1573 Onze stad herdenkt blijde haar victorie van Versierde straten verhoogen! de feeststemming Prachtig geslaagde kinderoptocht trekt door de stad Ook na weer trok de aubade bij het hoofd der gemeente groote belangstelling VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 s Feest binnen en buiten Vooravond Eerste speeches 4 I Herdenkingsrede Kinderen in optocht Plechtige muziek Versieringen Bij het Victoriebeeld De groote dag De reveille u lam- „Kaasdraagster” in den kinderoptocht >r GROENELAANTJE en komende reizigers ge- spontaan in Mierck toch hoe sterck, Bede voor ’t Vaderland, O Neerland! so ghü maer en bout. mijn onderdanen. die Het oude Wilhelmus Ondanks crisis, malaise, werkloosheid, of hoe de kwalen van de laatste zes jaar ook heeten en ondanks altijd dreigende Octoberstormen en regens is de Alkmaarsche burgerij aan den een der Bewerking Schoen. die lied voorbereidingen voor den grooten optocht C7 het Doelenveld. Praalwagens werden klaarge- Ni carilfi de Dat HET FNIDSEN De tusschen rood-wlt-doek hangende bloemen zijn met fel verlichte bogen omgeven. Voor deze smalle straat een schitte rend geslaagde versiering; WILDEMANSSTRAAT De Oranjelampions tusschen de boomen maken hier een heel moei effect. zomer Vrijdags op straat hun concerten gaven, dan is verdere lof ovétfapdig. s 1 DE OUDEGRACHT Voor deze altijd rus tige en stille gracht heeft men wederom de juist effectvolle verlichting gekozen. De hon derden roode lichtjes boven het water, geven een sprookjesachtigen aanblik; vooral vanaf de bruggen heeft men er een prachtig gezicht op. DE ST. ANNASTRAAT Hier wandelen we onder een kleurenschakeering van fantasie- vlinders, waaraan de electrische verlichting een bijzonder mooi effect geeft. HET VERDRONKENOORD Ook hier Is de verlichting boven het water feëriek. De niet te tellen fonkelende licht-sterren weerspiegelen in het water waartusschen kleine vlaggetjes en bloemen zijn aangebracht. waart us- lampions. dit front af voeren lange slingers lampjes de groote muziektent waarin concerten Wilhelmus van Nassouwe Ben lek van Duytschen bloet, Den Vaderlant ghetrouwe Blijf lek tot inden doet: Een Prince van Oraengien Ben ick vri) onverveert, Den Coninck van Hispaengien Heb lek altDt gheeert. Niet doet my meer erbarmen In mijnen wederspoet. Dan datmen siet verarmen Des Conincks Landen goet. Dat u de Spaengiaerts crencken O Edel Neerlandt soet. Als ick daer aen ghedeneke Mijn Edel hert dat bloet. 1) Weest geduldig, rechtgeaard züt. Reeds in de late ochtenduren begonnen de voorbereidingen voor den grooten optocht op Lijdt u mijn Ondersaten Die oprecht zijn van aert, 1) Godt sal u niet verlaten. Al züt ghü nu beswaert: Die vroom begheert te leven Bidt Godt nacht ende dach. Dat hij mij cracht wil gheven Dat ick u helpen mach. Juist is de zon <oor den dikken wolkensluier gebroken om de feestende stad in een gouden Octoberlicht te zetten, wanneer het feestelükste punt van het ochtendprogramma, de kinder optocht. een aanvang neemt. Groot is het aan tal kinderen, dat aan den optocht deelneemt en groot is ook de verscheidenheid van ideeën. Langer dan op gewone dagen bleef het druk in de versierde straten. Velen gingen ook reeds een kükje nemen op het feest-ontspanningster- rein. Hier waren attracties in overvloed, os. een benzine-shooter, poffertjeskraam, zweefmolen, draaimolen, luchtschommel, sportkanon, schiet tent en kramen met heel verscheiden inhoud. Ook in de café’s werd al muziek gemaakt. Zoo had b.v. Willy Kohier met zün orkest in de voor zaal van het Gulden Vlies er de goede stem ming al uitstekenden. Toch gaat men vanavond niet al te laat naar bed. Morgen komt er weer een dag, en die kan nog wel eens wat zwaarder zün! Men wil in Alkmaar, dat het Ontzet herdacht wordt, men verlangt naar den 8sten October, omdat deze dag onze stad in een stemming