uco VERKADE en voor O DE OCEAAN POST Kleeding, schoeisel en dekking werkloozen I I I Goed onderscheiden n Dertien menschen Laffe roofoverval vermoord G 1 DE STRANDING VAN DE HERTOG HENDRIK RADIO-OPROEP VAN MINISTER ROMME I RAQIO-HOLLAND” WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 Bemiddeld tot vertrek naar Spanje Blikvergiftiging Tien fraters ernstig ziek geworden Het Werktuigenbureau De nieuwe spaarregeling Drama in de Residentie Aangehouden en weer vrijgelaten N.V. PUNSTI HEMDE WATTEN Onaangenaam avontuur van drie Nederlanders Zijn vrouw met een bijl aangevallen Prachtig koninklijk voorbeeld Meisje spoelde met sublimaat ESCADRON PANTSERWAGENS TE AMERSFOORT? GEVOLG VAN OVERWERK- VERGUNNING EEN SCHEEPSKRANT! ONAANGENAAM AVONTUUR VAN BAKHUYS JONGE AVONTURIER MET 200 OP STAP Ik gevecht tusschen Papoea’s nabij Fakfak „ROTTERD. LLOYD” ■:i. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND” HOEST, KEELPIJN GRIEP. PNEUMATIEK STEKEN IN DE Z1U Bij een geboeid op it Auto in Brussel werkelijk gestolen De bondgenoot i l t I. les i procedure. 1 1 L I Oude landbouwer te Tubbergen door twee bandieten ernstig mishandeld Volgens den Marineraad was de controle niet geheel voldoende Drogist, die de pastilles leverde, staat terecht wegens dood door schuld Kalkzandsteenfabriek Schoorldam wordt stopgezet De dollarleening van de Koninklijke Zes maanden tegen timmerman te Utrecht geëischt Noot de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de drogist A. P. M die aan een 24- jarlg meisje sublimaat-pastilles had verkocht, waarna het meisje tengevolge van het spoelen met een oplossing van deze pastilles is over leden. 1 1 1 Mr. H. A, H. Canter Cremers, die de ver dediging voerde, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 October. De officier van Justitie, mr. P. R. Blok, achtte de schuld van verdachte bewezen. Verdachte beseft niet, welke verantwoor ding hij op zich heeft genomen als drogist. Een stevige straf vond spr. daarom op haar plaats en elschte een maand gevangenis straf en een geldboete van f 250 subs. 50 dagen hechtenis. doozen 35 en 55 rt. Vóór zijn vertrek naar Frankrijk, waar hjj voor Metz gaat spelen, heeft de oud-middenvoor van het Nederlandsche elftal. Bakhuys. nog een onaangenaam avontuur beleefd. Hij is nl. op verzoek van de politie te Voorschoten door de Rotterdamsche recherche aangehouden in ver band met een kwestie met een afbetalingszaak. Later bleek echter, dat de zaak reeds geregeld was, waarna hij onmiddellijk weer op vrije voe ten ia gesteld. Naar verluidt, zou het thans zoo goed als vaststaan, dat het op te richten escadron pant serwagena te Amersfoort in garniaoen aal ko men. De Regeering heeft daarom onlangs be sloten, om voor de resteerende drie maanden van 1937 en voor het jaar 1938 in samen werking met de gemeenten te komen tot verhooging van het jaarbedrag ten behoeve van deze voorziening met rond vijftig pro cent. Het beteekent een besluit, dat er toe kan leiden, tot het noodige te komen mits ook gerealiseerd wordt, waartoe de regeering in dit verband tevens het initiatief heeft genomen. „De bondgenoot, op wien ik ver trouw, zyt gij, leden van de groote Nederlandsche familie” Schoeisel-, Haag. Het postgird-nummer is: 141400. FAKFAK, 5 Oct. (Aneta) Inzake de ver moording van zeven Papoea's (waaromtrent op 31 September werd bericht) in een kampong nabij Fakfak kan nader worden gemeld, dat hier geen sprake wa< van amok', doch van een ruzie tusschen twee kampongs. Naar het Handetsblad verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Hollandsche Mi), van Land bouw aanleiding gevonden, om op zeer korten termijn zich abrupt