I. Roofoverval verijdeld a Onprettige vooruitzichten voor de melkveehouders IVat in De ouDe tabakspot zat Auto rijdt in een EEN BEETJE MEER GOEDE SMAAK vaart Revolver ging af Familiedrama in Oost onze 1 lOuï-fioKanïsche Pyptabak DE MOND- EN KLAUWZEER NEEMT NOG TOE Aspirin ZWANENBERG .^levertraan- MAANDAG 4 OCTOBER 1937 Bejaarde dame gedood Door een auto gegrepen Geen serum meer voorradig Fokveedag af gelast Jongen doodgereden Geen ultimatum aan ir. Mussert? Kan het met méér goeden smaak? 5 □r ve geladen revolver er Doperwtjes Paard liep achteruit ft Man te Rotterdam/vermorzeld SCHEPEN OMHOOG GEVAREN Jongen zwaar gewond opgenomen Later weer vlot gekomen HEFFING OP BOTER Verweermiddelen tegen de ziekte Handige rijwieldief toch in de val Nieuwe verlaging van den melksteun Twee jongens met auto op stap Spring niet van een rijdende tram! De wagen in Heiligerlee vernield teruggevonden Wanneer fabri- van haargroei- G. E. VAN DE GRIENDT OVERLEDEN Met ingang van Zondag van 1.88 tot 1.52 MAN, KIND EN EEN KOE AANGEREDEN :n t Ja en neen rond de f N.S.B. ;n De ziekte is dit jaar bijzonder hardnekkig en stoort zich niet aan bestrijdingsmiddelen De vyf inzittenden werden gered; een hunner ernstig gewond Vijfjarig meisje in het hoofd getroffen en gedood Hy maakte gebruik van de papieren van zyn broer van kar gevallen verdronken Auto botste tegen een boom en werd geheel vernield F Politie arresteert een verdachte, die in het bezit is van een maakt wat smaakt T Ie} lCHT van 8MAAK-PRUSTOct DRAI e i-kanVALKENBURG’S-; I. .1 Wli van behoud, ten van ooft !n ver- Jongetje en l* •n rd 8- at De dader, een Indo-Europeaan, fuselier van de vierde afdeeling der mltrallleurs-compagnle te Magelang, A. A. H„ was met den laatsten trein uit Magelang gekomen om zyn vrouw, die weggeloopen was, te vragen terug te keeren. De vrouw en hare ouders weigerden dit, waarop hy met zijn geweer zijn vrouw en schoonvader dood de, zijn schoonmoeder zwaar verwondde en ver volgens het wapen op zichzelf richtte. or )e 4. s- Omtrent de vraag wanneer de gebruikelyki hoogere uitkeering voor- de wintermaanden zaï ingaan, heeft de minister nog geen beslissing genomen. ANNO 1753 4. 70 Daarom zal men in ons land voorloopig nog wel een sterke stijging van het aantal gevallen te zien krijgen, behalve misschien in Zuid-Holland, waar met een getal van 2090 in één week het toppunt wel zal zijn bereikt. Zaterdagmiddag is in den Hulst op den weg langs de Dedemsvaart de landbouwer K. Ny- boer, die, vergezeld van zijn kleinzoon, den 10- Op het Oostplein te Rotterdam is Zater dagavond omstreeks kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 63-jarigen F. Wolters uit de Alcidlsstraat het leven heeft gekost. Het Duitsche sa. ..Westernland" van de Bern- stein-Llnie, dat in 1918 is gebouwd en 16331 bruto en 9646 netto registerton meet, is bij Antwer pen omhoog gevaren. Het schip, dat op weg naar New York was, is inmiddels met behulp van eenlge sleepboot** weer vlot gekomen en heeft de reis voortgeaet. <L Dat deze man zich steeds uit de handen der politie wist te houden, kwam, omdat hij in het bezit was van de papieren van zijn broer en het hem op deze wijze steeds gelukken kon de politie om den tuin te leiden. Zelfs zat hij in een klein plaatsje bU Brussel eenlge dagen wegens een kleine overtreding geverbaliseerd op deze valsche papieren in ar rest. Toen hij dezer dagen in Rotterdam een flets te koop aanbood, kreeg de adspirant-kooper argwaan. Hij waarschuwde de politie, die den man meenam. Tijdens het verhooor gaf S. ver