en in een feestkleed vertoont, waaraan iedere Allernaarder zün hart ophaalt. Voor de kinderen is het een dag van vreugde: vrü van school, lamplonoptocht. kinderoptocht, ’s namiddags kü- ken naar den „grooten" optocht en ’s avonds een uurtje langer opblüven om de verlichting te zien. Voor de oudereneigenlük dezelfde ge noegens. En bovendien: is niet de blüdschap van de jeugd onze blüdschap? De 8ste October is gegroeid tot een stedelü- ken feestdag, waaraan een gebeurtenis van na tionaal belang ten grondslag ligt. De 8 Octo- ber-Vereeniging .Alkmaar Ontzet” organiseert dezen feestdag. Wat, Burgers van Alkmaar, als het volgend jaar onze Vereenlging de middelen ontbreken om de herdenking en feestviering wederom voor te bereiden? Geen herdenking, geen feestdag, geen kindervreugde? De 8ste October een dag als andere dagen? Het Ontzet van Alkmaar in het vergeetboek? Ik wil geen sombere voorspelling doen. Maar als het ledental der Vereenlging niet spoedig grooter wordt, gaat het dien kant uit. Helpt ons dit te verhoeden. Stelt twee cent per week beschikbaar om het de 8 October- Vereeniging mogelijk te maken de glorie van den Ssten October te bewaren. „Van Alkmaar de Victorie". C. J. DE LANGE, Voorzitter der 8-October-Vereenlging „Alkmaar Ontzet” (Uit den Feestgids). ZAADMARKT Dat men met weinig mid delen toch iets heel moois kan bereiken be- wüst wel het keurip effect dat de lichtkronen aan den walkant hier maken. c. De Amerikaansche oudstrijders, die in Frankrijk vertoeven, zaten aan een feestdisch aan in den Dóme des Invalides, waar de tafels rond kanonnen waren gezet, die Napoleon bij zijn veroveringstochten gebruikte Het muziekgezelschap Soli Deo Gloria viert vandaag een Jubileum: voor de tiende maal biedt het den Alkmaarders het plechtige half uurtje koraalmuzlek aan. Velen volgden in de Langestraat met groote aandacht het program ma dat er als volgt uitziet: Psalm 103 Eln veste Burg 1st unser Gott, nig of geen regen in het Noorden". Wat wil men nog meer? Opmerkelük is hef groot aantal vlaggen, dat in het vroege uur reeds is uitgestoken. Alk maar heeft de laatste Jaren wel geleerd, zün na tionale gevoelens naar bulten te demonstreeren. Het weer Is als zoo dlkwüls in dezen herfst: koel, betrokken, maar we geven de hoop op een zonnetje niet op. Immers de heeren in de Bilt hebben het nog zoo kwaad niet met ons voor. Speciaal voor deze gelegenheid is geseind: „Wei- maakt en een leger grimeurs was in de weer. Wat Wü er reeds van zagen, wettigt het ver moeden. dat het weer schitterend zal worden. Het zonnetje is intusschen verdwenen, maar wü houden ons vast aan De Bilt. Zoo Iets moois mag niet verregenen. Morgen komen wü op dit fraaiste ondteriari der feestelüUieden terug. Het altüd indrukwekkende moment is nu daar van de huldiging bü het Victoriebeeld. Een groote stoet kinderen, feestelük gekleed en getooid met de nationale en stadskleuren, trekt met de muziek en het bestuur der 8 October- vereeniglng van het gebouw de Unie naar het Victor! epark. Daar zün reeds zeer velen verzameld. Een groot aantal genoodigden heeft plaats genomen op de stoelen. Wü merken op Burgemeester en mevr. v. Kinschot, wethouders en raadsleden, en andere autoriteiten, vergezeld van hun dames. Voorts het bestuur der Leldsche 3 October- vereeniglng en vertegenwoordigers van den Se naat der Universiteit. Een kinderkoor, onder leiding van Com. Jon ker, zong op voortreffelüke wijze enkele liederen, waarna de voorzitter der 8 October-vereeniging de herdenkingsrede hield. Voor deze rede werd de krans aan het beeld gehecht en gingen de vlaggen omhoog. Onder veelbelovende voorteekenen is Donder dagavond de feestelüke viering van het 8-Octo- berfeest begonnen. Na een vrü kouden, somberen morgen is van middag het herfstzonnetje doorgebroken, en nu is het een prachtige, heldere