ONS BLAD Chamberlain bespreekt den internationalen toestand Bij Sjanghai wordt de strijd verwoed voortgezet Het nieuws van heden Ir. Mussert buiten vervolging Nieuwe aanvallen op schepen NIETS OP BEVEL” ZEGT SCHUSCHNIGG DE BAROMETER Afschaffing van de controle? Aanvaring op den Rijn HULDE AAN HET WERK VAN EDEN JOH. LAUWERS PAYCtOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN J' VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 9 OCTOBER ^©37 Niet aangevallen Stelselmatig wordt Poetoeng beschoten Bruno Mussolini in Spanje Vyf achepen ernatig gehavend in Uit Vaticaanstad Een opzienbarende Franco verleende hun gratie arrestatie Vlieger* ter dood veroordeeld Japans kabinet moet versterkt worden Vrede en samenwerking nog altijd het doel Zedenachandaal by de Sudeten- Duitachera Japan verklaart zich bereid zyn vyand met „alle middelen” te beatryden Leden der Henlein- partij gearresteerd Stojadinowitsj is te Londen uitgenoodigd DE HERTOG VAN WINDSOR NAAR DUITSCHLAND EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 8 ADVERTENTIEPRIJZEN! Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Neville Chamberlain, de Britsche premier >ct. •21 ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS NUTRICI A’S DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK NUTRICIA - ZOETERMEER Aan de bijeenkomst van de Hongaarsche oud-strijders-organisatie namen ook ver schillende buitenlandsche delegaties deel. Namens Duitschland voerde daar de her tog van Cpburg-Gotha het woord Maiaky doet dienaangaande een vooratel by de niet-inmen- gingacommiaaie 9 Ondanks het officieele stilzwijgen ia men er te Rome van overtuigd Raadkamer der Amaterdamache rechtbank achtte noodweer aanwezig Franach schip werd aangehouden, maar kon ontsnappen 1 i „CHOCOMEL” Wy kunnen ons slecht a enkele dagen losmaken van vraag stukken, die onze belan gen betreffen Duitach induatrieel beachuldigd van uitbuiting Ooatenryk blyft onafhankelijk een conceptie van Duitache politiek 9 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD O o terwül vele dat verweer ir. 99 werkelijk bijzondere rechtbank o By dezen stand van zaken zou het in het oog loopend voorbarig - zijn, wanneer de Britsche regeering op een of andere afzon- derlijke wijze optrad. Ik wensch slechts te zeggen, aldus de premier, dat het hoofddoel der Britsche regeering nog steeds het her stel en de handhaving van den vrede en sa menwerking ter bereiking van dit doel is. van waar stellen. den der Henleinparty Dezen hadden zich eerst tot Berlijn gewend, doch toen men daar niet Ingreep, wendden zy zich tot de Tsjecho-81o- waaksche politie. tttalre autoriteiten dit feit van :kenls achten. ke nde 0 o o o o 6 De Nederlandache regeering heeft by de Fokker fabrieken te Amsterdam vele vliegtuigen besteld voor de landmacht. Stand op Zaterdag 10 awr tm. IVJ Vorig, stand 1«U *4 14 •5 12 0 12 0 0 De Britsche admiraliteit deelt mede, dat na een volledig onderzoek is vastgësteid. dat de Britsche torpedojager „Basilisk" met door een duikboot werd aangevallen. '4 ave by 15 31 .86 •28 .1 Dr<nkt het thuis en vraagt het m cafe’s en soorlg^'eeenheden IN alle plaatsen vertegenwoordigd Chamberlain heeft op het congre» der Britsche conservatieven een rede gehouden over den In ternationalen politieken toestand. De strijd in China, vooral die bU Sjanghai, wordt «et woed voortgezet. De Japanners ge bruiken waarschijniyk gifgas. De Spaansche nationalisten vielen een Britse h en een Franseh schip aan. SJANGHAI. 