schillende valsche namen op en op deze wijze gelukte het de politie eindelijk zijn waren naam gewaar te worden. Hjj werd naar Den Haag overgebracht, waar hij is opgesloten om tx_t_ voor den officier van Justitie te worden geleid. - RT- !Q •p B— ’n ve et Zondagmiddag tegen zes uur is een auto uit Hoorn, waarin vijf personen zaten, van den Beemsterdyk bij Oosthuizen in de ring vaart gereden. Alle inzittenden konden wor den gered. Een hunner, de heer P. Veer, directeur van. het Parkhotel te Hoorn, was vrij ernstig gewond en is onmlddellljk naar Hoorn vervoerd. De overigen hadden even eens kwetsuren opgeloopen, doch met de hulp van een wijkverpleegster, die toevallig passeerde, kon worden volstaan. j is reeds scdeH oen ge neralie het voortreffelijke j middel tegen verkoudheden, rheum.itick, hoofdpijn enz Het zeer kwaadaardig optreden van het mond en klauwzeer, dat ook in Limburg verschillende stallen gesloten houdt, heeft het bestuur van den Noord-Llmburgschen Fokveedag er toe ge bracht den grooten fokveedag welke dit Jaar op 7 October te Horst gehouden zou worden, af te gelasten. Zaterdagnamiddag te ongeveer half vijf is een tienjarig jongetje, Aalders genaamd, op den Norgerweg te Roden (Gr.) door een auto aan gereden. De dood trad onmiddeliyk in. De be stuurder van den auto, de 30-jarige V., trachtte nog het kind te ontwijken, maar faal de in deze poging. De auto botste met groote kracht tegen een boom. Het voertuig werd to taal vernield. V. liep slechts lichte verwondin gen op. De politie heeft het geval in onderzoek. „Ik verwacht zeker nog een belangrijke uitbreiding van hei optreden van mond- en klauwzeer in de komende weken/* zeide de heer P. J. ’t Hooft P.J.Zn., inspecteur van den veeartsentPrundigen dienst, op een hem ge stelde vraag. van Op- den van dichtwerken, cultuur een zeer »Je. mijn kind, Ja habl go*4^ opgelell OH I, hal achfa Aspirin. Mal dan Oranjaband." Js dal dan na belangrijk?" „Jazeker. Kijk aans hlari voor ja gezondheid moei ja alHjd haf basta naman, dal ar is. En dan naam Ik natuurlijk altijd Aspirin. Ja kunt hal direct aan dan Oran jaband om da varpakklng an aan hal •■opa»«-kruis herkennen." Daarom heeft de minister, naar wij van bevoegde zijde vernemen, tot een nieuwe verlaging besloten en wel van 1.88 tot 1.52 ct. Deze verlaging is Zondag 3 October in gegaan. dat bedrag aan en werklooze zich schoeisel. Hij grondde deze meening in de eerste plaats op de sterke stijging van het aantal geconsta teerde ziektegevallen. In de week van 39 Augus tus tot 4 September werden 408 gevallen in 63 gemeenten vastgesteld; in de week van 5 tot 11 September 930 gevallen in 157 gemeenten; van 13 tot 18 September 1782 gevallen in 313 ge meenten en van 19 tot 25 September 4342 ge vallen in 591 gemeenten. Deze cijfers betreffen telkens de in de betrokken week geconstateerde nieuwe gevallen. In ruim de helft der Neder landsche gemeenten zijn dus gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. De provin cies Drenthe en Friesland, die lang onbesmet zijn gebleven, zjjn thans ook aangetast. Op grond van zijn jarenlange ervaring meende de heer t Hooft te kunnen zeggen, dat de tegen woordige epizootic bijzonder hardnekkig is, daar zij zich aan bestrijdingsmiddelen weinig stoort Ook in België en Frankrijk, welke landen zwaar door mond- en klauwzeer worden geplaagd, toont de ziekte denzelfden aard. De heffing op boter is voor de week van 3 tot en met 9 October 1937. behoudens tus- schentydsche wijziging vastgesteld op 45 cent per K.G. BANDOENG. 