thans gelijk De stand We luisteren naar I GASKOELKASTEN is EADER GRONDWETSHERZIENING Kerkelijk leven Politie-inval in de hoofdstad J 722 ALJECHIN WINT DE TWEEDE PARTIJ g COURANTENRECLAME VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 OM HET WEREL DKAMP1OENSCHAP SCHAKEN Op 19 Oct. in de Tweede Kamer Uitbreiding weermacht Jongeman mishandeld Af geranseld en in een sloot geworpen Zware windhoos maakt slachtoffers DOOR MOLENWIEK GEDOOD Drinkt geen ongekookte melk! en Gemarteld door hoofdpijnen K.L.M.-piloten bijeen Zaterdag 9 October Boternoteering Op de jacht gedood Jager uit Gulpen het slachtoffer VARKENSPEST Dr. N. JAPIKSE PASTOOR J. M. VERHOEF Renate Müller overleden JAMBOREE-FOTOWEDSTR1JD E Echtelijk drama in de residentie De kerkstrijd in het Saargebied Beslissing bij den 4-Oen zet Geen ongerustheid over brand gevaar van de lading Slachtoffer van onbewaakten overweg te Apeldoorn By huiszoeking zijn gesmokkelde gloeilampen in beslag genomen Meeren hoed de beste li Clearingkoersen DOOR EEN TEGENLIGGER VERBLIND STEEKPARTIJ IN CAFÉ TE ROTTERDAM De vrijpionnen van den ex-wereld- kampioen bleken tenslotte doorslaggevend te zyn Het gebeurde heeft een zeer tragischen achtergrond VERKOCHT DOOR 3 - - - Tegen trein gefietst gedood Botwinnik wint van Loewenfisch Automobilist vrijgesproken Slachtoffer kwam er met een paar pynlyke sneden tóf-1 cNHpiNiii'Wtiii amupiNNKniiMiirmifniBiMeir amiiitaiiiiitaiira aaNumi1 mo1 woMUKtcaNiaKMij EE efle5 V bs Het verloop dezer partij was aldus: (Ingezonden Mededeeling) NU ALTIJD EVEN FIT te r I Kb8—c7 Td2xd6 De Tweede Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdag 19 October te één uur. Als eerste punt staan op de agenda de wetsontwerpen tot het brengen van ver andering in de Grondwet. Het was den laatsten tijd de directie van de invoerrechten en accijnzen opgevallen dat in Amsterdam en in de provincie opmerkelijk veel Belgische kleine gloeilampjes werden gebrand Deze lampjes werden vermoedelijk gesmokkeld. Een en ander was ter oore gekomen van de directie van de Ned. Oloeilampen-lndustrie te Eindhoven die de douane-autoritelten opmerk zaam hierop heeft gemaakt. Er werd een on derzoek Ingesteld en men kreeg eenlge dagen geleden een spoor in handen, dat naar Am sterdam leidde waar vermoedelijk een groote partij zou zijn opgeslagen. Peter Yorke’s orkest en so- :rlchten «50 BBC-orkest en 5. 6. veroverde steun- Het pocitioneele Koersen voor stortingen op 8 October 1937 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken t 72.67; Lires f 9.61; Peseta’s f 13. De Vereenlglng ,J3e Katholieke Verkenners" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor Jam- boree-foto’s. Men kan in verschillende „afdee- lingen” naar prijzen mededingen. Deze toto- Donderdagmiddag omstreeks vier uur is Apeldoorn bij den onbewaakten overweg i Bi) de huiszoeking kwam een groote partij Belgische gloeilampen te voorschijn die wer den verpakt in doozen. De voorraad werd in beslag genomen en de bewoner van de étage werd gearresteerd. Na naar het bureau War- moesstraat te zijn geleld zijn de goederen en de man overgebracht naar het O.-Indlsch huis. Begrijpelijkerwijze trok de huiszoeking in dit stadsgedeelte de noodige aandacht. BERLIJN, 7 Oct. fD NB.) De bekende fllm- actrice Renate Müller is hedenmorgen in een sanatorium te Berlijn overleden. 1 1 i Het reclamemlddel. waarmede men iedereen kan bereiken, courantenreclame, had resul taten opgeleverd, die de stoutste verwach tingen overtroffen. 29 30. 31. 32. Eu we’ zwart d7—d5 c7—c6 Pg8— f6* d5xc4 Lc8—f5 e7—e6 I K de sc o[ ne hl dl sb bl ge m re de bl as dt k£ be tr wi ge ge sp iu Wl W Bl h< dc Ik til de Tl ge h< G£ be le de In Berlijn stelde men zich vorig jaar ten doel één gaskoelkast op de 1000 verbruikers te plaatsen. Als middel om den breedst mogelijken af- nemerskring te bewerken koos men, het spreekt wel vanzelf, courantenreclame. Het resultaat? Men verkocht binnen een half jaar in het bewuste gebied méér gaskoel kasten dan kasten van alle andere systemen, voordien verkocht, tezamen, of 7 maal meer dan men had verwacht. De commissienoteering voor Ncderlandscha boter is vastgesteld op 93 cent per K.G. