H 1 T - De paleis-revolutie in de N.S.B SPAREN van Vermindering de werkloosheid lOub-fiolhnbsche Pyptabak r DE MUSSERT SPREEKT VAN OPSTAND-OPERETTE Ir. DE KOK BEHOUDEN TERUG AfcZïas' /IÜpinG MAANDAG 11 OCTOBER 1937 Een broeinest van samenzwering De salarissen van het rijkspersoneel Over AANGEREDEN EN GEDOOD PAARD SLOEG OP HOL INBRAKEN TE ROTTERDAM AMMONIAK GEDRONKEN Motorrijder ernstig gewond NATIONAAL HERSTEL Heffing op boter Het verhaal van ir. De Kok Steeds meier wolkandkrabbeti i I mc? tuicitn By het oversteken van den weg Jhr. G. A. A. Alting von Geusau i* Oad-minister van oorlog Zaterdag te Den Haag overleden de onderhandelingen kun- nog geen mededeelingen gedaan worden Ultimatum veertien dagen uitgesteld VOETGANGER TEGEN DEN (ÏROND GEREDEN CAPRIOLEN OP DEN GLADDEN WEG DE EERSTE KAMERZETEL VAN D.. VAN DUYL te te it n Engelsch stoomschip gezonken De „Hertog Hendrik” in Marokko DE REGEER1NGSORDER BIJ FOKKER HET LOONCONFLICT BIJ „VULKAANSOORD” je*"’' 9- door deze Drie dingen Jong meisje ernstig gewond De zaak-Van Duyl 5r te te a, 1« a i en de VC> Intrekking der 5 pet. verlaging gevraagd Gevolg van een aanvaring in het N euzen-Sluiskil-kanaal In zyn rede te Lanteren gaf hy toe, dat men hem naar Zwitser land wilde sturen Volgens zyn verklaring de interessantste tocht, dien hy ooit gemaakt heeft (Van onzen specialen verslaggever) LUNTËREN. 9 October 1937. Besluit Chr. Metaal bewerker sbond Afbraak- en opruimingswerk in de omge ving van den Sint Pieter hebben het uit zicht op dit majestueuze bo uurwerk veel vrijer gemaakt Het Zweedsche s.s. „Drott" is naar Oent te ruggekeerd. Vervolgens behandelde spr. de gebeurtenissen van den laatsten tijd, In de eerste plaats de zaak-Van Duyl. Ds. Van Duyl nam zijn ontslag als Ud en als Kamerlid. Spr. is van meening, dat dit ontslag nemen in het belang der Be weging was, in het belang van Ds. Van Duyl en Het N.S.B. Eerste Kamerlid, mr. A. J. van Vea se m, heeft in een brief aan den minister van Blnnenlandsche Zaken uiteengezet, waarom hij meent, dat een.lid der Eerste Kamer, als de heer Van Duyl. om ontslag als lid der Kamer te kunnen nemen, eerst tot de Kamer moet zijn toegelaten. Volgens mr. v. Vessem staat juist in de Kies wet. dat leden der Eerste Kamer te allen tijde ontslag kunnen nemen. Adressant argumenteert, dat iemand, die door het Centraal Stembureau benoemd is verklaard, zijn benoeming in den wettelljken vorm heeft aangenomen en zijn geloofsbrieven ingezonden, wel degelijk Ud van de Kamer is geworden. ANNO 1753 Den laatsten tijd komen on de Waal steeds meer wolhandkrabben voor. Zaterdag beeft een visacber er weer twee gevangen. De heffing op boter is voor de week van 10 t/m. 10 October, behoudens tusachentljdache wij- zlging, weder vastgesteld op 45 cent per K.G. 1 1. 4 Om 10 minuten over half zes maakte de ha venmeester de heer Asjes bekend, dat de P.H. K. O. K. boven Rotterdam gezien was en vijf nen In de streek nabij Juba hebben wy „de wilde beesten' geaien. Wij filmden een kudde olifanten van wel MO dieren, giraf - 14 In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Chr. Metaalbewerkersbond, in verband met het loonconflict bij Vulkaansoord te Ter- borg, heeft men besloten, zich in het algemeen met het voorstel van den rykabemlddelaar te vereenigen. Over enkele punten wil men echter nog nader overleg plegen. Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de motorrijder G. uit Eindhoven over den Best- schen weg. toen van den anderen kant een per sonenauto naderde. Op luttele meters afstand van den motorrijder schoot de auto, vermoede lijk ten gevolge van bet springen van een voor band. naar links. Een botsing bleef niet uit. De motorrijder kreeg den wagen over zich heen en bleef met een zware hersenschudding en een gebroken been op den weg liggen. In vrjj em stigen toestand is hij naar het gasthuis te Eind hoven overgebracht. b. op grond van de resultaten van bedoeld onderzoek en van eigen Inzicht aan hem voorstellen te doen, welke tot daadwerke- Ujke vermindering van de werkloosheid in de eerstkomende tijden zullen strekken. Adres van den N.S.B.-fractie- voorzitter aan den minister In verband met de ligging van het schip kon echter niet voorkomen worden, dat de vaart voor schepen met een grooteren diep gang dan zes meter tot nader order ver boden moet blijven. Met betrekking tot het zinken van het En- gelsche ss. „Penshurst” op Ijet kanaal van Ter- neuzen. kan nog x,orden gemeld, dat vanwege den Rijkswaterstaat oruniddeliyk maatregelen getroffen z(jn om de stremming van ’t scheep vaartverkeer zoo gering mogelijk te doen zijn. Hr. Ms. pantserkruiser „Hertog Hendrik", welke zich op een oefenreis bevindt in de Mid- dellandsche Zee. is Zaterdag aangekomen te Safl In Fransch Marokko. Het schip zal daar tot Maandag blijven liggen. Maar dit moge ik U zeggen: onverschillig of men voortgaat „onthullingen” te. doen, ik wensch niet uit te weiden over persoonlijke kwesties. Als Leider der Beweging kan ik met alle gemoedsrust aanvaarden met mod der te worden gesmeten, mits ik weet zelf dergelijke middelen niet te hanteeren fen. zebra's, springbokken, gazellen, buf fels en andere dieren, van 50 meter hoog te af. Leeuwen en tijgers hebben wy. jam mer genoeg, niet gezien. De heeren wilden mij met een soort pen sioen naar Zwitserland sturen. Als zgehad- den afgesproken mij te laten doodschieten, had ik eenige waardeerlng kunnen hebben. Dat zij mij aanzagen voor zulk een laffen hond, dat ik mijn duizenden kameraden, die jaren met my vochten, in den steek zou laten, teekent hun mentaliteit In de Zaterdag gehouden vergadering van den Centralen Raad van het Nationaal Ver bond bleek deze Raad van meening te zijn, dat. hoewel vele wenschen van het Verbond in de afgeloopen 4 jaren in vervulling zjjn ge gaan. het Verbond voor Nationaal Herstel nog alle reden heeft om zijn bestaan te handha ven. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, reorganisatievoorstellen met betrekking tot de structuur van het Verbond voor te bereiden. Tot algemeen voorzitter werd gekeken mr. J H. P. V. Haitsma Muller, te Amsterdam. Omtrent het bericht uit het Utr. Dagblad, be-* treffende een Regeerlngsorder aan de Fokkerfa brieken, verneemt het Handelsblad, dat wel on derhandelingen met de Nederlandsche vllegtut- genfabrlek Fokker worden gevoerd over de leve ring van vliegtuigen, doch dat die onderhande lingen in een dusdanig stadium verkeeren. dat nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan. Kok en en son- Tot lid en voorzitter dezer commissie is be noemd de heer ir. R. A. Verwey, directeur van den rjjksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, tot lid en secretaris de neer Meyer de Vries, referendaris by het departement van Sociale Zaken, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing. Voorts hebben in de commis sie zitting ambtenaren van de departementen van sociale en economische zaken en van de ar beidsinspectie, alsmede vertegenwoordigers van de voornaamste