Zesde R.K. Onderwij zersdag Slaats verbetert wereld uurrecord Castricum Gemeenteraad van UITSTEKEND GESLAAGD 160 METER MEER DAN RICHARD EEN OPZICHTERS- BENOEMING DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 Weerbericht Tunnelbouw te Velsen Een goed begin LEENING ENSCHEDE VRAGENBUS Over Vondel FELLE BRAND TE URSEM Nog eenigen tyd met noodig Jongen J Geen gevent met melk Paarden met een achterlicht! Woensdagmorgen 6 October AUTO TE WATER GEREDEN Moordaanslag op zijn vrouw Lange debatten over weinig belangrijke zaken Groote boerderij geheel in aach gelegd Ook de wereldrecord a over 10 KM. en 40 KM. op zijn naam gebracht Prof. Pater Molkenboer O. P. over Vondel Bovenste verdieping van con fectiefabriek uitgebrand Dader heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijste ring gehandeld VAN EEN RIJDENDEN AUTO GESPRONGEN Het personeel per 1 Januari 1938 ontslagen DOODELIJK GEWOND DOOR TRAP VAN EEN PAARD ROODE HAAN KRAAIT WEER IN ROTTERDAM ESTHER DE BOER’s INBOEDEL WORDT GEVEILD De inzittenden konden gered worden Groote geestdrift te Waalwijk STAVOREN—enkhuizen VEERDIENST De taak der onder- v wijzer* r: M IN 1ST ER VAN BOEI JEN UIT HET ZIEKENHUIS Zullen de Amsterdamsche wen schen vervuld worden? aan de gevolgen van zyn val overleden o «?m6ir<6TlH JhMHMi— iPTX i k I Wan onzen parlementairen redacteur) it een k t met een punt gezegd dryfsachada. r. De 40 KM léverden weer een nieuw we reldrecord op, en op dat moment was alle hoop gerechtvaardigd, dat Slaats er in zou Dinsdagmiddag la In een eenzaam gelegen gedeelte der gemeente Stoutenburg (nabij Amersfoort) een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw, die daardoor vrij ernstig werd gewond. ig P- t t 1 f s s I I een stuk natuurschoon tot bouwgrond zal wor den. De raad had daar niet zoo'n vrees voor. Na het behandelen van eenlge Interpellaties Len waterschade verzekerd, doch niet tegen be- ernstig was en Het den knaap naar de ouder lijke woning overbrengen. Dinsdag evenwel ver ergerde de toestand plotseling, zoodat overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelUk werd ge acht. Hier Is de jongen Woensdag overleden. i l t- M n L e r 1 1 r i i Naar wij vernemen zal op Woensdag 8 Octo ber sa des ochtends om tien uur de gedeelte lijke Inboedel van wijlen mevr. E. de Boer— van Rijk, waaronder vele curiositeiten, alsmede de tooneelbtbüotheek en portretten der actrice door bekende kunstenaars geteekend, by vei ling worden verkocht. Het personeel van den veerdienst Stavoren— Enkhuiaen Is met ingang van 1 Januari a-s. t, n k !t e 4 e a t P stemmen aangenomen. Door B. en W. werd hierna voorgesteld de toe- en !t «s dagen werWdmrrmeord te verbeteren. Deae 46 EU legde hy af In 53 mln. 374 sec, terwijl bet oude wereldrecord op naam van Richard staat met een tyd van S3 mln. 43.6 see. Ook In de laatste minuten bleef Slaats prachtig vothouden en met 160 meter werd het phenomenale record van Richard door den Brabantschen temporjjder verbeterd. Voor de tweede maal was bet meest be geerde en beroemde record In de wielersport In Nederlandse!) bezit gekomen. ontslag aangezegd, in verband met Het feit, dat deae dienst is overgegaan naar N. V. Koppe’s Scheepaagentuur te Amsterdam. De brand is vermoedeiyk ontstaan in het achterhuis, waar gestookt werd voor de waach. Alle gereedschappen en een groote hoeveel heid hooi werden een prooi der vlammen, zoo- dat de schade voor den bewoner zeer groot is. Zjj wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. I VERWACHTING: Zwakke te* matigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neer- slag, weinig verandering In temperatuur. I 1 Eveneens werd besloten tot het verbieden van venten met melk op Zondag. De heer BERLEE maakte bezwaar tegen de uitzondering voor het bezorgen van melk aan gegadigden, terwijl aan de firma's Kortekaas pensions en dergelljke. omtrent me- Kil indien men dan bedenkt, dat de weers omstandigheden geenszins ideaal mochten wor den genoemd immers af en toe stonden er hinderlijke windvlagen dan Is het duidelijk, flat Slaats een prestatie heeft verricht, welke als eenlg In de geschiedenis van de wielersport kan worden geboekstaafd. In den loop van den avond heeft