De Raad de begrooting over VERKADE I Rook TRIUMPH de 1 cent sigaret die U kent aLs de beste! I I FRANKENBERG NV Dansgelegenheid OVER DIENSTEN EN BE DRIJVEN KENT U DE KRUISVAART? Weerbericht Nieuwe ziekenhuis- strijd? Bur cht-V rede week 2/9 Oct. DE KAASMARKT VIERING ALKMAARS ONTZET GEEN DIESELTRACTIE UITBREIDING VAN ZAKEN *T WAS EEN ANDERE FIRMA K.J.C. Cohort Laurentius DE FIETSER WAS TE RAP Billard-match HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW BURGERLIJKE STAND DE GELE DIENSTREGELING KOMT MORGEN II „KUNST ZIJ ONS DOEL” PADDENSTOELEN ZOEKEN EN ETEN VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 STADSNIEUWS F F 7 Uit het beginselprogram. Kruisvaart cohort St. Dominicas RI •T‘ i «A Men schrijft ons: j.l. en nu in Barandini zal de I 5 v» Recollectie voor alle oud- retraitanten Op het baanvak Alkmaar Den Helder Wilt gij paddenstoelen eten, koopt dan gekweekte 1933 1934 1935 193S 1937 Gerardus Hendrikus belasting 3885.66 3613.90 2695 16 3413 49 1706.76 Op de Choorstraat kwamen gisterenmorgen een auto en een wielrijder met elkaar in bot sing. De wielrijder kwam uit het laantje naast de Groote Kerk, terwijl de auto van de Groote Kerk in de richting van de Laat reed. De wiel rijder was te plotseling uit het laantje komen aanrijden, zoodat de automobilist hem niet tij dig genoeg kon zien. De aangerichte schade is onderling geregeld. sie UJ1 te I c 8 11 t t 1 C c M kerl loss een huur 2294.04 2191.07 1580.83 1623 78 971.49 te wi m< rii uur Z kerl gev Vro Z gad Mis Z N Jes E mai V de E de Z ling Lie! toel har tüd< nes M bier stra uur D gers Hes mar 9 ui W Ver van over 5 193 dai vel Ge wo. Ro vai Th woi me tru hui me sla de vai hui 3 1 Na wiji reli 1 (Zc 1 Frs soli 3de V Wk r kwi AUi zoe aar ledi Na Lof V me Z VOO II - - nacht In anae historie vordert dat teder katholiek xtjn UntveratteM steu- ne. AM de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onae emancipatie da volledige algen UnTrant- WL Waar twee botsen, hebben twee schuld De Verdronkenoorddempers moe ten nog even geduld hebben Zondag 3 Oct. des nam. te drie uur in de St. lAurentiuakerk recollectie voor alle oud- retraitanten. Kruisvaarders! Op het feest van St. Michiel hebben wfj al len gehoord, wat er van ons verlangd wordt in de maand October. Zooveel mogelijk zijn alle Kruisvaarders in hun parochiekerk aanwezig ter bijwoning van 't' Lof. Aanstaanden Zondag begint onze tweede avond pas na afloop van het Lof. zoodat het voor niemand een bezwaar is om er by aanwezig te zyn. Dinsdag 7 uur is er gelegenheid tot opgave van den handen arbeid. ook zij die zich reeds hebben opgegeven worden verwacht! Lees den Burcht-Vrede goed door, in verband met omzetting van banuren. In café-Restaurant London zal Maandag a.s. een billard-match gehouden worden tusschen den prof-speler Hasselman en onzen stadge noot H. Hoogland. De bekende buikspreker match opluisteren. niet te zal derhalve een niet- Hoogate barometerstand 779.5 te Helsingfors Laagste barometerstand 746.1 te Janmayen VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, met weinig of geen re gen in het Noorden, in het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op 7.