Japans vliegtuigen zullen blijven bombardeeren F heden massa getroffen Mussolini te Rome terug Auto botst tegen boom nieuws van Onderhoud van Grandi met Eden DE BAROMETER Ongerustheid over den Franc JOH. LAUWERS rsYGtor 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS i HETACCOORD TEGEN DE VRIJBUITERIJ TER ZEE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 Rast in de lacht boven Kanton 12 De Italiaansch-Duitsche vriendschap Een der inzittenden overleden De Volkenbond en de Spaansche kwestie Blum naar Parijs terug Lord Peel overleden De burgerkrijg in Spanje Vijf arbeiders overdekt met brandwonden Maatregelen tegen de Belijdende kerk Ondank» felle aanvallen by Sjang hai blyven de Chineeache verdediger» atand houden Een ontzaglijke menachenmenigte juicht den Duce toe Voorachriften voor Nederlandache achepen, die Spaanache havena aandoen Voorzitter der commiaaie ter verdeeling van Paleatina Ernatig ongeluk by het verzinken van boeien in emaillefabriek Het ongeluk ia te wyten aan over vermoeidheid van den chauffeur DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN Ernstig vliegongeluk in Italië Himmler verbiedt de theologiache curauaaen <2.- I 2.50 Italiaanache bezwaren tegen een d rie-mogend hed en-conferentie inzake Spanje naar de be- jonken Verklaring van Japan aan den Volkenbond Overstroomingen in Algerije Slechte door een uiterate krachta- inapanning kan het gevaar vermeden worden Italië krygt een belangrijk deel ter bewaking toegewezen De zeade commiaaie neemt de ontwerp-reaolutie aan ADVERTENTIEPRIJZEN I Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Onderzoek achieting van Vièdëk EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 1 17 Chineesche steden snelNus- De van 'o Stand op Vrijdag 9 aar VJB.: 791.4 Varige stand: 799T Bü Tsjapel en Honkloe zijn de Japansche troepen honderd tot honderdvüftig meter teruggedrongen bü een tegenaanval van de Chineezen. bewapening terugtrekken. Voor de Argentifnsche regeering worden in Engeland drie torpedojagers gebouwd. De JJorrentes" na den stapelloop PARIJS*30 Sept. (Havas) De commissie voor de financiën van de Kamer heeft he den het wetsontwerp inzake de begroeting voor 1938 besproken. Over de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat in de boel vocht was achtergebleven, dat door de groote hitte in stoom is omgezet, waardoor de boei uit elkaar Is gesprongen. De kracht der explosie was zoo groot, dat een balk van 15 c.M. geheel is doorge knapt. Ie n *e overweegt generaal GENéVE, 30 Sept. (Havas) Léon Blum is van morgen per auto uit Genève naar Parijs ver trokken. Bepaald is thans, dat Indien de kapitein met zün schip, ongeacht in welke richting, door de Straat van Gibraltar vaart, alvorens een haven In Spanje aan te doen, hü ver plicht Is, Gibraltar aan te loopen. De in den auto gezeten veertigjarige mej. Ver- baarschot bekwam zeer ernstige verwondingen, terwül de mede-lnzittende heer Joosten aan 1 hoofd werd gewond. De belde gewonden zün naar het R. K. zie kenhuis te Tegelen vervoerd, waar mej. V. Don derdagavond om zeven uur is overleden. De chauffeur, die met den schrik vrtf kwam, is door de politie in arrest gesteld. Het accoord tusschen Frankrijk, Engeland en Italië inzake de contróle ter zee werd te Partja onderteekend. Japansche vliegtaigen zullen, ondanks de pro testen. doorgaan met hun bombardementen. De eerste jeugdgevangenis in ons land te Zut- phen zal Zaterdag zz door Minister Goeeling worden geopend. Ie st In het Kon. besluit van 30 Maart JJ. (ge wijzigd bü K. B. van 17 Juni jj.) betreffende voorschriften, in acht te nemen door den kapi tein van