De „Specht” geheel verloren m Een nieuwe strooming onder de Hongaarsche legitimisten Amerika laakt het Japansche optreden in China D China gunt Japan geen rust nieuw rijk aan den Donau Het Spaansche leger en de politiek SAMENWERKING MET DEN VOLKENBOND SMIRNOFF HAALT DE POST k’ DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 Nazi*s in het Pusstaland Cholera in Tientsin Nauwkeuriger onderzoek Tragische bijzonderheid Uitbreiding weermacht aan Noodweer in Zuid- Frankrijk Verscheidene dorpen overstroomd Een bom DR. C. KOCH OVERLEDEN Opening van lersche Parlement De kerkstrijd in het Saargebied Stoyadinowitsj gaat op reis Het proces tegen Dr. Niemöller De Japansche luchtmacht toont zich weer zeer actief Voorziening in de behoefte onder off icier shader Tamelijk ernstige incidenten doen zich voor Het slechte weer verhindert de krijgsverrichtingen DE LUCHTREIS VAN DEN HEER DE KOK INTERNATIONALE UNIE VAN R. K. VROUWENBONDEN In Chineesche kringen toont men zich zeer voldaan over de ver klaring van de Ver. Staten Bezoeken aan de groote Euro- peesche hoofdsteden Stock-Hongaren zien met vrees de komst van een Duitsche grens tegemoet De G.-G. betuigt zijn deelneming „platonische** Als blok tegen Hitler: een Programma van het congres te Rome vastgesteld Angst van den violist Huberman, dat hij niet meer zou kunnen spelen I Waarschijnlijk Zaterdag in ons land r 4 (Van een bijzonderen correspondent) aan en nog af- Het oordeel van Japan bet staatsdepartement ver- 1 hM aee«1 bemint De 'beroemde violist Bronislaw Huberman king ,en rondom ^dwongen is de lie van Japan in !t de beginselen. De gezant der Vereenigde Staten in Zwitser land, Harrison, heeft instructie gekregen een afschrift van de officieele verklaring van het Staatsdepartement ten aanzien van het conflict in het Verre Oosten te overhandigen aan den In uitdn voldo staat het ge- En toch vak dit boeman mee! In "f dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg.... betrekkingen door een procedure var. teling. Vreedzame onderhandellng en inachtneming door alle naties van de aangegane verpllchtln- gen, zoomede de handhaving van het beginsel derjMjligfcgW v DUBLIN, 6 October (Havas). De heropening van de Dail werd vandaag gekenmerkt door ta melijk bewogen incidenten. Een groep van om streeks 500 werkloozen hield een betooging. In optocht begaven deze lieden zich van het midden der stad naar het parlementsgebouw. Zij voerden spandoeken mede. De politie pracht den optocht tot staan. Na De Gouvemeur-Generaal heeft door tusschen- komst van de K.N.I.L.M. zjjn deelneming be tuigd aan de KLM. met de ramp van de ..Specht" en eveneens aan de nabestaanden van de slachtoffers onder de bemanning. Ongecorrigeerd. De Hongaren herhalen echter hun vraag om een plebisciet dit te laten uitmaken en zjj zeg gen daarbij: wenscht men niet bij ons terug dan zouden Boekarest, Belgrado en Praag zui verder tegenover ons staan en met des te meer prestige hun gezag uitoefenen na een plebis ciet. Vanzelfsprekend slaat men in Hongarije met angst de versteviging van de as BerlijnRome gade. Mussolini was altijd een vriend van het Hongaarsche volk in nood en men vertrouwde er in Boedapest algemeen op, dat het de Itali- aansche Duce zou zijn, die het Hongaarsche volk de helpende hand zou toesteken. Uit eigen belang, omdat men er op rekende, dat ook de dictator geen Anschluss zou dulden en liever niet zijn Duitschen vriend als buurman zou krjjgen. De vriendschap van Mussolini blijkt echter betrekkelijk waardeloos te zijn, want men ziet te Boedapest thans met angst en beven de BerlijnRome as hechter worden en met angst vraagt men zich af of deze misschien gebaseerd is op een overeenkomst, waarbij Duitschland de vrije hand krijgt in Centraal Europa met als contraprestatie steun aan den Italiaanschen ex pansiedrang naar het Zuiden. SJANGHAI, 7 Oct. (Reuter) Het voor nemen van de Japansche legerleiding een rustigen dag te hebben is door de Chinee - zen verjjdejd. De Chineesche troepen deden heftige tegenaanvallen met als gevolg, dat de bloedige gevechten weer begonnen. