. Dyoni- sius. Ongeveer 50 dames stelden zich beschikbaar voor den verkoop van loten en tevens om be hulpzaam te zijn by de daarvoor te houden fancy-fair, welke zal gehouden worden op 9, 10 en 11 October as. Wanneer de oprichting van een dergelijke school in deze parochie tot stand komt, zal zeer zeker in een groote behoefte worden voor zien. Den initiatiefnemers hulde. Lourdes. Over dit onderwerp zal Vrijdag avond vóór de vergadering der Propagandaclub door den Z.Eerw. heer Pastoor een lezing met lichtbeelden worden gehouden. Doordat de pastoor dezen zomer een pel grimstocht naar Lourdes gemaakt heeft, kun nen wij rekenen op een Interessanten avond. Alle parochianen hebben dien avond vrije toe gang. De vergadering van de propagandaclub begint onmiddellijk na de lezing. Hollandla-nieuwa De uitslagen van Zon dag zijn: Hollandia 1Rood Wit 1 21; Hol landia 2—SVW 2 4—0; Hollandia a—SRC a ifflcSeel orgaan van den Nederlandschen Eucharlstlschen Bond voor alle vereerder* van bet HOOGHEILIG ALTAARSACRAMENT HET AANGEWEZEN TIJDSCHRIFT om zijn rijken inhoud door de Kerke lijke autoriteiten warm aanbevolen en door de pers waardeerend besproken. Dit door de N V DRUKKERIJ .DE TUD' (Drukkerij 1 Kasteel van Ae nastel) typografisch verzorgde tijdschrift verschijnt m aandeltj ka De abonnementsprijs Is franco per post slechts t 1.-. We denken op de eerste plaats aan Vondel als dramaturg. En als zoodanig is het ten volle verantwoord onzen Hollandschen kunstenaar te plaatsen naast de genieën, die de wereld door de eeuwen heen voortgebracht heeft, naast een Alschylos, een Sophocles, een Racine, een Sha kespeare. Volgens Dr. Moller zou deze rij niet veel uit te breiden zijn. DU telt alleen geeft ons X volle recht, groot te gaan op onzen dichter. X Bestek en de be doeling van dit artikeltje leenen er zich niet toe, dieper in te gaan op de onvergankelijke waarde van Vondel’s tragediën, nader te be lichten X psychologische element van weerga- looze zuiverheid, de felllooze structuur, enz. enz. (Een poging daartoe in de komende maanden door een deskundige en dan op populair-weten schappelijke manier, zou o.i. 100 pet. waardee- ring verdienen en verkrijgen. Wie neemt X ini tiatief?. Om een idee te krijgen van de beteekenis van Vondel als treurspeldichter, is er gelukkig ook nog een ander middel, en wel ’n patent middel! We bedoelen: een opvoering van een zijner stukken. En nu zijn we gekomen, waar wij zijn wilden. De practische herdenking van Vondel’s geboortedag hier in Alkmaar. *b t Gisteren zijn te Behagen de Jaariyksche dra verijen, uitgaande van de Schager Harddrave- rijvereenlging „West-Friesland” gehouden. Hoewel het weer in den morgen zeer slecht was en niet veel goeds voorspelde voor het ver dere verloop van den dag, klaarde tegen het aanvangsuur van de ochtenddraverij de lucht wat op. Het is verder den geheelen dag uitste kend weer geweest, zoodat vooral de middag- draverij uitstekend bezocht was. Het publiek heeft van vele spannende ritten volop genoten. Aan de ochtenddraverij namen 11 paarden deel, terwijl op de mlddagdraverij 18 paarden mee- ooursten. - Om ongeveer kwart voor zes waren de dra- R. K. E. H. B. O. Zondagavond had in het vereenlgingsgebouw aan den Hondenweg al hier een bijeenkomst plaats om te komen tot oprichting van een vereenlglng voor