ONS BLAD over I Italië weigert deelnëming Engeland teleurgesteld Italië’s weigering i a I Italië kiest zijde van Japan L* Het nieuws van heden Concordaat-plan opgegeven Sir Mosley gewond DE BAROMETER Vrouwen in Spanje moeten dienen ARABIEREN GEVEN NOG NIET TOE De priesters uit de scholen Engelsch schip beschoten JOH. LAuWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS FRANSCHE KANTONNALE VERKIEZINGEN s van om Het Vaticaan en Franco Fascistenrelletjes te Liverpool Roemenië wenscht wel samenwerking Goebbels wil van De eerste uitslagen bekend Een Rus maakt nood- landing in Polen Chamberlain naar ten Londen ff b i Negrin over de positie der buiten landsche vrijwilligers In een bespreking buiten de Londensche commissie ziet het geen nut Zonder Duitschland geen bijeenkomst Scherpe critiek in -i-s Fransche pers Zij mogen geen godsdienstles meer geven Het werd door twee onbekende torpedobooten aangevallen Spaansch schip tot zinken gebracht Congres der Duitsche Christenen DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Engeland breidt zyn maatregelen in Palestina intusschen rustig uit Zal Frankrijk de ten behoeve van Valencia openstellen? Cycloon jaagt over Brazilië De Joego-Slavische regeering zal het ontwerp niet aan den Senaat voorleggen In één dorp alleen reeds 12 dooden en 100 gewonden Zy keeren zich tegen de oecu menische beweging Benoeming van Mgr. Antoniutti geschiedde in alle stilte Schilderijen-diefstal in Leipzig De actie in China een uitoefening wettige zelfverdediging „Wij doen den kerken niets*9 ^NAXWWWIIII lUUlUMMPMp een Christendom de daad Vliegtuig viel de „Cervantes” ter hoogte van Tarragona aan MAANDAG 11 OCTOBER 1937 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 9 ADVERTENTIEPRIJZEN i Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Italië kteat de zijde van Japan. van de met er- teren» Nederland tusschen ons bij de De per zal Volksgezondheid I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De reactie In Engeland en Frankrijk na Italië"» weigering. De Joege-Slavische regeering heeft baar Coo- cordaat-plannen opgeheven. Stand op Maandag 9 uur van.: 7MA Vorige stand: 77X4 i 1 Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 9 October: De eerste minister, Neville Chamberlain, is vanavond te Londen teruggekeerd, doch Eden wordt niet voor Dinsdagochtend ver wacht. De PalestUnache Arabieren geven nog blijk van opstandige gevoelens. WARSCHAU. 9 Oct. (PAT.) Nabij Swieciany in Noord-Oost-Polen is een Russisch vliegtuig geland. Toen de piloot, die een noodlanding had gemaakt, vernam, dat hg op Poolsch gebied was, steeg hU onmlddeliyk weer op en verdween. LAB idei 1 10. 4 50 De Italiaansche regeering, aldus de nota, waardeert het geopperde denkbeeld tot het houden van een drie-mogendhedenconfe- rentie, doch trekt het nut hiervan in twij fel. RIO DE JANEIRO, 9 Oct. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht is Brazilië door een cycloon geteisterd. Vooral in het Zuiden zyn zware ver woestingen aangericht. Alleen in het dorp Santa Maria in den staat Rio Grande do Sul zijn door instortingen van huizen 12 personen omgekomen en ruim 100 gewond. Men is evenwel van meening, dat een zoo ernstige stap ala de opening van de grens der Pyreneeën pas aal worden ondernomen, nadat alle andere manieren om tot een com promis te geraken, sullen «tjn overwogen. BELGRADO. 9 Oct. (D.N.B.). De Joego slavische minister-president Stoyadlnowitsj heeft medegedeeld, dat de regeering er van af heeft gezien het Concordaat aan den Senaat voor te leggen. In politieke kringen is men van meening, dat de kwestie van het Concordaat thans niet meer als actueel moet worden beschouwd. De benoeming van Mgr.AntoniiHti tot zaakge lastigde btf Franco is In alle stilte geschied. 1 erw- 31.00 platte 0 sts- Ooeren laald, 17 en doen Het Italiaansche antwoord op de Fransch-Brit sche nota komt practtach heer op een weige ring. BOEKAREST. 