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat de vrouw en de beide kin deren van den omgekomen ir. G. A, van Steenbergen op 21 October met de „Mamlx van Sta Aldegonde" uit Europa arriveeren. De heer van Steenbergen zou zijn familie te Singapore hebben ontmoet. telegenheden van andere naties. Y*” vraagstukken in de Jnter- ^cretaris-gêneraal van den Volkenbond. Men legt er In welingelichte kringen alhier den na druk op, dat Amerika zich nooit verzet heeft tegen de doeleinden van den Volkenbond en in de gevallen, waarin de belangen van belde pa rallel liepen, vaak zelfs nog verder is gegaan in nderofflcier-capitu- voor alle regimen- Jjders, het reg. ca- Ie, het reg. motor- genietroepen en bet corps BATAVIA. 7 October. (Aneta.) Gezagvoerder Smirnoff is vanmorgen om 6.25 plaatselijken tijd van Tjililitan vertrokken met het vliegtuig de „Valk". Dit toestel zal te Palembang de post van de verongelukte „Specht" overnemen. Vandaar dat men in Boedapest thans meer van Frankrijk en Engeland heil verwacht en in die landen op hulp rekent, omdat men er ook daar belang bij moet hebben de expansie van Duitschland te breidelen door het opwer pen van een machtige barrière tusschen de twee Europeesche fascistische mogendheden. langdurige besprekingen stemden de werkloozen er in toe. een delegatie te zenden naar den zetel van de lersche Labour-partij. Niettemin hebben vier werkloozen van de openbare tribune In de zittingszaal de regeering geïnterpelleerd over de kwestie der werkloosheid. ZU werden door de boden verwijderd. -y em, nem, nova. PU Ween, neen, nooit. -I- Ween, nimmer zal het duizendjarige Magyarenrijk ophouden zich te verzetten tegen de onaantastbaarheid van het vredes- dictaat van Trianon. Neen, neen, nooit zal het ophouden revisie te eischen. Het elscht zijn oude grenzen terug, het elscht terug gave van de aan andere staten toegewezen gebiedsdeelen, het elscht grond en men- schen. steden en dorpen, mijnen en fabrie ken terug. Want het zegt binnen zijn hui dige grenzen niet te kunnen bestaan. Voor al de misstanden, voor iedere moeilijkheid en voor lederen tegenslag kent de Hongaar maar één oorzaak en één verklaring: Tria non. En daarom: Nen», nem, nova. aan het Balatonmeer in laatste instantie aan de Zwarte Zee zag liggen. Deze idee is wassende in het volk en wordt gepropageerd door het blad Magyarszag en zijn kundlgen hoofdredacteur dr. Pethoe S&ndor, die zich natuurlijk in de sympathie van den clerus en de actieve legitimisten mag ver heugen. De „coming man” in Hongarije excel lentie Tibor von Eckhardt, de lej grootste oppositiepartij tegen de i ranyi, is nauw gelieerd met Pethoe Séndor, al deelt hij de vergaande idealen van Pethoe niet geheel. Het Hongaarsche volk onthoudt zich in groo te lagen van actieve deelneming aan de poli tiek. Het zou onjuist zijn te beweren, dat de Idealen van Magyarszag reeds grooten aanhang hebben. Maar het zijn de breede volksmassa's niet die over Hongarjje's toekomst direct zullen hebben te beslissen. Het is het volk gelijk in vele landen vrij onverschillig wat er ge beurt. Hoe de buurvolken, die in dit plan zulk een voorname rol spelen, over de restauratie denken is behalve van Oostenrijk niet algemeen