heldenmoed van Een staaltje der Chineezen ONS BLAD t I51 I HM? lit L b heden Nieuwe Encycliek Gruwelijk drama te «Zeist Het nieuws van De aanslag op de DE SPAANSCHE KWESTIE Mussolini keert huiswaarts Over het Rozenkransgebed Uit Vaticaanstad Het accoord van Parijs DE WISSELMARKT VAN FRANKRIJK DIPHTERIE-EPIDEMIE OP NIEUW-GUINEA Opstand in Abes- sinië? JOH. LAUWERS PAÏGLOP 3 alkmaar PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE BAROMETER „Izoemo” DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1037 No. JAARGANG De strijd in Aragon De dader voortvluchtig Paula Wessely bedreigd ei 3- Ook Duitschland krijgt luchtinfanterie Ontploffing in een machinefabriek Eerst met November keert de H. Vader naar Rome terug Weer slachtoffers onder burgerbevolking Er heeft nog geen onderteekening plaats gehad Jeugdige afperser tot gevangenis straf veroordeeld Bii een twist zyn vader met een jachtgeweer doodgeschoten In totaal zyn reeds dertig sterf gevallen voorgekomen Alom ter wereld is men veront waardigd en protesteert men tegen de Japansche luchtaanvallen De Duce woont groote parade by DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN ^5 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel BÜ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japansche pers wijst protesten af In Rome wacht hem een feestelijke ontvangst De rechtsche luchtmacht in actie De opening der Cortes Patricia Maguire over leden 308 DERTIGSTE reeds Nieww-Guinea; Felle brand in confectiefabriek te Rotterdam. o o o ons geïnfecteerd e laat De 32-Jarige Oifnewc**- heldenmoed Mi den aanval oo de „Izoemo”. NIEUWE ENCYCLIEK VAN DEN PAUS OVER DEN H. ROZENKRANS. De wielrenner Frans Slaate heeft te Milaan bel werelduurrecord verbeterd. De lomerposteegels hebben dit jaar ruim f 13.999 meer opgebracht dan verleden jaar. De ontwerp-reooiotfe van den Volkenbond be treffende de Spaansche kwestie. Stand op Donderdag 9 uur VJO.: 765.9 Vorig» stand: 765A Moordaanslag te Stouten burg Mi Amersfoort; vrouw ernstig gewond. Onze Romeinsche correspondent seint ons djd. 29 dezer: Naar wij van bevoegde zijde vernamen zal Z. H. de Paus, Indien het huidige fraaie herfst weer blijft aanhouden, hoogstwaarschijnlijk eerst met November van Gastel Oandolfo naar Rome terugkeeren. Militaire auto geslipt te Oosterbeek; een zwaar- en twee lichtgewonden. Nog geen onderteekening van het accoord van Parfje inzake Nyon. Mussolini is van Berlijn wederom naar Rome vertrokken. at a Mi een Diphterie-epidemie dertig sterfgevallen. Boschwachter te Zeist bii een door sfja soon doodgeochoten. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 29 Sept.: X3 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De sectoren, die aan elk der patrouillee- rende landen sullen worden toegewezen, rijn niet zoodanig begrensd, dat ieder land een gelijke oppervlakte zal hebben te bewaken. Er is veeleer naar gestreefd aan elk der drie mogendheden de bewaking toe te vertrou- r SJANGHAI, 29 Sept. (Reuter) De poging, het Japansche vlaggeschip, de „Izoemo”, In de lucht te laten vliegen, is een prachtig voorbeeld van Chineeochen heldenmoed. In de Commissie van 23“ heeft de Ame- rlkaansche waarnemer, Harrison, verklaard, dat het Amertkaansche ministerie van Bux- tenlandsche Zaken in kennis is gesteld van de Volkenbondsmotie, waarin de japansche luchtaanvallen op open steden in China ver oordeeld worden. De Amertkaansche regeering aldus Har rison is van meening, dat dergeljjke bom bardementen ongerechtvaardigd en in strijd met de beginselen van recht en mensche- HJkheld zijn. De commissie ging vervolgens over tot de algemeene bespreking van den toestand in het Verre Oosten. Voor zjjn vertrek uit Berlijn sloeg Mussolini nog, na de kranslegging in het Ehrenmal het voorbijtrekken van de eerecompagnle gade, waarna hjj zich naar de groote parade begaf, waaraan door ongeveer 15.000 officieren en manschappen met bijna 1.000 militaire voertui gen werd deelgenomen. Hitler en zijn gast aan schouwden de parade vanaf een podium voor de technische hoogeachool