Roomijs variaties H Wie den buiten houdt.... van 3 ■I Ma 6 I RADOX 2^8_23262/_ |*zl&| r si/ 22 t Lï Z2 Z3 /6 33 Z ALS NUTTIGE GEGEVENS HULP, VERSCHAFFEN zs; 32^7 30^3^ •3/ /o i/gi/6 3S1/1/ S 36 Die iijordt gulzig naar ’t volgende schoons Ook buiten de zomermaanden VOORBEELDEN ONS PRIJSRAADSEL o z Gekleurde trottoirs Gevoel in de vingertoppen Graf als woning BRABANTSCHE BRIEVEN 4 Het probleem voor deze week Celdersche kaasboterham EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruik van Radox. telkens wanneer ge Uw gezicht wascht Bij apothekers en erkende drogisten a f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. Beminnelijkheid reden van ontslag ■r - owf wW «I VOORBEELD P. H. A. TUIN. N Prijswinnaars w i gegeven en begint dus te bie- Het nieuwe raadsel Noord hebben Harten-aas! die dan niks dan effecten- DRX. Bloedworst Loodgieter Dienstmeid Drenkeling Centimeter Een paar des prong puzzle ie een interenant-ingeiponnee bezigheid Leg de sneetjes vervolgens in 'n vuurvasten schotel en zet dezen In een heeten oven tot de kaas begint te smelten. Dien zeer warm op. Twee kinderkamer» in den Dienentuin; links het hoekje met lammeren, rechts jonge beren Noord Pas 3 Schoppen Het te vervullen contract Is nu 3 in Schop pen en moeten NZ dus a slagen, met Schop pen als troef, maken! De drie andere spelers bekennen allen d. w. z. zy spelen allen een Harten bij. zoodat de slag voor West Is. Deze trekt nu Harten-boer na, die Oost met de Vrouw overneemt. West komt uit met de hoogste kaart van de kleur door zyn partner geboden, d. L dus Oost 1 Harten Pas Zuid 1 Schoppen Pas i Nu krijgen onze raadsel-oplossers gelegenheid hun krachten te beproeven op de volgende leg- puzzle: Sch. 10. 8, 3. 3 H. 6. 4. 3. R H V, 7. KI. B. 10, 3. Sch. A. V, B, H. 9, 8. 3. R B. 8, 4. KI. A, V, 7. West 3 Harten Pas Oullie hebt In mijnen brief van verlejen week X» paar llliyke fouten gedrukt. Opa zee guilie zult mijn schrift nog nie zoo goed kennen. Kan zijn. Maar zóó doe k t toch niemeer. Saluut. Drt HL *n P-S-ke van m*n baaske. Menier Amlco, West speelt een kleine Ruiten na. waarop uit Noord de Vrouw wordt gezet; Oost neemt dezen slag met het Aas en trekt wederom een kleine Klaver na. Zuid neemt dezen slag met het Aas en brengt Noord met Ruiten-Heer aan slag. Sch. H, 7, 3. H. H, V. 10, A R. A, 10. 5. KI. 8, 6, 4. Sch. 9, 4. H. A, B, 7. R. 8, 8. 3, 3. KI. H. 8, 5, 3. Tezamen maakt dit 8 slagen, aoodat het con tract vervuld is! Wanneer u nu de bespreking van dit spel eens kalm doorgelezen hebt, is het best mo- gelljk. dat er onder u velen zijn, die teleurge steld zeggen: ..Is dat nu bridgen? Nou. daar is ook niet veel aan; dat ken Ik zoo wet!!” Maar, als u beseft, dat dit ongeveer het al lereenvoudigste spelletje is. dat er te bedenken is. dan suit u begrijpen, dat er nog heel wat meer komt kijken, voordat men het bridge spel beheeracht. Zooals reeds gezegd, levert het bieden en spelen van het bovengenoemde voorbeeld vrij wel geen moeilijkheden op. Het bieden wil ik nog even uitschakelen, omdat u eerst eenigs. zins met het spelen op de hoogte moet zijn, alvorens u kunt gaan leeren, hoe te bieden. Immers, bieden beteekent een contract aan gaan voor een bepaald aantal slagen, dat' men met zijn partner samen denkt te kunnen be halen. en het is dus noodzakelijk, om eerst te behandelen, hoe men die slagen behalen kan!! Ons programma voor de volgende