ONS BLAD Een conferentie der „negen zicht mogendheden’ m heden een Auto, rijdt door huis heen Nieuwe stappen te Het Rome nieuws van de V.S. meedoen MUSSOLINI'S VREEMDE DE BRIEF DER SPAANSCHE UITLATING BISSCHOPPEN DE MAA TREGELEN IN PALESTINA DE BAROMETER Britsche schepen aangehouden Zware regenval in China Zeerooverij gaat voort DUITSCHLAND EN HET CONCORDAAT JOH. LAÜWERS PAYGLOP3 ALKMAAR RECHTHOUDERS VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 Vermoedelijkzullen Sir John Simon over den wereldhandel Duitschlands Koloniale eischen wu, =3 De ontvoering van een missionaris De repatrieering van Spanjaarden Japan zal vrij zeker weigeren ADVERTENTIEPRIJZEN s Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN s 3 Noodweer in Midden- Italië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Gij geeft ons een goede les” zegt Kard. Verdier ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 7 I 99 o e 7 b« epB treinen Gif gat gebruikt <1 o Door in ..p •i t Drie personen door overstrooming verrast en omgekomen „Indien antwoord niet bevredi gend is, ontstaat een ernstige toestand" Japansche troepen hopen hem spoedig te bevryden Vliegtuigaanval op een Italiaansch schip benoorden Oran Aanzienlijke verbetering in de laatste twee jaar Washington wordt genoemd als de plaats, waar de conferen tie mogelyk zal worden gehouden De Arabieren betrachten mati ging, vooral in de provincie Nieuwe campagne door de bladen ingezet Uitgestrekte gebieden van het Japansche front in Noord-China worden door ernstig overstroomingsgevaar bedreigd. De terreinmoeilijkheden, die zoowel de Japanners als Chineezen speciaal in Noord- China hebben te overwinnen, zijn niet gering. Hierboven een Japansche voorpost, die zijn aanwezigheid niet probeert te camoufleeren Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 7 October: Tegenover de waarschuwing in de „Popolo d’ Italia" aan het adres van ..een bepaald soort weifelend Katholicisme” wordt in Vatlcaansche kringen een afwach tende houding aangenomen. I 3 I I 5 2 7 ct 23 Sprekende over den oorlog zelf, vervolgt Kar dinaal Verdier: Japan zal er krachtig naar blijven streven een hechten vrede en orde te vestigen in het Verre Oosten, er op vertrouwende, dat zelfs wanneer economische sancties worden toegepast zijn vol komen nationale eenheid een dergeljjke crisis te boven zal komen. De Japanners concentreeren hun aanval, ten einde de Chineesche linies in den 13 KM lan gen sector tusschen Kiangwan en Lioehang te kunnen doorbreken, en brengen in dezen sec tor, naar mengelooft, nieuwe versterkingen in het vuur. Aan beide zijden is het aantal slacht offers groot. Het Japansche vlaggeschip „Izoemo” heeft zijn ligplaats nabij het Japansche consulaat verlaten en is meer stroomafwaarts gaan lig gen, teneinde deel te nemen aan het gezamen lijke bombardement door de zee- en landstrijd krachten van de Chineesche stellingen. PEIPING, 7 Oct. (Reuter) Een groote af titeling Japansche troepen is uit Moekden ver trokken, op zoek naar den door bandieten uit Foesjoen ontvoerden missionaris. De Japansche autoriteiten hoped den missionaris spoedig te kunnen bevrijden. Vah gezaghebbende zijde te Rome wordt verklaard, dat het Italiaansehe antwoord op de Fransch-Britsche uitnoodiging mor gen of Zaterdag overhandigd zal worden. De kwetsuren van Hubermann, opgei de ramp met de „Specht", zijn dusd LONDEN, 7 Oct. (Reuter). Heden ia het Italiaansehe schip JBttore" in de Middel- landsche Zee benoorden Oran aangevallen door een watervliegtuig van onbekende na tionaliteit. Het schip werd niet getroffen. Stand op Vrijdag aar van.: 762.3 Vorige stand: 7M.4 sve bij De Arabische pers meldt, dat Jamal Hoessein, die aan arrestatie ontsnapt is, op weg is naar Damascus, waar verscheidene Arabische leiders uit Palestina waarschijnlijk verblijf zullen hou den, ten einde er de actie ten opzichte van Palestina te leiden. De Fransche Hooge Com missaris voor Syrië heeft echter de regeering van Syrië verzocht de oproerige activiteit tegen de Palestjjnsche regeering te verbieden. De landsche loeden, Itnoo- ge- ide BU U> NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD .17 .50 .92 .31 38 .17 .44 praak van de rechtbank te Württemberg LONDEN. 