We luisteren naar STARK’s II X I tand pasta VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 Mond- en klauwzeer 1 neemt toe van Al zenuwachtig genoeg X Poging tot moord O. L. DE FOKKER T 5 Militaire belangstelling SAG BE1M ABSCHIED... BOEK EN BLAD h Zaterdag 2 October Vorderingen van het project t Vliegkracht verloting 1' Clearingkoersen Sluwe dief ontmaskerd H.M. de Koningin dankt de Eerste Kamer In drie gemeenten stijging 38 tot 94 gevallen Vaststelling van prijzen voor Duitschland Op welke wijze hij vellen leder wist te bemachtigen NATIONALE COMMISSIE TEGEN ALCOHOLISME STAND DER ANSJOVIS- MARKT ONJUISTE TOEPASSING AFBET ALINGSSYSTEEM OUDE MAN OVERREDEN EN GEDOOD NA ZEVEN GLAZEN BIER ACHTER HET STUUR LOONSVERHOOGING GEVRAAGD HET NIEUWE HAAGSCHE RAADHUIS WOONHUIS MET SCHUUR UITGEBRAND niet vwrt De doodelijke aanrijding te Meerlo voor de rechtbank Uitgifte eener 3*/2 Pct- obligatieleening AAN DE OUD^és VAN ONZE DIENSTPLICHTIGEN De gevaren aan de Belgische grens besproken M.’.V .7^ Luchtverkeer bij slecht zicht Ambtenaar voor de regeling- benoemd Voor het adres van antwoord op de Troonrede Landbouwersknecht heeft niet het minste berouw over zijn daad Vrouw benadeelt winkelier voor 3000 8 DURFDE ZICH VAN PIJN IN BED NIET TE BEWEGEN Spit nu absoluut verdwenen VROUWE GASTHUIS TÉ AMSTERDAM b, Rechtbank uitspraak gewend. enkele worden gedaan. door De 4 M.. 41 0 35 I 't mits onder degelijke verkrijgen zooals de DE HELDERZIENDE. ....„Als ik nu maar wist, wie mijn brandkast geplunderd heeft 10 30 Internationale Gramotoomnu- (VARA-ultzrn- 10.20 Ter nadere toelichting van deze verklaring het volgende 1. Het vertrek met bewegingsvrijheid heeft II. 8.00 De Stichting Het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam geeft een 314 pCt. Obllgatle- .leening, eerste tranche, groot 200 000 nomina» i uit tn stukken van 1000, 500 en 100, mot coupons per 1 Mei en 1 November, deel uit makende van een leening groot 600.000 nomi naal. Houders van 200.000 nominaal 414 pCt. obli gation, leening 1931, ten laste van bovenge noemde Stichting, welke aflosbaar gesteld zijn per 1 Januari 1938. hebben recht van voorkeur bij de uitgifte van deze 314 pCt. obllgatieleenine mits dit voorkeursrecht ulterlijk 8 October 1937 des namiddags 4 uur, uitgeoefend wordt. Bij con versie wordt aan inschrijvers behalve een nieuwe 3’4 pCt. obligatie van 1000, 500 of 100 no minaal, respectievelijk een bedrag van 18.83 9.41, 1.88 In contanten vergoed. De Inschrijving is van heden af opengesteld tot den koers van 99% pCt. te Amsterdam, Haar lem en Beverwijk ten kantore van De Spaarne- bank NV. i 4 1 i i 4 1 4 4 4 4 4 1 4 4 4 4 4 n u 4 1 fcJijiJnliJ.ittMufcil.’diiliiiiJiil tltX'iMiiL4a4!jiitdij!d4*4ii!tj?4>.feJ>ibit4i!ilb4jilL4144j!1L4e4j4!L44i.4ibtfeX4i!t44fe!liili!b*d!ib* In de cacao-, chocolade- en suiker bewerkingtbedrijven blijft ’t eenvoudige meisje en aan haar geliefde 1 ir» TCnnnnhoaon Honlran TAxierxx rrxmov, H/vot onvn In de omgeving van Lunteren begint het mond- en klauwzeer thans een ernstigen om vang aan te nemen. Niet alleen is het aantal gevallen schrikbarend gestegen maar ook zijn reeds 3 dieren aan de gevreesde ziekte gestor ven. 4 4 4 4 4 4 toezeggingen doen, maar gezien den bouwduur van moderne raadhuizen elders, achtte hij nog geen achterstand aanwezig. Met de prijsvraag meegeaekend is men eind 1937 nu 3% Jaar met de voorbereiding bezig. In het huidige stadium kan niet in een sneller tempo gevorderd wor den. rechterzijde van den weg gerangeerd en terzijde van den weg In het gras gelegd De officier van Justitie wees op het schande lijke van deze daad en de uitdagende houding van den verdachte. Hij eischte negen maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Op 12 October zal de doen. Het nieuwe lucht wapen voor het Nederland- sche leger, de twee-motorige Luchtkruiser Fok ker T 5. van welk type, zooals bekend, een serie van zestien vliegtuigen bjj Fokker in aan-’ bouw is, wordt met belangstelling door de Le- gcrautoriteiten tegemoet gezien, getuige liet feit, dat reeds verschillende opper- en hoofdofficie ren het eerste toestel van deze serie hebben be zichtigd. Ook de commandant-veldleger, luite- nant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, vergezeld van den chef staf veldleger, kolonel J. J. van Santen, (vroeger commandant der Luchtvaart af deeling Soesterberg en zelf een bekwaam vlieger), hebben van hun hooge be langstelling voor de T 5 doen blijken en brach ten een bezoek aan de Fokkerloods te Schiphol, waar zij alle bijzonderheden van de T 5 grondig bestudeerden. Onze tijd is een haastige tijd. Ieder een heeft haast. Reeds bij het voor laatste station gaan de reizigers in om met hun De een derhalve van het grootste gewicht, dat ---.