avond, uitste kend geschikt om het feest zoowel binnen- als buitenshuis prettig te vieren. Dat is gelukkig, want de drukte in de stad is al geweldig. De lichten der versiering zün Immers ontstoken en in dichte drommen bewe gen de Alkmaarrfers zich door de straten, om het moois te bewonderen, dat door de stadge- nooten is gewrocht. la^at de heer W. J. Crefeld op het Waag- illon den feestavond had Ingeluid met een prachtig programma van vaderlandsche liede ren. werd de eerste optocht gehouden. Het is immers traditie, dat op den vooravond Jeugd met lampions door de stad trekt. echter de opkomst zóó groot was. dat hebben we toch nimmer aanschouwd. Er kwam geen eind aan dien stoet van lamplondragende klei nen, die vooral waar hü langs gracht of sin gel passeerde een alleraardigsten indruk maakte. Er waren zelfs drie muziekcorpsen noodig om deze geweldige massa te begeleiden. Hiermede had de Jeugd het hare gedaan om de goede stemming erin te brengen. Terecht schreef onze btirgemeester in het feestpro gramma: „Daarom is het zoo goed gezien van het be stuur onze Alkmaarsche Jeugd een groote plaats te doen innemen in het programma van de 8 Oct. viering en zoodoende hen klaar te ma ken voor de taak, welke later weer op hun schouders zal rusten." DE MIENT Behalve de verlichte walmu- ren heeft men hier weer het traditioneele bootje, waarop nu een licht-pyramide prükt die ons aan een miniatuur verlichten Eiffeltoren doet denken. Valerius’ „Gedenck-Clank". Valerius’ „Gedenck-Clank”. Psalm 89 Valerius’ „Gedenck-Clank”. Een lied van Nederland, H. J. den Hertog. Van Alkmaar de Victorie, Coster Bewerking Ter Hall Bewerking Walther Boer. kant geweld moeten worden aangewend. Op 14 April 1568 ontving Prins Willem van Oranje te Dillenburg de Nederlandsche afgezanten, die hem tot den vrüheidskamp opriepen. Er werd besloten den vüand langs vier kanten aan te vallen. Dit besluit werd ten uitvoer gelegd, maar de aanvallen misten het verwacht gevolg. Een broeder van den Prins. Adolf van Nassau, sneu velde bü Helligerlee. Enkele andere pogingen werden ondernomen, maar met even weinig re sultaat. Het kruit was ras verschoten, de mid delen waren uitgeput. En zoo hopeloos was de toestand, dat de Prins in het begin van 1569 be sluit om naar zün bezittingen in Duitschland terug te keeren en daar gunstiger omstandig heden af te wachten. Drie Jaren lang zal dit verbluf duren. Dan valt er als een onverwachte zonnestraal vanuit donkere wolken van verdrukking en onmacht een gebeurtenis van groot belang: op 1 April 1572 nemen de Watergeuzen In naam van den Prins den Briel in. De uitwerking van deze ge beurtenis is geweldig. Van alle kanten schiet het verzet weer op en uit talrüke steden wor den de Spanjaarden verdreven. In Augustus 1572 verlaat de Prins zün Dultsche bezittingen en valt met een gering aantal troepen de Spaansche macht aan. Weer wordt hü verslagen en tot den aftocht gedwongen, hetgeen den Spanjaarden de gelegenheid biedt om een nieu wen veldtocht ter onderdrukking van de op standelingen te ondernemen. Mechelen, dat de poorten voor den Prins had geopend, wordt ge plunderd. Zutphen en Naarden worden uitge moord. Meer weerstand biedt Haarlem, maar na een maandenlang beleg moet het zich overgeven. Dan is Alkmaar aan de beurt. Het weerstaat de Spaansche aanvallen en als. dank zü de bemid deling van den Prins, tot het doorsteken der düken is besloten, verdrüft het water de Span jaarden. De stad is ontzet, voor goed bevrüd van de Spaansche overheerschlng en met haar het geheele Noorderkwartier. Het volgend jaar vangt de belegering van Leiden aan. Ook hier bewerkt de invloed van den Prins, dat de düken worden doorgestoken, terwül bovendien een po ging tot ontzet van buiten af wordt ondernomen. Men kent den uitslag: op 3 October 1574 blüken de Spanjaarden weggetrokken. Holland