voor MuziekprogramvandenK.R.O, De te Een aarzelend hopman de hoofdstad fruittentoons^elling Amsterdam geopend u J r EEN NIEUW ORKEST GEËNGAGEERD EEN PARADIJS IN DE APOLLOHAL MOCHT HIJ LEYCESTER BINNEN LATEN? r i DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 t i aan VORMING VAN MEISJES Goede amusements muziek De eerste school voor toevallijders FAILLISSEMENTEN De leege plaats den feestdisch Koninklijk Huis stelt medailles beschikbaar i -V 4 1 I ‘S Derde en laatate bezoek Huize „Providentia” te Sterksel Keerend getij de school voor Sociale de Leyceater gepareerd allereerst X. t Marius Monnikendam i F het den Niet bijater geziene gaat in het Amaterdam van October 1587 i i i ai st hier 1937. in 1 1 1 1 1 1 I c 1 t f- f»- e h el g v VI p O' 8 is b Ir 8 X P W< be ee CU t- Hel .plëue de rékHlMiëe Ia Ingezonden door de Utrechtsche vellingvereeniging, die een afbeelding van den Dom heeft opgebouwd Speciale opdrachten aan jonge katholieke Nederlandache toonkunatenaara veratrekt ,ia r~~' zachter dat over- Rotter- Dlt vernamen wij naar aanleiding van overzicht, waarin het muziekprogram van omroep wordt samengevat. Het beate, dat Nederland aan fruit te bieden heeft, wordt hier geëxpoaeerd In het zgn. Zegelhuis, op den Dam, waar de eeremaaltUd werd gegeven, was de plaats aan den feestdisch tegenover den voornamen gast opengelaten, zoo het heette om Leycester het uitzicht op de fraaie tapijten, waarmede de wand was behangen, niet te be nemen, doch in werkelijkheid, omdat hij ge plaatst was tegenover een kamer, waarin zich een gedeelte der schutters bevond, met musketten' gewapend, die tot opdracht had den om by het eerste tceken van onraad van blauwe en witte druiven. Verder preken in de groote hal de inzendingen van de pak statlons in Barendrecht en Utrecht, van de Zuid-Hollandsche veilingen, van het Noord- Hollandsch Noorderkwartier, van de Over- Betuwe, van vcllingsvereenigingen en van particulieren uit alle deeien van het land, waar de fruitteelt wordt beoefend. Vooral de Inzending van de pakstatlons is de moeite waard. Op de meeste veilingen komen de vruchten gesorteerd aan, maar op deze pakstatlons komen de producten on gesorteerd en worden geselecteerd door het personeel van de veiling zelf, waardoor men een meer uniforme sorteenng krijgt en er zeker van Is, dat alleen het allerbeste fruit den consument bereikt. i Spreker betuigde de erkentelijkheid van het bestuur jegens H. M. de Koningin, H. K. 1 H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard voor de zilveren medailles met hoogst- derzelver beeltenissen, aan de tentoonstel ling geschonken. Hare Majesteit heeft Haren Kamerheer, mr. R. ridder Pauw van Wiel- drecht, opgedragen de tentoonstelling te gaan zien en daarover rapporf ujt Je bren gen. Het ministerie van Economische Zaken en de Kamer van Koophandel te Amsterdam hebben eveneens eere-medaUJes gezonden. Wat gaf Reael aanleiding tot wantrouwen te genover zoo hoogen gast, en wat leidde er Bur- gemeesteren toe om zoo groote voorzichtigheid in acht te nemen? Leycester toch was bondgenoot in den strijd tegen Spanje, vertegenwoordiger van zijn Koningin, die den Algemeenen Staten haar steun had tetegezegd. Zeker, einde 1585. ter wijl in den lande zich de gevolgen van de anar chie, die na des groeten Zwijgers dood was uit gebroken, deden gevoelen, was hy begroet als redder in den nood. Reeds dadelijk echter .brak een scherp conflict uit over Leycester’s stellig verbod om handel met den vijand te drijven; handel, die de koopsteden, vooral in het gewest Holland, rijk en sterk maakte. Teneinde zich aan de overmacht van dit gewest te onttrekken, vestigde Leycester zich te Utrecht, waar én de invloedrijke schutterij, én de orthodox gezinde predikanten hem een groe ten aanhang boden. Hij vervreemdde daardoor Holland van zich, hetgeen nog toenam, toen