R. K. E. H. B. O. Ongeveer 130 personen waren aanwezig. Burgemeester Butman Meyer opende deze bijeenkomst, waarna de heer Bergers, voor zitter der nationale commissie voor R. K. E. H. B. O., uit Rotterdam een uiteenzetting gaf van het doel en de werking der E. H. B. O. Het resultaat hiervan was dat zich 95 per. sonen als lid opgaven. Het bestuur werd als volgt samengesteld. Eere-voorzitter burgemeester 8utman Meijer. Dr. Spierings, voorzitter; mej. A. Bot, secre taresse; mevr. Trompv. d. Pal; mej. R. Vis ser en Jb. Appelman Sz. Hierna werden eenlge demonstraties gege ven, na afloop waarvan dr. Spierings een bij zonder woord van dank sprak tot den heer Bergers voor de leerzame woorden. Spr. hoopte, dat deze vereenlglng in de toekomst veel goeds mag voort brengen. 17 Nor. 1937 zal X 350 jaar geleden zijn, dat Hollands grootste dichter geboren werd. Heel Nederland maakt zich op om dit feit te her denken. Een groot Nationaal Comité gaf den stoot en overal in den lande zullén Vondel- avonden georganiseerd worden. Het zoo rijke leven van dezen grooten man, groot tot In X heroïeke, bewonderenswaardlg tot In X sublieme, zal weer in zijn ondanks alles diepe, maar klare menscheiykheld aan onzen geest voorbij trekken; z'n gedichten zullen gedeclameerd, zijn treurspelen ten tooneele gevoerd worden. Geniaal als hij was, verre uitreikend boven de mediocriteit van zijn tydgenooten. werd hij tij dens z’n leven vaak miskend, gewoonlijk niet begrepen, zelden gewaardeerd. Wat doet bijv., nü achteraf bezien, de houdings van Amsterdams Burgemeester onzegbaar-arrogant. ..affreuse- ment bourgeois” aan, van die magistraten, die den grijsaard X baantje van suppoost aan de Bank van Leening aanboden, om hem van alge- heele armoede te redden! En toen n.b. nog ge loofden, de heilige charitas beoefend te hebben! Potgieter maakte van die vertooning een no velle, die tot een striemende geesellng werd. Dat is een enkel feit, één uit de vele, die Von del van domme verwatenheid en kleine ver waandheid te verduren kreeg. Maar nog eens: daarvoor droeg hy X onver gankelijke stempel van de genialiteit. X Mag, al is X misschien overbekend, nog wel eens In eenvoudige woorden herhaald worden: onze dichter behoort tot de geesten, die van alle tijden zijn, die door alle geslachten en rassen als groot onder de grooten erkend wordt, wiens werken op prijs gesteld worden, zoolang de menschelijke geest op peil blijft, zoolang dus de inflatie op dat terrein geen vat heeft. Mén schrijft ons: In het St. Antonius-Gasthuls overleed Dins dagmorgen 28 September de weleerw. pater jorna van de Sociëteit van Jezus, kapelaan der kerk van den H. Aloyslus aldaar. Niet deze titel rechtvaardigt dit „In Memo- riam”, dat wij dezeriZXelnlg bekenden, maar door wie hem kenden hoogvereerden priester willen wijden. Want ook als zij, die hem goed hebben gekend, bij dit afsterven zouden willen getuigen van hun gerechtvaardigde groote be wondering en liefde voor den heiligen priester, taaien werker, stillen bidder en goeden vriend, dien ze in hem verliezen; toch zou hun goed woord over dezen gestorvene niet zijn een po ging zonder meer, om zijn naam en zijn ver schijning nog even in de herinnering vast te ielle leven: 1 de over heen ge lang. 4 Ingevolge raadsbesluit van 30 Januari 1930 is bjj akte van geldleening van 