is voor den Prins! Dit is in korte trekken weergegeven het ver loop van de eerste zes Jaren van den tachtig- Jarigen oorlog. Het is zeer waarschünlük. dat het Wilhelmus aan het einde van 1568 of in het begin van 1569 na het mislukken der pogingen om de macht van Alva te breken, is gedicht en we! door iemand uit de naaste omgeving van den Prins Op dat tüdstip. toen alle bemoeiingen van den Prins vruchteloos waren ggbleken en de vrijmaking van ons volk zoo onmógelük scheen dat de Prins geen beteren uitweg zag dan zich voorloopig terug te trekken, heeft naar men met evengroote waarschünlühheid mag aanne- men Filips van Mamlx, Heer van Sint Alde- gonde, een man van voortreffelüke hoedanig heden, geboren in de Zuidelüke Nederlanden. maar aan de zaak der Nederlanden in het alge meen even verknocht als aan zün heer, die hem als trouwen raadsman en vriend had aanvaard. i dit lied ..ter eeren des Doorluchtlchsten Heeren Heere Wilhelm Prince van Oraengien, Grave van Nassou, Patrls Patriae" (d wz. Vader des Vaderlands) gedicht, teneinde aldus zoowel den Koning van Spanje als het Volk der Nederlan den bekend te maken, welke gevoelens op dat oogenblik den Prins vervulden. En men weet het: de figuur van den Prins is alleen dan te begrüpen. indien men in het oog houdt, dat hü zich wel degelük als onderdaan van den Ko ning van Spanje beschouwde en bereid was diens bevelen op te volgen en diens opdrachten te vervullen, maar alleen en op dringende voorwaarde, dat het volk, welks lot aan hem was toevertrouwd, van alle verdrukking zou worden bevrüd. Aldus leeren wü het Wilhelmuslied tonnen als een herhaalde betuiging van trouw jegens den Koning, mits deze bereid is het Volk der Nederlanden in vrüheld van gedachten te doen voortleven, en als een woord van voorloopig af scheid tot datzelfde volk, vergezeld van de ver zekering. dat zün belangen niet zullen worden vergeten: „Oorlof mün arme Schapen Die züt in grooten noot, U Herder sal niet slapen Al züt ghü nu verstroyt”. Hoezeer Prins Willem van Oranje over zün volk heeft gewaakt, leert de geschiedenis van ons Vaderland vanaf den dag. waarop de Oranjevlag In den Briel werd ontplooid, tot dien in 1584. waarop het moordend lood den Vader des Vaderlands velde. Daarom behoeft het niet te bevreemden, dat de woorden, die eenmaal de Prins tot zün volk sprak, woorden van be moediging. belofte van trouw, betuiging van liefde, door ons ook na verloop van eeuwen worden herhaald als wilden wü daarmede de bescherming, die van hem over ons volk is uit gegaan, opnieuw inroepen. Het Nederlandsche Volk weet, dat het de bescherming van Oranje niet kan ontberen en het geniet het onschatbaar voorrecht, dat het na verloop van meer dan drie cn een halve eeuw nog steeds die bescherming ondervindt, nu bestaande in het wijs en liefde vol regeeringsbeleid van onze geëerbiedigde Ko ningin. Aldus is aan het Wilhelmuslied nieuwe zin. nieuwe inhoud toegevloeid: in den Stam- vader eeren wü de Telg. En dat wü het thans levend geslacht onzen eerbied en liefde voor het Huls van Oranje vermengd weten met onze vreugden over het aanschouwen van „een nieu we lente op Hollands erf”, ziet, deze omstandig heid verleent aan de woorden en klanken van ons Wilhelmuslied nog dieper beteekenis, nog inniger waarde. Maar dit mogen we nimmer vergeten, dat we onze dankbaarheid voor wat ons geschonken werd en wordt niet alleen hebben te betuigen, maar ook te betoenen. Evenals andere volkeren hebben ook wü te streven naar versterking van onze nationale eenheid, hebben ook wü den weg te zoeken, die leidt tot het behaud van ons volksbestaan. Wil een volk zich hzmdhaven. dan is noodig. dat de burgers, waaruit het is samen gesteld. elkander verdragen en begrip hebben voor elkanders inzichten, ook wanneer die sterk mochten ulteenloopen De nationale gedachte leve ook in