8 Oct. (Havas) Sedert 18.45 uur bombardeeren de Japansche oor logsschepen stelselmatig de Chineesche batterijen te Poetoeng, in een tempo van drie of vier schoten per minuut. Na een kort onderzoek in het ruim te hebben Ingesteld en na de Identiteit van de bemanning te hebben vastgeeteld, ver lieten de Spanjaarden met hun getuige net schip, dat verlof kreeg de haven te verlaten De Chineesche militaire nationale raad heeft medegedeeld, dat de Chineesche vliegtuigen ge durende de maand September 48 Japansche vliegtuigen hebben vernield en zestien bescha digd. De Japansche opperbevelhebber, Matsoel. heeft verklaard, dat het Japansche leger thans gereed is „aUe middelen" te gebrui ken om zijn tegenstander te onderwerpen. De minister verklaarde oprecht te ver trouwen, dat het Italiaansche antwoord de eendracht zal kunnen vergrooten. „Indien wy voor één keer werkelijk een stap vooruit zouden kunnen komen in de kwestie van het Spaansche conflict, zou de weg vrijge maakt zijn voor de besprekingen, die het onderwerp van myn briefwisseling met Mus solini geweest zyn.” Het overige deel van de rede was gewijd aan de vorderingen der wapening en aan binnen- landsche aangelegenheden. Drie kwartier later verschenen vier water vliegtuigen, die door middel van lichtsigna len opdracht gaven naar P%lma te stoomen. Tot tien uur in den avond werd het schip begeleid door het escadrille. Verder wordt in de nota voorgesteld de controle ter zee af te schaffen en ook de eontröle langs de landsgrenzen van Spanje te laten vervallen. De raadkamer der Amsterdamsche recht bank heeft Vrijdag een beschikking gegeven Inzake het bezwaarschrift door ir. A. A. Mussert. leider van de N S. B„ ingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaar ding. waarbij hij werd op/eroepen om zich ter openbare zitting te verantwoorden we gens mishandeling, die hij by het bekende incident op het Blauwe Zand te Amster dam zou hebben gepleegd. Chamberlain sprak vervolgens over het geen hjj „het hoomsignaal van de andere zyde van den Atlantlschen Oceaan" noemde. Dit zeide hij is te juister tijd ver nomen. s- De commissie zal bestaan uit een tiental ver tegenwoordigers van militaire, diplomatieke en economische kringen. Zij schynt een „spontane samenwerking" te moeten vormen tusschen de verschillende po litieke. economische en militaire kringen, ten einde de vorming van een „kabinet der natio nale verdediging” te vermyden, waarin de mi nisters van Oorlog en Marine volmachten zou den hebben. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 8 October: Alhier is gearriveerd de nieuwe gezant van Nicaragua by den H. Stoel Z. Exc. dr. C Her- decia. LONDEN. 8 Oct. (Reuter.) De Britsche minister-president Chamberlain heeft van avond in een massa-vergaderlng der conser vatieve party te Scarborough een rede ge houden, waarin hy zeide: „Het schynt, dat wy ons tegenwoordig niet langer dan voor enkele dagen kunnen los maken van de Internationale vraagstukken, die mlddeliyk of onmlddeliyk onze belan gen betreffen, en die ontstaan zyn door om standigheden, waarop wy geen Invloed hebben. LONDEN, 8 Oct (Havas). De Joego-Slavische minister-president Stojadinowitsj, die de vol gende week naar Parys zal gaan om het vriend schapsverdrag met Frankryk te vernieuwen, zal daarna op ultnoodlglng der Britsche regeering den 14en en 15en dezer te Londen verbiyven. By deze gelegenheid zal hy besprekingen voe- kye in het land der Sudeten-Dultschers. TM- ren met Eden en andere leden van het Britache De „Asahl” publiceert berichten uit Sjanghai, volgens welke een Japansch officier tijdens de krygsverrlchtingen aan het front van Sjanghai zou hebben waargenomen. vier buitenland sche officieren de