De Commissie van 23 staat achter China Chicago Roosevelt’s redevoering in -il Dreigend conflict te Terborg EEN ONTWERPRESOLUTIE AANGENOMEN De redevoering van Roosevelt Largo Caballero in ongenade*' i'i WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 De Katholieken en de China voldaan vredes-actie De wereld-uurrecordhouder Frans Staats is Dinsdagavond in zijn geboorteplaats Een Stille-Zuidzee Feest van Christus* conferentie bijeen? Koningschap Het eerste sein streven Uit Vaticaanstad De meaning te Londen Benauwd avontuur van UNILEVER N.V. drie Italianen Zooals bekend hebben drie Duitsche piloten TUINBOUWTEELTREGELING spinazie onder glas De indruk in het buitenland De reactie in Japan Collectief vredeswerk Nieuwe expeditie gaat Lewanefski zoeken Italië’s standpunt ten aanzien van Oostenrijk Overstroomingen in Catalonië De moordaanslag in de residentie Tydens Cortea-zitting in *t hoofd kwartier der U.G.T. belegerd Den Volkenbondaleden wordt aanbevolen China niet tegen te werken, doch zelfa indi vidueel te helpen Vier weluit geruste vliegtuigen staan gereed Zes dagen in een goederenwagon opgesloten gezeten Amerika schynt bereid te zyn den Volkenbond te ateunen in elke actie tegen de Japanache aanvallen <a Waalwijk gehuldigd. Ten gemeentehuize klinkt burgemeester Moonen met Staats op zijn succes Ultimatum gesteld by V uloaaneoord” Nieuwe overeenkomst met alge- meene stemmen goedgekeurd Toenadering tot den Volkenbond met hun machine D-ANOY getracht het Pamir-gebergte over te vliegen. Vier weken bleef men van elk levensteeken verstoken, toen dook het drietal plotseling in Afghanistan weer op. Dezer dagen keerden ze op het vliegveld Tempelhof terug, waar ze harteiyk werden begroet Geruchten over een Pauselyken oproep missen allen grond Sla en Moreele ateun van de V. S. aan den Volkenbond en het Franach-Britache 1 -- r F f I 1 1 van Sta- Omtrent de bU de China blijft aan één punt vasthouden: Het eventueele bijeenkomen van een con ferentie voor den Stillen Oceaan mag den Volkenbond niet bevrijden van zyn -taak; de organen van den Bond zullen de ontwikke ling blijven volgen en zoo noodlg nieuwe maatregelen moeten nemen. „Wy zijn van meenlng, dat wij een moreele en politieke overwinning behaald hebben,” aldus besloot de Chlneesche delegatie. h e« Welingelichte kringen te Washington leg gen deze redevoering algemeen uit als een aanwijzing, dat de Vereenigde Staten bereid zouden zijn zonder voorbehoud Iedere ge meenschappelijke poging te steunen, welke PARIJS, 5 Oct. (Havas). De „Paris Midi” ver neemt uit Grenöble, dat drie Italianen, die op 28 September besloten hadden uit Aclreale naar Frankrijk te gaan zonder kosten te maken, zich Nader wordt gemeld, dat de Commissie van 23 de ontwerp-resolntie over hetge schil in het Verre Oosten heeft aangenomen. Z(J verzoekt haar voorzitter de noodige maatregelen te nemen voor de voorgestelde bijeenkomst der Volkenbondsleden, die partij zjjn by het negen-mogendheden-verdrag van Washington van 6 Februari 1922. Onze Romelnsche correspondent seint ons djd. 5 October: van Buiten commentaar Men is van meenlng, dat de toespeling van President Roosevelt op den toestand In Spanje den Engelsch-Franschen elsch, de bultenlandsche vrijwilligers terug te trek ken, moreele kracht zal bijzetten. 8 1 1 1 1 I 1 1 1 1 1 1 j 1 1 1 e e V V I c 8 l 11 E s P i 1 1 i pllchtlngen, zooals die In het negen-mo gendheden-verdrag en in het verdrag van Parijs zijn vastgelegd.” Zjj geeft China de verzekering van haar moreelen steun en beveelt den leden aan, zieh te onthouden van iedere daad, die het weer standsvermogen van het land zou kunnen verzwakken, waardoor zijn moeilijkheden in het conflict grooter zouden worden. Zij be veelt den leden verder aan, ieder afzonder lijk na te gaan in welke mate zjj China zouden kunnen helpen. De „Epoque” schrijft: .Pessimisme begon de vredelievende naties van Europa aan te tas