en in het buitenland UIT ANKEVEEN'S VERLEDEN UIT DEN HEMEL GEREGEND! N zomer in den tijd van i en Een duizendjarige in Gooi- en Eemland Gaan loting en broederdienst verdwijnen I fD Meren die vol- en leegloopen \Doodenpad naar Laren KORT VERHAAL batterij der blauwe partij tijden» de Duitsche herjstmanoeuvres in Mecklenburg r, 1 1 t I I kénnen Militaire opleiding in zeven landen IT be- -O -o f in bezaaid en mille de Wale. van en alles in verwikkel Ingen In Italië is de militaire vooropleiding wet- telijk verplicht. De bekende „wet van Mussoli ni" van 1934 elscht de Jeugd onvocrwaardeljjk op voor de militaire opleiding. En dat die op leiding vroeg genoeg begint, dat bewijst de groep der Jongsten, de „welpen” van 6 tot 8 -1 —2 -3 vindt beide Inrichtingen haar vader binnengevlogen, en had hem met alle kracht op straat geworpen, om hem te red den. En op hetzelfde oogenblik had zü beseft, dat deze daad van kinderliefde ook haar eigen leven bad gered het vliegtuig was, door den muur heen, met één van zijn motoren in de keuken terechtgekomen. Toen herinnerde zü zich het gas, dat nog stond te branden de benzine van den motor het gevaar voor branddat alles in een bliksemsnel en huiveringwekkend visioen Zij rende, tusschen de brokstukken door, naar de keuken terug, zocht het gaskraantje, sloot het afen ontwaakte in het ziekenhuis. t e 8 14 17 10 14 12 10 13 13 11 8 3 5 5 8 6 9 I 1 1 7 1 doen ge- een groep, die de opleiding tot reserve-officieren beoogt. van zou peil 5 f l t 1 ste sd- >Me9MMMMM988e89MM«*l8M0MM«M89MW Artrop- n niet Ie alge- oefent een zekere voor-opleiding onder oontröle zien. kuste haar ontroerd. Martha heeft nog niet begrepen, dat ze een heldin is. Ik dacht, dat ik het allemaal gedroomd had. Maar nu herinner ik me.... Ook mij lijkt het allemaal een droom. En de oogen van den Jongen officier zien innig op haar neer. Dan legt hij haar uit, hoe hij, na ’s morgens vertrokken te zijn, weldra besloten had, om weer terug te gaan, vanwege den dichten nevel. Maar hij kon den grond niet meer zien. Langen tijd had hij ter plaatse ge cirkeld, maar toen hü wilde landen, bemerkte hij te laat, dat hjj boven den rand van de stad was. en was op het huisje neergekomen. De muur was verbrijzeld, en tusschen de brok stukken had hjj de heldhaftige verschijning van een blonde jongedame waargenomen. Het is een kolossaal geluk, dat we niet alle drie verpletterd zijn! verklaarde haar vader, die altijd optimist was. Ik moet u zeggen, dat het een wonder is, voegde de officier er aan toe, terwijl hjj zijn helderblauwe oogen op het meisje vestigde. Ook Martha vindt, dat die groote en krach tige jongeman een wonder is. Hjj bevalt haar beter dan honderd salon-jonkers bijeen. Hij ziet haar aan, en drukt haar de hand in on gekende dankbaarheid. En zij zy heeft haar aanstaanden echtgenoot gevonden, die haar uit den hemel is neergeregegdl Rusland is op militair opleldingsgebied ze- ker niet achtergebleven en de lichamelijke 'training der Jeugd heeft dan ook een sterk Allltalr cachet Zoowel de communistische jeugd-organisaties als de bijzondere organisa ties staan onder militair toezicht en onder dat van den staat. Ingedeeld volgens de verschil lende leeftijden wordt ook hier in het bijzon der het gebruik der wapenen onderwezen. De deelneming aan deze militaire voor-opleiding is in Rusland verplicht. Bovendien omvat zij in tegenstelling met alle andere landen, niet alleen de Jongens maar eveneens de meisjes. Laat ons ten slotte volstaan met de op merking. dat- de lichamelijke' ontwikkeling in Polen voor de jeugd wettelkjk geregeld is; dat ook de