weken luidt dus als volgt: Om u echter al een beetje wegwijs te ma ken. zullen we een paar voorbeelden, behande len. waardoor misschien enkele van uw moei lijkheden opgelost worden! Noord heeft den; (van gevuld, wordt Harten-heer wordt nu nog nagespeeld en daarna trekt Oost een kleine Klaveren! Zuid speelt de 7 by en West maakt dezen slag met den Heer! VOOR JE VERLOOFDE kun je een al leraardigste slipover breien volgens bo- vénstaande afbeelding: vanuit den schouder loopt een kabel en het streep- effect wordt verkregen door afwisselend recht en averecht. De hooggesloten hals is ook weer eens iets anders. (Patronen hiervan kunnen niet worden verstrekt) llllllllHIIIIIIIIIII!1Hlllllinij|l!llll!llllll!tllllllllllHIHIHIItt!ltHIIHHIIIHIIIIIIIIIIHHIIHIIIIIIIIIHtlllltlllllllHIIIIIIIIIHIHIIIIIIHmHllllllllllltllll De rechtbank te Stockholm had dezer dagen een Interessant geval te behandelen. Een ver- kooper was eenlge jaren in een groot magazUn werkzaam geweest, maar werd onlangs wegens zyn overdreven beminnelijkheid en beleefdheid ontslagen. Hij liet de zaak echter niet rusten en diende tegen de onderneming een aanklacht in, waarin hy verlangde, dat het ontslag on gedaan gemaakt werd. Tot groote verrassing van het publiek wees de rechtbank de aan klacht echter af. omdat overdreven beleefdheid de zaak eer zou kunnen schaden, dan zakeiyk- held by den verkoop van artikelen. Er kon aan getoond worden, dat de verkooper door zyn overdreven vriendelijkheid eenige klanten af geschrikt had. et is een bekend feit, dat iedere -streek en zelfs by na elke stad haar naam heeft gegeven aan een koekje of andere lek- kemy. Doch ook öf> het gebied van spijzen en gerechten bestaan provinciale specialiteiten, men denke b.v. aan het bekende Brabantsche worstenbrood. Soms zyn dat geheel nieuwe re cepten, het komt ook voor, dat algemeen be kende bereidingswijzen een^ speciaal karakter krygen. Dit is b.v. het geval met de hlervolgen- de kaasboterham, waarvan het recept afkom stig is van een huisvrouw uit het Geldersche. die er met succes de in haar provincie zoo be roemde ham aan heeft toegevoegd. Wie geen oven bezit kan dft gerechtje, met wat meer moeite, ook wel klaar maken; in plaats van de kaas in den oven te laten smel ten. bakken we dan X broodje even in de koe kenpan, met de kaasplak onder tot deze zacht wordt. Het allen menschen naar den zin te maken, is eenvoudig onmogeiyk: eenige inzenders meenden althans een opmerking te moeten ma ken. dat we het nummer wat te gemakkelyk hadden gemaakt door de gegevens. Dte eene had zyn bezwaar tegen de hóófdletters, een ander tegen de plaatsing van enkele cijfers in de fi guur, een derde tegen de omschrijving der vyf woorden. Op grond van onze ervaring in dezen werpen we hier tegen, dat zonder zulke gege vens zoo’n paardesprongprobleem aeer lastig wordt, en dat velen naar onze overtuiging den moed na lang tobben toch opgeven. Het zoeken wordt dan te zwaar nu was het volgens getuigenis van zeer vele puzzelaars een prettig zoeken, juist door die „steunverlee- nlng" een .Xyne puzzle, waarin het huppelen en springen, en juichen als men een volgende halte te pakken kreeg, een interessant-inge- spannen bezigheid verschafte.” X Klinkt ongeloofeiyk, en toch is het waar dat onder de talryke puzzleschaar zich nog een tiental vrienden bevonden die maar een stukje oplossing zonden het vyftal woorden, dat was M een vreemd