De paleis-revolutie in de N.S.B SPAREN van Vermindering de werkloosheid I Oub-fiollanÖsche Pyptabak ..ra i DE MUSSERT SPREEKT VAN OPSTAND-OPERETTE Ir. DE KOK BEHOUDEN TERUG AuplnG MAANDAG 11 OCTOBER 1937 Een broeinest van F samenzwering De salarissen van het rijkspersoneel DE AANGEREDEN EN GEDOOD Drie dingen Jong mei*je ernatig gewond PAARD SLOEG OP HOL De zaak-Van Duyl INBRAKEN TE ROTTERDAM AMMONIAK GEDRONKEN Motorrijder ernstig gewond NATIONAAL HERSTEL Heffing op boter De „Hertog Hendrik” in Marokko ^2 /3 LKUt fótA Adres van den N.S.B.-fractie voorzitter aan den minister By het oversteken van den weg Engelsch stoomschip gezonken Jhr. G. A. A. Alting von Geusau f Oud-miniater van oorlog Zaterdag te Den Haag overleden Intrekking der S pft. verlaging gevraagd Ultimatum veertien dagen uitgesteld Volgen* zyn verklaring de intere**ant*te tocht, dien hij ooit gemaakt heeft Bealuit Chr. Metaal bewerker tbond VOETGANGER TEGEN DEN GROND GEREDEN HET LOONCONFLICT BIJ „VULKAANSOORD” EGEER1NGSORDER BIJ FOKKER CAPRIOLEN OP DEN GLADDEN WEG DE EERSTE KAMERZETEL VAN Ds. VAN DUYL Bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen Gevolg van een aanvaring in het Neuzen-Sluiakil-kanaal lyn de onderhandelingen kun nen nog geen mededeelingen gedaan worden In zyn rede te Lanteren gaf hy toe, dat men hem naar Zwitaer- land wilde aturen Het verhaal van ir. De Kok Inplaats van een zenuwdrank Commi»*ie zal bedryfagewyze een onderzoek inatellen naar de mogelijkheden Zijn geleider zwaar gewond naar het ziekenhui* Steed* meer wolhandkrabben De regeeringspersdlenst bericht: ze (Van onzen specialen verslaggever) Deyl. LUNTEREN, 9 October 1937. en- Afbraak- en opruiming swerk in de omge ving van den Sint Pieter hebben het uit zicht op dit majestueuze bo uwwerk veel vrijer gemaakt Het Zweedsche s.s. „Drott" Is naar Gent te ruggekeerd. Vervolgens behandelde spr. de gebeurtenissen van den laatsten tijd, in de eerste plaats de zaak-Van Duyl. Ds. Van Duyl nam zUn ontslag als lid en als Kamerlid. Spr. is van meening, dat dit ontslag nemen in het belang der Be weging was, in het belang van De. Van Duyl en De heeren wilden my met een soort pen sioen naar Zwitserland sturen. Als zij had den afgesproken my te laten doodschieten, had ik eenige waardeering kunnen hebben. Dat zy my aanzagen voor zulk een laffen hond, dat ik myn duizenden kameraden, die jaren met my vochten, in den steek zou laten, teekent hun mentaliteit. lene was van 19201934 lid van de Rekenkamer. pnls van het stoffeiyk overschot is Ls. ongeveer half elf -op de alge- lafplaats te 's-Gravenhage. ANNO 1753 Den laatsten tyd komen on de Waal steeds meer wolhandkrabben voor. Zaterdag beeft een visschex er weer twee gevangen De heffing op boter is voor de week van 10 t/m. 16 October, behoudens tusschentydsche wij ziging, weder vastgesteld op 45 cent per K G. Om 10 minuten over half zes maakte da ha venmeester de heer Asjes bekend, dat de P.H. K. O. K. boven Rotterdam gezien was en vyf in het belang van anderen en dat daarom zyn besluit juist was. De heeren Pont en v. d. Goes van Naters hebben zich de vryheld veroorloofd deze zaak op straat te brengen. Een andere be langhebbende heeft zelfs pubüekeiyk mededee- lingen gedaan, lynrecht staand tegenover die. welke hy kort te voren aan vier betrouwbare marfrmrdeed en welke schrifteiyk ter beschik king liggen. Ds. Van Duyl beweert thans zyn handteeke- ningen onder pressie gezet te hebben en dit te betreuren. Welnu, dan moge het recht zyn loop hebben. Omtrent het bericht'uit het Utr. Dagblad, be treffende een Regeeringsorder aan de Fokkerfa brieken, verneemt het Handelsblad, dat wel on- derhandelingen met de Nederlandsche vllegtul- genfabriek Fokker worden gevoerd over de leve ring van vliegtuigen, doch dat die onderhande- lingen in een dusdanig stadium verkeeren, dat nog geen mededeelingpn kunnen worden gedaan. fen, zebra's, fels en ander, te af. Leeui raer gen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Chr. Metaalbewerkersbond, in verband met het loonconflict by Vulkaansoord te Ter- borg, heeft men besloten, zich in het algemeen met het voorstel van den ryksbemlddelaar te vereenlgen. Over enkele punten wil men echter nog nader overleg plegen. dl- loge- b. op grond van de resultaten van bedoeld onderzoek en van eigen inzicht aan hem voorstellen te doen, welke tot daadwerke- HJke vermindering van de werkloosheid In de eerstkomende tijden zullen strekken. Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de motorrijder G. uit Eindhoven over den Best- schen weg, toen van den anderen kant een per sonenauto naderde. Op luttele meters afstand van den motorryder schoot de auto, vermoede- lyk ten gevolge van het springen van een voor band. naar links. Een botsing bleef niet uit. De motorryder kreeg den wagen over zich heen en bleef met een zware hersenschudding en een gebroken been op den weg liggen. In vrij em- stigen toestand is hy naar het gasthuis te Eind hoven overgebracht. In verband met de ligging van het schip kon echter niet voorkomen gorden, dat de vaart voor schepen met een grooteren diep gang dan zes meter tot nader order ver boden moet biyven. Zelfs nu gebleken is, dat de geheele af- deeiing Vorming, aan welker hoofd Van Duyl stond, een broeinest van samenzwering was tqgen de Beweging en haar Leider, kan onze vroegere kameraad Van Duyl het volle pond van my krUgen. De Hooge Raad van Discipline staat ter beschikking van Van Maar dit moge ik U zeggen: onverschillig of men voortgaat „onthullingen" te doen, ik wensch niet uit te weiden over persooniyke kwesties. Als Leider der Beweging kan ik met alle gemoedsrust aanvaarden met mod der te worden gesmeten, mits ik weet zelf dergelyke middelen niet te hanteeren. springbokken, gazellen, hui sdieren, van 50 meter hoog- n en tygers hebben wy, jam- niet gezien. Het bestuur van de Centrale van Ryksperso- neel heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer met het verzoek te willen be vorderen, dat het K. B. van 4 December 1935, houdende een algemeene salarisverlaging ad 5 pCt kon het zyn op korten termyn, wordt in getrokken. Het adres is vergezeld van een uitvoerige me morie van toelichting. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Centralen Raad van het Nationaal Ver bond bleek deze Raad van meening te zyn. dat, hoewel vele wenschen van het Verbond in de afgeloopen 4 Jaren in vervulling zyn ge gaan, het Verbond voor Nationaal Herstel nog alle reden heeft om zyn bestaan te handha ven. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, reorganisatievoorstellen met betrekking tot de structuur van het Verbond voor te bereiden. Tot algemeen voorzitter werd gekozen mr. J. H. P. V. Haltsma Muller, te Amsterdam. Voordat hy In 1913 benoemd werd tot direc teur-generaal van de posterijen en telegrafie, maakte hy gedurende een 30-tal jaren deel uit van het officlerskorps van het Nederlandsche leger. Vele jaren was hy geplaatst by den ge- neralen staf en toen hy in 1913 den militairen dienst verliet om het beheer van den veelom- vattenden tak van staatsdienst der posterijen en telegrafie op zich te nemen, was de toen malige overste Alting von Geusau hoofd van de afdeeling generale staf aan het departement van Oorlog. zyn verdiensten jegens den lande werden in- dertyd erkend door zyn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in de Oranje-Nassau-orde. Jhr. Alting von Geusau is in 1864 te Arnhem geboren. Den lOden Juli 1883 werd hy benoemd tot 2e-lultenant. In 1888 volgde zyn bevordering tot eerste-luitenant, in 1900 werd hy kapitein, in 1909 majoor, terwyl hy daarna opklom tot den rang van lultenan^kolonel. De overt Algemeene De begrs Woensdag meene beg De Minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft: a. een bedryfsgewüze in te stellen onder soek voor te bereiden naar de mogelijkhe den van bestrijding van de huidige werk loosheid binnen het kader van