hij zijn Kamer van Financiën, belast met een scherpe contröle op de naleving zijner handels- plakkaten, voornamelijk samenstelde uit uitge weken Vlamingen, en onder hen lieden, die geen onverdacht gunstige reputatie genoten. Bedenkt men daarbij, dat Leycester’s krijgsbedrijven wei nig te beteekenen hadden, dan kan het niet ver bazen, dat hij in den loop van dat jaar 1586, in bet begin waarvan hij zoo feestelijk was inge haald, de Nederlanden en een groot deel van zijn bewoners steeds meer van zich verwyderoe. Dat hij hen dwong op hun hoede te zijn, bewezen de maatregelen, die hy zich verstoutte tegen weerspannige Utrechtsche regenten te nemen Toen hjj Oldenbamevelt. scherpzinnige ziel van het verzet tegen Leycestert aanmatiging, naar Utrecht noodde, moest'déze zich „verontschul digen'’, wijl de Staten van Holland hem zoo lang niet konden missen! Leycester trok van de Regulierspoort de Kalverstraat in. De schutterij begeleidde hem; fakkels lichtten hem'op zijn weg voor; zoo haastig mogelijk had men uit de huizen lantaarns gehangen, teneinde zt‘n binnen komst een feestelijk karakter te geven. Over den Dam kwam hij In het Prinsenhof, het oude Oeclllënklooster, dat hjj reeds van zyn vroeger verblijf te Amsterdam kende. Hier ontving hij Burgemeesteren. die hem eer biedig kwamen begroeten. Naar het uiter lijk was het alles in volmaakte orde, naar wie Wagenaar hoort vertellen, dat de oud- Burgemeester Kant voorzichtigheidshalve een wapenrusting onder zijn kleedlng droeg en de Landvoogd niet kwam spreken dan vergezeld van gewapende schutters, die. als hij het Prinsenhof binnenging, op hem wachtten, begrijpt, dat er over en weer toch wel wantrouwen bestond. En wie hoort, dat de Amsterdammers niet nalieten om ,<en achteruitgang van het Prinsenhof te bewa ken, en zoodoende konden opmerken, dat er ’s avonds laat uit Koster's woning daar tegenover gelegen iemand de straat over stak en het Prinsenhof binnenging, om na eenigen tijd terug te keeren, denkt ook daar het zijne van. den Graaf eri de hem vergezellende Engel- sche bevelhebbers dood te schieten, teneinde op «He wijze een eventueel.-n Engelschen greep naar de macht te voorkomen. Spr. vervfacht, dat deze tentoonstelling in Amsterdam aan stad en land zal toonen, wat er gedaan is en wat er gedaan kan worden, en twijfelt er niet aan of deze tentoonstel ling, georganiseerd in onze hoofdstad die haar belangstelling voor fruit metterdaad toont in ’n stijgenden marktaanvoer en con sumptie, zal een succes zijn en een groote voldoening voor haar organisatoren alsook voor de Pomologische vereeniging. In de verwachting, dat «ie nationale fruit- tentoonstelling aan haar doelstelling vol komen moge beantwoorden, verklaarde spr. haar in nqam van Z. Exc. den minUter van Economische Zaken geopend, t Zooals men weet bestaat te Bouvigne sinds verscheidene jaren Bedrijfsleiding. Het doel van deze men, die straks ais Wie Leycester’s eerste binnenkomst in Am sterdam had meegemaakt, had niet kunnen vóórspellen, dat zoo snel het getij zou keexen I* strenge en langdurige winter 1585-'86 noopte hem tot uitstel, zoodat hy zich niet voor einde Maart in de machtige koopstad vertoonde. Haar beteekenls intusschcn onderschatte hij niet. Let men op de aanteekeningen. door een onbekende uit zijn naaste omgeving gemaakt, dan werd de stad zelfs door de beste militaire deskundigen onneembaar geacht. zy was, gelijk Venetië, ge bouwd op palen; zy lag een drie myien van de zee. aan een groot water, dat in den brief „Tyy” wordt genoemd, en hier en daar meer dan drie inyien breed is. Aan de andere zyde bevindt zich een uitgestrekt moeras, waaruit verscheidene kleine rivieren loopen naar een groote gracht, gelegen Langs den stadsmuur, welke gracht mier dan zestig voet breed is, en een aanmerkelyke diepte heeft. Het is eene plaats van grooten