Slaats tele fonisch van Milaan uit zyn ouders en verdere familieleden van bet heuglijke nieuws op de hoogte gesteld. Vooral het feit, dat ny de 5 KM. In 6 min. 31 sec. had afgelegd, bad hem gestimuleerd voor het verdere gedeelte van zjju poging. Geen wonder, dat er een blijde stem ming beerschte en vele vrienden en bekenden kwamen aanloopen om hun gelukwenschen ovei te brengen. Zondag aa. rijdt Slaats met Pellenaars te Milaan. Dinsdag aal hij naar Nederland terug- keeren. De dag werd Ingezet met een plechtige H. MIs in de 8t. Josephkerk te 9 uur. Het ruime en fraaie kerkgebouw was geheel gevuld. Het H. Offer werd opgedragen door den zeereerw. Rec tor O. Vis. adviseur der Alkmaarsche afdeelln- gen en van het comité voor den Onderwyzerz- dag, met assistentie van den hoogeerw. heer G. Kuys, Deken van Schagen en adviseur der afd. Den Helder, en den weleerw. zrergel. heer Dr. F. Holthuizen, adviseur der afd. Beverwijk. De vaste gezangen der H. Mis werden door alle geloovlgen onder leiding van den heer P. Grimbergen, hoofd der school te Umulden- -Oost, gezongen, de wisselende gezangen door een koor van onderwijzers. De orgelbegeleiding werd gespeeld door den heer P. A. v. Werten. hoofd der school te Castricum. Onder de H. Mis hield de hoogeerw. Deken G. Kuys een korte predikatie. ZE. spoorde de onderwyzers en onderwijzeressen aan hun taak, die een heilige Is, ook heilig te vervullen. By ons Katholieken heeft men nog den moed, de zorg voor een talrijke jeugd op zich te durven nemen. Waar die moed ontbreekt, leeft slechts egoïsme. In deze dagen, zoo vol gevaren voor de jeugd, moet men goed den plicht begrijpen met de ouders mede te werken het kind te beschermen. Christus zelf heeft de kleinen tot zich geroepen en hiermede ons geleerd de hooge waarde van de mensghelljke ziel en van de onschuld. De gewijde spreker besloot zijn indrukwek kend woord met de hoop uit te spreken, dat deze gedachten weer een aansporing mogen wezen om op Ideale wijze de taak van onderwijzer en opvoeder te vervullen. Na de H. Mis toog men naar de Harmonie, waar men de uitgebeelde en keurige tentoonstel ling van leermiddelen bezichtigde en van de nieuwste methoden kennis nam. Woensdagmiddag is het tienjarig zoontje van den heer Vriend, wonende in de Zuidenneer te Spierdijk, die met een paar kameraadjes in een «eiland aan het spelen was, door ren jong paard dat in de wei graasde, tegen het hoofd getrapt. De hoef van het paard kwam juist tegen den slaap van den jongen en de slag was zoo hevig dat de hersenen bloot kwamen te lig gen. In hopelooeen toestand is het slachtoffer naar bet ziekenhuis vervoerd. AMSTERDAM. 39 Sept. wij vernemen, dat de inschrijvingen op de derde leening Enschede 1937. rentende 3j^ pet.. welke tot 38 dezer openstonden, ten volle zullen worden toegewezen. Ditmaal kraalde de roode haan aan bet Leidsche Veer, in de confectiefabriek van de firma Joh. V. d. Werft, welke fabriek zich uitstrekt langs de Eerste Lombardstraat tot dc Gedempte Binnenrotte over de geheele lengte van het Leldsche Veer. van de Binnenrotte kon men waarnemen hor langzamerhand de vlammen over de volle leng te van het gebouw voortkropen. De helle gloeo weerspiegelde zich zelfs in de ramen van de 8t Woensdagavond heeft wederom In de oude binnenstad van Rotterdam een felle brand gz- woed en wel In de onmlddellljke omgeving, van de plaats, waar j.l. Zaterdagavond een meubel- magazyn en een lampenzaak zijn uitgebrand. Dat Slaats in staat zou zyn het beroemde wA relduurrecord op zijn naam te brengen, werd door velen gehoopt, doch slechts door enkele Insiders verwacht. Nog niet lang geleden legde HU op dc open zware baan te Utrecht de 5 KM af In 6 mln. 31 3/5 sec, een verrichting, welke allerwegen bewondering afdwong. En langzaam was ook by den renner self het besef gekomen, dat hy, soo ooit, dit najaar zyn kans om bet werelduurrecord op zyn naam te brengen, zou moeten wagen. Gedurende eenigen tyd is Blasts echter niet geheel fit geweest en eerst begin deze week was zyn besluit definitief genomen: hy zou Woensdagmiddag een officieels poging doen. Zijn start op de bouten snelle Vlgorellibaan. waar reeds gedurende enkele dagen een aantal candldaten voor