I l&CO VERKADE lïj I 8.000.000 ratten eten elk jaar voor 20.000.000 op GRILLIG? De ramp met de Specht ■BB HET WEER OP ZONDAG INDIRECTE SCHADE IS NIET MINDER GROOT VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 - De kwetsuren van Hubermann van 1 Bestrijdingsmiddelen Naar Java terug Denemarken* voorbeeld Geen feestelijkheid GOEDEREN VERDUISTERD Haberman’s toestand DE ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL kamer voor Oefening op 16 October in Brabant en Zeeland Een nieuw rijwiel- plaat je Verdelgingsactie dient te zijn gecentraliseerd Meisje steelt winkel- goederen Crisisheffing op rund en kalf svleesch •Tenslotte beteekenen de dieren hygiënisch gevaar de eerste orde Het is niet uitgesloten, dat conclusie over de oorzaak zal uitblyven STRIJD TEGEN DE SPEELHOLEN i h f i’ ^b'°en'e25enU,40a Oorlogstaak van het Roode Kruis Arbeider xal een been moeten missen Voorloopig droog, winderig, te koud weer te verwachten 'A Afschaffing van de laatste vijf pet. te wachten? Huberman weet niet veel van het gebeurde By huiszoeking te Volendam werd een groote hoeveelheid ontdekt (Aneta), commissie onderzoek, die het voorloopig inzake de ramp van de Specht en welke di verse verhooren heeft afgenomen, de finitief heeft geconcludeerd, dat de situatie of de grootte van het vlieg veld te Palembang niets met het on geval uitstaande heeft. In een gemeenschappelijk graf K' groot een H De bestrydingsmethoden tegen (Nadruk verboden). van den De dat vlak Ujn Het meisje blijft in bewaring. Zeer groote belangstelling bestond voor de begrafenis van de vier slachtoffers van het 8pecht-ongeluk. Van alle zijden kwamen be langstellenden naar het kerkhof, achter het hospitaal gelegen is. Wy vernemen, dat freule Smissaert, die een tournee wilde maken, door Bntsch-Indie, ver moedelijk spoedig naar Java zal terugkeeren. schikking steld. De Röntgen-opnamen, die van Haber mann Zijn gemaakt, toonen aan. dat het spaakbeen bij de linkerhand Is gebroken, doch niet van de plaats Is geschoven, het geen gunstig is, oen blijvende gevolgen te vermijden. Van de rechterhand zjjn twee midden- handsbeentjes gebroken, waarvan de dok ter eveneens geen blijvende gevolgen ver wacht. van onderzoek heeft geleid de .Specht” Was tot nog toe de onderstelling meestal gebaseerd op natuurrampen, - Reeds heeft zich in Twente een plaatse lijke afdeeling van het comité gevormd on der leiding van dr. C J. Mulder, welke zeer binnenkort een verdelgings-campagne zal ondernemen In geheel Twente. BATAVIA, 7 October. (Anela). De K. N. I L. M. deelt mede, dat het eerste toestel In den drie maal weekschen. .dienst naar Holland 23 October vertrekt, maar dat uiteraard van eenl- gerlei feestelijkheid bij dit vertrek geen sprake zal zijn. De strijd, welken de politie te Rotterdam voert tegen de speelholen, duurt nog onverminderd voort. Woensdagavond tegen kwart voor twaalf hebben inspecteurs en rechercheurs een inval gedaan in een pand aan de Aert van Nesstraat, op grond van het vermoeden dat daar gele genheid werd gegeven tot roulettespel. Met twee politiewagens trok de politie erop uit en zy trof in de woning van den 60-jarigen handels agent G. H. een negental personen aan. Dezen waren zoo verbluft van den overval dat zij geen poging meer deden om de roulette te verber gen. De bewoner en de aanleggers van het spel, de 33-jarige electrotechnicus A. N. van D. uit Den Haag en de 31-jarige kleermaker M. R. L. uit Amsterdam zijn naar het politiebureau ge bracht. Hier is proces-verbaal opgemaakt, waar na zU ztfn opgesloten. Waarschijnlijk omstreeks de jaarwisseling zal. naar het Haridelsblad weet te melden, ook de laatste 5 pet. crisisheffing op het rund- en kalfsvleesch worden, afgeschaft. Deze crisisaccijns is in 1933 op het 'rund- vleesch gelegd, om uit de opbrengst daarvan de kasten te betalen van het ter