werkgevers- en middenstands organisaties en arbeidersvakcentralen. Bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen Blauw-wazig licht de herfstmiddag. Langs de mulle wegen tusschen de bosschen door trekken vele leden der N.S.B naar het wijde door boomen omringde nagespraak-terrein waar zich geleidelijk duizenden verzamelen voor het podium op het hoogste punt gele gen tegen een achtergrond van zeven hooge vlaggemasten. Onmiddeliyk na de verkiezingen was ik ei zeker van, zoo vervolgde dé spreker, dat de Be weging door een aantal leden zou worden ver laten, door anderen verraden. Ruim een maand geleden bleek het gezwel in de afdeeling Vorming te zitten. Directe verwij dering was mogeljjk, maar ik gaf er voorkeur aan. naar Paul Kruger's wijze woord: „te wacht tot die schildpad zijn kop uitsteek.'' Uitvoerder, misschien hoofd, van de revolte was mr. v. d. Goes van Naters, die het land rondreisde. In Den Haag probeerde men zelfs in iedere groep een kern te vormen. De kwestle-Van Duyl maakte het noodlg di rect in te grijpen. Het is daarom niet ónmoge lijk, dat het achterste deel van den kop is blij ven zitten. Bewijzen, dat ds. Van Duyl mede plichtig is. heb ik niet. De in het Hoofdkwartier gehouden gesprekken zijn niet afgelulsterd, an ders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vorming de schuldige is. Gezien de capaciteiten van de opstandelingen is het geheele geval meer belachelijk dan dra matisch. Maar één ding heeft mij uitermate ge hinderd Op de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van den R.K. Metaalbewerkersbond en den Algemeenen Ned. Metaalbewerkersbond. waarop het loonconfllct in „Vulkaansoord” te Terborg werd besproken in verband met het 11 dezer af- loopende ultimatum, werd besloten, dit ultima tum 14 dagen uit te stellen, ten einde omtrent het voorstel van den rjjksbemlddelaar, mr. A. C. Josephus Jltta, nader overleg te plegen. Bjj het voorstel van den ryksbemlddelaar werd een loonsverhooglng voor alle arbeiders van „Vulkaansoord” in het vooruitzicht gesteld. Nader vernemen wij, dat deze loonsverhooglng 5 pCt. zou bedragen waarbij uitbetaling van vier vacantledagen. deden onze voorouden, oor spronkelijk „tot vorderinge der gesontheit." Meer ze wisten hun tebek zoo smekelijk te mengen en zoo goed te kerven, det ze el geuw *t genot ven hun pijp voor geen geld wilden missen. Zaterdagmiddag kwart voor zes zijn de directeur-generaal der Koninklijke ir. J. E. F. de Kok en zijn medevlieger, de heer H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, op Ypen- burg geland. De belangstelling voor hun aankomst was bijzonder groot, want zeer velen stelden er prjjs op den vliegers een welkom thuis te wenschen. Zijn geleider zwaar gewond naar het ziekenhuis SCHOUT 15ct COOPVAERT 10ct p >om Te Rotterdam is Zaterdagavond een motor rijder. A. N„ met een voetganger in botsing gekomen, vermoedelijk omdat hy door de duis ternis ter plaatse den voetganger, den 30-jari gen o. D.'te laat had opgemerkt. De voetganger werd tegen de straat geslin gerd, terwijl ook de motorrijder en zijn duopas- sagler kwamen te vallen. De eerste liep een zware schedelbasisfractuur op, evenals de duopassagler, de 55-jarige schoon- IMW fekuïgas;- Beide personen zijn in emstigen toestand het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De motorrijder is er met den schrik en enkele achrammetjes afgekomen. De 64-jarige weduwe O. J. uit de Bever straat te Rotterdam heeft, toen zij in de keu ken van haar woning een