9 Oct. (Havas) De ROS- meensche premier Tatarescoe is vanmorgen te zamen met de ministers van Nationale Defensie, Luchtmacht en Marine in Gradeamare aange komen op een inspectictournée. Tatarescoe heeft een rede gehouden, waarin hij samenwerking aanbiedt, maar tevens het leger aanspoort alle „verleidingen” weg te nemen. Te "s-Gravenhage Is overleden Jhr. G. A. A. AHing von Geusau. oud-minister van Oorlog. Adres der Centrale van Rijkspersoneel b(J de Tweede Kamer, waarin intrekking der 5 pet. salarisverlaging gevraagd wordt. Ir. De Kok en Schmidt Crans van hun lucht reis naar Znid-Afrika in Nederland terugge keerd. Tengevolge van een aanvaring la het Engelscho stoomschip Penshurst in het NensenS1 niskil ka naai gezonken. Emigrantenregeling België. ister. luwe Sla- 60— >ree- t. O oode 0 st. —90 kist. per 1 30, per cen- 4 P- am- 7. 1.00 8 00 usels rode oen nice ams Ide- een .•ren La- 14.50, •uran- Calle- ërtst- kg. 13— ■esent 0—11. louter 1 3.20 Erm- r Til- Cam- cent, cent liven: kg. Willi- doos- -4 et. 0 per loem- t per n" 8.00^ O4X>_ '0—10, kool 00-7. 14, Mpont 00_7, —5 50, >0—34, 31.00 s Du- igden- Offlcieele kringen te Rome zeggen ten aanzien van het diplomatiek bezoek te Tokio slechts, dat Italië geen militairen steun zal verleenen. Opnieuw werd een Engelsch sehip b(j Spanje door een vliegtuig aangevallen. Zy kunnen er slechts door verstevigd worden. De regeering heeft in de afgeloopen week de tegen het terrorisme gerichte maatregelen aan gevuld en de openbare veiligheid verhoogd. De propaganda-comité’s zyn thans byna volkomen krachteloos gemaakt. De verbetering in de eco nomische positie van het land biykt reeds uit het verhoogde vertrouwen, dat In handelskrln- gen Is verwekt door het besluit der regeering om wet en orde te handhaven. LEIPZIG. 10 Oct. (Havas). Vanochtend heeft een onbekende een schlldery van Lucas von Cranach, dat in het museum te Leipzig hing, ontvreemd. Het gestolen doek stelde een borst beeld v^n Mozes voor, tusschen de steenen tafe len en met het Joodsche volk op den achter grond. De handelswaarde van deze schildery, die ongeveer 400 Jaar oud zal zyn en tot de kostbaarste van het museum behoort, werd ge schat op ongeveer vyf en twintigduizend Mark. Alle politieautoriteiten in Dhltschland en zelfs de voornaamste centra in het buitenland zyn van deze vermissing In kennis gesteld. inde- kens. ?r kg. oelen >00— —273 rtcht, r. 15 cent htere 24 00 latig. rkens zeer aard- 1 80 3eve- 11.70. 90 o kg. kg. •3 30, Oei, Zoodra het Fransche kabinet zyn standpunt zal hebben bepaald tegenover de Italiaansche nota zal tusschen de regeerlngen van Frankrijk en Groot-Brittannië overleg worden gepleegd over den volgenden gemeenschappeiyken stap. In Brltsche kringen bestaat over het alge meen veel sympathie met de kalme, doch vast beraden wyze, waarop Delboa gisteren de po sitie van Frankryk heeft uiteengezet. De verwrongen resten van een Chineesch vliegtuig, dat bij een der tallooze lucht gevechten omlaag geschoten werd. Japansche soldaten bewaken het wrak BAD SEGEBERG. 10 October. (D. N. B.) Mi nister Goebbels heeft heden de groote Noord- mark-feestplaats Ingewyd. In de rede, welke hy ter gelegenheid hiervan heeft- uitgesproken, zelde hy o. a.„Wy doen den kerken niets, een volk., dat vier Jaar oorlog en vyftien Jaar Marxisme heeft doorgemaakt, heeft geen begrip meer voor theologische haarklooveryen. Het wil een Chris tendom van de daad zien en ziet het Christen dom meer belichaamd in byvoorbeeld het werk der winterhulp, dan in een theologische uiteen zetting van het zoogenaamde belydenisfront." De Fransche bladen zyn scherp In hun critiek op Italië’s weigering. De „Petit Parlslen” schrijft, dat de Italiaan sche nota zoowel te Londen als te Parijs teleur stelling gewekt heeft. Men schynt te Rome niet te willen begrijpen. dat het er voor Frankrijk en Engeland niet om gaat, een zekere party in