ten. Zjj vroegen zich af of het laatste woord niet zou zijn aan de mogendheden, die het ge weld als eenlge wet erkenden. En daar komt nu van het nieuwe vasteland een gezaghebbend woord haar eenlge hoop brengen. De Chlneesche delegatie is voldaan over de verkregen resultaten. In aanmerking genomen de onmogelijkheid van het verkrijgen eener ver- oordeeltng van den aanvaller, aldus verklaard» men In Chlneesche kringen, Is het resultaat der Volkenbondswcrkzaamheden beter dan wjj had den kunnen hopen. WKENEN, S Oct (Reuter) Baron Wiesner, de leider der Oostenrjjksche legi timisten, heeft verklaard de volledige ver antwoordelijkheid op zich te kunnen ne men voor de onthulling, dat Mussolini aan GENEVE, 5 Oct. (Havas.) By de behan deling van het Chlneesch-Japansche conflict zyn hedenmorgqp In de Volkenbondsverga dering opnieuw moeilijkheden gerezen, waardoor de sluiting van de achttiende ver gadering dreigt te worden vertraagd. beoogt den wereldvrede te herstellen en te handhaven. Men is voorts van meenlng, dat de redevoering beoogde den Volkenbond aan te moedigen krachtiger en practlscher maatregelen tegen de aanvallers te nemen, welke maatregelen volledig door de Veree nigde Staten zouden worden gesteund. Na onderzoek van de ter tafel gebrachte feiten kan de commissie slechts vaststellen, dat de Japansche militaire operaties te land, ter zee en In de lucht volkomen oneven redig zijn aan het incident, dat het conflict heeft veroorzaakt; dat deze daden zeker niet de vriendschappelijke samenwerking tus schen de belde landen, waarnaar de Japan sche staatslieden verklaren te streven, kun nen vergemakkelijken of bevorderen; dat die daden niet gerechtvaardigd kunnen war den en In strijd zijn met de Japansche ver- Nadat in Mei reeds tevergeefs werd getracht tot verbetering der arbeidsvoorwaarden te ko men, werd cld. 21 Augustus jJ. de directie -van „Vulcaansoord” te Terborg door de samen wer kende metaalwerkersbonden verzocht de loonen met tien procent te verhoogen, gegarandeerd- minimum-uurloonregeling in te voeren, de christelijke feestdagen door te betalen, een week vacantie, vjjf procent premie voor de ploegwer- kers, Invoering van de normale premie van 25, 50 en 100 procent voor overwerk en een regeling voor loonderving bij verzuim, krachtens art. 1638 c en d van het B. W. In een tweetal conferenties kon geen overeen stemming worden bereikt, waarom op de laatste ledenvergadering der werkliedenbonden werd besloten over te gaan tot het stellen van een ul timatum en Indien geen overeenstemming wordt bereikt op 11 October de werkstaking af te kon digen. Het personeel omvat ongeveer 300 man. vechten. De bonden riepen hierop vaardlgden-vergadering bijeen tegen Onlangs verscheen In de „Relchspost" het be richt, dat Z. H. de Paus het voornemen had de Katholieken van de geheele wereld op te roepen tot een groote vredes-actie. Wel werd dit be richt als een „gerucht” gekwalificeerd, maar tegelijk werd door een vermelding van bijzon derheden als b.v. deze, dat diplomatieke bespre kingen werden gevoerd, de Indruk gewekt alsof de kwalificatie „gerucht” slejhts een fonneele beteekenis had. BU nauwkeurige Informatie bleek ons echter, dat aan het gerucht geen enk^l feit ten grond slag ligt. Het moet ontstaan zjjn tengevolge van onnauwkeurige informaties na het verschijnen van de Encycliek over den H. Rorenkrans, die zegt van een vurig en krachtig Rozenkransgebed den vrede te verhopen. BARCELONA, 5 Oct. (D.N.B.). In geheel Ca talonië en In de hoofdstad zijn overal overstroo mingen veroorzaakt door hevige onweders en regenbuien; De spoor^jnen BarcelonaManresa en Barcelona—PuigcaNa staan gedeeltelijk on der water, zoodat het verkeer op beide lijnen moest worden gestaakt. Twee bruggen zjjn in gestort. Ook het goederenverkeer op het traject van Barcelona naar de Fransche grens is ge stagneerd. verborgen hadden in een wagon met kisten ci troenen, die