een Nederlandsch schip bü het aan- looperi van een Spaansche haven, zün bü K. B. van 27 Sept. JL weder eenige veranderingen aangebracht. Een begin van brand werd met schers bedwongen. De nieuwe minister van Bultenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patün. uit Brussel in Den Haag aangekomen. el- Un de ng Mussolini bü «ün terugkomst te Rome feestelijk ontvangen. om el- «d en ALGIERS, van de voortdurende regenbuien Oued Toul, die meer naar bet naam krijgt van Le Chélif, oppervlakte in het gebied haar oevers getreden. Het water heeft op zün doortocht alles meegesleept. Verschelden men- schen zün verdronken en ook zün vele kudden vee omgekomen. Daar de verbindingen verbro ken zün, is het niet mogelük de schade te ra men. a net re- 41- de- te- iln- tn- eu- In den nacht van. Woensdag op Donderdag omstreeks drie uur is nabü Quatrebas een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een auto uit Blerick reed, door oververmoeid heid van den chauffeur, met groote vaart tegen een boom. ?el- Je’ een of ten be te eris ht- jetl aar tja le kte ►h- isk BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De 34-jarige H. Eltlnk uit 'sHeerenberg was er het ergst aan toe. Hü was geheel met brand wonden overdekt en is in bewustelooeen toe stand naar het R.K ziekenhuis te Doetlnchem overgebracht, waar hem de H.H. Sacramenten der Stervenden zün toegediend. Eveneens zün met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd de arbeiders G. Eltlnk, een broer van eerstgenoemde. Messing en Es man, allen uit de gemeente Bergh. De 30-jarige Massellng uit Terborg kreeg wonden aan hals en linkerarm en kon na verbonden te zün, huiswaarts keeren. Het Japansche „Bureau voor internatio nale zaken”, waarvan de zetel te Genève ia, heeft een verklaring van de Japansche regeering inzake de resolutie van den Vol kenbond van 28 September, waarin bet bombardeeren van open steden wordt ver oordeeld, gepubliceerd. PARIJS, 30 Sept. (Havasj. Hedenmiddag werd het accoord tusschen Frankrijk, Enge land en Italië inzake de bewaking der Mid- dellandsche Zee onderteekend. De door de vlootdeskundigen geteekende overeenkomst zal onverwüld ter goedkeuring aan de regee- ringenjArorden voorgelegd. Zü zal waarschünlük onmiddeüük na de bekrachtiging in werking treden. De Brltsche autoriteiten te Hongkong stellen een onderzoek In naar de beweerde in den grond boring van Chlneesche visschersjonken door een Japansche duikboot. Het eerste doel van het onderzoek is, vast te stellen de nauw keurige omstandigheden, waaronder het feit plaats greep, zooals dit zou zün waargenomen door het sa. .Bchamhorst’. In het Westen der Middellandsche Zee is ae sector bü Gibraltar aan de Brltsche vloot toe vertrouwd, terwül Frankrük zün verbindings wegen met Algerië bewaakt. De rest van dit 30 Sept. (Havas) Als gevolg Is de rivier Noorden den over een groote van Reisel buiten de emaillefabriek Doetincjicm voorgedaan, werden' gewond. Auto-ongeluk bü Quatrebraa; een der inzitten den overleden. De Maastriehtaciie politie heeft een berechten internationalen inbreker gearresteerd. O NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD In afwachting van de komst van den Duce wad de geheele stad versierd met Italiaan sche en Duitsche vlaggen. Op de Piazza Venezia waren groote schünwerpers aan- gebChcht om bet Palaszo Venezia te ver lichten. Langs den weg van het station naar het Palazzo Venezia stonden troepen ge schaard, die den Duce bet eeresaluut brach ten bü zün aankomst na zün bezoek aan Dultschland. De toelichting besluit met de verklaring, dat de franc alleen bulten gevaar kan wor den gesteld, wanneer alle Franschen toe stemmen in een uiterste krachtsinspanning. LONDEN, 29 Sept. (Reuter) De oud-minister voor Indië, lord Peel, die vooi koninklüke commissie, welke LONDEN. 