De conferentie drie van gevaar of doodgeboren EXPATVZ/& de T Fruit tentoonstelling hoofdstad Naar een compromis in Spanje? m m isR L GROOT AANTAL INZEN DINGEN Na het bezoek van den Duce TENGEVOLGE HOUDING VAN ROME VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT genaamd: I De Endeavour weer thuis Vluchtelingen uit Frankrijk Na Mussolini’s reis Portret van den Duce voor Hitler. Nederl. H&ndelshoogeachool ---- --- (jroote kermis te Volendam welke Donderdag is begonnen r Delbos’ duveltje in het doosje Kerkstrijd in het Derde Ryk niet door Mussolini besproken Belang der wetenschap voor de fruitteelt vooraanstaande persoonlijk heden in Valencia CONCERTO I typ. 890 A A PRIJS f. 249 - dis net kermis is te Volendam. Een tweetal snapshots van de iaarlijksche I groots kermis te Volendam welke Donderdag is begonnen P"" <--9 t’EN fabelachtige bijzonderheid vait den. Philips’ Concerto: de. „Contrast-Expan sie”! Wanneer de zender uit technische nood zaak bepaalde muzikale passages extra ver sterkt en andere afzwakt, dan gaat daar bin nen in den Philips' Concerto iets aan het werk! Alsof een dirigent de afgezwakte passages weer opzwiept en de sterke dempt! Zóó krijgt de „afgevlakte” muziek weer haar oorspronkelijk reliëf, haar oude levendigheid! Voor het eerst sinds 1911 wordt een dergelijke grootsche expositie gehouden Franco sou onderhandelen met en Barcelona Met gejuich en vlaggen is het jacht te Gosport ontvangen GAAT DEZE PUNTEN NAI HHHII Een muzikaal wonder CONTRA op militaire t t p 31 Juli IX kwam de non-interventie- commlssie te Londen voor het laatst bU- een. naar hun land te laten terugkedren over dat deel van de grens, dat zjj zelf ultkleaen. Naar wfj alt Vatlcaansche kringen veme- «ten. beeft veer de rei» van den Duce naar Daitschland geeneriei contact plaats gehad taneben den H. Stoel en de Italiaansche diplomatie met betrekking tot de verhouding tmacben Kerk en Staat In het Derde Rfjk. Het ia dan ook niet aan te nemen, dat Mus solini by zijn bezoek aan Duitschland ook maar met een enkel woord de gespannen verhouding taaschen Kerk en Staat in het Derde Rijk ter sprake sou hebben gebracht. De generaals Canovas, Guerra en Valderrana zijn respectievelijk benoemd tot hoofdcomman dant van de Balearen, tot chef van het Weste lijke district in Marokko en tot hoofdcomman dant van de Canarische Eilanden. Het vertrek van den Kardinaal-Staatssecre- taris naar zijn vacantleverblijf in Zwitserland wijst er bovendien op, dat in de komende weken geen bijzondere gebeurtenissen rond het conflict tusschen den H. Stoel en de Duitsche regeerlng te verwachten zijn. hoofd- Heide- In de toekomst zal dan zoodoende een beter product kunnen worden voortgebracht, hetwelk ook tegen redelijken prijs aan den consument kan worden afgeleverd. Ir. H. K. Zweede sprak over „Wetenschappe lijke voorlichting en het werk van het labora torium voor tulnbouwplantenteelt te Wagenln- gen". waarbij spr. oa. mededeelde, dat op deze tentoonstelling thans enkele nieuwe producten worden geëxposeerd, nJ gevltaminlseerde zoete most, waaronder wordt verstaan zoete most met een natuurlijk gehalte van vitamine C. boven 500 m.gr. per liter of een opgevoerd vitamine C.- getal tot 500 m.gr. per liter. Voorts is een nieuwe drank, vltamost aanwezig, meer bestemd voor medische doeleinden. Ook exposeert bet insti tuut vruchtenkoekjes, samengesteld met een be paalde dosis vitamine C. Ten slotte deed de heer M. Speelman, lid van het bestuur der vereeniging te Rotterdam, me- dedeellngen over den fruithandel in Nederland, Om echter de mogelijkheden, die er zijn, te kunnen benutten, is het noodlg de teelt van fruit niet slechts in enkele bedrijven, doch over het geheel, op een booger pen te brengen en wel door meer gebruik te maken van hetgeen de wetenschap op verschilleno gebied beeft gevonden en door de bedrij ven meer rationeel op te zetten. Zeer belang rijk te bovendien een betere verwerking van Door den directeur-generaal van den Land bouw werd de stichting „Instituut voor onder zoek op het gebied van verwerking van fruit en groenten” in het leven