geval mag zoo iets een paardesprong- puzzle heeten? men kon het trouwens uit onze waarschuwing weten! of.... acht men zoo’n byschryverfj doodbedaard de moeite van X lezen niet waard?,. Oplossing vorig raadsel Ik see zoo: „den mensch mot aan zynen be- staansarbeid sjuust zoo’n bietje den hekel heb ben. dat ie gelukkig leven kan. Da s misschien •n tikske vrlmde waarheid op X eerste gezicht, (veural veur bazen, die veul knechts in Xwerk hebben!) maar toen ik dat zoo zee. toen docht ik onwillekeurig aan den Fielp, Zonder dat ie X me ooit gezeed hee. of laten merken: ik weet zekers dat den bakker zXi bakkery Xi wasch- echte 'pinnetentle vindt. Niettemin, amlco, hy staat er eiken dag. veur dag en daauw, als de sterren nog amper verbleekt zyn, al in te ploe teren! Maar ik wil maar zeggen: den Fielp be zit Xi ideaal, 'n Gróót ideaal: .Hulvenout mot hekselsior”! Daaraan werkt ie- dus in z'nen vrijen tyd. En wat ie al klaargemaakt hee.?,. (Ik kom er nie van af. Mot X woord weer noe men!) Zie maar ’ns naar onze leste feesten! Hy vergadert er veur. confereert, correspon deert (op X schryfmachtenhectografeert (dat den inkt in z’nen nek zit) redeneert en hee X alty mee al de wyven aan den stok, dat ge nie snapt waar den kearel den energie vandaan slelirt. Hy Is er zelfs, al ruim dertig jaren ge leien. veur in de politiek gegaan. In den Raad. En al is ie dan al Xi bietje ydel daarvan ge worden misschien, z’n bedoelingen zyn zuiver als kristal en mee tandenstokers „werkt” ie nog-nie! Nou zou dat lastig gaan, want hy bezit gtvwien eenen tand meer. De leste .stronken" die nog in zXien mond stonden X leek veul op 'n afgebrand bosch daarbinnen hee-t-le er uit laten sléëpen en.... hee toen Xi valsch gebit laten aanmeten. Ge mot Xn dat verhaal hooren doen, amlco. Ge lacht oew eigen kriek. .Heerst most ik appen,” zee-t-ie. .Happen? Waarin?" .Hin den was. zee dieën witkiel, maar X leek wel s.... (censuur, Drt). Bah, wa Tien smeri- gen smaak." .Moesten er dan eerst oew ouwe tanden niet uit, Fielp?” „Vaneigens. Maar da beteekende nog minder has niks. Na twee dagen apte-n-lk-al Bah!” Hy spoegde-n-op den grond. „XWierd oog tyd, Drt. want ik stond op X lest by al mXi rede- voerings veur schandaal." „Ge dee X dus voor de moolte!” „Waar dan veur?" „Om te eten!” .Heten?? Mee die dingen heten? Man, da's net zoo honmeugeiyk has mee twee outen poo- Zuld wil nu in troef gaan snijden en speelt uit de blinde Schoppen-10 voor, waarop Oost een kleine Schoppen bljspeelt! Zuid speelt eveneens een kleine Schoppen by (Sch. 6) en Weet kan dezen slag niet ne men! Vervolgens wordt uit Noord weer een kleine Schoppen gespeeld, waarop Oost nog eens een kleine Schoppen byspeelt en Zuid den Boer speelt. Ook nu „kan West dezen slag niet nemen! Ten slotte wórdt door Zuid Troef aas uitgespeeld en nu valt de Heer van Oost. Vervolgens maken NZ nog Klaveran-vrouw en Rulten-boer. terwyi tevens de laatste troef- slag nog gemaakt wordt. NZ hebben dus gehaald4 slagen in troef, 3 slagen in Ruiten en 2 slagen in Klaveren I k y n Perzië vinden heel wat mannen werk, om- I dat zy over een zeer goed ontwikkeld gevoel In de vingertoppen beschikken. De arbeiders, die in de groote wolspinnerijen van Perzlë wer ken, hebben nameiyk tot taak het haar van de angora-geiten op de verschillende dikte te sor- teeren. waarvoor zy een zeer fyn tastorgaan noodlg hebben. Wanneer het oog het verschil