30 Sept. (Havas) In Italiaanache kringen wordt medegedeeld, dat de Itall- aaneehe ambassadeur te Londen, Grandi, gisteren aan minister Eden de redenen uit een heeft gezet, waarom Italië zekere opwer- pingen heeft gemaakt tegen het Fransch- Britsche voorstel inzake de besprekingen der drie mogendheden over de inmenging in Spanje. GENEVE, 30 Sept. (Havas). De zesde (poli tieke) commissie van de Volkenbondsassembléo Is hedenavond büeengekomen ter behandeling van. de ontwerp-resolutie Inzake Spanje. Na langdurige besprekingen nam de commissie de resolutie aan, die thans aan de Assemblée zal worden voorgelegd. De gedelegeerden van Ier land, Oostenrijk, Hongarije en Portugal onthiel den zich van stemming, terwül ale van Zuid- Afrlka en Bulgarüe mededeelden, dat zü zich hun standpunt voorbehielden, teneinde met hun regeerlngen overleg te kunnen plegen. In deze verklaring wordt gezegd, dat de Ja pansche luchtmacht bü het vliegen over ver sterkte steden In China steeds wordt gericht op de militaire objecten. Nanking en Kanton zün nooit open steden geweest. Zü zün aanzieniük versterkt. De Tegen het einde der werkzaam heden heeft zich Donderdagmiddag in de emaillefabriek „Beccon" te een ernatig ongeluk waarbjj vjjf arbeiders van wie vier ernstig. Ernstig ongeluk in emaillefabriek te Doetin- chem; vijf arbeiders met brandwonden oVerdekL Ambtenaar benoemd Voor de regeling van het luchtverkeer bü slecht ziehL Over de resultaten van het bezoek van Mus solini schrüft de .Dienst aus Deutschland” on der meer: „De oplossing der vraagstukken, die in de diplomatieke nota's en in de pers al te vaak slechts twistvragen en voorwendsels voor verdeeldheid schünen te zün, Is de Inhoud der Duitsch-Itallaansche besprekingen te München, Berlün en op Karinhall geweest. Dit is In overeenstemming met het construc tieve karakter van de samenwerking, waarvan het protocol van Berchtesgaden spreekt. Het spreekt vanzelf, dat beide staatslieden ook over Middel Europeesche vraagstukken hebben gesproken. Het Is bekend, dat daarbü niet alleen van gelükheid van opvatting, maar ook van handelen sprake is. Al het andere is verzinsel, vooral wat Oostenrijk betreft. De be sprekingen tusschen bondskanselier Schuschnigg en den Tsjecho-Slowaakschen minister-presi dent Hodza worden te Berlün niet geheel als nieuwe factor beschouwd, omdat de plannen van Hodza geen practische oplossing der economi sche moellükheden in het Donaubekken bie den. Dat wil niet zeggen, dat men aanstuurt op een Duitsch-Oostenrüksche tolunie. De con structieve politiek voor Midden-Europa met de lün RomeBerlün als spil Is geen kwestie van het schema, maar van toenadering tus schen de buurtstaten op den grondslag van de erkende rechten der volken. Japansche strijdmacht handelt met de grootste omzichtigheid. De Japansche regeering vraagt waarop de Volkenbondscommissle zich baseert bü het veroordeelen van de operaties der Ja pansche luchtmacht. Tatoeng. De troepen rukken Sjentsji en Taltsjau. Bü den irzltter was van de kort geleden het onderzoek in Palestina heeft Ingesteld, is, na reeds eenlgen tüd ziek te zün geweest, vandaag op 70-jarigen leeftüd overleden. Japansche marinetroepen hebben een aan val gedaan op de Patsoebrug bü het Noorderstatlon, doch deze aanval kon door de Chineezen worden afgeslagen. Ook tus schen Lioenhang en Lotien werden hevige gevechten geleverd, waarbü de Japansche legerleiding tank-afdeellngen In het vuur