3 Oct. (Aneta). Omstreeks middernacht heeft een soldaat alhier met zijn karabijn zijn echtgenoote en zijn schoon vader vermoord. Ook heeft hy zijn schoon moeder zwaar verwond, waarna hU zelfmoord pleegde i Zondagmorgen tegen half elf heeft zich ten huize nn den landbouwer P. te Be meten b(J Maastricht een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het jongste kind van P„ een vijfjarig meisje, het leven heeft ge kost. van Zwanenberg munten uit door de natuurlijke venche smaak, die behouden blijft door de bijzondere wijae van con- serveeren. De man, een vroegere ploegbaas by het werk, werd in het bezit gevonden van een met scherp geladen revolver. 'Hij ontkend* hardnekkig plannen tot een overval t* hebben gekoesterd. Volgens de mededeelln- gen, die by de politie zyn Ingekomen, aou de man den opzichter hebben willen aanrij den, hem daarna neerslaan om zich vervol gens meester te maken van het geld. De man. die zich op den bywagen van een in de richting Kralingen rydend tramstel van lyn 1 bevond, sprong op het Oostplein van de nog rydende tram. Hy viel en schoot daarby met het bovenlichaam onder den bijwagen. Het achterste stel wielen ging hem over het lichaam, zoodat hy vermorzeld werd. Het tramverkeer had gerulmen tijd vertra ging, doordat de bywagen moest worden opge- vyzeld om den man te bevryden. Het slacht offer vertoonde nog teekenen van leven, doch tydens de overbrenging naar het ziekenhuis aan den Coolslngel per auto van den Genees kundigen Dienst is de man overleden. De Rotterdamsche politie arresteerde dezer dagen den 38-jarigen P. W. 8. te Voorburg, die In den loop van dit jaar in verschillende plaatsen van ons land en ook In België 30 i 40 rywlelen heeft gestolen en verkocht. Een vyftienjarlge zoon had op de slaapkamer van zyn ouders een revolver op een kast ge vonden. Terwyi hy daarmede speelde, kwam zyn zusje binnen. Toen zy vlak voor hem stond, ging de revolver, die slechts met één kogel ge laden was, af. Het kind kreeg den kogel boven in het hoofd en is kort daarna aan de gevolgen overleden. In den loop van den dag is, de Officier van Justitie, mr. Deutzenberg, nog ter plaatse ge weest. doch het is gebleken, dat het hier een ongeluk betrof. De Persdienst der NJS.B. deelt naar aanlei ding van het peraonderhoud, dat mr. Pont had met een aantal, dagbladen, in het Nationale Dagblad een en ander over deze aangelegenheid mede. Wij ontleenen hieraan het volgende: Mr. Pont's verklaring, dat hy aanvang Sep tember in functie trad als chef van het kabinet van ir. Mussert is juist, zyn toelichting daar entegen, dat deze functie de beteekenis had van secretaris der Beweging, is volstrekt onjuist, al dus het communiqué. Hy was uitsluitend chef van het kabinet, een administratieve en vertiou- wensfunctie. Dat mr. Pont thans allerlei mede- deelingen doet uit gesprekken met hem, wiens kabinetschef hy was, teekent zyn plichtsopvat- tlng afdoende. Mr. Pont is van oordeel, dat ds. Van Duyl zich zou willen neerleggen by de uitspraak van een „eere-raad" en verklaart verder in zyn pers-mededeelingen, dat ds. Van Duyl ongetwy- feld een eereraad zal verlangen. Het is echter volstrekt onemstig eerst ontslag te vragen als functionaris en lid der N.S.B. op grond van redenen van zuiver persooniysen -aard, vervolgens op eerewoord te verklaren „dat er niets van waar is" en tenslotte een Eereraad te verlangen. Evenzeer blyve voor rekening van mr. Pont het feit, dat hy in extenso voor het Nederland- sche publiek een toelichting meent te mogen geven van de persoonlyke redenen, die