het werelduurrecord aan het trainen zyn, was, toen hy om 16.48 uur vertrok, ■eer snel. Hy legde de 5 KM. af In den tyd van 6 mln. 31 sec. en de 10 KM. In 13 mln. 53.4 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord beteekende. Het oude record stond op naam van den Franschman Richard met een tyd van 13 mln. 3 sec. De 30 KM. werden afgelegd In 36 mln. 3.6 sec doch helaas slaagde onze landgenoot er niet in het wereldrecord over het half uur te verbeteren. Hij legde in 30 mln. 32.991 KM. af en bleef daar mede slechts 7 meter beneden het record. Ook het wereldrecord over de 35 KM vermocht Bteat.s niet te verbeteren. Zijn tyd bedroeg 32 min. 404 sec, terwijl het wereldrecord, weer op naam van Richard, 32 mln. 38.8 sec. bedraagt Slechts 2 seconden was de Waalweker dus bo ven den tyd van den Franschman geb'even. De 30 KM. werden afgelegd in 39 mln. 19,4 sec, de 35 KM. in 45 mln. 46 sec. De Minister van Btnnenlandsche Zaken, de heer Van Boejjen, die voor het ondergaan van ren operatie In het Diaconessenhuls .Bronovo" te Den Haag was opgenomen, heeft Woensdag deze Inrichting verlaten, De minister zal voor algeheel herstel nog eenigen tyd in zijn woning rust moeten houden. Minister van Buuren heeft zich niet a priori doof willen toonen voor de Amster damsche wenschen. Z. Exc. laat nadere Inlichtingen Inwinnen, maar in departemen tale kringen wordt sterk betwyfeld, of de minister wel gevolg zal kunnen geven aan den aandrang van Amsterdam; de bedoelde spoorwegtunnel toch zal ongeveer 7H mll- lioen moeten kosten, wat een niet geringe verzwaring der begrootlngslasten zou be- teekenen, temeer daar de Ned. Spoorwegen verklaard hebben in de kosten niet te kun nen bydragen; bovendien zal de bouw van zulk een tunnel ook voor den technlschen dienst der Spoorwegen bezwaren met zich brengen, doordat bijv, sommige spoorweg- halten zouden moeten verdwijnen. Al met al ligt de conclusie voor de hand, dat de mlnlster'Aiet met een handomdraaien In deze gewichtige zaak een beslissing zal nemen en dat er vooralsnog niet veel hoop bestaat dat de Amsterdamsche wenschen in vervulling zullen gaan. heeft men te nieuwe poging te kunnen beproeven; klngen, welke van deze hernieuwde gevolg zyn geweest, wordt vooral de nadruk gevestigd op het nadeel dat ontstaan zou wan neer over eenigen tyd zal biyken. dat de bouw van den spoorwegtunnel toch noodzakelyk is; thans zal het werk in een moeite door en dan betrekkeiyk veel goedkooperkunnen ge schieden Alkmaar, betreffende Openbare Werken en t Woningtoezicht, omdat de regeling een te om-volgde sluiting der zeer lange vergadering naam Maurice in welke ▼oor de zesde maal waren de R. K. Onderwy- zere en Onderwyzeresstn waaronder vele re ligieuzen uit de afdrellngen Alkmaar-bulten. Alkmaar-stad, Beverwyk, Hoorn en Den Helder der St. Augustlnusvereenlging naar het centrum van Hollands Noorden getrokken voor het by- wonen van den jaariykschen Onderwyzeradag. Deze onderwyzersdagen hebben zich in de korte jaren van hun bestaan een uitstekenden naam verworven en de dag van heden zal zeker dien roem nog vermeerderd hebben. In de late middaguren wan Woens dag heeft onze landgenoot Frans Slaats uit Waalwijk te Milaan een poging gedaan het werelduurrecord, dat sedert 14 October van het vorige jaar met een afstand van 45.398 K.M. op naam staat van den Franschman Maurice Richard, te verbeteren, in welke poging hy schitterend geslaagd ia. Hjj startte om precies 16.48 uur en legde in het uur af 45.558 K.M.. dus 160 meter meer dan Richard. Frans Slaats beeft tegelijkertijd de beide wereldrecords over 10 en 40 K.M.. welke records eveneens op naam van Richard staan, verbeterd. In den nacht van Dinsdag op Woens dag reden de heer Hartman. bouwkundige uit Den Haag, en syn echtgenoot* in een vler- persoons-auto langs de Vlist onder Haastrecht in de richting Schoonhoven. By het passeeren van enkele wielrijders kon de beer Hartman den wagen niet op den weg houden en het voer tuig verdween vrijwel geheel in bet ter piastre vry diepe water van de Vlist Het gt7ukw ren WfeTrlJder eh een wegwerker het portier van den wagen te openen en de in zittenden op het droge te brengen, zy bleken geen letsel te hebben