terug te trekken uit het „Werktuigenbureau uit de Landbouworganisa ties”, gevestigd te Sneek en Rotterdam. Bjj deze uittreding, welke op 37 September is geresul teerd in terugtrekking van 10.000 gestort aan- deelenkapitaal, heeft de heer P. M. Bürmann, een bekend landbouwer te Stompetoren, geassis teerd door zijn accountant, een actieve rol ge speeld. Tevens^ zjjn de heeren P. M. Bürmann en D. H. Jas-^-Brielle, die tot dusver vanwege de Hollandsche Mij. van Landbouw zitting had den in het bestuur van het Werktulgenbureau, met Ingang van dien zelfden datum daaruit te ruggetrokken. De Hollandsche Mij. wenscht geen enkele relatie meer te hebben met het bureau. WAARIN HET DAGELUKSCHB NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: Voor die bijzondere gevallen is het?sda Ik de liefdevolle attentie vraag van dlacb nleën, parochiale armbesturen en liefdadig- heidsvereenigingen. om hier te willen doen wat het betrokken gezin zelf onmogelijk kan: dat kwartje te willen sparen. 1 Lr-* Keizersgracht 562 Amsterdam-C. De heerlijke smaak is telkens weer een verrassing voor ew iedereen I Per l'h ons Naar wij vernemen zal over veertien dagen de N.V. van Deventer’s kalkzandsteenfabriek te Schoorldam worden gesloten. Ook deze sluiting is een gevolg van de ver leende overwerkvergunnlng In deze Industrie. In den nacht van Dinsdag heeft een tweetal bandieten een roofoverval gepleegd op den 80-jarigen landbouwer Oude—Elbe- rink, een alleenwonenden man In de buurt schap Geesteren onder de gemeente Tub bergen. Het is een eerbied-afdwingend feit, dat er tal van huismoeders van werklooze gezinnen in Nederland zijn, die, welke moeite het moge koe ten, van den steun, hoe sober ook, toch regel matig wekelijks een klein bedragje ter zijde leggen, om af en toe, buiten de rechtstreekse!» verkrijging van kleeding, schoeisel en dekking, eens een stukje goed te kunnen koopen. Aan de levenshouding, welke daaruit spreekt, brengt de Nederlandsche regeering een eere-saluut. Dit voorbeeld is het, dat haar in sterke mate mede er toe heeft bewogen, aan de verhooging van het uit de overheidskassen beschikbare be drag voor kleeding, schoeisel en dekking te ver binden de door haar ontworpen spaarregeling volgens welke de werklooze, die een gezin heeft met twee of meer kinderen en dfe een kwartje per week van zijn steun of werkverschaffingsloon door het gemeentebestuur laat reserveeren, van overheidswege daarnaast gelegd krijgt per week een tweede kwartje, wanneer zijn gezin twee tot vier kinderen en veertig cent, wanneer zyn gezin vjjf of meer kinderen telt. En dat gezamen lijk gevormd en door die gezamenlijkheid sne' Ier groeiend bedrag kan uitsluitend worden aan gewend voor een extra aanschaf van goede ren aan kleeding. schoeisel en dekking. Nu is het natuurlijk mogelijk niet alleen, maar ook werkelijkheid, dat er gevallen zijn, waarin het uitgesloten is, dat zelfs 25 cent op zij wordt gelegd. Ook al moet de ontworpen spaarregeling worden gezien in het licht van dezen anderen en voor de betrokkenen in zich veel belangrijke* maatregel, welken de regeering onlangs ook ge troffen heeft toen zij n.l. Invoerde een nieuw element in de regeling van steun en werkver schaffing, door daarin ook te betrekken de oudere bij werklooze vaders inwonende klnde ren. die op hun beurt 'ook werkloos geworden z(jn, na vroeger door hun arbeid bijgedragen te Vrijdag voor een week moest de 17-jarige F. v d. B. voor zijn patroon W.