Spanje te zien zegevieren, maar hun veiligheid en hun door de Inmenging ernstig bedreigde verbindingswegen te beschermen. De regeerin- gen van Engeland en Frankryk zyn zich te zeer bewust van de kracht harer solidariteit, dan dat De reeders van het Brltsche vrachtschip „Bo- ble” hebben de pers medegedeeld, dat zy of ficleele bevestiging ontvangen hebben van de In beslagneming van dit vaartuig door de Spaan sche nationalisten ter hoogte van El Ferrol. Het schip vervoerde levensmiddelen voor rekening van de Spaansche regeering uit Antwerpen naar een Spaansche haven. Onder de bemanning be vonden zich geen Engelschen. ult- welke ultzonde- van rmyn Pril» I 3.00, Uien: 2.80— -13 80, -9 80, 50. B Bleten o 2.30 4.10, 13—M groen 4.80— e Sla. 0 85 -3 40. >1 1 90 00 kg. —2.50. baal SALAMANCA, 10 Oct. (Havas) In de Staatscourant van Franco Is heden een de creet gepubliceerd, waarbij wordt bej dat alle Spaansche vrouwen tusschen^ 35 jaar zes maanden dienst moeten op de administratieve arbeldsbureaux of by de sociale diensten. De-vrouwen, die dit half Jaar niet hebben doorgemaakt, zullen geen staats-, provincie- of gemeentelietrekklngen kunnen krygen. De Brltsche diplomatieke correspondent van de ..Observer” schrijft, dat het openen van de Fransch-Spaansche grens, hetgeen de eerste reactie op de Italiaansche weigering zal zyn, zal geschieden by eenzydig besluit der Fransche regeering. De Brltsche regeering heeft echter volgens dit blad dezen maatregel goedgekeurd. Commissie zal een onderzoek instellen naar ver mindering van de werkloosheid in de eerst komende tydrn. Verbindendverklaring der C.A.O. yoor de Waal- steenindustrie gevraagd. O O BERLIJN, 10 October. (Havas.) Heden ochtend is in alle katholieke kerken van Beriyn een herderiyk schryven van den bis- schop voorgelezen, waarin ter kennis van de geloovigen wordt gebracht, dat net den ka- tholiekep priesters door den staat verboden is godsdienstles te geven op de scholen. De zaak, waar het om gaat, zoo wordt be toogd, betreft niet slechts enkele staten, doch Is behalve voor Frankryk, Engeland en Italië ook voor andere landen van direct belang. Zonder instemming van Burgos en Valencia zou geen enkel besluit van practlsche waarde kunnen rijn. De voorgestelde conferentie, waar de ander» landen niet by tegenwoordig zduden zyn, zou het dus zonder de elementen moeten stellen, welke voor het bereiken van een accoord on ontbeerlijk zyn. Het aanvaarden van een pro cedure. zelfs van voorlooplgen aard, buiten de Londensche commissie om, zou tot gevolg heb ben. dat de mogelykheld van misverstanden en complicaties in plaats van af te nemen, zou toenemen, en dat de totstandkoming van een algemeen accoord, dat de fascistische regee ring hoogst noodig acht, vertraagd, In plaats van bespoedigd zou worden. Het rechtsche hoofdkwartier deelt mede. dat. zooals te verwachten was. de troepen van gene raal d'Avila gebruik hebben gemaakt van hun succes van gisteren en zy den tegenstand van de Asturiërs langs de Sellarlvier gebroken hebben. Verscheidene dorpen zyn In handen der recht- schen gevallen. Ook aan het front In Leon hebben de recht- schen successen behaald; het schynt, dat de voornaamste hoogten van Valverde door rechtsche troepen bezet zyn. Het Ministerie van Landsverdediging deelt mede, dat de regeeringstroepen by Alto de San Quilez hun stellingen iets naar achteren ver legd hebben. By aanvallen op Pena Bugan heb ben de rechtschen aanrieniyke verliezen geleden. Ook In den sector Pozoblanco is een vyandeiyke aanval afgeslagen. BONE, 10 Oct. (Havas). Hedenochtend om streeks zes uur is het schip der Spaansche re- -1 grwing „Galjo Santhcme”, dat van de Sovjet Unie op weg waa naar Spanje, op 45 myi uit de Algerijnsche kust tusschen Bone en La Calle, door twee onbekende torpedobooten aan gevallen. Het schip werd gedurende een uur Hy vervolgde: „Ter gelegenheid van deze plechtigheid, die tevens een