ds. Van Dpyl er toe brachten, af te treden. j‘ Mr. Pont doet tal van mededeelingen en geeft Aanhalingen uit persoonlyke gesprekken, die hij ?met ir. Mussert heeft gevoerd. Deze mededee lingen zyn onvolledig, goeddeels onjuist en zeer tendentieus, zy geven in het geheel geen beeld van wat werkelyk werd besproken. Tenslotte acht mr. Pont zich gerechtigd en bevoegd zyn oordeel over ir. Mussert als leider van de N.S.B. uit te spreken, daarmee ongetwy- feld datgene tot uiting brengend, waarom hy de persconferentie belegde. Het blad merkt dan op, dat drie weken gele den mr. Pont op het pont stond een eed van trouw aan Ir. Mussert persooniyk af te leggen. Dit werd echter door ir. Mussert als overbodig geweigerd, uitgaande van het principe een man, ben man; een woord, een woord. Tenslotte behandelt het communiqué nog de ontslagneming van- den heer de Vos. T~'\at „De Opmarsch" overigens ech- 1 ter niet van tact en fijngevoelig heid en goeden smaak gespeend is, moge blijken uit het commentaar, dat het blad levert op „Mr. Romme’s po gingen” tot het verleenen van extra- steun aan de werkloozen. Het schrijft n.l. het volgende: -T?.■sGravenhage is in iSrlarigcnouderdom, ovcrlwden de heer tt'K van de Griendt, leider T<n de export-afdeeling margarine-vetten van de N.V. Unilever te Rotterdam,oud-margarine- tabrikant te Utrecht In verband met het bericht omtrent een sa menzwering in de hoogere leiding der NB B. te gen ir. Mussert en een byeenkomst, die in het landhuis van den heer Van Geelkerken zou wor den gehouden, heeft de heer Van Geelkerken aan de Telegraaf zijn meening gegeven. By hem is nooit de gedachte aan een dergeiyke byeen komst opgekomen. Ook heeft hy er nooit op ge zinspeeld, laat staan dat hy tot een zoodanige byeenkomst het Initiatief genomen zou hebben. Het bericht moet dan ook eenvoudig als een leugen worden gekwalificeerd, aldus de heer Van Geelkerken, die ten slotte nog met nadruk ver- socht als zyn meening te willen publiceeren, dat hy dengene die dit bericht aan het „U. D." heeft verstrekt, pertinent tot een leugenaar ver klaart. Het Fransche is Belle Isle, van de reedertj Chargeurs Reunies, is van Antwerpen komend en vennoedeiyk op weg naar Havre, by Rilland Bath omhoog gevaren. De Belle Isle is later op eigen kracht vlot gekomen. Daar het roer vermoedeiyk defect is, is het schip met behulp van drie sleepbooten naar Antwerpen gesleept. De Belle Isle is In 1918 gebouwd. Het schip meet 9591 bruto en 6027 netto registerton. SCHOUT 15ct COOPVAERT 10ctp' ons Met zorg gemêleerde, milde tabak, zuiver blad, mooi lang van snee. Die Oud-Holland- sche Pijptabak kunt U ook genieten. Vraag eens .Schout* of .Coopvaert* van Douwe Egberts! De voornaamste maatregelen, waaraan de veehouders hebben te voldoen by het optreden eener besmetteiyke veeziekte ingevolge de Vee wet, brengen wy hieronder onder de aandacht: Indien vee verschynselen vertoont van een be- smetteiyke veeziekte (o.a. mond- en klauwzeer) moet de eigenaar of houder hiervan terstond kennisgeven aan den burgemeester (secretarie) en aan het politiebureau in de gemeente, waar het vee zich bevindt. De burgemeester neemt zyn maatregelen tot bestryding der ziekte, welke worden noodig ge acht onder toezicht van het districtshoofd van den veeartsenykundigen dienst. Deze maatrege len zyn oa: het plaatsen van waarschuwings borden en kenteekenen vermeldende de ziekte en aangevende de terreinen en gebouwen, welke verdacht worden gevaar voor dbsmettlng op te leveren. Deze borden en kenteekenen moeten duideiyk zichtbaar