ONS BLAD Meeningsverschillen in het Japansche kabinet Stadt Schanke LEID8CHEPLEIN 5-9 AMSTERDAM - TEL. 3307» OPENINGS-PROGRAMMA IETS ONGEKENDS VOOR AMSTERDAM IEDEREN AVOND VAN 8.1512.45 UUR GROOTE SHOWS - MUZIEK ZANG 24 MEDEWERKENDEN ORKEST „THE SCOTTISH MELODIAN8” Het internationale Zang-, Dans- en Revue- Ensemble „Metropolls” DE VUF 8INO VRKNEU8 Solo-danseresaen ..FLOWER SISTERS” Solo-ZangeresMARY v. d. BERO Gtoote Show Parijs! Ca c'est Paris! De dans door alle tijden. HET AM8TERDAMSCHE PIEREMENT Choreographic: Willy Yardaz H Arabisch comité onwettig Vrachtauto ramt personenauto Begin Wintertijd De opening der Spaansche Cortes Het nieuws van heden ADMIRAAL ORLOF IN ONGENADE Uit Vatikaanstad De Volkenbonds vergadering JOH. LAUWERS PATCLOr 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 2 Tokio wenscht geen vreemde inmenging de Zal Italië weigeren? De Fransch-Britsche nota aan Italië Uit het land der aan- Het onoverwinnelijke slagen Madrid Hedennacht begint de winter- BOYCOT VAN JAPAN tijd. Men zette du* heden* Groot-Moefti van zijn functie ontheven „Spanje voor de Spanjaarden” Handelsreiziger op slag gedood Hevige gevechten in Lotien Byna alle Arabische leiders gearresteerd Viktor of tot opperbevelhebber der marine benoemd De Britsche invloed in China is doorn in het oog van Japan Nederland in de onder commissie voor *t Japansch-Chineesche conflict DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN Jen 30 108 avond vóór het naar bed gaan de klok een uur achteruit. Komt er een officieele vertegen woordiger van den H. Stoel by Franco? Beide wagens vlogen na botsing in brand ZUIGELING EN VOEDSEL voor eiken leeftijd zoowel voor den gezonden als zieken zuigeling. VRAAGT PROSPECTUS AAN ZOETERMEER alle plaatsen vertegenwoordigd ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „NUTRICIA” Terror isme £n Palestina noopt de Britsche autoriteiten scherpe maatregelen te nemen Negrin belooft een bevredigende oplossing van het vraagstuk der vluchtelingen in de ambassades NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD -T een •w i -nn i waarschijnlijk «e- grepen. m De Fransch-Britsche not* aal beden aan Italië worden overhandigd. Ernstige autobotaing te Vriesenveen; een doode Dinsdag 28 October «al de Phohi een Vondel- herdenkinr uitrenden. O Bij de groote manoeuvre» in Bulgarije was ook koning Boris aanwezig. De vorst in een waarnemingspost JERUZALEM. 1 Oct. (Reuter) Het Opperste Arabische Comité is door de autoriteiten tot onwettige vereeniging verklaard, en een aantal vooraanstaan de leden is gearresteerd om verban nen te worden. o.a. Khalidi. De direc teur van de Bank van Arable is even eens gearresteerd. De grenzen zouden streng bewaakt worden en alle auto mobielen worden doorzocht. Het communiqué maakt verder melding van de maatregelen, die tegen het Opperste Arabische Comité zijn genomen en zegt ten slotte, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem van zijn functie is ontheven. LONDEN, 1 Oct. (Reuter). Men verwacht dat de Fransch-Britsche nota, waarin Italië tot driezijdige besprekingen wordt ultgenoo- d£gd, aan het einde van deze week over handigd zal worden. MOSKOU. 1 Oct. (D.N.B.) Admiraal Vik- torof is benoemd tot chef der Sovjet-Russi- sche vlootstrijdkrachten. Men beschouwt dit hier als een bevestiging van het bericht, dat admiraal Orlof, die tot dusver opperbevel hebber was, van zijn functie is ontheven. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche Zaken heeft hedenmorgen tegenover journalisten verklaard, dat Japan geen bemiddeling in den huldigen toestand wenscht en vastbesloten is te strijden tot t einde en totdat China zijn anti-Japansche politiek volkomen gewijzigd heeft. acht dat De Britsche autoriteiten hl Palestina verrich ten talrijke arrestaties. Vrijdagmiddag om half vier ia op den Viersprong van Vriesenveen een zeer ernstig ongeluk geschied, dat een doode heeft ge- eiscbt. GENèVE, 1 Oct. (Havas). Het schijnt thans wel zeker, dat de 18e vergadering van den Vol kenbond niet voor Dinsdag as. zal zijn geëin digd. Het Spaansche vraagstuk is weliswaar gis teren tot een voorloopige oplossing gekomen, doch de Assemblee zal zich nog moeten uit spreken over de resolutie, die de zesde commis sie gisteren heeft aangenomen. Nadat Martinez Barrio in de openingsritting der Cortes gesproken had. werden verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, waaronder een tot verlenging van den staat van alarm In het ge- heele door de regeeringstroepen beheerschte ge bied. Largo Caballero was niet aanwezig. Noord westen van Madrid. De aanvallen werden echter afgeslagen: de nationalisten moesten zich terugtrekken met achterlating van dooden. De frontlijn is niet gewijzigd. •rt il Khalidi en Foead Saba zjjn aan boord van den kruiser .Sussex” gebracht. Dit schip zal, wanneer de arrestaties geëindigd zijn, zee kie zen naar de Seychellen, een eilandengroep In den Indischen Oceaan. Bij de Arabische Bank zijn talrijke belangrijke documenten in beslag genomen. Men zegt, dat de Moefti, zoodra hij van de Britsche maatregelen hoorde, alle poor ten, die toegang geven tot het gebied van de moskee, liet sluiten en zijn lijfgarde, bestaande uit 200 aanhangers, mobiliseerde. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 1 October: De woorden van den minister-president wer den geestdriftig toegejuicht. Meeningsverschillen in het Japansche kabinet. De openingsvers Cortes. TOKIO, 1 Oct. (Havas). De minister van Landbouw, graal Yoriyasoe Arima, die een der meest vooraanstaande leden van het Hoogerhuis Is, heeft vandaag een opmer king gemaakt, welke een bevestiging vormt van de geruchten, die voortdurend de ronde doen, over meeningsverschillen tusschen de leden van het kabinet en over het drijven van de voorstanders eener algeheele wijzi ging van het kabinet-Konoje en van hen, die een sterkere regeering wenschen. TOULOUSE. 1 Oct. (Havas) De veldwachter van Tournefeullle heeft nabij een overweg op een meter afstand van de rails van den spoor weg ToulouseAuch eeiT’ helsche machine ont dekt. De bom is door de militaire autoriteiten verwijderd. Actief nemen jonge vrouwen nabij Sjanghai deel aan de verdediging van het rijk. Door barricades van zandzakken beschermd, liggen zij hier in stelling Ook de directeur van de Arabische Bank te Haifa is gearresteerd, alsmede Seoed, een der politieke raadslieden van den Groot-Moefti. Een Arabier, die ondanks een bevel der poli- tleschildwachten doorliep, is doodgeschoten. Het vertrek van een Britsch regiment naar Egypte is op het laatste oogenblik uitgesteld. De Groot-Moefti in Jeruzalem werd door de Britsche autoriteiten af gezet Er is een rechtscollege Ingesteld aldus Ne- grin dat moet oordeelen In gevallen van hoog verraad en spionnage. De activiteit van dit col lege strekt zich op het oogenblik uit tot de asy- len van zekere ambassades. Dit sluit voor de re geering een ernstige verantwoordelijkheid in. De regeering zal niet toelaten, dat zij van haar on vervreemdbare rechten beroofd wordt. Het aantal personen, dat in deze asylen een toevlucht heeft gezocht, is zóó groot, dat be paalde ambassades hebben moeten uitbreiden en aangrenzende gebouwen In gebruik hebben ge nomen. De regeering heeft voor deze lokalen dezelfde rechten van exterritorialiteit toegekend, als de ambassadegebouwen genieten. Het gevolg daarvan is. dat er achter het front een waar vijandelijk leger bestaat. Dit vraagstuk kost de regeering enorm veel hoofdbrekens, doch zij is voornemens het geheel alleen tot oplossing te brengen. ceert een artikel, waarin verklaard wordt, dat Japan zijn doel In China niet zal be reiken. Indien de overheerschende invloed van Engeland 4n China niet te niet wordt gedaan. De Japansche diplomaten weigeren te gelooven, dat op China de beginselen van het Internationale recht inzake eigen dommen