beperking van de melkproductie slachten, inblikken en aan ondersteunden distribueeren van een kwart mil- lioen. meest drachtige, koelen. De opbrengst van de 5 pet. berekend per jaar, bedraagt 3 k 3% millioen gulden. Dezer dagen is een Volendammer meisje, dat in Amsterdam in betrekking was als dienstbode, gearresteerd wegens diefstal van wlnkelgoederen. Woensdagavond heeft de eigenaar van de zaak, waar het meisje in betrekking was. zich met twee Amsterdam- sche rechercheurs naar Volendam begeven. De ouders van het meisje wonen daar en de politie besloot hier een huiszoeking 4 doen. Deze huiszoeking is niet voor niy gedaan, want men vond hier een groote partij goederen, bestaande uit onderkleetan, sloopen, lakens, badhanddoeken enz. in Aze woning. 1*9 De ouders van t meisje werden ondervraagd. Deze deelden mede, dat het meisje wel altyd blf haar thuiskomst een koffer vol goederen meebracht, doch verklaarde, dat dit voor haar uitzet bestemd was. Dit nu was voor de ouders een aannemelijke verklaring. Korten tijd geleden echter heeft de verloofde van bet meisje een ongeluk gekregen en is dood gereden. Daarvoor dient de volgende onderstelling: Blauwe en roode troepen zijn fn een hevig gevecht gewikkeld ten Oosten van Breda. Op den 16en October zijn tusschen 8 en 11 uur aan de afdeeling „vervoer” van het afvoerstation Etten-Leur van een der hoofdverbandplaatsen 50 gewonden aangekomen, die door de zorg van het Nederlandsche Roode Kruis per trein en auto-vaartuig moeten worden vervoerd naar De burgemeester van Palembang, de heer Van de Wetering, sprak aan de groeve en ver klaarde, dat het gebeurde weliswaar een grooten schok heeft gegeven, maar een schok, die de bewondering voor het mooie Hollandsche werk niet teniet kan doen. De dienst moet voort gaan, de slachtoffers vielen in de hoogste taak, die aan den mensch toevalt, nl het doen van Zijn plicht. Namens de burgerij van Palem bang riep spreker den dooden een „rust zacht” toe. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Versteeg, die zeer ontroerd het gesprek her dacht. dat hij nog zoo kort geleden had gehad met den eenigen passagier, die bij dit ongeval zijn leven liet, een man wiens toekomst zoo zonnig leek, wiens verwachtingen zoo groot wa ren en wiens wereldsch succes zoo veelbelo vend was. Het leven is wreed, zooals ook hier weer gebleken is. Hierna memoreerde spreker hen, die geval len waren in den dienst van de KX.M., namens beide Luchtvaartmaatschappijen en namens het personeel, hun collega’s en makkers, waar bij spreker verklaarde, dat zjj deel hebben uit gemaakt van een corps, dat zjjn plicht weet te doen onder alle omstandigheden. Spreker voegde hieraan nog een persoonlijk woord toe voor Stork, dien hij nog uit zjjn tijd van Soes- terberg kende, en wiens loopbaan de - heer Versteeg steeds met belangstelling had gevolgd. de evacuatieplaats Zeeland (Goes) en naar de afvoerhaven Bergen op Zoom. Daar de oefening te Etten-Leur begint, moe ten de gewonden, die in werkelijkheid geheel verbonden aldaar zouden aankomen, nu nog eerst van verbanden worden voorzien, terwijl ook de spoorwagens en vrachtauto’s gereed moe ten worden gemaakt voor het vervoer van zieken en gewonden. Nadat dit is geschied, worden de zieken en gewonden ingeladen en begint het vervoer per extra-trein en auto. De trein gaat dadelijk door naar Goes, de autös gaan naar Bergen op Zoom, waar intusschen ëen schip gereed is ge- mdakt om de gewonden verier te vervoeren naar Wemeldinge, vanwaar zij per auto naar Goes worden gedirigeerd. Met de leiding der werkzaamheden te Etten- Leur is belast de militaire commissaris majoor b.d. J. M. van der Heyde, met de leiding te Ber gen op Zoom de militaire commissaris kolonel b.d. J. van Arkel, terwijl als chef van de hulp- ziekeninrichting te Goes zal optreden dr. Ver- spyck Mijnssen. Deze