ons, de wil om het Vaderland te be houden. het te dienen en te eeren. vervulle ook ons. Wü zullen ons Vaderland geven wat het be hoeft en wü zullen elkander begrüpen. indien wü slechts indachtig zün de liefde en het begrip, die de leden van het Huis van Oranje door de eeuwen heen aan het Nederlandsche Volk heb ben geschonken en die tot op den hujdigen dag geen schooner vertolking hebben gevonden dan deze woorden van het Wilhelmus: arbeid getogen om straten en pleinen in feest dos te steken. Met vreugde mag geconstateerd worden, dat de animo hiervoor niet verflauwd is, integen deel. Nieuwe buurtcommissies hebben ons met vreugde en trots het simpele berichtje gezon den: ook onze straat doet mee op 8 October. Opmerkelük Is, hoe dit Jaar velen ook hun huls of zaak versierd hebben. Dat gaat zoo de goede richting in. Het is zoo langzamerhand een wezenlük ken merk geworden van dit Alkmaarsche feest, dat de geheele stad er met haar versieringen ac tief aan deelneemt. Wü hebben den lof hierover hooren verkon digen uit den mond van de bestuurderen der Leldsche 3 Octobervereeniging. En wü mogen dien lof zonder onbescheiden te zün, gerust accepteeren. Want moge onze „zusterstad in ontzetvreugde” kunnen beschikken over veel meer hulpmiddelen, over studenten en ettelü- ke duizenden leden, over een kas om van te watertanden, en daardoor veel en veel meer ten koste kunnen leggen aan de optochten, een de straten versierende burgerü heeft men er nog niet kunnen kweeken. Wü hebben hedenavond den jaarlükschen tocht langs al die lichtjes, vlaggen en bloe men gemaakt, om onzen lezers er een en ander van te kunnen berichten. Niét, alsof wü hun daarmede iets nieuws zouden vertellen, want men moet al heel oud, ziek, of heel nurksch zün, om niet met eigen oogen al dit moois te gaan aanschouwen. Het is dan ook meer be doeld als een soort recensie van een „kunst werk" als een blük van erkentelükheid voor al de moeiten en kosten die aan dit werk zün besteed. Alleen moet men ons bü voorbaat twee din gen niet kwalük nemen: ten eerste, dat we over iedere versiering, hoe mooi ook, slechts een paar regels kunnen schrüven, want plaats ruimte is vandaag zoo kostbaar als onze vroe gere gulden. Maar ook vragen wü excuus wan neer we een of andere straat niet mochten memoreeren. Dat is dan geen opzet, maar een door de groote drukte van deze dagen ver klaarbaar verzuim. DE HEKELSTRAAT Hier heeft men met een eenvoudige boekversiering een zeer mooi effect weten te bereiken. De daartusschen hangende Uchtbakjes met het wapen van Alkmaar zün een goede gedach te geweest en vormen tevens weer eens wat nieuws. MAGlkALENENSTRAAT Men heeft hier weer het beste beentje voorgezet en voor een eerste klas en smaakvolle versiering gezorgd. Ook hier bloemen ^jigeven door Ucht-kran- sen. de buurt zün; een dergelüke partüdigheld een courant kwalük passen. Doch die c pluim is zoo büzonder verdiend, omdat een vermvakcentrum georganiseerd is. gratis voor de geheele burgerü ter beschikking staat. Er worden concerten gegeven, er is een dansvloer en Donderdag zün er volksspelen in den echten goeden zin van het woord. Het geheele plein te herschapen in een feë riek lichtpaleis. Aan de frontzüde te dit feest terrein afgesloten met hooge palen, schen sierlük latwerk met oranje Van naar gegeven worden. Alles eigen werk van de buren! Indien wij nog vermelden, dat de Hofkapel bestaat uit de bekende muzikanten, die dezen die zü in hun versierde fietsen, autopeds, wa gentjes en poppenwagens vrü nieuwe rubriex toepassen. De een heeft meer fantasie en meer smaak en soms ook meer geld dan de ander, zoodat mew. fraaie stukken werk kan zien naast een oude fiets, waar een paar strook jes serpentine om heen zün geslingerd, en waar aan stuur en bagagedrager een bosje bloemen is bevestigd en naast een kistje op een paar afgedankte