In dikte niet meer kan waarnemen, dan moeten de vingertoppen er aan te pas komen Wel arbei ders. die dit beroep gekozen hebben, hebben in den loop der jaren zulk een volmaaktheid daar in gebracht, dat zy in staat zyn dertien ver schillende diktes van haar te onderscheiden. ten de onderd meters te loopen In tien secon den! Neeë, has ik gaai heten, dan steek k veur- af m’n tanden in m’nen zak. We worren houd, Drt. veul houd!" „Oud? DXi duuvel z’n malle....” .Jawel. Z’n malle moeke, maar has Ik m’n hei- gen ’s mergens gewasschen en haangekleed eb, dan ben ik belange nog nie klaar man!” .Heeë?" „Zekers, neeë! Dan mot ik heerst nog m’nen kop hin malkaar gaan zetten! Heerst m’nen bril veur m’n hoogen, dan m’n hondergebit op z’n plots zetten en dan m’n boventanden. Man, has ik mlllioennair was, dan moest Ik glnnen kamenier ebben, maar X»en constructeur veur m’n twalet! Dleen kop van myn is nou sjuust Xi mecanodoos. Drt. maar ge kunt er maar héén figuurke mee maken: Fielp Beeckers!" „En zit X makkelyk?” .Rot! "k Heb net 'n gevoel hover me, hof *r halty Xien eelen bos peeën hult m’nen kop angt!" „Ga dan *ns terug naar dieën wltjas. Help." „Ek gedaan. Maar d"n dieën see, dat X goed zit. Nou, ik mot zeggen: dieën witte is per slot den man van X vak. Die zal X dus wel weten en die voelt X trouwens niks van-ok!" ,^e bevallen oe dus slecht” ,Xe bevallen me X beste hin m’nen broek zak. Drt!” „Ge ziet, amlco, wat ie veur z’n ideaal over hee! Maar bakken.... allee dat beschouwt ia hals, noüja, als den .Maandag" van z’n bestaan. Maar niemand zal den durf in z’n iyf heb ben. om te beweren, dat sjuust den Help nie veul bereikt! Niemand, dan.... den een of anderen gees- teloozen erwtenteller, die gin procent geluk bezit van den Help zXa portie! En nou schel ter af. Veul groeten van Trui, Drt III en als alty gin horke minder van oewen Een rtJke Arabier, Zaki Effen! Okasha heeft wel een zeer eigenaardige verblyfplaats geko zen Hy liet nameiyk eenigen tyd geleden een groot mausoleum met zes gewelven oprichten, waar hy met vyf van zyn vrienden later be graven wenscht te warden. Toen het gebouw klaar was, beviel het hem zoo goed, dat hy besloot, om het als woning te laten Inrichten en er tot het einde van zUn leven In te Wijven dat toot 180000 zoo modern mogelyk ge wonen. Het gebouw, ingericht werd, werd maakt. Er kwamen twee badkamers, een elecr trische lichtinstallatie en zelfs een koellnrich- tmg. De aparte kamers werden voorzien van de kostbaarste meubelen en tapyten, die ieder wel 3000 gulden gekost hebben. Okasha, die zyn huls zeer mooi vindt, en er met zyn vrienden veel gelukkige uren in doorbrengt, verwierf zijn groot vermogen als tooneelspeler en schouwburg directeur; hy was de stichter van het Esbekleh- theater in Cairo. Ulvenhout, 30 Sept. ’37 Amico, *Nen barnsteenen gloei tintelt deur de ritselende Herfstbos- schen Als deur ge brand glas bloeit de Octoberaon deur 'nen hemel van dunnen peerl- moer. Deur-ambert ze de Wijnmaand lyk Xien ryken trossel groene druiven. En ge mot wel ’n hart hebben geiyk aan ’nen misbakken plavuis, als X geluk om deuze Schep- pingspracht nie deur oew zielement slurpt, als water deur Xi spons. Ge mot wel ’nen pessimist zyn, zoo erg als den apostel Thomas, als ge dëuzen nabloei van matten brons tot geslagen goud nie den schoonsten vindt van X heele jaar! Maar allee! Laat ik X daar nie over heb ben Ik