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 350 kronen of f 1D0 per KG. 10 Ödl—d2 g?xf6 11. e2—e4 Dc4—b3 Gedwongen, maar daarom niet minder sterk. 13. e4xf5 Pb8—d7 Het spreekt vanzelf, dat zwart, met het oog de Te6xd6 h2—h4 den opmarsch van den koning naar enz. niet door Td2t gestoord te worden. Kc7—d7 Pgfr—e7 Pe7—d5 Kgl—f3 Kf2—f3 Lc4—d3! overmaat van ramp Donderdagavond kwart over zeven is pastoor J M Verhoef van de-j van Goeden Raad te'l getroffen. De hoogeer Knuvelder heeft in de de blind door de lichten van een tegenligger, vrachtauto had aangereden, waarbij de stuurder, die naast den wagen stond, werd ge grepen en gedood, is door de rechtbank ’s-Gravenhage vrijgesproken. Het O. M. had wegens dood door schuld een geldboete van f 250 gerequlreerd. Aljechln: wit 1. d2—d4 2. c2—c4 Van eenlge ongerustheid onder de piloten over het onderhavig onderwerp, zooals moge- HJk uit bedoelde publicaties zou kunnen wor den opgemaakt, is geen sprake. De heer J*. J. van Balkom, voorzitter derver- eeniging, bevestigde deze verklaring volkomen. In den revanche-wedstryd om het wereldkampioenschap schaken is de stand thans weer gelijk, want Alje- chin heeft de tweede party, welke Donderdagavond in Rotterdam ge speeld werd, gewonnen. Bjj den landbouwer P. B. te Leur zijn twee varkens door de zoo gevreesde varkenspest aan getast. De politie heeft maatregelen genomen om uitbreiding te voorkómen. Te Batenburg is het 3-jarig zoontje van den molenaar H. Verploegen, door een der wieken van den molen getroffen. De kleine was op slag dood. Omtrent den aanslag, welke dezer dagen in de Jan Wapstraat te ’s Gravenhage geschiedde en waarbij een 36-jarige man zijn 17-jarlge echt- genoote. met wie hy in onmin leefde, met een bjjl ernstig verwondde, kan nog worden meege deeld. dat de politie Woensdag in den loop van den dag dader en slachtoffer heeft kunnen ver hoeren. Uit de bijzonderheden, die de politie betref fende de voorgeschiedenis van dit drama van beide personen heeft vernomen, is wel komen vast te staan, dat het gebeurde in de Jan Wap straat eep zeer tragischen achtergrond heeft. De man en het jonge vrouwtje trouwden in dertijd op een oogenbltk. dat eerstgenoemde, die schilder van beroep is, werkloos was. Zij gingen te Rijswijk wonen, doch omdat het gezin geen inkomsten had, werd reeds na korten tijd be sloten. dat beiden weer by hun ouders zouden gaan inwonen. Eenigen tijd geleden was de vrouw bevallen Het kind bleef uiteraard ook in het huis van de ouders van het vrouwtje. Op alle mogeljjke ma nieren probeerde de man zijn vrouw te bewegen het huis van haar ouders te verlaten en weer te gaan samenwonen, maar de jonge vrouw, even als trouwens haar ouders, verzette zich daar tegen. BIJ zijn veelvuldige bezoeken aan het huls, waar zijn vrouw woonde, kwam het dikwijls tot ernstige twistgesprekken. Vaak ook bleef het niet bij woorden en mishandelde de man zijn vrouw, die halsstarrig bleef weigeren terug te keeren. De ouders van het vrouwtje ontzegden den man tenslotte den toegang tot de woning. Dat bracht den schilder heelemaal tot razernij, omdat hij nu ook zijn kind niet kon zien. Aan dr. N. Japlkse te ’s Gravenhage is op verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Bureau voor ’s Rijks geschiedkundige publicatiën, met dankbetuiging voor de lang durige en belangrijke diensten, door hem als zoodanig bewezen. Te Vaals is een droevig jachtongeluk gebeurd, waarbij de heer G. S_ wonende te Gulpen, ge dood werd, bericht het Limb. Dbd. De heer G. S.. een liefhebber van jagen, en die deze sport reeds jaren beoefent, was op jacht gegaan met de heeren K. en S. uit Vaals. De drie jagers, die reeds vele jaren samen jaagden, tijdens het seizoen, liepen achter elkaar door het