ONS BLAD Komt de brug over D. C. 3 Specht te Palembang verongelukt. Terreur in plaats van recht Kleeding, Schoeisel, Dekking! Nood tijd en Drie dooden onder de bemanning: gezag voerder Stork, boordmecanicien Ruben en marconist Stodieck dringen!! Het nieuws van heden ff der 7 passagiers gedood één De eerste D.C. 3 gesneuveld NEDERLANDSCH BEZOEK AAN PARIJS DE BAROMETER JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Ook H WWW WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS in Geen was een r I* Mussolini ziek? i Gezagvoerder Stork Het was zyn 20e Indië-vlucht Het Hooggerechtshof Betooging in Albert Hall Verlengd tot 31 December'a.s. Katholieken bezetten hun kerken Handelsverdrag met Italië Ook het verkeer in de lacht eischt zijn tol Roosevelt geeft uiting aan zyn bezorgdheid over den inter nationalen toestand Congres der Labourparty tegen samenwerking met onafhan- kelyken en communisten DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het Engelsche volk protesteert tegen de bombardementen in China Burgemeesters en wethouders der vier grootste gemeenten in Frankryks hoofdstad ontvangen De zeerooverij in de Middellandsche Zee ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel;idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 „V olksf ront” Engeland De fundamenten van de beschaving bedreigd De Minister van Sociale Zaken, Z. Exc. prof. mr. C. P. M. Romme, heeft het Nederlandsche volk Dinsdagavond in een radio rede opgeroepen tot het mild steunen van het Kleeding-, Schoei sel- en Dekkingfonds, dat in het leven geroepen is om in de noodzakelijke behoefte aan (feze zaken in de gezinnen der werk- loozen te kunnen voorzien. Hy gaf uiting aan het hartelyke mede- voelen der Regeering met allen, die buiten hun schuld in nood verkeeren en gaf tevens een verklaring van het invoeren der laatste Regeeringsmaatregelen, o.a. de z.g. Spaarregeling. Dat vooral dankbaarheid de drijfveer en intentie mochten zyn bij het beoefenen der ingeroepen weldadigheid, dankbaarheid na voorbije of nimmer ondervonden geldelijke zorg, was Mi nisters innige wensch. Van harte sluiten wy ons hierby aan en wy hopen met Minister Romme, dat het voorbeeld van het Koninklijk Huis alge meen op grootsche wijze moge worden gevolgd. Hedenmorgen is het Indië-vliegtuig, de Douglas D.C. 3 „Specht” van den dienst Amsterdam—Batavia bij aankomst op het vliegterrein Palembang verongelukt. De „Specht” denzelfden morgen uit Batavia vertrokken en was op weg naar Singapore. Plotseling stopte een der motoren, waardoor het vliegtuig van ongeveer 100 meter neerstortte. Van de bemanning zijn de gezagvoerder Stork, de boord- mecanicien Ruben en de marconist Stodieck gedood. De tweede bestuurder Groeneveld bleef ongedeerd. Van de zeven passagiers is de heer Steenbergen gedood en de Engelschman Schoch zwaar gewond. De overige vijf passagiers bleven practisch ongedeerd. De post van het vliegtuig is onbeschadigd. EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 5 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD e I De eommlzste van 23 stelt steil achter China. Gezagvoerder Stork de toespraak verwijzen wjj naar el- mist. By Sjanrhai doen de Japanners felle aanval len, die rollens de Chineesen echter mislukken. De Tweede Kamer heeft besloten. In de afdee- ilnfen te doen onderzoeken de wyii<1n<en ran de Dienstplicht- en de Tariefmachticinjswet. Tegen een drogist uit Den Haag ia wegens dood door sehuld een maand gevangenisstraf bene vens 2M boete gedocht. O Stand op Woensdag 19 aar vjn.