- onder 18.38 - Licht op 19.08 Maan op 3.33 onder 17.02 4 October N.M. Onlangs kwam in „Spoor- en Tramwegen" een bericht voor, dat by Werkspoor te Amster dam een achttal nieuwe Dieselmotorrytulgen met mechanische overbrenging besteld waren, welke in October van dit jaar op het baanvak AlkmaarDen .Helder in dienst zouden worden gesteld. Naar wy echter uit goede bron vernemen, zyn de Diesel motorrijtuigen nog niet gereed; bovendien zullen zij tx.L niet tusschen Den Helder en Alkmaar, doch op het baanvak AmersfoortArnhem gaan ryden. Naar verluidt zou Defensie bezwaar gemaakt hebben tegen deze motorrijtuigen op het traject AlkmaarDen Helder. De heer 3. B. Geels te een energiek zaken man. Nadat voor een paar jaar zyn zaak op t Verdronkenoord afbrandde, vestigde hy zyn sa lons in de Overdekte en nu gaat hy opnieuw tot uitbreiding over. Terwyi hy zyn zaak In de Overdekte, voortzet als dames- en heerenkap- salon tegen populaire pryzen, opent hy vandaag in perceel Verdronkenoord 90 een specialen da- meskapsalon. Het door den heer Sanders ver bouwde perceel Is omgetooverd in een modem, maar vooral intiem vertrek, een echt home voor de damescliëntèle. De meest moderne ma chines staan er voor permanenten, drogen en ontharen. Er zyn vier gezellige cabines aan gebracht, kunstig en voornaam aangekleed. Wy wenschen den heer Geel veel succes met deze nieuwe zaak en vermelden als gebruikeiyk nog de volgende medewerkers by den verbouw: Wledyk, schilderwerk; Coppens, loodgieter; Jansen, stucadoor en Genefaas, electrische in stallatie. Geboren: Johannes Josephus, z. Antonius van Lent en Wilhelmina Merkus. Herman en Willem, zoons van Chris tiaan Vonk en Hermina Wezenberg. Jan Anto nius, z. v. Leonard Gerard Houben en Maria Catharina Angela Hassing. Overleden: Johanna Maria Elisabeth Bakker, gehuwd met Cornells Ulders, oud 44 j. Johannes Schuyt, oud 55 j-, gehuwd met Guurtruida Ad miraal (wonende Egmond-Binnen). Johannes de Munk, oud 65 j„ gehuwd met Agnes de Ja ger. Petrus Theodorus Nysaen, oud 58 j„ gehuwd met Cornelia Aafje Pater. Ondertrouwd: Cornells Gerardus Zijp en Ma ria Elisabeth Konyn. Antonius Cornells van den Broeck en Andrea Hendrika Elisabeth Goettel. Johannes Pieter ten Boekel en Antje Zwaan. Alexander nieodor Henri Jurgbns en Maria Cornelia Schoenmaker. Gerardus Piekart en Petronella Maria Martin. Johnnes «Duits en Josephine Agnes Kemmerllng. Wilhelmus An thonie Boersen en Barbara Margeretha Agatha den Nys. Jacob Elzas en Alida Nol. Cornelia Ja- ,cob Sypbeer en Hendrikje Bredewout. Zondag na afloop van 't Lof 2e St. Michiels- vierlng. '3 Maandag 7 uur St. Jozefban. Dinsdag 7 uur Handenarbeid. Woensdag 2.30 St. Jansknapen groene kring. 7.30 St. Louis-, 8.30 Peter van Amiënsban. Donderdag 6.30—8.30 ontspanning, leeftyd 12 tot 14 Jaar. Vrydag 6.30 adspiranten. 6.30 8t. Thomasban. 8.30 Bern. v. Clalrvaux. Zaterdag 2.30 St. Jansknapen, blauwe kring. Baanderheer. De kaasprijzen bewogen zich vandaag weer in stygende lijn. De hoogste markt was 125. (vorige week f24.De gang lag zelfs tus schen f 23.en f 24.Verscheidene oorzaken werden hiervoor aangegeven: de uitstekende kwaliteit van deze September-kaas, de betere afneming door Dultschland en vooral ’t steeds meer om zich heen grypende mond- en klauw zeer. Dit alles bracht de aanvoerders er toe aanvankelijk nog meer te vragen. De handel lag daardoor het eerste half uur vrywel stil en kon slechts verbeteren, toen de vraagprys wat omlaag ging. De aanvoer was 112.000 kg. (vorig jaar 110.000 kg. tegen f20.50). Te Amsterdam is gearriveerd prof. dr. Heinrich. Apell, leider van het Duitsche behangselpapiermuseum te Kasset, al waar hij een behangselpapiertentoon- stelling in de Rath Doodeheefver- toonzalen zal organiseeren. Bij aan komst aan het Centraalstation werd prof. Apell begroet door den heer F. C. Doodeheefver. „De verlaging van het abonnement voor de radlodistributle beschouwen wy als een drin gende noodzakeiykheldalleen daardoor zal met groote waarschyniykheid kunnen worden bereikt niet alleen dat er geen verdere teruggang van abonné’s te, maar