naar Modane gingen. De wagon werd echter verzegeld en met geringe snelheid naar Frankrijk gereden. Gisteravond kwam hy op het station van Modane aan. Na zes dagen opgesloten te hebben gezeten en honger en dorst te hebben geleden, werden de totaal uitgeputte Italianen door Fransche douanebeambten hier gevonden. Zij werden van het noodige voorzien en in handen van de Ita- llaanscha autoriteiten gesteld. MOSKOU, 5 Oct. (Tass). Een nieuwe expe ditie staat gereed om naar Archangel te ver trekken, teneinde de nasporlngen naar den spoorloos verdwenen vlieger Lewanefski te her vatten. Vier enorme vliegtuigen, welke voorra den voor drie maanden aan boord hebben, zul ten hieraan deelnemen. Een der komende dagen sullen zfj vertrekken. vaardigden bjj het hoofdkwartier U.G.T. kwamen, merkten zij, dat de deur ge sloten was. Achter de deur waren Caballero en twee van zijn mede jestuursledcn en weigerden de deur open te doen. De afgevaardigden lieten toen ’n smid komen, maar voordat deze kwam, daagde een afdeeling stormtroepen op, welke zich opstelde tusschen de gesloten deur en de op de trap wachteride afgevaardigden. Uren gin gen voorbij, waarin niets gebeurde. Ten slotte dreef de honger de afgevaardigden naar bulten, en Caballaro, die maatregelen had genomen cm voor een week voedsel mee te nemen bleef in zjjn vesting. De afgevaardigden der vakbonden gaven na verloop van typ het beleg De belangrijkheid van de redevoering, die president Roosevelt gisteren in Chicago heeft uitgesproken, wekt in de Amerlkaansche dag bladen uitgebreide veronderstellingen. Het meerendeel der dagbladen ziet er een veroor- deellng in van den Japanschen inval in China en bijgevolg een aanwijzing, dat de Vereenigde Staten bereid zijn den Volkenbond te steunen in welke actie ook, die ten aanzien van deze aangelegenheid zou worden ondernomen. LONDEN, 6 Oct. (Reuter). De redevoe ring van Roosevelt te Chicago neemt een eerste plaats in de Engelsche bladen van hedenmorgen in. Daarbij valt in het bij zonder de nadruk op de opmerking, dat de landen, die de ziekte der internationale anarchie verspreiden, door de vredelievende landen ,Jn quarantaine” moesten worden opgenomen. Eveneens wenscht Japan de vrijheid voor een vreedzame uitbreiding van zijn bevolking in China. China’s tegenstand tegen een samen werking met Japan is de oorzaak geworden van het huidige conflict. De laatste vijftig jaar is de bevolking van Japan, welke op zulk een beperkt gebied opeen is gepakt, meer dan verdubbeld. Het voornemen van Japan om op het Aziatische continent een vreedzame ontwikkeling te be werkstelligen, is niet alleen ten voordeele der Japanners, maar ook ten voordeele der Chl- neezen. Wij vertrouwen, dat het Chlneesche volk de ware bedoelingen van Japan zal gaan inzien en aan den vrede in Oost-Azlë en in de geheele wereld zal willen medewerken. De redevoering van President Roosevelt, welke te Londen een goed, onthaal vindt, schijnt de meenlng te bevestigen, dat de Japansch» agressie in het Verre Oosten en de buitenland- sche inmenging in Spanje in de Vereenigde Staten even sterk worden veroordeeld als in Groot-Brittannlë. Katholieke Volk, itaan het lied der uitjubelend. De democratische senator Peper, die lid is van de commissie voor Bultenlandsche Zaken, verklaarde: „Ik ben van meenlng, dat het uur gekomen is voor de moreele wereldopinie om zich te organlseeren, teneinde de internationale strulkroovery te beletten, die zich thans voor doet.” De senator verduidelijkte echter dat deze instemming nog geen toetreden beteekende van de Vereenigde Staten tot den Volkenbond. Onder voorzitterschap van mr. R. J. H. Patjjn. is gister in het kantoor der Unilever N. V. te Den Haag een buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders dezer vennoot schap gehouden. Vertegenwoordigd waren 187328 aandeelen, recht gevende op hetzelfde aantal stemmen. De voorzitter van het college van commissa