ONS BLAD heldenmoed van Een staaltje der Chineezen heden Nieuwe Encycliek .Gruwelijk drama te Zeist 1 fa Het nieuws van De aanslag op de Mussolini keert huiswaarts Over het Rozenkransgebed Uit Vaticaanstad DIPHTERIE-EPIDEMIE OP NIEUW-GUINEA Het accoord van Parijs DE WISSELMARKT VAN FRANKRIJK DE BAROMETER y DE SPAANSCHE KWESTIE EN GENÈVE Opstand in Abes- sinië? JOH. LAUWERS r*VGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER J „Izoemo99 No. JAARGANG DERTIGSTE n en De strijd in Aragon o De dader voortvluchtig Paula Wessely bedreigd a Ontploffing in een machinefabriek Japansche pers wijst protesten af Patricia Maguire over leden Er heeft nog geen onderteekening plaats gehad In totaal zyn reeds dertig sterf gevallen voorgekomen Ook Duitschland krijgt luchtinfanterie Alom ter wereld is men veront waardigd en protesteert men tegen de Japansche luchtaanvallen Weer slachtoffers onder burgerbevolking De Duce woont groote parade by Jeugdige afperser tot gevangenis straf veroordeeld By een twist zyn vader met een jachtgeweer doodgeschoten Eerst met November keert de H. Vader naar Rome terug DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN - MR ADVERTENTIEPRIJZEN, Per lossen regel 20 c., ingez. mod. 40c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 308 In Rome wacht hem een feestelyke ontvangst De rechtsche luchtmacht in actie De opening der Cortes De burgemeesters van Stockholm en Helsinki, die te Parijs vertoeven, hebben een krans gelegd op tiet graj van den Onbekenden Soldaat ^NkWVWUUllll IIH/f an- reeds Ntanr-GslMs; Tan bet sseoord van Felle brand In confectiefabriek te Retterdaaa. ons geïnfecteerd laat De ■omerpoetaegels bobben dit Jaar raias f 1MM meer epgebraeht dan verleden jaar. Beoehwachter te Zeist b« een twist door zijn neen doodgeschoten. Mnsoolini ia ran Berlijn wederom naar vertrokken. De ontwerp-reeolntte Tan den Volkenbond be treffende de Spaansche kwrotia. De wielrenner Frans Slaata beeft te Milaan bet werelduurrecord verbeterd. Mussolini zal morgi keer In Italië met vangen. Officieel la bepaald, dat alle openbare gebou wen de vlag moeten uitatekenr en des avonds verlicht zullen worden. is een diphterte- Het eerste geval Stand op Donderdag «w van.: 765.» Vorig» stand; 76K3 Havenarbeiders van Lyttelton in Nleuw-Zee- land hebben geweigerd schepen te laden, welke naar Japan zullen vertrekken. De lading be stond geheel uit goederen, welke voor den oorlog in China gebruikt kunnen worden. NIEUWE ENCYCLIEK VAN DEN PAUS OVER den h. rozenkrans. n 'U >p lc Ut xie ■er en. Diphterte-epldenite dertig sterfgevallen. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 20 deser: Naar wij van bevoegde zijde vernamen zal Z. H. de Paus, Indien het huidige fraaie herfst weer blijft aanhouden, hoogstwaarschijnlijk eerst met November van Cartel Oandolfo naar Rome terugkeeren. il In de „Commissie van 23" heeft de Ame rikaansche waarnemer, Harrison, verklaard, dat het Amerikaansche ministerie van Bul tenlandsche Zaken In kennis is gesteld van de Volkenbondsmotie, waarin de japansche luchtaanvallen op open steden In China ver oordeeld worden. De Amerikaansche regeering aldus Har rison is van meenlng. dat dergelyke bom bardementen ongerechtvaardigd en in strijd met de beginselen van recht en mensche- lljkheid zijn. De commissie ging vervolgens over tot de algemeene bespreking van den toestand in het Verre Oosten. Onze Romelnsche correspondent seint d.d. 29 Sept.; bü een br ent •en nan tor stee In. ge- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD rker in ken aag I «- >uw de irk- aar hU van op, wee de lin- rgébniddag by zyn terug voer eerbetoon worden ont- De sectoren, die aan elk der petrouillee- rende landen zullen worden toegeweeen, zijn niet zoodanig begrensd, dat ieder land een gelijke oppervlakte zal hebben te bewaken. Er is veeleer naar gestreefd aan elk der drie mogendheden de bewaking toe te vertrou- Mllltaire ante geslipt te Oesterbesk; een swaar- en twee lichtgewonden. BERLIJN, 23 Sept. (D. N. B.) Benito Mus solini, Is