ï 73»J Vorige stand: 779J Stork had tot 31 Juli j.L 5132 vlieguren. Als tweede bestuurder maakte hU tot genoemd tyd- gezagvoerder 7 Na verwerving van het vliegbewijs B trad h|J op 1 Mei-1932 als vliegtuigbestuurder bij de K. I*. M. in dienst. Volgens bericht uit Rome hebben de Ita- liaansche Minister van Bultenlandsche Za ken. graaf Ctano en de Nederlandsche zaak gelastigde jhr. van Panhuys een protocol ge- teekend, waarbij de handelsverdragen tus- schen Italië en Nederland van 1 Januari en 4 Februari 1934 met enkele wijzigingen wor den verlengd tot 31 December van dit jaar. Indien de beschaving moet blijven bestaan, moeten de beginselen van den vrede hersteld worden. Amerika haat den oorlog, en streeft dus met toewijding naar bet herstel van den vrede. ROME, 5 Oct. (D.N.B.). De op 8 October bij eengeroepen vergadering van den Grooten Fas- cistischen Raad is uitgesteld. In het buiten land gaat het gerucht, dat dit uitstel is gelast in verband met een ziekte van Mussolini. Dit gerucht wordt evenwel tegengesproken. De Hollandsche Mij. van Landbouw heeft slch teruggetrokken uit het „Werk tuigen bureau uit de Landbouworganisaties”. Het K. L. M-vliegtuig „Valk", gezagvoerder Bmlmof, vertrekt morgenochtend uit Batavia. De K. N. L L. M verleende assistentie door het zenden van een extra-vliegtulg naar Pa lembang, aan boord waarvan zich ook bevindt de hoofdinspecteur van de K. L. M., de heer Moes. Indien wij een wereld, waarin wy vri) mo gen ademen en zonder vrees in vriendschap kunnen leven, willen behouden, dan moeten de vredelievende naties thet gemeenschap pelijke krachtsinspanning de wetten en be ginselen, waarop de ware vrede steunt, ver dedigen. I Roosevelt hield te Chicago een rede, waarin hij sQn bezorgdheid uitdrukte ever den internatio nalen toestand. De gezagvoerder van het verongelukte K. L. M-vllegtuig de „Specht", F. M Stork, werd 3 Maart 1907 te Leeuwarden geboren. Na het af- loopen van de Zeevaartschool en het behalen van zijn diploma als derde stuurman, kwam hij in December 1929 bij de luchtvaartafdeellng te Soesterberg in opleiding voor reserve-offi- der-vlleger. Hij behaalde het F. A. L-brevet in Maart 1930 en het militair brevet in Juni van hetzelfde jaar. I LONDEN, 6 October (Reuter). Duizenden personen verdrongen zich gisteravond in Albert Hall, waar onder leiding van den Anglicaanschen Aartsbisschop van Canter bury een openbare bijeenkomst werd gehou den oen te protesteeren tegen de bombardee- ring van nlet-strijders in China. ren wreedelijk opgeofferd aan de macht en hegemonie, die leder gezond verstand BOURNEMOUTH, 5 Oct. (Havas). Vandaag is op het congres van de Britsche Labourparty het debat begonnen over de kwestie van het eenheidsfront en de campagne voor eenheid. Als grondslag voor de besprekingen dient het rapport van het bestuur der Labourparty waar in er b(j de leden van de partij op aangedron gen wordt, slch voortaan te onthouden van iedere gemeenschappelijke actie met de com munistische en de onafhankelijke arbeiders partij. dankte W de BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar 2 f 2.50 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger wapeningsdoeleinden bestemd is, zeide Roose velt, dat dit voor de Vereenigde Staten veel la ger is: 11 ot 12 procent. Wij*' zijn vast besloten, aldus vervolgde de President, buiten den oorlog te blijven. Toch kunnen wy ons niet verzekeren tegen de helUoozg gevolgen van den oorlog en te gen de kans, dat wij erin worden medege- sleept. Wij treffen maatregelen, die dese kans tot een minimum terug brengen, maar w{j kunnen niet volledig beschermd zijn in een wereld van wanorde, waar vertrouwen en veiligheid 'Ver te zoeken zijn. Het Congres der Britsche Labowr-party verzet zich tegen samenwerking met onafhankeiyken en communisten. De K. L. M. wordt wel zwaar beproefd I Nau welijks is de drie-maal-per-weeksche dienst op Indië ingezet, waarbij