geroepen en werd een speciale consulent hiervoor aangesteld, ten ein de den belangrijken arbeid, dien prof. Sprenger op dit gebied verricht, verder voortgang te doen hebben. Voorts worden met de bedoeling overmatigen Invoer tegen te gaan sg. monopolleheffingen toegepast op bultenlandsch fruit. den oogst, dus een betere sorteering en ver pakking. LONDEN, 1 Oct. (Reuter) Aan den veelbe wogen zeiltocht van het Engelache jacht ..En deavour I” over den Atlantischen Oceaan is een einde gekomen. Hedenmorgen heeft het vaartuig het anker laten vallen in de haven van Gosport bij Southampton, waar het door een juichende menigte ontvangen werd. Gosport had een feestelijk aanzien en was geheel met vlaggen getooid. Muziek verhoogde de blijde stemming .over den terugkeer van het verloren gewaande jacht. getrokken, (bedoeld werden natuurlijk de Tta- llaansche op de allereerste plaats), bet zal af zien van de non-lnterventie-polltlek. En Enge land heeft Frankrijk medegedeeld zich tegen een dergelijke actie niet te zullen verzetten. Aangezien Engeland zich levendig de gevaren bewust is, wanneer een dergelijke toestand sou ontstaan, verenigt het zich met Frankrijk om te trachten den stand van zaken met Italië te bespreken. De toestand is voor Mussolini allesbehalve aangenaam. De opening der Fransch-Spaan- sche grens is bet allerergste wat hem zou kun nen ovrrkomen Hij zal dus ook nu weer wel water in den wjjn moeten doen. Ten einde de koelhuisbewarlng van fruit mo- geljjk te maken en te verbeteren, wordt bet onderzoek op dit gebied bevorderd en is een af zonderlijke consulent met de behandeling van koelaangelegenheden belast. I Toch heeft men ook in het Vaticaan de reis van Mussolini door Duitschland met gespannen aandacht gevolgd. De ontwikkeling van de po litieke verhouding tusschen het Quirinaal en de Rljkskanselarlj kan ook voor het Vaticaan van de grootste beteekenis - zijn. Wij verwijzen slechts op de beveiliging van Oostenrijk tegen een Nationaal-Socialistischen overval. In dit verband is niet onbelangrijk hetgeen de H. Va der dezer dagen tegenover Oostenrijksche pel grims verklaarde, namelijk dat Oostenrijk een onafhankelijk en katholiek land moest blijven. Verder wordt er op gewezen, bat Mussolini de beteekenis der Katholieke Kerk als Moeder der Europeesche cultuur niet onderschat. Daar om heeft deze zin uit de tafelrede van Musso lini „dat men de grondslagen van onze roem rijke Europeesche cultuur niet moet trachten aan te tasten” meer dan gewone beteekenis. Want tot de grondslagen der roemrijke Euro peesche cultuur behoort ook op de eerste plaats het Katholicisme. Men is in fascistische alsook in kerkelijke kringen te Rome er zeer goed van op de hoogte, dat de Duitsche moderne heidenen dit ontkennen en dat de cultuur-bolsjewlstlsche neigingen een stormloop vormen tegen de grondslagen der Europeesche cultuur. Men kan slechts hopen en verlangen, dat men dezen stil len wenk, die door den Duce met Romeinsche gratie is gegeven, ook in Duitschland zal weten te verstaan. Het feit, dat aan de teelt van fruit over een periode van jaren niet voldoende aandacht is ge schonken, heeft dan ook tengevolge gehad, dat we ten aanzien van het kwaliteitsproduct in binnen- en buitenland van de markt zijn ver drongen. De onder-prefect van Bayonne heeft op dracht ontvangen alle Spaansche vluchte lingen, die leven op kosten van de gemeen schap of van den Franschen staat, of die in aanraking zijn geweest met de politie. In verband njet ''den gunstlgen invloed, dien een zich ontwikkelende fruitteelt kan hebben qp de vooruitzichten van onze land- en tulnbou- wende bevolking, en met de mogelijkheden, die er op dit gebied zijn, wordt van regeeringswege zooveel mogelijk gedaan om een ontwikkeling m de gewenschte richting te bevorderen. In de allereerste plaats wordt aandacht ge schonken aan de vorming van goede vakmen- schen, wordt het doen van onderzoekingen be vorderd en wordt voorlichting gegeven. Frankrijk water in PHILIPS Voor de zoete most, het zuivere ongegiste .vruchtensap, wordt een speciale schenker!) in gericht, terwijl de