„.i ervan overtuigen, dat mocht geven zullen stappen bij de autoriteiten 301 Gramofoonmuzlek VARA-Tooneel en Ondanks de vele teekenmethoden die er be staan voor de lagere school, komen er steeds maar meer bij! Het wordt er dan ook niet ge makkelijker op Iets nieuws te bedenken, eenvoudige methode van J. Meijer en W. Porte bestaat uit zes kleine boekjes. monument ANP. 10.40 10651200 In de dezer dagen te Utrecht gehouden ver gadering van de Nationale Commissie tegen al coholisme zijn uitvoerige besprekingen gevoerd over de gevaren, die voor Nederlandsche jongelui dreigen door het sterk toegenomen grensverkeer met België, waar door den lageren prijs veel alcoholica worden gebruikt, met alle gevolgen van dien Men zal zich In verbinding stellen met het Belgische Nationale Comltett tegen het alcoho- lisme. De gevaren van de verlating van het sluitings uur bij gelegenheid van nationale en andere feestdagen werden eveneens besproken Indien een In te stellen onderzoek daartoe aanleiding Hlt.VERSl'M ding) VA RA-or keet (gr.pl. orgel. 12.00—1.45 Oramofoonmuzlek2 00 Causerie over luchtbescherming. 2.15 Oramofoonmuzlek 3 15 Damcursus. 3.30 VA RA-Orkest 4.30 Bsperanto-ultzending. 4 50 Oramofoonmuzlek 5 40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wiele waal”. 700 „Filmland”. 8 00 Herhaling 8O6-berIchten 8 03 Berichten ANP. VA RA-Varia 8 15 VARA-Orkest 8 45 Radio- tooneel. 9 00 .Fantasia”. 9 25 Toespraak. Noviteiten-orkest m. m. v. Dubbel - Zeven. 10 00 Berichten ANP. 10.05 „Va derdag”. 10.30 Orgelspel. 10 45 C. Steyn's Accordeonorkest. 11.15 ..Muslca”. 11.45 12.00 Oramofoonmuzlek. DROITWTCH l.WO M. 1120 Oramofoon muzlek. 12.05 BBC-Northern-orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl). 120 Commodore Grand Orkest 2.2o Gramofoonmuziek. 3.00 BBC-8chotach orkest. 4.10 Sportre portage. 4 50 Victor Olof’s Sextet. 5.20 Een Amsterdamsche huisvrouw, moeder van vijf kinderen, heeft kans gezien een afbetallngsmagazljn op groote schaal te be- nadeelen. Zij wendde zich geruhnen tyd ge leden tot deze firma met de mededeellng, dat zij relaties had. die kachels, stofzuigers en andere goederen op afbetaling wenschten te ontvangen. De vrouw nam de blanco contracten mede, vulde deze in en plaatste er valsche handteekenlngen onder. Zoo is zij er in geslaagd resp. 83 kachels en stof zuigers onder haar beheer te krijgen. ZIJ verkocht de goederen direct op de markt. Natuurlijk was zjj genoodzaakt de wekeiyk- sche afbetalingen op al deze contracten te verrichten. Zoo lang mogelijk hield zij vol, om deze merkwaardige administratie aan nemelijk te maken, door het eene gat met het andere te stoppen. Tenslotte liep zij echter vast; de opbrengst van de goederen was niet zoo bijzonder hoog en zij kon de vele afbetalingen niet langer doen. Na on derzoek door den eigenaar van het afbe- talingsmagazijn werd de politie in het geval gemengd. De vrouw bekende direct; haar man was van de geschiedenis onkundig ge weest. meester reed, zag den auto In dolle vaart nade len. Plotseling hoorde hij 'n doffen slag en was ’t roode achterlichtje van het rijwiel voor hem van den weg verdwenen. De auto stopte toen. De burgemeester had behoorlijk rechts van den weg gereden en de auto links. Voordat hij de plaats van het ongeval genaderd was had ver dachte den auto van de linkerzijde naar de zich Woensdagavond omstreeks tien uur is de 76- jarige P. Groen, wonende te Harderwijk, die aldaar uit een zijweg kwamen den rijksweg AmersfoortZwolle, een voorrangsweg, opging, onder een truck met trailer geraakt. Met ern stige verwondingen werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Ermelo overgebracht waar hij. kort na aankomst, overleed. Met ingang van 1 October is by Koninklijk besluit benoemd tot inspecteur bij den Lucht vaartdienst, voorlooplg in tydelijken dienst, ter standplaats Haarlemmermeer (Schiphol), dc heer A. P. Dekker, vóór dien datum werkzaam als havenmeester van het luchtvaartterrein Eelde. De heer Dekker zal zijn normale werk zaamheid uitoefenen in den verkeerstoren op het luchtvaartterrein Schiphol, in de onmld- dellijke nabijheid van de radio-inrichtingen. door middel waarvan verbinding wordt onder houden met de vliegtuigen in de lucht en hun positie of richting met behulp van radiopeilln- gen wordt vastgesteld. RADIO PARIS. 