veld, toen per ongeluk plotseling het geweer van den heer S. uit Vaals, die achteraan liep, afging. Dit schot trof op korten afstand den heer G. S. in de longen. Hij overleed na korten tyd. Het parket uit Maastricht was spoedig ter plaatse, waarna het stoffelijk overschot naar Gulpen werd overgebracht. Donderdagavond zijn, naar mr. E. Vogels, juridisch adviseur van de Nederlandsche Ver- eenlging van Verkeersvliegers ons mededeelde, de piloten der KLM in de gewone periodieke vergadering bijeengekomen. wedstrijd staat ook open voor niet-leden van .De Katholieke Verkenners." Voor bijzonderheden zij verwezen naar het .Deidersblad" (September 1937), naar Goud land no. 23 van 25 September, belde uitgaven van „De Katholieke Verkenners”, 3e V. d. Boschstraat 46, Den Haag. Op deze vergadering, die dus niet was uitgeschreven naar aanleiding van de ramp met de Specht, zijn o.a. ter sprake gekomen YTk veiligheidsmaatregelen, die door de di rectie der K L M op haar Europeesche en Indische lijnen zijn genomen, speciaal wat betreft het vervoer van zeer brandbare voorwerpen, zooals b.v. films, waarover eenlge publicaties in de pers zijn versche nen. De vergadering was unaniem van mee- ning, dat de maatregelen door de K.L.M. genomen, volstrekt doeltreffend zijn en be antwoorden aan de elschen, die de beman ning der vliegtuigen van haar zijde zou kunnen stellen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 .Der gute Ton", gevarieerd programma. 8 20 Berichten. 8.35 B. Bsuschke’s orkest en solisten. 0.20 Berichten 9 50 K. Rls- tenpart’8 Kamerorkest. 10 05 Weerbe richt 103012.15 Omroepklelnorkeet en O. Kermbach'a orkest. Welk een atmosfeer schept een match waarin reeds de eerste partij bloed heeft doen vloeien. Reeds geruimen tijd voordat de beide schaak- titanen ten tooneele verschenen om in een groote zaal van de Diergaarde te Rottei dam hvn tweede ontmoeting uit te vechten zat een niet ontalrijk publiek zich reeds met geestdrift te verdiepen in de vraag, welken openingszet dc uitdager zou kiezen. „HU speelt e4" luidde het oordeel vrijwel een parig. En de overtuigendste commentaar daar op was wel: „Ja. want dat kent Euwe niet.” Welnu, wat er ook van deze „deskundige” verklaringen waar moge zijn, Aljechln was klaarblijkelijk een andere meening toegedaan. Acht jaar geleden, toen Bogoljubow zijn ach terstand in de tltelmatch met Aljechln van 4 punten tot 3 punten had teruggebracht, maakte Aljechiri voor den aanvang van de volgende partij den Indruk van een getergden leeuw en het was duidelijk, dat hij geen rust zou hebben voordat de nederlaag was gewroken. Inder daad werd het een daverende overwinning van den toenmaligen kampioen' Men is licht geneigd, analoge situaties met elkander te vergelijken en dan moet worden vastgesteld, dat Aljechin’s geestkracht in dit opzicht stellig niet is verminderd. Het verschl' met vroeger is alleen, dat hij zich beter weet te bcheerschen en zijd geagiteerd gemoed achter een grlmmlgen lach tracht te verbergen. Maar wie hem daar zoo verbeten ziet rond stappen, bij het minste gerucht (en de opge wonden menigte bracht niet altijd het minste voort) verstoord met bet hoofd schuddend, die weet, dat hij nog steeds over alle eigenschap pen beschikt om als een held te strijden. Intusschen heeft de beheerschlng ook haar invloed doen gelden op zijn tactiek, want in plaats van een zijner onbesuisde, gewelddadige varianten, kregen we te aanschouwen.... de zelfde opening als Dinsdag, kennelijk gespeeld Naar het „Luxemburger Wort” uit Saar- brücken meldt, heeft de Gestapo enkele dagen geleden den Deken van de Domkerk van St. Wendel, den Deken van de St. Anna-kerk In St. Wendel-Alfassen, twee ka pelaans van de Dorpskerk van St. Wendel en vier Paters van het Missiehuis van het Gezelschap van het Goddelijk Woord in hechtenis genomen. Tevens weiden ook de hoofddokter van het Marie-Ziekenhuis, dr. EnglAr.der. de fabrikant Kockler. een voor malig Centrumsman. de ijzerhandelaar Blaumeyer, diens dochter en twee steno-ty pistes gearresteerd. Als reden van de arrestatie wordt opgege ven, dat de beschuldigden de veiligheid van den staat in gevaar hebben gebracht door mede te werken aan het drukken van ver schillende Herderlijke Brieven van het Dultsche Episcopaat en door het leveren van materiaal tot dit doel. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft zich Woensdagavond op een afgelegen plek onder de gemeente Waalre bij Eindhoven een aanranding voorgedaan, waarbij een 20- jarlge jongeman, zekere P. G. uit Eindhoven, door twee nog niet opgespoorde personen bewusteloos werd geslagen. De eerste party van den tweekamp Loewen fischBotwinnik om het kampioenschap van Sovjet Rusland is door Botwinnik na 41 zetten gewonnen. De party was afgebroken in een stel ling, welke voor Botwinnik gewonnen stond. Na analyseeren was Loewenfisch tot de overtuiging gekomen, dat verder spelen volkomen overbodig was, hy gaf dan ook op. met geen andere bedoeling, dan het terrein te verkennen en Euwe's vooralsnog onbekende wa penen op te sporen. Deze variant is haar epithe ton „huisviyt" dus wel waardig, want men mag aannemen, dat ook Aljechln zich terdege op dit gebied heeft voorbereid. Wat zou Euwe nu doen? Zou hy zyn tanden laten zien en geheel den Dinsdag door Aljechln gevolgden weg volgen zou hy opnieuw (even als in de vorige match) met verschillende kleu ren eenzelfde variant tot winst voeren? De wereldkampioen heeft dat niet gedaan, nog niet zullen wy wie weet? later moe ten zeggen. Reeds op den zesden zet week hy, zonder zich te bedenken, van de „nuisviyt"- vanant at. Benige zeer ondernemende zetten van Euwe deden spoedig den stryd op z'n hevigst ont branden en uit die clinch, waarin belde spelers zich van hun sterkste zyde toonden en hun tegenwoordigheid van geest behielden, bleef een uitermate lastige stelling over, die de zwaarste problemen stelde. Aljechln, die oogenschyniyk min of meer in het nadeel was. behandelde dit gedeelte magistraal en wist zich op fraaie wyze los te werken. Euwe's koningsvleugelpionnen, welker zwakte aanvankeiyk niet hlnderiyk was geweest, kwa men nu spoedig in ernstig gevaar: de witte ko ning was opgerukt om den h-plor» te veroveren In ruil voor dien pion won Euwe wel wit’s e- pion. maar intusschen kwamen de vrijpionnen van Aljechln onweerstaanbaar opzetten. By na der inzien besloot Euwe toen, de party niet te hervatten en deelde dus mede, dat hy zich ge wonnen gaf. Dr Lasker, de oud-wereldkampioen schaken, woonde het grootste gedeelte der party by. ■ochle van O. L. Vrouw echt-door een beroerte heer deken Th. J. M. istorié den pastoor nog voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Hierna is hy per ziekenauto van den G.G. en G.D. naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. i te - aan den Mulzenweg de bejaarde heer J. Rysdorp, wonende in de Bloemheftlvellaan te Apeldoorn, tegen den passeerenden trein ApeldoornZut- phen gefietst. Hy kwam in aanraking met de treeplank en werd ter zyde van den overweg geworpen. Het slachtoffer was deeriyk ver minkt en moet op slag dood zyn geweest. Volgens ooggetuigen zou dit ongeval aan on oplettendheid van den heer R. te wyten zyn. Het stoffelijk overschot is naar het Jullana- zlekenhuis te Apéldoom overgebracht. Het slachtoffer was ongehuwd. De trein ondervond van dit ongeval weinig vertraging. Op den aéond van den aanslag was hy voor de zooveelste maal op weg naar het huis van zyn schoonouders. Hy wilde f>er se zyn kind zien en zoo men hem dat ook nu zou weigeren, wilde hy zich met geweld toegang verschaffen. Om deze redenen aldus vertelde de man aan de politie had hy dien avond een byi meegenomen. Het noodlot wilde, dat hy op weg naar het huls zyn vrouw tegenkwam. Deze was op visite geweest by een vriendin van haar moeder. Het was laat geworden en daarom zou de zoon van genoemde vriendin een 19-jarige jongeman haar even naar huis brengen. Beide personen