daad van bevesti ging onzer groeiende kracht is, spreken wy op nieuw onzen wensch tot vrede uit en ons leven dig verlangen te leven In betrekkingen van vriendschap met hen, die de wisselvalligheden der geschiedenis In het verleden gebracht heb ben op den weg van een groote onmin. Wij verklaren, dat wy bereid zyn met hen samen te werken aan de versteviging en de verde diging van den vrede en de organisatie In dit gebied van Europa van een gemeenschappeUJk. normaal leven, In vertrouwen, gegrondvest op eerbiediging van het recht en harmonlseerlng der belangen, wy strekken de vriendenhand uit naar allen, die deze overtuiging deelen en allen, die geleid worden door denzelfden wensch tot vrede en samenwerking.” onder vuur genomen en het achterschip vatte vlam. De „Cabo Santhome” zond S OB.-selnen uit en de aanvallers verdwenen. Tot half drie in den middag gaf een rookzuil by Kaap Rora aan. waar het brandende schip lag. Omstreeks kwart voor drie hoorde men een hevige ont ploffing. waarna het wrak zonk. De opvarenden werden door vlsschersvaar- tuigen naar La Calls gebracht. Een van hen werd gedood en 6 gewond. Fransche vliegtui gen hebben de omgeving afgezocht, doch niets gevonden van de aanvallers. JERUZALEM, 9 Oct. (Reuter.) Hoewel Palestina In de afgeloopen week oppervlak kig rustig is geweest, biyft er in sommige Arabische kringen niettemin nog een sterke onderstroofÈ van agitatie voortwoeden. In deze kringen verklaart men, dat de regee ring van Palestina de gevoelens der Arabie ren niet kan vernietigen door een „militair» onderdrukking”. pen. De „Oeuvre" schrijft, dat men gisteravond voor het eerst in hooge Fransche kringen kon vernemen, dat bet hier niet van belang is, of In Brltsche officleele kringen wordt verklaard dat er geen definitieve overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland over mogeiyke maatre gelen bestaat. Indien echter de Fransche regee ring niet van meening verandert en de Brltsche regeering het met die meening eens is, zal men het geheele stelsel van niet-lnmenging laten vallen en de kwestie van het leggen van ee> embargo op wapens voor Spanje onder het oog zien. De Brltsche politiek zal, zooals tot nu toe, er op gericht zyn. al het mogelyke te doen om den oorlog tot Spanje te beperken en inmenging uit te sluiten. Het nieuwe decreet van de Duitsche regee- ring”, zoo wordt in het herderiyk schryven ge zegd, „voert de leuze „de priesters uit de scholen" in de praktyk door. Op deze wyze wil men voor komen dat t woord van onze priesters doordringt in de kinderzielen. Dit is een aanduiding dat in de komende tyden het katholicisme op de proef zal worden gesteld. Als bisschop van Ber iynheeft men mil niet op de hoogte gebracht met de redenen, waarom de geesteiyken niet langer godsdienstonderricht mogen geven.” Verder wordt in het herderiyk schryven ge constateerd. dat de stryd tegen den godsdienst zulke vormen heeft aangenomen, dat men zich niet moet verwonderen, dat de geesteiykheid uit de scholen wordt gebannen, doch het gevaar, dat hieruit voortspruit Is, dat de kinderen niet langer In den geest van Christus onderwezen zullen worden. De redevoeringen en de geschriften van de mannen, die verantwoordeiyk zyn voor het leven van het land toonen aan, welke denkbeel den zy hebben over de heilige schriften en hoe men het katholieke leven beleedlgt. De veld tocht tegen de Kerk gaat in etappen, opdat het doel hiervan niet te spoedig aan allen biykt. „Wat gaat men thans doen? Gaat men het godsdienstonderricht geheel afschaffen en den kinderen een anti-christelijke .philo sophic leeren?” Vervolgens herinnert de bisschop er aan. dat thans alleen de kerk nog vrU Is voor het geven van godsdienstonderricht. De bisschop spoort de ouders aan nauwkeurig te letten op het on- derwys, dat door de leekenonderwyzers aan de kinderen wordt gegeven en hy kondigt aan dat eens In de week in de kerken godsdienstonder