bekend. In Hongaarsche kringen re kent men op een enorme beweging onder Tsje chen. Slowaken en Kroaten. wanneer de idee van de Apostolische Kroon werkelijkheid wordt. In Oostenrijk is de situatie volkomen tegen overgesteld aan die van Hongarije. In Hongarije is de bevolking per sé legitimls- tisch. Vanzelfsprekend zijn het de 68 procent Katholieken, die een Roomsch Keizer door den Paus gekroond wel als ideaal moeten beschou* wen. Daarnevens jaagt de Duitsche kerkstrijd vele protestanten in de rijen der Hongaarsche legitimisten, terwijl de Hongaarsche Joden le- gitimistisch zjjn, om dat zij kiezen tusschen Hitler of Habsburg. Slechts de Reichsverweser en de regeering Daranyi bekennen geen kleur. In Oostenrijk is de bevolking overwegend Pan- Germanistisch gezind en is de regeering roya listisch. Zoo telt Otto op Steenockerzeel zijn meeste en trouwste aanhangers in Hongarije. Blijkens een Aneta-tfelegram moet het vliegtuig de Specht’* als geheel verloren worden beschouwd. Het is onherstelbaar vernield. PALEMBANG, 7 October. (Aneta.) ..Ik zal nolt meer kunnen spelen”, riep de violist Hu bermann uit, toen de hulp arriveerde, kort na dat de „Specht" tegen den grond was geslagen, doch voorzoover het zich laat aanzien, kan dere uitlating geheel op rekening van dé nervositeit van den heer Hubermann gesteld worden, aan gezien de violist slechts geringe, onbeduidende schrammetjes vertoonde. De grootste zorg van Hubermann was zijn viool, die echter in goede handen was terecht gekomen en later aan zijn secretaresse, mej. Ibeken. ter hand werd gesteld. De heer Hubermann heeft den nacht door gebracht in het hospitaal van de B. P. M. te Pladjoe. De behandelende geneesheer consta teerde voorloopig slechts een lichte blessure aan Hubemann's linkerhand, waarvan geen blijvend nadeel kan worden verwacht. De hand zal echter nog met Roentgen-stralen doorlicht worden. Te Nijmegen is overleden de bekende medicus dokter P. F. C. Koch, ridder in de Orde van Oranje Nassau. De overledene heeft in den afgeloopen zomer onder zeer groote belangstelling zijn gouden feest als geneesheer in de gemeente Ubbergen- Beek gevierd. SAINT GIRONS (Dept. Ariège). 6 Oct. (Ha vas). Tengevolge van de overvloedige regens is de rivier Salat buiten de oevers getreden, zoo- dat verscheidene dorpen overstroomd zijn. De weg CouflensBalau werd over een stand van vijftien K M. vernield. Te Salau wer den acht huizen weggespoeld, terwijl vijftien an dere door het water ondermijnd zijn. Een afdeeling van tien mobiele garden, welke te Salau was gestationneerd, wist de geheele be volking te redden. Slechts een Inwoner die naar zijn huis, dat onder water stond, wilde terug- keeren om zijn spaarduiten te zoeken, is ver dronken. e komst van Hitler bracht ’n tweeledi ge essentieele verandering in de Hon gaarsche wenschen. De druk op de Oostenrjjksche grens .nam toe. de Anschluss- gedachte won veld, het Pan-Germanisme werd nieuw leven ingeblazen. Hongarije moest rekening houden met een grens met Duitschland. De Dultschsprekende Magy- aren, de Hongaarsche protestanten en vele van de talrijke Hongaarsche anti-semieten, alsmede Stock-Hongaren, die in Duitsch land een strijdmakker zagen en van haat en wraakgevoelens jegens de geallieerden bezield waren, kozen partij voor Hitler. Daarbij gewerd hun de steun van den pro-Duitschen premier Goemboes. WASHINGTON, 6 Oct, (Reuter) Het staatsdepartement publiceert een verkla ring, waarin de Japansche inval in China wordt veroordeeld en gezegd wordt, dat de Japansche actie in China in strijd is met de bepalingen van het negenmogendheden verdrag en het pact van Kellogg. Het is, naar men