bekomen. De auto is later met behulp van een kraan- wagen gelicht. By het verlaten van de fabriek heeft het per soneel niets verdachts bespeurd, doch verschei dene menschen In de buurt hebben reeds in den loop van den avond een brandlucht waar genomen. Tegen half tien ontdekten voorby- gangera, dat uit de ramen en het dak van de conlcctlefabriek rook opsteeg en zy waarschuw den de brandweer en de polltie, die spoedig Ier plaatse waren. Toen de eerste slangenwagen ter plaatse ver scheen. hoorde men het vuur reeds knetteren, al was er toen nog geen vuur te zien. Personeel van de afdeellng brandbluschmlddelen, dat voorzien was van rookmaskers, baande zich een weg naar binnen, waar een ondraaglyke hitte beerschte. Nadat men de deur van de zolder verdieping had Ingehakt, richtte men een straai op de vuurzee, doch men moest hiermede spoe dig staken, daar de situatie te gevaariyk wero Intusschen werd het groot materiaal in gereed heid gebracht en ren tweede ausoepuit ontbo den. waarop twee slangen werden uitgelegd waarmede men het vuur bestreed. Kort daarop sloegen de vlammen uit een der dakvensters en vervolgens ook uit de vensters aan den anderen kant, die ren groot gedeelte van de Eerste Ixxn- Te elf uur werd In de Harmonie de ochtend- bijeenkomst gehouden, welke aeer goed was be zocht. Onder de aanwezigen bevonden zich ojt. de burgemeester van Alkmaar, Jhr. F. H. van Kinschot, Deken E. P. Rengs van Alkmaar, De ken KuUs van Schagen, Inspecteurs van h^t la ger onderwijs en vele heeren Geestelijken mt Alkihaar en omgeving. De vergadering werd met den Christelijker) groet geopend door den voorzitter van het uit voerend comité, den heer H. P. van Roozendaal, die allen hartelijk verwelkomde. Nadat de aanwezigen staande het bondslied hadden gezongen, werd door Professor Pater B H. Molkenboer O. P. een rede gehouden over „Vondel's dubbel EeuwgetU". Pater Molkenboer sprak improviseerend en hy deed dit met zooveel enthousiasme en geestig heid en hy boeide zoozeer, dat zyn auditorium hem dwong nog een kwartier langer te spreken dan hy zich had voorgenomen. Het is niet doen lijk een redelijke weergave te geven van al het geen hy zei, voorstl omdat zyn rede vol onver wachte invallen was, zoodat wy willen volstaan met een greep uit de voornaamste, door hem be handelde punten. Het dubbel eeuwgetij van Vondel, aldus pater Molkenboer. Is voor Nederland van groote cul- tureele beteekenls en de belangstelling ervoor kan men ontmoeten In nagenoeg alle dorpen en steden van 'ons land. De bedoeling der viering is, het Nederlandsche volk, voorzoover dat mo ge Hjk is, voor de cultuur wat ontvankeiyker te maken dan het is. In ons land bestaat een groote belangstelling voor gebeurtenissen en demonstraties, van in wezen ondergeschikt be lang, zooals b.v. op sportgebied spr. is niet tegen sport. Integendeel en men heeft er vaak zeer veal geld voor over om ze by te kun nen wonen. Maar voor Iets wat met cultuur te maken heeft, geeft men niets of maar zeer wei nig uit. men gaat de cultuur voorby. Maar toch Is er een kentering, ook en vooral by de een voudige menschen, die zich niet Intellectueel kunnen noemen, die tot verheugenis en voldoe ning stemmen kan. In verband met de opvoeding op school, dus een speciale onderwyzers-aangelegenheld. rel spr.rdat de geest op school zeker nog veel ver der vooruit kan worden gebracht dan tot dusver over het algemeen geschiedt; hy zou meer ver edeld kunnen worden en de kinderen kunnen ontvankeiyker worden gemaakt voor de schoon heid, niet alleen op het gebied der beeldende kunsten, maar ook op dat der poëzie. Wanneer men dit op eenvoudige en pakkende wijze doet, dan zal de poëzie op de kinderen een grooten Indruk maken. Nu zyn er In gedichten allicht eenlge elementen, die een nadere toelichting be hoeven, maar wat geeft dat? Dat kan de kin deren slechts verheffen naar den geest. Om echter op dit terrein als onderwijzer voor te gaan moet men zelf geladen zyn en gevoelig voor de schoonheid van het gedicht. Ieder be hoeft geen volleerd Vondelaar te zyn, wanneer men dezen dichter nader tot de kinderen wil brengen, maar wel moet men met vrucht uit diens werk kunnen putten en aan anderen me- dedeelen en