jongelui in Tsjecho-Slowa- k ij e militair getraind worden en zelfs les krij gen in het paardrijden en dat in T u r k Jj^e het militaire onderricht 'éeh verplicht vak., - is op alle scholen. Naast theoretische en prac- tische lessen, die hier worden gegeven, brengt men den leerlingen kennis bij der gifgassen en het gebruik van luchtafweergeschut. Zie hier een greep uit de militaire scholing in enkele Europeesohe landen, die bewijst welk een belangrijke plaats er aan deze op leiding in het algemeen wordt toegekend De aangekondigde regeerings- plannen inzake den dienstplicht, eventueele verdwijning van den broederdienst en ’t loting-systeem vestigen opnieuw de aandacht op de militaire opleiding in het algemeen. In onderstaand artikel geven wij een overzicht van de militaire opleiding in het alge meen in verschillende landen. s Nu, 'dan word ik maar een oude vrijster. Een som ber vooruitzicht, tot negentig jaar in de keu ken te staan! Vreemde geluiden stegen Intusschen uit de keuken omhoog tot den heer Laurence, die op zjjn werkkamer gelijkvloers kolommen vol schreef met cijfers. Toen, In de goede dagen, een keukenmeid regeerde, hadden de huiselijke geluiden een zekere harmonie. In de onervaren handen van Martha die beter gewend waren aan racket en ski maakten de potten en pannen een helsch lawaai. En elk van die ge luiden stak zijn teeder vaderhart met den angel izeeeetzaeeMezoesMaaaaaaasaaaasaaaszieezassezi i Ho* Martha haar j echtgenoot leerde Een „rood" mitraüleumest bestookt de „blauwen" tijdens manoeuvres in de vreed zame omgeving van het Brabantsche plaatsje Wouw De bejaarde dokter, een vriend van haar vader, hield haar pols glimlachend in zijn hand. Ze heeft een schitterend staaltje van moed gegeven! Ze was al in veiligheid, en ze is te ruggegaan naar de plaats, waar gevaar dreigde. Ik weet er een, die haar zal moeten bedanken! Toen zijn haar zenuwen gaan werken, da* is niet meer dan natuurlijk. Hoe weet u datEn vader? Een kleine ontvelling, een beetje gekneusd t heeft niets te beteekenen. HU zal je aan stonds opzoeken. Ja, komt u maar! Goede hemel, dat is papa toch niet? Zeker een zinsbegoocheling. Maar wat een innemend jongmensch! HU draagt een arm in verband. -d$ stumperd. Ah, daar is papa ook. Die lieve papa, wat ziet hü bleekMaar die Jongeman waarom glimlacht hü zoo. na alles wat gebeurd is? Hugo Patterson, vlieger-officier, om u te dienen. Ik zag u, toen u naar binnen rende, om brand te voorkomen, met gevaar voor uw eigen van verwüt. De tranen waren hem niet ont- leven. Geweldig! Haar vader boog zich over haar heen. Jaar, die al llchameiyk getraind worden. Van het achtste tot het veertiende jaar volgt de eigenlijke opvoeding op militairen grondslag, de z.g. „Balllla" en na afloop hiervan wordt de systematische militaire scholing ter band genomen in de „Avanguardia”, die eigenlük een officiersschool is. Het „in-dienst-gaan" volgt ten slotte op achttienjarigen leeftijd, dan wordt de militaire opleiding voltooid en warden de jongens in de verschillende wapen-afdeellngen onderverdeeld. Van een speciale eenheid in de milital voeding der jeugd in FrankrUk km worden gesproken. Wel kent men hier meene jeugd-organisatie en de ref daarop Invloed uit, zoodat wU dai militaire Van 6 tot 16 jaar bepaalt de opleiding zich in hoofdzaak tot lichamelijke ontwikkeling, turnen en alle takken van sport en eerst na het 16e jaar volgt de eigenlyke voorbereiding voor den militairen dienst, terwül de meisjes hoofdzake- lük ontwikkeld worden op het gebied van Eerste Hulp bu Ongelukken en op landbouwgebied. Tot het 26ste jaar