1648 M. 8 20 Gramofoon muzlek. 13.30 Ellls-orkest en zang. 3.05 Zang 3 30 Gramofoonmuzlek 3 35 Zang 4.30 Planovoordracbt. 7.80 Gramofoon muzlek. 735 Zang. 8.00 Gramofoonmu zlek 8 05 Planovoordracht. 8 So Omroep orkest. 10 50 Gramofoonmuzlek. 1120 1.30 Dansmuziek. Het zal in het bijzonder zijn taak zijn, met toepassing van alle hem door den radiodienst, den meteorologlschen dienst en de havendien sten der luchtvaartterreinen beschikbaar ge stelde gegevens, het verkeer te regelen van die verkeersvliegtuigen, welke, onder omstandighe den van slecht zicht, gevaar voor botsing met andere vliegtuigen zouden hebben te duchten. Men verzocht gende Begin October komen weer nieuwe recruten onder de wapenen. Het is niet te ontkennen, dat aan het militaire leven voor onze jonge menschen afzonderlijke moeilijkheden én ge varen onafscheidelijk verbonden zijn. Die moei lijkheden en gevaren worden zooveel mogelijk ondervangen door het houden van maandeljjk- sche conferenties en godsdienstoefeningen, door geestelijke opwekkingen, maar vooral ook door dat in alle garnizoensplaatsen een katholieke milltalren-vereeniging in stand wordt gehouden, welke vereeniglng een tweede tehuis vormt voor onze jongens, waar zjj hun.vrije uren gezellig en zonder gevaar kunnen doorbrengen. - Het is derhalve van het grootste gewicht, dat maanden gevangenisstraf en thans diende deze I katholieke ouders zich ervan overtuigen dat zaak in hooger beroep voor het Amsterdamse! hun lld wordt van de R K Mpnau-en. vereeniglng en dat hjj deze vereeniglng ook ge- Een dér eerste dagen na de opkomst van hun zoon krijgen de ouders een verklaring toege zonden, die er ongeveer als volgt uitziet: 484 M.: 13.20 Gramofoonmuzlek 12 50 Salonorkesl. 1.30 Oramofoonmuzlek. 2 30 Voor <4e vrouw 3 20 Stafmuzlek l»te Re giment Grenadiers en reportage 4 50 Mu zikale causerie (met gr.pl 5 38 Kamer muziek. 6.35 Accordeonmuzlek. 6.50 Ca baret. 7 35 Gramofoonmuzlek 820 Om- roepstTnrhonle-orkeat. Omroeporkest en koren 10 50 Omroepdansorkest. 11 20 13 30 Gramofoonmuzlek. X „Voetstappen op de trap" door Willy i Corsari; uitg. H. P. Leopold’s V. M. T N. V. te ’s^ravenhage. De productieve en veelzijdige schrijfster Willy I Luchtvaart Fonds, ter T Corsari zet met dit boek haar reeks detective- f #000, is gevallen op lot nr. 49066. X romans voort, maar een erg gelukkige voorzet- T ting Is het niet geworden. De bekende „ln- T specteur Lund” geeft ook in dit boek weer X krasse staaltjes van zijn speurderstalent, maar T hij is daarmee lang niet zoo overtuigend als de X schrijfster hem bedoeld heeft. Er zit wei eenige 4- spanning in dit verhaal, maar verder ook heel X wat. dat niet vlot en boeiend is geschetst. Voi- ■r wassenen kunnen er zonder beswaar eenig tijd je verdrijf aan beleven. 4 in* Kopenhagen denken. Deze roman doet aan een film denken, boeiend tot het ..happy end” door de levendige schildering en zinsbouw. (Volw). In de gemeente Ede zijn thans niet minder dan 62 veestapels aangetast, welk aantal vorige week nog slechts 30 bedroeg. In zeven dagen dus een verdubbeling, terwijl bovendien drie dieren aan het mond- en klauw zeer zijn gestorven. Telde de gemeente Renswoude een week ge leden nog maar twee gevallen, vandaag be droeg dit aantal reeds zes In de gemeente Barneveld is de toename in dezelfde periode nog grooter. Daar werden in de afgeloopen 7 dagen 20 nieuwe gevallen aangegeven, waar mede het aantal besmette veestapels Is geste gen tot 26. De drie gemeenten vertoonen in één week dus een stij^ng van 38 tot 94. Voor de Rechtbank te Roermond is de doode- lijke aanrijding behandeld, welke in den avond van den 16den Mei is gebeurd op den Ttenray- schen