Het drama te Zeist GEWONNEN HAD M ALS DE N.S.B. Kerkelijk leven Neerlandia-film Internationale inbreker in arrest De chaos in de N.S.B. D. Pont - Jeugdgevangenis Oude strafzaak weer opgerakeld Reis H.H. WIJDINGEN In het bisdom Roermond Boternoteering Dr. Berger leidt Geen audiëntie Steen geworpen naar ir. Mussert* s auto Goede vangat der politie te Maastricht Het Kapittel der Norber tijnen Een machtig wapen van den katholiek Hoog waar dig Heer H. Noots tot generaal gekozen Minister Goseling zal by de opening tegenwoordig zyn Minister Patijn in ons land aangekomen VERBODEN EXPLOITATIE VAN AUTOBUSDIENST? De dader Donderdagmorgen in een -schuur gearresteerd Voorzichtig en solide is het wacht woord der nieuwe maat schappij Dader tot drie maanden en drie weken, gelijk aan voorarrest, veroordeeld Secretaris van Mussert’s Hoogen Raad van Dis cipline bedankt Gemeente-veldwachter en een winkelier te Rolde verdacht van meineed Nerveuze AngMaan jaginge verdwijnen snel en worden voorkomen door Mijnhardt’s Zenirw tabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend Acht jaar gevangenisstraf tegen een chauffeur geëischt Van brandstichting en inbraak verdacht Rozenkransgebed neemt een voor name plaats in zyn leven in inderdaad, het zonder rust werkende hart moet ontzien wor den! Waarvoor de prikkeling door coffeïne, en daardoor storing van de normale functies? Er is Koffie Hag, gegarandeerd coffeïnevrij overeenkomstig de be palingen der Neder landscheWaren- wet. Bovendien worden door het ver maarde Hag-procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hooglandkoffie voor 100% gewaarborgd. Ook de tweede soort, ,,Sanka” ge naamd, is heel goed en kost slechts 44 ets. per pakje. van Nederlandsche divisie mijnenvegers Mededeelingen van mr. VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 consul bood mevrouw Patyn van en De Dr. Berger zal dus de artistieke leiding heb- Dbg. Bovendien gaf de rechtbank bevel tot onmid- delltfke invrijheidstelling van den verdachte. De officieele Deensche boternoteering is vast gesteld op 250 kronen is 1. Zü verklaarden toen echter, dat zij niets wisten van het doodschieten van den hond. De Jachtopziener werd vrijgesproken. Niet zonder ironie merkte dr. Berger op, dat we allen nog veel hebben te leeren, ook de pers, die critiek uitoefent zonder de portée van vele een film te doorzien. In verband hier- telde hjj enkele merkwaardige staaltjes [hartige perscritieken, die niet bepaald scherp Inzicht schenen ontsproten te Volgens binnengekomen berichten Is de di visie Nederlandsche mijnenvegers 29 September van Alexandrië vertrokken. in de et een enkel woord hebben wy reeds melding gemaakt van de voorgenomen oprichting eener nieuwe fihnproducUe- maalschappjj, genaamd Neerlandia. waarvan de artistieke leiding zou berusten by den regisseur van Pygmalion, dr. Ludwig Berger. op een het doek te tooveren. Bergey zal dus zijn stof zoeken in veilige bron. Na Shaw zal Hermann Bahr aan de beurt zijn. Van hem zal een too- neelstuk in een film worden getransponeerd on der den titel „De principes van Meneer". détails in mede verl van lucht aan een zyn. Z Hij zou op 14 Mei, toen Ir. A. A. Mussert, per auto een bezoek bracht aan eenige geest verwanten, bewoners van het Blauwe Zand in Amsterdam-Noord steenen naar diens auto hebben gegooid. Bjj die gelegenheid ontstond een relletje, waarbij lr Mussert gebruik zou hebben gemaakt van een zweepje. De man, die met dit zweepje zou zijn mishandeld, werd geverbaliseerd wegens bedreiging. Tegen ir. Mussert werd we gens mishandeling een aanklacht ingediend. Tegen den man, die een steen heeft gegooid hjj bekende dit feit eischte de Officier van Justitie, mr. B. Kist, zes maanden gevangenis straf. met aftrek van den tjjd in voorarrest doorgebracht (bijna vier maanden). De Amsterdamsche rechtbank wees von nis in de zaak