rissen gaf een toelichting van .het eenlge agen dapunt, nJ. bet voorstel om 'de overeenkomst tusschen de vennootschap eenerzyds en Uni lever Ltd. anderzijds, houdende voorzieningen ter verzekering van gelijkheid van Waarde van overeenkomstige aandeelen, nader omschreven in art. 2 van de statuten der vennootschap, te beëindigen, zulks met ingang van den dag, waarop een nieuwe overeenkomst in overeen stemming met het voor aandeelhouders ter visie gelegd ontwerp, aan te gaan tusschen de ven nootschap eenerzijds en Lever Brothers en Uni lever Ltd. anderzijds, in werking zal treden. Gelijktijdig met de Inwerkingtreding van deze overeenkomst zal eenerzijds Unilever N.V. aan de Engelsche maatschappij tegen boekwaarde overdragen haar, overigens slecht uiterst gerin ge, belangen binnen het Brltsche rijk, terwijl de Engelsche maatschappij, eveneens tegen boek waarde, aan Unilever N.V. zal overdragen alle belangen, welke Unilever Ltd. en Lever Brothers Ltd. tot dusverre bulten het Brltsche rijk be zaten. Het verschil tusschen de overdrachtprijzen van belde groepen van interessen bedraagt bijna 12.000.000 pond sterling; dit verschil zal, nadat het door gedeeltelijke contante betaling tot elf mfllloen pond zal zijn teruggebracht, de Uni lever N.V. in den vorm eener kapltaalsleening en tegen vergoeding van een rente ad 3 pCt. ’s Jaars, schuldig blijven. Het verschil echter tusschen eenerzijds het aldus door de vennoot schap verschuldigd jaarlijksch rentebedrag en anderzijds de meerdere winsten, welke de ver worven nieuwe Interessen zullen opleveren, zal voor de Unilever N.V. een aanzienlijk jaar lijksch additioneel bedrag aan eigen winst be ttekenen. Na dit voorstel aan preferente aandeelhouders te hebben aanbevolen, merkte de voorzitter op dat het voorstel in de positie der gewone aan deelhouders geen enkele wijziging brengt. Htf betoogde verder, dat de amalgamatle in Enge land, wtaarmede de opheffing der oude en af sluiting der nieuwe overeenkomst zoo onafschei delijk Is verbonden, ook voor de gewone aan deelhouders zeer besliste voordeelen zal mede brengen, en de directie aarzelt dan ook niet ook aan gewone aandeelhouders aanneming van het betrokken bestuursvoorstel te mogen aan bevelen. Daar geen der aanwezigen het woord verlang de en op de desbetreffende vraag van den voor zitter niemand tegen het voorstel bleek te zijn, concludeerde hy, dat het met algemeene stem men was aangenomen. Met een woord van dank sloot hü daarop de vergadering. De „Times” ziet in de redevoering geen aan wijzing voor een ommekeer in de Amenkaan- sche politiek. Het blad besluit: Zy, die een pa cificatie onmogeiyk maken door den weg tot verzoening af te wyzen en hun eigen kracht tot eenigen maatstaf hunner actie maken, be dreigen niet alleen hun naburen, maar zooals Roosevelt zelde, de beschaving zelve, zyn waarschuwing aan hen beteekent, dat een der- geiyke bedreiging tenslotte niet alleen moet stuiten op do veroordeeling, maar ook op den weerstand van alle beschaafde naties. Verder schryft de „Times" nog, dat de pre sident een houding, geen program heeft uiteengezet. Z.H. de Paus heeft heden in audiëntie ont vangen pater D. Fedele, Abt van Stotzingen, die herkozen werd tot generaal-abt van de ver eenigde Benedlctyner monniken. Meer dan honderd Abten van de verschillende Congrega ties dezer Orde vergezelden hem. op, hielden hun vergadering ergens anders en besloten de verbannen bonden weer in hun mid den op te nemen en een nieuw bestuur te be noemen, met Gonzales Pena, den leider der Asturiërs, als voorzitter. Caballero is dus op het oogenbllk U.G.T. in ongenade. De .Dally Telegraph” schryft: „Hoe stelt Roosevelt zich voor dat de Vereenigde Staten In gezamenlijk optreden met de andere mo gendheden de beginselen zullen verdedigen waar op de vrede en de rechtvaardigheid gegrond vest zyn, wanneer hy, zooals hy zegt, aan het hoofd staat van een volk, dat