schryf deuze brieven nie veur tiepen, die te stom of.... te geleerd zyn, om gelukkig te worden by 'nen karmozijnen wingerd die in den Herfstlgen kleurenbloel te fonkelen staat als éenen boekee! Ik schryf deus brieven nie veur trotserikken. die dX eigen ,sle afgeven" kunnen mge .’nen boer, die zoo geren deur den buiten knlert, dlkkels zonder te letten op waar ie in trapt! Ik schryf ze, omda *k er nie buiten kan te praten over gelukkige, over plazlerlge en over schoone belevenissen. Over dingen, die X ziele ment beruuren als X zonnewindeke den bron zen kastanje, den vurigen elk, den gouwen plataan. Zekers ook den sturm mot X ’ns deur- rauschen! 'Nen keer mot X bloeiend geblaart klip wegvallen in X Niks, om weer plek te ma- perziken op. die dan weer op dezelfde worden afgewerkt. Een andere mogelykheid vormt de combinatie van versche vruchten met roomijs. Als onderlaag je komen dan de vruchten (één soort of een mengsel), behoorlyk voorzien van suiker Daarop komt hetzy in de „coupe" of in de vla-schaal een flinke laag roomijs, ter wijl een spuitzak met geslagen room ons weer helpt aan een vlug aangebrachte gameering Een paar extra mooie vruchten van de soort, die de onderlaag vormt, kunnen hier en daar in de gespoten room wat kleur aanbrengen. Aardig, wat kleureffect betreft, is het bruik van de uitgeholde halve schil van een si naasappel of een grapefruit als het bakje, waarin roomijs wordt gepresenteerd. Volgen we de becyfering der paardesprongen van 1 naar 2 van 2 naar 3 enz. in boven staande figuur, en brengen we die overlnonze vorige opgave, dan krijgen we de 5 woorden: en geven de belde aangeduide kolommen de Fransche rivieren: Loire en Seine. ■j—v e organisators van de internationale ten- 1 toonstelling, die in 1939 in San Francisco gehouden zal worden, willen de bezoe kers met helder roode trottoirs verrassen, zy beweren nameiyk. dat de roode wegen, die door het geheele tentoonstellingsterrein zullen loo pen. op de voorbygangers een grooten invloed zullen uitoefenen. De vrouwen zullen er veel jonger en knapper uitzien, de kleurige aanblik zal de bezoekers vroolyk en opgeruimd stem men, en de heeren der schepping zullen er door aangespoord worden, gemakkelyker geld uit te geven. Na het 3 Schoppen-bod van er 3 spelers gepast en Is dus het bieden ge sloten. Eerst in het kort de. voornaamste bijzonder heden. welke men met spelen absoluut moet weten. Vervolgens eenige algemeene richtregels voor het bieden. Daarna bespreking van een serie interes sante spellen, waarin de twee vorige punten uitvoeriger worden toegelicht en ten slotte be spreking van enkele systemen, waarna we over kunnen gaan tot probleemspellen Het recept voor vier personen luidt: 4 dunne sneetjes brood. 80 gram boter (4 afgestreken eetlepels). 50 gram X ons) ham. 100 gram (1 oRs* kaas. Bak de sneetjes brood aan beide kanten lichtbruin, in de gesmolten boter. Leg op elk gebakken sneetje eerst een plakje ham, daarna een plak kaas, van dezelfde grootte als het sneetje brood en ongeveer een halven centime ter dik. Practlsch zyn zulke bakjes óók. want ze vor men rondom het Ijs een laagje, dat een goed isolatiemiddel is tegenover de warmere omge ving. We koelen van te voren de bakjes af met wat gruis van Ijs er in, verwyderen dat en scheppen er eerst een laagje in van het in blokjes gesneden eigen vruchtvleesch. flink ge suikerd en natuuriyk zorgvuldig ontdaan