met de andere Italiaansche gasten vanmiddag ie 15.15 uur in een speciaten trein ran Berlijn vertrokken om naar Rome terug te keeren. Rjjkskanseiter Hitler nam hartelijk afscheid van den Duce. I SJANGHAI, 29 Sept. (Reuter) De poging, het Japansehe vlzggeschlp. de „Izoemo”, In de lucht te laten vliegen, is een prachtig voorbeeld van Cbineeschen heldenmoed. ment blttvi de houder maken. Dat deze epidemie vrjj lang na het uitbreken Ik geconstateerd, is een gevolg van het feit, dat de ziekte niet dadelijk door de bevolking is ge rapporteerd. De controleur van Hollandla ver nam hiervan vrijwel toevallig op zijn laatste tournee, waarna hij onmiddeliyk den Indlsch- gouvernementsarts te Hollandla waarschuw de, die dlphteiie constateerde. 22 September is telegrafisch aan den gewesteiyken gouveme- mentsarts te Ambon gevraagd, serum te zen den, dat den 24sten per vliegtuig te Hollandla werd aangebracht. BAZEL, 29 Sept. (D.NB.) In een machine fabriek te Bazel Is een luchtcompressor ont ploft. Tot dusverre heeft men vijf lijken ge vonden. terwijl elf zwaar gewonden in een zie kenhuis sljn opgenomen. wen van de verbindingswegen, waarby stj onderscheidenlijk het meeste belang hebben. Italië wordt belast met het toezicht in de Tyrrheensche Zee en in de wateren ter hoogte van Sardinië, echter niet geheel, maar tot aan de lijn Marseille Algiers, waarvan de bewaking onder Frankrijk valt. In het Oosteiyk deel der Middellandsche Zee eindigen de sectoren der drie mogendheden te Port Said, daar alle drie bU de vrijheid van het Suez-kanaal betrokken zj|n. De Italiaansche none loopt os. langs de kusten van Tripolis, terwijl Britsche schepen in de Egeische Zee sullen patrouilleeren en het toezicht langs de Syrische kusten door Fran sche vaartuigen aal worden uitgeoefend. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar i i i I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaameztad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger BERLIJN, 29 Sept. (Havas.) In het Dultache leger zyn thans compagnieën luchtinfanterie (valschermspringers) opgericht. Een dezer af- deellngen zal by het oogstfeest op den Buecke- berg aanwezig zyn. Neg geen onderteek Partfe inzake Nyeta De linksche troepen In Spanje hebben volgens Havas gisteren hun aanvallen in den sector Fuentes de Ebro gestaakt, zy wa ren daar gestuit op krachtige verdedigings linies, die slechts met die by Madrid ver geleken kunnen worden. In het gezin van den boechwachter R. L. aan den Ericaweg te Huis ter Heide Zeist heeft zich Woensdagmiddag gruwelijk drama afgespeeld. Bjj een twist heeft de 26-jarige zoon een jachtgeweer op «dn 63-jarigen vader ge richt en drie schoten geloei, die den man in hoofd en borst troffen, soodat de dood vrijwel onmiddeliyk intrad. Do dader heeft zich dadelyk uit de voeten gemaakt. Het was de politie Woensdagavond laat nog niet gelukt hem op te sporen. Voor zyn vertrek uit Berlijn sloeg Mussolini nog, na de kranslegglng in het Ehrertmal het voorbytrekken van de eerecompagnle gade, waarna hy zich naar de groote parade begaf, waaraan door ongeveer 15.000 officieren en manschaj gen werd Heden is een encycliek versche nen over den Rozenkrans. De H. Vader spoort hierin de geloovigen aan zich bijzonder m de komende Octoba, maand aan deze devotie te wyoen- WEENEN. 29 Sept (Reuter) Walter Moo ie, een 19-jarige bankbediende te Weenen, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens bedreiging van de bekende Oostenryk- sche filmactflce Paula Wessely. Paula Wessely had een anonlemen brief ont vangen, waarin geëlscht werd, dat zy een doos met 2000 pond sterling ergens in een der voor steden van Weenen zou reenetten. Deed zU Men gelooft, dat het doel van deze con ferentie was, de middelen te bestudeeren, die toegepast kunnen worden om de wissel markt te saneeren. Na afloop van de bespre king werd de grootste geheimhouding be tracht omtrent de maatregelen, die zouden kunnen worden overwogen, doch In de om geving van den minister werd verklaard, dat in geen geval sprake