tegen H. J. B„ die wegens openlijke geweldpleging terecht heeft ge staan, en veroordeelde hem tot drie maan den en drie weken met aftrek van het voorarrest van gelijken duur. Met het voornemen nog een nadere beschou wing over deze, fllmplannen ten beste te geven, spreken wjj reeds nu het vertrouwen uit. dat de Neerlandla-FUm onder leiding van Berger. Meyer en de drie samenwerkende groepen, fi nancieel degelijk gefundeerd, goed werk zal doen. De thans afgetreden Nederlandsche ge zant te Brussel, mr. J. A. N Patijn, wiens benoeming tot minister van Buitenlandsche Zaken heden 1 October ingaat, is Don derdag uit Brussel in Den Haag aangeko men. ben in zijn eigen woning te Bloemendaal, door papier onder een bed op zolder aan te steken. De Officier van Justitie zeide, dat verdach- huis. hoe klein ook. waar een geloovig katholiek woont, wordt een intiem heiligdom van Maria. En als de avond valt en de nacht daalt, worden de lichtjes en kaarsen ontstoken en komen dui zenden tot Haar, om in een telkens herhaald ..Weesgegroet" hun dankbare vreugde uit te jubelen, of uit te schreien hun droeven rouw en diepe smart. De Officier van Justitie bjj de Haarlem- «che rechtbank heeft acht jaar gevangenis straf geëischt tegen een 42-Jarigen chauf-* feur uit Bloemendaal, verdacht van inbraak en brandstichting Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Deze oprichting heeft thans haar beslag ge kregen en op een persbijeenkomst hebben de leiders der nieuwe onderneming enkele mede- deelingen verstrekt, waarover alle belangstel lenden in een gezonde Nederlandsche filmpro ductie onverdeeld voldaan kunnen zijn. Allereerst werd het woord gevoerd door den zoo juist benoemden directeur van de Neer- landia-Fllm, den heer B. H. Ochse, tevens di recteur van de filmfabriek Polygoon, welke sa men met Pilmex N.V. en het Clty-concem de nieuwe onderneming samenstelt De drie genoemde groepen hebben rustig en grondig alle mogelijkheden om te komen tot een goede, verantwoorde productie-maatschap- PU, overwogen en zich afgevraagd, of zjj konden voldoen aan den efsch, speelfilms te vervaardigen, welke zoowel den toets der critiek als de ver wachtingen van het publiek kunnen tegemoet komen met de noodige kans op succes. Zjj meen den pas dan tot daden te mogen over gaan, wanneer zjj de artistieke zorgen voor hun pro ductie aan de handen van een alleszins be kwaam regisseur konden toevertrouwen. Die man werd gevonden in den persoon van dr. Ludwig Berger, wiens antecedenten inderdaad meer dan voldoende vertrouwen in zijn vak manschap kunnen waarborgen en wiens Pygma lion met name niet nagelaten heeft zoowel per» als publiek tot geestdrift te brengen. Buisje 75 ct. BU Apothekers en Drogisten Het verbond van oudstrijders en legionnairs in de Ver. Staten hield te New York een gedenkmarsch, waarbij de formatie dezelfde was als bij het vertrek van de strijdkrachten naar Europa in 1917 Toen Woensdagmiddag de agent Boosten zich pér rijwiel in de Hoogstraat te Maastricht be vond. werd zijn aandacht getrokken door een hem naderenden wielrijder, die meer dan gewone aandacht wijdde aan de daar liggende huizen. Naderbij gekomen, meende de agent in dien man iemand te herkennen, die zich te Maastricht had schuldig gemaakt aan verscheidene diefstal len met braak. De man werd staande gehouden en bleek Inderdaad te zijn zekere Sch.. van Luxcmburgsche nationaliteit, die reeds ongeveer 13 jaar in diverse gevangenissen heeft doorge bracht en dan ook kan beschouwd worden als een internationale inbreker. Zoo pleeg<|e hjj eenige Jaren geleden te Maastricht eenige diefstallen met braak in de pastorie aan de Pastoor Habetstraat, den winkel van Albert Heyn en eenige woningen aan het Koningsplein te Maastricht. Eenige uren na zijn aanhouding werd ten polltlebureele bekend, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag dief stal met braak was gepleegd in de pastorie te Oud-Valkenburg. 