zenu wdr ank je wilde innemen, by vergissing ammoniak genomen. De oude vrouw, die de vergissing al spoedig bemerkte, is in vrU - emstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De heer De Kok gaf dit toe. De machine heeft zich prachtig gehouden. „Het was de Interessantste tocht, dien ik ooit gemaakt heb”, zoo besloot de heer De Kok het onderhoud. Toen Zaterdagmorgen de bijna 50-jarige commies bij de Nederlandsche Spoorwegen, de heer Wljgmans, wonende aan de Roemer Vts- serlaan te Zeist, per flets uit de Sanatorium- laan kwam en den Utrechtschen straatweg wil de oversteken naar het aan den overkant ge legen rijwielpad, werd hy door een uit Zeist komenden auto aangereden en tegen den grond geworpen. Met een schedelbasisfractuur moest hij naar het ziekenhuis te Zeist worden overgebracht, waar hjj in den loop van den morgen is over leden. Een tragische omstandigheid is, dat de echt- genoote van het slachtoffer op het oogenblik te 'sGravenhage in een ziekenhuis verpleegd wordt. In het belang van anderen en dat daarom zijn besluit juist was. De heeren Pont en v. d. Goes van Naters hebben zich de vrijheid veroorloofd deze zaak op straat te brengen. Een andere be langhebbende heeft zelfs publiekelijk mededee lingen gedaan, lijnrecht staand tegenover die. welke hjj kort te voren aan vier betrouwbare mannen deed en welke schriftelljk ter beschik king liggen. Ds. Van Duyl beweert thans zijn handteeke- ningen onder pressie gezet te hebben en dit te betreuren. Welnu, dan moge het recht zijn loop hebben. Zelfs na gebleken is, dat de geheele af deeling Vorming, aan welker hoofd Van Duyl stond, een broeinest van samenzwering was tegen de Beweging en haar Leider, kan onze vroegere kameraad Van Duyl het volle pond van mjj krijgen. De Hooge Raad van Discipline staat ter beschikking van Van Duyl. et spaarzame denkbeeld moet de minister hebben opgedaan door het afbetalingssysteem, dat hier en daar ten behoeve van werkloozen wordt toegepast. Het van te voren afzonderen van kleine bedragen voor uitgaven, die nog gedaan moeten worden, acht hij te recht een beter systeem dan het doen van uitgaven volgens een afbetalhigs- systeem met de daaraan vertoonden al leronaangenaamste risico's ten gevolge van een eventueel In gebreke blijven. De regeling, welke hij thans heeft ontwor pen is eigenlijk meer een soort van voor- ultbetallngssysteem dan een spaarrege ling. Immers de werkloozen moeten met hulp van de regeering en de liefdadig heid een zeker bedrag reserveeren, voor zij tot aankoopen of het doen van uit gaven kunnen overgaan. Dit is heel wat anders dan sparen. Van den anderen kant moeten wij toegeven, dat de voor stelling, dat de werkloozen zelf meespa ren voor den extra-B-steun, psycholo gisch stlmuleerend zal werken op hen. die niet graag zoo maar zonder meer uit loutere edelmoedigheid en naastenliefde den noodlijdenden medemensch te hulp komen, maar elschen, dat die mede mensch van zijn kant ook zelf het uiterste beproeft om uit de ellende te ge raken. Waar minister Romme ook op zulke gevers een beroep moet doen, lijkt ons de term sparen een nuttig effect te zullen hebben. „What is in a name” liet Shakespeare vragen. Het antwoord luidt: een psycho logische werking van niet te onderschat ten beteekenis en effect. Commissie zal bedryfsgewyze een onderzoek instellen naar de mogelijkheden Inplaats van een zenuwdrank Behalve de eerste twee dagen van de heen reis hebben wy goed weer gehad, aldus de heer Op den Utrechtschen weg. ter hoogte