heeren krjjgen de beschikking over de noodlge doktoren van de transportcolonnes, alsmede van de noodlge helpers en helpsters van de colonnes Helmond. Eindhoven, Tilburg, Waalwijk, Qfcterwijk, Breda. Bergen op Zoem, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Zaamslag. Het station Goes wordt gedeeltelijk ingericht als uitladingsstation. Vandaar worden de ge wonden gedragen naar de hulpzlekeninrichting en daar opgenomen. Deze hulpzlekeninrichting is gevestigd in het weeshuis te Goes, dat m werkelijkheid ook als zoodanig dienst zal moeten doen, hetgeen als minutieus is voorbereid. Voor deze oefening zul len echter maar 27 bedden worden opgeslagen. Het voor deze inrichting benoodigde materiaal wordt van Den Haag uit aangevoerd; in werke lijkheid zou dat in Goes moeten worden verza meld. Het materiaal voor het Inrichten van de spoorwagens wordt welwillend beschikbaar ge steld door den inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht. Tenslotte is naast deze actieve bestrij ding de passieve nog altijd een der beste, en wel door bouwtechnische maatregelen, orde en reinheid, welke nestelgelegenheid voorkomen. Mr. C. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo, burgemeester van Castricum De bestrjjdingsmethoden tegen ratten zijn intusschen vele. Behalve hond en kat heeft de rat geen natuurlijke vijanden en verdelging door middel van vallen is al heel lllusionnair. Zegt niet het spreekwoord: Een oude rot in de val! Tegenover het epkele exemplaar, dat men met een val vangt elk Jaar worden alleen in Amerika niettemin nog ongeveer 50 nieuwe patenten uitgebracht staat het feit, dat één paar ratten per Jaar800 jongen voort brengt Het gebruik van giften phosphor, arseni cum enz., welke maag- en darmvergiftigingen veroorzaken, brengt, bij toepassing door niet- deskundigen, zooals vrijwel ala regel geschiedt, veel gevaar mee. Vercjer kent men bacterie-preparaten, die ziekten opwekken, welke snel en doodeljjk ver- loopen. Ook hierin schuilen, by gebruik door leeken, tal van gevaren. Luchtig gebak met de allerfijnste chocolade. Licht op hét gewicht. De heerlijke smaak is telkens weer een verrassing voor iedereen! Per l'b ons i Minister de Wilde heeft aan de Telegraaf eenige mededeelingen gedaan inzake het zoe ken naar een oplossing voor een belastlngplaatje, dat voor den dief geen waarde heeft. Gedacht wordt aan een metalen belastlng plaatje, dat onafneembaar aan het rijwiel wordt bevestigd en dat bjj diefstal volkomen waarde loos is. omdat het vernield moet worden, wil men het verwijderen. Maar wat moet er gebeu- ren, als iemand twee of drie fietsen regelma tig gebruikt, of wanneer hij halverwege het be lastingjaar een nieuwe flets noodlg hq»ft? Een uitweg uit dit lastige parket is wel het publiek bü aankoop van een belastlngplaatje I voor de keus te stellen: óf zich een onafneem- i baar op de fiets bevestigd plaatje aan te schaf- fen, met de bezwaren daaraan verbonden, óf wel het „oude” plaatje te kiezen, dat van het eene rijwiel op het andere overgebracht kan worden, maar waarbij de kans op diefstal veel en veel grooter is. Donderdagmorgen is in de fabrieken na de Gebr. Stork en Co. te Hengelo een ernstig be drijfsongeval gebeurd. Een zwaar prwi thuis moest per kraan op een fraisbank geplaatst worden. Plotseling schoot het werkstuk los, ten gevolge waarvan de fraiser G. T. met een’ been bekneld raakte. Het lichaamsdeel werd ernstig gekwetst. Per Roode Kruisauto is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk zal de man het been moeten missen. PALEMBANG, 7 October (Aneta), „Ik ben den Heken God dankbaar, dat my niets ern stigere is overkomen en ik beklaag mijzelf niet,” aldus zeide de violist Hubermann in het Plad- Joe- hospitaal aan den vertegenwoordiger van Aneta, die hem kwam bezoeken. De Gouvemeur-Generaal heeft door