ook. dat het aantal abonnés weer toeneemt, wat voor een goede bedrijfshalls In hooge mate gewenscht Is. Hier wordt egn offer gebracht met het wel te verwachten re sultaat, dat het nu gebrachte offer binnen eenigen tyd weer met winst in de gemeentekas terugvloeit. Een schoolgeldverlaging zou een geheel ander resultaat hebben: deze verlaging (nog geheel «fgezlen van de vraag of de Regeerlng daar 'mede zou instemmen) opent niet het uitzicht op later te verwachten baten. Deze verlaging is een biyvende vermindering van Inkomsten, latere «.v^rhooglng is weluitgesloten. Hoezeer ook wy gaarne vernchting van deze lasten zon en, wy vinden daartoe thans geen flnancieele commissie stemde met Middellandsche Zee. Van rechts naar link s zitten kapitein Philips (Engeland), contróle-admiraal Godfroy (Frankrijk), vice-admiraal Sir Ph. James (Engeland), de Fransche minister van Marine Campinchi en de Italiaansche admiraals Pini en Biscia Door een misverstand werd gisteren in de re censie betreffende den nieuwen winkel van de firma De Gier medegedeeld, dat de electrische Installatie zou zyn verzorgd door de fa. Pe- droli. Het biykt echter, dat het de firma Gene faas was, die met den aanleg daarvan was belast. De Kruisvaart bevordert het meeleven met de Kerk. Onder het devies .^entire cum ec clesia” vormt de Kruisvaart haar leden tot on- voorwaardeiyke onderwerping aan het kerke- lyk leergezag; het bereidvaardig volgen van be- stuursleiding van Paus en Bisschop; de bele ving van de bovennatuuriyke levensgemeen schap met Christus en alle geloovigen. bijzon der door: een Eucharistisch en Mariaal offer leven: het medeleven met het kerkeiyk jaar; levenswijding door de Sacrmnenten en Sacra mentaliën; ware biydschap in lied, spel en dans. Deze worden in de Kruisvaart aangewend als middelen tot vorming van een blyde jeugd. Naast eigen levensverdieping worden door de beoefening van het lied, het spel en den dans den jongens stylbesef en gevoel voor schoon heid bygebracht Moet radio of schoolgeld omlaag? Sluiting gemeentelijke bureaux De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat dé gemeenteiyke bureaux op Vrydag, 8 October a.s., voor zoover de dienst het toelaat, gesloten zullen zyn. In verband met de omstandigheiddat ook het personeel van de Reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuil nisbakken e.d. buiten te zetten. denstoelen. werden zy toch door de menschen ge zocht engegeten. Reeds ten tyde der Ro meinen was dit het geval en nu nog. In som mige landen van Europa, als Rusland. Duitsch- land, Prankryk enz., worden de paddenstoelen door de bevolking zeer veel gezocht. In som mige streken trekken heele dorpen er op uit om ze te verzamelen en in te maken als voedsel voor den winter of als handelsproduct voor de winkels in de groote steéen. „Maar ook hierby komen telkens de duivel- sche eigenschappen aan het licht, opeens ster ver. vele menschen na het gebruik van padden stoelen, of worden zwaar ziek, terwyi men toch reeds langen tyd deze soort gegeten had.” Op een dergeiyke wyze wordt »an geredeneerd. De oorzaak is echter, dat tusschen de goede, eetbare soort een andere soort is gekomen die giftig was. Het is n.l. uitgesloten, dat een soort, b.v. de champignon, die goed eetbaar te. opeens giftig wordt. De schu’» moet echter gezocht worden, niet by de pa.denstoelen, maar by de menschen zelf. Het is n.1. de onbekendheid met deze planten, die telkens weer aanleiding geeft tot ontzetten de vergiftigingen. Het is met de paddenstoelen n.l. zoo gesteld: Geheimzinnige of duivelsche ei genschappen bezitten ze niet. Onder de honder den soorten zyn echter