zouden kunnen worden toegepast. Derhalve kan men op het oogenblik een vernietiging der Britsche belangen In China met juridische argumenten rechtvaardigen. In een officieel communiqué wordt er op ge wezen, dat het terrorisme de laatste vier maan den in Palestina is toegenomen In verband met de moorden, die onlangs gepleegd zijn op Britsche ambtenaren, heeft men het noodig ge oordeeld. op te treden tegen bepaalde personen, wier activiteit de handhaving Van de openbare veiligheid in Palestina belemmerde, en die mo reel verantwoordelijk moeten worden geacht voor deze gebeurtenissen. Minister-president Negrin nam vervolgens het woord. Hij zelde, dat bet Italiaansche offensief in het Noorden, het regeerlngs- offenslef in Aragon en de verschillende werkzaamheden te Genève het niet mogeljjk maken, zooveel tijd aan de beschouwing der parlementaire werkzaamheden te wijden als men wel gewenscht had. JERUZALEM, 1 Oei. (Reuter) Hoes sein!, voorzitter der Arabische Partij, is te Beërsjeba gearresteerd. Er zjjn vanmorgen tal van huiszoekingen en arrestaties verricht, doch, nu het publiek van de gebeurtenissen op de hoogte is, neemt de ongerustheid af. De commissaris van het district Jeruzalem heeft een rond schrijven tot de kranten gericht, waarin hij mededeelt, dat een censor benoemd Is en dat het publiceeren van berichten of com mentaren buiten de officieele mededeelin- gen verboden is. a.'i De regeering onderhoudt harteRJke be trekkingen met alle staten, behalve met die, welke Franco erkend hebben. Negrin getuig de van zijn dankbaarheid Jegens Rusland en Mexico, en besloot zijn rede met de woorden: „Wij strijden voor een groot Spanje, dat aBeen door en voor Spanjaar den bestaat”. In het onderhoud van 29 September heeft Grandl, naar men meent te weten. Eden mede gedeeld, dat Italië de ultnoodlging niet zou kun nen aanvaarden, als het de bedoeling was, de besprekingen te beperken tot de kwestie van de verwijdering der vrijwilligers uit Spanje. Italië Deze waarschuwing van Arima verbergt naar het schijnt dlepergaande geschilpunten, en o.a. deze: Moet het kabinet een bralntrustregee- ring met een politieke tint vormen of een consultatieven ministerraad, of eenvoudig trach ten een krachtiger contróle uit te oefenen op het economische leven des lands in den meer uitgebreiden zin des woords? VALENCIA, 1 Oei. (Havas) Hedenaiorgou is in oen bijzonder plechtige atmosfeer en onder groote belangstelling de zitting van de Cortes geopend. Men verklaart, dat een ultnoodlging tot drie zijdige besprekingen op het oogenblik van Mus solini's vertrek naar Duitschland beschouwd wordt als een demonstratie die beoogt de belde elementen van de spil BerlijnRome van elkaar los te maken. De Maandag te Berlijn uitge sproken redevoeringen lieten reeds de reactie verwachten, die thans te Rome openlijk aan den dag treedt. niet besprekingen met Engeland Frankrijk over de Middellandsche Zee Spanje. Italië zal den eisch stellen, Duitschland tegenwoordig zal zijn. Arima verklaarde: „Wij zouden beter doen., moedig de moeilijkheden van den huidige* toestand onder de oogen te zien en ons nauwer aaneen te sluiten, in plaats van ons te laten beïnvloeden door de actie van buiten af ten aanzien van de organismen, die er op gericht zijn, de regeering te versterken.” Volgens opgave van den Japanschen mi litairen attaché bedragen de verliezen van het Japansche leger in het gebied van Sjanghai 1.893 dooden en 5.637 gewonden. Daarbij komen nog de verliezen van de Japansche marine. De verliezen der Chineezen worden door de Japanners op 20.000 dooden en 35.000 gewonden geschat. Domei meldt, dat generaal Yen Hsl Han de verplaatsing gelast heeft van de regeering der provincie Sjanst uit Tal-yoean naar Llnfen. De Japanners zeggen dat zjj in de vlakte van Taltsjau 60.000 soldaten van het Chineesche nationale en communistische leger hebben omsingeld. De vrachtwagen vernielde na de botsing nog