tusschen- komst van de K.N.I.L.M. zijn deelneming be tuigd aan de K.L.M. met de ramp van de .Specht” en eveneens aan de nabestaanden van de slachtoffers onder de bemanning. PALEMBANG, 7 October. (Aneta). Het hulp- vliegtulg van de K. N. I. L. M. keerde heden avond tegen 7 uur terug naar Bandoeng. De heer Ellerman bleef achter te Palembang voor de demontage van de resten van de „Specht", en de heer Moes voor het nemen van verdere maatregelen, terwijl de overige personen, die gisteren met dit vliegtuig waren aangekomen, naar Batavia zijn teruggegaan. Uit het Donderdagmiddag tusschen het hoofd bestuur der K. L. M. en Palembang gevoerde telefoongesprek blijkt, dat de commissie, welke met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is belast en welke bestaat uit de heeren Van Lent. Versteegh, Van Braam en Van Bre men, haar werk krachtig' voortzet. De beide motoren van fiet vliegtuig worden voor onderzoek naar Bandoeng gezonden. De passagiers en de tweede bestuurder maken het goed en zullen binnen één of twee weken het ziekenhuis kunnen verlaten. Van de post bleven nog drie zakken achter t.w. een groote zak van Batavia (Centrum) met bestemming Amsterdam, die doorweekt bleek en nog drogen moet, een kleine zak van Ba tavia met bestemming Hilversum en een kleine zak van Soerabaja voor Rotterdam. Zoo is dus de conclusie dat alleen een gelijk tijdige deskundig geleide actieve en passieve bestrijding de gewenschte uitwerking heeft en bovendien het goedkoopst is. Een resultaat als in Denemarken, waar de rattenstand in heel het land tot op 10 pCt. werd terug gebracht, is daarbij een lichtend voorbeeld. En dat de kosten in dat geval niet groot behoeven te zijn bewijst wederom Denemarken, waar de be strijding het eerste jaar 434 929 goudkronen en het huidig jaar 135.654 goudkronen vorderde. Te zamen in Hollandsch geld een bedrag van vier ton, hetgeen op een bevolking als in Dene marken slechts 5 cent per hoofd en per Jaar beteekent. Het comité, waarvan, behalve de reeds ge noemde heeren, deel uitmaken dr. A. Vedder. piivaat-docent aan de Amsterdamsche Unlver- sitelt, da heer G. A. de Mongé, oud-directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Utrecht, dr J. W. Jongeneel te Rotterdam en de heer L. A. Gabriëls. Amsterdam, mocht aan zijn secretariaat Oostelnde 229, Voorburg (Z.H.) reeds van zeer vele zijden en uit alle deelen des lands blijken van instemming ontvangen. Het zal zijn actie ontplooien, eenerzljds daad werkelijk, door het ter beschikking stellen van technisch geschoold personeel en bet organi- seeren van een inkoopcentrale voor goedkoope verdelgingsmlddelen en anderzijds door pro paganda en Juiste voorlichting De heer Hubermann verhaalde boe hij zich in de cabine bevond op een van de achterste stoelen bij de deur. ,Jijj vond dat veiliger”, zeide zjjn secre taresse, mej. Ibeken, die bet interview blj- woonde. De heer Hubermann vertelde verder, hoe hij eigenlijk, toen het ongeluk gebeurde, alleen maar de eerste aanraking met de boomerj heeft bemerkt en daarna in het ge heel geen denkbeeld bad van hetgeen zich verder heeft afgespeeld. Hij heeft, evenals zijn secretaresse, den Indruk, dat het de boomen waren, die den val van het toestel gebroken hebben. Hjj is zich slechts bewust van een volkomen horizontale beweging en hij kon daarom bijvoorbeeld ook niet ver tellen of hü uit zijn stoel geslingerd vjerd. De secretaresse meent echter een begin van brand aan een der motoren te hebben gezien. Zjj had wel bet besef, dat er iets ging gebeuren, maar realiseerde zich dit ge beurde zelf niet. Achter het stoffelijk overschot gingen de hee ren Versteegh en Moes, voorts de heer Wenke- bach, agent van de K.N.I.L.M. te Palembang, de piloot van bet toestel van de KJIXUM.. dat de n het nationaal-socialistisch Duitsch land voeren de voornaamste macht