dijk onder de gemeente Meerlo. Het slachtoffer van deze aanrijding burgemeester P L A. van den Bergh van Meerlo werd op slag gedood. Verdachte de 21-jarige chauffeur M. N. J. G. uit Venray, had op den bewusten avond met een troepje vrienden in dolle vaart over ge noemden weg gereden. Hij maakte voor de Rechtbank een zeer onverschilligen indruk HO zeide zoo. wat van niets te weten, had ook geen fletser op den weg gezien. Wel had hjj iets ge dronken. maar hU vond het kwantum niet zoo overdreven Dien dag had hij zeven glazen biet en enkele borrels genoten. Vlak voor de bot sing trok een van zjjn passagiers hem aan de haren, toen had hjj een schok gevoeld en den wagen tot stilstand gebracht Vastgesteld werd, dat de chauffeur links van den weg gereden had, en direct na het ongeval den wagen naar rechts had gechauffeerd. Op de vraag waarom hy dat gedaan had. bleef hy het antwoord lachend schuldig. Op aandrang van den president wist hy ten slotte niets anders te antwoorden dan: ik weet het niet. Uit het verder onderzoek was gebleken dat de burgemeester op slag dood moet zijn geweest en dat zijn rywiel voorzien was van een uit stekend brandende lantaarn. Getuige Jennto kens, die op eenigen afstand achter den burge- Koersen voor stortingen op 1 October 1937 to gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72.60, Lires 6.61, Peseta’s 12. den doorloop staan om met koffers den weg te versperren, menschen loopen op een 'perron binnenkomenden trein hard achterna vóór hij nog stilstaat, alsof het haas tige gevaarte hen niet zal meenemen. Een stille toeschouwer kan vaak con- stateeren hoeveel energie noodeloos verprutst wordt door velerlei haastig gedoe. ..Het leven is al zenuwachtig genoeghaast u maar niet." zet een stationskruter tot een reiziger die niet gauw genoeg z’n Hollandsche dubbeltjes kon vinden na een but- tenlandsche reis. Die kruier was een filosoof. We maken ons te zenuwach tig en verspillen nutteloos veel levcns- energie, welke beter en 'succesvoller zou kunnen aangewend worden. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is een hevige brand uitgebroken in het woonhuis van den heer H. v. d. S. te Grave. Het vuur woedde zóó fel, dat het perceel spoedig in lich ter laaie stond. Door den vonkenregen werd ook een achter gelegen schuur van v. d. S. aange tast. De brandweer kon weinig tegen de vuurzee uitrichten en moest zich bepalen tot het nat houden der nabygelegen woningen, welke ern stig gevaar liepen by den brand betrokken te worden. De woning met schuur van v. d. S. is een prooi der vlammen geworden. Ook het meu bilair werd door het vuur verteerd. De schade wordt slechts gedeelteiyk verzekering gedekt. Tegen verwachting in, is het extra-betalings contingent voor ansjovis (1930er en oudere) voor het derde kwartaal 1937 niet geheel en al uit geput geworden, ofschoon volgens ontvangen officieuze mededeelingen in de laatste helft van deze maand terecht verwacht werd, dat het we) geheel zou worden benut. Er schynt een betrekkelyk kleine hoeveelheid te weinig te zyn uitgevoerd! Het extra-beta- llngscontingent voor de oudere jaargangen b komen te vervallen. Alhoewel in een voorgaande exporteursverga- derlng besloten werd, de minimum-exportpry zen te herzien, resp. te verhoogen, meldt men thans, dat in afwyking van het aldaar genomen besluit, de voorzitter van de commissie uit de Ansjovisexporteurs, aan belanghebbende expor teurs één dezer dagen onder meer het volgende heeft medegedeeld: „In overleg met eenige van de grootste ex porteurs geef ik u thans In overweging in af wyking van vroeger genomen besluiten, voor bet volgende kwartaal de volgende minimum prijzen te factureeren. Ik mag u wel dringend verzoeken in geen geval beneden deze pryzen te gaan, die bovendien by na alle door Beriyn reeds zijn goedgekeurd. Alleen voor de jaar gangen 1932, 1933, 1935 en 1936 Is er een zéér geringe verhoogmg ingevoerd, die wy tegenover Beriyn heel goed kunnen motiveeren omdat deze jaargangen toch zeker niets minder waard zyn dan de 1934er, waarvoor deze prys door Beriyn reeds goedgekeurd was. WÜ hebben thans ook pryzen vastgesteld voor de blikken en kunnen u berichten dat deze pryzen ook door Beriyn reeds zyn goedgekeurd, zoodat u daar in geen geval beneden behoeft te gaan. De voor het volgende kwartaal nu definitief vastgestelde pryzen zyn dus: 1930er en oudere jaargangen f 17 per anker. 