eenige tientallen giftige soorten, waaronder doodeiyk giftige, vele oneet bare en verder nog een groep sie goed te con- smneeren is. Wil men nu paddenstoelen zoeken voor .e con sumptie, dan moet men eerst de verschillende soorten goed kennen, en beginnen met één soort. En liefst 'n soort die door haar typlschen vorm en kleur, b.v. de hanekam, geen vergis sing mogelijk maakt met giftige. Het beste en veiligste evenwél is, eet geen wilde paddenstoelen, maar gekweekte. De bosschen biyven dan ongerept. In Neder land met zyn dichte bevolking is het reeds zeer goed merkbaar, dat er meer en meer liefhebbers komen. Dit komt den bosschen niet ten goede, want gebleken te, dat de paddenstoelen en hoo rnen in vele gevallen zeer innig aan elkaar ver bonden zyn, elkaar noodig hebben. En wat is een bosch in den herfst zonder deze kleurige planten, zy geven het bosch die ge heimzinnige. sprookjesachtige sfeer, waar wy in deze nuchtere, moderne wereld toch nog niet geheel zonder kunnen. Wilt gy toch ps denstoelen eten, koopt dan gekweekte. De uitgaven kunnen niet afzonderiyk worden opgegeven. Wjj gaan nu een greep doen uit de wenschen en bemerkingen, welke in de schriftelyke voor bereiding dezer begrooting gemaakt zyn ten op- lichte van de bedryven. Eenige leden vroegen in welk stadium zich bevindt het onderzoek van de deskundigen, dié zouden worden geraadpleegd omtrent het ver keer in de Langestraat en de demping (over kluizing) van het Verdronkenoord tusschen de beitje steenen bruggen. Van de andere zyde werd eveneens gevraagd, of voor het verkeer- en parkeervraagstuk in de Langestraat reeds een oplossing is gevonden. Het hier aan hët woord zynde lid zag gaarne by druk bezochte sportfeesten op het sportpark een parkeerverbod voor auto's en motorrywielen voor de straten in de omgeving van het sport park vastgesteld. Erg veel wyzer worden zy met het antwoord niet; immers wyjezen: „De adviezen omtrent de demping of over kluizing van het water tusschen de beide steenen bruggen hebben wy nog niet alle ontvangen. Zoodra dit het geval is, zullen wy een voorspel terzake indienen. Omtrent het hierbedoeld parkeervraagstuk zal het advies worden Ingewonnen van de verkeers- commissie.” Met vele Alkmaarsche burgers waren verschil lende raadsleden nieuwsgierig in welk stadium zich bevindt de flnancieele Afwikkeling van de herstelwerken aan de Steenenbrug, In verband met de aansprakeiykheid voor de daar plaats gehad hebbende instorting. Het bescheid van B. en W. hierop is af doende: „De afrekening met den aannemer van de vernieuwing van de walmuren van de Mient en van den onderbouw van de Spekbrug heeft reeds plaats gehad. De aannemer heeft daarby voer zyn rekening genomen de kosten van het af dammen. welke noodig waren na de Instorting. Het door den Raad toegestane credlet van 19300 (verminderd met 160 voor de aan té brengén beplanting) en van ƒ3250 (verminderd met het aandeel van den aannemer van 820) of in totaal 21570, is by de uitvoertrtg vtfn het werk en van de herstellingswerken, die het gevolg waren van de Instorting, niet geheel ver bruikt." Een oud zeer is de gemeentelyke groente distributie. Het zullen de dappere verdedigers der mlddenstandsbelangen wel geweest zyn, die opmerkten dat’ verschillende kleinhandelaren in groenten gedupeerd zyn door de gemeentelyke groentendtetributie. Waar in andere gemeenten de cent winstmarge aan de kleinhandelaars ten goede komt, zouden die leden er op willen aandringen, dat ook in deze gemeente een rege ling in dieh jgW«t 'wordVgeUroffën. Het antwoord van het College Is niet erg moedgevend. Wij lezep tochi Ook by nadere overweging