wordt de jeugd in drie groe pen tot deh actleven dienst opgeleid: een groep voor algemeene militaire bekwaamheid; een voor opleiding in de speciale kennis van wapen- soorten, waaruit de latere onder-officiers ge- recruteerd woeden en ten slotte een derde gaan, die geschitterd hadden in de blauwe oogen van Martha, toen zü haar groote schort had omgedaan, en dat had hem met bitterheid ver vuld. En thans gleed zün baard over de blanke vellen, onderwijl hij nieuwe plannen uitwerkte, teneinde de rampzalige resultaten van de eerste te niet te kunnen doen. Op een gegeven oogenblik werden de ver warde geluiden zwakker, om tenslotte over te gaan in een somber zwygen. Iets dreigends, iets onheilspellends, kwetst niet meer zün oor, maar zün neus. Tijdens de bittere alleenspraak van de verloren droomen zün waarschünlük de aard appelen aangebrand! De heer Lawrence verheft zich, besluiteloos of hü te hulp moe* snellen, dan wel op Spartaansche wüze de eerste gevol gen van de nieuwe huishoudelüke regeling on der de oogen moet zien. Op dat oogenblik klinkt een kreet een helsch lawaai een wervel wind neemt hem op, en werpt hem over het lage balkon met geweld op straat. Een ontzettend gekraak kreten nevel. Martha begon juist te merken, dat het op roeper! van herinneringen niet het meest ge- eigendé Ingrediënt is voor de juiste toebe reiding van spüsen, toen het geronk van een vliegtuig dichtbü a 1 te dlchtbU haar naar het venster dreef, en haar op slag tot de ont dekking bracht, dat een in den nevel ver dwaalde vlieger hun versmade huisje bedreigde. Als een wervelwind was ze de werkkamer van bracht. Intusschen hebben dezê aangekon digde maatregelen opnieuw de aandacht ge vestigd op den Nederlandschen dienstplicht en het is in dit verband ongetwüfeld interes sant eens na te gaan hoe, in andere landen, de jongens op den dienst worden voorbereid. ■w y-aarwel. Stephanie, schreef Martha inder- haast, alvorens in de keuken te gaan tronen (met een groot wit schort over haar oude züden japon). Vaarwel alle feest jes en partUtjes. Als je nog ooit een vluchtige gedachte aan de arme Martha wijdt, moet je die, van nu af aan, adresseerenergens tus schen de potten en pannen. We zün gedwongen, om ook de keukenmeid te ontslaan. Sinds gis teren wonen we in een bescheiden huisje in de bultenwyken, heelemaal aan den rand van de stad. We hebben nog een tuintje, dat in het voorjaar mijn troost zal zün, maar op het oogenblik in grauwen nevel is gehuld. Papa heeft me uitgelegd, dat nagenoeg alles verloren is, en alleen een meedoogenlooze zuinigheid ons kan redden. Dat is het resultaat van zün helaas maar al te duizelingwekkende plannen. Op het oogenblik is hü opgesloten in zün werkkamer, om de eene berekening na de andere te maken. In den grond is hü nog optimist, ,4e zult zien", heeft hü mü vanmorgen nog moed Ingesproken, „dat het een snelvoorbügaande episode zal we zen". Toen glimlachte ik tegen -hem, om niet te hullen. Jeanne heeft me geschreven, dat jullie vanavond allemaal bü gravin Z. zult’ we zen. Amuseert je allemaal, en spreekt vooral niet over mü- Voor mij begint, op dezen neve- ligen herfstmorgen, mün nieuwe grauwe leven. Vaarwel, vaarwel. Martha. et is in dezen tüd geweest, dat het Pro testantisme in ons land de overhand be gon te krügen. Voor de bewoners die toen voor jjet meerendeel Ka- 2*’.