een lantaarn en kantelde tenslotte. De fel brandende benzine tastte ook den vrachtauto aan. waarvan de truck geheel is ultgebrana De twee inzittenden wisten zich echter uit de cabine te werken, zoodat zij ongedeerd bleven De brandweer van Vrlezenveen was spoedig aanwezig om het vuur eenlgermate te kalmee- ren, doch desondanks stond het verkeer gedu rende ruim een uur stil. Indien een land wil Intervenieeren. zal het Zich, om te beginnen, volkomen rekenschap dienen te geven van de oprechtheid onzer as piraties en van ons doel. Indien een mogend heid de zaak van China wil steunen, zal zij op haar hoede dienen te zjjn voor de leugenach tige Chineesche propaganda. Op het oogenblik achten wij de instelling van een non-lnterven- tiecommissie niet opportuun. Het Japansche blad de „Kokumin" pubU- m verband met de maatregelen tot het uit het land zetten van vreemdelingen uit Frankrijk, is de prefect van de Oostelijke Pyreneeën er van in kennis gesteld, dat ongeveer 50.000 personen uit alle departementen naar Spanje gedirigeerd zullen worden. Men verwacht, dat sterke af- deelingen van de mobiele garde de spoorwegen en de grensstations zullen bewaken. MADRID, 1 Oct. (Havas). Bij het vallen van den avond hebben de troepen van Franco nieuwe aanvallen gedaan op de stel lingen der regeeringstroepen bij den Cerro de l’Aquila en den Patrijaenheuvel ten Het generaal Kapittel van de Norbertijner Orde zal vandaag (Zaterdag) door den H. Vader in audiëntie worden ontvangen. Ook mgr. Heylen, bisschep van Namen, zal in een bijzondere audiëntie ontvangen worden. Het Chlneesch-Japansche conflict is nog steeds in behandeling en de consultatie ve Commissie heeft pas vanmorgen voor de bestudeering er van een ondercommissie benoemd, waarin dertien landen zitting hebben, os. Nederland. De Vereenig- de Staten zullen in deze ondercommissie door een waarnemer vertegenwoordigd wor den. Uit de richting Oosteinde naderde een kleine personenauto van de N. V. Industrie en Han delmaatschappij „Senzora” te Deventer, be stuurd door den 46-jarigen ongehuwden han delsreiziger A. Blom uit Deventer. Op hetzelf de oogenblik kwam uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto van den heer Pe ters te Brammen, bestuurd door den heer R. uit Oldenzaal. De vrachtauto, die signalen heeft gegeven, moet op het kruispunt niet bijzonder hard hebben gereden, doch doordat het voer tuig zeer zwaar met basaltblokken was gela den, kon het niet dadelijk stoppen voor den personenauto, welke den voorrang had. vrachtauto Het gerucht gaat, dat binnenkort de apostolische delegaat van Albanië, mgr. Antoniutti, die tegenwoordig met bijzondere opdrachten van den H. Steel in Spanje verblijft, benoemd zal worden tot officieelen vertegenwoordiger van het Vatlcaan bjj de Franco-regeering. In geheel Palestina was het hedenavond kalm. Patrouilles van politie en leger trekken langs de wegen en door de straf wegen patrouilleeren litiemannen en soldaten auto's. Op twee na zjjn thans alle vooraanstaande personen, waarvan de arrestatie was gelast, trrormn De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem tenslotte om. De In elkaar ge reden auto verloor alle benzine, die onmid- delljjk in brand vloog, zoodat de geheele straat een vuurzee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk direct b(j de botsing door de rooi luit geslingerd en dood op den weg blijven liggen, want toen de vlammen na enkele minuten een weinig geluwd waren, vond men roer de voorwielen van den auto zijn verkoolde lijk. De voorzitter, Martinez Barrio, zelde in zijn openingsrede oai: Spanje is hier. De meenings verschillen, die ons zouden kunnen schelden, verdwijnen voor de historische oogenbUkken, waarin wij leven, en het is In dit teeken dat het parlement weder bijeenkomt. Zooals wij hier vereenlgd zijn, vertegenwoordigen wij Spanje, ofschoon enkele der politieke partijen in bet parlement numeriek niet vertegenwoordigd zijn op een wijze, die met haar beteekenis in over eenstemming Is. (ten. Op de voornaamste 'deelingen Britsche po- i met mitrailleurs op BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 abonnementsprijs. Per kwartaal voor Alkmaar. f2.