bracht. Ook hier slaagden de aanvallers er niet in de verdedigers te verdrijven. Naar verluidt werden twee tanks bulten gevecht gesteld. ROME, 30 Sept. (Stefani) Om half zeven kondigden kanonschoten, sirenes en klokge lui de aankomst aan van den trein, waar mede Mussolini te Rome terugkeerde. De be volking had den Duce een grootsche ont vangst bereid, en bü het verlaten van het station werd hü stormachtig toegejuicht door een ontzagiüke menachenmenigte. In een open auto begaf Mussolini, naast wien Ciano gezeten was, zich naar het Palazzo Vene zia, waar zich opnieuw een groote menigte ver drong om den Duce toe te juichen. Van het balkon van het Palazzo Venezia hield Musso lini een korte toespraak, waarin hü zelde: „Ik heb van Dultschland eq van mtjn gesprekken met den Fuehrer een diepen Indruk en onuit- wischbare herinneringen meegenomen. De Ita- llaansfh-Duitsche vriendschap,, die bezegeld is in de politiek van de as RomeBerlün, Is In deze dagen doorgedrongen In het hart der beide landen en zgl daarin blüven. De doeleinden de zer vriendschap zün de nauwe solidariteit tus schen de belde revoluties, de wedergeboorte van Europa en een vrede tusschen de volken, die dezen naam waardig zün.” 8PEZIA, 30 Sept. (Stefani). Vanmorgen Is een marlne-watervüegtulg bü het dalen tn aanraking gekomen met bet dak van een loods en temidden van een groep matrozen neerge stort, waarvan er zeven werden gedood. De ambassadeur herinnerde Eden er aan, dat het terugtrekken van de vrijwilligers reeds in de niet-inmengings-commissie was behandeld en zün regeering zag niet in, waarom deze kwestie in een conferentie der drie mogendheden be handeld zou moeten worden. De arbeiders waren bezig met het ver zinken van boeien, bestemd voor de marine, toen bjj het weer Inlaten van een boei In den zinkpot, t exemplaar uit elkaar spreng, De stukken werden weggeslingerd, terwül het gloeiende vloeibare zink in alle richtin gen stroomde en spatte. De zinkpot was ge heel gevuld en bevatte 15000 k.g. van desa gloeiende massa, welke een temperatuur had van meer dan 500 graden. Vüt arbeiders werden door de heete me- taalmaasa getroffen en liepen ernstige brandwonden op. De Chlneesche stellingen bü Sjanghai wor den sedert drie dagen door de Japansche bat terijen te land en meer dan twintig Japansche oorlogsbodems onder vuur genomen. Boven dien worden voortdurend aanvallen door vlieg tuigen gedaan. Overal waar de Japansche soldaten in een Chineesche wijk vermoeden, dat nog vijanden verscholen zitten, worden deze met geweld verjaagd In de toelichting wordt er op gewezen, dat de regeering onder zeer groote financieele moeilük- heden het bewind heeft aanvaard. De begroe ting In evenwicht brengen was een groote krachtsinspanning. Vervolgens wordt de begroe ting voor 1938 besproken. De maatregelen om het tekort op de begrooting te dekken hebben ertoe geleid, dat voor 1938 de lasten voor de schatkist zün gebracht op achttien milliard, ter wül In de jaren 1932 tot 1936 de schatkist ge middeld 21 milliard moest leenen. De regeering Is verder van meenlng, dat een onmisbare voorwaarde voor herstel een groeien de activiteit is. De crisis, waaronder Frankrük gebukt gaat, is ontstaan buiten zün grenzen en dit is de reden om te verwachten, dat het herstel in de overige landen het herstel van Frankrijk in de hand zal werken. Sedert twee jaar bemerkt men overal een zekere verbetering. Een verbetering in Frankrük kan alleen het ge volg zün van een regeling van de prüzen op be- trekkelük stabiele basis, een vermeerdering van de productie en vergrootlng van den binnen- en buitenlandschen handel. Alles zal