zoodoende de jeugd meer belang stelling en geestdrift bybrengen voor onze dich ters en met name voor Vondel, den grootsten van hen. In Dultschland en Italië dweept de gewone man met de groote nationale dichters, zooals Schiller en Dante, wier werken hy voor een deel van naby kent. Daar is men in Ne derland nog niet aan toe; er zyn by het Neder landsche volk zelfs vaak nog heel curieuze op vattingen over Vondel, hetgeen wel Is gebleken uit een merkwaardige „enquête” van de „Groe ne Amsterdammer”, gehouden onder de een voudiger! des volks, zooals een kantoorbediende, een haringkoopman en een .Juffertje”. Het is niet noodig. dat Vondel gereserveerd blijft voor de upper ten van het cultureele leven. Zeker. Vondel stelt aan zyn lezers soms zware elschen, maar hy richt zich toch voornamelyk tot het geheele volk, dat hem, wanneer men hem op de juiste wijze by het publiek introduceert, ook 1 1 I 1 Zaa op 648 - onder 1841 - Licht op 19.11 Maan op 3.16 onder 16.41 4 October N.M. lagen van ons volk kan biyven 11 gaan wy een heeriyk beschavtf gemoet. Nadat het minutenlange applaus was be daard werd door den voorzitter tot pater Mol kenboer een harteiyk woord van dank gespro ken, waarop de byeenkomrt werd gesloten. In de mlddagbyeenkomst werden door de Ned. Leerfllm Centrale verschlllénde documen taire films vertoond. O.a. een verkeersfllm en een paar aardige kleurenfllmen. De heer Dun. inspecteur L. O. te Alkmaar, sprak hierna woorden van grooten lof over deren en de vorige onderwysdagen, waarby hy vooral ook hulde bracht aan Pater Molkenboer. Toen was het woord aan Jan Musch die het volgend programma ten gehoore bracht: Joost v. d. Vondel, Fragment „Gysbrecht van Aemstel”, slot laatste bedryf; Joost d. Von del, Fragment „Lucifer”, slot derde bedryf, op stand der Luclferisten; Guido Gezelle, X Schry- verke; Guldo Gezelle, X Mezennestje; Huygens, ScheepspraatJan Prins, De Bruid; Jan Musch, C’est la vle, Vlaamsche monoloog; J. H. Para- dies, a. Liefde voor de kunst, b. De oude Leld sche weg; Adama van Scheltema, De Dyk; Ada- ma van Scheltema, De Wilgen. Het behoeft geen betoog, dat de voordracht van dezen grooten kunstenaar by dit deskundig publiek de grootste waardeerlng vet wierf, welke zich ultte In êên stormachtig applaus. Zonder toegift» kwMn Jap MuiKh er dan ook niet af. Met een hartelyk dankwoord van den voor zitter werd deze zoo schitterend geslaagde zesde onderwij zersdag gesloten. De heer DE WILDT «as het niet met hem eens, maar de heer BROUWER wel. Het argu ment van, den heer De Wildt was. dat de melk- siyters om de verordening, zooals zy werd voorgesteld, hadden gevraagd. Het zou In dat geval onjuist zyn ze met Iets te verrassen, waar re heelemaal niet om gevraagd hadden en niet van gediend waren. Dit was ook de opinie van B. en W. Hoewel er nog veel over dit Vr.: Zyn van de Belgische Congo al uitge loot de nummers: Serie 495339, 443010, 480581, 178535, 134146, 573407. 545958, no. 8; serie 32334 no. 30. Antw.; Geen enkel Is uitgeloot. Vr.: Heeft men het recht my 6500 hoo- ger aan te slaan dan mijn Inkomsten syn, om dat Ik ren eigen huls heb? Het huls is zwaar belast, nJ. net zoo zwaar als de koopsom Is. Antw.: De huurwaarde van uw eigen huls wordt als Inkomsten beschouwd. Daarvan mo gen worden afgetrokken de kosten, welke u aan uw huls hebt. Vr.: Ik woon in Haarlem, ben getrouwd en heb 1 kind. Ik verdien 1530. Hoeveel Inkom stenbelasting moet ik betalen? Antw.: In totaal 51.78. Vr. 1: Ik heb boter ingemaakt voor den win ter. Nu wordt ze echter een beetje sterk. Hoe krijg Ik die sterkte er af? Vr. 3: Ik heb aardbeien geweckt, doch ze worden nu wit ep het sap wordt rood. Ze heb ben wel den goeden smaak gehouden. Hoe houd ik nu die aardbeien rood? Antw. 1: Ons niet bekend. Weet een onzer lezers of lezeressen een middel? Voor bakken en braden is de bpter nog wel bruikbaar te ma ken door ze uit te braden met een ul..Als mid del wordt soms opgegeven het steken van een Hoornschen wortel In de boter. Of dat Inderdaad helpt is ons niet bekend. 