worden geplaatst aan de(n> toe gang (en) van de terreinen, erven en gebouwen, waar het vee zich bevindt. Wanneer een kenteeken is geplaatst of ge bouwen en terreinen verdacht worden gevaar op te leveren voor besmetting, is het verkampen jlAfl vee-, atanwd*. het vervoeren os. van melk, mest, hooi, stroo, touw, koedekken en stalge- reedschap verboden. Van dit vervoer kan dispensatie worden leend en wel door den burgemeester, onder Jarigen Jan Dykman, een koe uit de weide stalwaarts bracht, plotseling door -n personen auto aangereden. De auto, welk», be stuurd werd door den heer H. M. M. uit Heer-Hugowaard. slingerde T knaapje met kracht tegen den grond, zoodat het be wusteloos bleef liggen. De Jongen is by omwo nenden binnengedragen, waar hy door dr. v. Ravenswaay uit Nleuw-Leusen werd behandeld. ZUn toestand was zoo ernstig, dat hy niet mocht worden vervoerd. Nyboer bleef ongedeerd, evenals de drie inzittenden van den auto, waar van de motorkap onder het gewicht van de koe. die er bovenop terecht kwam, werd ver pletterd. r De politie stelt een onderzoek naar de schuld- vraag in. De politie, die verschillende aflnwyzingen had gekregen, arresteerde den man’ toen hy in een auto op den Karnemelkweg reed. Langs dezen stillen weg zou de opzichter komen, die in het bezit was van een tasch, waarin zich een groot bedrag bevond, voor uitbetaling van de loonen. De politie heeft den vend, ingesloten. Hy is aan een langdurig verhoor onderworpen en ook vele getuigen zyn reeds gehoord. Het staat nog niet vast wanneer hjf voor den Officier zal worden geleld. Toen in t924 een groote epizootic geheerscht had (89.000 gevallen) was in Maart 1925 het aantal gevallen op 145 teruggeloopen. Toch zyn er in 1925 nog 30.000 gevallen geconstateerd Het gevaar voor een dergeiyk „uitloopen” is ook voor het volgend voorjaar niet denkbeeldig. Prettig zyn deze vooruitzichten niet voor de melkveehoudery. die reeds moeliykheden genoeg had en juist een kleine verlichting begon te voe len. Zondagavond om tien sur is bU de halte Sloterdyk van de N Z.H TJI. een mwtig- Jarige dame, mevrouw F. R. uit Den Haag, door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Over den duur der ziekte is weinig te voorspellen. In den staltyd, die spoedig aan breekt, zal de verplaatsing van vee zich be perken en de voortplanting der ziekte zal dan ook sterk worden geremd. Men moet evenwel rekening houden met het zooge naamde „uitloopen” van de kwaal in het komende voorjaar. Toen de Leeuwarder boternoteering eenlggn tyd geleden van 65 ct. tot 80 ct. was gestegen, heeft de minister van Economische Zaken den melksteun van 2.16 ct. per K.G. melk van 3 3 pet. vetgehalte verlaagd tot 1.88 ct. Men zaï zich herinneren, dat de minister op grond van verschillende motieven den steun destyds min der verlaagde dan door de stijging van den boterprys mogelijk was. Thans is de Leeuwarder noteering opnieuw gestegen en wel van 80 ct. tot 92 ct. Zaterdagavond zagen twee opgeschoten Jon gens in de Haddlngestraat te Groningen een auto staan, toebehoorende aan dr. W. Free al daar. Toen deze korten tyd later na een zieken bezoek in zyn wagen wilde stappen, kwam hy tot de ontdekking, dat de auto er niet meer was. Hy deed daarvan aangifte by de politie en deze kwam by informatie te weten, dat twee Jcngens er met den wagen waren van door ge gaan. Zy toerden er mede langs het Winscho- terdlep in de richting van Winschoten, doch by Heiligerlee botste de auto tegen de leuning van een brug en werd zoo goed als geheel vernield. De beide