sou sl)n van het in stellen van een contrdle op de wisselkoer sen. s de andere districten van Sjapel. waar de Chl- neezen sinds het begin der vyandelykheden hevigen tegenstand bieden. Terwyi de Japan sche artillerie in actie was, ontdeden twintig Japansche vliegtuigen zich van hun bommen- last boven de Chlneesche stellingen, waarna zy naar hun bases terugkeerden om nieuwe mu nitie te laden. Het Chlneesche luchtafweerge schut onderhield een oorverdoovend vuur, maar zonder eenlg succes. De Japanners seggen dat zy Lloehang bezet hebben, maar de Chlneeaen houden vol. dat zy nergens een voet geweken zyn, hoewel zy veel manschappen verloren heb ben. Het Japansche scheepsgeschut is een krachtig bombardement van den rivieroever te Poetoeng. tegenover Nantau. begonnen. De granaten flui ten over de bultenlandsche schepen, die op de Wangpoe voor anker liggen. Het vuur is gericht op de electrische centrale van Poetoeng. De luchtmacht heeft twintig bommen op Chlnee sche troepenconcentraties te Poetoeng laten vallen. PARIJS. 29 Sept. (Havas) De „Paris Sotr” publiceert een bericht van zyn correspondent te Djlboetl, waarin deze mededeelt, dat Dessie de zer dagen werd bedreigd door een opstand der inboorlingen. De Italianen hebben volgens den corresponaent alle beschikbare vrachtauto's ge- requlreerd om versterkingen te zenden. Ver woede gevechten zouden zyn geleverd, waarbij zware verliezen zouden zyn geleden. Verder zouden 50.000 Abessiniërs. gewapend met geweren en mitrailleurs, de Italianen ge dwongen hebben enkele gebieden in het Zuid westen te ontruimen. De Inboorlingen zouden zelfs de beschikking hebben over enkele tank* Vierhonderd gewonde Italianen zyn via Djl boetl naar Italië vertrokken. Reuter meldt uit Washington, dat de regee- rlng alle paspoorten In beslag neemt van Ame rikanen, die naar de Vereenlgde Staten terug keeren. na aan den Spaanschen burgeroorlog te hebben deelgenomen. Niettegenstaande alle paspoorten kort na het uitbreken van den burgerkryg voorzien zyn van het stempel „niet geldig voor Spanje” schynen volgens het staatsdepartement tal van Amerikanen er in geslaagd te rijn. Spanje binnen te komen om daar te vechten De In beslag genomen paspoorten zullen voor- loopig onder berusting van het staatsdeparte- |ven, totdat men van oordeel Is, dat weder aanspraak op een pas kan De Fransche ambassadeur Naggiar heeft 27 dezer een bezoek gebracht aan den Japanschen ambassadeur Kawagoe om te protesteeren tegen het werpen van een bom op de bureaux van Havas op 25 September tydens een aanval van de Japansche luchtmacht op Nanking. Naai verluidt elschte de Fransche ambassadeur scha devergoeding. OENèVE. 29 Sept (Havas) In de om geving der Spaansche delegatie wordt of ficieus verklaard, dat de Spaansche ont- werp-resolutie. die aan de redactiecommissie Is voorgelegd, een „ernstige poging tot ver zoening” beteekent. De resolutie bevat In het geheel geen directe veroordeellng der niet-Inmenging, erkent den arbeid, verricht om de nlet-lnmenglngspolltlek doeltreffend te maken, neemt acte van het mislukken dezer pogingen en verzoekt den Vol kenbond zich uit te spreken voor verwijdering der bultenlandsche stryders in Spanje, als het eenlge middel om een einde te maken aan den .aanval" waarvan Spanje het slachtoffer Is. en voor het onmiddeliyk herstel vah de vrij heid In den handel In wapenen. Hoewel het woord .aanval” dus In den tekst voorkomt, vraagt de resolutie den Volkenbond niet, gen Inval in Spanje door een vreemd leger te constateeren. Van de vyf punten uit de rede van Negrin komen er slechts twee In de reso lutie voor. De woordvoerder der delegatie zelde, dat de resolutie zich niet tegenover X Britsche ontwerp stelt, maar een verzoening tot stand tracht te brengen tusschen de belangrykste wettige eischen van Spanje en de evenzeer wettige verlangens der andere partijen. De Japansche pers geeft uiting aan haar ver ontwaardiging on de resolutie, welke door de Volkenbondscommlssie Is aangenomen. De „Hocho Sjimboen” schryft, dat een ver haal, dat