8. werd in verband hiermede aan den tand gevoeld en bekende deze Inbraak te hebben gepleegd. Uit de op 8. gevonden voor werpen bleek hij in Limburg zich aan nog meer diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Op hem werden om bevonden 'n amict en eenige andere goederen, die uit een pastorie afkomstig zijn en niet te Oud-Valkenburg zijn ontvreemd. De 26-jarige Gl., die zooals reeds gemeld Woetfedagmiddag zijn vader met een jachtge weer heeft doodgeschoten, nadat een twist tus- schen vader en zoon was ontstaan, is Donder dagmorgen door de politie van Zeist in een schuur in de omgeving van het huls zijner ouders aangehouden. HU had zich aldaar onder het hooi verstopt. HU is ter beschikking van de justitie in Utrecht gesteld. Pater D. A. Linnebank OP.. promotor van het Apostolaat van den Rozenkrans, schrijft ons het volgende: De Octobermaand is bjj uitstek een Maria maand. Als October is aangebroken, wordt Ma ria's beeld getooid met alles wat natuur en kunst aan schoons bezitten mogen. Waar zich maar een voorstelling der Moedermaagd bevindt, in machtige tempels en majestueuze kathedralen, in eenvoudige dorpskerken, stille kloosterkapel len en arme missionarishutten, in de nissen aan de hoekhuizen der straten of buiten aan den landweg, overal worden aan Maria, als blijk van kinderlijke genegenheid en hartelljke liefde, herfstbloemen en kansen gebracht. En ieder De werkzaamheden zijn reeds begonnen dien zin, dat dr. Berger het scenario van eerstkomende film „De principes van Meneer’ reeds onder handen heeft. Op het generaal kapittel der Norbertüner orde, dat Donderdag in Rome is begonnen, werd de procurator der Orde. Hoogwaardig Heer H. Noots uit Neerpelt (België) tot generaal der Orde gekozen. dingen van de film wenscht Berger te Sen om zich met des te grootere kracht gedachte te kunnen werpen. Ziehier taak, die speciaal de Nederlandsche film waarnemen: een goede >n gezonde gedachte in frisschen onderhoudenden vorm gestalte te geven, heeft meer waarde en geeft meer vol doening dan dure en pompeust vertooningen op te betrokken is by haast alle inbraken te Haar lem. ook heeft hu te Alkmaar en Uitgeest zyn Voor der. Haagschen kantonrechter, mr. van Haeftfen, verscheen Donderdag de heer N. 8., directeur van de N. V. Sommelings Automobiel bedrijf te 's Gravenhage, wien ten laste was ge legd, dat hU in zun hoedanigheid van directeur dier N. V., zonder de vereischte vergunning, op zyn last personen in autobussen heeft doen ver voeren ten einde in het op dat vervoer Inge richte bedrijf dier N V. winst te behalen ten behoeve dier N. V. Eenige weken geleden had de kantonrechter den heer 8. vrijgesproken. daar hy niet geacht kon worden in den zin van het reglement auto vervoer personen een autobusdienst te ..exploi- teeren”. immers niet hy, doch de N. V. trok de profyten. De ambtenaar van het O. M mr. Langemeyer, lichtte thans de nieuwe dagvaarding toe door te verklaren, dat hy door de nieuwe formulee- ring een ontslag van rechtsvervolging wilde uit lokken, waardoor de zaak voor den Hoogen Raad zou kunnen worden gebracht, zyn eisch luidde f 5.of 5 dagen. Weliswaar wordt hoo- ger beroep hierdoor uitgesloten, dóch naar de meenlng van den ambtenaar had de heer 3. geen enkel belang by een hernieuwd felteiyk onderzoek, daar het hier een zuivere rechtsvraag betrof. De verdediger, mr. de Grooth. ging daarmee accoord. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde bewezen, doch niet strafbaar en ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. De rechtsvraag zal dus aan het oordeel van den Hoogen Raad worden onderworpen. slag geslagen. Verdachte is vroeger al meermalen veroor deeld, oz. tot een gevangenisstraf van 5 jaar. Om aan het verlangen naar inzicht tegemoet te/komen. overweegt de heer Berger een soort /llmcursus te stichten, waar belangstellenden zich op de hoogte kunnen stellen van de ge heimen van het métier. De film Immers is een apart vak, een ambacht met eigen eischen qp eigen mogeiykheden. Een filmvakschoof is dus van beteekenis. mits zy in goede handen is. Gevraagd naar de verdere plannen deelde dr. Berger nog mede, dat men van Bhaw de film rechten heeft verkregen voor zyn spel Candida. Voorloopig zal de Nederlandsche film zich dus bewegen op het gebied van den humor. De film- comedie schijnt in Nederland momenteel de beste kansen te maken en de wereld heeft den humor meer dan ooit noodlg. waarbij men dan het heroïsme rustig aan andere landen kan over laten. Intusschen: Neerlandia-Film zal voorzichtig procedeeren en stap voor stap in de goede rich ting gaan. Zij zal in alle opzichten, naar den in houd en den vorm en op het stuk van commer cieel beleid vóór alles solide zyn. de aange wezen manier om in een klein land goed nuttig werk te verrichten. maar zy wil serieus zyn en is/grondig voorbe- de/landsche cultuur wier financleele maakt. dr. Berger, die eerwachten menige vertrouwenwekkende opmerking ederland bijzondere moei- mgar het heeft ook voor- elén zelfs, die schuilen in ■grenzlng der mogelijkheden en Ie vitaliteit van den Nederland- ouiede/ln de oude burgerlijke tra- Nedetlandsche volk, tradities, die en léven hebben bepaald. n a(jn er overal, hier en elders; zj/h nu eenmaal te richten tot i in den eenvoudigen toeschouwer i/moet zy onderhoudend zyn. Dit men te bereiken binnen vry ilsche grenzen, maar ook dit is een zelfs Bernard Shaw was opgeval- zyn verzuchting, dat Berger god- veel geld voor zijn Pygmalion had naken. Het gebed, waarmede wij by voorkeur Maria in de Octobermaand eeren, is het gebed van den Rozenkrans, wy. katholieken, kunrién ons eigeniyk geen Mariadevotie voorstellen zonder den Rozenkrans Deze zaak heeft indertyd heel wat stof doen "opwaaien De jachtopziener stond toen n.l. te recht als verdacht van het doodschieten van een hondje van den gemeente-architect H. H. Dit you zich als volgt hebben toegedragen. De jacht opziener H. was met den gemeente-veldwachter en den winkelier A. H. op 29 Februari 1934 op konynenjacht geweest in de buurt van Rolde. Den volgenden morgen vond men het hondje van den heer Hommes door een trein overreden op de spoorlUn liggen. Het bleek toen echter, dat het dier een schot hagel had gekregen. De Jachtopziener werd er toen van verdacht, dat hy het dier had doodgeschoten en ver volgens op de spoorlUn had gelegd. In de daaruit voortgekomen strafzaak werden als ge tuigen gehoord de gemeente-veldwachter en de winkelier die bU de jacht tegenwoordig waren De rechtbank achtte het feit bewezen uit de verklaringen van verdachte en de getui gen. Het beroep op noodweer werd ver worpen. Wegens openlyke geweldpleging werd hU veroordeeld tot drie maanden en drie weken gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtige (denzelfden tijd) ben en men moet dit zoo verstaan, dat hy zich niet bepalen zal tot het reglsseuren van films, maar dat hy in den meest uitgebreiden zin den geheelen artlstieken factor in het bedryf voor zyn rekening zal nemen. We bidden hem. stil devoot neergeknield voor Maria's ryk versierden troon, in de maanden haar toegewyd. We doen zyn weesgegroeten luid weerklinken door de gewijde tempelhallen of langs feesteiyk bevlagde straten, bij plechtige Maria-ommegangen en grootsche Lievevrouwe- processies. We laten zyn kleine kralen zonder ophouden door onze vingers giyden >ls we op getogen ter beevaart trekken naar Maria's meest geliefde heiligdommen. Sterker nog. Als wy in ons leven gaan bidden, daar nood ons tot vra gen dwingt of vreugd ons tot danken aanzet. dan grUpen wy het eerst naar onzen Rozen krans. t Is óf we instinctmatig aanvoelen, dat God ons ZUn hemelsche genadeschatten slechts doet toekomen