rykdom, de eenige h.andelsstad van dit gedeelte der Chrls- ten-wereld. Aan haar behooren duizend sche pen, waarvan de kleinste eenen inhoud van hon derd ton bezitten. Meestal liggen daar een dui zendtal schepen. Deze komen van alle kanter derwaarts, daar de stad als 't ware voor allen handel geschikt is. Er is altijd een groote over vloed van koren, en geene plaats ter wereld wordt, naar ik meen, ryker dan deze, vootzien van keurige visch." Leycester kwam van Haarlem over 't IJ; nocli de tegenwoordige ryweg, noch de trekvaart wa ren er. zy werden eerst een halve eeuw later aangelegd. In deze omstandigheden nu naderde Ley cester in den avond van 2 October 1587 mag men anderen dan Scheltema gelooven, 3 October onze stad. De geruchten, die de ronde deden, hadden er burgemeesters toe geleid om de hoplieden der soldaten en de aanvoerders der schuttery by zich te ont bieden, teneinde hen te herinneren dan den eed van trouw, dien zy aan het stedelijk be stuur hadden afgelegd. Toen Oianlbelll, de man, die tydens het beleg van Antwerpen de machinerie had uitgevonden, die Parma's brug over de Schelde moest vernielen, thans in Engelschen dienst, hier ter stede in een herberg in de Warmoesstraat verbiyf nam, bracht men dit met cventueele pogingen van Leycester in verband en plaatste men een man by de deur, teneinde hem nauwkeurig na te gaan. Vandaar, dat Reael by Leices ter’s komst waakzaam.was! Hoewel hier appelen, peren, druiven, perziken en frambozen zijn oyeengebracht in paradyse- lyke hoeveelheden, is elke vrucht gekeurd en op haar waarde onderzocht, zoodat het fynste van het fynste hier verzameld is. Appelen, wier kwa liteit en uiteriyk het begrypelyk maken, dat Eva indertijd voor de verleiding is bezweken; peren waarvan het sap u in den mond komP by het zien alleen al; druiven, die herinneren aan lui lekkerland, waar alles beter was dan hier. met te hooren: Eolldes, Les liederen Panzéra), Psyche, de Robert Casadesus) en als afsluiting van zyn seizoen Les Béatltudes, waarby onder de vocaalsolisten An nie Woud, de groote Nederlandsche altzangeres, zal optreden. tlgd. Hij zag onder de aanwezigen ook een zeke ren Rodenburg, die geen plaats in den krygs- raad bekleedde, maar als aanhanger van Ley cester bekend stond Boom, hem ziende, vroeg hem met ronde woorden wat hy er te doen had. waarop de ander weinig ^vist in te brengen en gevolg gaf aan het bevel van den buigemeester om zich te verwyderen. Men onderrichtte Boom van hetgeen door de Burchgrave was voorge- steld. Deze, zonder wantrouwen in zyn woorden te doen doorschemeren, betoogde, zakeiyk, dat ten aanzien van het wachtwoord slechts de Vroedschap bevoegd was om in de bestaande re geling verandering te brengen, en dat een leder wel moest toezien wat hy deed. Boom’s krach tige taal, die, al richtte zy zich niet rechtstreek' tot den Landvoogd, duidelyk genoeg was bracht de aanwezigen tot nadenken en deed het plan dat Leycester zich had gevormd, in rook ver vliegen. Leycester keerde naar Utrecht, waar men hem waren aanhing, op schuiten terug, hem van stadswege veratrekt en welke onder be dekking van de Atnsterdamsche schuttery voe ren. nuten voorbij, en niets dan het gewone ge- drulsch. dat een naderende legerbende in een open veld maakt, werd vernomen. Wellicht met bezwaard hart gaf Reael het bevel om den Land voogd binnen te laten, die gevolgd bleek door Graaf Maurits, Stadhouder van Holland en Zee land. Nauweiyks was Leycester bfhncn gereden of de Schepen Jan Verhee trad^nasr voren om hem. naar het gebruik dier tyden in het Latyn, toe te spreken. Dat was elgeniyk niet zyn taak, maar die van den oud-Burgemetster Maarten Koster, van wlen een roep van groot* geleerd heid uitging. Doch deze behoorde tot de warme aanhangers van Leycester’s partij; in de ver onderstelling, dat men geen plaatsvervanger voor hem