slechts door één persoon wordt ver teld. geen bewrys heeft en dat derhalve Japan zich niets heeft aan te trekken van deze reso lutie. welke gegrond is op eenzydige rapporten. De overige bladen nemen een geiyke houding aan. Een aeweldioe menlffte wachtte Dinsdagavond buiten en binnen het Olympisch Stadion te Berlijn op Mussolini en Hitler om hun redevoeringen te aanhooren Medegedeeld wordt, dat twee vliegtuigen der nationalisten getracht hebben Barcelona te naderen, zy werden echter door het luchtdoel geschut verdreven. Drie rechtsche toestellen hebben verscheidene dorpen langs de Catalaan- sche kust gebombardeerd, waardoor drie burgera gedood en vyf gewond werden. De stryd verplaatst zich nu naar het Noor den, naar het front voor Jaca en dat tusschen Huesca en Saragossa. By Jaca oefenen de llnk- schen een sterken druk uit, terwyi ten Zuiden van Huesca de rechtsche troepen het Initiatief hebben. Ten Noordoosten van Saragossa is het link sche leger verdreven uit de laatste stellingen, waaruit het nog den weg naar Huesca en den spoorweg, die daarmede tot Almudevar even- wydlg loopt kon bedreigen. De rechtschen trek ken In dit gebied langzaam maar zeker op. In den sector Oma was de stryd veel heviger. De linksche troepen deden op een dag drie aanvallen, doch zonder resultaat. Het aantal dooden en gewonden, dat het linksche leger by die aanvallen verloor, wordt op een duizend geschat Den tweeden October worden In Leningrad meer dan duizend Spaansche kinderen van 3 tot 16 jaar verwacht. dit niet, dan zou zy met lepra worden. Paula Wezsely wendde zich tot de politie, die haar aanraadde een leege doos neer te zetten. Zy volgde dien raad op en korten tijd later kon Walter Moule gearresteerd worden, toen hy de doos kwam Afhalen”. Voor den rechter ontkende hy. doch overstelpend bewijsmate riaal bracht hem tenslotte In de gevangenis. De Spaansche minister-president Negrin. heeft de Labourparty uitgenoodigd de opening van de zitting der Cortes, Vrijdag by te wonen. Attlee heeft de uitnoodlglng aanvaard twee leden der party zullen zich naar Spanje begeven om den broedergroet der Britsche ar beidersbeweging over te brengen. PARIJS, 29 Sept. (Havas) De Fransche minister van FlnLnclën, Bonnet heeft vanmor gen een langdurig onderhoud gehad met Four nier, den gouverneur van de Bank van Frank rijk. waarbij nog eenlge andere vooraanstaande flnancleele peraoonlykheden tegenwoordig wa ren. CHICAGO, 29 Sept (ANP.) De 32-jarige Patricia Maguire, die bekendheid heeft verwor ven. doordat zy tengevolge van slaapziekte byna zes jaar in verdoofden toestand heeft gelegen. Is vannacht overleden. Zy sou juist geopereerd worden, toen haar toestand tengevolge van een longontsteking een ernstig karakter aannam. Ondanks bloedtransfusies slaagden de doktoren er niet In, het meisje In het leven te houden. De Japansche luchtmacht biyft de ver schillende sectoren aan het front van Sjanghai, met name het Noorderstatlon en Sjapel, bombardeeren. Er Is een hevige brand ontstaan, welke zichtbaar Is van de internationale concessie uit. Ook bombar deeren de vliegtuigen verscheidene dorpen aan de zyde van Poetoeng. Er vielen ver schillende slachtoffers onder de burgerbe volking. Ondersteund door zware artillerie, vliegtuigen, tanks en machinegeweren, ontketenden de Ja panners vanmorgen een algemeenen aanval aan toet front op 22 mijl buiten Sjapel te Lloeho. De Japanners schynen vastbesloten te zyn zich meester te maken van het Noorderstatlon en van door pen met byna 1.000 militaire voertui- deelgenomen. Hitler en zyn gast aan schouwden de parade vahaf een podium voor de technische hoogeschool te Charlottenburg. Op de tribune bevonden rich de hoogste autoriteiten van party en staat, de chefs der bultenlandsche missles met hun militaire atta- ché’s en de fascistische organisaties. Na beëindiging van de parade reed de auto van de belde leiders onder stormachtige toe juichingen van de menschenmenigte die aan den kant van den weg stond, terug naar de Wllhelmstrasse. De beide staatslieden