hebbers sinds Jaar en dag een even stelaelmatigen als In de middelen weinig kieskeurigen strijd tegen wat zij noemen het „politiek Katholicisme”. Zij bedoelen daarmee het laatste restant van den ouden Centrumgeest, die nog nawerkt in tal van leeken en geestelijken en ge steund door princlpieele bezwaren wei gert zich te laten gelijkschakelen in de ideologie van Alfred Rosenberg en de daaruit voortvloeiende practijk. Met den term „politiek Katholicisme” drukken de Nazi’s zich echter volkomen onzuiver uit, hetgeen geen verwondering behoeft te wekken, aangezien hun bedoelingen, zoo wel de uitgesprokene als de verzwegene. ook niet altijd van het meest zuivere ge halte blijken te zjjn. Een politiek Ka tholicisme bestaat niet. Het Katholicis me is universeel, het doordringt, moet althans doordringen, alle gebieden des levens, dus ook dat der politiek, maar dat is heel wat anders dan dat het Ka tholicisme politiek zou zijn. Wel kan men spreken van katholieke politiek, wanneer de universeele katholieke beginselen doorgevoerd worden in de staatkundige theorie en practjjk, of van de politiek van zekere katholieken. De term politiek Ka tholicisme is een miskenning van het wezen en den aard van het Katholicisme zelf. De rat richt schade aan en brengt ge varen mede. Zjj richt directe schade aan door het voedsel, dat zjj noodlg heeft en waarvan de waarde na wetenschappelijk on derzoek is vastgesteld op jaarlijks f 2.50 per exemplaar. Wanneer men bedenkt dat het aantal ratten in West-’Europa wordt ge- gebaseerd op natuurrampen, zeer ernstige groote ongelukken e.a., zoo zal dit jaar een deel van de oorlogstaak van het Roode Kruis als grondslag van de oefening worden ge nomen. Het doel der oefening is nl. het oefenen van een gedeelte van ^den dienst op een af voerstation en in een afvoerhaven, alsmede het inrichten van een hulpzlekeninrichting tegelijk met het verleenen van eerste hulp en het inrichten van spoorwagens en vracht auto’s voor het vervoer van zieden en ge wonden met voorbereid en geïmproviseerd materiaal. De algemeene leiding is opgedragen den legercommissarls, kolonel b.d. W. J. Lucardie, aan wien is toegevoegd de militaire commissaris luitenant-kolonel b.d. J. de Waal. Zjjn ontroering bijna niet meer meester, nam de heer Versteeg afscheid van deze medewerkers, die mede getracht hebben Hollands naam te verbreiden en hoog te houden. Ook van de omstanders waren velen «Mep ontroerd. Tenslotte werden bloemen gestrooid In de groeven- schat op het aantal inwoners en dus voor ons land ongeveer 8 000 000 bedraagt, kan men dus eenvoudig berekenen hoe alleen reeds deze directe schade Is. Thans onderzoekt de politie of na dit tijdstip opnieuw goederen door het meisje naar Volen dam zijn gebracht met medeweten van de ouders. Voorloopig zijn nog geen verdere arrestaties gedaan. Het gestolen goed is per vrachtauto nog zeer laat in den avond naar het politie bureau Spaamdammerstraat overgebraebt. Ten aanzien van de ramp bestaan verschillende mogelijkheden, waar van er thana geen enkele definitief als de werkelijke oorzaak kan wor den aangewezen, zoodat het niet uit gesloten is, dat zulk een conclusie zal uitbljjven. -w w-ussollni, die bij Hitler een bijna I^Vl meer dan glorieuze visite heeft afgestoken en daarbij met geen woord schijnt gesproken te hebben over de moeilijkheden, welke der Kerk In Duitschland van_ staatswege en van wege de nationaal-sociallstlsche par tij in den in de Popolo d’Italia geschreven, waarin hij servatleve krachten en hulpexpeditie heeft vervoerd, de K L M.-dokter Nieuwenhuls Wezenhage, de resident, de bur gemeester van Palembang, de plaatselijkemili taire commandant, de andere ter plaatse aan wezige vertegenwoordigers van de K.N I.LM. en de K.L.M., alle in Palembang aanwezige amb tenaren van het B.B., de doktoren en het ver plegend personeel van het Roode Kruis, de voorzitter van de Handelsvereenlging, enz. Ook Monseigneur Meckelholt betuigde door zijne persoonlijke aanwezigheid zijn deelneming. Soldaten waren behulpzaam bjj de droeve plechtigheid. PALEMBANG. 