9 ONS BLAD de brug Komt over D. C. 3 Specht te Palembang verongelukt Terreur in plaats van recht Kleeding, Schoeisel, Dekking! heden Het nieuws van I! Nood tijd en dringen!! en Drie dooden onder de bemanning: gezag voerder Stork, boordmecanicien Ruben en marconist Stodieck Eén der 7 passagiers zwaar gewond Mgr. dr. Jos. Vogt DE BAROMETER NEDERLANDSCH BEZOEK AAN PARIJS Felle aanvallen bij Sjanghai JOH. LAUWERS WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 V L» een Is Mussolini ziek? Betooging in Albert Hall Gezagvoerder Stork Katholieken bezetten hun kerken Onrustig Palestina r •1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Geplaagde Mexicanen verliezen hun geduld Het Engeltche volk protesteert tegen de bombardementen in China De fundamenten van de beschaving bedreigd DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Geen „Volksfront” in Engeland De zeerooverij in de Middellandsche Zee PAYGLOP 3 ALKMAAB ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Handelsverdrag met Italië Congres der Labourparty tegen samenwerking met onafhan- kelyken en communisten Het Hooggerechtshof advertentieprijzen. Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 Sociale Zaken, Z. Exc. prof. mr. C. P. M. Romme, heeft het Nederlandsche volk Dinsdagavond in een radio rede opgeroepen tot het mild steunen van het Kleeding-, Schoei sel- en Dekkingfonds^dat in het leven geroepen is om in de noodzakeljjke behoefte aan deze zaken in de gezinnen der werk- loozen te kunnen voorzien. Hjj gaf uiting aan het harteljjke mede- voelen der Regeering met allen, die buiten hun schuld in nood verkeeren en gaf tevens een verklaring van het invoeren der laatste Regeeringsmaatregelen, o.a. de z.g. Spaarregeling. Dat vooral dankbaarheid de drijfveer en intentie mochten zyn by het beoefenen der ingeroepen weldadigheid, dankbaarheid na voorbye of nimmer ondervonden geldelyke zorg, was *s Mi nisters innige wensch. Van harte sluiten wy ons hierby aan en wy hopen met Minister Romme, dat het voorbeeld van het Koninklijk Huis alge meen op grootsche wyze moge worden gevolgd. Hedenmorgen is het Indië-vliegtuig, de Douglas D.C. 3 „Specht” van den dienst Amsterdam-Batavia bij aankomst op het vliegterrein Palembang verongelukt. De „Specht was denzelfden morgen uit Batavia vertrokken en was op weg naar Singapore. Plotseling stopte een der njotoren, waardoor het vliegtuig kort voor de landing neerstortte. Van de bemanning zijn de gezagvoerder Stork, de boord mecanicien Ruben en de marconist Stodieck gedood. De tweede bestuurder Groeneveld bleef ongedeerd. Van de zeven passagiers is de heer Schoch van de British American Tobacco Company zwaar gewond. De overige zes passagiers bleven practisch ongedeerd. De post van het vliegtuig is onbeschadigd. De Minister F' EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 5 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i een •Hik." Het was zyn 20e Indië-vlucht In het Noorden ster Het s te I) 1 o 9 over goed. Op den zonnigen vroegen morgen van Zaten autoriteiten, waaronder drie Ministers en honc af gehuurd door De Chineezen beweren, dat zy hun posities blijven handhaven Geen yerloven in het Arabische legioenen Trans-Jordanië Roosevelt geeft uiting aan zyn bezorgdheid over den inter nationalen toestand wapeningsdoeleinden bestemd Is, zeide Roose velt, dat dit voor de Vereenlgde Staten veel la ger is: 11 of 12 procent. De burgemeesters en wethouders der vier groot ste Nederlandsche gemeenten zijn te Parjjs of ficieel ontvangen. ROME, 6 Oct. (D.N.B.). De op 8 October bij eengeroepen vergadering van den Orooten Fas- clstlschen Raad is uitgesteld. In het buiten land gaat het gerucht, dat dit uitstel is gelast in verband met een ziekte van Mussolini. Dit gerucht wordt evenwel tegengesproken. ihtlg. aan Mï. BS Het K. L. M.