-’,',,7. ------ -i begrüpelükerwijze iet ver ten O. van de beroemde 9 K.M. lange Adelsberger grot in Krain ligt het Zicknitzermeer, dat bü het begin van den 14 tot 25 dagen tot op enkele kleine plassen na byna geheel leeg loopt en zich in den herfst weer evep met water vult. De "Waterspiegel beslaat thollek waren, bleven begrüpelükerwijze de moeilükheden niet uit, vooral niet, toen van hoo- gerhand bevel kwam, dat het Katholieke ge loof definitief werd verboden. Toch werden in 4» e groote Nederlandsche leger-manoeu- vres waren achter den rug en nauwelyks behoorden de laatste .schermutselingen” tot het verleden, of de regeéring ontwikkelde ondernemende plannen, die ingrijpende ver anderingen behelzen, wat den Nederlandschen dienstplicht betreft en meer in het büzonder wat de wyze van dienstnemen aangaat. In Engeland staat de school, zegt men wel eens, in het toeken van de sport. Inder daad moet worden toegegeven, dat de sport en de lichamelUke ontwikkeling in het alge meen een belangrijk aandeel heeft in de schoolopleiding, maar dat neemt niet weg, dat het Engelsche schoolleven ook wel dege- lük voor een deel gegrondvest is op milital- rlstische opvoeding en scholing. Het „leeten schieten" staat niet alleen op het programma der Engelsche padvlnderü. maar op dat van tal van andere jeugdverbonden en vereenl- gingen en de staat riep zelfs twee erkende or ganisaties in hetleven, het cadettencorps voor de jongelui der middelbare scholen en de op- leidingschool voor officieren, waartoe de scho lieren der bekende groote internaten en stu denten behooren. Het onderwijs aan deze organisaties door militairen plaats en openen het vooruitzicht op een militaire loop baan. De leerlingen dragen uniformen, exercee- ren en marcheeren onder commando van ser geants en houden regelmatig legeroefeningen. Onderricht in het bedienen van geschut, ma- chlne-geweren en tanks ontbreekt uiteraard ook niet. Het ligt voor de hand, dat ook ons land Biet wil achterblyven met de grootste aan dacht te besteden aan *ün weermacht, tüden dat de internationale op politiek gebied gestadig toenemen. Het is dus eveneens begrüpelük, dat de reeds inge diende voorstellen, die uitbreiding van het materieel beoogen, gevolgd worden door re geringsvoorstellen die den dienstplicht treffen. snel L <**n een oppervlakte van 5.6 K.M.2. Vroeger heeft men van dit meer gezegd, dat men er in één en hetzelfde jaar in kon vlsschen, jagen en oogsten. Het bezaaien van enkele slükerige stukken van den bodem kan In büzonder droge jaren misschien loonend zün. Over het alge meen echter komt het water veel Vroeger te rug dan dat de granen rijp zün. Het gras echteer -dat na het verdrogen van het water in den zomer groeit, lokt allerlei wild aan, zoodat het eigenaardige, onbestendi ge water voor een gedeelte van het jaar in een rük jachtgebied verandert. Wanneer het water opnieuw terugvloeit, is de vlsscherü bü zonder winstgevend. Het Zicknltzer meer vormt geologisch een J*olje” in het kustgebergte, dat zich van de Oost-Alpen tot Griekenland uitstrekt. Het is een kalkgebergte met tallooss diepe kloven en alleenstaande berggroepen. In den loop der eeuwen hebben zich hierin door de knagende werkzaamheid van het regen- en sneeuwwater onderaardsche waterloopen. ja zelfs rivieren met watervallen, meren en holen gevormd. Aan de oppervlakte der aarde zün door ultschuiving kloven ontstaan, die voortdurend breeder wor den en ook stroomen, die naar de diepte voe ren en waarlangs het water zich haast overal een onderaardschen weg gebaand heeft. Ande re inzinkingen aan de oppervlakte in het Karst- gebergte zün ontstaan, doordat de onderaard- ache rivieren door uitscheuring zulke groote holen hebben gevormd, dat de bovenste lagen instorten. Zün de holen slechts klein en meer schotel- of trechtervormig, dan noemt men ze „dolinen". Vormen zü echter