7 Oct. Aneta vernam, dat de Ook voor ons land geldt dit en hoe daarbij feitelijk een volksbelang van de eerste orde wordt verwaarloosd, bleek uit de uiteenzetting, welke het onlangs opgerichte Rattenbestrjj- dlngscomité, onder voorzitterschap van mr. C. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo. burge meester van Castricum, op een persconferentie heeft gegeven van Aét gevaar en de schade, welke het groote aantal ratten, dat ons land herbergt, met zich brengk De secretaris, de heer \b0i. die van de schadelijkheid der ratten eén aeer duidelijk beeld gaf. herinnerde er aan, hoe reeds in de vroegste historie de strijd tegen het rattenge vaar bekend blijkt. De Phoeniciërs b.v. verdre ven het schadelijk gedierte met potten bran dende zwavel, de volgelingen van Zoroaster beschouwden het verdelgen dezer dieren als een verdienste jegens de Goden. Pas de laatste 50 jaar is het rattengevaar wetenschappeljjic vastgesteld, maar door alle eeuwen heen heeft de mensch instinctmatig begrepen, dat deze dieren de verspreiders waren van de meeat ge vreesde ziekten en daarom op alle manieren getracht hen te verdelgen. Ten slotte zegt men niet zonder grond, dat ratten, zoo goed als luizen, als verspreiders van besmettelfjke ziekten, den loop der geschiede nis sterker hebben beïnvloed dan de grootste veldheeren. De groote legers werden vernietigd en geslagen niet door den vijand, maar door de besmetting van het ongedierte. Ieder ia het er over een», dat rat ten en konijnen schadelijke dieren zijn. Toch mag het konijn zich min of meer in de sympathie van den mensch verheugen, terwijl daarente gen de rat zijn gezworen vijand is. De strijd tegen de rat is dan ook zoo oud als de menschheid zelf, maar elk geslacht opnieuw staat weer voor de zelfde taak, misschien omdat men - zooals in de geschiedenis van den rat tenvanger van Hamelnvoor af doende middelen ten slotte onvol doende over heeft. moeilijkheden, welke van staatswege en nationaal-sociallstlsche weg worden gelegd, heeft een artikel onder de con- de reactie, welke zich tegen het fascistisch worden van Europa verzetten, naast het kapita lisme, de parlementaire democratie, het socialisme, het communisme en het li beralisme ook een „grillig” katholicisme noemt, waarmee hij op een goeden dag in eigen stijl >al weten af te rekenen. Wat precies de bedoeling van den Duce met den term grillig, halfslachtig, zwan- kend, of zwevend Katholicisme is, valt nog niet met zekerheid te zeggen, maar de veronderstelling lijkt ons niet te ge waagd, dat hij deze gedachte in Duitsch land, zoo niet opgedaan, dan toch gecon cretiseerd heeft. Wij willen ons op het oogenblik hier niet verdiepen in de wrij vingen en controversen en verschijnse len, waarop Mussolini blijkbaar reageert, maar alleen vaststellen, dat een grillig, halfslachtig, zwankend of zwevend, met alle winden meewaaiend, twijfelachtig Katholicisme, den naam van Katholi cisme niet verdient en zoowel door de Kerk als door de overtuigde en prind- pieele katholieken veroordeeld en bestre den wordt. Het Katholicisme is op eeu wige en onveranderlUke beginselen geba seerd, het is van goddelijken oorsprong. Het Katholicisme staat boven de wisse lende tijden en verhoudingen en ver schijnselen, ook al past het zich bij be staande toestanden aan, in zooverre dat met behoud van de volstrekte zuiverheid van geloof, principe en levenspractjjk mogelijk en geoorloofd is. Wanneer *er dus over wispelturigheid, grilligheid, of met alle winden meewaaien dient te worden gesproken in afkeurenden zin, komt het Katholicisme als zoodanig niet in aanmerking, en wij