In het werk worden gesteld om dit te bereiken. Het welzün van het land hangt hiervan af. In het verontruste Europa is een' begin van herstel de beste garantie voor den vrede. Het hangt van den gedlsclplineerden ar beid van de Franschen af om de toekomst van hun land te verzekeren. GENèVE, 30 SepL (Havas). De Japan- ache woordvoerder te Genève heeft heden middag verklaard: „De Japansche' lucht macht zal de Chlneesche steden blüven bombardeeren, wanneer dit noodzakelük is.” BERLIJN, 30 Sept. (DU B.) De chef der Duitsche polltie, Himmler, heeft op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat bepaald, dat de door de organen der Be- lüdende kerk opgerichte vervangende hooge- scholen, arbeidsgemeenschappen enz. ontbonden worden, en dat alle door de Belüdende kerk georganiseerde theologische cursussen verbo den zün. In Himmler’s beschikking wordt gezegd, dat de organen der Belüdende kerk door sedert langen tüd, met voorbügaan van de door den staat Ingestelde inrichtingen, de theologie stu- deerende jeugd in eigen organisaties te willen oplelden en examineeren, bewust hebben ge handeld tegen de verordening tot uitvoering van de wet tot bescherming der Duitsche Evangelische ketk. f De Japansche troepen die langs den spoor weg Tientsin-Poekau oprukken, hebben, vol gens Domei, gisteren Toengkwang halverwege tusschen Tsjangtsjau en Tehtsjau en slechts 30 km. van de grens tusschen Hopel en Sjan- toeng bezet. Naar gemeld wordt overweegt de gou verneur van Sjantoeng, generaal Han-Foe- Tsja, in verband met den opmarsch c*er Ja pansche troepen, de provinciale regeering over te brengen van Tsinan naar een stad in het Kulden, aan den spoorweg naar Kiautsjau. De troepen In Sjans! hebben gisteren drie sleutelposities bezet en wel Hantse, 300 kilo meter ten Zuiden van Tatoeng, Tlehtejoeling, gelegen op 2530 meter hoogte bü Jendenkwan en SJohslen, 120 kilometer ten Zuidwesten van thans op naar terugtocht uit Tiehtsjoellng hebben de Chineezen 2000 dooden achtergelaten. Japansche Vliegtuigen bestookten de verder Achterwaarts gelegen stellingen der Chineezen, waarbü naar verluidt te Kasjing een Japansch Vliegtuig omlaag werd geschoten. Volgens het Japansche persagentschap Domei vernielen de Chlneesche autoriteiten de beton- nlng in den Jangste, blijkbaar met het doel de Japansche scheepvaart op de rivier te beletten. Een Japansch patroullleschip heeft een jonk, welke de betonning vernielde, tot zinken ge bracht. De Japansche marine heeft Nansiang, Kla- tlng en Kwangteh gebombardeerd. Te Kwangteh werden een vliegloods en een munltlebewaar- plaats vernield. Vliegtuigen bombardeeren Klangjin en een Chlneeschen kruiser, die ern stig beschadigd werd. In het puin van een afgebrande fabriek te Jangtsepoe heeft men het lük van verschillende Chlneesche employé’s, alsmede van een Fransch- man, genaamd Berlemont, gevonden, die on danks de herhaalde waarschuwingen geweigerd had de fabriek te verlaten. Naar aanleiding van het bericht dat een Japansche onderzeeboot naoü Hongkong een aantal Chineesche jonken tot zinken gebracht en de geheele bemanning aan haar lot overge laten zou hebben, hetgeen door het Duitsche ss. .Bchamhorst" zou zün waargenomen, is van Duitsche züde direct een onderzoek Inge steld, waarbü gebleken is, dat genoemd schip zich op 21 September in Yokohama bevond en op 22 September te Kobe, waarvan het pas op 23 September vertrokken is naar Sjanghai. De reisduur van Kobe naar Sjanghai bedraagt ongeveer vier dagen en die van'Sjanghai naar Hongkong eveneens drie tot vier dagen, zoodat de „Schamhorst” zich ook thans nog niet bü Honkong kan bevinden, zelfs