— 'foor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Aangaande de onwettigverklaring van het Arabisch Comité en de afzetting van den Groot-Moefti van Jeruzalem wordt nog gemeld, dat de Groot-Moefti alleen nog Moefti van Jeruzalem blijft met enkele pon den Inkomen per maand. Daarmede zoo meent men zal zijn In vloed gebroken zijn. Heden Is het zittingsjaar van het tribunaal der H. Rota geopend. Bij deze gelegenheid heeft de H. Vader de leden van de Rota In audiëntie ontvangen. In Zijn toespraak terugkomend op Zijn laatste encycliek zelde de If. Vader ojl dat de devotie van den Rozenkrans een Mariale kruistocht moet zjjn van de geheele wereld tegen het Bolsjewisme. De Japansche troepen hebben gisteren drie sleutel-stelUngen In de provincie Sjansl bezet bij hun opmarsch in de rich ting van de hoofdstad der provincie, Taijoean. De Japansche troepen rukken langs drie wegen op naar de stad. Meer dan twaalf Chineesche divisies trekken te rug onder druk van den Japanschen op marsch. Het schijnt, dat de Japansche troepen den Chlneeschen legers een beslis sende nederlaag willen toebrengen. geeft er bovendien de voorkeur aan, dat de Spaansche kwestie £n de Commissie voor de niet-inmenging besproken wordt, aldus zou Grand! verder verklaard hebben. Men heeft Grand! toen uiteengezet, dat naar de meenlng van Frankrijk en Engeland het vraagstuk snel ler in driezijdige onderhandellngen besproken zou kunnen worden. Tevens gaf men duidelijk te verstaan, dat het geenszins de- bedoeling is, Italië ten aanzien van het vrüwilligersvraagstuk als besehuldigde te behandelen. Frankrijk en Engeland willen een snelle oplossing van de Spaansche kwestie en men gelooft, dat na de onderhandellngen der vlootdeskundigen te Parijs driezijdige besprekingen de meest logische pro cedure vormen. de Spaansche Dit laatste gezegde van den voorzitter werd in de wandelgangen druk besproken. Velen meenen, dat het een nauwelijks verholen toe speling Is op de C.N.T. Anderen gelooven echter, dat de voorzitter op de republikeinen doelde. Nederland gekozen in de ondercommissie voor de bestudeering van het Japansch-Chineescha conflict. In Italiaansche politieke kringen men het volgens Havas thans zeker, Italië niet zal deelnemen aan de drie zijdige besprekingen met Engeland en en dat ook bü de onderhandellngen De leiding van de vakvereenigingen van Nieuw-Zuld-Wales heeft gelast alle goederen, bestemd voor of afkomstig uit Japan, te boy cotten. Reuter meldt uit Sjanghai; In den sector Lotien woedt een zoo hevig gevecht, als zich sinds het begin der vijandelijkheden nog niet heeft voorgedaan. De Japansche troepen, ge steund door artillerie en tanks trachten door de Chineesche Unie te breken teneinde de groote Chineesche troepenconcentraties te Iso leer en. Aan beide zijden zouden duizenden slachtoffers vallen. De Chineezen geven het verlies van eenlge voorposten toe, maar zeggen, dat hun voornaamste linies intact zijn geble ven. Inmiddels trachten de Chineezen zich een doorgang te verschaffen door de muren, ma gazijnen en hulzen In den sector van het Nborderstatlon, teneinde de Japanners te be stoken. De Chineezen beweren op deze wijze reeds het Theater-pantheon bij het Noorder- statlon te hebben veroverd. De woordvoerder van het Japansche leger heeft de pers medegedeeld, dat de Japanners langs den weg Lotien-Kiatlng. den hardnek- kigen tegenstand der Chineezen ten spijt, vijf honderd meter ten Westen van Lotien zijn op gerukt. Lioehang is geheel door Japansche troepen bezet. In het Chineesche hoofdkwartier wordt ech ter verklaard, dat Lioehang nog steeds in han den der Chineezen is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1