-vliegtuig „Valk", gezagvoerder Ktnimof, vertrekt morgenochtend uit Batavia. De K. N. I. L. M. verleende assistentie door het zenden van een extra-vliegtulg naar Pa lembang, aan boord waarvan zich ook bevindt de hoofdinspecteur van de K. L. M., de heer Moes. SJANGHAI, 5 Oct. (Havas). De woord voerder van het Chineesche hoofdkwartier te Sjanghai heeft verklaard, dat de Chi neesche troepen verscheidene aanvallen van de Japansche strijdmacht ten westen van Lotlen en Lloehang hebben afgeslagen. •keping~ de stad tboden, nadat de gas- iadden geaet in het Het Congres der Britsche Labour-party verset zich tegen samenwerking met onafhankeiyken en communisten. Tegen een drogist uit Den Haag is weghns dood door schuld een maand gevangenisstraf bene vens 250 boete geëischt. De Tweede Kamer heeft besloten, in de afdee- lingen te doen onderzoeken de wijzigingen van de Dienstplicht- en de Tariefmachtigingswet. De Hoilandache Mij. van Landbouw heeft zich teruggetrokken uit het „Werktuigenbureau uit de Landbouworganisaties”. laren Inds- naar htje en AMMAN, 5 Oct. (Reuter). In verband met den algemeenen toestand in Trans-Jordanlë zullen in het Arabische legioen geen verloven wordefï verleend. De pijpleiding MosoelHaifa is gis teren licht beschadigd door personen, die het land binnendrongen. Vannacht om 12 uur eindigt de censuur op de pers te Jerusalem. Indien de beschaving moet blijven bestaan, moeten de beginselen van den vrede hersteld worden. Amerika haat den oorlog, en streeft dus met toewijding naar het herstel van den vrede. Roosevelt hield te Chicago oen rede, waarin hjj zijn bezorgdheid uitdrukte over den internstiu- nalen toestand. dar Ing a. ge selt De Japansche mariniers, die de Chineesche stellingen bij de Tsjltsji-universiteit aanvielen, werden teruggeslagen. Zjj verloren tweehonderd man en een tank; twee andere tanks werden ernstig beschadigd. De Japansche vliegtuigen en artillerie blij ven Tsjapei bestoken, zonder dat evenwel de stellingen van de Chineezen worden gewijzigd. Het bombardement van de Japansche artillerie op Poetoeng bereikte de Chineesche batterijen niet. Japansche val deden op werden teruggeslagen. Elf Japansche vliegtuigen hebben de haven Joejoe aan den Jangtse honderd kilometer ten Zuiden van Nanking gebombardeerd. Chinee sche vliegtuigen versperden den terugweg bij Tangtoe, en tijdens het luchtgevecht, dat hier ontstond, is een Japansch vliegtuig brandend omlaag gestort. zegt trom Toe- :lUk- itten aan ;end iter: ■gen mg: ide- laar int- i je rdt, o aan bij ver- Ikaar htte: vroo- 1 zoo zon maar leer- met dan ge- ifge- den •nde. rroe- ravot dan ver leed. even i alle van berg- met be deel holen n los, tril- elgen altijd laakt zelf daiia Anna endln n en in en rs In mak- >uden was i dag r ge- acht- Ver- iep: angs (aria voor kln- trug. van onze lieve iele- mariniers, die opnieuw een aan- •u spoorweg SjanghaiWoesoeng, Volgens bericht uit Rome hebben de Ita- Uaansche, Minister van Buitenlandsche Za ken. graaf ciano en de Nederlandsche zaak gelastigde jhr. van Panhuys een protocol ge- teekend, waarbij de handelsverdragen tus- schen Italië en Nederland van 1 Januari en 4 Februari 1934 met enkele wijzigingen wor- verlengd tot 31 December van dit jaar. ■ur Dinsdag is overleden de bteschop van Aken, mgr. dr. Jos. Vogt. Zondag was Z. H. Exc. voor zien van de HH. Sacramenten der Stervenden. Indien wij een wereld, waarin wjj vrij mo gen ademen en zonder vrees in vriendschap kunpen leven, willen behouden, dan moeten de vredelievende naties met gemeenschap pelijke krachtsinspanning de wetten en be ginselen, waarop de ware vrede steunt, ver dedigen. In het Rushmount-gebergte, waarin de koppen van verdienstelijke Amerikaan- sche presidenten zijn uitgehouwen, nadert die van Abraham Lincoln snel zijn voltooiing. Van kin tot schedel is het werkstuk 22 Meter hoog PAF Parijs de burgel^e sterdam, Utrecht, die Fransche hoofdsl LONDEN, 8 October (Reuter). Duizenden personen verdrongen zich gisteravond in Albert Hall, waar onder leiding van den Anglicaanschen Aartsbisschop van Canter bury een openbare bijeenkomst werd gehou den om te protesteeren tegen dé bombardee- ring van niet-strjjders in China. BOURNEMOUTH, 5 Oct. (Havas). Vandaag is op het congres van de Britsche Labourpartij het debat begonnen over de kwestie van het eenheidsfront en de campagne voor eenheid. Als grondslag voor de besprekingen dient het rapport van het bestuur der Labourpartij waar in er by de leden van de party