van de buitenplaats „Stenia" te Zeist is een ongeluk gebeurd, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Cen personenauto, komende uit Arnhem, wil de uitwijken voor een langs den weg gepar- keerden vrachtauto, doch slipte op den glad den weg en botste tegen een mast van het stroomnet der electrlsche tram. De wagen werd daardoor aan een zijde geheel opengereten, sloeg een halven slag om en vernielde het hek van de oprijlaan „Btenla”. Van de beide inzittenden werd slechts één licht gewond De auto is totaal vernield. Zondagavond is een zeventienjarig meisje, mej. Z., op den rijksweg by Santpoort, toen zij, per driewieler, waarop zy melk vervoerde, den weg wilde oversteken, aangereden werd door een vrachtauto. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en bleef ernstig gewond liggen. Met een bloedende hoofdwonde en been- en armfracturen is zy naar het St. Antoniuszlekenhuls te IJmulden overgebracht. De auto is door de politie in beslag genomen. De regee rings persdienst bericht: De Minister van Sociale Zaken heeft een commissie Ingesteld, welke tot taak heeft: a. een bedrljfsgewljze in te stellen onder soek voor te bereiden naar de mogelijkhe den van bestrijding van de huidige werk loosheid binnen het kader van het Neder landsche bedrijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid; Het bestuur van de Centrale van Ryksperso- neel heeft zich met een accres gewend tot de Tweede Kamer met het verzoek te willen be vorderen. dat het K. B. van 4 December 1935. houdende een algemeene salarisverlaging ad 5 pCtkon het zyn op korten termyn, wordt in getrokken. Het adres is vergezeld van een uitvoerige me. mprie van toelichting. Indien ik ooit het gevoel krijg, dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der Beweging, dan zal ik het oordeel vragen van de duizend hardste werkers der Beweging, niet van een Pont, een Goes van Naters en consorten. De opstand-operette is voorby; de Beweging marcheert, niet verbitterd maar biymoedig. Tijdens het uitspreken van deze rede werd het allengs donker. Toen tot besluit het Wil helmus werd gezongen, stond de kleine figuur van den leider nog als een schaduw tegen den schemerdonkeren achtergrond. Lampen brand den en men toog weer weg per autobus of per trein, weg, den herfst in. den tyd van de val lende blAren. Te 's-Gravenhage is Zaterdag in den ouder dom van 73 jaar overleden jhr. O. A. A. Alting von Geusau. De thans overledene trad in 1916 na de eerste verkiezingen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en na de aftreding van het extra-parlementalre kabinet-Cort van der Lin den op als minister van Oorlog, tevens als mi nister van Marine aX in het kabinet-Ruys de Beerenbrouck en trad in 1920 als zoodanig we der af. Naar voorzichtige schatting zullen een 30.000 menschen op het terrein zyn, wanneer ir. A Mussert het podium bestygt, ontvangen luide Hou-zee-kreten en door tienduizenden op gestoken handen. Ik heb u opgeroepen, zoo ving Mussert zyn rede aan, omdat ik het myn taak acht u we tende te maken, opdat gy gewapend met wetenschap uw vijanden kunt weerstaan en ver slaan. Voor ons, zoo vervolgde spreker, is het een ze kerheid, dat de samenleving in haar huldigen vorm naar den ondergang voert. Daartegen zien wy maar één mogelijkheid om, vertrouwende of God, tot een gezond, sterk, arbeidzaam volk in een vry Vaderland te komen: het nationaal- soclalisme. By de verkiezingen bleek, dat 96 pCt. van het Nederlandsche volk deze waarheid nog niet