vlakke inzinkin gen van honderden of duizenden meters lengte, dan noemt men het Polje. Meestal staan deze nog in verbinding met onderaardsche holen en rivieren. Daaruit kunnen de groote veranderin gen in den waterstand der meren verklaard worden. Wanneer het twee of drie dagen aan een stuk geregend heeft, loopt het Zicknitzermeer soms al weer vol. Maar wanneer het in den zomer 14 dagen achter elkaar droog geweest is. dan begint het water van het meer, meestal onder sterk bruisend, door de zg. zuiggsrten weg te vloeien Deze zuiggaten vormen op den meerbo- dem ketelvormige uithollingen, die dlkwüls door talrijke smalle kanalen met de onderaardsche rivieren en holen in verbinding staan. De grootste Polje, die nu eens vol- dan weer leeg loopt is wel de Popovo-Polje bü Ragusa in Daltnatlë. In den zomer is de bodem met weel derig gras bedekt. In den winter of het voor jaar verandert zü zich echter in een meer van büna 40 kilometer lengte. het geheim nog overal Katholieke godsdienst oefeningen gehouden. Zoo was het büvoorbeeld voor den Katholieken Barthold tegel niet moel- lük, zonder al te veel hinder de godsdienstoefe ningen te zamei) met de bevolking op den Inge- lenburg voort te zetten. De Drost van Muiden, die op ueze streken toezicht moest Jiouden, was immers de bevriende dichter P. C. Hooft, die bü de lezers zeer zeker wel bekend zal zün. Tenslotte bleek toch de toestand onhoudbaar. Althans op den 4den Juli van het jaar 1644 vonden de Katholieken hun bedehuis verzegeld door den Drost P. C. Hooft zelf, die bü mis- süve van den 25sten Julü Ao. 1644 uüt naem* van züne Hoogheüt ende d'Ed. Moge Heeren ende raeden over Hollant, Seelant en d* Vries- lant”, daartoe last had ontvangen. (Toen later de invallen der Pranschen kwamen en de slag op de Ankeveensche brug werd geleverd, ver leende de regeerlng spoedig weer de noodlge hulp om de Pranschen te weren). Aardig is het te lezen, wat Hooft over zijn tocht naar Ankeveen en zün inval in Huize Ingelenburs heeft opge teek end: ’s Namiddags heb ick mü. met den Schout en twee Schepenen der stede Weesp vervoeght naer Anckeveen aan 't huüs van Mr. Bar thold Ingel. priester, wonende aldaer naest aan X Sticht van Uuütrecht. Ende dewUl de gebuuren ons aanseüden, dat het huüs geslooten. ende de inwoonders 's morgens alle vertrocken waeren; zoo heb ik doen ver- soecken oft men d’eene of d’andere deure zoude kunnen oopenen; ten welcken eynde de voorseüde Schout met een voet op de deur stiet, die booven gegrendelt was, maer onder niet. Hebbende wat omgesien naar eenighe deur ofte venster, dat lichtelücker moghte te oogenen zün, ende geen gevonden zün wjj weeder tot dezelfde deur gekeert, ende ge- waer geworden, dat zü midderwül oock onder gegrendelt was. waerbü bleeck. dat daer ijmand in huys moest zün......” In zün verder verhaal vertelt hü. hoe ten slotte een dienstbode de deur opent en hem bin nenlaat. Op den zolder vindt hü eenige stoe len en banken, die er op wüzen. dat hier bü- eenkomsten gehouden zouden kunnen worden. Een altaar vindt hü echter eerst later in de studeervertrekken van .den heer Ingel -4*lf. na met éeéf moeite de deur geforceerd te hebben. -a T iet tegenstaande deze maatregelen en den invloed van de vele Protestanten, die ziel» nu In deze streken kwamen vestigen, bleven de meeste Katholieken hun godsdienst en verdere oude gebruiken getrouw. Typeerend hiervoor is het z.g. Doodenpad, dat van Ankeveen naar Laren liep. Volgens de eeuwenoude legende, die den lezers zeker niet onbekend zal zün, moest hier de plaats zün, waar de dooden rust konden vinden: Het Sint