richt zal worden gegeven aan de kinderen door de priesters, die thans niet meer In de scholen kunnen komen. Herderlijk schrijven van den bisschop van Ber lijn, over het weren van de priesters uit de aeh*- len. dlend. ofwel verdeeld worden over drie jaarl Negrin heeft vanavond ontkend, dat de Spaan- •che regeering, zooals het Italiaansche antwoord op de Fransch-Britsche nota beweert, weigert L LONDEN, 9 Oct. (Havas), De reedery van het Brltsche vrachtschip „Cervantes” deelt mede, dat dit vaartuig ter hoogte van Tarragona door een vliegtuig Is aangevallen. Het schip werd niet geraakt en heeft zyn route gewyzigd. De kapitein en de leden der bemanning zyn allen Engelschen. Hy heeft hier een redevoering uitgespro ken. waarin hy er op wees, dat de langs de Hongaarsche grens uitgevoerde versterkin gen terzelfdertyd de verdediging des lands en de verdediging van den vrede dienen. Wanneer men sterk en welgewapend is, ontwapent men alle verleidingen.” In officleele kringen is men van meening, dat het volkomen onconstructief is en niets bevat, dat den emstlgen toestand In de Middelland- sche Zee zou kunnen verbeteren. De volgend? ten aanzien van het vraagstuk der Middelland- sch, Zee te nemen maatregel zal afhangen van de gegrondheid der jongste geruchten, dat op nieuw Italiaansche versterkingen naar Franco zouden zyn gezonden. PARIJS, 9 Oct. (Havas). In het antwoord van Italië op de Fransch- Britsche nota inzake Spanje, waar van de tekst zoojuist is gepubliceerd, wordt verklaard, dat de Italiaansche regeering bereid is, alle middelen in overweging te nemen, die de non- interventiepolitiek doeltreffend zou den kunnen maken. Het Antwoord komt practisch echter neer op een weigering. Van deze verplichting zyn uitgezonderd ge huwde vrouwen, weduwen en zieken. De zes LONDEN, 10 Oct. (Havas) De leider van de Brltsche fascisten. Sir Oswald Moajey, wilde heden te Liverpool van het dak van een auto eei) toespraak houden Politieke tegenstanders begonnen met steenen te gooien en een der steenen raakte Sir Os wald dusdanig, dat hy bewusteloos naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Een regen van steenen daalde neer op de lyf- wacht van den fascistenletder. In verband met deze kwestie werden twaalf personen door de politie gearresteerd. In het vanavond uitgegeven bulletin werd medegedeeld, dat sir Oswald Mosley, die van daag te Liverpool door steenworpen werd ge wond, een hersenschudding heeft opgeloopen. Hy heeft een lichte operatie ondergaan, welke gelukt is. Zyn toestand geeft voor het oogen- bllk geen reden tot ongerustheid. ~nttn FVimco of Valencia wil zien winnen, maar dat men zich slechts moet herinneren Fransch mante zyn, dat wil zeggen, dat men geen ge noegen kan nemen met het voortduren van een toestand, die de veiligheid van het land dage lijks In grooter gevaar brengt. Ook de „Jour” zegt, dat Parijs en Londen niet x kunnen toelaten, dat het strategische evenwicht ryreneeen-grens üunner strijdkrachten en steunpunten In d« Mlddellandsche Zee te hunnen nadeele verbro- ken wordt. De Italiaansche regeering is derhal- ve van meening, dat het vraagstuk der non-interventiecommissie door de Londensche commissie verder behan deld moet worden. Zij geeft ten slotte te kennen, dat zij in geen geval zal deelnemen aan besprekingen, bijeenkomsten of con ferenties, waaraan Duitschland niet eveneens deelneemt. Er wordt aan herinnerd, dat Italië met Duitschland de eerste is geweest, om met na- druk ie eischen, dat het zenden van vrywil ligere verboden werd, en daarna dat tot het terugtrekken ervan zou worden overgegaan. TOKIO, 9 October (Reuter) De Italiaansche ambassadeur heeft zich heden naar den onderminiater Buitenlandsche Zaken begeven i het verzoek der Japansche natie van in kennis te willen stellen, dat het Italiaansche volk zich eensgezind achter Mussolini schaart om volle in stemming en steun te betuigen met de Japansche