bewegingen der Chineesche troepen leidden. Het blad voegt er aan toe, dat de Japanscl zeer gröote Het doel der Japansche strydkrachten is niet alleen de Japansche levens en eigendommen te beschermen, maar ook de Chineesche regeering en het Chineesche leger af te straffen. De woordvoerder van het Chineesche hoofd kwartier heeft aan de pers verklaard, dat de Japansche troepen ten Zuid-Westen van Lotlen voor den derden keer gebruik hebben gemaakt van strijdgassen. Chemische deskundigen neb ben het gas onderzocht en zy zyn tot de slot som gekomen, dat het een prikkelend gas be treft, gemengd met een speciaal vergif. De Tsjecho-Slowaaksche politie legde Woens dag jJ. een razzia ten uitvoer In Reichenberg, de grootste Dultsche stad In Tsjecho-Slowa- De keuringen voor den dienstplicht zullen ver- moedeiyk reeds in November aanvangen. De gewonde passagiers van de verongelukte „Specht" gaan goed vooruit. In de bekende Blauwe Zand-affaire te Amster dam is ir. Mussert buiten vervolging gesteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f2.— door buiten Alkmaart I 2.50 Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger VALENCIA. 8 Oet. (Reuter). Vanmorgen is in volle zee, op een afstand van acht zeemyien van Tarragona, een koopvaardy- schip, naar men meent te weten van Brit sche nationaliteit, door een watervliegtuig der nationalisten gebombardeerd. Het schip is niet getroffen. PRAAG, 8 Oct. (Havas). Behalve Ruthna en Rohn, uitgever van het blad „Volk und Führung" zyn twaalf functionarissen en per- sooniykheden van de Henlelnparty gearresteerd op grond van het plegen van ontucht. De arrestatie werd onder de volgende om standigheden verricht: Schuschnlgg bevestigde opnieuw de trouw van Oostenrijk aan de Oostenryksch-Dultsche overeenkomst van 11 Juli 1936 en verklaarde van meening te zyn, dat de wryvlngen, welke zich hebben voorgedaan, hun grond vinden in gekuip met name van in Duitschland verbiy- vende Oostenryksche emigranten. Hoewel er in geen enkel geval van een formeele oorlogsverklaring sprake Is ge weest, worden er in feite twee oorlogen ge voerd: In Spanje en in China. PRAAG, 8 Oct. (D.N.B.) De „Rundschau", het blad van Henlein, bericht, dat de architect Rutha is overgebracht naar de Tsjechische po- litiegevangenis te Reichenberg. nadat huiszoe kingen verricht waren. De Sudeten-Dultsche party heeft een neutraal advocaat belast met de verdediging van Rutha. VERIA.JN, 8 Oct (D.N.B.). De hertog en de hertogin van Windsor zullen Maandagmorgen in Beriyn aankomen, waar zy os. verschillende bedryven, nederzettingen, sociale Instellingen en het rykssportveld zullen bezichtigen. Daarna zal de hertog nog In verschillende plaatsen soortgelijke inrichtingen in oogenschouw ne men. Voor onze politiek en voor ons optreden ten aanzien van deze vraagstukken draagt minister Eden een verantwoordelijkheid van den eersten rang, en er is geen minister, die in zulk een voortdurende en uitputtende spanning verkeert als hy." Na hulde te hebben gebracht aan de energie en de ervaring, die Eden aan de handhaving van den vrede en het welzyn van het land wydt, gaf Chamberlain een overzicht van de ernstigste vraagstukken, die de aandacht bezig houden. ORAN, 8 Oct. (Havas). Omtrent den aanval op het Fransche schip „Cassidaigne” worden de volgende byzonderheden gemeld: Dinsdagmiddag JJ. omstreeks vier uur vloog een vliegtuig van de luchtvloot van Franco over het Fransche sclfip. dat zich op ongeveer 33 kilometer ten Noordwesten van Palma de Majorca bevond. Het vliegtuig cirkelde boven het schip en keerde naar zyn basis terug. De eigenaars