^jO. v. d. W. uit de Nieuwe Rubensstraat te Rotterdam een be drag van f 200 wegbrengen. De jongen is er echter met het geld vandoor gegaan. Blijkbaar ging hij van de meenlng uit, dat, wanneer men verre reiaen doet, men veel kan verhalen, wsnt na zich eerst te Rotterdam van nieuwe kleeren voorzien te hebben, is hij gereisd van Rotter dam naar Utrecht en vervolgens naar Nijme gen. Den Bosch, weer naar Nijmegen, naar Vlisslngen, Goes en Tilburg, waar hij zich, aan gezien het geld op was, bij de politie aan- tneldde. De jongen hield er van, sjjn familie op. de hoogte te houden van zijn reis, want in di verse plaatsen heeft de jongen nieuwe kleeren gekocht en telkens, wanneer hij een nieuw pakje aan had, liet hij een foto van zich ma ken, die hij naar zijn huls zond. Wanneer de politie in de plaats kwam, vanwaar de foto was gestuurd, was de avonturier juist weer naar andere oorden vertrokken. De jongen is naar Rotterdam op transport gesteld, waar hij in het politiebureau aan de .Hofiaan is opgesloten. De minister zeide o.m. het volgende: Ik begrijp, dat ik, om mijn doel te bereiken, nu een brug naar uw hart moet slaan ook trouwens om het u gemakkeljjk te maken, aan stond uwerzijds „over de brug te komen” en ik geloof, dat, wil zjj, zoo nleb het gewicht van het Nederlandsche volk in goud dan toch wel zwaar gewicht kunnen dragen, ik haar moet vestigen op deze twee peilers: de regeering doet voor de Nederlandsche werkloozen wat zy kan dat is één en ten tweede: de hulp, die uw regeering van u vraagt, Is voor het gestelde doel onmisbaar. De maatregelen van materieelen aard, welke ten behoeve van de werkloozen bestaan, zijn te onderscheiden in twee deelen: die, welke be- oogen de werkloozen in staat te stellen, hun noodzakelijke kosten van dagelijksch levenson derhoud te bestrijden en daarnaast die, welke dienen ter nadere voorziening in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking. Hoewel nu het aanvankelijk voor het laatste doel uitgetrokken bedrag voor een paar jaar niet onbelangrijk is verhoogd waardoor b.v voor 1937 in totaal, dJ. van Rijk en gemeenten te. zamen, voor dit doel beschikbaar was 3.100.000 is toch niet voorkomen kunnen worden een achterstand voor wat betreft deze artikelen, eeh wezenlijk tekort. EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Uit elke plaats stuurde hij een ansichtkaart naar het ouder lijk huis De Hollandsche Mij. van Land bouw verbreekt alle relaties met dit instituut Want met warme erkentelijkheid en diepe dankbaarheid mag ik, door H. M. de Koningin daartoe gemach tigd, ten slotte melding er van ma ken, dat onze geëerbiedigde en, meer dan dat, onze geliefde Landsvorstin- ne mjj heeft doen kennen Haar be sluit, Haar volk ook in dezen voor te gaan en met de koninklijke gift van twee duizend vijf honderd gul den het Kleeding-, Schoeisel-, Dek" king-fonds zijn eersten materieelen inhoud te geven, koninklijk voorbeeld dat onmiddellijk gevolgd is - en ook daarvan doe ik mededeeling met innigen dank en hooge waardeering door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, die hun vorstelijke gave van een duizend vjjf honderd gulden daarbij hebben ge voegd. Luchtig gebak met de allerfijnste chocolade. Licht op het gewicht. Voordat botje bij botje leidt tot een bedrag, waarvoor men tot den extra-aanschaf, om op den achterstand in te loopen, kan overgaan, verstrijkt tijd, meer tijd dan waarop kan wor den gewacht, omdat konlng Winter voor da deur staat, die zich aan een ministerieelen raad, hoe goed bedoeld en hoe weloverwogen, geen oortje gelegen laat liggen. En daarom heeft de regeering gezegd: wil mjjn regeling slagen, "d wz. wil het mogelijk zijn, dat de sparende wegklooze met den over- heidsbljslag tijdig op zijn achterstand aan klee ding, schoeisel en dekking gaat inloopen, dan moet ik voor één maal de medewerking ver krijgen van een derden bondgenoot, op wien ik vertrouwen kan. Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien heeft zich in de Jan Wapstraat te Den Haag een drama afgespeeld. Daar liep de 17-jarige ge huwde mej. M. de L., die in gezelschap van een heer op weg was naar de Oosterwjjk Bruyn- straat, waar deze jonge vrouw by haar ouders woont. Terwijl zij In de Jan Wapstraat liep werd zij met een bijl aangevallen door haar man. den 37-jarigen H. G„ die te Rijswijk woont. HU was met die bijl naar haar woning gegaan, maar had haar niet thuis getroffen. Toen hl' haar tegenkwam, sloeg G. haar met de bijl op het hoofd en de handen. De vrouw werd danig toegetakeld en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden, waar bleek, dat haar toe stand niet verontrustend was. De dader Is spoedig gegrepen en werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Hij kon Dinsdagavond nog niet gehoord worden, omdat hjj te zeer overstuur was, zoodat de aan leiding tot zjjn optreden nog niet bekend is. op de pijnlijke plek, bestrijdt Uit de couranten heeft men geregeld kennis kunnen nemen van ronselpractljken, waarbij jongelui, bedrogen door valsche voorspiegelin gen, naar het front in Spanje werden gestuurd. Aan die ropselpraotjjken heeft de 54-jarige timmerman O., die Dinsdag voor de Meervou dige Kamer der Utrechtsche Rechtbank als verd. verschijnen moest, zich echter niet schuldig ge maakt. Datgene wat hem ten laste gelegd werd kwam op het volgende neer: O. zou twee jongemannen, die naar Spanje wilden vertrekken, om daar de roode gelederen te helpen versterken, zijn bemiddeling hebben geboden, door hun met geld en adviezen van dienst te zijn. „Hoe kwam u aan dat geld, dat u gegeven hebt,” wilde de President, mr. Veen, weten. Verd. zeide,. dat niet te willen vertellen. Hij verklaarde verder, dat zekere D„ die dikwijls bij Jiem thuis kwam, naar Spanje wilde gaan, om idaar tegen Franeo te vechten. HU vroeg verd. of die hem daarbij wilde helpen, hetgeen deze beloofde. D. is later teruggekomen met een kameraad, die ook mede wilde. O. gaf D. ongeveer 25 en den anderen vrijwilliger een briefje met de mededeeling. hoe daarmede te handelen. De Jongens zijn daarop naar het station ge gaan, alwaar zij een kaartje naar Antwerpen namen. Daarop grepen twee rechercheurs der Utrechtsche politie, die van een en ander lucht gekregen hadden, in en 't tweetal werd belet hun voorgenomen reis te ondernemen. Later heeft D.’z kameraad echter toch nog kans gezien weg te komen. Momenteel ligt hij gewond in een hospitaal. Als eerste getuigen werden de 2 rechercheurs gehoord, die geheel éénsluidende verklaringen aflegden. Zij hadden opdracht gekregen de twee jon gens in de gaten te houden. Den dag van hun poging tot vertrek zagen de politiemannen hen eerst tw O. binnengaan waar zij eenigen tijd vertoefden. Toen zjj de woning eindelijk weer verlieten, gingen zij naar het station, met het boven reeds vermelde gevolg. De 25-jarige P. D., die dan door een veldwach ter werd voorgeleld, zeide, bezwaren te hebben tegen het afleggen van den eed. De rechtbank nam genoegen met het afleggen van de belofte. Getuige zeide. reeds eerder te- hebben gepoogd, Spanje te bereiken. Hij is toen echter onderweg ziek geworden, met het gevolg, dat h(j weer naar huis terug moest. Nadat deze getuige nog eenige mededeelingen gedaan had betreffende de wijze, waarop O. bemiddelend was opgetreden, nam de officier van Justitie, Mr. Camphuys, requisitoir en elschte zes maanden gevangenisstraf. Verdachte’s verdediger. Mr. S. de Jong, wees erop, dat in dezen t initiatief niet van zijn cliënt is uitgegaan maar van de twee jongens, die