het Neder landsche bedrijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid; Blauw-wazig licht de herfstmiddag. Langs de mulle wegen tusschen de bosschen door trekken vele leden der N.S.B. naar het wyde door boomen omringde hagespraak-terrein waar zich geleldeiyk duizenden verzamelen voor het podium op het hoogste punt gele gen tegen een achtergrond van zeven hooge vlaggemasten. Tot lid en voorzitter dezer commissie is be noemd de héér Ir. R. A. Verwey, directeur van den ryksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, tot lid en secretaris de neer Meyer de Vries, referendaris by het departement van Sociale Zaken, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing. Voorts hebben in de commis sie zitting ambtenaren van de departementen van sociale en economische zaken en van de ar beidsinspectie, alsmede vertegenwoordigers van de voornaamste werkgevers- en middenstands organisaties en arbeidersvakcentralen. Met betrekking tot het zinken van het En- gelsche ss. .J’enshurst" op het kanaal van Ter- neuzen. kan nog worden gemeld, dat vanwege den Rykswaterstaat onmiddeliyk maatregelen getroffen zyn om de stremming van ’t scheep vaartverkeer zoo gering mogelijk te doen zyn. Op de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van den R.K. Metaalbewerkersbond en den Algemeenen Ned. Metaalbewerkersbond, waarop het loonconflict in „Vulkaansoord" te Terborg werd besproken in verband met het 11 dezer af- loopende ultimatum, werd besloten, dit ultima tum 14 dagen uit te stellen, ten einde omtrent het voorstel van den ryksbemlddelaar, mr. A. C. Josephus Jitta, nader overleg te plegen. By het voorstel van den ryksbemlddelaar werd een loonsverhooging voor alle arbeiders van „Vulkaansoord" in het vooruitzicht gesteld. Nader vernemen wy, dat deze loonsverhooging 5 pCt. zou bèdragen waarbij uitbetaling van vier vacantledagen. Schmidt Crans, beiden blootshoofds der overjas, hadden het niet t- Iedereen wilde hun de hand drukken Drie dlhgen moesten na de nederlaag van 26 Mei worden gedaan: op het apparaat van de Beweging moest worden bezuinigd, de opstandige bewegingen binnen de party moesten worden afgewacht en op het juiste moment worden neergeslagen en het begin sel, de geesteiyke grondslag, moest worden verdiept. Toen Zaterdagmorgen de byna 50-jarige commies by de Nederlandsche Spoorwegen, de heer wygmans, wonende aan de Roemer Vls- serlaan te Zeist, per flets uit de Sanatorium- laan kwam en den Utrechtschen straatweg wil de oversteken naar het aan den overkant ge legen rywlelpad, werd hy door een uit Zeist komenden auto aangereden en tegen den grond geworpen. Met een schedelbasisfractuur moest hy naar het ziekenhuis te Zeist worden overgebracht, waar hy in den loop van den morgen is over leden. Een tragische omstandigheid is, dat de echt- genoote van het slachtoffer op het oogenbllk te ’s Gravenhage in een ziekenhuis verpleegd wordt. In het NeteenSluiskil-kanaal is Zaterdag middag het Engelsche stoomschip Penshurst, de vroegere Maud Llewellyn, metende 1454 bruto registerton en toebehoorende aan de reedery J. Power Ltd. te Londen, in aanvaring gekomen met het Zweedsche ss. Drott, dat 952 bruto registerton meet, en toebehoort aan de reedery Carl H. Wltt te Heldlngborg. De Penshurst is gezonken en ligt gevaariyk voor de scheepvaart. Het schip was op weg van Pomaron naar Gent, de Drott was van Gent uitgevaren. De aanvaring is met zulk een kracht geschied, dat de Penshurst zeer spoedig zonk. Het wrak ligt in den linker kanaalarm in het z.g. nieuwe ge deelte. De scheepvaart langs dien kant is voor- loopig gestremd, terwyl zee- en andere schepen van kleine afmetingen langs den rechter ka naalarm kunnen varen. Het ss. Drott heeft eveneens avery opgeloopen, doch niet van ern stigen aard. De bemanning van de Peashurst is gered Zaterdagmiddag kwart voor zes zyn de dlrecteur-genevaal der Konlnkiyke tr. J. E. F. de Kok en zyn medevlieger, de heer _H. M Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Lucht vaart school, op Ypen- burg geland. De belangstelling voor hun aankomst was byzonder groot, want zeer velen stelden er prys op den vliegers een welkom thuis te wenschen. et spaarzame denkbeeld moet de minister hebben opgedaan door het afbetalingssysteem, dat hier en daar ten behoeve van werkloozen wordt toegepast. Het van te voren afzonderen vén kleine bedragen voor uitgaven, die nog gedaan moeten worden, acht hij te recht een beter systeem dan het doen van uitgaven volgens een afbetalings- systeem met de daaraan verbonden al leronaangenaamste risico’s ten gevolge van een eventueel in gebreke blijven. De regeling, welke hij thans heeft ontwor pen is eigenlijk meer een soort van voor- uitbetalingssysteem dan een spaarrege ling. Immers de werkloozen moeten met hulp van de regeering en de liefdadig heid een zeker bedrag reserveeren, voor zij tot aankoopen of het doen van uit gaven kunnen overgaan. Dit is heel wat anders dan sparen. Van den anderen kant moeten wij toegeven, dat de voor stelling, dat de werkloozen zelf meespa ren voor den extra-B-steun, psycholo gisch stlmuleerend zal werken op hen, die niet graag zoo maar zonder meer uit loutere edelmoedigheid en naastenliefde den noodlijdenden medemensch te hulp komen, maar eischen, dat die mede mensch van zjjn kant ook zelf het uiterste beproeft om uit de ellende te ge raken. Waar minister Romme ook op zulke gevers een beroep moet doen, lijkt ons de term sparen een nuttig effect te zullen hebben. „What is in a name” liet Shakespeare vragen. Het antwoord luidt: een psycho logische werking van niet te onderschat ten beteekenis en effect. Precies kwart voor zes kreeg de Dragon Fly grond onder de wielen en reed naar het fak kellicht, dat eenige fotografen boven op hun minuten later kwam het vliegtuig in het zicht Allen waren het veld op geloopen en wuifden de vliegers, die de machine laag over Kt sta tionsgebouw stuurden, hartelyk toe. De 64-jarige weduwe G. J. uit de Bever straat te Rotterdam heeft, toen zy in de keu ken van haar woning een zenuwdrankje wilde innemen, by vergissing ammoniak genomen. De oude vrouw, die de vergissing al spoedig bemerkte, is in vry ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Hr. Ms. pantserkruiser „Hertog Hendrik”, welke zich op een ogfenreis bevindt in de Mid- dellandsche Zee, is Zaterdag aangekomen te Safi in Fransch Marokko. Het schip zal daar tot Maandag bUjven liggen. Behalve de eerste twee dagen van de heen reis hebben wy goed weer gehad, aldus de heer Da Kok. In de streek naby Juba hebben wy „de wilde beesten” gezien, wy filmden een kudde olifanten van wel 200 dieren, giraf- In Johannesburg waren vele Nederlanders te onzer eere op het vliegveld aanwezig. Onder hen waren mr. H. A. Lorentz, de Nederlandsche gezant te Pretoria, met de leden van de legatie en de Nederlandsche consul. Ook te Kaapstad waren vele vooraanstaan de Nederlanders op het vliegveld by onze aan komst tegenwoordig. Wy kwamen daar 24 Sep tember aan en zyn er 5 dagen gebleven. Per auto bezochten wy verschillende Nederland sche farms en ook maakten wy vliegtochtjes van Kaapstad uit. In Pretoria hebben wy by den Nederland- schen gezant geluncht, os. met generaal Smuts en minister Havenga. Zuid-Afrika is een zeer welvarend land, zon der werkloosheid. Er kunnen nog heel wal jonge menschen, die de handen uit de mou wen kunnen steken, emplooi vinden. In Johan nesburg wordt geweldig gebouwd, de eene wol kenkrabber na den anderen. Vooral tusschen Nairobi en Broken Hill, vervolgde de heer De Kok, wal het navigeeren uiterst lastig, vanwege de „bushfires". Wy vlogen voortdurend in een rookgordUn. Op den terugweg hadden wy steeds tegen wind. „U kunt toch tevreden zyn, merkte een jour nalist op, want u hebt den terugweg in een week afgelegd en dat is één dag vlugger dan den tyd, dien de Imperial Airways over het traject DurbanLonden vliegt”. De heer De Kok gaf dit toe. De machine heeft zich prachtig gehouden. „Het was de interessantste tocht, dien ik ooit gemaakt heb", zoo besloot de heer De Kok het onderhoud. voorouders, oor spronkelijk „tot vorderinge der gesontheit" Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze ai gauw ’t genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. Zondagavond is een zeventienjarig meisje, mej. Z., op den ryksweg by Santpoort, toen zy, per driewieler, waarop zy melk vervoerde, den weg wilde oversteken, aangereden werd door eep vrachtauto. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en bleef ernstig gewond liggen. Met een bloedende hoofdwonde e# been- en armfracturen is zy naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmulden overgebracht. De auto is door de politie in beslag genomen. SCHOUT 1 5ct COOPVAERT 10ct.p.’ ■om Ten aanzien van het eerste punt hekelde Ir. Mussert scherp wat hy noemde: de schaamte- looze insinuatie van het Utrechtsch Nieuwsblad, welk blad in zyn nummer van 4 October te verstaan gaf, dat de uitgaven der N. 8. B. niet bekostigd kunnen worden uit de bydragen der leden en de vraag stelt, of het niet op den weg der Regeering ligt zich nauwkeurig op de hoogte te stellen en het publiek in te lichten. Ik doe een voorstel, aldus Ir. Mussert. Laat de Regeering een onderzoek instellen, onze boek houding is ter beschikking, onze accountant eveneens. Maar de Regeering zal het niet doen. Want reeds verleden jaar, toen een schend- brochure tegen de N. S. B. uitkwam, heeft de accountantsdienst der Regeering een week op bet Hoofdkwartier doorgebracht om alle boeken na te zien. Het spreekt vanzelf, dat niets te constateeren viel dan de groote offervaardig heid. Van de Regeering heeft het Utrechtsch Nieuwsblad dus weinig meer te verwachten. Ik ga daarom verder en doe hier het aanbod alle boeken en bescheiden der N. 8. B. te doen nazien door drie te goeder naam en faam be kend staande accountants, Nederlandsche wel te verstaan. Slechts één voorwaarde stel ik daarby: hetzelfde onderzoek moet door dezelfde accountants ook Ingesteld worden by Eenheid door Democratie en by d« politieke partyen Het N.S.B. Eerste Kamerlid, mr. A. J. van Ves- sem, heeft in een brief aan den minister van Binnenlandsche Zaken uiteengezet, waarom hy meent, dat een lid der Eerste Kamer, als de heer Van Duyl, om ontslag als lid der Kamer te kunnen nemen, eerst tot de Kamer moet zyn toegelaten. Volgens mr. v. Vessem staat juist in de Kies wet, dat leden der Eerste Kamer te allen tyde ontslag kunnen nemen. Adressant argumenteert, dat iemand, die door het Centraal Stembureau benoemd is verklaard, zyn benoeming in den wetteiyken vorm heeft aangenomen en zyn geloofsbrieven ingezonden, wel degeiyk lid van de Kamer is geworden. Zaterdagavond tusschen acht en tien uur hebben inbrekers tydens afwezigheid van de bewoners zich toegang verschaft tot pand 150 aan de Beyerlandschelaan te Rotterdam, be woond door de familie V. De dieven hebben alle kamers overhoop ge haald en uit een kast in de slaapkamer een yzeren geldkistje ontvreemd, waarin voor ver scheidene honderden guldens aan bankpapier was geborgen. Zondagnacht is ingebroken in een villa in de Oranjelaan te Rotterdam, welke bewoond wordt door de familie W. T. B. De inbrekers zyn aan de achterzijde, door het forceeren van een raam in de slaapkamer, binnen gekomen. Een bedrag aan contanten van f 300 wordt vermist, alsmede eenlg goudgeld. Te 's-Gravenhage is Zaterdag In den ouder dom van 73 Jaar overleden Jhr. G. A. A. Alting vón Geusau. De thans overledene trad in 191* na de eerste verkiezingen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en na de aftreding van het extra-parlementalre kabinet-Cort van der Lin den op als minister van Oorlog, tevens als mi nister van Marine aX in het kabinet-Ruys de Beerenbrouck en trad in 1920 als zoodanig- we der af. r nog aitya ul liei «UI- x'^clen Ingeschreven. Vanwaar dan die op- V ■'~M. worden toegeschreven