29 Januari 1931 voor de schuld van het Centraal Ziekenhuis aan de gemeente een rentevoet vastgesteld van 4H Nu de gemeente er in geslaagd is het rente percentage van de leening waarin de kosten van aankoop, verbouwing en inrichting van het Ziekenhuis zijn opgenomen, tot 3% terug te brengen, bestaat er naar B. en W. voorkomt aanleiding om de door het Ziekenhuis aan de gemeente verschuldigde rente daarmede in over eenstemming te brengen. De van de instelling te ontvangen rente en aflossing en het a^n haar uit te keeren subsidie zullen in gelijke mate verminderen. B. en W. zouden de renteverlaging willen doen ingaan op 1 Januari 1938. De schuld dien datum: a wegens bouwkosten, enz. b wegens kosten van machine rieën. inrichting, enz. in de H. Kerk noodzakelijk bloeiende caritas. Als rector en pastoor stond pater Joma aan het hoofd van groote parochies in de voor naamste steden van ons land; toch kwam hij !n het openbare leven slechts noodgedwongen naar voren, om weer spoedig zich terug te trekken. Waar hjj voorbijging, liet hij den in druk van 'n stil en werkzaam man te zijn, die maar moeilijk te benaderen was; maar de velen, die hem vonden en intiemer leerden kennen, zullen graag getuigen, hoe zij tot de ontdekking en een een R. K. V. V. St. Jan. De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden lulden als volgt: St. Jan—Edo 3—3; St. Jan Jun. a—St. Jan jun. b 70. Hedenavond wordt de jaarvergadering ge houden. sluiten en gelden voor den bouw aan te vra gen bjj het Werkfonds. De tweede bijlage gaat over het vermaarde Boschplan. Het college doet het heele verhaal van de lij densgeschiedenis. Indien de raad er op aan dringt wil het nog wel eens met den minis ter praten over uitvoering van het geheele plan in werkverschaffing, maar anders stelt het voor zelf een 1 p -i Nu dit jaar de Vondelherdenklng ook te Alk maar niet onopgemerkt zal blijven, stellen wij gaarne eenlge plaatsruimte beschikbaar, om door enkele deskundigen het gewicht van dit feit voor onze lezers uiteen te-doen zetten. Hier volgt het eerste artikeltje, waaraan wij nog willen toevoegen, dat naar ons ter oore kwam ook aan het R. K. Lyceum plannen be staan om met de opvoering van „Jephta” Neer- lands grootsten dichter te huldigen. Van harte hopen wij, dat deze plannen ook werkelijkheid worden. Vondel-herdenking ging, de heer A C, Roggeveer, sprak voor de prijsuitreiking een kort woord. De uitslagen waren als volgt: Ochtenddraverij (handlcap-draverij, 11 deel nemers). le pr. f 100.— Edzard, eig. D. Pronk, Rotterdam, berijder eigenaar; 2e pr. f 50.— Pinkerton, eigenares mevr. Jacobs, Amsterdam, berijder K Bakker; 3e pr. f25.— Auzolor, eig. J. de Vlieger, Nleuw-Vennep, berijder eig. Mlddagdraverij (pry zendra very, 18 deelne mers). le pr. f 300.— Mc Gregor, eig. K. Mak ken. Groningen, beryder A. Makken; 2e pr. f 100.Our Dream, eig. K. Wyk, Haren (Gr.), beryder H. Mensinga; 3e pr. t 50.— Weidloo- per, eig. J. de Vlieger, Nleuw-Vennep, beryder eig.; 4e pr. f 25.Johanna M en Glossy Slik, eig. J. Vryiandt, IJsselmonde, berijder P. Ben- nekom. 