Amsterdamsche federatie van vereenlgingen van kleinhandelaren In aardappe len. groenten en fruit een verkoopstand van Nederlandsch fruit zal Inrichten. De bezoe kers zullen, gelijk dit indertijd op de Amato ge schiedde. fruitpakketten kunnen meenemen. Een gedeelte van de Apollohal kan nog be stemd worden voor nevenbedrijven. welke voor de fruitteelt van beteekenis zijn..De beschik bare ruimte is volledig bezet door inzendingen van vruchtboomkweeker». zlektebestrijdingamld- delen, motorsproelwerktulgen. meststoffen, di verse gereedschappen, tulnbouwvakbladen enz. Voor de motorsproelmachlnes Is tevens bulten de hal een plaats gereserveerd, waar deze ma chines zullen kunnen werken. De duur van deze tentoonstelling is slechts kort. Het bestuur heeft dit opzettelijk gedaan, teneinde den teler in staat te stellen goede in zendingen te maken. Fruit Is een dikwijls snel aan bederf onderhevig product. De heer ir. A. V. van der Plassche, inspecteur van den tulnbouwvoorllchtlngsdienst, gaf een korte uiteenzetting over „de economische betee kenis van de fruitteelt voor ons land en wat de regeerlng In verband daarmede voor deze cultuur doet”. PARIJS. 3» Sept. In diplomatieke kringen verluidt, aldus meldt United Press aan haar bladen, dat generaal Franco met vooraanstaande persoonlijkheden te Va lencia en Barcelona besprekingen begonnen is, die een voorbereiding zouden vormen voor officieele onderhandelingen ter be ëindiging van den burgeroorlog. Een dergelijke grootsche tentoonstelling speciaal van fruit is in Nederland nog nim mer ge o ceel. De laatste nationale tentoon stelling is in 1911 gehouden. In bet geheel zullen de fruitsendingen 3/3 van de Apollohal In beslag nemen iet een oppervlakte van 3003 vierkante meter en aal meer dan 50.000 kg. fruit worden ten toongesteld. hadden. Engeland en Frankrijk stoorden niet langer aan Italië (Duitschland bleef nlet-Middellandsche-Zee-mogendheld op O een. ZtJ was reeds lang in een impasse geraakt over de kwfestle, wat vóór moest gaan: het toekennen van oorlogsrechten aan dë hei lig eren ten (lees Franco) of het terugtrekken van de .vrijwilligers” van vreemden bloede uit Spanje. De Dultschers en Italianen hielden stokstijf vast aan hun eisch, dal de toekenning van oorlogsrechten moest vóórgaan, terwijl de Russen onder alle omstandigheden den voor rang wilden geven aan het terugtrekken dei vrijwilligers. Engeland, gesteund door Frank rijk, deed een compromis-voorstelhet toeken nen van oorlogsrechten aan Franco zou de kwestie zijn van één pennestreek en zou dus Jr. llnstant" ten uitvoer kunnen worden ge bracht, terwijl het terugtrekken der bultenland- sche vrijwilligers daarentegen weken, zoo niet maanden tijds zou vorderen. Het Brltsche com- promis-voorstel trachtte deze moeilijkheid weg te nemen, door de rechten van oorlogvoerende partij aan Franco niet toe te kennen, alvorens met de evacuatie der buitenlandsche vrijwilli gers ..substantial progress” was gemaakt. De Dultschers en Italianen eener- en de Russen anderzijds waren voor dit compromis niet te vinden. Het doode punt was bereikt. Er was geen enkel uitzicht, dat men er overheen zou komen. De commissie werd voor onbepaalden tijd verdaagd. Frankrijk en Engeland bleven MJdeUjk toezien, tot de piraterij in de Middel- landsche Eee begon en zjj deze hard aan den lijve (hunner schepen) begonnen te ondervin den. Gezien de ervaringen met de non-lnterven- Uecommlssie was er In dit lichaam geen snel en redelijk overleg te verkrijgen. LonderfL er. Parijs riepen de conferentie van Nyon bijeen Duitschland en Italië verschenen er niet. Italië wees uitdrukkelijk er op, dat de kwestie te Londen In de non-lnterventle-commlssle moest worden behandeld, terwijl In één adem er werd bijgevoegd of Italië (en Duitschland) nog wel aan het werk van deze commissie zouden kun nen deelnemen, zoolang er Russen zitting In zich als den achtergrond) en confereerden zonder dit land. Toen deed Mussolini, die het „mare nostrum" niet geheel aan de contróle van Engeland er kon en wilde overlaten, plotseling zijn wijn en zond zijn deskundigen naar