is het ons niet duidelijk, hoe men een btliyke verdeeling zou kunnen tot stand brengen, indien de gemeente al er toe zou besluiten, een vergoeding als hier bedoeld aan de kleinhandelaren in groenten uit te keeren. Het is toch niet te verwachten, dat ieder de zelfde aanspraken zou hebben. van „Goed Sportpark en motorraces Het was te verwachten, dat meerdere leden naar aanleiding van het droevig ongeluk by de laatste motorraces de vraag zouden stellen of deze wel tdMaatbaar zijn. 9 Uit de repliek van B. en W biykt nu, dat van die zijde geen verbod te wachten is. waar zij schryven: Ook wy betreuren, dat er by de motorraces ongevallen voorkomen. Of dit op zichzelf zou moeten leiden tot het verbieden van deze wed- stryden, betwyfelen wy. Ook by andere takken van sport komen ongevallen voor. Nu het ge- meenteiyk sportpark voor deze races biykbaar zeer gezocht is. vinden wy geen vryheid, het voor die races, die ook elders worden gehouden, te sluiten. De verantwoordeiykheid biyft ten slotte by de organisatoren, niet by de gemeente wy herinneren er aan, dat het veld voor eiken wedstryd door de deskundigen der K.N.M.V. wordt gekeurd. Zelfs na het onlangs plaats ge had hebbende ongeval hebben die deskundigen het veld opnieuw gekeurd en goed bevonden, waarna de wedstrijd is voortgezet. Het veld zoo wel ate de wedstrijd moeten voldoen san de door de K.N.M.V. gegeven voorschriften. Deze zyn en worden steeds in acht genomen. Gelijk bekend te, worden de motorraces ge organiseerd door V.V.V. en K.N.M.V. Die ver- eenlgingen hebben het dus zelf in de hand, de motorraces te doen eindigen, indien zij dit wen- schen. Een aardig staatje vonden wy hierby nog dat aangeeft de opbrengst aan huur en belasting van de races. In de laatste vyf jaren is ontvangen wegens: Men schrijft ons: Nu de wlntertyd nadert, te ook de tyd voor ontspannings- en ontwikkelingsavonden weer gekomen. Voor de liefhebbers van teekenen biedj het teekengenootschap ..Kunst zy ons Doel” daartoe gelegenheid. Opgericht in 1831, heeft het genootschap zich, ondanks de slechte tyden, steeds weten te handhaven; de jaariyk- sche tentoonstellingen getuigen van de ambitie der leoep. Geiyk een advertentie in ons blad meldt, kun nen nieuwe leden, die zeer welkom zijn, zich aanmelden by den vlce-voorzitter, den heer Groothuyzen, Verdronkenoord 103. Voor meergevorderden bestaat gelegenheid om Maandagavonds zelfstandig te werken. Voor beginners of voor degenen, die in een of ander onderdeel speciale leiding wenschen, bestaat de B-cursus op Woensdagavond, waar onder leiding van den heer Nap, leeraar teekenen, voor stilleven of gips geteekend wordt. Voor leder bestaat dus gelegenheid zyn aan leg verdêr te ontwikkelen, van de eerste begin selen af, tot modelteekenen toe. Te M uur gisterenmorgen had op den hoek ScharlooSnaarmanslaan een aanrijding plaats. Een auto reed van het Scharloo de Snaarmanslaan in en hield te veel links. Uit de Snaarmanslaan kwam een motordriewieler aanrijden in de richting Westerweg met een te groote snelheid. De auto werd aan de mo torkap beschadigd. Door de politie wordt naar de schuldvraag een nader onderzoek ingesteld. De zomermaanden zijn voorby, de gezellige wintermaanden komen weer. Ook de K. J. C. begint haar winterprogram a.s. Zondagavond 7 uur, vrye ontspanning. Er is gelegenheid om zich aan te sluiten by de volgende clubs: tooneelclub. missieclub, damclub, handarbei- dersclub, schletclub en ping-pongclub. Alle Jongens van onze parochie van 12 tot 17 Jaar verwachten wy dien avond om met frisschen moed te beginnen. Voor Christus Koning, God wil het. ook wy 'ga: den bevdry vryheid. u, dit standpunt 4p.’’ De positie Wonen’’ Er is door „enkele", sommige” of „verschil lende” raadsleden by de volgnummers nog heel wat gezegd, wat door de rapporteurs getrouw is opgeschreven en door het college plichtmatig beantwoord. Wy zullen er hier echter over zwy- gen. Immers zyn de opmerkingen belangrijk genoeg^ dan komen zy volgende week by de openbare behandeling nog wel naar voren; ge schiedt dit niet, dan is dat misschien het beste bewys, dat doodzwygen de eervolste begrafe nis is. Een uitzondering willen wy hierop maken, waar aan de orde was de flnancieele positie van „Goed Wonen”, waarnaar enkele leden belang stellend informeerden. Het antwoord van het College zal maar matig bevrediging schenken, omdat het nog zoo wei nig positief is. Het luidt: „Volgens een onlangs door het bestuur der R. K. Woningbouwvereenlglng „Goed Wonen" aan ons College gezonden overzicht van den flnancieelen toestand der vereeniging. wordt dek-' king gezocht voor ongedekte verliezen, huur- verlaging en extra onderhoud van leegstaande woningen tot een bedrag van rond 37000. Wij stellen hieromtrent een onderzoek in. Met betrekking tot het woningcomplex aan den BaaTislngel wordt met den Minister Blnijcnlandsche Zaken overleg gepleegd huurverlagitig. Aan den Minister is eveneens goedkeuring gevraagd voor de uitvoering van het noodige schilderwerk met bykomende werk zaamheden van dat woningcomplex.” Tot slot mogen wy niet nalaten te memoree- ren een vraag, die misschien een uiting is van kinderiyke nieuwsgierigheid, maar evengoed een ouverture kan zyn van een hernieuwden zieken- huisstryd. Sommige leden vroegen n.l. wanneer het con tract met het St. Ellsabeth-Ziekenhute. inzake verpleging van armlastige patiënten, afloopt. Dit geschiedt op 6 Juni 1939. Laten onze kie zers den datum in het geheugen prenten en er voor zorgen, dat tegen dezen tyd een nog sterkere fractie aanwezig is om de katholieke rechten te verdedigen. De Afdeeling Alkmaar van de Holl. My. van Landbouw hield gisteravond een vergadering. die vry goed bezocht was. Na opening door den voorzitter, den heer D. G. Covers, werden de aftredende bestuursle den J. Morsch en J. M. Groot herkozen. Beide heeren namen hun benoeming weer aan. Voor de vergadering van de MaatschappU te Amsterdam op 6 October werden als af gevaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde gekozen resp. de heeren P. Bürmann en J. syp Jr. By de behandeling van den beschrUvings- brief voor deze vergadering werd besloten in de vacature-Waiboer als lid van het hoofdbe stuur te stemmen den heer Klstemaker te Kol- horn Voor den aftredenden heer E Dz. Govers is slechts één candldaat, n.l. de heer C. D. Rezelman te Anna Paulowna, Als leden der fi- nancieele commissie zullen gestemd worden de heeren F. den Hartog te Hoog-Blokland en A. J. Waiboer te Winkel. Als commissaris van de Onderlinge Brandverzekering zal gestemd wor den de heer P. Leeuwenburgh te Numansdorp. Naar aanleiding van de in te leiden Pacht wet ontstond een aangename discussie. De heer Govers wilde de heeren Govers D.G.zn. en J. syp Jr. danken voor hetgeen ze voor de afgeloopen landbouwtentoonstelling ge daan hebben. By de rondvraag zeide de heer Swaag, dat hy graag enkele sprekers uitgenoodlgd zag voor dezen winter. Besloten werd den heer Stokreef, dierenarts te Alkmaar en den heer ir. C. C. Klynhout uit Den Haag te vragen. De vergadering wenschte verder haar afkeu ring uit te spreken over het feit, dat nog steeds de Nederlandsche regeerlng toelaat dat Deensch vleesch wordt Ingevoerd, terwijl het Nederland- sche vleesch nog zoo n lagen prijs moet bedin gen, ten