7 Oct (Reuter). Sir John Simon heeft aan een feestmaaltijd van bankiers in Mansion House te Londen een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de internationale handel gedurende de laatste twee jaar aanzienlijk ver beterd is. Hoewel de lijn thans gunstiger is, al dus Simon, moet er aan de wedergeboorte van den Internationalen handel nog hard gewerkt worden. Met een toespeling op de handelsbe- lemmeringen zeide de minister, dat er een grens aan den vooruitgang in een land of een groep van landen zal zijn, zoolang men het stelsel van autarkie en Isolement blijft toepas sen. Simon prees de wijze, waarop de Fransche regeering haar financleele moeilijkheden onder het oog ziet. Wij verheugen ons over de ver zekering, dat Frankrijk voornemens is iedere contröle op de wisselmarkt te vermijden, aldus besloot de minister. spraak is onder de volgende omstah- jedaan: De regeering van Württem- verscheidene katholieke scholen, be- aan religieuze orden, opgeheven. De der Zusters van den Heiligen Fran- een aanklacht Ingediend tegen dit larbjj in het bijzonder een beroep rd op het concordaat. De rechtbank eze klacht en verklaarde, dat de op- j bestuursmaatregel derkatholieke Idlg was. In de motiveering van het rdt verklaard: „Tot dusverre is geen lisch ultvoerlngsvoorschrift voor het op bevel van den minister van Bin- le Zaken uitgegeven. Bijgevolg vloeit ltsche recht uit het concordaat geen □onlijk recht en geen enkel recht tot n individuen voort." De Chineesche ambassade publiceert een mededeeling van het ministerie van Buiten- landsche Zaken te Nanking, waarin gezegd wordt, dat de Japanners op 4 en 5 October in den sector LotlenLioehang gifgas ge bruikt hebben, dat pijn in de oogen, heftige misselijkheid, bewusteloosheid en in ver scheidene gevallen zelfs den dood veroor zaakte. WASHINGTON, 7 Oct. (Reuter) - Amerikaansche minister van Buitemanc Zaken, Huil, heeft verklaard te vertno dat de Amerikaansche regeering eensui' diglng tot het deelnemen aan een conferen tie der Staten, die het negen-mogendheden- verdrag geteekend hebben, zal aanvaarden. Naar men gelooft, is het juist, dat de spoorweg KantonHankau. zooals de Ja panners beweren, nabij Lektsjong is bescha digd. aangezien uit Kanton geen meer in Noordelijke richting vertrekken. Met ingang van morgen zullen de in buiten- landsche talen gedrukte bladen, die Palestina binnenkomen, aan pen, met uitzondering van de Egyptische Syrische wenschte verboden kunnen worden. overstroomd. Tegelijkertijd heeft de hevige re genval het peil der rivieren doen stijgen. Havas meldt uit Rome, dat ook de Fransche diplomatieke vertegenwoordiger van zijn regee ring opdracht heeft gekregen, op vriendschap pelijke wijze bij de Italiaansehe regeering te informeeren naar de redenen, welke die re geering er toe gebracht hebben tot op dit oogen- blik niet te antwoorden op de Britsch-Fran- sche uitnoodiging tot het houden van driezij dige besprekingen. >pen bü r>nig, dat de dokter geen blijvende gevolgen verwacht. aato- De autoriteiten houden streng de hand aan de maatregelen, die genomen zijn, om tot een nor malen toestand te komen. Het Britsche leger, dat in staat van alarm blijft, houdt op het oogenbllk groote manoeuvres in de omgeving van Nabloes en aan de oevers van de Jordaan. In Arabische kringen is men meer geneigd, ma tiging te betrachten. Buitenlandsche kerkvorsten scha ren zich volkomen aan de zijde van het Spaan sche Episcopaat Reuter meldt ten aanzien van de- semf- olflcieele verklaring betreffende een weigering van Japan deel te nemen aan een negen-mo- gendheden-conferentie, dat eveneens semi-offi- cieel gezegd wordt: Reuter meldt uit Gibraltar, dat men in Britsche vlootkringen met stelligheid het ge rucht tegenspreekt, als zou de „Basilisk” de duikboot, die het schip aanviel, met zekerheid tot zinken hebben gebracht. Dit gerucht zou slechts op de veronderstellingen