meent, aan geen twijfel on derhevig, dat de Vereenigde Staten na deze verklaring voornemens zijn samen te werken met den Volkenbond, voor zoover dat ten aan zien van de crisis in het Verre Oosten moge- IIja Naar het .Luxemburger Wort” uit Saar- brücken meldt, heeft de Gestapo enkele dagen geleden den Deken van de Domkerk van St. Wehdel, den Deken van de St. Anna-kerk in St. Wendel-Alfassen, twee ka pelaans van de Dorpskerk van St. Wendel en vier Paters van het Missiehuis van het Gezelschap van het Goddelijk Woord in hechtenis genomen. Tevens werden ook de hoofddokter van het Marie-Ziekenhuis, dr. Englander, de fabrikant Kockler, een voor malig Centrumsman, de ijzerhandelaar Blaumeyer, diens dochter en twee stenoty pistes gearresteerd. Als reden van de arrestatie wordt opgege ven, dat de beschuldigden de veiligheid van den staat in gevaar hebben gebracht door mede te werken aan het drukken van ver schillende Herderlijke Brieven van het Duitsche Episcopaat en door het leveren van materiaal tot dit doel. Japansche kringen noemen de verklaring van het staatsdepartement, waarin gezegd wordt, dat Japan het negenmogendhedenverdrag heeft geschonden „een bom Zij voegen hieraan toe, dat zjj uiteraard een zeker gevaar van de Anie- rikaansche regeering verwachten na de rede van Roosevelt in Chicago, maar zij erkennen verrast te zjjn door het plotselinge er van. Zij twijfelen echter of een positief optreden op de verklaring zal volgen en hopen, dat ze eens tc meer platonisch zal blijven. Aansl Amerika laakt optreden Japan offjéfcele Chineesche kringen wordt ikfng gegeven aan een buitengewone ling over de door het Amerikaansche epartement uitgegeven verklaring, de Japansche inval in China wordt Veroordeeld. Men gelooft, dat de verklaring het besliste verlaten van de strikte neutra- lltelts- en isolatiepolitiek beteekent en de kracht van den Volkenbond in zjjn betrek kingen met Japan onmetelük zal verster ken. De Chineezen hopen, dat de Volken bond en de Vereenigde Staten snel zullen optreden, anders zou het misschien te laat zijn om een algemeenen wereldbrand te voor komen. Zoo zijn er meer! Fietsen, J motor rijders, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die t« veel aait zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef en...... tmveilig! De thuisvlucht uit Zuid-Afrika van den dlreo- teur-generaal van de .Koninklijke", den heer ir. J. E. F. de Kok. die vergezeld is van den chef- instructeur der N. L. S. den heer H. Schmidt Crans. verloopt naar wensch. Uit de berichten blijkt, dat het weer in Noord-Afrika ideaal te noemen is, in tegenstelling met de weersver wachtingen in Zuid-Europa. De route zal onder normale omstandigheden over Rhodes en Rome gaan. Zijn de weersom standigheden gunstig, dan zal ir. de Kok Vrijdag reeds op Ypcnburg arriveeren. Men verwacht echter, dat de beide heereu nog een tusschenlanding in Parijs zullen ma ken en pas Zaterdag in den loop van den mid dag op Ypenburg zullen aankomen. w y ast rekenen de Hongaarsche legitimisten op den steun van de verdrukte Slowa- ken en de geterroriseerde Katholieke Kroaten. Of die verwachting gerechtvaardigd zal blijken, is de vraag. De Slowaken hebben met de Tsjechen niet veel op en de katholieke Kroaten moeten weinig van de orthodoxe Ser viërs hebben. Maar terug naar Hongarije is nog een pndere zaak. gehouden studieweek heeft de principes grondig besproken en vastgelegd. In aansluiting hieroo zal te Rome de toepassing worden bestudeerd voor ,JJe vrouw in het burgerlijk leven”, onder verdeeld als volgt: Samenvatting van de studle-week; Wat verstaat men onder burgerlijk leven? De