zou kunnen vinden, had hy geweigerd teneinde zyn niet-Leycesters-gezinde ambtge noten met de handen in het haar te laten rit ten. Vergeefs, gelyk men ziet. Nog een keer is Leycester in Amsterdam ge weest. Maar toen was zyn verbiyf nog korter. Vanuit Utrecht had hy het Noorderkwartier be zocht; het had in zyn voornemen gelegen naar Friesland over te steken, waartegen men echter beleefdelyk bezwaren had ingébracht. zyn positie was, mede tengevolge van het gebeurde, te Leiden, onmogelyk geworden; er bleef hem niet anders over dan naar Engeland terug te keeren. En zoo kwam hy, vanuit het Noorder kwartier, op 3 November op doorreis te Am sterdam. Hy werd in vier scliulten naar de Damsluis gebracht en zette, na nauweiyks ge legenheid gehad te hebben heeren Burgemees teren te begroeten en met hen enkele woorden te wisselen, zyn reis naar Utrecht voort. Het was een hooge. maar niet in elk opzicht een welkome gast, die Amsterdam drie en een halve eeuw geleden binnen zijn muren herberg de. en wiens bezoeken, gelyk geheel het Ley- cestersche tydvak, een bitteren nasmaak na- lieten. Toen bood zich een wakker sergeant van zijn vendel, Willem Buil geheeten. Luikenaar van ge boorte, aan om buiten de poort zich van den toestand te vergewissen. Bemerkte hy. dat Ley cester met een meer dan gewone militaire bege leiding voor de poort stond, dan zou hy een af- gesproken sein van fluittonen geven; vernam Reael tinnen enkele minuten niets dan kon hy de brug neerlaten en Leycester doen binnen trekken. I» gespannen aandacht ginaan 4a. miv1iaxianrfiMKegelen had «enonign <on> »cl» van -- zijn pprsoon te verzekeren, zo<>dra Van eenL bedenkelijk voornemen bleek. Hier komt het be kende verhaal, door mevrouw BosboomTous saint romantisch verwerkt, om den hoek kijken. R Dc oude Regulierspoort van de hoofd stad. ibaarvan het voetstuk van den Munttoren nog een laatste overblijfsel vormt Engelachen gooiden met auikerwerjt Het banket heeft, mag men de verhalen, d'.e daarvan alom verspreid zyn, gelooven, tot dc schitterendste behoord, door Amsterdam ooit aangeboden. Of het Inderdaad in die dagen ver bazing wekte, dat de vrouwen der Amsterdam- g»he gastheeren afwezig waren, is niet tc zeggen. Het eten was omvangryk, men zie er de stads rekeningen maar op na. En de wyn vloeide rykeiyk. gelyk in die dagen gebrulkelyk. Maar byzond- re zorg was besteed aan het kostbare suikerwerk, dat het einde van den maaltyd vormde. Of nu de wyn de Engelsche gasten wat opgewonden had gemaakt dan wel of zij een En- gelsch gebruik volgden, is niet te zeggen, maar zy begonnen met elkander en ook den Amstcr- damschen heeren kleine 'stukjes suikerwerk uit scherts toe te werpen. Toen, teneinde wat frfssche lucht te krygen, de ramen van het vertrek werden opcngesteld, wierpen zy er het volk mede, dat zich in grooten getale op den Dam had 'verzameld. Essex, de stiefzoon van Leycester, later Elisabeth’s uitver korene. dié op het schavot het onstuimig hoofd zou verliezen, gaf het voorbeeld en de Engel schen volgden hem na, zonder dat Leycester de noodzaak inzag of over voldoende gezag be schikte om. al heeft hy wellicht ergernis be speurd op de trekken der Amsterdamsche hee ren. daaraan eer. einde te maken. En nu was Leycester weergekeerd, en bezocht hy opnieuw Amsterdam, zyn- terugkomst hier te lande hield verband met pogingen om het door Parma belegerde Sluis te hulp te komen. Te vergeefs, hetgeen Leycester toeschreef aan de weinige hulp, die hem door de Algemeene Staten was geboden. Tegelykertyd echter wist de waak zame landsadvocaat oldenbamevelt in de Stoten mededeellng te doen van brieven door Leycester nog vanuit Engeland aan zyn secretaris hier te lande geschreven, waaruit bleek dat, zou men hem in de steden niet goedschiks de macht wil len verleenen, hy deze met geweld zou nemen. Het gebeurde te Utrecht, waan Paulus Buys was gevangen genomen, wekte tot voorzichtigheid, zoodat Maurits en Oldenbamevelt bij des Gra ven komst uit Den Haag weken en zich in Delft terugtrokken. Ir. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, heeft vervolgens namens den minis ter van Economische Zaken de tentoonstelling geopend. Tal van factoren hebben het hunne bygedra- gen. om de consumptie van fruit te stlmuleeren. aldus ir. Roebroek, niet het minst de moderne voedingsleer. Desondanks bleef, in vergeiyking met andere landen, het fruitverbrulk in ons eigen land belangryk achter. In ons land be draagt het verbruik nog slechts 24.5 k.g. per ver- bruikseenheid, d wz. een manneiyk gezinslid van 15 jaar of ouder, terwyi de overige gezinsleden dan tot verbruikseenheden worden herleid. In Engeland steeg het verbruik per verbrulks- eenheid van 29,7 k.g. in de periode 19291933 tot 40.4 k.g. in 1936. Deze getallen spreken voor zich zelf en bewyzen ongetwyfeld, dat in het binnen land nog groote mogeiykheden liggen. De groote beteekenls van deze tentoonstelling is dan ook, dat zy het Nederlandsche publiek in de gelegenheid stelt kennis te maken met het kunnen van onzen Nederlandschen kweeger. Binds enkele dagen Is elndeiyk de verplichte keuring van fruit op de veilingen een feit ge worden. Ongetwyfeld een feit van beteekenls. In een paar woorden is deze niet aan te geven Per soonlijk heb ik de overtuiging, dat, wanneer de keuring verstandig en bedachtzaam wordt uit geoefend en de eischen geleidelijk aan strenger worden gesteld, deze uiteindeiyk zal leiden tot ptoole resultaten, waarvoor het bedrijf zeer dankbaar zal zyn. Waar de keuring geheel in handen is van de practyk en de overheid zich uitsluitend bepaalt tot toezicht daarop, ver wacht ik, dat ook deze keuring geruischioos zal verloopen, zooals byna iedere kWallteltskeuring, idle op grond van de Landbouwuitvcerwet werd georganiseerd. Ik moge er in dit verband en op deze plaats de aandacht op vestigen, dat ook by de practyk een groeiende belangstelling bestaat voor meer dere vakkennis. De eene fruitteeltschool volgt op de andere. Ik heb er my over verheugd, dat met zoo weinig middelen en zulk een bescheiden in richting, zooveel nuttigs tot stand kon worden gebracht. school is meisjes te vor- sociale verzorgster zullen werkzaam zyn In dienst van een bedryf, een ge meente of een vereeniging. Het nieuwe prospectus kondigt deze oplei ding aan als „School voor Sociale Bedryfslei- dlng en Gezinshulp". Deze toevoeging is bedoeld om aan te duiden de groote gedachte die alle werk van socialen opbouw, dus ook de sociale verzorging, zal moeten dragen: dat het gezin de cel is, waaruit naar Gods wil en ordening de maatschappij is opgebouwd en dat alle sociale werk naast de waardeerlng van den menscheiyketr persoon het gelukkige gezin of het toekomstige gezin uitein- deiyk alsMoel zal moeten zien. Het program van de school is dan opgebouwd, dat het eerste jaar meer is Ingesteld op de vorming tot moederschap en gezinshulp, welke by een sociale verzorgster noodzakeiyk zyn om vruchtbaar te kunnen werken. De cursus is echter verdeeld in drie maal drie maanden. De eerste drie maanden vooral geven het ideaal van het waariyk christeiyke gezin en de godsdlenstig-zedeiyke, hulshoudelyk-technische en algemeen vormende voorbereiding daarop. De tweede drie maanden geven de aanvullende hulshoudelyke vorming, die in drie maanden vanzelfsprekend niet geheel 8f kan zyn en berei den tevens voor op het apostolaat tot opheffing van de ontwrichte gezinnen, hulp in de huis houding. enz. De derde drie maanden richten zich vooral op het preventieve werk tot gezlnsopbouwdc jeugdbeweging. Het tweede jaar geeft dan de speciallseering op de sociale verzorging. Wij willen hierop vooral de aandacht van onze meer intellectueele meisjes vestigen. i Aanvragen prospectus