van een ma troos berusten. Kardinaal Verdier zegt in zijn schrijven o.m. het volgende: „Met hoeveel duidelijkheid analyseert gij de oorzaken, die in uw natie den thans nog voort- durenden oorlog hebben ontketend. Welken dienst bewijst gij den volkeren der wereld door hun aan de hand der feiten te toonen, waartoe het atheïsme, als het in praktijk wordt ge bracht, de verzwakking der zeden en het gebrek aan autoriteit leiden. Het is een buitengewoon geschikte les, die Gij ons geeft” censuur worden onderwor- en bladen. Indien de kranten onge- artikelen bevatten, zal de verkoop (Reuter.) Door den is iedere actie der LONDEN. 7 Oct (Reuter). De Britsche am bassadeur te Rome heeft, naar vernomen wordt, vandaag opnieuw een bezoek aan het Italiaan- sche ministerie van Bultenlandsche Zaken ge bracht, om spoedige beantwoording van de Britsch-Fransche nota inzake Spanje te ver zoeken. JERUZALEM, 7 Oct. (Havas) De krachtige maatregelen, die de Britsche regee ring genomen heeft ter bestrijding van het terrorisme in Palestina hebben tot een kal- meering der gemoederen geleld. De ont spanning komt in hoofdzaak tot uiting in de provincie. BERLIJN, 7 Oct. (Havas). Blijkbaar op in structie van hoogerhand is de Duitsche pers in het koloniale vraagstuk tot een offensief over gegaan, dat beschouwd kan worden als het begin van een krachtige propagandacampagne voor teruggave aan Dultschland van de kolo niale gebieden, die het bij het Verdrag van Versailles werden ontnomen. Elf dooden en acht gewonden ongeluk op Java. Zware windhoos op Java richt schade aan; ook werden verschillende personen gewond. Aljechin wint de tweede party van de match om het wereldkampioenschap schaken. De rechtbank te Württemberg heeft uitgemaakt, dat het Concordaat met Dultschland geen sub jectieve rechten voor Duitschers schept. Ten aanzien van Mussolini’s uitlating over „grillig Katholicisme” neemChet Vaticaan een afwachtende houding aan. Twee Britsche schepen zijn door de Spaansche nationalisten aangehouden en opgebracht. Aan de Chineesche fronten hebben de strijders hevig te lijden van den neerstroomenden regen. De Britsche maatregelen in Palestina hebben tot kalmcering der gemoederen geleid. Aan dr. N. Japikse is eervol ontslag verleend als directeur van bet Bureau voor 's Rijks ge schiedkundige publicatiën. De jaariyksche groote Roode Kruis-oefening wordt 16 October in Noord-Brabant en Zee land gehouden. De ramp met de „Specht": het is niet uitge sloten, dat een conclusie over de oorzaak zal uitblijven. LONDEN, 7 Oct. (Reuter). De Britsche admiraliteit heeft bericht ontvangen, dat de Britsche stoomschepen „Yorksbrook” en „Dover Abbey" aan de Spaansche Noord kust door een gewapenden treiler der na tionalisten zijn aangehouden en opgebracht. Er waren geen Britsche oorlogsschepen in de nabijheid. men. Er zijn elf dooden en acht gewon den. Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt, dat In toonaangevende Japansche politieke kringen verluidt, dat Japan, inge val een conferentie van de mogendheden, die het negen-mogendheden-verdrag hebben onderteekend, bijeengeroepen wordt, iedere .uitnoodiging van de hand zal wijzen. Het Herderlijk Schrijven der Spaansche Bisschoppen over de oorzaken van den bur geroorlog heeft overal een warmen weer klank gevonden. Zoowel Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, als Mgr. Hinsley, Aartsbisschop van Westminster, hebben een schrijven ge zonden aan Kardinaal Goma, Aartsbisschop van Toledo, en primaat van Spanje. De Britsche en Fransche ambassadeurs te Rome hebben stappen gedaan om dringend antwoord te verzoeken op de Fransch-Britsche uitnoodi ging. Rome zal heden of Zaterdag antwoorden De totstandkoming van een negen-mogendhe- den-conferentie komt in zicht. Japan zal vrij zeker niet meedoen. In den loop van den strijd in September heb ben de Chineezen In het gebied van Matsjang op verschillende plaatsen de dijken van het groote Kelzerkanaal doorgestoken, zoodat de uitstroomende watermassa's in de afgeloopen week de gebieden tusschen de spoorlijnen