individualistische, communistische, tota litaire en christelijke staatsopvatting; Rechten en plichten van den Staat tegenover zjjn burgers, rechten en plichten van de bur gers tegenover den Staat; De taak der vrouw in het burgerlijk leven (moreele en intellectueele vorming); Haar Indirecte taak (opvoeding der kinderen, de taak der huisvrouw van moreel en econo misch standpunt bezien); Vrouwen-arbeid (vrjie beroepen, sociaal en charitatief werk, haar aandeel in de productie); De vrouw in de politiek. De. voorzitster bracht verslag uit van de be sprekingen te Genève over het Statuut voor de Vrouw. Evenals vele andere internationale vrou- wen-organisaties had de Unie een desbetref fend memorandum naar den Volkenbond ge zonden. De Ned. Chrlsten-Vrouwenbond betuig de adhaesie aan dit memorandum. Met voldoening werd vastgesteld, dat het Voi- kenbonds-secretariaat een afgevaardigde der Unie uitnoodigde voor een stage gedurende de laatste Assemblèe. Een interessant rapport werd uitgebracht over de reorganisatie van het maatschappelijk werk te San Sebastian, die het Spaansche Uniebe- stuurslld reeds nu ter hand nam. Dit werk brengt zeer groote moeilijkheden met rich, maar de Spaansche Katholieke vrouwen toonden zich bereid tot groote offers voor de goede zaak. Verslagen werden uitgebracht over het con gres „Het werk der Moeder in het gezin”, van het congres „Het Christelijk gezin”, van de ver gadering van het „Comité voor internationals samenwerking”, van de Unle-stand In het Pau se lijk Paviljoen op de Parljsche tentoonstelling, van het 25-jarig bestaan der Belgische „Chris telijke Sociale Vrouwen-werken”, van de ver gadering van de „Wereld-actie der vrouwen tegen communisme en oorlog” en van de bijeen komst van het Pro-Deo-Comité te Genève. Mevr. S. Besse de Montenach noodigde op haar buitenverblijf het Unie-bestuur uit met' de besturen der Zwitsersche R. K. Vereenlgin- gen. De Jonge Vrouwenbond belegde een groote vergadering, waarin Melle de Hemptinne, de voorzitster der Unie-jeugd-sectie. sprak var haar Katholieke Actle-reizen in de verschillen de werelddeelen. In Februari 1938 zullen de Cornmissle-voorzit- sters met het dagelijksch bestuur der Unie té Luxemburg bijeenkomen. De volgende bestuurs vergadering wordt te Weenen gehouden na bet Eucharistisch Congres van Budapest. De zegsman van de Japansche marine heeft de pers medegedeeld, dat de Japansche luchtmacht zich op talrijke punten van Chineesche grondgebied zeer actief heeft toond, met name te Sjanghai, Kwangteh, Nan- Kanton. Tijdens de luchtgevechten Nanking is een Japansch vliegtuig neergehaald. Ook de zegsman van het Japan sche leger erkende, dat de Chineesche troepen aan het front van Sjanghai hevige tegenaanval len verrichten. In de pers en in politieke kringen wordt den laatsten tijd steeds meer de kwestie der toekom stige politieke vorming van Noord-Chlna be handeld. Men begint hieraan des te meer aan dacht te Wijden, aangezien de Japanners steeds verder oprukken en achter het Japansche front zich reeds de vorming van plaatselijke bestuurs organen onder Japanschen Invloed voltrokken heeft. In beginsel is men het erover eens, dat indien Japan officieel zou verklaren af te zien van territoriale doeleinden in China, dit een langdurige militaire bezetting der voornaamste punten niet zou uitsluiten. In alel vroegte begaf zich de commissie van onderzoek hedenochtend naar het vliegveld Ta- lang Betoetoe, ten einde de situatie van het terrein en de overblijfselen van de .Specht" aan een nauwkeuriger onderzoek te onderwerpen, speciaal de cockpit. Terrein en machine zjjn den geheelen nacht door militairen bewaakt. Het hulptoestel