liepen in de Jan Wapstraat, toen zy achter zich plotseling een fiets, op de straat hoorden vallen. Ter- wyi zy achterom keken, zagen zy den schil der op hen afstormen. Deze had een byi in de hand en sloeg daarmede als *n waanzin nige op zyn vrouw in. Deze beschermde haar hoofd met de handen, werd niettemin ernstig en bloedend verwond, struikelde en viel op de straat. De in razerny verkeerende man gooide daarna de byi in de richting van de vrouw en liet zich gewillig door toe gesnelde omstanders grijpen. De ambtenaren stelden zich in verbin ding met de politie en Donderdagavond hebben de douane-ambtenaren in gezel schap van een inspecteur en een aantal agenten een inval gedaan in een boven huis aan het Oudekerksplein. Toen de po litie zich daar vervoegde werd even door den bewoner geaarzeld met het openmakefi. De inspecteur deelde echter mede dat mey in leder geval zou binnenkomen. Hierop werd de toegang geopend. SEMARANG, 7 Oct. (Aneta' Een zware windhoos heeft gewoed in het Kotagedesche. Er zyn negen Kaloerahans (ressorten van Loerah’s) getroffen. Tal- ryke hulzen zyn vernield en beschadigd. Er Is één persoon zwaar gewond en drie perso nen zyn licht gewond. De 27-jarige automobilist M„ die op 30 April van dit jaar op den ryksstraatweg Leiden— Utrecht onder de gemeente Zwammerdam, ver een be- HILVERHl'M I. 1875 M. (KRO-ultzendlng) 8 000.15 en 10.00 Gramotoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten 12 15 KRO-Orkeat. (Om 100 Gramo- foonmuzlek). 2 00 Jeugdhalfuur. 3.30 Gramotoonmuzlek. 3.00 Kinderurn. 4.05 De KRQ-Meiodlsten, solist en gramo- foonmuzlek. 5.30 Esperantonleuws 5.45 Gramotoonmuzlek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 8 45 Gramotoonmuzlek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 735 Actueels aetherflltaen. 7.55 Esperanjto- praatje richten pelnzlng Donderdagmiddag heeft zich op den Goud scheelngel te Rotterdam een steekpartytje af- ge^peeid. dat betrekkeiyk goed is afgeloopen. De veertigjarige autobewaker G. van der L. ontmoette op den hoek van dezen Singel en de Alkemadestraat zyn echtgenoote, met wie hy in onmin leefde, in gezelschap van een an deren man. Hü ontstak hierover in woede en rang het tweetal na. De man en de vrouw, be merkende. dat zy achtervolgd werden, gingen daarop het op den hoek van de straat gelegen café „De Batavier” binnqn. waarheen van der L hen volgde, m het café haalde deze een scheermes te voorschyn en ging daarmede den hem onbekenden man te lyf. Hy bracht hem oa- eenlge sneden in den hals toe. Biykbaar is hü van zyn daad geschrokken, want onmiadeliyk hierop maakte hy zich.uit de voeten. Intusschen hadden ooggetuigen van dit voorval een sur- vellleerenden agent van politie gewaarschuwd. Deze maakte gebruik van een in de nabyheid staande bakfiets en had spoedig den vluchte ling te pakken, dien hy naar het bureau In de Meermanstraat overbracht. Later is de man op het bureau aan de Witte de Withstraat ver boord. De Geneeskundige Dienst heeft het slacht offer van dit steekpartytje, wiens verwondin gen van geen emstlgen aard bleken, behan deld Kf8, Pe« f, enz -Df5 geeft zwart een bevredigende stelling. Liever besluit wit dus, zwart een kleine verzwakking te be zorgen 9. - Dd5xc4 De lont wordt aangestoken. Daar zwart ook thans den zet Pe3 niet behoefde te vreezen ts het duideiyk. dat dit een greep naar het initia tief beteekent. Er dreigt natuuriyk Lc3 f, zoodat het schynt. alsof zwart een stuk wint. Dit is echter niet het geval. -- Ke8—f7 Lbl—a2t KI7—fR Kh5xh6 Td6—d3 La2—e6 Td2—d3 g3g4 Td3xc3 Dr. Aljechln sloot hier zyn zet in couvert af. Spoedig bleek echter, dat de wereldkampioen tot de slotsom was gekomen, dat verder spelen nutteloos was. Dr. Euwe gaf de party op. Hiermede Is de stand: 11 geworden. De derde party wordt Zondag te Amster dam gespeeld. Pgl—f3 Pbl—c3 a2a4 Pf3—e5 wykt dus af van de Jiuisviytvariant” Pb7. Pc4:, Dc7, gevolgd door e5 enz. doch de huisviyt staat ten dienste van vele