2: Schep de schimmel er af en kook den overblljvenden inhoud op nieuw. De goed schoongemaakte potten dan op nieuw vullen, laten afkoelen en dan goed van de lucht afsluiten. Vr.: Mijn kanarievogel was voor anderhalf jaar een pracht zanger. Doch toen kreeg hy last aan zyn pootje, hy bewoog zich zeer moei lijk en kan slecht op en van zyn stokje komen. Ik geef altyd gewoon kanariezaad met als af wisseling een klem geweekt stukje brood, een stukje appel en tuingroen. Zoudt u my een goeden raad kunnen geven? Antw Penseel de poolen met Jodium-Uno- tuur. Als vervening optreedt met de kuur op houden Helpt dat niet, dan zijn het ouderdoms- verschljnselen. Vr.: Ik heb een oud boek, pijn. 100 jaar oud. Wie kan mij zonder eenlge verplichting ds waarde daarvan bepalen? Antw.: U kunt zich het best wenden tot ren antiquarischen boekhandelaar, of tot den direc teur van een openbare leeszaal of tot een be roeps archivaris. Het achtjarig zoontje van den heer U. te Alkmaar klom eenige dagen geleden achter op een vrachtauto en reed een eind mee. Toen de jongen van den wagen wilde afspringen sloeg hy eenlge malen over den kop en oleef be wusteloos liggen. Hoewel de geneeskundige dienst een hersenschudding constateerde meen de de dienstdoende arts, dat de toestand niet ouderwetacha handspuit aangerukt en waren burgemeester met gemeente- en rijkspolitie aanwezig, die het in grooten getale opgekomen publiek op een behoorlyken afstand wisten te houden. Binnen een goed half uur stond 8e geheele boerderij In lichter laaie en waa de hitte zoo groot, dat men genoodzaakt was op een behoorlyken afstand van het perceel te biyven. Men stond voor dezen geweldigen brand geheel machteloos en moest toezien. In ren paar uur was alles tot den grond toe af gebrand. Ds belde groote schoorsteenen zak ten als een zoutzak recht naar beneden. vlaag Hy w naar de Inrichting „Zon en Schild” te Amers foort overgebracht. De man. die by de vrouw was en afkomstig la uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, zy heeft de revolver, waarmede de aanslag ge pleegd is, gevonden. gewisseld; waarbij door de heeren De Nys en Berlee werd voorgesteld de inkomens beneden de 1500 per Jaar van de heffing vry te stel len. Dtt voorstel werd door B. en W overgeno men en met 7 tegen 4 stemmen (de oppositie) aangenomen, waarna de geheele verdere ver ordening werd goedgekeurd. Door B. en W. werd voorgesteld hun een cre- dlet te verleenen van f 576.voor het aan brengen van een gerulschloos wegdek in de Dorpsstraat nabij de R. K. scholen. Behalve de heer B. Res stemden allen voor dit voorstel. Voorts werd B. en W., na uitvoerig heen en weer gepraat, machtiging verleend tot het verhuren van gedeelten strand aan eventueele slachtlge werkwijze met zich bracht en omdat de schoonheidscommissie van Alkmaar zich niet plaatseiyk oriënteerde, op te zeggen. Dit voorstel werd zonder stemming of noe- menswaardlge discussie aangenomen. Na eenlge bespreking van technlschen aard werd B. en W. een credlet verleend voor het uitvoeren van een diep-spltregellng, terwijl in principe besloten werd tot het vaststellen van een rootlyn-plan. Een voorstel van den heer G. F. Res om de breedte van den Overtoom op 16 meter te stel len, werd eveneens aanvaard Hetzelfde geschiedde met een prlncipe-voor- stel tot wijziging der bebouwlngsvoorschriften behoorende by het uitbreidingsplan. UCtOMT IV. M. j Woensdagmorgen circa 9 uur is brand uitge broken In de kapitale boerde: y bewoond door den heer C. Paauw, gelegen aan den Waligs- dyk te Ursem, eigenaar de heer v. d. Lee te Medembllk. De bewoners zaten juist aan tafel U eten, toen zy plotseling brand bemerkten in het achterhuis. Onmlddeliyk werden de kinde ren In veiligheid gebracht. De kleine In de wieg benevens een ziek kind werden het eerst gegrepen. In groote haast wierp men nog eeni ge kleeren en wat beddegoed naar bulten, doch de brand nam zoo snel èn in hevigheid toe, dat het Ónmogelijk was nog meer te red den. Inmiddels was de brandweer met een spel opleverde. Ook het spoorwegviaduct en de huizen aan de Binnenrotte werden fel rood verlicht Een dichte vonkenregen dwarrelde neer. In tusschen werkte de brandweer uit alle macht met vier stralen van de autoapuiten. legen eb uur begon de brand In hevigheid te luwen, zoodat een vijfde spuit geen dienst meer be hoefde te doen. Men was toen het vuur meester