TientsinPoekau en PeipingHankau hebben JN. 7 Oct. (Havas). De bestuurs- k te Württemberg heeft een uit gedaan, waarin gezegd wordt, dat :hen Dultschland en den H. Stoel concordaat van 30 Juli 1933 slechts leke betrekkingen regelt tusschen partijen. In het binnenland van ind schept heF*tot dusverre geen e verplichtingen of rechten. Welk besluit ook genomen zal worden door de voorgestelde conferentie, hetzij ten opzichte van moreele pressie op Japan, hetzij ten opzichte van concrete te gen Japan te nemen maatregelen, Japan zal voortgaan zijn fundamenteele politiek te voeren zonder de minste wijziging. ferentie van de mogendheden, die het negen- mogendheden-verdrag geteekend hebben, duurt voort. Onder meer moet worden beslist over de plaats der conferentie en de wijze, waarop de staten vertegenwoordigd zullen zijn. Men legt er den nadruk op, dat, wanneer Washington de plaats van bijeenkomst zou zijn, de Europee- sche ministers varr Bultenlandsche Zaken moei lijk zelf aanwezig zouden kunnen zijn, zoodat dan de ambassadeurs de besprekingen zouden voeren. De plaats waar de negen-mogendheden-con- ferentie zal worden gehouden is, naar men te Washington verklaart, iets wat op het oogenblik nog geenszins vast staat. Het ministerie van Bultenlandsche Zaken wijst er op, dat de rede, die Roosevelt te Chi cago heeft gehouden, geenszins er op berekend was, de conferentie te Washington te doen houden. „Als in dezen strijd de toekomst van de Katholieke Kerk en van de door Haar gestichte beschaving op het spel staat, als Uw Bisschop pen, Uw priesters. Uw kloosterlingen. Uw zus ters en geloovigen met duizenden gestorven zijn; als Uw vaderland nu zooveel verwoeste kerken en zooveel vernielde kunstschatten en zooveel onvergelijkelijk schoone herinneringen ziet, die voor altijd verloren zijn; als, in een woord, Spanje in deze tijden een offer brengt, dat eenig is in de geschiedenis, dan is dat, omdat de vijanden van God Spanje uitgekozen hebben om de eerste étappe van hun verwoes- tingswerk te zijn.” De „Osservatore Romano” van heden rept er met geen woord over, en het Katholieke dag blad ,J’ Avvenire d’ Italia” evenmin, ofschoon het niet onwaarschijnlijk is, dat dit laatste blad door de waarschuwing bedoeld wordt. Het pu bliceerde immers over de reis van Mussolini naar Dultschland een vrijmoedig artikel, dat met evenzoovele woorden te kennen gaf, wat de beknopte berichtgeving van de „Osservatore Romano’’ deed vermoeden: de reis, die de ban den tusschen Dultschland en Italië zoo nauw aanhaalde, baarde de Katholieke Kerk zorg. De meening van eenige Italiaansehe kranten, dat de waarschuwing gericht moet worden ge acht tegen Katholieken in het buitenland, die sympbthiseeren met het roode Spanje, wordt ook in Vatlcaansche kringen geult. Maar men geeft toe, dat de zinsnede: „waar mede wij vandaag of morgen volgens onzen stijl zullen afrekenen” moeilijk met deze mea ning te rijmen valt. Van den anderen kant echter begrijpt men niet, hoe het Vaticaan of Italiaansehe kringen bedoeld kunnen zijn, waar deze eenzelfde stand punt hebben ingenomen, een standpunt dat duidelijk geformuleerd werd in de onlangs uit gekomen Encycliek over den H. Rozenkrans. SJANGHAI, 7 Oct. neergutsenden regen is iedere actie luchtmacht bij Sjanghai op het oogenblik onmogelijk. In de loopgraven staan de Chi neezen tot het middel in het water, doch zjj hebben de verwoede aanvallen der Ja panners tot dusver weten te weerstaan. In ieder geval gelooft men niet, dat de bedreiging in eenige daad zal worden om gezet. Een reactie van het Vaticaan is dan ook. zooals de zaak na staat, niet te verwachten. Aan het front bij Sjanghai staan de strijdenden tot aan ’t middel het water ROME, 7 Oct. (D.N.B.). In den afgeloopen nacht is Midden-Italië door hevig noodweer geteisterd. De spoorlijn RomeFlorence is na bij het Trasimeno-meer door groote overstroo- mingen verifléld. Ook de telefoon- en telegraaf lijnen waren vernield. Nabij Perugia werd een familie in een grot door een o verstrooming verrast; de grootmoe der en twee kinderen