wanneer zü van Kobe uit direct was doorgevaren. De drie voornaamste argumenten, welke Grandi naar voren bracht, zün: de besprekin gen der drie mogendheden zouden psu'allel loo- pen met de besprekingen van de niet-lnmen- gingscotnmlssie, welke ook reeds de vrüwllHgera- kwestle behandelt. Volgens de opvatting van de regeering te Rome kan de vrüwilllgerskwestle niet alleen worden opgelost, aangezien de rechten van oor logvoerenden hiermede verbonden zün. Tenslotte is de Italiaansche regeering meenlng dat het terugtrekken van de vrijwilli gers niet een zaak is, welke alleen Frankrük, Engeland en Italië aangaat. Verder verlangt Italië, dat ook Dultschland deelneemt, hetgeen wel blükt uit de redevoerin gen van den Duce en den Fuehrer. Naar verder verluidt zou Italië er In toe stemmen de kwestie van de vrüwilllgers en de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden gemeenschappelük te bespreken, het verlangt evenwel, dat men niet zal wachten tot alle vrüwilllgers teruggetrokken zullen zün, alvorens de rechten van oorlogvoerenden zuilen worden toegekend. Ondanks twee alarmsignalen, zoo meldt Reu ter uit Kanton, zün vandaag nog geenaJapan- sche vliegtuigen boven Kanton verschenen. Wel bewogen de toestellen zich boven Wham poa, tien mül stroomopwaarts van Kanton. Twee bommenwerpers, vermoedelük afkomstig van een vliegtulgmoederschip, lieten hun last boven het district vallen. Het voornaamste doelwit scheen de marine-academle te zün, welke echter niet werd getroffen. In de om geving werd echter schade aangericht. t Het accoord stelt de scheepvaartwegen en de zones vast, die aan de bewaking der drie vloten worden opgedragen, alsmede de seln- codes, die gebruikt zullen worden. De alge- meene bepalingen, In het büzonder die betref fende de uitoefening van den politiedienst op zee, blüven naar alle waarschünlükheid zooals zü te Nyon zün vastgesteld. Men heeft er in de eerste plaats naar gestreefd dat elke mo gendheid de verbindingswegen, die haar in het büzonder interesseeren, bewaakt. Elke politieke overweging Is zorgvuldig bü de besprekingen vermeden. De zones zün alleen op practische gronden verdeeld. Brltsche militairen, die de Internationale nederzetting bewaken, hebben den strüd voor hun oogen zien afspelen. Zü verklaarden, dat de Chlneesche infanteristen de- Japansche sol daten uit de hulzen beschoten, zoodat dezen hun stellingen onmogelük konden handhaven. Zü hadden deze stellingen gisteren en eer gisteren ten koste van zware verliezen ver overd. Niettegenstaande hun betere moesten de Japansche troepen Een poging om de Chineezen weer te verdrij ven, mislukte. De Japansche luchtmacht kan hier niet ingrüpen, aangezien dit te gevaarlük zou zün voor de internationale nederzetting. deel der Middellandsche Zee Is ter bewaking toevertrouwd aan Italië, zoodat dit zal pa- trouilleeren in vrüwel de geheele Thyrreensche Zee met Inbegrip van de wateren om Sardinië en Sicilië en verder In de Adriatische en de Ionische Zee. In het Oostelük deel der Mid dellandsche Zee bewaakt Italië een zone langs de kust van Tripolis en Egypte, die eindigt bü Port Said. Om Italië in de gelegenheid te stel len, zün verbindingsweg met Tripolis te be waken, heeft men een strook van zestig zee mijlen vastgesteld, die den Noordelüken en den Zuidelüken bewakingssector van Italië verbindt en waar de Italiaansche vloot eveneens zal pa- trouilleeren. De Aegaeïsche Zee is onder Britsch toezicht geplaatst: deze zone eindigt te Port Said, evenals de aan Frankrijk toege wezen zone langs de kust van Palestina en Syrië. H

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11