's Avonds om half tien bracht bet traditionee ls vu ui werk weer duizenden bezoek rukklng. Verkiezingsactle. Het Z-g. verklezlngsactle- comlté dat dit voorjaar was samengesteld uit de besturen van de afdeelingen St. Maarten en Harenkarspel (West) der R. K. 8. P. en het bestuur der Propagandaclub, vergaderde voor de laatste maal. Htt batig saldo k f 5.03 zal worden gestort in de kas der propagandaclub. De heer Blokdijk sprak een algemeen dank woord en sprak de hoop uit, dat In de toe komst nog veel vruchtbaar mag worden samen gewerkt Vergadering Esperantisten. In lokaal-Krey- ger alhier hield de Esperanto-vereeniglng „La Norda Stelo” een propaganda-vergadering. Des voormiddags werd, onder leiding van den heer K. Roggeveen te Behagen, het zakelyke ge deelte afgehandeld, tervrijl in den namiddag het am usemen tsgedeelte aan de beurt kwam. Hieraan werd medewerking verleend door de Esperantoclub uit Callantsoog, Oudesluis en X Zand. Ontheffingen: EGMOND AAN ZEE: Mevr. v. d. Heuvel—van Belkum, Voorstraat 36, klnderpenslon. DEN HELDEk 8. Zandstra, Breewaterstraat 7, handel in gramofoons en muziekinstrumenten. B. V. L. Uitslag van den gehouden schiet wedstrijd van den B. V. L. afd. Heer Hugowaard Zuid. Klasse A: J. Groenveld Jbz. 584 p.: J. de Boer 580 p.; 8, Sulzle 578 PJ A. Hermes 574 p.; P. Buurman 574 p. Klasse B: H. Blom 571 p.; P. Groot 509 p.; H. Ransyn 557 p.; Jac. Tromp 554 p.; C. Punt 553 P. Klasse C: Th. Ottenbros 563 p.; J. Dells 556 p.; C. Stet 543 p.; O. Dekker 530 p.; P. Beers Komz. 530 p.; J. Fluister 530 p. Tot Konlngschutter zyn bevorderd: Jn. Groen veld 198 p.; J. de Boer 197 p>: N. F. Bleijendaal 190 p.; P. Groot 190 p.; A. Hennes 195 p.; P. Buurman 195 p.; 8. Sulzle 195 p. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cor- nelus, s. van J. Timmer en A. Butter. Overleden: Marytje Hoek. 72 j., echtgenopte van Maarten Willig; Tryntje Bootter. 61 j„ echtgenoote van Pieter Lagerys; Tys Dekker. 63 J„ echtgenoot van Maria Anna Sluis (overleden te Amsterdam)Pieter Waal, 64 j., echtgenoot van Geertje Oderkerk. Een adres aan den Raad We hebben een Rederykerskamer, die al een 40 jaar den naam „Vondel” draagt en.... Xzlch nu misschien voor X eerst bewust wordt. De leden van de vereenlglng weten, dat Ik hiermee niet de minste hatelykheid bedoel. Integendeel. Wy weten Immers veel te goed, dat de stukken van onzen dichter zoo maar niet in een hand omdraai te spelen en te enscèneeren ente volgen zyn. Dat zou van spelers en publiek ontzagiyk veel inspanning en geld vragen. X Is zoo goed als onmogelyk. Trouwens, wyien Dr. Willem Royaards deed er de bittere erva ring van op. Maar des te meer waardeerlng ver dient X, dat de bescheiden, maar ernstige wer kers van onze tooneelvereenlging spontaan X plan opvatten, mede te doen met de algemeene herdenking in ons land. Er waren bykans on- overkomeiyke moeiiykheden. Schryver dezes weet er van mee te praten, maar met heeriyk optimisme werden ze alle aangepakt. En X re sultaat is. dat we allen let wel: allen 'in de aanstaande weken kennis kunnen maken met een van Vondels kunstwerken: Joseph in Do than. En dat is van een niet te onderschatten cultureele waarde: eens in te zien, dat er naast de sensatie van de film en X onbeduidende van zeer vele z.g.n. treur- en blyspelen iets anders bestaat, dat je een anderen kyk geeft op je waarde als mensch. dat je met één ruk naar een hooger reiner sfeer opvoert en dat zoo van waarde kan zyn voor den verderen loop van X leven, zóó. dat dus heel X Innerlijk leven op an dere persnectieven Ingesteld