doch de nablusschlng vorderde nog een groot' gedeelte van dan nacht Daar men tydlg maatregelen had genomee om door middel van dekzeil den Inventaris van bet aangrenzende magazijn van planos, vleu- De heer Van Diepen werd hierna met 7 tegen vaardde, dat het onderhavige dnlngeMed van gels enz. der firma Ryken tegan watareahade «e 11 - beschermen, heeft deze niet van het water ge- leden. De firma Van der Werft Is wel tegen brand- De raad van Castricum vergaderde Woens dagmiddag. Na uitvoerige en tameiyk verwar de discussies over allerlei Ingekomen stukken en mededeellngen werd door B. en W. voorge steld, een nieuwe verordening op de heffing en Invordering van secretarle-leges vast te stel len. De raad besteedde aan de verordening de noodlge aandacht, welke zich ultte in uitvoe rige debatten, o.a. over de kampeertarieven, waartegen mevr. BAKKER groote bezwaren had, wyi ze van het standpunt uitging, dat 15 cent per dag voor het plaatsen van een tent op het strand voor Inwoners en 35 cent voor nlet-lnwoners vooral voor minvermogenden een zware belasting is. Ook de heer BERLEE deel de eenlgszins dat bezwaar. De VOORZITTER hield aan dit tarief vast, omdat hy anders niet In staat zou zyn de geld- kostende contröle op het strand, welke In ver band met de klachten noodig was, te hand haven. Een voorstel van den heer HELLINGA om de verordening voor een nadere bestudeerlng aan te houden, werd op het nippertje met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De verordening werd met denzelfden stemmingsuitslag aange- i nomen. Eveneens werd voergeséeid ren verordening n op de heffing van bydragen voor handelsscho- len vast te stellen. De heffing zou progressief gemeenschappelijke regeling met de "gemeente Zyn. -'KA - Ook hierover werd uitvoerig van gedachten Een 35-jarlge kellner uit Stoutenburg, werk zaam In Amersfoort, kwam dee middags naar huls en trof zyn jeugdige vrouw, waarmede hy nog maar kort gehuwd was. in gezelschap van ren man aan. De echtgenoot wond zich zoo op, dat hy een revolver trok en k bout portent twee schoten op zyn vrouw loate, waardoor zj^ In de bont werd getroffen en vrij ernstige verwondin gen opliep. De dader heeft waarschyniyk In ren van verstandsverbijstering gehandeld. heel goed kan verstaan. Nader op de figuur des dichters ingaande, be sprak pater Molkenboer diens dramatiek en diens ontwikkeling tot dichter. Vondel kwam voort uit een eenvoudig burgermans gesin en werd door Willem Bartjes, het illustere voor beeld van alle onderwijzers, wegwijs gemaakt In en Turkstra en Gebr. Dienaar vergunning wgrd verleend tot het aanleggen van eenlge straten Een voorstel van B. en W. tot het In vasten dienst aanstellen van den gemeenteopzichter D. van Diepen, ontlokte ook ren vry uitvoerig debat. De heer P. DE WILDT kan zich er heel goed mee vereeplgen, vooral omdat de bouwvakpa- troons voor ren vaste aanstelling van den heer Van Diepen waren. De heer HELLINGA vond den gang van za ken onjuist, wyi de heer Van Diepen door be middeling van Gemeentewerken tn Alkmaar was aangesteld en onder leiding van dat bureau stond. Moest er iemand vast worden aange steld, dan diende een oproep te worden ge daan, opdat d» raad ren vrye keuze zou kun nen doen. De heer V. D. kon dan evengoed worden benoemd, maar de zaak werd er zui verder dóór. De heer DE NIJS juichte het voorstel toe, terwijl de heer Brouwer nog een jaar proeftijd voor den opzichter wilde. De VOORZITTER was het daar niet mee eens; het belang van de gemeente vorderde dit voorstel. De heer G. F. RES wilde niets aan de capa citeiten van den heer v. D. afdingen, maar hjj was tegen hat voorstel om redenen, die hy niet nader wensohte aan te geven. Omtrent het overgaan van den veerdienst StavorenEnkhuiaen vernemen wy nader, dat de Nederlandsche Spoorwegen, na het overiy- den van mr. W. O. Bosman, den vroegeren exploitant van den dienst, ren inschrijving heb ben gehouden voor een nieuwen exploitant. Dezer dagen is de N. V. Koppe’s Scheepaagentuur, te Amsterdam, mededeellng gedaan, dat baar de nieuwe exploitatie is opgedragen. De nieuwe exploitante zal al het personeel, dat zy voor bet onderhouden van den dienst noodig heeft, uit het oude personeel