Parijs, die met de Fransche en Engelsche deskundigen moesten onderhandelen over deelname aan de zuiveringsactie. Tevens had op hetzelfde tijdstip het befaamde onder houd tusschen Delbos en Bcoppa plaats. Hiertoe werd de nationalistische regee- ringschef niet geleid door pessimisme ten aanzien van de resultaten van den strijd, doch veeleer doordat in de onder zijn be wind staande gebieden een zekere oorlogs moeheid zou heerschen. Op het oogenblik worden ongeveer 47.000 HA dus ruim 3 pct. van onzen cultuurgrond, benut voor de teelt van fruit. Niet minder dan 65.000 personen zijn aangesloten bij de Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale en houden zich in meerdere of mindere mate met de fruitteelt be zig. Hoewel de oppervlakte boomgaard voldoende groot is om bij goede verzorging overvloedig fruit op te leveren voor de eigen bevolking en daarnaast nog eeh belangrijken export naar het buitenland te verborgen. is Nederland op fruit teeltgebied toch een land, dat meer fruit in- dan uitvoert. BERLIJN. 1 Oct. (D.N.B.) De Italiaan sche ambassaderaad te Berlijn, graaf Magistra- tl, heeft in opdracht van Mussolini asm Hitler een in zilveren lijst gevat portret van den Duce overhandigd, voorzien van de woorden: ,JUn den Fuehrer en kanselier van het Derde Rijk. Adolf Hitler, In hartelijke vriendschap. Mus solini". Niettegenstaande de gestegen kostprijzen door de der materiaalkosten. het door de sterk opgevoerde t»e mogelijk geweest, de prijzen ssnxienbjk u reduceeren. De Nederlandsche Pomologische Vereeni ging heeft Maandag In het Carlton Hotel een persconferentie gehouden. In verband met de nationale frulttentoonstelllng, welke van 60 October in de Apollohal te Amster dam zal worden gehouden. Deze conferentie werd gepresideerd door den voorzitter van de Nederlandsche Pomo logische Vereeniging, jhr. O. J. Tets van Goidschalxoord te Zeist. ROTTERDAM. Gepromoveerd tot doctor in te economische wetenschappen de heer J. C. {ruisheer, geboren te Rotterdam, op proef schrift getiteld: Het nationale inkomen en zijn beteekenis voor de welvaart, en steUlngfa. Betreffende deze belangrijke tentoonstelling deelde de heer R. Lijsten. 3e secretaris der ver eeniging, het volgende mede: De hoofdzaak van de tentoonstelling, aldus spr.. wordt gevormd door de collectieve Inzen dingen. Alle belangrijke fruitcentra zullen op deze tentoonstelling aanwezig zjjn en wel om met het Noorden te beginnen: West-Frleslapd. Utrecht, Uselstreek, Betuwe met twee Inzendin gen, Zuid-Hollandsche eilanden met vijf inzen dingen, Zeeland en Limburg. Van de bekende frultgebleden ontbreekt slechts West-Noord- Brabant, waar de cultuur echter nog betrek- keljjk jong is en men vermoedelijk den kamp tegen de oudere districten nog niet aandurft. Voor de groep verpakt fruit hebben zich 33 in zenders aangemeld. In totaal zullen op dit pro- grammanummer 366 kisten fruit worden inge zonden. w Naast de zeer belangrijke frultlnzendingen komen de inzendingen van den voorlichtings dienst. Aanwezig zullen zijn het laboratorium voor tulnbouwplantenteelt. de plantenzlekten- kundige dienst en de Nederl. algemeene keu ringsdienst. welke drie instellingen alle te Wa- Franco heeft hiertoe het initiatief genomen in de vaste overtuiging, dat de oorlog tenslotte zal eindigen met een definitieve overwinning van de nationalisten; hij zou niettemin bereid zijn zekere voorwaarden aan te bieden, die ver band houden met de st^nming van belangrijke elementen in de vakbAden van het repvbll- keinsche Spanje. Met name moet hij waarborgen bieden het gebied van de arbeidswetgeving, welke naar zijn meenlng voor de bonden aanvaard baar zjjn. Men legt er den nadruk op, dat het contact zich nog in een beginstadium bevindt. Franco is van oordeel, dat hjj deze voorwaar den kan dlcteeren. Hjj is echter in mindere mate dan zijn Italiaansche helpers overtuigd van de onmogelijkheid, den burgeroorlog te be ëindigen zonder een beslissende definitieve overwinning. Naar aanleiding van het besluit tot repa- trieering van de Spaansche vluchtelingen heeft de Fransche minister van Binnenlandsche