kinderwagenwielen, dat ook „ver sierd” is. Maar allen hebben den goeden wil gehad met iets moois voor den dag te komen en den 8-Octoberdag meer luister bü te zetten. En wanneer er dan zooveel kinderen zün. die dien wil hebben, dan is de toekomst van de ontzetvierlng verzekerd. Zei de burgemeester vanmorgen niet tot de kinderen, dat zü Alk- maars toekomst zün en dat van hen afhangt, of de ontzetdag ook in de toekomst gevierd zal worden of niet? Langs de straten, waar de stoet door trekt, staan duizenden groote en kleine nieuwsgierigen opgesteld, die allen plezier hebben in de fleu righeden wat zün herfstbloemen toch mooi versieringsmateriaal welke hen voorbütrek- ken en die allen pret hadden, wanneer er een grappig tafereeltje bü was. De onmisbare muzikale medewerking wordt verleend door de muziekgezelschappen „Soli Deo Gloria" en ..St. Cecilia", die vroolüke mar tellen bliezen en het onmisbare tempo er in hielden. Het zal U misschien bevreemden, dat ik mün rede aanvang met het uitspreken van twee strophen van het Wilhelmuslied. Ik beoog er mede Uw aandacht te vestigen op de merkwaar- dlgheld, niet dat het Wilhelmus ons volkslied is geworden, maar het is gebleven en dat wü. wanneer we wenschen onze gevoelens Jegens ons Vaderland tot uiting te brengen, dit doen door ons te verplaatsen in den persoon van Prins Willem van Oranje en te herhalen de getuigenis, die naar de woorden van den dichter de Prins omtrent zich zelven gaf. Kunnen wü een verklaring hiervoor vinden door vast te stellen, dat we ons eigenlük de beteekenis van die woor den niet te binnen brengen en dat we ze dus min of meer onbewust en uit kracht der ge woonte herhalen? Onmógelük, immers, hoe zou dan te verklaren zün de ontroering, die ons lederen keer bü het hooren van dit lied be vangt? En dan toch ook zou reeds lang geleden of in ieder geval In onzen tüd. waarin het natio naal bewustzün zooveel sterker dan tevoren leeft, dit volkslied zün losgelaten en vervangen door een ander, waarin onze gevoelens Jegens ons Vaderland op duldelüker en directer wüze tot uitdrukking worden gebracht. Maar wat voor zin heeft het dan voor ons om telkens, wanneer wij onze liefde en trouw Jegens Vaderland en Vorstin willen vertolken, er aan te herinneren, dat Willem van Nassau van Duitschen bloed was en dat hü den Koning van Spanje altüd heeft geëerd? Ten deelë vindt dit hierin zün verkla ring, dat we ons nog steeds de onmeteltjke ver diensten van Prins Willem van Oranje voor de viijmaking van ons volk ten volle bewust zün en geen mogelükheld zien om de liefde voor ons Vaderland op sterker en tegelük inniger wüze tot uiting te brengen dan door ons in de figuur van den Vader des Vaderlands in te leven en zün gevoelens van liefde Jegens ..Neerlant Soet” en van bekommernis en bezorgdheid over het lot van zün volk te herhalen. Moge ik teneinde dit toe te lichten Uw ge dachten voor enkele oogenblikken naar het ver leden terugvoeren. In 1567 was Alva in de Nederlanden gekomen :uet de opdracht van Koning Filips den Twee den om de opstandige gewesten tot onderwer ping te brengen. Wilde de bevolking ook nu nog aan de verwezenlüking der eenmaal gestelde doeleinden vasthouden, dan zou ook van haar Het te vanmorgen al zoo echt Zondagsch in de straten. Vroege wandelaars met opgewekte ge zichten en in feestgewaad getooid, vullen de straten. Nooit Is Alkmaar zóó matineus als öp den stedelüken feestdag van 8 October. Drommen menschen op de been en op de straathoeken een levendige handel in „Oranje Nationaal" of de geliefde stadskleuren. Te kwart voor acht, een kwartier vroeger dan andere jaren, vangen de feestelükheden aan met de traditioneele reveille op de öteenenbrug, uit gevoerd door een paar honderd schoolkinderen onder leiding van den dirigent Cornells Jonker en met medewerking van het muziekgezelschap