wordt. Er is hard gewerkt, de heer L. Muris. leeraar aan het R. K. Lyceum, heeft den „Vondelingen" iets van zyn vurige geestdrift voor den idealen mensch en kunstenaar, die Vondel was, overgedaan. De regisseur, de heer J. Haakman, zal voor perfect verzorgde dictie en gebaren en een har monisch geheel zorgen. De decors zijn by Theo Groothuizen in goede handen. In enkele arti kelen in deze courant zal nader de beteekenis van Vondel en X genoemde stuk uiteengezet worden. X Beloven succesvolle avonden te worden. Maardaarvoor is de reactie van Alkmaar, in X byzonder van de Katholieken, onmisbaar. We hopen in aller belang, niet in X minst voor „Vondel’-zelf, dat X storm zal loopen. Maar nu reeds: een woord van warme hulde voor den durf van onze dilettanten eri een wel gemeend: veel succes! wtfl men In den tijd van herstel de moeder nog veel goede dingen leeren kon. Op 2 Januari 1915 werd de Julianavereenlglng met vyt leden ge constitueerd. Na twee Jaren was bewezen, voor eerst: dat men een noodzakeiyk, vruchtbaar en zeer charitatief werk begonnen was; ten twee de, dat de werksters, van wie 'n groote deugd en offergezindheid gevraagd werd, ook een langere voorbereiding noodig Hadden; ten derde, dat zonder centrale leiding veel tyd en zorg verloren ging. Toen vroegen de beste le den, overtuigd dat alleen 'n omvorming tot religieuze Congregatie haar in de noodige voorbereiding in de verelschte kracht zou ge ven, aan Mgr. Gallier de verheffing der Ver- eeniglng tot Congregatie. Op 15 Juni 1917 werd de Congregatie der Zusters van de H. Juliana goedgekeurd en wer den da ontworpen Constituties door Mgr, Gal lier bekrachtigd. By dit alles was pastoor Jorna de ontwerper en leider; tot zyn dood zou hij haar directeur zyn. Om dit werk is hy in het tweede deel van zyn leven voortdurend bouwer en bedelaar geweest; de zusters van de H. Ju liana van Falconerie heeten nog: de Juliaan- tjes van pater Joma. De charitatieve geest van pater Joma werkt thans reeds in de volkswyken van Den Haag. Haarlem, Maastricht en Tilburg, ’n Moederhuis verrees ook mede door de weldadigheid van Mgr. Aengenent by het Mariahcillgdom te. Hei- loo; maar dat heeft pater Joma niet kunnen voltooien en te midden van deze zorg om die noodzakeiyke voltooiing, waarvoor hy weer be gonnen was te sparen en te bedelen, is deze ordestichter aan dit zeer moderne werk van naastenliefde te vroeg ontvallen. Htf kon in leder geval sterven in het vertrouwen, dat in de hulzen van zyn Jultaantjes en In de wo ningen waarin zlf werken, met dankbare liefde veel voor hem zal gebeden worden. Allen, die pater Joma In kleinen kring goed gekend hebben, noemden hem, die toch zoo vele groote gaven van geest ontvangen had, ten slotte den Goeden. Zoo moest het naar waar heid zyn. Elk talent heeft deze moderne apostel, deze zeer geesteiyke en In de wegen ■r verlichte priester .en uitbesteed, ze zyn Heer, tot het Aan den Raad Is een adres gezonden waar aan wy het volgende ontleenen: Het bestuur van de afdeellng Alkmaar van den Nederlandschen Kappersbond verzoekt den Raad beleefd om de totstandkoming van een verordening, als bedoeld by artikel 6, eerste lid, der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad 460, voor het kappersbédrUf te willen bevorderen en waar- by dan bepaald wordt, dat de In deze gemeente gevestigde