vastbesloten is buiten den oorlog te blyven?” De „Daily Herald" schryft: „In Engeland zeggen offlcieele kringen: wy zullen niets kun nen doen zonder Amerika en Amerika wil niets doen. Nu is het klaarbiykelyk mogelyk, dat de redevoering van Chicago In de eerste plaats ten doel heeft de Amerlkaansche opinie te polsen, maar zy bewyst toch, dat Roosevelt niet geneigd zou zyn a priori het aanbod te verwerpen, dat hem zou kunnen worden ge daan, om gezameniyk druk uit te oefenen op Japan.” De correspondent van HaVas verneemt, dat de tekst der redevoering van President Roosevelt zal worden overhandigd aan alle diplomatieke vertegenwoordigers der Ver eenigde Staten, om hem ter beschikking te stellen van alle regeerlngen. De wereld is geschapen voor de geheele menschheid. De vrede zal moeiiyk gehand haafd kunnen blyven, zoolang geen einde Is gekomen aan de ongelyke verdeellng van goederen onder de volken. Japan elscht de gelykheid niet op als recht, want het rechtsdenkbeeld in het Westen Is niet te vereenzelvigen met de op vatting van gerechtigheid, zooals de Ooster lingen die zien. Japan elscht echter vrijheid van beweging voor zyn teveel aan bevol- king. Onmenscheiyke wetten, In het by- zonder die, welke de Vereenigde Staten In 1924 hebben aangenomen, verhinderen die Japansche emigratie. De Vereenigde Staten, die langen tyd ge weigerd hebben zich te bemoeien met de Europeesche “zaken, bekennen by monde van Roosevelt, dat zy op den verkeerden weg waren en dat, wanneer zy aan den oorlog willen ontkomen, zy moeten deelnemen aan het collectieve vredeswerk." tulnbouwteeltregellng voor het jaar 1938 kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas en de beperking der meer- mallge teelt van warmoezerygewassen In drui- venkassen, het volgende worden medegedeeld. I. De teelt van kropsla en spinazie in kassen, serres en warenhuizen, waarin drulvenboomeg staan, is verboden, tenzy: a. de drulvenboomen ter vernieuwing zyn af gezaagd en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste en tweede schot ontstaat; b. nieuwe drulvenboomen zyn geplant en de teek plaats vindt in de jaren, waarin het eerste tot en met het vierde schot ontstaat. Verder zal In druivenkassen de teelt van alle warmoezerygewassen beperkt dienen te blyven tot één teelt en één product per jaar. II. Het aantal kroppen sla, dat zoowel warm als koud onder glas ten hoogste mag worden geteeld, is bepaald: a. voor platglas: 1. op 20 per raam al dan niet by ten hoogste 2 stuks kool per raam; 3. op 16 per raam by ten hoogste 5 stuks kool per raam; 3. op 16 per raam In peen- en radys- ryen, zonder kool; 4. op 12 per raam In peen of radljsryen met ten hoogste 5 stuks kool per raam. b. voor warenhuizen: 1. op 20 per raam by uit sluitend kropsla; 2 op 16 per raam by ten hoog ste 2 stuks kool per raam. e. voor kassen en serres: 1. op 16 per M3 by uitsluitend kropsla; 3. op 13 per M2 by ten hoog ste 2 stuks kool per M3. Onder „kool” wordt in het bovenstaande zoo wel spits- als bloemkool, alsook roode, witte en savoyekool verstaan. in. De getallen perraam of per M2 onder n vermeld, gelden voor elk raam en voor eiken M2, afzonderiyk, met dien verstande, dat de grootte van het raam wordt vastgesteld op 150 by 80 c.M. en voor ramen van grootere of klei nere oppervlakte de onder II genoemde getallen naar evenredigheid gelden. IV. De teelt van kropsla onder glas In com binatie met eenlg warmoezerygewas. anders dan onder II vermeld. Is verboden. Evenwel Is by de onder II b. en c. aangegeven teelten de teelt van tomaten en boonen toegestaan en is by de onder Ha aangegeven teelten na 1 Februari 1938 de teelt van bloemkool en na 1 April 1938 de teelt van komkommers onbeperkt toegestaan. V. In het tydvak van 1 Januari tot en met 30 Juni van eenlg teeltjaar is de teelt van krop sla onder hetzelfde glas slechte eenmaal toe gestaan, zoodat hiermede het overleggen van glas van kropsla