van pitten en vliesjes. Daarop komt.de portie va- nllle-ys, terwyi een schyfje of een partje van de vrucht (met wat geslagen room er langs ge spoten) de verdere afwerking vormt. MARTTNE WITTOP KONING De opgave is wel bekend: de figuur links boven, oorspronkeiyk gevuld met een vyftal woorden, die zoowel uit U.3.4.3 vertikaal als uit 13.3.4.5 horizontaal gelezen werden, is in 13 stukken verknipt, welke men naast en onder de genoemde figuur aantreft. En nu is ons probleem voor deze week: die 13 stukken zóódanig in de figuur te pas sen. dat deze er precies gelyk aan’ het origl- neele ontwerp komt uit te zien, Onder de inzenders van een goede oplossing worden weer zes fraaie pryzen verloot./ Oplossingen worden tot Donderdagmiddag 13 uur ingewacht by den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. ooals ik reeds aangekondigd heb. kom ik nu- op de twee vorige rubrieken terug In dese twee rubrieken nJ. heb ik ach tereenvolgens de bridge-regels en de punten telling behandeld Theoretisch zou u nu in staat zyn. om een spelletje te gaan bridgen; Immers u kent nu de regels, volgens welke u bieden en spelen moet en weet bovendien, hoe u het resultaat moet noteerenl! Stadsmensch, maar ik heb éenen houvast: al dat schoons komt van den zelfsten Schepper en dien heb X nog nooit qp knoeiwerk ge- trapeerd En X is in Augustus da X X Najaar al ruuk en geren komen zie! En X is in Januari, da X naar X eerste nuu- we spierke speur en da X zoo geren komen zie! En X is.en X is alty aoo. want wie van den bulten houdt, die wordt gulzig naar X vol gende schoons. En wie dat nie verstaat, die raai ik aan z’n zielement Xw rap naar d’ uitstoomery te laten brengen, misschien komt er dan weer Xi bietje kleur en fleur op. Ja, ik weet X, al ben X dan maar 'nen boer: Daar zyn soldaten, die niks dan stoepen zien. Daar zyn officieren, die niks dan blikken sterren zien. Daar zyn schoolmeesters die niks dan X vol gend examen zien. Daar zyn kantoormenschen. d’oogen van den baas zien. Daar zyn ryken. die niks mantels zien. Daar zyn boeren, die niks dan uiers zien. Ge leerden. die niks dan bedrukt pompier zien. Eerzuchtigen. die niks dan roem zien. Heersch- zuchtigen. die niks dan slaven zien. Maar daar zyn dan toch ook nog men sch e n, nog veul zelfs, die aan strepen en ster ren. examens en bazenoogen. effecten en melk emmers, geleerdheid, eer en macht sjuust ge- nogt X gewitwel hebben, om in den buiten ge lukkig te zyn dat is: Onzenlievenheer te zien en X is veur' zulken_ da X ook geren m’n brie ven potloot t Amico, ik werk geren. Greet pak ik ’s mer gens m’n gereedschap op! Maar...., greter nog zet ik X ten avond in den hoek. En ik geloof, dat ‘nen mensch sjuust zoo’n klein bietje den hekel aan z'nen bestaansarbeid hebben mot, on» wezeiyk gelukkig te kunnen zyn. Om plek veur Xi ideaaltje open te kunnen houwen. Menschen die zoo heelegaar in den arbeid opgaan, die b.v. tot in den nacht op hooge stu deerkamers zitten en nie meer weten dat daar benejen vrouw en kinders zyn. menschen. die werken en zurgen en kopbreken tot ze in bed vallen en nie weten dat er aan den overkant Xi gezellig pinteke te drinken is, of Xi paar straten verder Xi theater openstaat, menschen, die ploeteren en sappelen en slaaf- ken veur den jongen bottel; zekers Is dat zoo in de wisselingen veur X gewas en mensch, maar daarmee valt oewen voorkeur nie weg! En ik heb dieën voorkeur nou