van de schepen „Yorksbrook” en .Dover Abbey", die volgens een gisteren door de^ritsche admiraliteit ontvangen bericht bui ten de Noordkust van Spanje door een treiler der Spaansche nationalisten in beslag zouden genomen zyn, hebben hieromtrent nog geen en kel bericht ontvangen. SALAMANCA, 7 Oct. (Havas). De Ameri- kaansche vlieger Dahl en de drie Russische vliegers, die eergisteren voor den krygsraad van Salamanca terecht stonden, zyn ter dood ver oordeeld. Generaal Franco besloot evenwel hun gratie te verleenen. - Het schynt, dat twintig Chineesche divi sies. meer dan tweehonderdduizend man, onder commando van generaal Tsjen Tsjen, vastbesloten zijn den Japanschen opmarsch tegen te houden. ROME. 8 Oct. (Reuter). Niettegenstaande Het ofticieele stilzwygen. dat hieromtrent bewaard wordt, schynt het nu zeker dat Bruno Musso lini, de tweede zoon van den Duce, als vlieger in Spanje aan Franco’s zyde meestrydt. Bruno is luitenant en Ingedeeld by het bombarde- mentseskader van kolonel Attilio Biseo. Het was met Biseo. dat hy den tweeden prys won in de luchtrace Istres^Damascus. Men gelooft hier algemeen, dat kolonel Blseo’s eskader naar Spanje overgevlogen Is. Volgens een mededeeling nam het deel aan het laatste bombardement van Valencia. Bruno Mussolini schynt niet meteen meege gaan te zyn, maar eerst voor enkele dagen er In geslaagd te zyn zyn vader te, bewegen toestemming tot zyn vertrek te verleenen. Te bevoegder plaatse wordt het bericht ontkend ■noch bevestigd. Chamberlain zeide verder, dat de aandacht tydelijk van de gebeurtenissen in de Middel- landsche Zee is afgeleid door den toestand in het Verre Oosten. „Wy verheugen ons, aldus vervolgde hy. oprecht over het accoord met Ita lië ten aanzien van den patrouilledienst, en voelen ons bemoedigd in de hoop, dat deze overeenkomst zou kunnen worden gevolgd door andere besprekingen, tusschen de drie mogend heden, die ten doel hebben de politiek van nlet-lnmenging werkeiyk doeltreffend te maken." WEENEN. 8 Oct. (Havas.) De Oostenryk sche Bondskanselier Schuschnlgg heeft van avond in het gebouw van het Vaderlandsche Pront een redevoering uitgesproken, waarin hy op de eerste plaats bevestigde vastbesloten te zyn. tot eiken prys Oostenryk in binnenland en buitenland TfFPl vrede te zullen verzekeren en desnoods op te leggen, en alle verwikkelingen, zy ook mochten komen, ter zyde te De premier herinnerde aatLde bedroevende en afschuw inboezemende bombardementen op nlet-strydenden en zeide, dat het naar zyn mee ning eenigszins gevaarlek zou zyn, wanneer het natuuriyke menscheiyke gevoel van verontwaar diging niet op het juiste punt gericht sou zyn. nameiyk op de misdaad, die men begaat door zyn toevlucht te nemen tot geweld, in stryd met de plechtig aanvaarde verplichtingen, zon der zelfs een vreedzame regeling van het geschil door besprekingen en dnderhandelingen te Boeken. Het blad ,De Boir” verneemt uit Oran, dat het Fransche s.s. „Cassidaigne" Dins dag tusschen Cette én Marseille door vlieg tuigen van de luchtmacht van Franco ge dwongen is, koers te zetten naar Palma de Majorca. By de nadering van deze haven werd de begeleiding overgenomen door een torpedojager, die de Italiaansche vlas zou hebben gevoerd. By het verschynen van den Franschen tApedojager „Fantasque” werd de „Cassidaigne” vrygelaten. De Bondskanselier wenscht Oostenryk zyn onafhankeiykheid te verzekeren in de conceptie van een Dultsche politiek, welke „wy, aldus Schuschnlgg, vrijwillig en spon taan toepassen, overeenkomstig de richt- lynen van de geschiedenis van ons vader land, en niet op bevel.” LONDEN, 