aan de weinig gelukkige of liever onjuiste benaming, welke de minister aan zijn regeling heeft gegeven als zou deze regeling een vorm, zij het ook veen zeer bescheidene, van sparen zijn. Er kan van sparen in den eigenlijken zin des woords alleen dan sprake zijn, wanneer men zóóveel heeft, dat men, zij het dan ook met meer of minder moeiten en opofferingen, iets ter zijde kan leggen voor later. Sparen wordt echter een onmogelijkheid, wan neer men zelfs voor de meest on- mlddellijke en meest noodzakelijke le vensbehoeften eigenlijk al te weinig^, heeft. Er zijn werkloozen, voor wie het terzijde leggen zelfs van een kwartje niet mogelijk is, zonder aan hun eerste le vensbehoeften te kort te doen. De minis ter zelf heeft dat in zijn circulaires en radiorede volmondig toegegeven, toen hij verklaarde er geen bezwaar tegen te heb ben, dat de openbare en particuliere lief dadigheid het vereischte spaarkwartje 4 fourneert voor hen, die het zelfs tijdelijk niet zouden kunnen missen. Welnu,"ge geven deze trieste werkelijkheid, doet de term spaarregeling heel vreemd aan en geeft gelegenheid tot het voeren van een sarcastische agitatie, als zou de minister menschen, die bulten him schuld aan het meest elementair noodzakelijke gebrek lijden, tot God betere het uitgere kend „sparen” willen dwingen. Hadde de minister een anderen naam voor zijn re geling bedacht, dan zou althans de psy chologische werking op de werkloozen anders zijn geweest. Indien ik ooit het gevoel kryg. dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der Beweging, dan zal ik het oordeel vragen van de duizend hardste werkers der Beweging, niet van een Pont, een Goes van Naters en consorten. De opstand-operette is voorby; de Beweging marcheert, niet verbitterd maar biymoedlg. Tydens het uitspreken van deze rede werd het allengs donker. Toen tot besluit het Wil helmus werd gezongen, stond de kleine figuur van den leider nog als een schaduw tegen den schemerdonkeren achtergrond. Lampen brand den en men toog weer weg per autobus of per trein, weg, den herfst in, den tyd van de val lende blAren. Naar voorzichtige schatting zullen een 30 000 menschen op het terrein zyn, wanneer ir. A Mussert het podium bestygt, ontvangen door lulde Hou-zee-kreten en door tienduizenden op gestoken handen. Ik heb u opgeroei rede aan, omdat ilc ien, zoo ving Mussert zyn het myn taak acht U we tende te maken, opdat gy gewapend met deze wetenschap uw vijanden kunt weerstaan en ver slaan. Voor ons, zoo vervolgde spreker, is het een ze kerheid, dat de samenleving in haar huldigen vorm naar den ondergang voert. Daartegen zien wy maar één mogelykheid om, vertrouwende oj God, tot een gezond, sterk, arbeidzaam volk in een vry Vaderland te komen: het nationaal- socialisme. By de verkiezingen bleek, dat 96 pCt. van het Nederlandsche volk deze waarheid nog niet ziet, maar daarom is zy er niet minder waar <&n. De N.S.B. is allerminst dood doch moet alleen door nog meer vuur gelouterd worden, vóór God haar de. groote taak van de wederopstanding van ons volk wil toevertrouwen. Toen de veekoopman A. de W. te Uden een paard per rywiel naar zyn woning wilde lei den, sloeg het beest plotseling op hol. Alvorens zich los te rukken, trapte het dier de fiets van zyn geleider in stukken en gaf W. vervolgens eenige trappen tegen het onderlichaam. Met ernstig inwendig letsel en een versplinterd been is de ongelukkige opgenomen en naar het St. Jansziekenhuis ter plaatse vervoerd. Het paard is gegrepen, alvorens het verder onheil kon aanrichten. -|—ye door den minister van Sociale I J Zaken ontworpen spaarregeling -L-yoot den extra-B.