actie in China, welke niets anders is dan een uitoefening van wettige zelfverdediging. de terugtrekking te overwegen van buitenland sche vrijwilligers, die dienst doen by de regee ringstroepen. Negrin legde er den nadruk op, dat de repu- bllkelnsche regeering zich geen oogenblik verzet tegen de terugtrekking van werkelyke vrywilli- gers, die In haar rijen strijden. Rechtsche successen LONDEN, 10 Oct. (Kenter). De Italiaan sche nota werdt thans bestudeerd, doch men acht het niet waarschyniyk, dat voor Woens dag of Donderdag bekend zal worden, welk gevolg er aan zal worden gegeven. Het Italiaansche antwoord veroorzaakt een aanzienlijke teleurstelling. PARIJS. 10 Oct. (Havas). De eerste slagen der kantonnale verklezmgen. Maandag in geheel Frankryk, met ring van Parys en het departement van de Seine, zyn gehouden, zyn bekend geworden. De minister van Blnnenlandsche Zaken Marx Dormoy (Soc.) is herkozen te Montlu^on (de partement Allier), terwijl de minister van Fi nanciën, Bonnet (Rad. soc.). In Dordogne .is herkozen. Herrlot, de voorzitter van de kamer (Rad. soc.) komt te Lyon in herstemming, evenals zyn partygenoot Jean Zay, de minister van Onderwijs, te Orleans In herstemming komt. De minister van Handel, Chapsal (Rad. soc), komt te SAint (Charente-lnferieure) in her stemming. terwyi de minister van P. T. T„ Lebas (Soc.) te Roubaix In herstemming komen. Monnet, de minister van Landbouw (Soc.) Is herkozen te Oulchy le Chateau (dept. Aisne). De onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, De Tessan, (Rad. soc.) Is te Meaux herkozen. De onderstaatssecretaris van het kabinet van den minister-president Bertrand (Rad. soc.) Is in het departement Chartres-lnferleure her kozen. De minister van Volksgezondheid Rucart (Rad. soc.) is In het departement Vosges (Epl- nal) herkozen. Te Parys bestaat groote belangstelling voor de uitslagen der verkiezingen. Op straat Is het zeer druk. Er hebben zich, voor zoover bekend, tot vanavond 11 uur ner gens incidenten voorgedaan. BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR fglefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f2.— 'door buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De verwachte benoeming van Mgr. AntonlutU tot zaakgelastigde van den H. Stoel Franco-regeering is zooals men meldt m alle stilte een feit geworden. Te Rome werd het bekend door een bericht uit Burgos. Osservatore Romano deelde het tot nog toe niet op deze Indirecte wyze mede. BERLIJN, 10 October. (Havas.) Het vierde congres der Duitsche christenen, de beweging welke den godsdienst ondergeschikt wil maken aan den natlonaal-soclallstischen staat. Is te Eisenach byeen geweest. Er werd een reeolutle tegen de oecumenische beweging aangenomen, waarin met name wordt verklaard: .Aangezien voor onze beweging het Christel yk geloof van het Duitsche volk geldt en niet een wereld- mystlek, welke zich onder het mom van Chris tendom aandient, wyzen wy de x.g. oecumeni sche beweging krachtig van de hand. Wy protesteeren hartstochteiyk tegen het feit, dat de oecumenlscjie beweging een politleken aanval op het nationaal-socialisme, waartoe wy van ganscher harte Dehooren. ten uitvoer legt. De Z-g. oecumenische beweging heeft op die wyze in de oogen dergenen. die het erfdeel van Luther ongerept willen bewaren, haar eigen vonnis uitgesproken, zy deelt hiermede het lot der internationale politiek, waaraan zy het christeiyk geloof heeft ultgeleverd.' ROME, 9 Oct. (Reuter). In officleele Ita liaansche kringen wenscht men het be richt uit Tokio, dat de Italiaansche am bassadeur een bezoek heeft gebracht aan den Japanschen vice-minister van Bulten- landsche Zaken noch te bevestigen noch te ontkennen. Men spreekt echter de ge ruchten tegen, volgens welke Italië aan Japan eenlge verzekering zou hebben ge daan In zake het verstrekken van mili taire hulp.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1