op aangedron gen wordt, zich voortaan te onthouden v*K iedere gemeenschappelijke actie met de com munistische en de onafhankelijks arbeiders partij. ST. PAUL (Minnesota), 5 Oct. (Reuter). In een hier gehouden rede heeft President Roose velt een aanval gedaan op het Hooggerechtshof en dit lichaam ervan beschuldigd, dat het „de hoeksteenen van zyn programma wegslaat". Voorts wees de President er op, dat de te hou den speciale zitting van het Congres zou moeten komen tot vermindering der staatsuitgaven, tot vermindering van de werkloosheid en tot ver- hooging van het nationale inkomen. Een ver- booging der belastingen, zoo voegde Roosevelt hieraan toe, ligt niet in het voornemen. De Aartsbisschop zeide, dat de moordpartyen en de verminkingen van nlet-strydende burgers in China der beschaafde wereld met verschrik kingen treffen, wy juichen weliswaar de protes ten der regeerlng toe, doch tot nu toe heeft de massa der Britsche burgers niet de gelegenheid gehad tot uitdrukking te brengen, wat het in het diepste barer ziel en geweten gevoelde. De Aartsbisschop en de op hem volgende spre kers kgeeselden de aanvallan op nlet-strydende burgers. Verscheidene sprekers stelden een boycot van Japansche goederen voor. Tenslotte nam de byeenkomst een resolutie aan, waarin de tegen de nlet-strydende burgers in China gerichte aanvallen met afschuw wor den veroordeeld en tot de Britsche regeerlng het verzoek wordt gericht onverwyid de leiding te nemen van een beweging tot gemeenschappelyke actie door middel van economische maatregelen en op andere wijze om te verhinderen, dat der- geiyke aanvallen voortduren. Men deelt mede, dat de lord mayor van Lon» den met steun der regeerlng een beroep zal doen op de City om het Chineesche volk snel en doel treffend te helpen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar 12.— 'door buiten Alkmaarf 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De gezagvoerder van het verongelukte K. L. M.-vllegtuig de „Specht", F. M. Stork, werd 3 Maart 1907 te Leeuwarden geboren. Na het af- loopen van de Zeevaartschool en het behalen van zyn diploma als de/de stuurman, kwam hy in December 1929 by de luchtvaartafdeellng te Soesterberg in opleiding voor reserve-off1- der-vlleger. Hy behaalde het F. A. I.-brevet in Maart 1930 en het militair brevet in Juni van hetzelfde jaar. Na verwerving van het vliegbewijs B trad hy op 1 Mei 1932 als vliegtulgbestuurder by de K. L M. in dienst. Stork had tot 31 Juli j.L 5132 vlieguren. Als tweede bestuurder maakte hy tot genoemd tyd- stip 12 Indië-vluchten, als gezagvoerder 7 vluchten. Tien broeders te Nenado ernstig ziek geworden door blikvergiftiging. O O Burgemeesters en wethouders der vier grootste gemeenten in Franhfifks hoofdstad ontvangen De commissie van 23 stelt zich achter China. By Sjanghai doen de Japanners felle aanval len. die volgens de Chineezen echter mislukken. GENÈVE, 5 Oct. (Havas.) De leden van den Volkenbondsraad hebben den tekst van de ont- werp-resolutle betreffende het verzoek van Spanje nopens de zeeroovery in de Middelland sche Zee in overleg met de Spaansche delegatie opgesteld. De resolutie constateert en betreurt de daden, die tot het verzoek der Spaansche regeering aanleiding hebben gegeven, zy geelt uitdrukking aan de meening, dat de accoorden van Nyon er toe moeten bydragen, dat in do Middellandsche Zee veiligheid heerscht. De Raad zal morgenochtend in zyn slotzitting deze re solutie behandelen er over stemmen. Aan het Noord-Chineesche front was het vandaag betrekkeiyk rustig, doch men gelooft, dat dit de stilte is, die aan den storm voor afgaat. De Chineezen zyn biykbaar voornemens zich tot het uiterste te verdedigen op hun laatste linie, die van Tayoean over Sjitsjiatsjoeang naar de Gele Rivier loopt In deze linie worden belangrijke versterkingen aangelegd, terwyi nieuwe troepen uit Honan aankomen. De Japansche troepen langs den spoorweg TientsinPoekau zyn opgerukt naar Wang- hojal, acht kilometer ten Zuiden van Fetsjau. Een ander detachement heeft Koetsjeng reeds bereikt CHICAGO, 5 Oct (Reuter). Op zyn reis door de Vereenlgde Staten heeft President Roosevelt te Chicago