voort zettingen. Immers Euwe zelf verklaart in zyn •theorieboek, dat deze „minder energieke” zet zeer sterk met f3 en e4 kan worden beant woord en schynt dus opnieuw een noviteit in petto te hebben, naar aanleiding waarvan weer eens op de „grau”-held van „alle theorie” de nadruk moge worden gelegd. Intusschen zou het uit psychologisch oogpunt Interessant zyn te weten, of Euwe een „iets minder energieke", maar degeiyke variant kiest met de uitsluitende bedoeling remise te maken, volgens het programmamet wit op winst, met zwart op remise spelen, ofwel dat hy wil experimenteeren met de noviteit waar op wy hierboven zinspeelden. Deze party geeft in leder geval geen antwoord op deze vraag, daar Aljechln, hetzy uit voorzichtigheid, hetzy uit overtuiging, niet de in Euwe's theorieboek aanbevolen voortzetting kiest. 7. Lel—g5 - Ook hierop is de wereldkampioen voorbereid. Volgens de nukkige theorie moest hy nu na Ije7 in het defensief worden gedrongen. Doch een iets ondernemender zet en het aspect van den striid wyzigt zich als by tooverslag. Een stereotiep verschynsel In de match Euwe Aljechln. 7 - Lf8—b4 8. Pe5xc4 Dd8—d5! De pointe van zwart’s voortzetting. De pen ning van Pc3 maakt deze effectvolle ontpen- nlng van PI6 mogeiyk Er dreigt nu, behalve Dc4 ook Pe4. 9. Lg5xf6 Het alternatief 9. Pe3, wordt beantwoord met 9. - ctó, en nu zou na 10. Pf5 wel Pe4 falen wegens' Pg7 1 f, maar het eenvoudige 10 op zyn verzwakten ko'ningsvleugel, yiings lange rochade moet voorbereiden. 13. f5xe6 f7xe6 14. Lfl—e2 0—0—0 Juist op tyd om van onverkwlkkeiyke schaak- jes gevrywaard te biyven. 15. 0—0 Op 15. Ldl kan zeer sterk Dd5 volgen. Na Pd5:, Ld2:t, Kd2:, d5:, zou pion d4 dan zwak kunnen worden. En nu is ook de explosie achter den rug (zie bij zet 9 van zwart) en er is een stelling ont staan van het soort, dat voor den meester slechts zeer tydelyke geheimen heeft, doch voor de mindere góden gewooniyk ondoorgrondeiyk is en wel altyd zal biyven. De vraag is: op welke wyze zullen de spelers gebruik maken van hun troeven, welke thans duideiyk te onderscheiden zyn: wit: aanvalskansen op een verzwakten ko- ningsstelllng (c6), zelfonverzwakte dito, zwart: soliste. 7 50 ABC-Caboret 8 30 Variété programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerl- kaansch nieuws. 9.56 BBC-Theater-ork. 11.(8 .Beving wild life”, causerie. 11.30 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Berich ten. 13.0012.30 Vervolg dansmuziek. RAUIO-PAR1S. 1648 M. 8.30 en 1035 Gramotoonmuzlek 12 30 Gevarieerd con cert en zang. 3.50 Zang. 3.06 Oramofoon- muzlek. 335 Zang. 4.30 Zang. 530 Geva rieerd concert 7.30 Gramotoonmuzlek. 735 Zang. 8 05 Vocale duetten. 8 50 8ym- phonleconcert m. m. v. het Raugelkoor. 10.50 Gramotoonmuzlek. 11.201.20 j. Boulllon-Dansorkeet. KEULEN. 454 M 7 50 Omroepklelnork 11.20 Ostland-orkest. 135 Omroepkleln- orkest 2.15 Alt en plano. 330 Omroep- schrammelensemble. -koor. H. Hage- atedt’s orkest en solisten. 5.25 Kamermu ziek 6.50 Gramotoonmuzlek. 7.2o Om roeporkest en solisten. 8.221130 Uit Rome: ,J1 Trovatore”. opera. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 1230 Gramotoonmuzlek. 1.30 Balonorkest. 130 Gramotoonmuzlek. 2.20 Solistenconcert. 4.30 A. Felleman’s orkest. 5.50 Kamermu ziek. 6 35 Balonorkest 7.05 Accordeon- muziek 730 Zang. 830 Cabaret. 930 Kleinorkest. 10.3011.Kleinorkest. 484 M.: 13 30 Gramotoonmuzlek. 12.50 Balonorkest. 1.30 Gramotoonmuzlek1 50 Gramotoonmuzlek. met toelichting. 330 Vloolvoordracht. 3.35 Gramotoonmuzlek. 435 Balonorkest en Accordeonmuzlek. 5.35 L. Hlrsch*s orkest. 035 Blaasensem- ble. 735 Gramotoonmuzlek. 8 20 Om roeporkest, radlotooneel en gramotoon- muzlek 10.30 Gramotoonmuzlek en ra dlotooneel. 