kapperszaken, voor zoover het betreft het verrichten van kappers- of barbierswerk- zaamheden, des Dinsdagsmiddags na 1 uur ge sloten moeten'zyn. Adressanten veroorlooven zich op te merken, dat aan het personeel, werkzaam in kappers zaken. volgens het Winkelwerktydenbeslult een vrye halve dag in de week gegeven moet worden. De blliykheid van dezen maatregel wordt door onderteekenaren ten volle erkend; dat neemt echter niet weg, dat dit voorschrift In de prac- tyk van het kappersbedryf zeer ernstige moei lijkheden oplevert. Voor den patroon met één bediende geeft het de moeliykheld, dat hy gedurende een halven dag in de week geheel van personeel verstoken is. terwyi de patroon met meer bedienden den vryen halven dag kan verdeelen over een aantal dagen, hetgeen practisch neerkomt op het wer ken met slechts gedeelteiyk personeel op ver schillende, soms verscheidene dagen In de week. Werken zonder of met gebroken personeel Is vooral voor het kappersbedryf een ernstige han dicap. Daar komt nog by, dat patroons, die werken met hun „bloed- of aanverwanten tot den derden graad Ingesloten, die by hen Inwonen”, vrijge steld zyn van de verplichting een halven dag vry-af te geven. Daardoor ontstaat er een scheeve positie In de concurrentle-verhouding van de kappers, die werken met eigen en die werken met vreemd personeel. Een sluiting van alle kapperszaken, met dien verstande, dat de sluiting alleen zal gelden voor het verrichten van kappers- of barblerswerk- zaamheden, op een middag In de week, maakt een eind aan al deze moeiiykheden, waardoor tevens bereikt wordt dat ook aan de patroons een vrije halve dag in de week gegeven wordt. Dat het streven naar een sluiting van de kap perszaken gedurende een halven dag In de week door de belanghebbenden wordt gevoeld als een behoefte, die uit het bedrijf voorkomt, be wijst wel het feit dat reeds in 49 gemeenten van ons land een verordening is tot stand gekomen als hier wordt bedoeld. Een door ondergeteekenden Ingesteld petition nement, by alle te Alkmaar gevestigde kappers, gaf tot resultaat dat van de 62 vakgenooten er zich 47 deden kennen als voorstanders van een Dinsdagmlddagsluitlng der kapperszaken. Deze 47 voorstanders werken tezamen met een personeel groot 59 man; terwyi de 15 vakgenoo- ten, die aan de petitie geen deel hebben gen - men, maar daarom nog niet allen tot de tegen standers gerekend mogen worden, werken met een gezameniyk personeel van 23 man. Uit deze cyfers biykt wel duideiyk dat er, wat omvang en geaardheid der zaken van beide groepen be treft, geen verschil bestaat. De door onderteekenaren namens een groote meerderheid der bedryfsgenooten vraagde verordening is niet een regeling, die hun wordt opgelegd van bovenaf, maar terdege een regeling die men zich zelf wil opleggen, maar waarvan de sanctie van een bevoegde Instantie noodig is. v Ten slotte meenen zy er nog op te mogen wyzen, dat door het gesloten zyn van de kap- perssalons gedurende een halven dag In de week er een automatische naleving plaats vindt van het by het Winkelwerktydenbeslult voorgeschre- vene nopens den vryen halven dag van het per soneel. De contröle op de naleving van dit voor schrift wordt door een sluiting der kapperszaken gedurende een halven dag in de week zeer ver gemakkelijkt en vereenvoudigd. Adressanten