een rede over den in ternationalen toestand gehouden. Hy reide, dat de politieke situatie ernstige ongerust heid wekt by alle volken, die in vrede en vriendschap met elkaar wenschen te leven. Kr heerscht thans een terreur, en de min achting voor het internationale recht is zoo groot geworden, dat de fundamenten der beschaving daardoor bedreigd worden. Zonder oorlogsverklaring, aldus Roosevelt, zon der waarschuwing of rechtvaardiging van eenl- gen aard worden non-combattanten, ook vrou wen en kinderen, meedoogenloos vermoord door de bommen der vliegtuigen. In zoogenaamden vredestyd worden schepen door duikbooten aangevallen en vernield, zon der reden en zonder waarschuwing. Volken, die voor zichzelf vryheid eischen, weigeren ande ren die vryhëid. Onschuldige volken worden wreedeiyk opgeofferd aan de begeerte naar macht en hegemonie, die leder gezond verstand mist. Wy zyn vast besloten, aldus vervolgde de President, buiten den oorlog te biyven. Toch kunnen wy ons niet verzekeren tegen de heillooze gevolgen van den oorlog en te gen de kans, dat wy erin worden medege- sleept. Wy treffen maatregelen, die deze kans tot een minimum terug brengen, maar wy kunnen niet volledig beschermd zyn in een wereld van wanorde, waar vertrouwen en veiligheid ver te zoeken zyn. is noodzakeiyk. dat het geloof in het gegeven woord en in de waarde van het ver drag weerkeert, en dat men erkent, dat de mo raal van volken even belangrijk is als die van het individu. In technisch en moreel opzicht bestaat er een onderlinge afhankelykheid, waar door geen enkele natie zich geheel kan afsluiten voor een economische of politieke beroering elders in de wereld. De internationale anarchie vernielt alle grondslagen van den vrede en brengt de veiligheid van lederen staat, klein oi groot, in gevaar. Het is dus voor de Vereenlgde Staten van diet grootste belang, dat het heilig karakter der internationale verdragen en de internationale moraal hersteld worden. Na een zinspeling te hebben gemaakt op het hooge percentage der begroetingen, dat voor be- Verlengd tot 31 December a.s. Uit verschillende plaatsen van Mexico wordt gemeld, dat de Katholieken besloten hebben zichzelf recht te verschaffen. In Tierra Blanca, in den staat Vera Cruz, heb ben de Katholieken met geweld de kerkdeur al daar geforceerd, dapr de autoriteiten bleven weigeren het gebouw te openen en voor den eeredienst beschikbaar te stellen. Tevens werd ook de school bezet, waar alle socialistische boeken en leermiddelen werden „opgeruimd.” De vergadering 'van den Grooten Faaeistiachen Raad is uitgesteld. Hieraan knoopt men do veronderstelling vast, dat Mussolini onge steld is. Clynes en Herbert Morrison, de voorzit ter van het London County Council, pro testeerden krachtig tegen de argumenten van den linkervleugel, waarna het congres ten slotte het rapport van de executieve aannam. Voor den uitvoerigen tekst van de toespraak verwijzen wjj naar pa gina 3 van dit blad. Deze ontvangst werd mede bijgewoond door den Nederlandschen gezant te Parys. Jhr. Lou don. Namens de Nederlandsche bezoekers dankte de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, voor de harteljjke ontvangst „Voor ons is het gaan naar Parijs als het maken van een bedevaart. Hier voelt men de Fransche levensader kloppen en hier is het centrum van cultuur," zeide de burgemeestei van Amsterdam o.a. De plechtige ontvangst werd gesloten mei een intieme lunch, welke door den gemeente raad van Parys ten hun handt gulden boek va; IS, 5 Oct. De gemeenteraad van hedenmiddag op het stadhuis »ters en wethouders van Am- ^ravenhage, Rotterdam en bezoek brengen aan de 1, ontvangen. Radio-oproep van minister Romme tot iteun- verleenlng aan het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds voor werMoouen. ig 5 Juni j.l. vertrok de Specht als eerste D. C. 3 naar Indië. Tal van rden belangstellenden deden het toestel, dat voor deze vlucht was den Maharadja van Jodphur, uitgeleide. Niemand heeft toen wél vermoed, dat juist de „Specht” als eerste D. C. 3 zoo spoedig aan de zwarte lijst zou worden toegevoegd k>;. L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1