door Maria, de Middelares aller Genaden, en ons het liefst ook Zün tijdelijKe gunsten schenkt op voorbede van Haar, die den eeretitel van ..Smeekende Almacht” draagt. Daarom zien we den Rozenkrans in het bezit van alle vrome katholieken, van jong en oud. gewyd tot hun persoonlek gebruik. HU wordt gebeden in kerken en huizen, op booten en in treinen. HU volgt den landman op het veld, den zeeman over den oceaan en den geleerde in zUn studeerkamer. Hij wordt omvat door de fyne vingers van het jonge meisje, maar ook door de eeltige handen van den arbeider. De kloosterzuster draagt hem geluk de mon nik aan den leeren gordelriem of aan het koord met de drie knoopen. En In den grooten wereld oorlog vond men niet zelden dappere krygers, gedecoreerd met Ijzeren Kruis of Legioen van Eer, dood op het veld, of by hun kanonnen lig gen. met den Rozenkrans in hun beslijkte en bebloede handen. Uit dit alles volgt wel duidelyk, dat de Ro zenkrans een voorname plaats inneemt in het leven van den katholiek, 't Is geen overdryving, als we zeggen, dat de Rozenkrans hem volgt van de wieg tot aan het graf. Treffende staaltjes kunnen we hiervan mee maken in het gewone alledaagsche leven. De jonge moeder slingert den Rozenkrans om de tule overhuiving van de wieg, waarin haar kindje rust, als een stomme biyvende bede on? de bescherming der Hemelmoeder in die uren, waarin geen aardsche moederliefde zorgen en waken kan. De Rozenkrans Is het liefste ge schenk op dien gelukkigen dag van het leven, waarop het kind zyn Jezus voor het eerst in zyn reine hart ontvangen mag. De Rozenkrans wordt het biyvend aandenken en de tedere her innering aan een vriendschap, die een steun was. welken men zoo moeilijk missen kan. Ver loofden geven elkaar niet zelden een Rozen krans cadeau, als een bezegeling van hun liefde, als een onderpand van hun vasten wil elkaar in reinheid te zullen bewaren. Zieken, die te zwak zyn om nog veel te bidden, vinden toch hun troost in die enkele weesgegroeten aan hun Rozenkrans, den trouwsten gezel in hun lydens- dagen. Ik heb mannen gekend, vol levenslust en levenskracht, die er openiyk voor uitkwamen, helmus Claassen, Borromeus Op 1 Veld. Acasiiu lang niet tot de fynsten te behooren, maar die zich onveilig voelden, als ze den Rozenkrans niet by zich hadden. Als het uur des doods gekomen is. dan is het onze laatste zorg, den stervende den Rozenkrans te geven in zyn klamme hand, als ware hy de sleutel, die allen de poort tot een beter leven ontsluiten kan. En nog altyd be schouwen wU het als de kostbaarste nalaten schap die ons gegeven kan worden: den Rozen krans van onze Moeder. Men wil het Rozenkransgebed wel eens noe men een devotie vol verveling en dorre saaiheid. Maar dat is de Rozenkrans al heel slecht be grijpen. Hét is immers geen eentonig en geestdoodend opdreunen van enkele tientallen weesgegroeten. Neen, het bidden van den Rozenkrans vraagt onze hoogste activiteit. Want terwijl onze mond de gebeden uitspreekt, moet onze geest, zich ver diepen in die geweldige mysteries vah. ons H Geloof, die stuk voor stuk aan ons ter meditatie worden voorgehouden, 't Voornaamste deel toen van den Rozenkrans is: de overweging van de geheimen.. Dat is de ziel, die dit voortreffelyk gebed levend maakt. Zonder die overweging ’s het als een hof zonder bloemen, als een welde zonder beekje, als een dag zonder zon. Maar met die overweging wordt het de bevestiging en versterking van ons geloof en een voort durende leering van die allerwUste levensles sen, welke Jezus en Maria ons door hun ver heven voorbeeld gegeven hebben. Daarom Is de Rozenkrans ook het meest ge- elgende gebed voor deze tUden vol ongeloof en godloosheid, vol moreele afwijkingen en zed'e- lyk bederf. Daarom sporen de Bisschoppen ih hun herderiyke brieven ons voortdurend aan toch den Rozenkrans te bidden en een biddend, geloovend