te Charlottenburg. Op de tribune bevonden zich de hoogste autoriteiten van partij en staat, de chefs der buitenlandsche missies met hun militaire atta- ché's en de fascistische organisaties. Na beëindiging van de parade reed de auto van de beide leiders onder stormachtige toe juichingen van de menschenmenigte die aan den kant van den wog stond, terug naar de Wilhelmstrasse. De beide staatslieden gingen direct de rljkskanselarlj binnen. Mussolini zal morgenmiddag bij zijn terug keer in Italië met veel eerbetoon worden ont vangen. Officieel is bepaald, dat alle openbare gebou wen de vlag moeten uitsteken en des avond^ verlicht zullen worden. BERLIJN, 23 Sept. (D. N. B.) Benito Mus solini, is met de andere Italiaansche gasten vanmiddag te 15.15 uur in een specialen trein van Berlijn vertrokken om naar Rome terug te keeren. RUkakanaelier Hitler nam hartelijk afscheid van den Duce. BERLIJN. 29 Sept. (Havas.) In het Dultsche leger zjjn thans compagnieën luchtinfanterie (valschermspringers) opgericht. Een dezer af- deelingen zal bij het oogstfeest op den Buecke- berg aanwezig zjjn. PARIJS, 29 Sept. (Havas) In den loop van de hedenmorgen gehouden bijeen komst hebben de Britsche, Fransche en Ita liaansche vlootdelegaties In volkomen over eenstemming een regeling opgesteld ten einde de koopvaardij In de Mlddellandsche Zee te beschermen tegen de in het accoord van Nyon genoemde onwettige daden. Deze regeling zullen de gedelegeerden thans aan him regeeringen voorleggen. Het ontwerp, dat door de Britsche, Fransche en Italiaansche vlootdeskundlgen zal worden onderteekend, heeft nog slechts de waarde van een technisch rapport. Het draagt nog niet een beslist definitief karakter, doch zal pas zjjn werkelijke beteekenis krijgen, nadat het door de betrokken kabinetten is geratificeerd. In het gezin van den boschwachter R. L. aan den Erieaweg te Huis ter Heide Zeist heeft zich Woensdagmiddag gruwelijk drama af gespeeld. B(j een twist heeft de 26-jarige zoon een jachtgeweer op zijn 63-jarigen vader ge richt en drie schoten gelost, die den man in hoofd en borst troffen, zoodat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De dader beeft zich dadelijk uit de voeten gemaakt. Het was de politie Woensdagavond laat nog niet gelukt hem op te sporen. BAZEL, 29 Sept. (D.N.B.) In een machine fabriek te Bazel is een luchtcompressor ont ploft. Tot dusverre heeft men vijf lijken ge vonden, terwijl elf zwaar gewonden in een sta kenhuis zijn opgenomen. BUREAUX x HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar I i t I 2.50 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger WEENEN. 29 Sept (Reuter) Walter Mou- le, een 19-jarige bankbediende te Weenen. is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens bedreiging van de bekende Oostenrijk- sche fllmactrice Paula Wessely. Paula Wessely had een anonlemen brief ont vangen, waarin geëischt werd, dat z(j een doos met 2000 pond sterling ergens in een der voor steden van Weenen zou neerzetten. Deed zü Heden is een encycliek versche nen over den Rozenkrans. De H. Vader spoort hierin de geloovigen aan sich bijzonder in de komende Octobermaand aan dese devotie te wijden. en de is een diphtarie- Het eerste geval zjjn voorgekomen. 22 September waren er reeds acht dooden en tien zieken; in een van de kampongs bovendien nog vier dooden en twaalf zie ken. Thans verneemt men, dat in totaal dertig sterfgevallen hebben plaats gehad. Men gelooft, dat het doel van deze con ferentie was, de middelen te bestudeeren, die toegepast kunnen worden om de wissel markt te saneeren. Na afloop van de bespre king werd de grootste geheimhouding be tracht omtrent de maatregelen, die zouden kunnen worden overwogen, doch in de om geving van den minister werd verklaard, dat in geen geval sprake zou zijn van het in stellen van een contróle op de wisselkoer- sen. v onderscheidenlijk hei meeste belang hebben. Italië wordt belast met het toezicht In de Tyrrheensche Zee en In de wateren ter hoogte van Sardinië, echter niet geheel, maar tot aan de lijn