of nadere inlichtingen, alsmede aanmelding tot deelneming aan: Directie „Bouvigne" Glnneken. kinderen die lydende zyn aan epilepsie, nieuwe school, de eenige voor toeval- te lande, zal in werking treden De schoollokalen zyn onderge- de kinderafdeeling. welke geheel eischen des tijds is ingericht en voor zien is van de modernste comforts. Hulde mag hier gebracht worden aan het bestuur van de Congregatie en vooral aan Br. Overste van Huize „Providentia”, die den moed gehad hebben, zulk een groot werk te begin nen, en het tot voltooiing brachten. Voorzeker zullen zy, evenals inspecteur dr. van Houte, nu de vruchten van al hun moeite gaan plukken, nu door de beslissing van het ministerie van onderwys de kroon op hun werk gezet werd. De gemeente Maarheeze, waaronder Sterksel gelegen is en welke staat onder het bestuur van burgemeester van Schalck, kan weer trotsch gaan op ’nieuwen vooruitgang. Moge deze school onder Gods zegen nog lang een weldaad zyn voor alle roomsch-katholieke jeugdige toevaliyders. Vqorts zullen twee organisten nJ. Charles Hens (leeraar aan de conservatoria van Brus sel en Luik) en de Mechelsche organist Flor Peeters in het kader van deze concerten orgel werken van Franck spelen. Ter aanvulling van 't overzicht van de toonschepplngen van den „Maitre Angélique” zullen in de studio diens drie groote kamermuziekwerken, n.l. de vlool- sonate, het strykkwartet en het klavierkwintet tot uitvoering komen, m.m.v. den violist Piet Hartvelt, de pianisten FTqfi Boshart en George van Renesse, het Hartvelt-strykkwartet en het Hollandsch strykkwartet. In een Nederlandsen concert onder Herman’s leiding zal Henk Van Wezel ojn. Symphonische Variaties vap Dr. Ru dolf Mengelberg vertolken, terwyi onder de so listen van wereldnaam, te Maastricht optredende, nog verder dienen genoemd: Brallowsky (kla vier), Thibaud (viool), Maréchal (cello), Henk Noort, Oda Slobodskaja, Jo Vincent (zang), Wil lem Andriessen (klavier), Jan Dahmen (viool). Eduard gilpee met het Rotterdamsch Philhar- monisch prkest zal zich meer byzonder wijden aan werkien van hedendaagsche Nederlandsche toondichters. Befaamde solisten uit binnen- en In huize „Providentia” te Sterksel by Eindhoven i?b In het jaar 1920 werden te Sterksel (N.-B.) door de Congregatie der Broeders van den H. Jozef wier Stichter Mgr. Savelberg is van de toenmalige vennootschap .Heeriykheld Sterksel” terreinen aangekocht om er een stich ting te beginnen voor de verpleging van lyders aan epilepsie. Dit geschiedde onder het toen malige bestuur der'Congregatie: Mgr. L. Dries sen z.g.. directeur dier Congregatie en opvolger van den Stichter, en den algemeenen overste Br. Aloysius. In dat jaar werd reeds een bescheiden woning gebouwd voor enkele broeders en de eerste ver pleegden. Deze werd in 1935 door brand ver woest en is nu vervangen door een nieuwbouw voor de kinderafdeeling. In 1925 werd begonnen met den grooten nieuwen bouw, welke in 1927 betrokken werd met een 60-tal patiënten. Onder den geneesheer-dlrecteur dr. A. Kwist- hout en onder net wijs en voorzichtig bestuur van den algemeenen overste, Br. Werenfridus, en den plaatseiyken overste. Br. Corbinianus, nam het getal patiënten in ruime mate toe. In 1933 ging men er zelfs toe over, de eerste kin deren aan te nemen, en door de gestadige toename van het aantal kinderen zag het be stuur zich genoodzaakt voor hen een afzonder- lyke afdeëllng te bouwen op de plaats van het afgebrande oude gedeelte. Vanwege de uitbreiding van de kinderafdee ling werd nog in 1935 overwogen, de kinderen in het genot te stellen van lager onderwys. Met medewerking van den heer G. Wltteboer, onderwijzer, werden aan enkele leerlingen de eerste lessen gegeven, aanvankeiyk tweemaal, later viermaal per week. Dit bescheiden begin vond zyn bekroning, toen op Maandag 20 Sep tember 1937 de