Janskerkhof. Over het Doodenpad voerden de Ankevehers hun dooden alzoo naar Laren, om hen op bovengenoemd kerkhof te kunnen be graven. Daar ■er in Ankeveen evenwel een Pro- testantsch Kerkhof was, waar de teraarde-be- stelling behoorde plaats te hebben, moest de overbrenging in het geheim, dus ’s nachts, ge schieden. Het Doodenpad. dat thans nog wel bestaat, doch onderverdeeld is in Kerkepad, Craailooscheweg enz. werd in den voornacht heen en tegen den morgen terug geheel te voet afgelegd, waarbü gedurende den gang naar La ren toe. de kist met den doode meegedragen werd. Nadat de godsdiensttwisten grootendeels in het vergeetboek waren geraakt en het Katholi cisme zün macht begon te heroveren, bleken de bewoners van Ankeveen niet geneigd groot- steedsche allures aan te nemen. Eenvoudig, te vreden met wat de bodem opleverde en de vee teelt hun gaf. leefden zü verder. Weliswaar ia er nog een tüd geweest, waarin nieuwe uit breidingsplannen kwam, doch langzamerhand trok Ankeveen zich terug en in lateren tüd hoorde men niet veel meer van dit historisch stukje Nederland. Een büzonderheid heeft het echter zorgvuldig bewaard en dat is .Heel van de Hut". Een oud, kreupel vrouwtje leeft als een voorhistorisch wezentje temidden van water en riet. Rondom haar hutje leggen wilde eenden en waterhoen tjes hun eieren en broeden hun jongen uit. Toen Neel een keer ziek was. heeft de dokter haar, met behulp van enkele heeren uit het dorp, opgehaald en een huls midden in de plaats gegeven. Toen hü echter twee dagen la ter naar de zieke kwam küken. leefde zü al lang haar eigen leventje op de plassen weer. Toch is er iets, dat Neel dwars zit: de verkie zingen. Dan moet ze naar het stembureau en daar heeft ze een gloeienden hekel aan.... Maar behalve Neel van de hut. is er in An keveen weinig .geheimzinnigs". Een rustige be volking leeft temidden van groen en bloemen, tot vreugd van het kunstlievend buurland: het Goot De mogelükheid schünt niet uitgesloten, dat de verhooging van het contingent manschap pen, die het land ter beschikking wil hebben, de afschaffirlg met zich brengen zal van den .broederdienst”, de bekende vrijstelling van militairen dienst, omdat een oudere broeder daaraan reeds heeft voldaan. Maar de regee- ring wil verder gaan en ook de loting vervallen, waarmee afstand zou worden daan van een gebruik, dat om meer dan reden nooit algemeene Instemming mocht oog sten. Het zou de bedoeling zün tot een ander systeem te komen, meer in de richting een .selectie naar geschiktheid" en dat inderdaad het voordeel hebben, dat het der lichtingen op een honger niveau wordt ge- Ankeveen! Slechts weinigen zullen weten, welk een bewogen historie verbonden is aan het thans zoo rustige dorpje Ankeveen. dat met zün groene welden, zijn witte landelüke huis jes en zün vriendelüke bewoners een idyllisch uitstapje vormt voor lederen Gooischen na tuurliefhebber. Deze rust is trouwens geen wonder: het reeds duizend jaar oude dorpje ligt immers niet aan een van de groote wegen, waar langs 's Zondags honderden auto1* jagen en duizenden fietsers peddelen om de stad te ont vluchten en in het Gooi den dag door te bren gen, temidden van lucht en zon. Neen, het ligt te ver van de hoofdwegen af, om hinder te hebben van het drukke verkeer; de ouderwet- sche, rustige gezelligheid vier* hier hoogtü Toch is het interessant eens een blik te slaan in de historie van deze plaats, die vroeger be stond uit moerassige en uitgedolven plaatsen, uit verlaten venen, die niets voortbrachten dan blezen en riet. Reeds vroeg is in dezen toestand verandering gebracht. Zooals dat