1130123o Omroepdansork. en solist. G. had verkeering met ’n meisje uit Waalre. Eiken avond bracht hy het meisje per fieta langs een afgelegen weg naar huls. Toen hy het meisje Woensdagavond naar huls bracht en op het Zwarte Pad onder Aalst <gem. Waalre) fietste, sprongen plotseling twee mannen uit een on diepe sloot. Een van hen richtte het licht van een zaklantaarn op G., terwyi de ander onder den uitroep: „Halt, rykspolltle”, G. dwong van zyn fiets te stappen. Nadat hy was afgestapt, gaf een der beide personen hem een slag met een stok tegen het achterhoofd, waarop hy in elkaar zakte. Vervol gens maakten de aanranders aanstalten, om G. in een nabygelegen beekje te werpen, doch de jongen wist zich tydlg uit de voeten te maken en vluchtte een welland in. Daar werd hy door de vet-dachte individuen achterhaald en dermate afgeranseld, dat hy bloedende hoofdwonden op liep, waarop de mannen hem in een ondiepe sloot wierpen, waar hy bewusteloos bleef liggen. Het meisje was inmiddels naar haar woning ge vlucht, om haar familie te waarschuwen, die zich naar de plaats van het gebeurde begaf en den Jongen naar huis bracht. De politie werd in de zaak gemoeid en stelde ontniddeliyk een onder zoek in, dat tot nog toe niets opleverde. Het meisje meent in een der beide mannen zekeren T. H. uit Waalre te hebben herkend, die een wrok koesterde jegens G. Waarschyniyk is het motief tot den overval minnenyd. De Minister van Defensie heeft het volgend schryven gericht aan de garnizoenscommandan ten: „Wanneer de plannen nopens de uitbreiding der weermacht tot uitvoering geraken, zal zich een sterke behoefte aan onderofficlerskader doen gevoelen. Het ligt dan ook in myn voornemen reeds nu maatregelen te treffen om in deze behoefte, te voorzien. In verband hiermede kunnen dienstplichtige onderofficieren der lichting 1934, 1935 en 1936 en geboren op of na 1 Jan. 1914, zoo zy hiertoe genegen zyn, voor den tyd van zes maanden op de voor capitulanten geldende bepalingen vrywllllg in werkelyken dienst komen. Het laat zich aanzien, dat al deze onderoffi cieren. welke geschikt beoordeeld worden, in dienst kunnen biyven als onderofflcier-capitu- lanten. Deze bepaling geldt voor alle regimen ted infanterie, het reg. Wlelryders, het reg. ca valerie. de luchtdoel-artlllerie, het reg. motor- artillerie. het reg. genietroepen en het corps pontonniers en torpedisten. Bovendien kunnen ook nog in aanmerking komen dienstplichtige onderofficieren der S.D O.A. te Middelburg, welke zyn opgeleid tot ad ministrateur of fourier.” open d-iyn, g-iyn, een paar punten op den damevleugel. stadium is aangebroken. 15. Men ziet het: zwart opereert allereerst op de d-lyn. met behulp waarvan hy een goed veld voor zyn paard verkrygt. Er dreigt n.1. plon- wlnst door een zet met Pd7, zoodat wit gedwon gen is te ruilen. 16. d4xe5 Pd7xe5 17. Dd2—cl Lb4—c3 Vervolgens wordt de c-iyn afgesloten. Een werkzaam stuk wordt buiten gevecht gesteld en de stelling vereenvoudigd. De voornaamste be doeling van dezen ruil is echter het verzwakken der witte damevleugelpionnen, immers wit ver krygt in de b-iyn een operatiebasis, die ten minste evenveel waard is als de c-lyn. 18. b2xc3 Th8—g8 En na de meesteriyke trekjes komen de voor dc hand liggende zetten. 19. Del—e3 Wit heeft het minder moeiiyk met het vast houden van den draad. Immers zyn eenlge doel is de zwarte rochadestelling. De tekstzet ver dedigt bovendien d3 na 19. Tdl?, Tdl:, 20. Ldl:, Dc4 zouden wit’s zwakten te veel bloot komen. 19. Kc8—b8 20. g2—g3 Een voorzorgsmaatregel om te verhinderen, dat de zwarte dame met tempowinst op d5 komt. 20. Td8—d7 En ook zwart treft maatregelen. De zet snydt echter naar twee kanten in verband met mo- geiyke verdubbeling op de d-iyn. 21. Tal—bl Db3—«2 Natuuriyk niet Da4: wegens Tal, enz. De tekstzet houdt wit’s zwakke damevleugelpionnen onder contróle. Hoe moet wit nu het binnen dringen der zwarte stukken verhinderen? 22. Tfl—el! - -f- Thans vipdt ook Aljechln éen subliem plan om zijn kansen te vernififtlfieren. Hy wil zwart’s paard verdrijven om aldus de contröle ovér de e-iyn te verkrijgen. Meesteriyke strategie en contrastrategie. 22. Dc2—d2 22Pd3, 23. Ld3 Dd3 (Td3: dan De7!) 