verzoeken ten slotte om, by de vaststelling van de verordening als door hen bedoeld, te willen bepalen a. dat de sluiting van de kapperszaken alleen zal gelden voor zoover het betreft het verrich ten van kappers- en/of barblers-werkzaamheden; b. dat de sluiting niet zal gelden op den Dinsdag voor en na Paasch en Pinkster, den Dinsdag voor Hemelvaartsdag, den Dinsdag in de week van Kerstmis. Nieuwjaar en 8 October. Vandaag zyn verschenen twee voor Alkmaar zeer belangryke byiagen aan den Raad. De eerste gaat over den bouw van een nieuw gymnasium. Uitvoerig betoogen B. en W. daarin, dat nieuwbouw hiér beslist noodzakeiyk is. Op grond van onderzoekingen worden aantal plaatsen opgenoemd, die in aanmerking zouden kprnen. Het zyn: a. Een gedeelte van den Hout, gelegen in den hoek WesterwegHoutweg, ten oosten van den Westerweg. b. Een gedeelte van den Bergerhout. Verder worden als mogelijkheden nog ge noemd het Munnikenbolwerk aan de zyde van den Helderschen weg en een terrein ten zui den van den Bergerweg. B. en W. komen tot de slotsom, dat het ter rein in den Bergerhout de voorkeur verdient. Voorgesteld wordt in beginsel hiertoe te be houden by de wisselingen van dit si maar het zou geschreven worden i| tulging, dat hij, ondanks dat, bemi eerd zal blijven nog jaren en geslacht De Stichter van een religieuze Congregatie Im mers blijft leven, zoolang zijn stichting haar oorspronkeiyken geest bewaart. Zulk een mo derne Ordestichter is pater Joma in Gods plan nen geworden; hy zal daarom in zekeren zin onsterfelijk zyn, Hy en z'n stichting ztfn een manifestatie van het geheimzinnige, In het - ongeveer Kwart voor zes waren oe ara- verborgen werkende leren der genade, van de veryen, dank zy het startsysteem Radio Fer- rée (Bussum) ten einde. In café „de Beurs” werden de pryzen uitgereikt. De voorzitter van de Harddraveryvereenl- zyn gekomen, dat die eenvoud van leven die woorden zonder rhetorica verborgen scherpen geest, een sterken wil en energie. 'ulm en groot en gevoelig hart, eer» onuitput- telyken en geestdrlftigen arbeldslust. Het lag niet in zyn aard 'n klinkende bel te zyn of zyn stem "op de pleinen te verheffen, al waren zyn preeken zeer verzorgd en soms niet zonder humor. X Is te begrypen! Pater Jorna was een Fries en'n echte Jezuïet Uit hetgeen ons uit de combinatie van afstam ming en vorming in hem gegeven werd, zou men willen komen tot den wensch, dat nog vele Friezen Jezuïet mogen worden. De overledene werd 30 November 1868 te Leeuwarden uit -n oud Friesch en vermaard katholiek geslacht geboren. Friezen moeten nu eenmaal stille, ietwat geheimzinnige, gesloten menschen zyn, wier streng logisch beredeneerd ja-en-neen weloverwogen en geheel onbewogen klinken moet. Ze kunnen koppig en onbuig zaam zyn. Voordat echter het goede van zyn volksaard kon overwoekerd worden door eenig teveel, vertrok de jonge Joma naar het klein seminarie van Culemborg, dan naar het no viciaat der Jezuïeten te Mariëndaal (26 Sept. 1889), studeerde filosofie by de Fransche con fraters te Jersey, theologie in Maastricht en werd daar door Mgr. Drehmans op 26 Augus tus 1903 tot priester gewyd. Toen hij, zóó ge vormd. aan het werk in de parochies onzer groote steden gegeven werd, bewees hij ter stond, hoe onder den schyn van een nuchter en systematisch denker te zyn, een