Inzittenden, die biykbaar ongedeerd bleven, zyn daarop gevlucht. De marechaussee, die thans naar de beide deugnieten zoekt, heeft de overbiyfselen van den vernielden auto In be slag genomen. De verongelukte auto werd bestuurd door den heer T. Visser uit Hoorn en was het eigendom van de garage Kok aldaar. De wagen, welke uit de richting van Pürmerend kwam, passeerde op de helling, welke van den Beemster naar het dorp Oosthuizen voert, een anderen auto De chauffeur wilde daarna het dorp inryden. doch op het laatste oogenblik schynt hy zicu te hebben bedacht en nam hy vlak voor de 'brug nog de bocht naar den dyk, welke bulten het dorp omloopt. Dearby kwam de auto in aanraking met de leuning van de brug, reed in den berm van den dyk en kantelde toen in de breede Ringvaart. Gelukkig kwam de auto in gewone positie in het water, niet ver van den kant. Daardoor kon men van binnenuit de portieren openen. De Inzittenden van een passeerenden auto, personeel van de garage „Zaanstroom” te Hoorn, verleenden onmiddeliyk hulp en slaagden erin allen aan wal te brengen. De wagen, welke ernstig was beschadigd, is later opgehaald. voorwaarde, dat wanneer het vervoer van melk geschiedt, de transportkannen van tevoren be hoorlijk met natronloog-oplosslng worden ont smet. Het vervoer van ziek of verdacht vee is zonder ontheffing van den burgemeester of op last van den minister verboden. Te allen tyde is het verboden ziek of verdacht vee te koop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren. De ontsmettingsmiddelen kunnen worden aan gevraagd by den burgemeester (secretarie). Wanneer vee, aan besmetteiyke veeziekte UJ- dend, is gestorven, moet hiervan terstond wor den kennis gegeven aan den burgemeester (se cretarie) en aan de politie. Op last van den burgemeester worden de waarschuwingsborden en kenteekenen verwy- derd, zoodat dit nimmer door de menschen zelf mag geschieden. Zaterdagmiddag is naby de Broeksche brug onder de gemeente Meerlo in het Eindhovensch kanaal het zevenjarig zoontje van den land bouwer J. de Groot uit Geldrop verdronken. Het knaapje bevond zich met een tienjarig broertje op de met een paard bespannen kar van zyn vader. Op een gegeven moment, toen het paard met zyn kop achterwaarts sloeg, om vliegen te verjagen, bleef het kettinkje van het gebit haken aan een haan van het zadel. Het paard liep toen achteruit, zoodat de kar in het kanaal terechtkwam. Het oudste jongetje wist over den rug van het paard op den wal te komen, doch zyn broertje viel van de kar en verdronk. Hët lykje is later opgehaald. Het paard kon gered worden. T”Xe Opmaxach”^het uitermate actieve I Jen in vele opzichten ook verdlen- ^atelljke propagandablad der Roomsch-Katholleke Staatspartij, ver liest wel eens een enkelen keer den goe den smaak en dat Is jammer. Al geven wij grif toe, dat de politieke actie- en agltatle-geschrlften van andere poli tieke partijen zich veel vaker en ernsti ger aan deze fout schuldig maken, moet het ons toch van het hart, dat ge brek aan goeden smaak ons bijzonder onaangenaam aandoet bij een blad, dat de Katholieke beginselen verdedigt en propageert en dus ook In het felst van den strijd altijd en overal blijk moet ge ven van Katholieke cultuur. In de teeke- nlng op de achterpagina van het num mer van 30 Sept, kunnen wij het ver- eischte minimum aan goeden smaak niet meer ontdekken. Wij zien daar een zeer bekend standbeeld van Joost den Vondel uitgebeeld, dat „De 'marsch" leest. Uit den mond van dichter der Altaergehelmenissen. zoovele onvergankelijke waarin de