uit Bandoeng zal zoo moge- Hjk nog hedenmiddag om vjjf uur terugkeeren Tibor von Eckhardt, de leider van de grootste oppositie partij in Hongarije leider van de rfteering Da- VALENCIA, 7 Oct. (Havas). Krachtens een decreet van den minister van Nationale De fensie zullen de volgende maatregelen genomen worden, teneinde het leger onafhankelijk te maken van de politiek: 1. het is den legerchefs en officieren verboden deel te nemen aan openbare betoogingen, die een politiek karakter dragen; 2. denzelfden personen is het verboden ver klaringen aan de pers of voor de radio af te leggen 3. een bijzondere machtiging van het ministe rie van Nationale Defensie zal noodig zijn voor het houden van i.-'lltaire optochten of andere betoogingen, die zouden geschieden met deel neming van militaire eenheden. In de uiteenzetting van de motieven, die tot deze decreten geleid hebben, worden om. de volgende verklaringen gegevens „Op grond van de uitzonderlijke samenstelling van ons leger is het ónmogelijk, gezien de ver schillende elementen, die het vormen, toe te staan, dat het zich zou kunnen voordoen als voortgesproten uit een of andere collectiviteit. Het leger behoort aan allen. Het behoort aan niemand. Het leger is kortom het volk zelf”. .urraction de la Hongrie”. twintig jaar. En zjj klinkt deze weigering, nog even Naar wjj vernemen, zijn de voorbereidingen voor het proces tegen dr. Niemöller, die reeds meer dan drie maanden in Berlljn-Moablt ge vangen zit. in vollen gang. De behandeling van het proces zal in de laatste dagen van October geschieden. 'Men veronderstelt, dat het proces meerdere dagen zal duren. De aanklacht tegen dezen moedigen strijder voor Christus berust op de Steun voor de aannemelijkheid van de ver klaring dat Mussolini geringer belangstelling voor centraal Europa is gaan koesteren, vindt men in de groeiende Duitsche propaganda in Hongarije. Bovendien groeit ook de nationaal-Hongaar- sche beweging, die onder het .Kfeilkreuz” Hit ler's program heeft overgenomen en vooral op het anti-semietisme den nadruk legt. Tevens meent men bijde regeering een neiging waar te nemen bjj het nemen van beslissingen den weg te kiezen, die Duitschland welgevallig is. Feit is bovendien, dat ook in vooraanstaande kringen Nazi’s zjjn. Bekend zijn de Duitsche sympathieën van verschillende Oberstuhlrich- ter. Als reactie mag de partij der kleine boeren van Tibor von Eckhardt zich in de toenemende belangstelling verheugen. Dat ook al, omdat Von Eckhard een snellere Bodenreform en een leniging van den socialen nood der boeren in zijn program heeft geschreven. Men voorspelt hem onder het gematigde bewind Daranyi bU de komende geheime verkiezingen een groote overwinning. Aan den anderen kant joeg het de aanhan gers van een onafhankelijk Hongarije en de aanhangers van Habsburg op een hoop, die daarenboven in de landen van de Kleine En tente onverholen Duitsche sympathieën zagen groeien. Daarnevens wist het aan zijn Oost grens een actief Pan Slavisme. Als eenmaal tusschen Turk en Christen, zag het nationalis tische Hongarije zich weer geplaatst op den drempel tusschen Oosten en Westen. Ditmaal was het gevaar uit het Westen acuut. Terwijl onder Kossuth de Honvéds tegen Habsburg en Oostenrijk hadden gevochten en ondanks de bezwaren tegen de uitwerking van de Ausgleich van 1869 wies de lust met Oos tenrijk een personeele unie te sluiten. Aldus de lang nagestreefde onafhankelijkheid prijs ge vend, die te duur gekocht bleek te zijn. De unie met Oostenrijk was niet voldoende: de Slowaken, de katholieke Kroaten en de ko ningsgetrouwe Tsjechen wenschte men ook in dezen bond. Ten eerste om