Soli Deo Glona. Wellicht door het iels vroe gere aanvangsuur en misschien ook door de allesbehalve behaaglüke temperatuur is de publieke belangstelling minder dan gewoonlyk net geval is. Door de kinderen, die met vlaggen zün ge tooid, worden de liederen „Van Alkmaar de Victorie’” en „Gelukkig Vaderland” gezongen. Daarna trekt men in optocht naar het huis van den burgemeester op den Nieuwlandersm- gel, waar inmiddels reeds een flinke menschen- menlgte te samengestroomd. De bestuursleden van de Ontzetvereeniging en verschillende co- mitéleden, allen hoog-gehoed. stellen zich voor het huls op. terwül de schoolkinderen zich weer om den heer Jonker verzamelen om den burge meester en zü gezin een aubade te brengen. Natuurlük wordt begonnen met het victorielied. Daarna zingen dl kinderen „Holland” en tot slot het schoone „Wilhelmus van Nassauwe”, waarmee ook de omstanders van harte instem men. Het meisje, dat het mooiste gezongen heeft, krügt van meneer Jonker een doos cho colade. De heer Jonker heeft zeker een erg tün gehoor, dat hü het zoo precies weet. Door den burgemeester wordt tot de kinderen een toespraak gehouden, waarin hü hen be dankt voor de aubade, terwül hü ook woorden van dank richt tot den heef Jonker en tot Soli Deo Gloria. Tot de kinderen zegt hü voorts nog, dat zü de toekomst van Alkmaar zün en dat ze daar om. hun best moeten doen om den 8-Octoberdag in 'stand te houden opdat de herinnering aan het ontzet van de stad steeds gevierd zal blü- ven. Nadat de kinderen op verzoek van den bur gemeester een driewerf hoera op Alkmaar heb ben uitgebracht, worden zü in den tuin van het burgemeestershuis onthaald op lekkemüen. DE LAAT De vlaggenverslering waarmede de trottoirband vanaf de kapelkerk te afgezet en waartusschen lampion-guirlandes zün aan gebracht doet het uitstekend en heeft vooral een echt feestelük karakter. Dr. SCHAEPMANKADE Met büzonder ge noegen vermelden wü deze nieuwe aanwinst in de verlichting. Het te de Jeugd geweest, die hier het initiatief nam en ook voor de uitvoe ring zorgde. Eenvoudig doch smaakvol deje versiering met vlaggetjes, lampions en levende bloemen, alles aangebracht langs de voortui nen. I» het westelük stadsdeel beginnen wü bü VARNEBROEK en LINDENLAAN, die wü in één adem noemen. Belde wegen hebben een büzonder aspect verkregen: slingers van rood witte vaantjes, aardige lampekapjes, lichtzui- len en bussen in de stadskleuren, gevuld met fleurige herfstbloemen. Aansluitend aan deze versiering te er weer een nieuwe te memoreeren: het NASSAU- KWARTIER doet mee, wat men natuurlük al leen aan den vaderlandschen naam al ver plicht te. Alles te hier in oranjelint gehouden: pion-guirlandes tusschen de boomén en in het groen en langs de bogen van bet rozenpark oranje-gloeilampjes. Keurig! Uit bet Nassaukwartier komende, treft on- mlddellük de schitterende verlichting van de LAMORAAL-SLUIS. Want de slulsboog is door de gemeente afgezet met honderden electrische lampjes, die in het stille water weerspiegel»». Er te daar in het westen van onze goede stad nog veel moois te bewonderen. Maar laten wü eerst in het algemeen compliment maken aan de bewoners zoogen. bultenwüken die niet geaarzeld hebben „om de hand aan den ploeg te slaan en hurr buurt ook feestelük hebben gemaakt. Wü zeggen niets ten nadeele van de binnen- stadmenschen wanneer wü opmerken, dat daar het reclame-object óók een woordje meespreekt bü het al dan niet versleren. Voor de bulten- wüken. met zoo goed als geen winkels speelt dit geen rol, en is het louter om de feest vreugde te verhoogen, dat men het beste beentje heeft voorgezet. De BRUINV1SSTRAAT en de ANJELIER- STRAAT verdienen dat compliment in büzon- dere mate voor de aardige wüze. waarop zü met eenvoudige middelen en toch smaakvol voor den dag komen. Ditzelfde geldt ZOCHERSTRAATV Een oude getrouwe