front te vormen tegenover een vloe kend godloozenfront Luisteren wy gewillig naar die vermanende stem en moge door ons gebed Gods Geest over de wereld- neerdalen, en het aanschijn der aarde hernieuwen. Op het station te Brussel werden de heer en mevrouw Patyn uitgeleide gedaan door den Belgischen minister-president Van Zeeland en minister Hoste, vertegenwoordigers van het Belgische Hof, burgemeester Max en het diplo matieke korps. De Poolsche bloemen aan. Mr. Patyn reisde tot Antwerpen per trein en vertrok vandaar in zUn auto, dien hy zelf be stuurde, naar Den Haag, waar hy voorloopig by zUn zwager Jhr. mr. A. K C. de Brauw zUn tntrek heeft genomen. Naar de heer' Patyn ons mededeelde, ligt het in de bedoeling, dat hy de ambtswoning den minister van Buitenlandsche Zaken, Lange Voorhout 38 te Den Haag te zyner tyd zal be trekken. De minister-president, dr. H. Coiyn, zal zijn Intrek nemen in het departement van Alge- meene Zaken, het voormalige paleis van Prin ses Juliana aan den Kneuterdyk. A.s. Zaterdag, des middags om half drie, zal te Zutphen de eerste jeugdgevangenis in ons land worden geopend. Rechteriyke en andere autoriteiten zyn ultgenoodlgd de opening by te wonen. Naar wy vernemen zal de officieele opening worden bygewoond door den minister van Jus titie, Z. Exc. mr. C. Goseling. Hy had 31 Maart J.L een kistje, inhoudende f 533 gestolen uit het kantoor van het filiaal van de N.V. „De Veluwe" aan de Leidschevaart te Haarlem, toen de filiaalhouder even uit het kantoor was gegaan. 27 Februari J.l. had hy des nachts ingebroken fröbelschool te Bloemendaal en f 60 in een buitgemaakt. Ten slotte zou hy volgens het verhaal van een dienstbode 5 Mei 1936 brand gesticht heb- Thans is er echter, na langdurig onder zoek, een andere wending in deze affaire gekomen. Dè jachtopziener H. heeft nJ. bekend, dat hy het dier wel had doodgeschoten. Ook de gemeente-veldwachter en de winkelier zouden daar meer van weten, waaruit dan valt af te lelden, dat zy in de strafzaak tegen H. een valsche verklaring zouden heb ben afgelegd. In verbgnd hiermede zyn zoowel de ge- meente^VBRlwajhter als de winkelier A. H. haar Assen overgebracht en na verhoor in arrest gesteld. Dr. De Vos. secretaris van den Hoogen Raad van Discipline van de N. 8. B.. heeft aan ir. A. A. Mussert het volgend schrijven gericht: „De geruchten die naar aanleiding van de ontslagneming van Ds. van Duyl de ronde doen, alsmede de verschenen publicaties in de groote dagbladen hebben m(j den indruk gegeven dat u. onder bedreiging van eenige uwer leden, zui ver persooniyke aangelegenheden, die ook my aangaan, heeft misbruikt om u zonder vorm van proces en zonder zich van ..waarheid” op de hoogte te stellen, te ontdoen van een uwer trouwste helpers. Hierdoor heeft u zich Jegens mij tevens aan woordbreuk schuldig gemaakt, en zich niet ont zien hoogstaande menschen mede door het siyk te halen. Daar de „waarheid" het eenige wapen is, waarmede ik heb gestreden om betere verhou dingen in onze samenleving te bereiken en ik thans overtuigd ben. dat u in vele gevallen naar eigen goeddunken van een edele strljdmethod" afziet, bedank ik als secretaris van uwen Hoo gen Raad van Discipline en als lid der N S B." geweest tot diens uittreden uit de N.S. B., heeft mr. Df F. Pont het noodlg geoordeeld aan eenige persvertegenwoordigers mededeelingen te doen, daar men zich in Utrecht niet heeft ge houden aan de afspraak, om geen tendentieuze mededeelingen te doen. Volgens mr. Pont is by het bekende onder houd te Hilversum op ds. Van Duyl de sterkste pressie uitgeoefend, dat deze zou bedanken als lid van de N.S.B. en al zyn functies ter be schikking zou stellen en wel omdat eenige leden uit bet Gooi tegen hem een aanklacht, hadden Ingediend De beginselen van de N.SB. zou den eischen. dat ds. Van Duyl op staanden voet uit de NS B. zou