daardoor de „ont stolen gebieden” weer in het bezit te krjjgen. Althans de zekerheid te krijgen, dat het den Hongaarschen minderheden wél zou gaai}, ten tweede omdat een dergeljjke unie economisch voordeel zou brengen en bovendien van het schjji.Tluïiinkrljk een Koninkrijk de facto zou maken en tenslotte en dat is dan ook de voornaamste reden om aldus deel uit te ma ken van een machtige mogendheid, die een barrière zou vormen tegen het Pan Germanis me, dat de Duitsche btptmi In eerste instantie De verklaring van het staatsdepartement zegt met name, dat de regeering dér Vereenigde Staten in het licht der ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten conclusie te trekken, dat de a China niet vereenigbaar is n welke bjj de betrekkingen tusschen de naties moeten gelden en in strijd is, met de bepalingen van het negenmogendheden^rdrag en het ver drag van Kellogg. Aldus zjjn de conclusit regeering in algeheele o die van de Volkenbond^' Deze verklaring wer^ vangst van den offlci port over den toestaj door de Volkenbodc men. De verklaring volgt: Tot de beginselen, welke volgens de meening der AmerikaansChe regeering moeten heerschen bjj de internationale betrekkingen, wil de vrede worden gehandhaafd, behooren: Het afzien van het gebruik van geweld door alle naties bjj hun politieke streven. Het afzien van inmenging in de binnenland- sche i De natior onderl Neen, neen, nooit. Zoo klinkt het nu. zoo klonk het in negen tien; achttien jaar lang volhardt'de Magyaar in zjjn weigering. Ge leest het overal: op mo numenten. in kerken en in scholen, in kazer nes en manéges en Wirtshaüser en er staat achter: „Je crois enM* resr- Nu, als voor bijna twi nog even beslist, trotsch, alleen.... Er is iets veranderd. In de motiveering. En dat is bijzonder de laatste jaren het ge val. In die jaren is een strooming geboren in Hongarije, die eveneens het Nem, nem, nova in haar schild geschreven heeft, maar daarbij gelijk niet altijd het geval geweest Is ook weet wat zij wél wil. En daardoor klinkt in haar mond de traditioneele weigering minder pathetisch, minder rhetorisch en minder ge makzuchtig. Oorspronkelijk werd de eisch tot herziening van de Trianongrenzen verklaard met te wij zen op de schending van de ethnologische gren zen. Het Magyaarsche rijk had echter te lang minderheden in eigen land gehad om met dit verweer veel succes te kunnen hebben, al zij het dan ook terstond bulten twijfel gesteld, dat de Hongaren hun minderheden nimmer in ernstige mate hebben geterroriseerd. Dat blijkt wel uit het feit, dat er in Hongarije Kroatische en Zwabische dorpen bestaan, die in honderden jaren tijds nog in geen enkel opzicht verhon- gaarscht zijn. In zekeren zin 1* dit liberalisme den Hongaren noodlottig geworden, want juist langs ethnische grenzen werd hun rijk in 1919 afgebakend. Daardoor vielen gebieden buiten de grenzen van het Magyarorszag. die altijd Hon- gaarsch waren geweest, doch waar kolonisten met steun en op verzoek van de Hongaarsche regeering geïmmigreerd waren toen na de Turk- sche overheersching geheele gebiedsdeelen ont volkt waren. De bisschop van Györ (Baab) Kolonies heeft deze immigratie in /e 17e eeuw zelfs doelbewust bevorderd om hèt land te verduitschen. Deze kolonisten bleven^ natio nale minderheden en behielden hun moeder spraak op grond waarvan de gebieden later van het Hongaarsche rijk werden gescheurd. Terstond na Trianon, maar later met meer nadruk, kwam het accent te liggen op econo mische bezwaren. Het geamputeerde agrarische Hongarije verloor de normale afzetgebieden voor zijn graanoogst en verloor de industrieën die het ter eenige complementeering