gingen direct de rykskanselary binnen. PARIJS, 29 Sept. (Havas) In den loop van de hedenmorgen gehouden bijeen komst hebben de Britsche, Fransche en Ita liaansche vloot delegaties In volkomen over eenstemming een regeling opgesteld, ten einde de koopvaardy in de Mlddellandsche Zee te beschermen tegen de In het accoord van Nyon genoemde onwettige daden. Deze regeling zullen de gedelegeerden thans aan hun regeeringen voorleggen. Het ontwerp, dat door de Britsche, Fransche en Italiaansche vlootdeskundlgen zal worden onderteek^nd. heeft nog slechts de* waarde van een technisch rapport. Het draagt nog niet een beslist definitief karakter, doch zal pas zyn werkeiyke beteekenis krijgen, nadat het dodr de betrokken kabinetten is geratificeerd. 1- De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Chlneesche berichten over aanvallen op nlet-stryders, hospitalen en scholen door de Japansche troepen en luchtmacht onjuist zyn. De Chineezen volgen deze methode, omdat zy geen hoop hebben op een overwinning. Verder beschuldigde hy Chlneesche cen soren te Sjanghai er van in de perstele- grammen over ’n luchtaanval op Sjanghai de woorden „Chlneesche vliegtuigen” te heb ben vervangen door „Japansche vliegtuigen". Verder sprak de woordvoerder nogmaals het bericht tegen, dat een Japansche onderzeeër een aantal Chlneesche jonken in den grond zou hebben geboord, waarbij driehonderd opvaren den om het leven zouden zyn gekomen. Volgens den woordvoerder hebben de Japan sche oorlogsbodems opdracht geen jonken lastig te vallen. Offlcleele kringen te Nanking hebben nog geen commentaar geleverd op de resolutie van de „Commissie van 23" en van de Assemblée. In officieuze kringen toont men zich vooral voldaan over de uiteindelyke redactie, die aan de resolutie gegeven is en wijst men er op, dat sommige landen, die eerst aarzelden om dulde- iyk hun standpunt te bepalen, tenslotte toch den tekst hebben onderteekend. In Chlneesche kringen Is men algemeen van oordeel, dat de eenstemmigheid, waarmede de schending van het Internationale recht door Ja pan is gelaakt, de hoop wettigt, dat het recht vaardigheidsgevoel de mogendheden zei doen besluiten, concrete maatregelen tegen den aan valler te nemen en de in het pact voorwan» sancties toe te passen. Wy vernemen nog. dat de jongen, die overi gens als zeer oppassend bekend staat, In over, spannen toestand moet hebben verkeerd, ter- wyi de vader, die over het algemeen erg streng voor zyn zoon was, by een woordenwisseling ontactisch sou zyn opgetreden. Het slachtoffer was boechwachter van de Schaerweyderboaschen. Asngezien de woning nogal afgelegen Hgt, is het te verklaren, dat het alarm van L.*s vrouw geen uitwerking had, hoewel hulp toch niet meer zou hebben gebaat. Meer dan twintig Chlneesche soldaten waren onder begunstiging van de duisternis van Poe toeng vertrokken, enkelen aan boord van sam pans. de anderen zwemmende, om by de „Izoe- mo” een myn te plaatsen. Nadat zU het stalen net bereikt hadden, dat rond de „Izoemo” Is aangebracht, begonnen zy het door te knippen, doch In het licht van den aanbrekenden dag werd hun aanwezigheid aan boord van de ..Izoe mo” opgemerkt. Ziende, dat de Chlneesche sol daten in elk geval verloren zouden zyn. lieten hun kameraden op den oever de myn door mid del van een kabel springen. By de ontploffing werden alle soldaten gedood, terwyi een regen van scherven op het Japansche schip neer daalde. De ontploffing was hevig, dat talrijke of ficieren en manschappen aan boord van den op byna een kilometer afstand gelegen Amerikaan- schen kruiser ..Augusta" uit hun bed werden geworpen. MANOKWARI, 29 September (Aneta) In kustkampongi tusschen Demta en de nedersetting Hollandla epidemie geconstateerd, moet reeds in Augustus sljn vóórgekomen. 22 September waren er reeds acht dooden en tien zieken; in een van de kampongs bovendien nog vier dooden en twaalf ste ken. Thans verneemt men, dat in totaal dertig sterfgevallen hebben plaats gehad. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11