Za ken, Max Dormoy, verklaard, dat het aantal dezer vluchtelingen 55.000 bedraagt, waarvan het onderhoud een mlllloen francs per dag kost Bü het naderen van den winter, zelde hjj kan deze toestand niet voortdureix Iden telers laten zien, wat door den voorlich tingsdienst in hun belang wordt gedaan ten op zichte van betere cultuurmethode, betere ziekte bestrijding. beter plantmaterlaal enz. De Ned. Pomologische Vereeniging, afdeellng fruitteelt der Nederlandsche maatschappij, xl een Inzending maken, waarbij gewezen wordt op het werk -van de organisatie, benevens het technische werk van de Nederland sche Heidemaatschappij op fruitteeltgebied. „Denkende" monoknop automatische afstemming automatische toonbalans contrast expansie dne-dioden-schakeling klankver- strooier geperfectionneerde opklapschaal economische lampen van grgote capaciteit uiterlijke en acoustische harmonie Tallooze andere verfijningen, als regelbare selectiviteit, stations- corrector, speciale vergrendeling, ingebouu.de antenne, spannings- carrousel, aansluiting vóór extra luidspreker, veilighei dsconiacl, enz. e Parijs werd door Engeland en Frank rijk de gelegenheid aangegrepen, niet alleen met Italië het anti-piraten-accoord te sluiten, maar tevens de brandende kwestie der vrijwilligers te behandelen. Met het voornoemde accoord had men niet veel moeite. Het is gis teren onderteekend. De bepalingen der drie- landenovereenkomst zijn nog niet bekend ge maakt. Men neemt echter algemeen aan, dat hierbij aan elk der drie vloten, t.w. van Enge land. Frankrijk en Italië, een bepaalde zone wordt toegekend, waarin de betreffende vloot geheel verantwoordelijk zal zijn voor de be scherming van koopvaardijschepen tegen wilde aanvallen. Strijdkrachten van gemengde natio naliteit zullen niet gebruikt worden. Het ac- eoord voorziet In een volledige samenwerking tusschen de verschillende nationale eenheden. Nu kwam de moeilijke kwestie der vrijwilli ger» op het tapijt. PariJj en Londen hebben een nota aan Italië opgesteld, die de basis zal vor men voor een drie-landen-discussie. Zonder den inhoud te kennen heeft Grand! namens zijn re- geering direct allerlei bezwaren ontwikkeld tegen een conferentie van drie. Hij somde weer de oude argumenten op tegen zulk een confe rentie. die ook al (etxj’ergeefs!) in zake Nyon te bende waren gebracht de zaak hoort voor de non-lnterventie-commusie, het toekennen van oorlogsrechten moet voorgaan enzoovoorts. Het zou naïef kunnen heeten^ajjhet niet zoo „ausgerechnet" was. Voor Parijs moet deze houding van Rome zijn luursch te worden. Vooral dat zich wederom beroepen op de doodgeloopen non-lnterventle- commlssle werkt uiterst prikkelend. Het is hee^ goed mogelijk, dat er niets komt van deze con ferentie tengevolge van het Italiaansche stand punt. Maar thans zullen Parijs en Londen niet lijdelijk blijven toezien. Zjj kunnen Mussolini iets heel onaangenaams aandoen, dat hem waar schijnlijk (evenals na Nyon) dwingen zal bij te draaien. Men heeft namelijk nog altijd het dreigement achter de hand van openstelling der Fransch-Spaansche grenzen ten gunste van Valencia. Dit is de doos met het bekende dui veltje er In. Deze doos, zoo schreef een Neder landsch blad dezer dagen niet onaardig, neemt Delbos overal mee. De Fransche pers mag er over schrijven zooveel zij maar wil, doch hij self zorgt wel. dat de knip er niet van af kan Delbos zit er op met zijn volle gewicht. Frank rijk» laatste kruit zit er in en dat wil hij droog houden. Maar als Italië retenent blijft, dan gaat de knip er af. Er zijn op dit punt reeds onder handelingen aan den gang met Engeland en Valencia. De zeer bevoegde diplomatieke cor respondent van de Dally Telegraph schrijft na melijk. dat de gisteren In Genève aangenomen resolutie ten aanzien van Spanje een goeden ruggesteun vormen kan voor de stappen welke Engeland en Frankrijk voornemens zijn gemeen schappelijk bij Italië te ondernemen. Frankrijk heeft aan de regeerlng van Valencia verzekerd dat Indien de vrijwilligers niet worden terug- i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19