Minister van Onderwys cp voordracht van den Inspecteur van het buiten gewoon lager onderwys, den heer dr. I. C. van Houte, toestemming gaf tot het oprichten van een school voor buitengewoon lager onderwys voor Deze lyders einde bracht naar de Het vangt aan met de mededeellng, de Omgpep voor het komend jaar een eenkomst heeft aangegaan met het 1 damseh Philharmonisch orkest, dat den laat ster) tyd steeds meer waardeerend over zich deed spreken. Dit orkest zal naast het Maastrichtsch Stedelijk Orkest concerten geven. Voorts wordt vermeld, dat deze concerten voorloopig zullen worden gegeven in de thans in gebruik zynde studio, tot den dag, waarop de nieuwe grootere en meer geperfectionneerde studio in gebruik zal worden genomen. Wat betreft de programma’s die ten gehoore zullen worden gebracht, deelt de gids mede, dat een plan gemaakt is tot uitvoering van de voornaamste composities van César Franck. In den loop van den winter krygen we dus on der leiding van Henri Hermans met het Maastrichtse!) Sted. Orkest o.m. Stukken uit La Rédemption, Les Dzinns (klaviersoliste: Tiny Kaiser); met orkest (solist: Charles Le Chasseur maudit, de Symphonie in d. Variations symphoniques (klaviersollst: De hopman der Amsterdamsehe schuttery Reael verkeerde op den avond van I Oc tober 1587 in tweestrijd- Hjj was met «yn vendel op wacht by de Regulierspoort. en daarbuiten werd hem van den kant vaiï Utrecht de nadering gemeld van een troe penmacht, aan welker hoofd zich de toen malige Landvoogd der Nederlanden, de Graaf van Leycester, gunsteling van Konin gin Elisabeth, bevond. Dezen machtigen man, door de Algemeene Staten wettig met gezag bekleed, den toegang weigeren en voor hem brug en poort gesloten houden, legde ■ware verantwoordeiykheld op Reael's schouders. Maar hem binnenlaten kon betee kenen, Amsterdams rijkdom aan de macht w zyner soldaten overleveren. De Amsterdam- •che schutters waren ongetwijfeld in staat ook tegen regelmatige soldaten den stryd op te nemen, maar hoeveel man voerde Leyces ter met rich? Het duister van den avond belette Reael dit te onderscheiden. l<u en dan zullen vocale en instrumentale solisten voor medewerking aan deze K. R. O.-Kamerorkest-concerten worden uitgenoo- digd. I De aandacht van den K. R. O. gaat even wel ook uit naar4 de meer populaire vormen van muziek als de óperette, de schlagers,* de Jazz enz. Het plan bestaat een aantal uitzendingen te verzorgen met gesproken tekst, waarby even tueel orkest en solisten hun medewerking zul len verleenen. Een nieuwe vorm, waarvan instelling veel succes verwacht. Een keur van amusements-artisten zal ver der medewerking aan het programma verleenen, o.a. byvoorbeeld het summum van serieuze amu- sements-kunsthet Meistersextett friiher Co median Harmonists. Onderhandelingen zyn gaande met diverse bands van wereldrenommée, om daardoor de bradltie te kunnen handhaven dat de K. R. O. de meest bekende bands voor de microfoon brengt. Wy noemen uit de afgeloopen periode slechts: Marek Weber, Dajos Bela, Paul God win, Imre Magyar!, de Lecuone Cuban Boys. Deze zyn in hoofdzaak de muzikale evenemen ten, welke wy in het komend seizoen van den K. R. O. te verwachten hebben. School voor sociale bedrijfsleiding en gezinshulp op Bouvigne i»' Behalve de inzendingen van fruit zyn er stands van den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst, het Laboratorium voor Tuin- bouwplantenteelt te Wageningen, van den Plan- tenziektenkundigen dienst, van de Pomologische Vereeniging, en van verschillende bedryven, die hier exposeeren met machines en materialen. By de opening riep de voorzitter van de ried. Pomologische Vereeniging, jhr. G. F. van Tets van Goldschalxoord, den talrijken aanwezigen 'n welkomstwoord toe, in de eerste plaats ir. A. L. H. Roebroek, die als directeur-generaal van den landbouw namens den minister van Economische Zaken de tentoonstelling zou openen. Vervolgens richtte spr zich nog tot den commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell en den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. ook zóo sociaal buitenland zullen aan deze concerten hun me dewerking geven. Na eenige korte mededeelingen over de Wagner-vereeniging met twee opera’s, die zul len worden uitgezonden en over koorwerken uit te voeren m.m.v. het K. R. O.