de trotsche vloot van D. C. 3-vliegtuigen haar volle bestemming ver krijgt, ot opnieuw treft het iot onze wakkere luchtvaart-maatschappjj. Daarbij herhaalt zien de historie. De „Ulver", de eerste D. O. 2 op de Indië-iyn ingezet, sneuvelt er en thans on dergaat de „Specht”, de eerste b. C. 3, die op de AmsterdamBatavia-route startte, eenzelfde lot. Drie flinke jonge kerels zijn uit het leven weggerukt, weer een prachtige machine, de eerste D. C. 3, is verloren gegaan en juist de Indië-lijn die zich door haar groote veiligheid kenmerkte, wordt door dit ongeluk opnieuw ge- teekend. Het is alles wel bitter hard. Intusschen is het een feit: elke nieuwe vlieg ramp spreekt minder felle taal. Het leven gaat voort en onwillekeurig wordt men er aan ge woon, dat, zooals op den weg en over het wa ter, ook in de lucht de tol van het verkaer wordt geëischt. En dan mogen wij tenslotte bedenken, dat deze ramp, hoe ernstig ook, nog veel erger had kunnen zijn, immers het grootste deel der inzittenden heeft er ditmaal het leven afge bracht. HET IND Ié-VLIEGTUIG „DE SPECHT" TE PALEMBANG VERONGELUKT. VIER DOO- DEN EN EEN ZWAAR GEWONDE. CHICAGO, 5 Oct. (Reuter). Op zijn reis door de Vereenigde Staten heeft President Roosevelt te Chicago een rede over den In ternationalen toestand gehouden. Hij reide, dat de politieke situatie ernstige ongerust heid wekt by alle volken, die in vrede.en vriendschap met elkaar wenschen te leven. Er heerscht thans een-terreur, en de min achting voor het internationale recht is zoo groot geworden, dat de fundamenten der beschaving daardoor bedreigd worden. Zonder oorlogsverklaring, aldus Roosevelt, zon der waarschuwing of rechtvaardiging van eeni- gen aard worden non-combattanten, ook vrou wen en kinderen, meedoogenloos vermoord door de bommen der vliegtuigen. In zoogenaamden vredestyd worden schepen door duikbooten aangevallen en vernield, zon der reden en zonder waarschuwing. Volken, die voor zichzelf vrijheid eischen, weigeren ande - die vrijheid. Onschuldige volken worden begeerte naar Voor den uitvoerigen tekst van ders in dit blad. De Aartsbisschop zeide, dat de moordpartyen en de verminkingen van nlet-strydende burgers in China de beschaafde wereld met verschrik king treffen. Wy juichen weliswaar de protes ten der regeering toe, doch tot nu toe heeft de massa der Britsche burgers niet de gelegenheid gehad tot uitdrukking te brengen, wat zy In het diepste tArer ziel en geweten gevoelde. De Aartsbisschop en de op hem volgende spre kers geeselden de aanvallen op nlet-strydende burgers. Verscheidene sprekers stelden een boycot van Japansche goederen voor. Tenslotte nam de bijeenkomst een resolutie aan, waarin de tegen de nlet-strydende burgers in China gerichte aanvallen met afschuw wor den veroordeeld en tot de Britsche regeering het verzoek wordt gericht onverwyid de leiding te nemen van een beweging tot gemeenschappelijke actie door middel van economische maatregelen en op andere wjjze om te verhinderen, dat der- gelyke aanvallen voortduren. Men deelt mede, dat de lord mayor van Lon den met steun der regeering een beroep zal doen op de City om het Chineesche volk snel en doel treffend te helpen. De burgemeesters en wethouders der vier groot ste Nederlandsche gemeenten zyn te Parijs uf- ficleel ontvangen. Uit verschillende plaatsen van Mexico wordt gemeld, dat de Katholieken besloten hebben zichzelf recht te verschaffen. In Tierra Blanca, in den staat Vera Cruz, heb ben de Katholieken met geweld de kerkdeur al daar geforceerd, daar de autoriteiten bleven weigeren het gebouw te openen en voor den eeredienst beschikbaar te stellen. Tevens werd ook de school beset, waar alle socialistische boeken en leermiddelen werden .opgeruimd." PARUS. 