op kropsla is verboden. De slotzitting, die vanmiddag om drie uur zou worden gehouden, is reeds tot half zeven uitgesteld, mits In den loop van den dag over eenstemming wordt bereikt in de commissie van 23, die belast Is met de aangelegenheden be treffende het Verre Oosten. Het secretariaat van den Volkenbond publi ceert het verslag, dat der commissie van 23 door haar onder-commlssie is aangeboden. Dit verslag besluit als volgt: „Het is duideiyk, dat Japan en China zeer van meenlng verschillen ten aanzien van de diepere oorzaken der oneenlgheid en van het Incident, dat tot de eerste vyandeiykheden geleid heeft. Het is evenwel niet tegen te spre ken, dat machtige Japansche legers het Chl- neesche gebied zyn binnengevallen en militaire contróle uitoefenen op groote uitgestrektheden, met inbegrip van Peiping, dat de Japansche re- geering vlootmaatregelen ter verhindering van de Chlneesche scheepvaart aan de Chlneesche kust heeft getroffen, en dat de Japansche luchtmacht ver van elkander liggende plaatsen bombardeert. De zegsman van het ministerie landsche Zaken te Tokio heeft geleverd op de redevoering van president Roo sevelt en daarby het volgende verklaard: Tijdens de zitting van de Spaansche Cortes heeft zich dezer dagen hel eigenaardige tafereel afgespeeld, aldus de News Chronicle, dat Largo Caballero, (secretaris-generaal van de U. G. T.) die op zyn plaats in de Cortes behoorde te zit ten, niet aanwezig was, omdat hy belegerd werd in het hoofdkwartier van de UG.T, (vereenigde vakbonden). Dit beleg werd uitgevoerd door de vertegenwoordigers van de 42 bonden in de U.G.T. De meeste vakbonden steunen de regee- ring-Negrln, doch zyn in conflict met het uit voerend bestuur van de U.G.T., dat in de oppo sitie is. Dit uitvoerend bestuur heeft 13 van de 42 bonden ultgestooten, waaronder de myn- werkers, die thans in Asturië voor hun leven een afge- Vrydag, openingsdag van de Cortes, maar toen de afge- van de Mej. Toos Post, voorzitster van den Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, verzocht ons plaatsing van het volgende: Mooie feesten laten niet enkel een lichtend spoor in onze herinnering achter, doch werpen ook reeds een glans vooruit in den vorm van ernstige en vreugdige voorbereiding. Zoo ook het Feest van Christus’ Koningschap op den laatsten Zondag van October. Zien we in de laatste jaren vooral in de jeugd beweging zich een stuwkracht ontwikkelen om dit feest ook buiten de kerkgebouwen meer al gemeen te doen vieren, de R. K. Vrouwenbond Bisdom Haarlem noodigt reeds vanaf de instel ling van dit feest jaarlyks Katholiek Nederland uit in het openbaar den nadruk op dit feest te leggen door het dragen der Koning Chrlstus- inslgnes door onzen Bond verstrekt. Ook dit jaaf zenden we weer door middel van onze gastvrye Pers tot Besturen van Bonden en Vereeniglngen in de gemeenten, waar geen Vrouwenbond bestaat onzen wekroep uit tot deelname aan deze beweging, zoo goed aanslui tend by de heeriyke: „Voor God-actie”. Al is de opzet en het doel de eer van God te zoeken, door de erkenning van Christus’ Sou- vereinltelt ook In het openbare leven, toch kon deze beweging tevens evenals bloemen- en speld- jesdagen ten goede komen aan liefdadige, sociale werken, of religieuze doeleinden. Immers, wanneer men de unlform-inslgnee niet voor inkoopsprijs, doch b.v. voor 10 ct. per stuk verkoopt, geiyk by andere speldlesdagen gebruikeiyk is, kan door vereeniglngen. die deze actie In een gemeente of parochie ondernemen, voor een bepaald goed werk een flinke bate worden verkregen. Hoofdzaak blijft echter de getuigenis voor het Koningschap van Christus. Daarom dient by deelname vooral er’voor te worden geyverd, dat de koopers werkeiyk heel den dag het insigne zullen dragen. Wy zyn verzekerd, dat ons op openbare meetings zoo sponl „Roomsche Blijdschap” uitjubelend, op den laatsten Zondag van October door het opsteken van het Insigne