het zich tot 'n plicht rekeriden, in Spanje dienst te nemen tegen generaal Franco. Pleiter kantte zich voorts tegen de dagvaarding. Uitspraak 19 October. De procedure, welke de Vereeniglng voor den effectenhandel voerde tegen de Konink"- Mjke inzake de betaling op goudbasis van de cou pons van de door de Koninklijke uitgegeven dollarleening is op verzoek van beide partijen van de rol der Haagsche rechtbank geroyeerd. Volk van Nederland. Toont u dit ko ninklijk voorbeeld waardig. Luisterende landgenooten. Neemt deel aan dezen tocht, den tocht van een konlngsvolk. De raad noemt het vanzelfsprekend, dat we gens het breken van de schacht van het an ker op zichzelf niemand eenig verwijt kan tref fen. Ook op de keuze van de ankerplaats en in het bijzonder op het feit, dat H. Ms. .Her tog Hendrik" daar ter plaatse den nacht van 16 op 17 Februari wilde blijven liggen, wil de raad geen aanmerking maken. Van meer gewicht acht de raad de vraag, of het feit, dat het schip was gaan drijven, niet eerder, d wz. tijdig had moeten worden opge merkt. In dit opzicht is de raad niet geheel bevredigd, en hjj kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat bjj nauwgezette observatie het naderen van den wal eerder ware opgemerkt. In dit verband kan de raad het niet goedkeu ren, dat aan een adelborst van het jongste jaar. nog wel in den nacht, het nemen van controleerende peilingen werd opgedragen. Uit alles blijkt, dat op de hondenwacht De oorzaak hiervan was als volgt: Een blinde man verzocht den eenigen zoon van bet hoofd van een andere kampong in een vruchtboom te klimmen. De jongen viel er uit en werd gedood. De vader, dit vernemende, verzamelde ongeveer 200 bergpapoea's en zakte met dezen dc kust af naar de kampong, waar 's ongeluk was voorgevallen. Zij vernielden alle huiaen van die kampong en vermoordden 13 personen. Het gelukte den blinden man in een prauw te ontvluchten. het zware lood niet voldoende Is gelet. De of ficier van de wacht heeft er niet naar geke ken. De raad acht het wel .jammer, dat inen niet voortdurend op de mogelijkheid van -tiet gaan drijven van. het schip is verdacht gevieest. Men heeft naar ‘s raads oordeel na twaalf uur te veel in het vertrouwen geleefd, dat de ankerplaats nu eenmaal gebleken was veilig te zjjn. Ware men zich van het gevaar van het drijven van het schip meer bewust geweest hetgeen bjj de heerschende weersomstandighe den zeker aangewezen was dan ware de con- tröle ongetwijfeld scherper geweest. De raad moet dan ook, zonder zoo ver te gaan om aan te nemen, dat deze ramp aan iemands schuld Is te wijten, wel tot de con clusie komen, dat de contróle vay den officier van de hondenwacht op het goed blijven liggen van het schip niet geheel voldoende is geweest nze H. Vader, Paus Pius XI, heeft in Zijn encycliek „Mlt brennender Sorge” een voortreffelijk voor- beeld van zuiver onderscheiden gege-i gen, een voorbeeld, dat alle katholieken' zich ernstig ter harte dienen te nemen en moeten trachten na te volgen. Terwijl Hij in Zijn encycliek „Divinl Redempto- ris” het atheïstisch communisme (let op de toevoeging atheïstisch) zonder eenig voorbehoud als satanisch en volstrekt doemwaardig verwierp, heeft hij in het Duitsche nationaal-socialisme slechts bepaalde, wel-is-waar en helaas funda- menteele leerstellingen, en de daaruit consequent voortvloeiende practijken veroordeeld. Hij heeft zich niet tegen *t Duitsche volk of tegen Duitschland uit gesproken, maar wel tegen de dwaalleer, welke het door de momenteele macht hebbers wordt opgedwongen, en tegen de methodes, die er worden toegepaat. Hij maakt dus terdege onderscheid tus schen regiem en