5 OcL De gemeenteraad van Parijs heeft hedenmiddag op het stadhuis de burgemeesters en wethouders van Am sterdam. *s Gravenhage, Rotterdam en Utrecht, die een bezoek brengen aan de Fransche boofdstad, ontvangen. Radio-oproep van minister Romme tot «teun- verleening aan het Kleeding-, Schoeisel- en Dekklngfonds voor werkloosen. Clynes en Herbert Momson, de voorzit ter van het London County Council, pro testeerden krachtig tegen de argumenten van den linkervleugel, waarna het congres ten slotte het rapport van de executieve aannam. ST. PAUL (Minnesota), 5 Oei. (Reuter). In een hier gehouden rede heeft President Roose velt een aanval gedaan op het Hooggerechtshof en dit lichaam ervan beschuldigd, dat het „de hoeksteenen van zyn programma wegslaat”. Voorts wees de President er op. dat de te hou den speciale zitting van het Congres sou moeten komen tot vermindering der staatsuitgaven, tot vermindering van de werkloosheid en tot ver- hooging van bet nationale Inkomen. Een ver- hooging der belastingen, zoo voegde Roosevelt hieraan toe, ligt niet In het voornemen. Deze ontvangst werd mede by gewoond door den Nederlandschen gezant te Parys, Jhr. Lou don. gamens de Nederlandsche bezoekers dte burgemeester van Amsterdam, dr. yiugt, voor de harteiyke ontvangst. „Voor ons is het gaan naar Parijs als het jmaken van een bedevaart. Hier voelt men de Fransche levensader kloppen en hier is het centrum van cultuur.” zeide de burgemeester van Amsterdam o.a. De plechtige ontvangst werd gesloten mei een intieme lunch, welke door den gemeente raad van Parijs werd aangeboden, nadat de gas ten hun bandteekening hadden gezet in het gulden boek van de stad Parijs. De vergadering van den Grooten Faaeiztizehen Raad Is uitgesteld. Hieraan knoopt men de veronderstelling vast, dat Mussolini onge steld is- GENEVE, 5 Oct. (Havas.) De leden van den Volkenbondsraad hebben den tekst van de ont- werp-resolutle betreffende het verzoek van Spanje nopens de seeroovery In de Middelland sche Zee In overleg met de Spaansche delegatie opgesteld De resolutie constateert en betreurt de daden, die tot het verzoek der Spaansche regeering aanleiding hebben gegeven. Zy geeft uitdrukking aan de meenlng, dat de accoorden van Nyon er toe moeten bijdragen, dat in de Middellandsche Zee veiligheid heerscht. De Raad zal morgenochtend In zyn slotzitting deze re solutie behandelen en er over stemmen. Het is noodzakeiyk, dat het geloof in het gegeven woord en in de waarde van bet ver drag weerkeert, en dat men erkent, dat de mo raal van volken even belangrijk is als die van het Individu. In technisch en moreel opzicht bestaat er een onderlinge afhankeiykbeid. waar door geen enkele natie zich geheel kan afslulte» voor een economische of politieke beroering elders in de wereld. De Internationale anarchie vernielt alle grondslagen van den vrede eu brengt de veiligheid van lederen staat, klein ol groot, In gevaar. Het Is dus voor de Vereenigde Staten van het grootste belang, dat bet heilig karakter der internationale verdragen en de internationale moraal hersteld worden. Na een zinspeling te hebben gemaakt op hel hoogs percentage der begroetingen, dat voor be- Op den zonnigen vroegen morgen van Zatfrdag 5 Juni fJ. vertrok de Specht als eerste D. C. 3 naar Indië. Tal van autoriteiten, waaronder drie Ministers en honderden belangstellenden deden het toestel, dat voor deze vlucht was af gehuurd door den Maharadja van Jodphur, uitgeleide. Niemand heeft toen wel. vermoed, dat juist de „Specht?’ als eerste D. C. 3 zoo spoedig aan de zwarte lijst zou worden toegevoegd Marconist Stodieck ztip 12 Indlë-vluchten, als ▼luchten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 9