MarseilleAlgiers, waarvan de bewaking onder Frankrijk valt. In het Oostelijk deel der Mlddellandsche Zee eindigen de sectoren der drie mogendheden te Port Said, daar alle drie bjj de vrijheid van het Suez-kanaal betrokken zijn. De Italiaansche zone loopt o.a. langs de kusten van Tripolis, terwijl Britsche schepen in de Egeïsche Zee zullen patroullleeren en het toezicht langs de Syrische kusten door Fran sche vaartuigen zal worden uitgeoefend. Meer dan twintig Chineesche soldaten waren onder begunstiging van de duisternis van Poe toeng vertrokken, enkelen aan boord van sam pans, de andereii zwemmende, om bij de „Izoe mo” een mjjn te plaatsen. Nadat zij het stalen net bereikt hadden, dat rond de „Izoemo" is aangebracht, begonnen zij het door te knippen, doch in het licht van den aanbrekenden dag werd hun aanwezigheid aan boord van de .Izoe mo" opgemerkt. Ziende, dat de Chineesche sol daten in elk geval verloren zouden zijn, lieten hun kameraden op den oever de mijn door mid del van een kabel springen. Bjj de ontploffing werden alle soldaten gedood, terwijl een regen van scherven op het Japansche schip neer daalde. De ontploffing was zoo hevig, dat talrijke of ficieren en manschappen aan boord van den op bijna een kilometer afstand gelegen Amerikaan- achen kruiser „Augusta" uit hun bed werden geworpen. Havenarbeiders van Lyttelton in Nieuw-Zee- land hebben geweigerd schepen te laden, welke naar Japan zullen vertrekken. De lading be stond geheel uit goederen, welke voor den oorlog In China gebruikt kunnen worden. De Japansche pers geeft uiting aan haar ver ontwaardiging op de resolutie, welke door de Volkenbondscommissle is aangenomen. De „Hocho Sjlmboen” schrijft, dat een ver haal, dat slechts door één persoon wordt ver teld, geen bewijs heeft en dat derhalve Japan sich niets heeft aan te trekken van deze reso lutie, welke gegrond is op eenzijdige rapporten. De overige bladen nemén een gelijke houding aan. Officieele kringen te Nanking hebben nog geen commentaar geleverd op de resolutie van de „Commissie van 23” en van de Assemblée. In officieuze kringen toont men zich vooral voldaan over de uiteindelijke redactie, die aan de resolutie gegeven is en wijst men er op, dat sommige landen, die eerst aarzelden om duide lijk hun standpunt te bepalen, tenslotte toch den tekst hebben onderteekend. In Chineesche kringen is men algemeen van oordeel, dat de eenstemmigheid, waarmede de schending van het internationale recht door Ja pan is gelaakt de hoop Wettigt, dat het recht vaardigheidsgevoel de mogendheden zal doen besluiten, concrete maatregelen tegen den aan valler te nemen en de in het pact voorziene sancties toe te passen. Medegedeeld wordt, dat twee vliegtuigen der nationalisten getracht hebben Barcelona te naderen. Zjj werden echter door het luchtdoel geschut verdreven. Drie rechtsche toestellen hebben verscheidene dorpen langs de Catalaan- sche kust gebombardeerd, waardoor drie burgers gedood en vijf gewond werden. .v.y.w P V 4V /«y De Spaansche minister-president, Negrin. heeft de Labourpartjj ultgenoodlgd de opening van de zitting der Cortes, Vrijdag as, bij te wonen. Attlee heeft de uitnoodiging aanvaard: twee leden der partij zullen zich naar Spanje begeven om den broedergroet der Britsche ar beidersbeweging over te brengen. De Fransche ambassadeur Nagglar heeft 27 dezer een bezoek gebracht aan den Japanschen ambassadeur Kawagoe om te protesteeren tegen bet werpen van een bom op de bureaux van Havas op 25 September tijdens een aanval van de Japansche luchtmacht op Nanking. Naai verluidt eischte de Fransche ambassadeur scha devergoeding. GENèVE. 