van zjjn economisch leven noodig had. Dit argument had en heeft meer kracht. Het Burgenland bijvoorbeeld dat bij Oostenrijk gevoegd werd wordt bewoond door Kroaten, Hongaren en eenige andere rassen, doch hoofdzakelljk door Duitschsprekende boeren. Het centrum van het land, de stad Sopron. dat het vereerende epi theton ..Civitas fidelissima” mag voeren, werd en wordt echter bewoond door Hongaren en werd als gevolg van den uitslag van een ple bisciet Hongaarsch. Nu is het Duitsche land zjjn centrum, markt en stapelplaats, kwijt, het hart zjjn lichaam. Op economische motieven eischen de Hongaren nu een land terug, waar dus bijna geen Hongaren wonen, doch dat an derzijds steeds Hongaarsch geweest is." BELGRADO, 6 Oct. (Havas.) De Joego-Slavl- sche premier, Stoyadinowitsj, zal zich half Oc tober naar Parijs en Londen begeven. Men meent te weten, dat hy vervolgens bezoeken zal brengen aan Sofia en Rome. De „Voelkischer Beobachter" meldt, dat Stoyadinowitsj zich na zijn bezoek aan Parijs naar Berlijn zal begeven. De beide vliegers ir. De Kok en Schmid* Crans zjjn Woensdag te Cairo geland en heb ben prachtig weer gehad. Heden wordt de tocht vooAgezet naar Brindisi. Het bestuur van de Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden vergaderde eenige dagen geleden in Freiburg in Zwitserland, onder voor zitterschap van mevr. F. SteenbergheEnge- ringh. De bijeenkomst werd geopend met een H. Mis met algemeene H Communie,opgedragen door Mgr. Prof. dr. J. Hoogveld, ^6or de zlele- rust van Gravin Zamoyska, het orrfangs over leden bestuurslid. Hoofdpunt van de agenda was de vaststelling van het programma van het in 1939 te Rome te houden congres. „De Kathollekè Vrouw in de hedendaagsche maatschappij” vormt het algemeen studie-onderwerp van de periode 1934 —1939 De met Paschen van dit jaar te Brussel De Minister van Defensie heeft het volgend hrü’jen gericht aan de garnizoenscommandan ten; „Wanneer de plannen nopens de uitbreiding der weermacht tot uitvoering geraken, zal zich een sterke behoefte aan onderofflcierskader doen gevoelen. Het ligt dan ook in mijn voornemen reeds nu maatregelen te treffen om in deze behoefte te voorzien. In verband hiermede kunnen dienstplichtige onderofficieren der lichting 1934, 1935 en 1936 en geboren op of na 1 Jan. 1914, zoo zjj hiertoe genegen zijn, voor den tijd van zes maanden op de voor capitulanten geldende bepalingen vrijwillig in werkelijken dienst komen. Het laat zich aanzien, dat al deze onderoffi cieren, welke geschikt beoordeeld worden, dienst kunnen blijven als o lanten. Deze bepaling geldt ten infanter^. het reg. Wieli valerie, de liWihhléT-^Mi]^ artillerie, het reg. pontonniers en torpedlsten. Bovendien kunnen ook nog in aanmerking komen dienstplichtige onderofficieren der SD. O.A. te Middelburg, welke zijn opgeleid tot ad ministrateur of fourier.” Te Tientsin zjjn vier gevallen van cholera voorgekomen. Ook in Dairen is een cholera geval geconstateerd. De Japansche autoriteiten hebben voorzorgsmaatregelen genomen om te voorkomen, dat een epidemie ontstaat onder de Japansche troepen in China. Het groote hoofdkwartier der Nationalisten deelt officieel mede, dat aan de fronten van Asturië en Leon alle krijgsverrichtingen verhin derd zjjn door 1 slechte weer. Desondanks heb ben de rechtschen aan het front van Leon Sierra de Tomos bezet. In Aragon sloegen zij verscheidene aanvallen van den vijand in den sector Sablnanlgos af. der Amerikaansche j^ereenstemming met ivergadering. gepubliceerd na ont velen tekst van het rap- 1 in China, dat vandaag ivergadering is aangeno-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 23