ziet, maar daarom is zy er niet minder waar om. De N.S.B. Is allerminst dood doch moet alleen door nog meer vuur gelouterd worden, vóór God haar de groote taak van de wederopstanding van ons volk wil toevertrouwen. Zaterdagavond tusschen acht en tien uur hebben inbrekers tijdens afwezigheid van de bewoners zich toegang verschaft tot pand 150 aan de Beyerlandschelaan te Rotterdam, be woond door de familie V. De dieven hebben alle kamers overhoop ge haald en uit een kast in de slaapkamer een yzeren geldkistje ontvreemd, waarin voor ver scheidene honderden guldens aan bankpapier was geborgen. Zondagnacht is Ingebroken in een xilla in de Oranjelaan te Rotterdam, welke bewoond wordt door de familie W. T. B. De Inbrekers zyn aan de achterxyde, door het forceeren van een raam in de slaapkamer, binnengekomen Een bedrag aan contanten van f 300 wordt vermist, alsmede eenig goudgeld. Toen de veekoopman A. de W. te Uden een paard per rywiel naar zyn woning wilde lei den. sloeg het beest plotseling op hol. Alvorens zich los te rukken, trapte het dier de fiets van zjjn geleider in stukken en gaf W. vervolgens eenige trappen tegen het onderlichaam. Met ernstig inwendig letsel en een versplinterd been is de ongelukkige opgenomen en naar het St. Jansziekenhuis ter plaatse vervoerd. Het paard is gegrepen, alvorens bet verder onheil kon aanrichten. I fotografen waren onvermoeid en onuitputtelyk met hun opgaven. Toen de vliegers in het clubgebouw waren ..aangeland”, nam generaal Snyders, de nes tor van onze luchtvaart, het woord om, na mens de verschillende luchtvaartorganlsatles in ons land, Ir. De Kok en den heer Schmidt Crans te verwelkomen. Hy sprak van de groote belangstelling, span ning en bewondering, waarmede het Neder landsche volk deze vlucht heeft gevolgd en uitte zyn groote vreugde over de behouden te rugkomst. Hy wenschte den vliegers geluk met dit resultaat en dankte hen, omdat zy „de Ne derlandsche kleuren door geheel Afrika hebben gevoerd”. Nadat met de vliegers was geklonken, sprak de heer De Kok een kort dankwoord. Hy zeid» deze groote belangstelling zeer te waardeeren, al was hy verbaasd op dit late uur zoovele vrienden hier byeen te zien. „Deze tocht is de interessantste geweest, dien ik ooit gemaakt heb. ook uit vliegtechnisch oogpunt”. Generaal Snyders' woorden, zeide de heer De Kok, stel ik byzonder op prijs. ..Maar ik vind wel, dat hy het wat overdréven heeft, want zoo belangryk vinden wy dezen tocht niet.” Tegen deze laatste uitlating werd lulde ge protesteerd en. nadat de eerste drukte voorby was, was de heer De Kok bereid den jour nalisten van zyn reisavonturen te vertellen. Voordat hy in 1913 benoemd werd tot dlrec teur-generaal van de posteryen en telegrafie, maakte hy gedurende een 30-tal jaren deel uit van het officlerskorps van het Nederlandsche leger. Vele Jaren was hy geplaatst by den ge- neralen staf en toen hy In 1913 den militairen dienst verliet om het beheer van den veelom- vatienden tak van staatsdienst der posteryen en telegrafie op zich te nemen, was de toen malige overste Alting von Geusau hoofd van de afdeeling generale staf aan het departement van Oorlog. zyn verdiensten jegens den lande werden in dertijd erkend door zyn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en hi de Oranje-Nassau-orde. Jhr. Alting von Geusau is in 1864 te Arnhem geboren. Den lOden Juli 1883 werd hy benoemd tot 2e-lultenant. In 1888 volgde zyn bevordering tot eerste-luitenant, In 1900 werd hy kapitein. In 1909 majoor, terwyi hy daarna opklom tot den rang van luitenant-kolonel. De overledene was van 19201934 lid van de Algemeene Rekenkamer. De begrafenis van het stoffelyk overschot is Woensdag a.s. ongeveer half elf op de alge meene begraafplaats te 's-Gravenhage. T-^e door den minister van Sociale 1 Zaken ontworpen spaarregeling root den extra-B.