Katholieke verheven stem heeft gekregen, komt de uit geïllustreerde kranten, kinderverhaal tjes en moppenplaatjes bekende spreek- blaas, waarin de tekst geschreven staat: „Voorwaar, voorwaar, voortreffelijk! Ik zeide reeds: Als het gemeen U roept, be zorgt het als Uw eigen.” Deze teekenlng moge met het oog op Vondels gedenkjaar bijzonder actueel schijnen, het wil ons toch voorkomen, dat gedachteloos nóch de Prins der Nederlandsche dichteren nóch ..De Opmarsch" zelve door zulk een plaatje wordt geëerd, kanten of leveranciers middeltjes genieën als Vondel. Beetho ven, Rembrandt e.a. In hun reclame be trekken, denken wij: „Nu ja, ze weten met beter”, maar bij dit Vondelpraatje van „De Opmarsch” denken wij: „Ze moesten zuiverder voelen.” dat er geen werk was. Waar dit bewezen kan worden en dat zal dikwijls kunnen zou toch de bijslag ook wel gerechtvaardigd zyn. De tweede circulaire bevat een aanvulling op den B-steun. Deze steun tracht werkloo zen aan kleeding. schoeisel en dekking te helpen. Het is een feit, dat de Regeering op dit terrein veel deed. Anderzyds staat ook vast, dat de lange duur van de crisis tal- looze werkloozen gepauperlseerd heeft. Dat erkent de minister ook. Hy wil helpen en heeft daarvoor een stelsel uitgedacht, dat kort gezegd hierop neerkomt, dat de Over heid een toeslag wil geven aan gezinnen met twee en meer kinderen van 25 tot 40 ct. per week. De voorwaarde is echter, dat de werklooze een kwartje per week spaart; de regeering vult dan daarvoor kan de kleeding of dekking verschaffen. De normale uitkeering en de normale B-steun blyven ook voor degenen, die al sparend meer kry- gen. Zoolang nog niet voldoende gespaard is, wil de minister betalen uit een fonds, by- een te brengen door het Nederlandsche volk. De bedoeling van den Minister is ongetwljw* feld goed. Hy heeft blukbaar niet tot ver- hooging van steun- en werkloozennormen kunnen besluiten, en probeert nu hulp te verleenen langs deze twee wegen. Voor elke verbetering van het lot van de werkloozen zyn wy erkenteiyk. Maar nu is de prysstyging onbetwijfel baar. Vandaar dat het Kath. Werklieden verbond dato 10 Juni verbeteringen bepleitte in de uitkeerlngen en aanvulling van den B-steun. alsmede aanvulling van de werk- verschafflngsloonen. Het antwoord van mi nister Romme zyn bovengenoemde circulai res geweest. Zy geven verbeteringen; dit moet erkend. Maar verantwoordelyke, den toestand kennende menschen. zeggen, dat de tegemoetkomingen onvoldoende zyn en dat zy, zonder overweldigende kosten, bevredi gender konden zyn. Het Is niet zoo gemakkeiyk een en ander definitief te beoordeelen. Maar men moet uitgaan van drie feiten: le. De Katholieke fractie en men mag wel zeggen byna de geheele Kamer wil voor de werkloozen doen, wat mogelyk is. 2e. Minister Romme heeft metterdaad bewezen, dat hem de toe stand der werkloozen belangstelling inboe zemt. Daaraan immers heeft hy het eerst aandacht gewyd. Het is best mogelyk. dat de Minister zich by den eersten sprong ver gist heeft. Dat hy niet alles heeft doorzien en overzien. Velen betwyfelen. of sparen dn zeer vele gevallen mogelyk is; en of het Überhaupt psychologisch Juist is aangevoeld, in deze gevallen van .sparen” te spreken. Anderen vragen zich af. of een steunoproep aan het volk voldoende zal opbrengen. Maar men moet erkennen, dat in beide gedachten ook iets goeds zit? Wy zyn er 3e zeker van. dat nader over leg bevredigender uitslag k*n hebben, wy gelooven, dat dit overleg gevoerd worden zal en dat dan bepaalde vraagstukken nader onder