vonden den dood. Te Rome heeft een hevig noodweer gewoed, ten gevolge waarvan de brandweer meer dan driehonderd maal in verband met overstroo- mingen werd gewaarschuwd. In het telefoon verkeer met het buitenland is als gevolg van het afbreken van een kabel storing ontstaan. Te Londen beschouwt men de verklaring van het Amerikaansche staatsdepartement als een bijna onmiddellijk antwoord op de vragen, die men in Engeland gesteld had na de rede van Roosevelt. Voor zoo ver men de verklaring kan beschou wen als een vrijwel volkomen zekerheid, dat de Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de door Genève bijeengeroepen conferentie, be schouwt men haar reeds als een daad van het hoogste belang. Ook, zoo zegt men, kan aan genomen worden, dat de deelnemers aan de ne- gen-mogendheden-conferentie te Washington, waar het verdrag der negen mogendheden is onderteekend, bijeen zouden kunnen worden ge roepen. De gedachtenwisseling tusschen Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten zoo seint Havas nader over de organisatie eener con- Het Vaticaan neemt een af wach tende houding aan een rechtschen treiler opgebracht Indien het antwoord niet bevredigend is, zal naar het oordeel van Engeland en Frankrijk een ernstige toestand geschapen zyn. Londen hoopt morgen of Zaterdag het antwoord te ontvangen. Het schrijven van Mgr. Hinsley omvat ojn. he volgende merkwaardige passages: „Wij danken U voor dit edele document, dat helder en on partijdig den historischen oorsprong en de oor zaken van het conflict, dat reeds meer dan een Jaar Uw schoon en dierbaar vaderland ver woest, uiteenzet. Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Engeland en van Wales, onze geestelijkheid en ons volk, wjj hebben met diepe droefheid de verschrikkelijke smarten van het Spaansche Episcopaat in zijn leden, in zijn geestelijkheid en in zijn geloovigen, vernomen. Wjj hebben gebeden voor U en voor Uw geloovigen, opdat God U bescherme en den vrede over Uw land moge brengen. Wij weigeren politieke aanhangers te zijn, maar van het begin af hebben wij gezien, dat niet alleen het Katholicisme, maar de gods dienst onder lederen vorm wordt aangevallen door de vijanden van God, die vastbesloten zijn van Spanje een strategisch centrum voor de wereldrevolutie in Europa te maken. Uw woorden hebben de onwetendheid, van hetgeen zich in Spanje afspeelt, verdreven. Zjj zullen bewijzen, dat de anti-Christelijke geest een strijd op leven en dood begonnen is tegen den Christelijken godsdienst en beschaving. Zij ^SEMARANG, 7 October. (Aneta) Hedenmorgen om 10.30 uur plaatse- lijken tijd is een nieuwe vrachtauto op Gledoeng bij Wonosobo ter hoogte van Kretek, vermoedelijk door het weigeren van de remmen, met groote snelheid een helling af gereden. De auto is vlak bij den ei- vollen pasar tegen een huis gebotst, door dit huis heen gereden en eerst in een tweede huis tot staan geko- BAYONNE, 7 Oct. (Havas). Ruim driedui zend Spaansche uitgewekenen zijn uit verschil lende Fransche departementen vandaag te Hendaye aangekomen. Zij begeven zich naar het in handen der rechtschen zijnde Spaan sche gebied. In verband met de Fransche maatregelen verwacht men te Bilbao den terugkeer van on geveer 20.000 Inwoners der Baskische provin ciën. De autoriteiten hebben uitgebreide voor bereidingen getroffen. Dagelijks komen hon derden personen over de Fransche grens. zullen het tendentieuze werk der internationale geheime machten onthullen. Wij hopen, dat het gezamenlijk Herderlijk Schrijven van Uwe Emi nentie en van eter andere Spaansche Aartsbis schoppen en Bisschoppen, de oogen zal openen van enkele schrijvers, die zich in sommige katholieke publicaties verblind hebben getoond voor da heilige belangen, die op het spel staan in het droevige conflict, dat Uw vaderland ver deelt.” Elf dooden en acht gewonden Dezer dagen werd de nieuwe rijksbrug te Weenen op haar draagvermogen getest. Tramwagens en zwaarbeladen vrachtauto’s met een totaal gewicht van 1J04.000 K.G.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1