onverwoest baar idealisme hem heel z'n leven zou stimu- leeren tot nieuwe werken voor het zielenheil, op alle gebied; hy had wel elk tekort willen aanvullen. Zoo is hy gebleven tot zyn ouden dag; altyd jong en frlsch, toonde hy H julsten zelfgevormden smaak ook voor onze jongste kerkeiyke kunst, hanteerde hy 'n fyne pen, die de menschen deed grijpen naar het woordje van den pestoor in het kerkblad en waagde hy zich aan goede vertalingen van niet gemak- keiyke schryvers als b.v. de filosoof Przywara. De goede God heeft dezen apostel naar diens wensch niet gespaard en zijn oversten hebben van al zyn talenten, byzonder van zijn gave van bestuur, voortdurend gebruik gemaakt. Pater Jorna was gedurende zyn priesterleven telkens rector of pastoor: vanaf 1908 In Gro- ningen; daarna in het Veentje te Den Haag; Den Haag meest hy verlaten om met 'n jong architect de Aloysluskerk te Utrecht te gaan bouwen. In 1926 keerde hy terug naar 's-Ora- venhage en intusschen was hy tweemaal rector van de Krijtberg te Amsterdam. In het léven van pater Jorna Is veel werk gedaan van blijvende waarde; over ztfn eigen lijke levenswerk past echter een byzonder AKERSLOOT: 8. Verduin, Buurtweg 58, fruithandel, etc.; thans Mevr, de Wed. K. Verduin—Oomelisse. ALKMAAR: H. J. Smit, Magdalenastraat 15, vlach, fruit, etc.; thans C. H. Smit. BERGEN: F. Wagtendonk, St. Anthonlusstraat 43; wij ziging bedrijf. DEN HELDEN Ver. Brandstoffenhandel De Groot en van Es N.V., Zwaanstraat 24; bestuurswijziging. NOORD-8CHARWOUDE: N.V. Hotel-café-restaurant „Concordia", Dorpsstraat A 49. bestuurswyzlging. OUDORP: A. de Boer, Friescheweg E 56. electr. timmer fabriek; thans C. J. van L&tum. SCHOORL: C. Koel, Damweg E 19, timmerman en aan nemer; thans vennootschap onder firma. WINKEL: C. de Bakker, Dorpsstraat 08, groente- fruithandel; thans Mevr, de Wed. N. de Bak kervan Maarleveld. Coöp. Broodbakkerij en Verbrulksver. .De Tydgeest" UA„ Oosteinde A 15a; statutenwij ziging. Laatstgenoemd bedrag zal In 2 annuïteiten, eerstgenoemd bedrag In 62 annuïteiten moeten worden afgelost. De bestaande annuïteiten, ad 17.365.24 en 11.374.09, totaal 28.739.33. zul len, berekend naar een rentevoet van 3K respectieveiyk bedragen 14.321.62 en 11.212.30, totaal 25.533.92, derhalve minder 3205.41. In verband hiermede zal het voor 1938 ten behoeve van de instelling uitgetrokken subsidie ad 43.800.kunnen worden verminderd tot 40.600 Tijdens zyn eerste pastoraat te Den Haag had hy in de armste buurten een noodtoestand ontdekt, waarvoóg nog geen hulp gevonden was. Zoo dlkwyis gebeurde het. dat goede ar beidersgezinnen door ziekte, bevalling of andere oorzaak 'n tydlang zonder moederlijke verzor ging moesten blyven en geheel werden ontred derd. Zoo kwam pater Joma er toe, 'n oproep te richten tot de Haagsche dames en tot het stichten van de Sint Julianavereenlglng. Men zou zelf overdag het werk in de gezinnen ver richten: wasschen, koken, naaien, opruimen en ervoor zorgen, dat de man. die van z’n werk kwam en de kinderen, die uit school terug keerden n gezellig tehuis zouden vinden, ter- merlleden en aannemers. H. H. WAARD: H. L. B. Kamp, Molenweg D 119, winkelier in kruidenierswaren etc DEN HELDER: langs den Bergerweg gelegen 1 Het Meubelhuis, Kanaalweg 66, in meubelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 3