betrekken. j Hoogste barometerstand 766.6 te Wtafcy Laagste barometerstand 736.6 ie Reykjavik Op de Verkrersfondsbegrootlng voor 1938 komt, zooals bekend, een post van t 1 mlllloen voor In verband met den reeds jaren In uitzicht gestelden tunnelbouw te Velsen ;en de ontwor pen verkeerstunnel zal Mnnen afzienbaren tyd dan ook een stuk realiteit worden. Nu de zaak soo staat, hebben Amsterdamsche autoriteiten w.o. de bestuurderen der K. v. K.. het juiste moment gekomen geacht, by de re- geerlng alsnog een laatste poging te wagen om gedaan te krygen, dat te Velsen tevens ren spoorwegtunnel zal worden gebouwd, waardoor de voor de Amsterdamsche scheepvaart zoo hinderlijke Velserbrug zou kunnen verdwynen. T. a. v. dezen laatsten wensch had minister van Lldt de Jeude reeds negatief beschikt, vooral met het oog op den toestand van lands financiën. Nu er In den heer Van Buuren echter een nieuwen minister van Waterstaat is opgetreden en de financieels toestand, hoewel nog lang niet rooskleurig toch aanmerkelijk veftteterd biykt, Amsterdam gemeend wel een |n bespre- aéttvitelt X de wereld van het lezen, schrijven, rekenen en Fransch. opdat hy later toch vooral ren goed kousenkoopman zou worden. Bartjes schreef In zyn vrijen tyd ook wel eens gedichten, waardoor Vondel tot de dichtkunst werd geïnspireerd, als ook door een kinder-tooneeluitvoering in de openlucht, welke bovendien vermoedeiyk zyn dramatische ader opende. Er moeten groote conflicten zyn geweest tusschen den jongen Joost en zyn hard-doopsgezinde moeder, die zeer streng van opvatting was. Men kan dit op maken uit het feit, dat de goedmoedige Joost nooit iets over zyn moeder heeft geschreven; er moet dus wel een groot geesteiyk verschil tusschen belden zyn geweest. Spr. gaf een geestige beschrijving van eenlge tooneelstukken van Vondel, die aanvankelijk sterk onder den invloed van den Romelnschen dichter Seneca waren geschreven. Speciaal om Seneca te leeren kennen, leerde Vondel Latyn. De studeerende Vondel maakte echter ook ken nis met de Grieksche dramaturgen, door wier kunst hy zoo werd aangegrepen en geïnspi reerd. dat hy verschillende Grieksche drama's schreef en van den minder gewenschten Invloed van Seneca los kwam. Van de Grieken leerde Vondel ontzaglyk veel, hetgeen wel bewezen wordt door zyn „Lucifer”, waarmee niets verge leken kan worden en die van een zeldzame schoonheid Is. Over de „Lucifer" sprak pater Molkenboer met de grootste bewondering, waarby hy be- hartlgenswaardlge dingen zei over het genieten van schoonheid, welk genieten niet vluchtig moet zyn. wil het goed genoemd kunnen wor den. Heel geestig en tot groote vrooiykheld van zijn gehoor zei gpr zyn mrenlng over de tegen woordige Vondëluitvoertngen, die er niet be paald voordeelig by hem afkwamen, alsook over de manier, waarop men Vondel tot de menschen bracht, ren manier, waardoor men van den dichter meer de overtuiging krijgt, dat hy wel erg knap was. maar toch eigenlijk voor ren ge woon mensch stom vervelend en dat, terwijl Vondel zoo'n volledig en gaaf mensch was, die de volheid van zyn gemoed zonder reserve uit stortte In levendige en sprankelende verzen, die leder genieten kan. Wanneer men Vondel in alle lachten, dan itljdperk te- werd, kreeg de heer Berlee zyn zin ren alge- bardstraat In rooden gloed zetten. Aan da zy<te heel ventverbod, dus ook van melk aan pen- - slons en kampen niet. Vastgesteld werd hierna een nieuwe ver is eers verordening, waarby o.a. is bepaald, dat rijpaarden of andere nict-ingespannen paar- Laurentluskerk. hetgeen Ti fantastisch schouw den des avonds van een rood achterlicht of reflector moeten zyn voorzien. Naar aanleiding van ren reclame een bouwvergunning deelde de voorzitter de dat van Provinciewege waarschijnlijk me dewerking zou worden verleend tot het staan van den bouw van z.g. zomerhuisjes wel op een terrein achter de zanderij. Na uitvoerige besprekingen werd tegen den zin van B. en W., die een bouwvergunning voor den bouw van een zomervillaatje in Noord- dorp aan Dr. J. Wisse hadden geweigerd, be sloten die vergunning wel te verleenen. waar mee men, volgens B. en W„ het risico aan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 13