volk. Zijn vaderlijk hart wendt zich liefderijk bemoedigend en vermanend tot het Duitsche volk, zooals het dat ook doet ten aanzien van de volkeren, die onder de dictatoriale terreur van het Sovjet-communlsme la het onmetelijke Rusland leven. Hij is niet anti-Duitseh of anti-Russisch, maar Hij is en moet zijn principieel tegen het kwaad, overal en altijd, waar zich dat manifesteert. Laten wij deze les in zuiver en scherp onderscheiden ter harte nemen, laten wij ons niet door onze gevoelens, onzen hartstocht, ons temperament laten ver leiden tot te zeer generaliseerende, te vér strekkende en daardoor onrecht vaardige conclusies, want alle onrecht vaardigheid in oordeel en handelwijze is weerom een kwaad, dat als kwaad be streden en verdelgd dient te worden. De Marineraad heeft uitspraak gedaan betreffende het ongeval, overkomen aan H.Ms. .Hertog Hendrik", welke op 17 Fe bruari J.I., voor anker liggende In Straat Dill, door het breken van de schacht van het anker op de kust van het eiland Delos geraakte. Het schip liep daarbij slechts geringe schade op en is op eigen kracht weer vrijgekomen. Wilt gij liever per postwissel of per aange- teekenden brief uw zending verzorgen, dan weer dezelfde naam: Kleeding-, Schoeisel-, Dekking-fonds, en het adres: Bezuidenhout 30, Den Haag. Ziezoo, de brug is af. De brug, waarover gij, luisteraar, zult gaan om de hulp te bieden, welke ik u gevraagd heb. Maar waarover gij niet alleen zult gaan dat ware tróu wens té veel gevergd, waar het direct, bjj het bestaan helaas van een werkloosheid van tien duizenden te helpen menschen, gaat over ton nen doch waarover gjj zult gaan als deel van en-met het Nederlandsche volk, dat mas saal aan den oproep der regeering gehoor zal geven, het Nederlandsche volk dat daarbjj niet zonder aanvoering, niet zonder koninklijke aan voering zal zjjn. hebben tot de verdiensten van het gezin toch is het een feit, dat bjj den huldigen stand van zaken er gezinnen zijn, waar zelfs dat kwartje niet op zjj kan worden gelegd. s. MENADO, 5 Oct. (Aneta) In het frater huis „Don Bosco" zijn tien broeders ernstig ziek geworden door blikvergiftiging. De R K Jongensscholen, waar deze fraters les geven, zijn voorloopig gesloten. Op 16 April van dit jaar was het meisje ziek thuis gekomen. Ze vertelde haar moeder, dat ze sublimaat-pastilles bjj den drogist had ge haald om er mee te spoelen, omdat ze zoo een kiespijn had. De^ drogist zou haar dat hebben aangeraden. Ook had ze een beetje van de op lossing doorgeslikt, want ze dacht, dat dat gauwer zou helpen. De dokter werd erbij gehaald, en deze con stateerde Inderdaad een kwik-vergiftiging. Aan vankelijk leek het, of het meisje zou herstel len, doch op 38 April trad betrekkeljjk plotse ling de dood in. Uit de rapporten van de dok toren, die de sectie hebben verricht, bleek, dat het meisje aan vergiftiging was gestorven. Uit het verhoor van de talrijke getuigen voor de rechtbank bleek, dat het meisje overal ver teld heeft, dat ze van den drogist met de op lossing moest spoelen. De drogist zelf ontkende dat echter ten stel ligste. Hjj had de pastilles wel Verkocht, maar er nog bjj gezegd, dat het vergift was. De directeur van de gemeen te-apotheek ver klaarde als deskundige, dat een drogist geen sublimaat mag verknopen in hoeveelheden, minder dan 100 tabletten. Als hjj ze voor spoe ling verkoopt, moet hjj de Juiste dosis opgeven. Wanneer men, zooals het meisje, één pastille in een glas water doet, is het mengsel 16 maal te sterk. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. Romme, heeft Dinsdag avond half 8 over beide zenders na mens de regeering een oproep ge richt tot het Nederlandsche volk om een bijdrage te geven voor het klee ding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. v- e meeste menschen zijn in hun I gevoelens simplistisch en absoluut en waar hun oordeel vaak meer op het gevoel dan op het verstand Is ge baseerd, zjjn ook vaak hun oordeelvel lingen navenant. Zij baten of bemin nen, zjj verwerpen volkomen of aan vaarden even volkomen, zij keuren ra dicaal goed of radicaal af. zij hebban syn- of antipathie, zij zjjn vlak vóór j>f even vlak tegen iets, zjj generaliseerëtn gemakkelijk en onderscheiden doorgaans slecht. Dit geldt niet alleen voor het groote publiek in ons land, maar voor het groote publiek in geheel de wereld, want ondanks alle nationale verschillen blijven de menschen menschen met niet zoo heel ver uiteenloopende grond-ka- raktertrekken. Van dit gevoels- en denk- simplisme maakt de massasuggestie ge bruik tot het vestigen van bepaalde en beperkte voorstellingen, ideeën en op vattingen. Dit gevoels- en denk-simplis- me maakt dictaturen mogelijk en ook onmogelijk. Het kan gebruikt worden om oneerlijke zaken als eerlijke en hei lige zaken te laten verdedigen en om de eerlijks te en heiligste zaak ter wereld verdacht en bestrijdenswaardig te ma ken In de oogen van het groote pu bliek. De kunst van goed en zuiver en scherp onderscheiden is een moeilijke kunst. Haar verstaan is een bewijs van innerlijke beschaving, van zelfbeheer- schlng, waarbij het verstand als contro leur en richter der gevoelens function- neert. Wij hebben allen den plicht ons deze kunst zoo goed mogelijk eigen te maken niet alleen voor ons zelf, maar ook voor anderen, omdat wij zonder ver mogen tot zuiver onderscheid zoowel In ons persoonlijk leven als in de levens problemen, die ons omringen, hopeloos verdoold zullen raken, misleid door de felle, maar flakkerende vlam van ons sentiment, onzen hartstocht, ons tempe rament, welke vandaag den dag maar al te veel voedsel vinden kan. Goed onderscheiden is bovendien een plicht van een eenvoudige rechtvaardig heid en naastenliefde. Niemand is zoo slecht, dat er geen enkele goede eigen schap meer In hem te vinden zou zijn, geen mensch is zoo volmaakt, dat hij geheel zonder eenig gebrek is. En zoo als het met de menschen is, zoo is het ook vaak met hun systemen. Het goede dient erkend en het kwade dient be streden te worden. De vraag of het goe de dan wel het kwade in een persoon of een zaak of eeq stelsel domineert rechtvaardigt alleen tot een generale oordeelvelling. een en tevens een Duitschen pas. Het bericht noemde ook den naam van een Haagschen garagehou der. die eigenaar zou zijn van den te koop aan geboden auto. Een nader onderzoek aldus deelde de Haagsche politie ons desgevraagd mede heeft aangetoond, dat de geschiedenis zich geheel an ders heeft toegedragen, dan de Brusselscbe po litie aanvankelijk vermoedde. Drie Nederlanders een Hagenaar en twee broers uit Rotterdam maakten dezer dagen een tochtje met een in Rotterdam gehuurden auto naar Brussel. In deze stad werd hun wa gen gestolen. De Nederlanders deden hiervan aangifte bij de politie en het toeval wilde, dat de gestolen wagen en de dief bijna op hetzelf de moment werden gevonden. Epn garagehou der aan wien de dief den wagen voor een be- spotteljjk lagen prijs had willen verkoopen, had namelijk de jiolitie gewaarschuwd, die op deze wtize m staat werd gesteld den dief te arres- teeren. Blijkbaar ging deze gang van zaken naar het oordeel van de Brusselsche politie autoriteiten wel wat al te vlot. Zjj vermoedden, dat de diefstal in scène was gezet met het doel de verzekeringsmaatschappij op te lichten. De Nederlanders evenals