8 Oct. (Reuter) De vertegen woordiger van de Sovjet-Unle in de nlet-ln- mengingscommlssie, Maisky, heeft op 29 Sep tember een nota overhandigd aan den voorzlttei van de commissie, waarin hy namens zyn re geering verklaart geen enkel nut meer te- zien in het handhaven van het systeem van neutrale waarneihers aan boord van de schepen, aan gezien dit geenszins het handhaven van d<- hiet-inmenging garandeert. Welingelichte kringen te Tokio verkla ren, dat zeer op den voorgrond tredende personen, zooals de generaals Araki en Abe en admiraal Suetsoegoe, door Prins Konoye opgeroepen zullen worden zitting te nemen in een hooge consultatieve commissie die thans gevormd wordt by het mlnlster- presidlUïh, „teneinde de eenheid van het kabinet te versterken." KAISERSLAUTERN, 8 Oct. (Havas) Kom- merzienrat Karl Bllland, directeur der yzer- gletery te Kaiserslautern en zeer bekend indus trieel in den Palts, is op bevel van gouwleider Buerckel gearresteerd. Men verwyt hem gedurende de vier Jaren van het natlonaal-soclallstlsch regiem zyn arbeiders ,te hebben uitgebuit. De vertrouwensraad, welke door zyn mede plichtigheid dit gedrag heeft begunstigd, werd af gezet. Billand zal voor een moeten verschynen. Deze arrestatie heeft in de stad en in de industrieele kringen groote beroering gewekt. Vanmiddag is in den sector Lioenang—Lotien weer hevig gevochten. De Japanners trachtten ten zuiden van Lloehang verder in de Chinee sche stellingen binnen te dringen. Hun pogingen mislukten echter. De Japanners hebben Tsjengtingfoe aan het front van Peiping Ingenomen. Japansch* en Mongoojsche troepen hebben Woetsjoean, op 20 myi ten Noorden van Soeljoean. genomen Van Japansche zyde wordt medegedeeld, dat het front ten Zuiden van péutlng zich thans uttstrekt langs de beide oevers van de rivier, welke stroomt ten Noorden.van het spoorweg- knooppunt van de lynen naar Hankau en Taijoean. Te Gibraltar wordt beweerd, dat ongeveer 5000 soldaten van onbekende nationaliteit uit Ceuta te Algeciras zyn aangekomen, zy zouden zyn overgezet op vier schepen, welke begeleid werden door twee torpedobooten, die de vlag van Franco voerden. In officieele Britsche kringen spreekt men het bericht, als zou de Britsche regeering bewyzen in handen hebben, dat 13 000 Italiaansche sol daten te Cadiz ontscheept zanden «yn, met be slistheid tegen. Op dit uur werd de bewaking overgenom?r> door een kanonneerboot en twee gewapende trailers. Deze oorlogsbodems gaven het vaar water aan. zoodat het schip niet op een myn kon loopen, Zoodra het schip te Palma aan kwam, protesteerde de kapitein by den Fran schen consul en by de rechtsche autoriteiten dens deze razzia werden verscheidene personen op heeterdaad betrapt. Een onderzoek bracht aan het licht, dat nog andere functionarissen en op den voorgrond tredende persoonlijkheden der Henlein-party aan dezelfde feiten schuldig waren, in totaal veertien personen. Zy zyn allen Ingesloten in de gevangenis te Reichen berg. De arrestatie van Rutha. wiens officieele titel is „Specialist voor Voikenbonds- en Min derhedenvraagstukken" is geschied m het „Bruine Huis” te Praag, en wel op grond van onthullingen door een groep opposltloneele le- Naar aanleiding van onthullingen over het gemak, waarmede koopvaartiyschepen, welke geëxploiteerd en bemand worden door buiten landers, onder Britsche vlag kunnen worden gebracht zullen, naar de .Daily Telegrapn’ verneemt, aOë desbetreffende aanvragen zorg vuldig onderzocht worden. Indien de goede trouw -van den aanvrager In twyfel wordt ge trokken, zal hem een certificaat geweigerd worden. Het blad haalt