vragen ons af, of de Duce wel de eerstgeroepene is om over de grilligheid van een zeker „Ka tholicisme’’ te klagen. Hoe was het be zoek van Hitler aan Mussolini enkele jaren terug en hoe is thans het bezoek van den Duce aan Hitler verloopen? Schreef de fascistisch gedirigeerde Ita- liaansche pers na de Röhmrevolte niet over de Duitschers als over een volk van ..barbaren en nog erger? Heeft Italië in den Volkenbond niet mede vóór de re solutie tegen de verovering van Mands- joerlje door Japan gestemd? En wat deed het zelf korten tijd later tegenover Abes- sinië? Was Italië het met de andere Ix>- carno-mogendheden niet eens over de onrechtmatigheid van de remilitarisatie van het Rijnland? En wie zond een groo te troepenmacht naar den Brenner, toen Dollfuss door natlonaal-sociallsten werd afgeslacht? Wie waarschuwde enkele ja ren terug tegen het uit Japan dreigend gele gevaar voor Europa, en wie vindt thans niet alleen geen woord van af keuring voor wat Japan in China doet, maar prijst Japans optreden zelfs als het rijzen der zon van het fascisme in het Verre Oosten? Wie in een glazen huisje woont, moet niet met steenen gooien, zegt een teeke- nend Hollandsch spreekwoord. Wij we ten niet of in het Italiaansch een der- gelijke zegswijze bestaat. Is dat niet het geval dan zou het de moeite waard zijn er een te formuleeren. Indien de grilligheid zich ergens thuis voelt, dan is het wel daar, waar mèt den wil ook de grillen van een dictator tot wet worden verheven. De vier kisten werden in een gemeen schappelijk graf 'gelegd, waarna zij over dekt werden door de vele kransen en bloe men. Tegen deze gevaren kan tenslotte alleen een centraal georganiseerde bestrijding baten. Immers het sterk xwerversineUnct der dieren doet hen niet alleen spoedig vluchten, maar ook weer de pas gezuiverde plaatsen na korten tijd opnieuw bevolken. Bij tienduizenden verplaatsen zich vaak de ratten naar gunstiger oorden. Vandaar dat alleen in landen als b.v. Denemarken. Duitschland, Oostenrijk, waar de strijd tegen de ratten systematisch wordt gevoerd vanuit een centraal punt, afdoende resultaten werden bereikt. „Ik moet iets geroepen hebben verklaarde Hubermann, ..maar ik weet ook dit niet meer.” „Hoe gevoelt u zich nu?” vroegen wt- „Veel beter,” antwoordde de heer Huber- mann, „alleen wat pijn.” De violist haalde vervolgens zijn handen, die hjj tot dusver onder het laken verborgen had gehouden, omhoog. HU toonde hoe zoowel zijn rechter- als zijn linkerhand gezwollen was, blauw aangeloopen. „Speciaal mijn linkerhand doet mij pUn, als of er Iets gebroken is.” De interviewer verklaarde toen van den dok ter reeds te hebben vernomen, dat deze de toen komst voor zUn patiënt niet somber inzag, waarop Hubermann aanstonds reageerde met de vraag: „U bedoelt, dat ik weer zal kunnen spelen?" De interviewer was blU dit te kunnen beves tigen. Deze mededeeling stemde zoowel Huber mann als zUn secretaresse zichtbaar gelukkig. „Hebt u verder nog verwondingen opgeloo- r pen?" vroeg de Aneta-lntervlewer. .Ja, ik geloof dat er ook een rib gebroken is." antwoordde de violist, „maar dat zal wel uit de röntgen-foto bRjken." Zoowel Hubermann als zijn secretaresse hebben aan ’t gelaat lichte verwondingen, die vermoedelljk spoedig weer zullen zjjn genezen. ZU zUn belden veel optimistischer gestemd dan gisteren, doch Hubermann wil nog een specia list op Java raadplegen. Dit staat echter nog niet vast. Daarnaast echter ontstaat een belangrijke indirecte schade en wel door het ondergraven van eigendommen, het vernielen en bevuilen van goederen, terwijl tenslotte hun knaagwoede voor niets staat. Zelfs biljartballen vreten zij aan, electrlsche kabels en daklood vernielen zU met hun scherpe tanden. Zeer groot zijn de hygiënische gevaren, welke de rat met zich brengt. Berucht is de door dit ongedierte