nadeele van het boeren- en slagers- belang. De heer Bürmann merkte op, dat nu er in onze stad plannen voor een nieuw gymnasium zyn, er wellicht aanleiding te in het belang van het landbouwonderwijs in deze streek ook in het middengewest een landbouwwlnterschool op te richten. De ruimte zal wel in het Landbouw- huis te vinden xyn, als het gymnasium ver plaatst werd. Hierna sluiting. der katholieke geestelijkheid. Niet zelden komen ouders In het belang van hun kinderen, die graag willen dansen, vragen aan de pastorie of dit of dat dans instituut somtijds voorzien van het prae- dlcaat „erkend of aanbevolen voor Katho lieken” Inderdaad ook onberispelijk te. Het spreekt vanzelf, dat ouders, die Immers ook jong geweest zijn, en nu wat rijper en bezadigder oordeel hebben over de jeugd jaren, zich sterk verantwoordelijk gevoelen voor het geestelijk welzijn van hun kinde ren. Een dansinstituut kan immers gemak kelijk aanleiding geven tot een onge- wenschte kennismaking van Katholieken onderling, maar vooral wan Katholieken met niet-Katholieken, waaruit niet zelden ct. een gemengd huwelijk voortkon^. De geestelijkheid in het Gooi hééft eenige desbetreffende richtlijnen laten afkondi gen van den preekstoel, richtlijnen, die mogelijk ook elders kunnen gevolgd wor den. Vooraf zij opgemerkt, dat deze geeste lijkheid in het dekenaat Hilversum nimmer een dansinstituut aanbevolen heeft of dit zal doen. Wanneer derhalve ouders aan den priester vragen, of een dansinstituut „aanbeveling" verdient, dan wordt hiermede alleen bedoeld: kan ik mijn zoon of dochter met genist geweten laten gaan naar bedoeld instituut, zoodat er geen gevaar bestaat voor geloof en goede zeden, zoodat zij daar geen personen ontmoeten, die op hun godsdienstig-zedelljk leven een verkeerden invloed kunnen uitoefenen? Op deze vraag kan geen enkele priester een volkomen afdoend ant woord geven. Het blijft immers altijd mo gelijk, dat ondanks de scherpe controle iemand zich voor katholiek uitgeeft, zon der het in werkelijkheid te zijn. Ook te het niet heelemaal te vermijden, dat onder Katholieken onderling soms afspraken ge maakt worden omtrent ontmoetingen bui ten het instituut, die tot verkeerde ver houdingen aanleiding geven. Aangezien het de taak te van lederen zie lenherder, de ramp der gemengde huwe lijken zooveel mogelijk tegen te gaan, heb ben de zeereerwaarde heeren pastoors uit het dekenaat Hilversum, ten einde zee groot mogelijke veiligheid te verzekeren, de volgende richtlijnen aangegeven: Om als instituut voor katholieken in aan merking te komen, zal een dansinstituut aan de volgende voorwaarden moeten vol doen: 1. Vooreerst moet de leider zelf katholiek zijn, van onbesproken gedrag en levens houding. 2. Vervolgens blijven alle clubs die voor katholieken georganiseerd worden in welken vorm dan ook, hetzij in lessen, het zij in vrije samenkomsten, streng gesloten katholiek, zoodat aanvulling met katholieken altijd en in alle gevallen uitgesloten. Een katholiek nimmer op zulk een instituut katholiek kunnen ontmoeten. 3. De dansen, alsmede de wijze van uit voering daarvan, zullen in overeenstem ming zijn met de nonnen van de christelijke moraal. 4. .In den H. Vastentijd zitn aHe clubs of samenkomsten gesloten. 5. Het sluitingsuur zoowel van lessen ate van soiree’s zal geregeld worden in overleg met den pastoor Van de parochie, waarin zich het clublokaal bevindt. 