1931er f 21 per anker. 1932 t.m. 1936er f 25 per anker. v Voor de grootere ansjovis is geen lagere prys vastgesteld. Men is over het algemeen van opinie dat deze zeker even veel waard is.” Ambrose en zjjn Band. 6.30 Berichten 6.40 BBC-Orkest. 7.15 Orgelspel 7.50 ABC-Cabaret. 8 30 BBC-Symphonle-ork. m. m. v. solisten. 10 00 Berichten. 10.20 Declamatie 10 45 BBC-The» ter-orkeet en solist. 11.35 Jack Harris en zyn Band. 1160 Berichten. 13.0013.20 Vervolg dansmuziek. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de 18-jarige landbouwersknecht A. H. van G. wonende te Heeze, thans gedeti neerd die zich te verantwoorden had wegens poging tot moord. 22 April 1.1. zat te Heeze het zevenjarig jon getje L. Dortmans achter de kippen van zyn buurman. De landbouwersknecht Van G. maak te zich kwaad en greep het jongetje vast. Hy bond hem met een touw de handen vast en duwde hem vervolgens een prop in den mond. Daarna sloeg hy hem met een klomp op het hoofd en bracht hem vervolgens by een sloot, welke vol water stond. Hij maakte daarna de touwen los en duwde het jongetje In het water. Toen het uit de sloot wilde krulpen, gaf Van G. het met zyn klomp nogmaals een slag op het hoofd. Daarna is de landbouwersknecht ge woon aan het werk gegaan. Het jongetje werd gevonden door een vrouw, die het naar huls bracht. Gedurende drie weken heeft het kind In levensgevaar verkeerd. Verdachte bekende zjjn misdaad, doch bleef onbewogen; hy trok zich van het gebeurde niet veel aan. Als getutge-deskundige werd gehoord dr. Pe- non uit Rotterdam, die verdachte aan een spy- chlatrisch onderzoek had onderworpen. HU verklaarde hem verminderd toerekenbaar en zeide, dat zUn geestesgesteldheid op de mis daad was gericht. Gevoel van berouw over het geen hy misdreef, ontbreekt by hem totaal. De Officier van Justitie requireerde tegen den knecht vier jaar gevangenisstraf met ter be schikking stellen van de regeering. Verdachte zelf vroeg een voorwaardeiyke straf op te leg gen. De voorzitter der Eerste Kamer heeft den volgenden brief ontvangen van den directeur van het kabinet der Koningin naar aanleiding van het adres van antwoord van de Eerste Ka mer ter beantwoording van de Troonrede. Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer u Hocisedelgestrenge te verzoeken de betuiging van Harer Majesteits dank te willen overbrengen aan de Eerste Ka mer der Staten-Generaal voor haar adres van antwoord op de Troonrede, Harer Majesteit aangeboden by uw schryven van den 24sten September 1937. Hare Majestelt'iheeft my opgedragen, om aan de Eerste Kamer tevens te kennen te geven, dat Hare Majesteit met erkentelykheid de in stemming vernam met Harer Majesteits bede, dat Gods zegen op den arbeid van Regeering en Staten-Generaal moge rusten. De families v. d. K. en G„ die in het West- einde te 's Gravenhage naast elkaar woonden, konden het reeds sinds langen tyd niet best met elkaar vinden. Altyd heerschte er haat en nyd. steeds was er oorlog en vooral de twee vrouwen konden elkaar niet luchten of zien. Wgt daarvan de oorzaak was en wier schuld het was, irioge in het midden worden gelaten. Om het niet tot een uitbarsting te laten komen en ook omdat haar dag reeds bedorven was, wan neer zy haar buurvrouw alleen maar zag. be sloot mevrouw G. te gaan verhuizen. Haar man vond het goed, de familie pakte haar boeltje by elkaar en ging elders in de residentie wonen. De rust In belde families scheen te zyn terug gekeerd. Maar schUn bedriegt. Zoo ook in dit geval, yant mevr. v. d. K. was haar buurvrouw niet vergeten. Haar woede duurde onvermin derd voort en hoe onverstandig het ook was zy zon op wraak Die gelegenheid kreeg zij Woensdagmiddag, toen de belde vrouwen, ver gezeld van haar echtelieden, liepen te wandelen en elkaar helaas ontmoetten. Nauwelyks had mevr. v. d. K. haar vroegere buurvrouw opge merkt, of de reactie was geiyk die van een stier by het zien van een rooden lap. Vlug haalde zij een zakje met witte peper uit haar tasch en slingerde den inhoud in het gezicht van mevr. G. Deze moest zich onder behandeling stellen van een dokter, want