-steun voor klce ding, schoeisel en dekking heeft nu juist niet een bijster gunstig onthaal gevon den, en wel het minst gunstig onthaal bij de werkloozen zelf, die er toch een extraatje door moeten krijgen. Dit schijnt wonderlijk, want sparen is een vooral den Hollander uitermate sympa thieke bezigheid, en A spaarzaamheid wordt vrijwel algemeen als een bij uit stek nationale deugd van ons volk be- schoUwd, en de eerste landgenoot, die piet graag een extraatje ontvangt, moet óog altijd in het bevolkingsregister wor- pOsitie tegen minister Romme’s denk beeld? Voor een deel althans moet die Onmiddeliyk na de verkiezingen was Ik ei zeker van, zoo vervolgde de spreker, dat de Be weging door een aantal leden zou worden ver laten, door anderen verraden. Ruim een maand geleden bleek het gezwel in de afdeeling Vorming te zitten. Directe verwy- dering was mogeiyk, maar ik gaf er voorkeur aan, naar Paul Kruger's wyze woord: „te wacht tot die schildpad zyn kop uitsteek.” Uitvoerder, misschien hoofd, van de revolte was mr. v. d. Goes van Naters, die het land rpndreisde. In Den Haag probeerde men zelj/ in iedere groep een kern te vormen. De kwestie-Van Duyl maakte het noo reet in te grypen. Het is daaróm niet oj lyk, dat het achterste deel van «n bafT is biy- ven zitten. Bewyzen, dat ds. Van Duyl mede plichtig is, heb ik niet. De in het Hoofdkwartier gehouden gesprekken zyn niet afgelulsterd, an ders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vorming de schuldige is. Gezien de capaciteiten van de opstandelingen is het geheele geval meer belacheiyk dan dra matisch. Maar één ding heeft my uitermate ge hinderd. fotografen waren onvermoeid en onuitputteiyk met hun opgaven. Toen de vliegers in het clubgebouw waren „aangeland", nam generaal SnUders, de nes tor van onze luchtvaart, het woord om, na mens de verschillende luchtvaartorganisaties In ons land, Ir. De Kok en den heer Schmidt Crans te verwelkomen. Hy sprak van de groote belangstelling, scan ning en bewondering, waarmede het Neder landsche volk deze vlucht heeft gevolgd en ultte zyn groote vreugde over de behouden te rugkomst. Hy wenschte den vliegers geluk met dit resultaat en dankte hen, omdat zy ...de Ne derlandsche kleuren door geheel Afrika hebben gevoerd". Nadat met de vliegers was geklonken, sprak de heer De Kok een kort dankwoord. Hy zeld» deze groote belangstelling zeer te waardeeren. al was hy verbaasd op dit late uur zoovele vrienden hier byeen te zien. .Deze tocht is de interessantste geweest, dien ik ooit gemaakt heb. ook uit vliegtechnisch oogpunt". Generaal Snijders' woorderj, zeide de heer De Kok, stel ik byzonder op Prijs. .Maar ik vind wel, dat hy het wat .overdreven heeft, want zoo belangrijk vindeii wy dezen tocht niet." Tegen deze laatste uitlating werd luide ge protesteerd en, nadat de'eerste drukte voorby was, was de heer De Kok bereid den jour nalisten van zyn reisavonturen te vertellen. Te Rotterdam is Zaterdagavond een motor rijder, A. N„ met een voetganger in botsing gekomen, vermoedelyk omdat hy door de duis ternis ter plaatse den voetganger, den 30-jari gen O. D. te laat had opgemerkt De voetganger werd tegen de straat geslin gerd, terwyl ook de motorryder en zyn duopas- sagler kwamen te vallen. De eerste liep een zware schedelbasisfractuur op. evenals de duopassagier, de 55-jarige schoon vader van den bestuurder. Belde personen zyn in ernstigen toestand daar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De motorryder is er met den schrik en enkele schrammetjes afgekomen. Op den Utrechtschen weg. ter hoogte van de buitenplaats „Stenia” te Zeist is een ongeluk gebeurd, dat wonderlyk goed is afgeloopen. «en personenauto, komende uit Amhem, wil de uitwyken voor een langs den weg gepar- keerden vrachtauto, doch slipte op den glad den weg en botste tegen een mast van het stroomnet der electrische tram. De wagen werd daardoor aan een zyde geheel opengereten, sloeg een halven slag om en vernielde net hek van de oprylaan ..Stenia". Van de beide inzittenden werd slechts één licht gewond. De auto is totaal vernield. auto ontstoken hadden. Het vliegtuig werd oenstuwd door de en thousiaste menigte en de hseren De Kok en i en son- gemakkeiyk i en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15