gaan, anders zou dade- lUk gepubliceerd worden, waarvan hy werd be schuldigd. Als hy niet- bedankte, zou hy ge royeerd worden. Volgens mr. Pont heeft men daarby van de kwetsbaarheid van ds. Van Duyl als predikant gebruik gemaakt Mr. Pont heeft ds. Van Duyl positief ge vraagd of er iets van de beschuldiging waar was. Ds. Van Duyl heeft hem op zyn eerewoord verklaard, dat er niets van aan was en dat hy rich volkomen correct had gedragen. Mr. Pont is na het onderhoud met ds. Van Duyl naar het hoofdkwartier gegaan en daar heeft hy den heer Mussert gevraagd, of de klacht tegen ds. Van Duyl juist was. De heer Mussert antwoordde toen, dat hU zulks* niet wist en het hem ook niets kon schelen. Het - feit, dat er een klacht was ingediend, maakte het voor ds. Van Duyl onmogelyk, als Eerste Kamerlid te blyven. Mr. Pont zeide, dat men toch niet iemand mag veroordeelen zonder hoor en wederhoor toe te passen. De heer Mus sert zeide, dat de klacht al eenige weken te vo ren was ingekomen. Ook al had men de zaak voor den Hoogen Raad van orde en discipline gebracht, de veroordeellng stond van te voren vast. Onder deze omstandigheden had mr. Pont geen vertrouwen meer in de leiding en zeide te bedanken- Ook was dit het eenige. wat hy onder de gegeven omstandigheden kon doen, om den lichtvaardig aangetasten naam van ds. Van Duyl te beschermen. Nog zeide mr. Pont, volgens „De Telegraaf”, waaraan we deze mededeelingen ontleenen, op deze persconferentie in ,De Groote Club” te Amsterdam, dat hij het niet uitgesloten achtte, dat ds. Van Duyl in gesprekken blyk had ge geven. niet langer vertrouwen te stellen in het beleid van ir. Mussert. Daar de leiding be vreesd was voor de groote populariteit van ds. Van Duyl heeft men hem niet, gelyk jhr. Van der Goes van Naters en andere minder op den voorgrond tredende figuren, durven royeeren, en moet men wel aannemen, dat men de klacht uit het Gooi gebruikt heeft om daar te kwet sen. waar hy kwetsbaar leek. Ten slotte gaf mr. Pont op een vraag als zyn meenlng te kennen, dat de heer Mussert de kwaliteiten van een leider ten eenen male mist. Deze heeft niet den, zedelyken moed zich te rug te trekken. Daar de heer Pont op het oogenblik geen menschen in Nederland zou kennen met voldoende leiderscapaciteiten, zou hy thans slechts als uitweg weten een directorium, een soort driemanschap. De be ginselen in het N SB.-programma neergelegd, hebben, aldus besloot mr. Pont, nog steeds voor een groot deel mijn Instemming. Nu de plaatsvervangend leider van de N.8.B„ de heer Van Geelkerken, medegedeeld heeft, dat het moreel gedrag van ds Van Duyl aanleiding was Z. H. Exc Mgr. Dr. G. Lemmens. bisschop van Roermond, heeft in het Groot Seminarie te Roermond behalve de reeds genoemde wy- dlngen nog'. 1 Diaconaat toegediend aan de Eerw. Fraters Franciscanen: Paduinus Kerkhof. Anastasius Appelboom; Alexius Bors; Ulfried Hendriks, Rochus Beving, Leonorus Schoon, Eucherlus Banier. Rufus Meyer, Anno Galama, Teventianus Seesink. Florentius Spruit, Quiril- lus Smeele, Gebhard Voorvelt, Abel Duindam. Bernardinus Maarschaikerweerd, Anatolius Ha genaars, Romanus Sutorius. Rlchardus Reynen, Bertulf v. Leeuwen. Abundantius Ysselmuiden. Cassius de Ruyter. Aan de Priesters van het H. Sacrament: Wil- De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 92 cent per K.G. Govaert. Aan de Cisterciensers: Ignatius Geraedts van Tegelen. Guerricus Vissers, Adolphus Dyk- hoff van LilboschEcht. Aan de PassionistenPr. Benedictus a St. Paulo a Cruce, Fr. Georgius ab. Immac. Con- cep tione. Fr Gregorius a St. Sacramento. Fr. Rudolphus ab. Immac Conceptione. Fr. Adria- nus a Virgine Perdolente. Aan de Lazaristen: Cornelius Beekmans, Job. van Gool. Ant. Graafmans. Gerardus Jacobs, Jacobus Poels, Gerardus Smets. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Ltrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. -w—w s. van Duyl, Mr. D. Pont, Prof. Val- I 1 ckenier Kips, de gepenslonneerde generaal Selj.ffardt, kolonel Hoge- wlnd. Dr. de Vos, Jhr. de Goes van Na ters en de minstens tweeduizend onge- noemden, die uit de N.S.B. zijn getre den, mogen zich gélukkig prijzen, dat de N.S.B. en haar dictatoriale leider ir. A. Mussert in ons land niet het heft en de toekomst in handen hebben gekregen. Zij mogen de democratie en de N.V. Po litieke Partijen, de communisten incluis, op hun respectieve bloote knieën dan ken. dat de beweging, waarvoor zij zoo veel beweging gemaakt hebben, geen kans beeft gekregen haar idealen en practljken voor geheel het Nederland sche volk en voor geheel den Nederland- schen staat geldend te maken, want an ders was het hun vermoedelijk anders vergaan dan thans. Men denke slechts aan het lot van Rohm, een Gregor Stras- zer, een von Kahr, een van Bredow, een Klausener, een Probst en zoovele ande ren in het Derde Rijk, die per kogel en in aschvorm naar het Walhalla werden be vorderd. omdat zij om de een of andere reden geen vertrouwen meer hadden in de leiding. Indien Mussert oppermachtig staatsdictator ware geworden, hadden zij misschien het gevaar geloopen even eens te moeten deelnemen aan een „po lonaise macabre”, want het Duitsche voorbeeld trekt nog altyd, méér dan men van N.S.B.-zijde wenscht te erken nen. De heer van Geelkerken, Mussert’s rechterhand heeft verklaard, dat ds. van Duyl om moreele redenen tot diens be kenden afscheidsbrief werd gedwongen. Een der eischen voor het lidmaatschap van de NS B. luidt, dat men van goed zedelijk gedrag moet zijn. Maar is de N.S.B.-leiding er wel zeker van dat zij, die den eersten steen op ds. van Duyl hebben geworpen, zelf zonder schuld zijn? Hoe dit ook zij, in ieder geval prof’teeren de kopstukken, die de N.S.B. vertaten, van kansen, welke in een „de- mo-liberalen” staat Goddank nog wél be staan. maar die zij in een dictatorialen staat zouden hebben gemist. De demo cratie is zelfs in die heeren sterker ge bleken dan het van uit den vreemde aangewaaide absolute leidersprincipe. Het Nederlandsche bloed kruipt, zelfs waar het niet gaan mag. Een waardevolle les, niet alleen voor hen zelf, maar ook voor anderen en vooral voor Mussert, wiens partij op het oogenblik lekt als een vergiet. De productieleider van de Neerlandia-Film kon uiteraard moeilijk iemand anders zyn dan de heer Rudolf Meyer, die ook de productle- leiding van Pygmalion en verschillende andere Nederlandsche en buitenlandsche films heeft ge voerd en zyn sporen evenals Berger verdiend heeft. Een zeer sympathiek besluit werd kenbaar gemaakt, namelyk dat onder leiding van Berger jonge filmers zich kunnen bekwamen, opdat eenmaal in de Nederlandsche filmindustrie per manent goede krachten aanwezig zullen zyn/ Onze onderneming, zoo besloot gpreker. is klejn jwnaw -wii varil •aviail— vviiv-i 4w /«w-exvw4 reid. Zy wil evenzeer de Ned< dienen als de belangen van h< deelname het werk mogelyk Daarna was het woord aari men mocht het van hem verwachten menige rake en zeer i heeft geplaatst. Hy is «ff zich van bewust, dat een klein land als Ned< lijkheden meebrengt. 1 deelen, groote voordeeU de natuuriyke bet in den yver en de schen aard, alsmede/in de oude burgerlijke tra dities van het ook zyn aard en Moeilijkheden de film heeft 1 den verwenden en voor beidert' resultaat heett nauwe economij voordeel, da/ ze len blykenf zy dank niet -1 kunnen Het zoo rustige dorp Rolde werd Woens dag opgeschrikt door het gerucht, dat de gemeente-veldwachter A. E. en de winke lier A. H. naar Assen waren overgebracht en door de justitie aldaar in arrest waren gesteld, als verdacht van meineed, afgelegd in een strafzaak, die in 1934 voor de recht bank te Assen was behandeld tegen den jachtopziener G. H. te Rolde. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9