29 Sept (Havas) In de om geving der Spaansche delegatie wordt of ficieus verklaard, dat de Spaansche ont- werp-reaolutle, die aan de redactiecommissie Is voorgelegd, een „ernstige poging tot ver zoening” beteekent. De resolutie bevat in het geheel geen directe veroordeeling der niet-inmenglng, erkent den arbeid, verricht’"bm de nlet-inmenglngspolitlek doeltreffend te maken, neemt acte van het mislukken dezer pogingen en verzoekt den Vol kenbond zich uit te spreken voor verwijdering der buitenlandsche strijders in Spanje, als het eenlge middel om een einde te maken aan den „aanval" waarvan Spanje het slachtoffer is, en voor het onmlddellijk herstel van de vrij heid in den handel in wapenen. Hoewel het woord .aanval” dus in den tekst voorkomt, vraagt de resolutie den Volkenbond niet, een inval in Spanje door een vreemd leger te constateeren. Van de vijf punten uit de rede van Negrin komen er slechts twee in de reso lutie voor. De woordvoerder der delegatie zeide, dat de resolutie zich niet tegenover t Britsche ontwerp stelt, maar een verzoening tot stand tracht te brengen tusschen de belangrijkste wettige elschen van Spanje en de evenzeer wettige verlangens der andere partijen. dit niet, dan zou zjj met lepra worden. Paula Wessely wendde zich tot de politie, die haar aanraadde een leege doos neer te zetten. Zij volgde dien raad op en korten tijd later kon Walter Moule gearresteerd worden, toen hij de doos kwam .afhalen'*. Vbor den reehtar ontkende hij. doch overstelpend bewijsmate riaal bracht hem tenslotte in de gevangenis. De llnksche troepen in Spanje hebben volgens Havas gisteren hun aanvallen in den sector Fuentes de Ebro gestaakt. Zjj wa ren daar gestuit op krachtige verdedigings linies, die slechts met die b{j Madrid ver geleken kunnen worden. j De strijd verplaatst zich nu naar het Noor den, naar het front voor Jaca en dat tusschen Huesca en Saragossa. BIJ Jaca oefenen de llnk- schen een sterken druk uit, terwijl ten Zuiden van Huesca de rechtsche troepen het Initiatief hebben. Ten Noordoosten van Saragossa is het llnk sche leger verdreven uit de laatste stellingen, waaruit het nog den weg naar Huesca en den spoorweg, die daarmede tot Almudevar even wijdig loopt kon bedreigen. De rechtschen trek ken in dit gebied langzaam maar zeker op. In den sector Oma was de strijd veel heviger. De linksche troepen deden op een dag drie aanvallen, doch zonder resultaat. Het aantal dooden en gewonden, dat het linksche leger bi) die aanvallen verloor, wordt op een duizend geschat. Den tweeden October worden in Leningrad meer dan duizend Spaansche kinderen van 3 tot 16 jaar verwacht. Dat deze epidemie vrij lang na het uitbreken is geconstateerd, is een gevolg van het feit, dat de ziekte niet dadelijk door de bevolking is ge rapporteerd. De controleur van Hollandia ver nam hiervan vrijwel toevallig op zijn laatste tournee, waarna hu onmlddellijk den Indlsch- gouvemementsarts te Hollandia waarschuw de, die diphterie constateerde. 22 September is telegrafisch aan den gewestelijken gouverne- mentsarts te Anxbon gevraagd, serum te zen den, dat den 24sten per vliegtuig te Hollandia werd aangebracht. CHICAGO, 29 Sept (ANP.) Patricia Maguire, die bekendheid heeft verwor ven, doordat zij tengevolge van slaapziekte bijna zes jaar in verdoofden toestand heeft gelegen, is vannacht overleden. Zij zou juist geopereerd worden, toen haar toestand tengevolge van een longontsteking een ernstig karakter aannam. Ondanks bloedtransfusies slaagden de doktoren er niet in, het meisje in het leven te houden. Reuter meldt uit Washington, dat dé regee ring alle paspoorten in beslag neemt van Ame rikanen, die naar de Vereenlgde Staten terug keeren. na aan den Spaanschen burgeroorlog te hebben deelgenomen. Niettegenstaande alle paspoorten kort na het uitbreken van den burgerkrijg voorzien zijn van het stempel „niet geldig voor Spanje" schijnen volgens het staatsdepartement tal van Amerikanen er in geslaagd te zijn, Spanje binnen te komen om daar te vechten De In beslag genomen paspoorten zullen voor- looplg onder berusting van het staatsdeparte ment blijven, totdat men van oordeel is, dat de houder weder aanspraak op een pas kan maken. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Chineesche berichten over aanvallen op niet-strijders, hospitalen en scholen door de Japansche troepen en luchtmacht onjuist zijn. De Chineezen volgen deze methode, omdat zij geen hoop hebben op een overwinning, Verder beschuldigde hij Chineesche cen soren te Sjanghai er van in de perstele grammen over h luchtaanval op Sjanghai de woorden „Chineesche vliegtuigen” te heb ben vervangen door „Japansche vliegtuigen". Verder sprak de woordvoerder nogmaals het bericht tegen, dat een Japansche onderzeeër een aantal Chineesche jonken in den grond zou hebben geboerd, waarbij driehonderd opvaren den om het leven zouden zjjn gekomen. Volgens den woordvoerder hebben de Japan sche oorlogsbodems opdracht geen jonken lastig te vallen. De Japansche luchtmacht blijft de ver schillende sectoren aan het front van Sjanghai, met name het Noorderstation en Sjapei, bombardeeren. Er is een hevige brand ontstaan, welke zichtbaar Is van de internationale concessie uit. Ook bombar deeren de vliegtuigen verscheidene dorpen aan de zijde van Poetoeng. Er vielen ver schillende slachtoffers onder de burgerbe volking. r Ondersteund door zware artillerie, vliegtuigen, tanks en machinegeweren, ontketenden de Ja panners vanmorgen een algemeenen aanval aan het front op 22 mij! bulten Sjapei te Lloeho. De Japanners schijnen vastbesloten te sijn zich Meester te maken van het Noorderstation en van PARUS. 29 Sept. (Havas) De Fransche minister van Financiën, Bennet, heeft vanmor gen een langdurig onderhoud gehad met Four nier, den gouverneur van de Bank van Frank rijk, waarbij nog eenige andere vooraanstaande financleele persoonlijkheden tegenwoordig wa ren. Een geweldige menigte wachtte Dinsdagavond buiten en binnen het Olympisch Stadion te Berlijn op Mussolini en Hitler om hun redevoeringen te aanhooren PARIJS, 29 Sept. (Havas) De „Paris Sotr" publiceert een bericht van zijn correspondent te Djibpeti, waarin deze mededeelt, dat Dessle de zer dagen werd bedreigd door een opstand der inboorlingen. De Italianen hebben volgens den corresponaent alle beschikbare vrachtauto’s ge- requireerd om versterkingen te zenden. Ver woede gevechten zbuden zijn geleverd, waarbij zware verliezen zouden zijn geleden. Verder zouden 50.000 Abesslniërs, gewapend met geweren en mitrailleurs, de Italianen ge dwongen hebben enkele gebieden in het Zuid westen te ontruimen. De inboorlingen zouden zelfs de beschikking hebben over enkele tanks Vierhonderd gewonde Italianen zijn via Djl- boetl naar Italië vertrokken. de andere districten van Sjapei, waar de Chi neezen sinds het begin der vijandelijkheden hevlgen tegenstand bieden. Terwijl de Japan sche artillerie In actie was, ontdeden twintig Japansche vliegtuigen zich van hun bommen- last boven de Chineesche stellingen, waarna zij naar hun bases terugkeerden om nieuwe ihu- nltle te laden. Het Chineesche luchtafweerge schut onderhield een oorverdoovend vuur, maar zonder eenig succes. De Japanners seggen dat zij Lloehang bezet hebben, maar de Chineezen .houden vol, dat zij nergens een voet geweken zijn, hoewel zij veel manschappen verloren heb ben. Het Japansche scheepsgeschut is een krachtig bombardement van den rivieroever te Poetoeng, tegenover Nantau, begonnen. De granaten flui ten over de buitenlandsche schepen, die op de Wangpoe voor anker liggen. Het vuur Is gericht op de electrische centrale van Poetoeng. - De luchtmacht heeft twintig bommen op Chinee sche troepenconcentraties te Poetoeng laten vallen. I» De burgemeesters van Stockholm en Helsinki, die te Parijs vertoeven, hebben een krans gelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat MANOKWARI, 29 September (Aneta) In kustkampongs tusschen Demta nederzetting Hollandia epidemie geconstateerd, moet reeds in Augustus Wij vernemen nog, dat de jongen, die overi gens als zeer oppassend bekend staat, in over, spannen toestand moet hebben verkeerd, ter wijl de vader, die over het algemeen erg streng voor zijn zoon was, bij een woordenwisseling ontactisch zou zijn opgetreden. Het slachtoffer was boschwachter van de Schaerweyderbosschen. Aangezien de woning nogal afgelegen ligt, is het te verklaren, dat het alarm van L.'s vrouw geen uitwerking had, hoewel hulp toch niet meer zou hebben gebaat.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1