zyn geloof vryuit wil en durft belijden. Het wacht af. of vereeniglngen of priesters hun; de kruisjes doen aanbieden. Bonden en Vereeniglngen, die zich by deze N actie willen aansluiten, kunnen bij onzen Dio- cesanen Bond de uniforme schildjes met kruisje en koningsembleem verkrygen. Inlichtingen hieromtrent te bekomen by me juffrouw A. van Woerden, Theresiastraat 53, Den Haag. Degenen, die zich voor deze actie willen op geven, worden beleefd doch dringend verzocht hun opgave vóór 20 October te doen. We hopen, dat ook dit jaar de geestdrift voor deze mooie actie zal losbreken en de beweging^, weer in stygende lyn zal gaan, zoodat van alle kanten de aanvragen zullen blnnenstroomen. Zy besluit de tegenwoordige zitting te ver dagen en den voorzitter te machtigen tot het byeenroepen van een nieuwe vergadering, Indien de consultatieve commissie daartoe besluit.” De Poolsche gedelegeerde verklaarde in de Commissie van 23, dat hy zich v»n stemming over alle door de ondercommissie voorgelegde verslagen zou onthouden. Wiesner, die het woord heeft gevoerd op een groote byeenkomst der legitimisten, voegde aan deze mededeellng toe, dat het Blok Rome— Beriyn zich geplaatst ziet tegenover het blok Groot-BrittannlëFrankrykVereenigde ten, onder leiding van Groot-Brittannlë. wy beschouwen Groot-Brittannlë als de na tie, welke het lot van Europa In handen heeft, aldus Wiesner. CHICAGO, 5 Oct. President Roosevelt heeft zyn redevoering over den internationalen toe stand, welke door alle Amerlkaansche zenders werd verspreid, gehouden voor een menigte van meer dan 50.000 personen. Aan het einde had hy een geweldige ovatie In ontvangst te nemen. Na afloop heeft de President zich naar het Aartsbisschoppeiyk paleis begeven, waar hy met kardinaal Mundelein heeft gedineerd. Naar Reuter nader meldt, heeft President Roosevelt nog gezegd, dat de naties den bur geroorlog hekelen, doch er deel in nemen in landen, welke hun nimmer eenlg kwaad heb ben gedaan. Ongelukklgerwyze schynt het waar te zyn, dat zich een epidemie van onwettigheid verbreidt. Wanneer zich een epidemie van 11- chameiyke ongesteldheid verspreidt, staat de gemeenschap toe. dat de zieken in quarantaine worden gesteld en draagt daartoe by om de gezondheid der gemeenschap te beschermen tegen de verspreiding der ziekte. Drie landen onthielden zich van stemming: Polen wegens prlnclpieele redenen, Canada en Zwitserland, omdat de vertegenwoordigers van die landen geen tyd gehad hadden, hun regee rlngen te raadplegen. De ontwerp-resolutle is onverwyid aan de Volkenbondsvergadering voor gelegd. De volledige tekst der resolutie luidt: „De Volkenbondsvergadertng maakt de ver slagen, haar voorgelegd door haar consultatieve commissie, over het conflict tusschen China en Japan tot de hare. Hitler duldeiyk heeft gemaakt, dat het Italiaansche standpunt ten aanzien van de ■Oii*fb«Bki*Ujkheld van Oostenrijk den es- sentieelen factor vormt van de Italiaansche politiek. Toen journalisten staatssecretaris Hun naar’ zyn meenlng over deze redevoering vroegen, antwoordde hy slechts, dat hij haar aondex; voorbehoud goedkeurde. In verband met den moordaanslag, welke Dinsdagavond laat in de Jan Wapstraat te ’s-Gravenhage werd gepleegd door den 36-ja- rigen schilder H. G. te Ryswijk op zijn 17-ja- rige echtgenoote, met wie hy in onmin .leefde en die ter plaatse met een anderen man wan delde, vernemen wy nader, dat zoowel de da der als de jonge vrouw nog niet konden wor den verhoord. Eerstgenoemde, die op het hoofdbureau politie is Ingesloten, was hedenochtend nog zeer overspannen, terwyi het slachtoffer eveneens in verband met haar toestand nog met nst moet worden gelaten. Zooals men zich herinnert werd zy met een bijl ernstig verwond. Zy wordt in het zieken huis aan den Zuidwal verpleegd. Haar toestand was hedenochtend gelukkig niet verontrusten^ ‘Lfr- r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 22