oogen gezien zullen worden. Eeriyk oordeel en onderling vertrouwen houden den geest goed en doen het verstand vanzelf de goede wegen zoeken en.... meestal vinden. Wy vertrouwen, dat mr. Romme, geleerd door de oordeelvellingen van mannen, dié hem na staan en het goede van zyn pogin gen royaal erkennen, deze zaak nog eens onderzoeken en tot een goede, verantwoord* oplossing brengen zal. Op één psychologisch punt willen daarby wijzen: het kostenvraagstuk. Dit speelt een rol, maar men moet ’t niet eenzydig overdryven. In het geheel niet naar kosten kijken, is demagogie. Maar alléén naar deze kosten kijken en tegelyk zware w militaire lasten opleggen (is noodig. dat er kennen wy, maar minimale werkloozenhulp ts '1 óók noodig) begrypen velen niet Men kan daar diepzinnig over oreeren. het feit ligt er. Ook de Regeering moet rekening houden met zulk een psychologischen factor.” „Op 16 Sept. J.l. vaardigde minister Rom me twee circulaires uit. De eene betrof den extra-byslag aan inwonende kinderen, de andere de spaarregeling voor den zooge- naamden B-steun. Krachtens de eerste circulaire heeft de minister bepaald, dat in afwijking van den vroegeren toestand, toen de steunrege ling géén leeftydsverschil van de kinderen van gesteunden kende nu ook inwonende werklooze kinderen boven 21 jaar, die ten minste 13 weken een loon hebben verdiend, overeenkomende met den steun voor de uit getrokken kostgangers, een extra-steun kun nen ontvangen, die varieert van één tot twee gulden. Dit is een verbetering van beteekenis. Bezwaar kan slechts ryzen tegen het voor dat de gesteunde 21-Jarige minste 13 weken gewerkt moet hebben. Er zullen immers vele gevallen zyn, dat zoo'n Jongen geen kans kreeg om te werken, om- Naar wy vernemen, heeft de politie van Nlenwer-Amstel Vrijdagmiddag een 46-Jn- rigetr man gearresteerd, tegen wien ernstig* vermoedens zyn gerezen, dat hy een roof overval heeft willen plegen op een opzichter, werkzaam by het boechplan. agnwyzlngen De vrouw, die een dag in Amsterdam had doorgebracht, stond op het punt met de Haar- lemsche tram naar haar woonplaats terug te keeren. Toen de tram naderde stak zy den ry- weg over, doch plotseling liep zy weer naar t trottoir terug, waar *n familielid stond, dat haar uitgeleide had gedaan. Deze riep haar nog toe, dat zy moest oppassen voor een auto, doch deze waarschuwing heeft zy vermoedelyk niet ge hoord, daar zy doof was. De bestuurder van den wagen heeft nog getracht naar links uit te ha len, om de vrouw, te ontwuken. doch een aan- rydlng was onvermydeiyk. De vrouw kwam op den motorkap terecht en werd daarna tegen de straat geworpen. Eenige oogenblikken later is zy overleden. Dokter H. E. Rosberger, die in de nabyheid woont, was, evenals de politie en de geneeskundige dienst, spoedig ter plaatse. Het stoffeiyk overschot van het slachtoffer, dat o.m. een schedelbreuk vertoonde, is naar 't Wllhelminagasthuls vervoerd. De auto, welke te Amsterdam thuis behoorde, is voorloopig in be slag genomen. De gewone maatregelen ter bestryding der ziekte zyn genomen, zooals vervoerverboden. het plaatsen van kenteekenen enz. Daar, waar de kwaal niet al te zeer om zich heen heeft ge grepen, wordt serum toegepast. Intusschen is door het enorme aantal gevallen de ryksserum- inrichting te Rotterdam door haar voorraad heen geraakt en heeft het staatsveeartsenykun- dig onderzoekingsinstituut toegestaan, dat zgn. „reconvalescentenserum”, verkregen van her stellende dieren, wordt verzameld. BAYER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15