verschillende gevallen aan van misbruik van de Britsche vlag. De Turksche regeering heeft de haven Tsjesjme aan de West-Anatoolsche Kust ter beschikking gesteld van de Britsche Mlddel- landache Zeevloot, als basis voor haar con- t-rAjewerkzaamheden in het Oostelyk deel der Mlddellandsche Zee. De Japansche troepen wachten thans op een gunstig oogenblik om de rivier over te steken en Tsji Tsja Tsjwang te bezetten. De Japansche vleugeltroep, welke ten Noord westen van Koeslen opereerde, is te nauwer- nood ontkomen aan een omsingeling door Chi neesche troepen by Joean Ping Tsjen. Eerst gisteravond slaagde hy er in den tegenstand van een duizendtal Chineesche ruiters,' gesteund door infanterie, by Hslen Kang Tsjep. dat ten Noordwesten van Joean Ping Tsjen ligt, te breken. In de haven van Palma lagen twee Britsche kruisers en vyf Italiaansche schepen. Naar Lloyds meedeelt, is het Britsche schip „Boble", dat op weg was van Antwerp^! naar Aviles, door schepen van de vloot van Franco aangehouden en naar Ferrol gebracht. Dit Is het derde Britsche schip, dat gedurende deze week door de schepen van Franco m beslag is genomen. Van de vijftig soldaten, die door het gas Werden aangetast, rün twintig met vergiftl- glngsverechynselen overleden, anderen stervende zyn. De Chineesche autoriteiten verzamelen thans onweerlegbare bewijzen, welke bin nenkort gepubliceerd rallen worden. DUISBURG. 8 Oct. (AND.) Toen de groote sleepboot Mainz met drie aanhangvaartuigen stroomafwaarts voer, kwam ter hoogte van Urmitz plotseling een dikke mist opzetten. Op hetzelfde oogenblik verscheen de Fransche sleepboot Reims met verscheidene aanhang vaartuigen onder de brug van Urmltz. Otq een gevaarlijke botsing te voorkomen, voer de Mainz over de sleepkabels heen van de Reims, maar kon niet verhinderen, dat een aanvaring ontstond met het eerste aanhangvaartulg van de Fransche sleepboot en vervolgens met an dere booten. Hierdoor leden in totaal vyf vaar tuigen mln of meer zware avery en moesten terstond voor anker gaan. Hoewel geen per soonlijke ongelukken ontstonden, is de mate- rieele schade zeer groot. De raadkamer achtte het van ir. Mussert gegrond en was van meening. dat hier sprake was van noodweer, zoodat de rechtbank Mussert buiten vervolging stelde. De officier van justitie is tegen deze beslissing van de raadkamer in hoo- ger beroep gegaan bij het gerechts hof. Tot dusverre had men geloofd, dat de Ver- eenigde Staten, het machtigste land ter wereld, zich tevreden zouden blyven stellen met een politiek van Isolatie, maar Roosevelt ziet nu. dat geen enkel land voor aanvallen veilig zou zyn, tndien'de besmetteiyke ziekte van minach ting voor het recht zich zou uitbreiden Als hy verklaart, dat het noodzakeiyk is terug te kee- reri tot het vertrouwen In het gegeven woord en in de heiligheid der verdragen, geeft hy uiting aan de overtuiging, die zoowel in dit land als In zyn eigen staat heerscht, en by zyn op roep tot een gemeenschappeiyke inspanning voor de zaak van den vrede steunt de Britsche regeering hem gaarne. Ten aanzien van de plannen tot het houden van een conferentie zeide Chamberlain er vry- wel niet aan te twyfelen, dat de Amerlkaansche regeering, na de rede van Roosevelt, zich op de conferentie zou doen vertegenwoordigen, en mét de andere mogendheden beraadslagen over een oplossing voor het conflict in het Verre Oosten Den volgenden dag kwamen de rechtsche Spaansche autoriteiten aan boord met den Deenschen consul als getuige. De papieren en de lading van het schip werden onderzocht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1