natuurlijk de dief werden vastgehouden, doch toen bij dez Nederlandsche politie nadere Inlichtingen wariln gekregen en vast kwam te staan, dat de qrte Nederland sche heeren niets met den dief, die valsche pa pieren bezat, hadden uit te staan en de wagen dus werkelijk was gestolen, werden de Hagenaar en de twee Rotterdammers weer op vrije voeten gesteld. Het uitstapje naar Brussel zal hun intusschen nog lang in herinnering blijven In aansluiting op dit bericht vernemen wij echter van de zijde der Haagsche politie nog, dat deze aanvankelijk geen leden zag om eeni ge verdenking tegen de drie Nederlanders te Hfesteren. Men meende, dat zij het slachtoffer waren geworden van een samenloop van om standigheden en ten onrechte waren vastge houden. De Rotterdamsche politie daarentegen twee van de drie Nederlanders waren Rotterdammers, terwijl de wagen bjj een Rotterdamsche garage was gehuurd kwam bjj haar onderzoek tot een resultaat, dat een azuler licht op deze eigenaardige kwestie werpt, waardoor de ware toedracht van deze Brusselscbe geschiedenis nog niet met zekerheid is te coristrueeren. Uit na dere informaties bij de Brusselsche politie blijkt tevens, dat de drie Nederlanders zich nog niet op vrije voeten bevinden. Het zjjn de ge broeders Van V. te Rotterdam en C. R. te 's Gravenhage. *Een bericht uit Brussel meldde dat aldaar een Amsterdammer was aangehouden verdacht van oplichting van verzekeringsmaatschappijen. Hij zou getracht hebben 'auto’s te verkoopen, waarvan hij de eigenaar was om na den ver koop aan de verzekeringsmaatschappij te ver klaren, dat zijn wagen gestolen was. De politie zou op den Amsterdammer valsche identiteitskaart hebben gevonden Per rijwiel zijn de onverlaten de woning ge naderd, zUnc af gestapt, hebben zoowel van de slaapkamer als van de woonkamer de ruiten vernield, terwijl zij door een raam zijn bin nengekomen. Toen de oude man dit hoorde, is hij opge staan en heeft zich naar de woonkamer bege ven. De dieven grepen den man, bonden hem met een toww vast, waarna zjj hem met een scherp voorwerp twee steken In den rug toebrachten, zoodat zQ vrjj spel hadden. Nadat z|j een brandende petroleumlamp hadden uitgeblazen, hebben zjj uit de klee ren van den man een bedrag van 30. gestolen. Meer geld konden z(j niet vinden. De roovers moeten op de hoogte geweest zjjn met ’s mans financiën, aangezien hjj kort ge leden nog een koe had verkocht voor bijna 100.—. Het slachtoffer heeft, nadat de dieven ver dwenen waren, kans gezien zich los te werken, waarna hy naar de buren gegaan is, die de politie hebben gehaald. Dr. Willemse heeft ter plaatse geneeskundige hulp verleend. Op de plaats van het misdrijf rijn een twee tal hoeden gevonden. De politie heeft onder leiding van den burgemeester een onderzoek ingesteld, terwijl later op den dag de Officier van Justitie, mr. Van der Hoeve uit Almelo, ter plaatse aanwezig' was om tevens een on derzoek in te stellen. Die bondgenoot, op wien ik ver trouw, zijt gij, elk uwer en gij allen gezamenlijk, leden van de Aoota Nederlandsche familie. werkende deelen van onze Nederlandsche volks-eenheid, gij die de ramp van den gedwongen lediggang 'niet of niet meer kent, gij die behouden zijL Goddank, voor dezen geesel, welke zoovelen der onzen striemt. Uc heb de gemeente-besturen uit- genoodigd en op voorhand zeg ik hun, voor wat zij ten deze zullen doen, van harte dank -r— om de in zameling van wat het Nederland sche volk wil geven te organiseeren. Het ligt in de bedoeling, dat dit zal geschieden in den loop dezer Octo- ber-maand. De postgiro-naam is: Kleeding-, Dekking-fonds, Den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5