Is het SCHARLOO, waar de monumentale poorten ieders bewondering afdwingen. STATIONSWEG Zuidzüde sluit hier waardig bü aan. Hier heeft men Iets gemaakt, dat een fün spel van licht en kleuren te geworden. Tusschen de nog groene boomen hangen llcht- slingers met leuke oranjekapjes. Oranje-kleu- rige zullen ook al verlicht flankeeren de straat, zelfs de hooge kwikdamplampen zün niet vergeten; met een zacht groen kleedje te het helle licht gezellig getemperd. De SPOORSTRAAT, die vorig Jaar nog met kaarslicht werkte, Is nu geheel geëlectrlflceerd. En wat prachtig! Men heeft als het ware kunstmatige boomen aan weerszijden neerge plant. en in de kruin van bloemen een lampje geplaatst. Verder ontbreken de lichtbakken niet, terwül bü de statlonszijde een eerepoort is aarigebracht met een spreuk die de straat In de gunst der gaande en komende reizigers aanbeveelt. Maar het zou een onvergeeflüke fout zün. als wü verzuimden d# FORESTUSSTRAAT te noe men, die nog schitterender dan andere jaren voor den dag komt. Dit mogen wü ook gerust zeggen van den KONINGSWEG. Ook hier was het de jeugd, die aan het werk toog. Behalve de versiering met vlaggetjes zün nu op regelmatige afstanden oranjelampions op gehangen. die aan deze straat een der oud ste van Alkmaar een prachtig aanzien ven. Onze hoofdstraat, de LANGESTRAAT heeft dezelfde versiering van verleden jaar, nl. lan ge, dwars over de straat gespannen slingers van oranjekleurige lampions en de groote, door architect Elzas oiltworpen achten met het jaartal 1573 en den naam der maand. De ach ten zün beurtelings wit en rood geschilderd. Deze versiering is buitengewoon degelük en voldoet, zoowel bü dag als bü avond ten zeer ste. Zij is bovendien zeer toepasselijk. Als wü nog zeer eervol vermeld hebben het kleine ZEVENHUIZEN met zün fraaie lampe- kappen en de zoo uiterst smaakvol versierde SCHOUTENSTRAAT, komen wü lest but not least aan het HOFPLEIN. Hieraan moeten wü een apart woordje wüden. Niet omdat wü van zou extra hier dat Een feest zonder speeches is onbestaanbaar; zün daarbü even onmisbaar als hooge hoe den. Redevoeringen zün er dus In overvloed: of- ficieele, plechtig uitgesproken en over de we reld op de aethergolven uitgezonden, maar ook officieuze, die echter niet minder uit het hart plegen te komen. Het eerste staaltje van redenaarskunst ma ken wü heden op den vooravond al mee. In de bovenzaal van café Oentraal zün de besturen van diverse buurtcommissies op initia tief van de Hofplelnvereeniglng büeen geko men. Hulde aan onze buren! Voorzitter Vok Keysper, In alle opzichten nog de ziel van zün oude buurt ontving de gasten met een guitig welkomstwoord, zooate hü dat alleen kan. Hartelük dankte hü ze voor hun medewerking en een speciaal woord had hü voor het bestuur der 8-Octobervereeniglng, het welk hü gelukwenschte met het feit, dat door hun wüs beleid dit Jaar voor het eerst de feest- 'vierlng algemeen Is. Hartelük dankte Mr. C. J. de Lange, de voorzitter der 8-Octobervereenlging, de Hofmen- schen voor hun Initiatief, om op deze wüze reeds op den vooravond de stemming „erin" te brengen. Na een spontaan gezongen Alkmaarsch Volkslied kon de tweede optocht van den avond een aanvang nemen. Er was büzonder veel werk van gemaakt. Voorop ging Soli Deo Gloria, dat belangeloos aan dit festün medewerkte. Behalve diverse open landauers met feest- commissie-leden, allen getooid met de soms eigenaardige attributen van hun ambt, waren er herauten te paard en zelfs een praalwagen met historische figuren uit het beleg, die in lederen, werkelüken optocht een schitterend figuur zou maken. Natuurlük ontbrak ook de Laat-expresse niet, terwül de Hofkapel het laatste gedeelte van den stoet oplulsterde. Een schitterend begin van een hopelük even schitterenden feestdag!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15