eenmaal veur X schoonste ty van X jaar! Dat is: elke maand van X jaar. Want hy is zoo schoon» dieën bussel maan den, als 'nen bussel blommen. De leste is alty weer de alderachoonste, omdat er niks dan schoone blommen zyn! Ik kan er niks aan doen, da X nooit uitge» keken kom op die Ulvenhoutsche zonnevelden, waardeur de spiegelende Mark kronkelt, waar in des zomers de runders tot den bulk in X water staan. Ik kan er niks kan doen, da X nooit uitge keken kom op die Ulvenhoutsche sneeuwvelden, mee niks er in dan ’n bonte kraai, die daar een zaam wegwiekt onder de dikke, lage winter- locht mee 'n streep rood aan X Westen. Ik kan er niks aan doen, da X nooit uitge keken kom op die Ulvenhoutsche Voorjaars- velden. die blank den hoogen hemel weerspie gelen mee de witte woltagnklodders, die als melk op de natte velden drijven. Of waaruit, op X nuchter windeke, mlllloenen zonnesterren spat ten, recht oew oogen In! Ik kan er niks aan doen da X nooit uitge keken kom op die wye Najaarsvelden, waar over de hemelen spoejen In jagend geweld, in duuzenderlel kleur- en schaduwenspel. Kan ik X helpen, da X den Allerzielenrouw op den bulten evenmin zou willen missen, als den bloeienden pruimenboogerd omtrent Paasch? X Is alles misschien Xi bietje gek veur den van-den-arbeid zyn en nie weten dat er "n schoon boek. *nen plazlerigen gezinsavond of Xi lollige vergaderijuj bestaat, menschen, die uit egoïsme, eer- of hebzucht of andere ondeugd den arbeid boven idles stelfen, X zyn ongelukkige idioten, waarmee ik, gy en glnnen weldenkenden mensch praten kan. En veur zulken schryf Ik m’n brieven nie. Want dan kimt ge evengoed praten en schry- ven veur keisteenen, stofzuigers en tafelpooten en zoo, want die.... hebben ook gin ziel, gln nen geest, gin kloppend hart. En X is dus heelegaar nie gek, maar veul na tuurlijk, dat ge meestal veul meer leut kunt hebben om de geestigheid van ’nen gezonden, deurgewlnterden landlooper, dan van den een of anderen excellenten meneer, die van veuren nie weet dat ie van achteren leeft. En als' ge 'ns leutig en gezellig reizen wil, origineelen spot hooren over de gewichtige po litiek. over de slechte tyen en X nuuws van den dag. reis dan derde en gin eerste klas, waar ’nen schynmillioennalr of 'n kamerlid oe zoo geesteloos meugeiyk verveelt mee ‘nen tanden stoker; noch tweede klas, waar de knechten van die tandenstokers X zelfste werk zitten te doen, mee Xi „muzikale” tong! Geest, echten gezonden geest, die is veul de mocratisch, want ge kunt Xn vinden by den baron en by den landlooper. Maar ge vindt m nooit by den democraat, die democraat is mee de heimeiyke bedoeling, ooit geiyk te komen mee den baron! X Eenige geestige asm zoo’n tiep is, dat ie dan rap z'nen democratlschen rok omkeert Daar kunt ge eten veul leut om hebben maar..., da's zyn schuld nie! Da’s heelegaar per ongeluk. Amlco, ge zult oew eigen afvragen: waar wil den Drt naar toe? Man, ik weet X eigens nie. X Wou eerst over de gouwen Najaarsbosschen geschreven hebben, maar ongemerkt kwam ik van de boomen onder de menschen terecht. En dan is X zóó gesteld mee 'nen durpeling, dan geraakt ie nogal grif van koers. Of X alleen mee den durpeling zoo gesteld is. betwyfel ik toch nog! Want daar zyn ook wel stejelingen, die geregeld uit den koers zyn en* nie zoo weinigI Maar om dan onder de menschen te blyven, nog efkens Xi veurbeeldeke om iets na dMr- sjuust te kléèren. Zuid heeft het eerst Schoppen geboden en wordt dus spelleider, zdbdat West (links van den spelleider) moet uitkomen en Noord, nadat er ultgekomeA is, zyn kaarten op tafel legt, m. a. w. blinde wordt! De uitgeloofde pryzen zyn by de loting toe gewezen aan: mej. A. Heling, Hoofdstraat 98, Velp (Gld mej. M. A. Houtbraken, Westland- gracht 111, Amsterdam-V/.