24. Dd3: gevolgd door Te7 is vanzelfsprekend in zwart’s nadeel. 23. De3xd2, Td7xd2; 24. f2—f4. PeS—g8; 25. Le2—c4. Tg8—d8, 26. Tel—e«, Td8—d«. Tengevolge van wit's bezit der e-iyn kan zwart niet van de tweede lyn profiteeren. Men zie 26Tc2, 27. La6, b6. 28. Tc6: en Td8 kan niet naar d2. 27. Tbl—el f Het blykt. dat wit goed heeft gezien. Het zyn nu veeleer zwart’s koningsvleugelpionnen, die hulp behoeven. Aljechln heeft schitterend gemanoeuvreerd. 27. 28. 29. Om by f3 Tüd is geld. Alle tijd is voor God. in Wiens dienst wij leven en werken, Die alles beloont en overwerjc zelfs met honderdvoudig en toeslag ver goedt. En daarom is het een kwaad ding, tijd te stelen, tijd, die aan een ander toekomt. Wij moeten den tijd benutten en ten volle benutten. Zoowel den tijd van omen patroon als onzen vrijen tijd. Want den tijd krijgen wij toege meten door de Voorzienigheid. Van dien tijd zullen wij allen eens reken schap hebben af te leggen. Tijd is geld. Dat zij een leuze in ons leven. ToC overmaat van ramp voor zwart la de looper in deze stelling sterker dan het paara. daar de belderzydscbe plonnenmeerderheder zich op verschillende vleugels bevinden. 32. - h7—h« 33. Ld3—f5t Kd7—dS 34. Kf3—g4 Pd5—e7 Een jammeriyke terugtocht. Het zwarte paard heeft, mede door de ongunstige positie van zyn toren, geen tyd meer den c-plon te verdringen, daar anders de witte h-plon door loopt. De tekstzet maakt het passeeren van de e-Ujn door den zwarten koning mogelyk en ver hindert Kh5, doch slechts voor een oogenbltk 35. Lf5—bl Kd8—e8 36. Kg4—h5 - De h-plon is In ieder geval ten doode opge schreven 36. 37. 38. 39. 40. „JSoe ^evaariyk het is tydens de mond- en kü^iwzeer-epldemie ongekookte melk te gebrui ken. ofidervonden twee kinderen in een gezin te Alpen aan den Ryn die dientengevolge door tongblaar zyn aangetast. aetherflltsen. en gramotoonmuzlek 8.00 Be- ANP. Mededeellngen 8 15 Over- r met muzikale omlijsting. 8 35 KRO-orkest. de KRO-Boys. de 4 Goos- sensens. sol 1steo en gramotoonmuzlek. 10 30 Berichten ANP. 10.4o FUmpraatje. 1055f3.00 Gramotoonmuzlek H1I.VER8UM II. 301 M (VARA-ultaen- dlng) 8.00 Gramotoonmuzlek. 1030 Orgelspel, declamatie en VARA-Maand- revue (gr.pl.12.001 45 Gramotoon muzlek. 2.00 FUmpraatje 2 15 H. Nor man’s Celeste-Kwintet 3 15 Damcursus. 3.30 Resldentle-orkest. 4 45 Gramotoon muzlek. 4 5o Vervolg concert 535 Gra motoonmuzlek. 5 40 Literaire causerie. 6 00 Oqpelspel «30 Gronlngsche uitzen ding. 7.00 „Filmland". 8.00 Herhaling SOB-berlchten. 8.Ö3 Berichten ANP. VA- BA-Varia. 8.15 Bonte avond. 9 30 Toe spraak. 94o Gramotoonmuzlek. 9 45 Ra dlotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10 05 Vervolg bonte avond. 11.15 Berichten. 113012.00 Gramotoonmuzlek. DROITWICH. 1500 M. 1105 Causerie over Australia. 1130 Gramotoonmuzlek, 12.06 BBC-Northem-orkest 12 50 Dans muziek. (n’.pl 130 Commodore Grand- orkest. 2.20 Gramotoonmuzlek. 3.00 H. Sandler's Weensch Octet. 3 50 Orgelspel. 4 20 Het BBC-Scboteche orkest. 5.00 De clamatie. 5J Haten. 630 „Ik werd gemarteld door hoofdpynen; wyis werd ik er zelfs duizelig van. Na serieuze proef met Kruschen Salts werd echter een ander mensch. De hoofdpynen fiutasligheld en verdwenen. Ik ben nu 58 jaar en voel me altyd even fit, vervuld van energie, die my het leven tot een plezier maakt.” G F. te C. Hoofdpynen beginnen meestal wanneer Uw afv^erorganen onvoldoende werken en zoo doende Uw organisme niet vrij houden van afvalstoffen. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen voor een geregelde, gezonde werking Uwer Inwendige organen, waardoor U spoedig vry zult zyn van hoofdpynen, vermoeidheid en allerlei kwaaltjes ontstaan door onzuiver bloed. Kruschen Salts is verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten f 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als on de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My., A’dam voor komt. cii be be Dl re 8®

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 6