het bytende goedje was haar in oogen, neus en mond gedrongen. Na tuurlijk werd de jwlitle er van in kennis ge steld. die tegen mevr. v. d. K. proces-verbaal opmaakte wegens poging tot zwue mishande ling. Een vlotte roman uit het Kopenhaagsche leven en uit het Deensch vertaald door mevr. P. M. Boer den Hoed. „Gudrun” is 'n Deensch meisjestype uit den middenstand, eenvoudig en spontaan van karakter, dat door allerlei om standigheden buiten haar wil uit het kantoor leven wordt gehaald en per vliegtuig naar een 4 i vreemd land gebracht, daar heel wat beleeft, zelfs een ryk huweiyksaanzoek krygt, maar zy Trekklngsiysten zyn verkrUgbaar by het se cretariaat der yiiegkracht-verloting. Stations plein 7, Den Haag. waarin voor beelden van kinderteekenlngen en waarnaast een open ruimte voor de eigen te maken tee- kening, want deze voorbeelden zijn meer be doeld als een opwekking en aansporing om ook eens Iets dergelyks te maken, geheel naar eigen fantasie. OngetwUfeld zal men, leiding, wel resultaten samenstellers beoogen. Architect J. Luthmann. aan wien het Ge meentebestuur van *s Gravenhage het ontwer pen der plannen voor den bouw van het nieuwe Raadhuis heeft opgedragen, heeft dezer dagen de pers tngelicht over de vorderingen van het project, dat in laatste instantie aan den Raao zal worden voorgelegd. Spr. wees er op. hoe geleidelyk, na veel pas sen en meten een complex van vergaderzalen. 4 feest- en trouwzalen, kantoren, archieven, vluchtkelders. laboratoria, teekenzalen, kortom alles, wat bij elkaar een modem stadhuis uit maakt, zooals een groote gemeente dat noodlg heeft, tot een samenhangend organisme is ge groeid. By de studie van de gevels is de architect uitgegaan van acht verschillende standpunten 4 i die men om het gebouw kan innemen en waar 1 het bouwwerk, of een gedeelte daarvan, telkens een ander aspect vertoont. 4 4 Betreffende den duur van verdere voorberei- De hoofdbesturen van de Algemeene. Roomsch-Katholieke en Chnsteiyke bonden van arbeiders in de cacao-, chocolade- en sul- kerbewerkingsbedryven hebben zich per circu laire tot alle cacao-, chocolade- en sulkerwerk- fabrikanten gewend, waarin zy het verzoek doen, alle bestaande loonen met tien procent te verhoogen. Behoudens enkele uitzonderingen, waarby eenig herstel plaats vond, hebben volgens de meening van de hoofdbesturen de loonen van de arbeiders in de cacao-, chocolade- er. suikerbewerkingsbedrUven sedert 1922 de eene verlaging na de andere ondergaan, zoo zelfs, dat hun loonen thans bij vele andere groepen var. arbeiders ten achter staan. Als argument wordt voorts aangevoerd, dal de kosten van het levensonderhoud sedert Sep tember 1936 niet onbelangrijk gestegen zyn. De hoofdbesturen wUzen er ten slotte op. dat de arbeiders tydens de crisis gelaten berust hebben In de veel te lage loonen, dat het hun echter niet ontgaan is, dat 1936 uit een oog punt van productie een recordjaar kan genoemd worden, dat de productie van het tot dusver verstreken jaar by die van 1936 niet ten achter staat en dat de daling van de cacaoprijzen ook een beter perspectief geeft. Verzocht wordt derhalve, de loonsverhooging op Maandag 18 October te laten ingaan en in elk geval voor 15 October as. antwoord te zen den. t.w. aan het adres van de samenwerkende bonden, Herman HeUermansweg 20 te Amster dam. Tegelyk met het verzenden dezer circulaire hetiben de hoofdbesturen een bespreking aan gevraagd met de organisaties van de cacao- chocolade- en suikerwerkfabrlkanten over de wenschelijkheld om. door middel van een col lectief contract, ordening te verkrygen in de ulteenloopende toestanden op het gebied dei arbeidsvoorwaarden. KEI LEN, 456 M. 8.50 Omroepklelnork. 12.20 Omroepklelnorkest. 235 Gramo foonmuzlek. 4 20 Gevarieerd programma. 6 25 Gramoloonmuzlek 7.35 Rykszen- dlng: Oogstdankfceet. 8.20 Militair ork. 9.20 Hinden burg-herdenking 10 501.30 Otto Kermbach’e daneorkest en B. J. Flerke» kwintet. De hoofdprys van de Vllegkracht-verloting, welke is georganiseerd door de Kon. Ned. Ver eeniglng voor Luchtvaart, ten bate van bet Na- Fonds, ter waarde van De politierechter veroordeelde haar wegens het voortgezet misdryf van oplichting tot twee DEITSCHLANDSENIIER. 1371 M. 8 20 Militair concert. #20 Berichten. 