6. In iedere club zal een commissie van toezicht worden ingesteld, bestaande uit drie personen, waarvan twee uit de ouders der leden en één uit de leden zelf. Een instituut, dat zich niet aan deze richtlijnen houdt, biedt immers geen vol doende waarborgen tegen bovengenoemde gevaren. Dat zal iedere serieuze dansleeraar moeten beamen en zal door lederen vader en moeder bevestigd worden. Proef ze - en U vraagt zich af, hoe Verkade er in slaagde weer zoo iets fijns van chocolade te makenDat blijft het geheim van Verkade 1 Maar U neemt nog een Crakelé. Per l'/i ons y Als inleiding 'tot13 de Paddenstoelen-tentoon stelling, die op 8 October as. in het voormalige Politiebureau. Langestraat 87 haar deuren opent, lijkt het ons juist eerst het een en andere over deze merkwaardige planten te vertellen. En wel des te meer na de veififtiging in Utrecht eenige dagen geleder! de vergiftiging ïn Milaan, waar zeven menschen stierven na het eten van paddenstoelen. Zooals gezegd zyn paddenstoelen planten, en wel een zeer byzondere soort, zy kunnen n.l. alleen leven van stoffen, die ree»s door andere levende organismen gevormd zyn, zelf zyn zy niet in staat deze voedingsstoffen te vormen, zooals de gewone, bladgroen-planten dat kun nen. ZU zyn dus afhankelyk van de planten, evenals de menschen en de dieren. Deze zwammen enschimmels nu leven onder en grond, in rottenden humus, indoode stron ken. ook in levende planten enz. Het eenlgste dat wy zoo van ze gewaar kunnen worden zyn, vooral tri den herfst, hun vruchtllchamen, de paddenstoelen, die dan boven de oppervlakte ko men om de sporen uit hun mooi gevormden en gekleurden hoed te laten vallen, welke dan er gens in den bodem ontkiemen en een nieuwe plant doen ontstaan, wy kunnen «e paddenstoe len beschouwen als een soort bloem, de eigenlyke plant zien wy niet. De paddenstoelen kennen wjj in honderden vormen en kleuren uit de herfstboaschen en wellanden. Al sinds eeuwen hebben deze plan ten de aar «acht van de menschen getrokken. Er lag een geheimzinnige waas over deze dingen. Het plotselinge ópschieten uit den grond, waar den votigen dag nog niets te zien was, en uit schynbaar niets te voorschyn komend. geen wortels, niets, dat alles duidde op toovery, op heksenwerk. In een wel zeer slechten reuk ston- en en staan deze vreemde wezens, maar toch prikkelden zU de nieuwsgierigheid en fantasie van de menschen. Veel is er over geschreven, maar het juiste kwam men niet aan de weet. Ondanks »en angst en afschuw voor de pad- Wle gemeend mocht hebben, dat de voorge stelde verlaging van het radio-abonnement door alle raadsleden juichend zou zyn binnengehaald, vergist zich leeiyk. Eenige leden verklaarden niet zonder meer te kunnen stemmen vóór de voorgestelde ver laging van de abonnementsgelden voor de radio- dtetributie, althans voor zulk een groote ver laging, omdat: ie. een verlies van 200 abonné's, die /24 per jaar betalen, in geen verhouding staat tot de opoffering van 3000 maal 6 te ƒ18000;. 2e. omdat de teruggang nu wel gestuit schijnt; 3e. omdat andere voorzieningen noodig zijn, b,v. verbetering van de schoolgelden. De gemeente mag, volgens deze leden, by wyze van risico-premie gerust wat meer winst uit dit bedryf genieten voor haar sociaal werk ten bate van het algemeen. De schoolgeldheffing is volgens deze leden zoo, dat de lasten, vooral voor de grootere gezinnen, aeer bezwaarlijk worden. Een gedeelte van het bedrag, dat zou worden bespaard door niet tot verlaging van het radlo-abonnement over te gaan, zou gebruikt kunnen worden voor een meer gunstige achoolgeldregeling. v Hun inzicht wordt door B' en W. absoluut niet gedeeld, wat blijkt uit het volgende ant- I woord; a, 1 ezer dagen wezen wjj op het overstag 1 gaan van bepaalde vrljzinnig-pro- testantsche kringen ten aanzien van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12