verspreide ziekte van Well, de op varkens overgebrachte trlchinose, welke al even zeer de menschelljke gezondheid kan bedreigen, terwijl de rattenbestrijding, welke regelmatig in de havens geschiedt, ook weer tegen bet groote besmettingsgevaar men denke aan pest is gericht. Maar vooral ook als overbren gers van besmettelUke ziekten, niet het minst op het platteland (mond- en klauwzeer!) worden de ratten terecht gevreesd. De centrale recherche te Rotterdam heeft den 35-jarigen winkelchef P. J. van der K. en den 20-jarigen expeditleknecht v. E., belden In dienst van de firma H. aldaar, aangehouden ZU hebben zich gedurende de jaren 1935, 1936 en 1937 schuldig gemaakt aan het in samen werking verduisteren van goederen ten nadeele van de firma H. Het totale bedrag, waarvoor zU deze firma hebben benadeeld, beloopt eenige duizenden guldens. Van den 29-Jarigen winkelbediende C. A. van R., die eveneens werd aangehouden, is de schuld evenwel niet komen vast te staan, zoodat de po litie hem weer op vrije voeten heeft gesteld. Ter zake van heling van de betreffende goe deren zUn de 50-jarige J. H. en D. en de 55- jarige H. B. aangehouden. Allen zijn ter be- van den Officier van Justitie ge- Vooral propaganda zal echter den eersten tUd noodzakel.uk zijn. Juist het platteland blUkt nog vaak een Juist begrip te missen van de ontzaglijke schade, welke de ratten op boe renbedrijven aanrichten. Als sterk sprekend voorbeeld deelde de secre taris, de heer Bach, nog mede, dat onlangs op een boerderU in de Haarlemmermeer in ’n rat tennest de overblUfselen van niet minder dan 61 kuikens zUn gevonden en gedetermineerd. Wij staan deze week voor het geval, dat de voornaamste Invloeden op de weersgesteldheid in ons land uitgaan van de meteorologische gebeurtenlsaen in Centraal- en Zuid-Europa en hoogstwaarsdhyniyk niet van die in het wes ten. De algemeene weerstoestand is n.l. de vol gende: Een in beteekenis afnemend gebied van hoo- gen druk strekt zich uit van Rusland over Skan- dlnavië en de Noordzee naar den Atlantischen Oceaan, terwijl zich over Zuid-Europa een groot en werkzaam depressiegebied gevormd heeft. Deze luchtdrukverdeeling brengt mede, dat een Oostelyke luchtstroom in ons land koude lucht a an voert, in verband waarmede de temperatuur beneden de normale en de bewolking over het algemeen grootendeeis gesloten is. Er valt over het algemeen heel weinig regen in Midden- Europa. De voornaamste eigenschappen van de weersgesteldheid zyn dus: te koud voor den tyd van bet Jaar. tamelyk sterke wind, zoodat over dag de temperatuur niet veel stijgt, meest laag drUvende. sterk afwisselende bewolking, geen neerslag. Over het algemeen is het weer nu eens betrokken en onvriendeiyk, dan weer hoopvol zonnig, maar lang niet meer zoo mooi als het eenigen tyd geweest is. Groote veranderingen hierlQ zUn voor het week-elnde en voor Zondag niet te verwachten. Waarschyniyk zal de wind eerst meer naar het Noordoosten loopen en sterker Worden, daarna verzwakken. Regen is vooralsnog niet te ver wachten. Het gebied van hoogen druk neemt in betee kenis af. Dit beteekent. dat het weer minder stabiel wordt. Een nog veraf over den Oceaan liggende storing zal tegen het einde der week de Noordwestkust zoo dicht genaderd zyn, dat de bewolking hier te lande onder haar invloed zal toenemen zonder dat hiervan regen te verwach ten is. Het zal dan tegelyk iets zachter wor den. Onder de heerschende omstandigheden kan het wellicht heel in het Zuiden van ons land tot met regen dreigend weer of tot lichten regen komen, terwyi het Noorden nog veel kans heeft op sterken wind. De jaarlyks door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te houden groote oefening zal dit jaar plaats hebben op 16 Octo ber a.s. De algemeene leiding is opgedragen aan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 19