9.35 Ge varieerd programma. 10.20 Berichten. 10 50 K. Rlstenpart’a Kamerorkest 11.06 Weerbericht. 11.30—1.15 O Kermbacb’s orkest en H. J. Flerke's kwintet. „Ik had een hevigen aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag. was ik gedwongen in de zelfde houding te biyven liggen ik kon m(| niet bewegen van de pUn, en ik wist niet meer wat ik Irtegen moest doen. Men raadde my aan Kruschwi Salts te gebruiken en Ik ben blij dat ik het deed. Na één flacbn te hebben gebruikt, kan ik tot mUn vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwenen is” G. A. V. De kleine dageiyksche dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zy Uw inwendige organen op natuuriyke wyze aanspoort tot geregelde werking, waardoor Uw lichaam vry biyft van alle schadeiyke stoffen. RheumatLsche pUnen, hoofdpUnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich Jong, fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten 0.40, f 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown|ree Handels My.. A'dam, voorkomt. BRI KSEL. 33Ï en 484 M. 3*;3 M.: 13.30 Gramoloonmuzlek13.50 Omroepdansor- kest 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramoloon- muzlek 2.20 Kamermuziek. 3 20 Gramo foonmuzlek. 4 05 Kamermuziek 530 Gramoloonmuzlek. 5 50 Trio Ebbeke. *1 05 Gramofoonmuzlek. 730 Zang. 830 ,Jx>- bengrln", opera. 11351230 Omroep- daiuorkest. Gerechtshof. |i- Als eenige getuige had het O M den eigenaar trouw bezoekt, van het afbetalingsmagazyn gedagvaard. Pres, tot den ei^fenaar van het afbetalingc- magazyn: „*t Is van u ook lichtvaardig. Er wordt vaak geschreven, dat afbetalingsmaga- zynen menschen goederen trachten aan te pra ten. maar u deed er hard aan mee. U moet een beetje voorzichtiger zUn, op deze, wyze werkt u de misdaad in de hand. De vrouw stond im- ,.DE SPREKENDE LIJN" J. Meijer en IV. Porte. Uitg. W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam. 16 en 10 00 Gramofoonmuzlek. 1130 Godsdienstig halfuur. 12.00 richten. 13.15 L loon muziek. 2.00 Vervolg concert. Gramofoonmuzlek. ziek. 5.45 L- --- Gramofoonmuzlek. 8.30 Journalistiek weekoverzicht. 6 45 Gramofoonmuzlek. 7.00 Berichten. 7.15 „De ontwikkeling der christelijke bouwstijlen”, causerie. 7.35 Actueele aetherflltsen. 7.55 ..Onze »j Es pera ntocursus". causerie en gramofoon- muz'.ek. 8 00 Berichten ANP. Mededee lingen. 8 15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO-Melod. en de KRO-Boys m m. v. solisten en gramo- foonmuz (In de pauze: Interview: „Een Katholiek monument verryst"). Berichten sport revue. Woensdagavond heeft de politie te Zandvoort een goede vangst gedaan waardoor een geraffi neerde dief en heler aan de justitie konden worden overgeleverd. Het geval betrof een Amsterdamschen hande laar In leder die reeds eenige jaren zaken deed met den schoenmaker M. te Zandvoort en dezen eenmaal per week met zyn auto bezocht. De auto werd dan In een zystraat geparkeerd, ter wijl de handelaar In M.’s huiskamer zat. Re gelmatig werden een of meer vellen teder om gezet. die dan terstond daarna doer den han delaar uit zyn auto naar M.’s huis werden ge dragen. De laatste weken echter kocht M geen leder meer. De handelaar ontdekte vrUwel tege- iykertyd raadselachtige tekorten in zUn voor raad. Toen hij de vorige week opnieuw deze onder vinding opdeed en er zeker van was, dat de vellen tydens zyn oponthoud by M., dus te Zandvoort. uit den auto waren ontvreemd, stel de hij de politie daarvan in kennis. Woensdagavond bezocht de handelaar weder om zUn cliënt te Zandvoort. Dezen keer had de politie zich in de omgeving van den auto ver dekt opgesteld. Het resultaat was, dat reeds vry spoedig werd geconstateerd, dat een man eenige vellen leder uit den auto wegnam en daarmede M.’s woning binnenging. Door snel IngrUpen kwam vast te staan, dat de vellen door K„ een knecht van Mwaren ontvreemd en reeds in de keuken, grenzende aan de huiskamer, waarin de koopman met M. een kop koffie dronk, in kleinere stukken waren gesneden. Een onderzoek in de woning bracht een groote party aldus gestolen leder aan het licht, waarvan een gedeelte reeds door M. was ver werkt. M. en K. werden aangehouden en zün respec- tieveiyk wegens heling en diefstal ingesloten, zy bekenden .zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt. (vader) (voogd) Ondergeteekende, (moeder) van den minder- mers absoluut niet als kapitaalkrachtig bekend. I jarigen dienstplichtige verklaart Het gezin trok n.b. steun.” er in toe te stemmen, dat aan genoemden dienst- Het verweer van getuige is zwak; hy had ver- pllchtlge bewegingsvrijheid op Zon- en Feest- trouwen in de vrouw. Thans zal dat vertrouwen dagen wordt verleend, alsmede avondpermissie, wel verdwenen zUn, want hU is inaMtaal voor f3000 benadeeld. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg zeide, dat men wel kan zeggen, dat de winkelier on- verantwoordeiyk en lichtvaardig gehandeld I plaats op den dag. welke aan 'een Zon- of Feèst- heeft door de goederen af te geven aan deze dag voorafgaat. De terugkeer is als regel op den vrouw, maar dat men toch niet uit het oog Zondagavond of op den avond van den Feest- moet verliezen, dat verdachte een reeks van I dag. misdryven heeft gepleegd. Een voorwaardelyke Aan minderjarigen wordt slechte bewegings- straf kan hier niet worden opgelegd, wel ech- vrijheid verleend, nadat de ouders of voogden ter in combinatie met een onvoorwaardeiyke der betrokken militairen verklaard hebben, daar- straf. mede voor een bepaald geval ot by voortduring Spr. vorderde vier maanden gevangenisstraf, I in te stemmen. waarvan twee maanden voorwaardeiyk met een Er is derhalve niets op tegen, wanneer de proeftijd van drie jaar. ouders hun zoon bewegingsvrijheid toestaan voor De verdediger, mr dr. Benno J Stokvis, drong een bepaald geval, byv om zich naar het ouder- er op aan een voorwaardelyke straf op te leg- lyk huis te begeven of naar een ander nauw- gen. De vrouw zal dan tevens in de gelegen- I keurig aangegeven adres. held zyn den winkelier schadeloos te stellen. Arrest 13 October 2- geheel Iets anders. Dit 'is een vergunning, die aan de dienstplichtigen verleend wordt om 's avonds na den diensttyd niet tot 22 uur maar tot 24 uur buiten de kazerne te mogen verblyven. De ouders mogen, alvorens deze verklaring te onderteekenen. zich wel eens goed af vragen ot het wel in-het belang van hun zoon Is, dat hij DE VERZORGING VAN ZIEKEN l'savands langer dan tot 10 uur bulten de kazerne IN EIGEN OMGEVING door J. 'ertoeft De gevaren, die de straat in een gar- G. ter Meulen-Kobus. Uitgave v I moeten niet ondersenat worden. Wu willen den W. J. Thieme en Cie., Zutphen. I ouders adviseeren om op deze verklaring te ant woorden .MUn zoon mag alleen avondpermissie Een duideiyk en overzlchtelUk geschreven hebben, als de Directeur der R. K. Militairen werkje. waarin de huisvrouw alles kan vinden. Vereeniglng er om vraagt.” wat zy by het verplegen van zieken thuis moet Geachte ouders, werkt mede met de priesters, weten. In alle gezinnen bestaat de mogeiykheid die gedurende den diensttyd van uw zoon de van ziekte en niet altyd is ziekenhuisverpleglng geesteiyke verzorging over hem uitoefenen, mogeiyk of gewenscht, terwyi in vele gevallen spoort uw zoon aan om lid te worden van de hulp van een verpleegster te kostbaar en el- R. K. Militairen-Vereeniglng en deze vereeni- geniyk overbodig is. Want de huisvrouw die er ging trouw te bezoeken, bindt uw zoon op het van op de hoogte is hoe zy met patiënten, oud hart de mkandelijksche conferenties van den of jong, moet omgaan, zal, vooral in minder I Aalmoezenier by te wonen en maandeiyks deel ernstige gevallen, het best zonder hulp te nemen aan de algemeene H. Communie. Wan- van bulten willen en kunnen stellen. Voor neer u dit doet, dan. maar ook dan alleen, kunt deze nu heeft de schryfster, die over een ja- u gerust zyn; dan. maar ook dan alleen, zijn renlange, practlsche ervaring beschikt, deze alle waarborgen aanwezig, dat uw zoon na zyn handleiding geschreven. diensttyd als een degelyke en godsdienstige I jongeman huiswaarts zal keeren. „GUDRUN"; Johannes V. Jen- ''sen. Uitg. Hollandia Drukkerij, Baarn. ons plaatsing van het vol ding en bouw kan de architect uiteraard geen j 11 4 4 Hli-VERSI’M I. 1875 M. (KRO-ultzendlng) stig halfuur. 12.00 Be- KRO-Orkest en gramo- Voor de jeugd. 2.30 3 00 Klnderuur. 4.00 5.00 Gramofoonmu- De KRO-Nachtegaaltjea. 6 15 6.20 Journalistiek

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6