in vroeger dagen de gewoonte was, had iedere plaats haai burchtheer of burchtvrouw, die belast was met de zorg over die plaats en de meestal daarbü behoorende landerijen ver in den omtrek. Ook Ankeveen kende omstreeks 1600 al zün burcht heer. Het was Mr. Jan Ingel. zoon van Reynler Ingel, een bekende persoonlükheid in den Hol- landschen landadel. In het Jaar 1625 diende deza Jar» Ingel een verzoekschrift in bü 'da-Ka- mef van Grafelükheldsdomelnen. teneinde de drooglegging van verschillende moerassen den omtrek tot stand te brengen. Het dorpje, met zün armoedige, stille bewo ners, fleurde na de hiervoor verkregen toestem ming heelemaal op: Vele handen hadden weer werk en met man en macht werd aan het voor die dagen zeer groote plan begonnen. Een wa termolen, die bü dit werk van den beginne af werd gebruikt, draait thans nog lustig in de kom van het dorp! Reeds in 1634 konden de akkers de eerste huizen gebouwd worden. De groep huizen, die nu ontstond, vormde al spoedig, mede door de ligging buiten het oor- spronkeiyke dorp, een afzondqdük geheel. Daar de bewoners van die nieuwe gemeenten voor uitstrevende menschen waren, die zich niet thuis voelden bü de oudere bewoners, die de aan hen geleerde gewoonten en gebruiken hoog hielden, vervaagde al spoedig de saamhoorig- heid en werd de behoefte tot het stichten van een nieuw dorp gevoeld. Dit gebeurde: reeds enkele jaren daarna vinden we op die plaats het dorp 's Graveland, dat tegenwoordig An keveen in grootte overtreft. Zooals reeds vermeld, hebben Mr. Jan Ingel en zün opvolgers groote medewerking betoond bü de pogingen tot ontwikkeling van Ankeveen en omstreken. .Jngelenburg”. de buitenplaats van de Ingels, verhief zich toentertüd met fiere torens en hooge muren ongeveer op de plaats, waar nu de eenige jaren geleden gebouwde Ka tholieke kerk staat Na het uitsterven van dit geslacht brachten de aanverwante juffrouwen Schaek. door hu- welük. een adellük en eveneens Katholiek ge slacht, genaamd „de Wael" of „de Wale” (uit- spr. de Walée) te Ankeveen, dat zich weer op den Ingelenburg vestigde. Thans is een boeren hofstede. die denzelfden naam draagt. de eenige herinnering, die in vasten vorm is over gebleven. Ook het geslacht de Wale is weer door een ander opgevolgd, totdat ten slotte. dat wisten, toen het gebeurde, slechts weinig Ankeveners meer. de geheele streek overging in handen van de Pransche familie „de Mont morency.” Dit geschiedde in 1802 Maar laten wü den tüd niet vooruitloopen en den toestand eens bekUken, even voor de komst van de fa- 51 [Dienstplicht in Nederland e midden van het Oooische Land- schap van bosch en heide treffen we een klein eenvoudig dorpje aan. in een prachtig plassengebiedAnkeveen. Als een kleine oase ligt het in dit droge gedeelte van ons land, een rüke studiebron vormend voor de tallooze natuurvrienden in den om trek. Reeds 1000 jaar geleden werd het ge noemd; door kerkbrand zün de oudste documenten helaas verloren gegaan, zoodat hierover weinig bekend is. Uit de latere historie wordt hier het een en ander ver haald. Zü bracht den brief op de post, en ging zuch tend aan haar fornuis. O, zü was diep onge lukkig juist, nu ze twee vriendinnen had, die zich verloofd hadden, en ernaar snakte, Om zelf ook verloofd te zün. Ze was achttien jaar Maar x zeggen, zoo zei ze bü zichzelf. dat er nog jonge lui zün, die een meis je zonder geld trou wen, en toch, als mün kennissen me tegenkomen, met mün oude Japon, met vlekken erin?.... Engelsche tanks in actie tijdens legeroefeningen in Bavtngton

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17