-koor, het Rotter damsch Philharmonisch koor en de R.K. Orato- riumvereeniglng uit Haarlem, volgt een tnede- deeling over het K. R. O.-kamerorkest o. 1. v. Pierre Reinards. i i t I Wanneer volgend jaar de nieu we K. R. O.-studio in gebruik zal worden genomen, zullen drie nieuwe muziekwerken, in opdracht van den K. R. O. geschreven, worden uit gevoerd, n.l. een compositie van Marius Monnikendam voor koor, soli en orkest op tekst van A. van Duinkerken en twee kamermuziek werken van Jaap van Ginniken en Wouter Paap. Dat er reden was om Leycester te wantrouwen, zou men te Leiden, waar een samenzwering te gen den zlttenden magistraat bykans op denzeif- den dag tot uitbarsting kwam, ondervinden. Dat het te Amsterdam niet zoo ver is gekomen, gevolg, van he^. talenkvol paceefeu van hc( en listiger procédé, dat nier»» zich hM|> gek4Z:h luid. Leycester noodlgde den dag rih zyn aankomst den geheelen krijgsraad, bestaan- de uit de kolonels, kapiteins en luitenants der schuttery, op een feestmaal, zyn secretaris, de Vlaming de Burchgrave. wiens naam in de ge- sohledenis een bedenkeiyken klank heeft, vroeg hun. natuurlyk niet met ronde woorden, of z(j bereid waren de burgemeesters gevangen tc ne- men en sloeg voor, dat men aan Leycester de eer zeu geven- van het wachtwoord. Dit zou, naar het gebruik dier dagen, waarin het wachtwoord een belangryke rol speelde, aan Leycester en zyn krijgslieden een overwegenden Invloed ver- zekeren. Terwyi men, wat onthutst en verlegen over de - woorden van den Vlaming, beraadslaagde, trad de regeerend burgemeester Boom binnen, als i kolonel der schuttery daartoe volkomen gerech- Bergen van appels en peren, van druiven en ander fruit; bergen, metershoog, netjes gerangschikt en gesorteerd, liggen opgestapeld in de Apollohal te Amsterdam, waar de Nationale Fruittentoonstelling gister middag is geopend. 50 a 70.000 k.g. fruit is hier bijeengebracht, een beeld biedend, dat zelfs de verspieders van Jozuë zou hebbn doen watertanden, hoewel deze lieden op ’t gebied van fruit en vruchten meer hadden ge zien. Opgegeven door v. d. Graaf 8t Oo. N.V. (Afd. Handelelnformatles) Failliet verklaard 4 Oct.: de nalatenschap van M. Koek, gewoond hebbende te Den Haag. Hgud oe Grootstraat 39. W, H. Kits, Den Haag. Oude Molstraat 13 A. 5 Oct., Bernardus Johannes Drent, bakker, Zwartemeer gem. Emmen. 5 Oct.: G. P. Voorn, reiziger In kaas, Hlllegom. HoofdstraaX 103 EngeA Paap, strandstoelenverhuurder. Zand- Voort. Paranelwewg 39. W. M. van der Mlje, caféhouder. Zandvoort.. Kerkstraat 10. B. Booy. weduwe van W. van de Weg, zonder beroep. Heemstede, Brederodelaan 7. 6 Oct.. Jb van Altena, wonende te Monniken dam. N.V. Meubeleer Inrichting ..Het Modelhuls” v. h. P. V. d. Meulen, Hilversum. Bussumer- straatweg 3, Zeer fcesteiyk was de ontvangst, doch, one danks allen uiteriyken schyn, vertrouwde men in Amsterdam den Engelschen Landvoogd reeds toen niet ten volle Had niet de Fransche „bond genoot” Anjou enkele Jaren tevoren Antwerpen aan de furie zyner soldaten overgeleverd, en had niet het afdanken van regelmatige troepen, door de stad In soldy genomen, ontstemming en be denking gewekt? Hooft heeft opgevanpen, dat de magistraat een aanslag op de veiligheid der stad zoozeer vreesde, dat men tydens den feesteiy- ken maaltijd, die den hoogen gast werd aange-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 14