-, F. E. R. Lange, Pe- gasusstraat 38, Haarlem; L. M. J. Maes, Pöt- gleterstraat 38, Utrecht; mej. M. de Moei, Fó- restusstraat 18, Alkmaar; A. B. van Waaiden. Califomlëstraat .40,Den Helder. f het seizoen eigenlyk niet reeds te ver (I gevorderd is. om nog over ys te spreken? Ik geloof niet, dat als dessert bedoeld het ys speciaal tot de .hondsdagen" beperkt moet blyven; weliswaar vermindert de verkoop „langs den weg", maar dat daarom ook aan bet slot van het diner het roomijs tydeiyk verbannen zou moeten worden, heeft geen zin: een koude pudding is daar Immers altyd op zyn plaats, en waarom mag die pudding dan niet iets bevroren zyn? Trouwens, wat de bestanddeelen betreft, kan het roomys gerust naast de andere puddingen gesteld worden: room, melkf eieren en suiker vormen er de hoofdbestanddeelen van, en nie mand kan ontkennen, dat dergeluke ingre diënten tot de best aangeschrevene behooren. waar het onze deesertgerechten geldt Wie zich niet de moeite wil getroosten, om zelf ys te bereiden, kan tegenwoordig uitste kend de gewenschte hoeveelheid bestellen. Op die manier valt deze vroeger slechts by uitzon dering gebruikte tractatle thans vrywel binnen ieders bereik en kan de huisvrouw er op den een of anderen familiefeestdag zonder bezwaar haar huisgenooten en haar gasten op onthalen. Wat den prys betreft, kan X roomys de verge- lyking met de andere gangbare koude diner- puddingen glansruk verdragen, terwyi het klaarmaken, althans wanneer men afziet van het zelf maken, voor X grootste deel reeds in de bereidplaats gebeurd is en de taak der huis vrouw zich slechts bepaalt tot het'op een aan trekkelijke manier op tafel brengen. Een paar voorbeelden daarvan? Op een ysschoteltje of in een „coupe" te voren eenigen tyd met blokjes Ijs i om door en door koud te zyn) wordt een „sneetje" ys gelegd, waarop een halve perzik uit blik wordt neergezet (goed uitgelekt en ook van te voren op ys afgekoeld). De perzik, die met den open kant omhoog komt te liggen, wordt vlug gëvuld met geurige vruchtenpurée (aardbeien of frambozen), terwyi we dan de portie nog voltooien door op de purée en langs de perzik wat geslagen room te spuiten. Ook een abrikoos of een halve peer (liefst uit blik) kunnen de plaats van de halve perzik in nemen. Wie het afzonderiyk behandelen van éénper soonsporties te lastig vindt, die schept het ys als een dikke laag in een vla-schaal. strykt het wat glad en schikt er het benoodigde aantal Voordat het echter zoover is. zyn er nog wel eenige voetangels en klemmen te ontwy- ken, want ten eerste zyn er onder u waar- schyniyk itog maar weinigen, die na de vori ge twee uiteenzettingen alles voor 100 pCt in zich opgenomen hebben, en ten tweede is de theorie slechts een hulpmiddel om uit de practyk te kunnen leeren! Want, geachte lezers. Indien u werkelyk bridgen wilt leeren. dan is het absoluut noodzakeiyk. dat u de vorige twee rubrieken grondig bestudeert en alvast uw krachten eens op de practyk beproeft!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9