-steun voor klee- ding, schoeisel en dekking heeft nu juist niet een bijster gunstig onthaal gevon den, en wel het minst gunstig onthaal bij de werkloozen self, die er toch een extraatje door moeten krijgen. Dit schijnt wonderlijk, want sparen Is een vooral den Hollander uitermate sympa thieke bezigheid, en spaarzaamheid wordt vrijwel algemeen als een bij uit stek nationale deugd van ons volk be schouwd, en de eerste landgenoot, die niet graag een extraatje ontvangt, moet nog altijd in het bevolkingsregister wor den ingeschreven. Vanwaar dan die op positie tegen minister Romme’s denk beeld? Voor een deel althans moet die o.l. worden toegeschreven aan de weinig gelukkige of liever onjuiste benaming, welke de minister aan zijn regeling heeft gegeven als zou deze regeling een vorm, zij het ook een zeer bescheldene, van sparen zyn. Er kan van sparen in den eigenlijken zin des woords alleen dan sprake zyn, wanneer men zóóveel heeft, dat men, zy het dan ook met meer of minder moeiten en opofferingen, iets ter zyde kan leggen voor later. Sparen wordt echter een onmogeiykheid. wan neer men zelfs voor de meest on- middeliyke en meest noodzakeiyke le vensbehoeften elgeniyk al te weinig heeft. Er zyn werkloozen, voor wie het terzyde leggen zelfs van een kwartje niet mogeiyk Is, zonder aan hun eerste le vensbehoeften te kort te doen. De minis ter zelf heeft dat In zijn circulaires en radiorede volmondig toegegeven, toen hy verklaarde er geen bezwaar tegen te heb ben. dat de openbare en particuliere lief dadigheid het vereischte spaarkwartje fourneert voor hen, die het zelfs tydeiyk niet zouden kunnen missen. Welnu, ge geven deze trieste werkeiykheld. doet de term spaarregeling heel vreemd aap en geeft gelegenheid tot het voeren van een sarcastische agitatie, als zou de minister menschen, die bulten hun schuld aan het meest elementair noodzakeiyke gebrek lyden. tot God betere het uitgere kend .sparen" willen dwingen. Hadde de minister een anderen naam voor zyn re geling bedacht, dan zou althans de psy chologische werking op de werkloozen anders zyn geweest minuten later kwam het vliegtuig in het zicht. Allen waren het veld op geloopen en wuifden de vliegers, die de machine laag over het sta- Uonsgebouw stuurden, hartelyk toe. Precies kwart voor zes kreeg de Dragon Fly grond onder de wielen en reed naar het fak kellicht, dat eenige fotografen boven op hun auto ontstoken hadden. /Bei vlfeg4ölg~"wCTid'- -xxnstuwa Huur tH Bg-' thouslaste menigte en de heeren De Schmidt Crans, beiden blootshoofds der overjas, hadden het niet gen.. Iedereen wilde hun de hand drukken In het NeizaenSluiskU-kanaal is Zaterdag middag het Engelsche stoomschip Penshurst. de vroegere Maud Llewellyn, metende 1454 bruto registerton en toebehoorende aan de reedery J. Power Ltd. te Londen, in aanvaring gekomen met het Zweedsche ss. Drott, dat 952 bruto registerton meet, en toebehoort aan de reedery Carl H. Witt te Heldingborg. De Penshurst is gezonken en ligt gevaariyk voor de scheepvaart. Het schip was op weg van Pomaron naar Gent, de Drott was van Gent uitgevaren. De aanvaring is met zulk een kracht geschied, dat de Penshurst zeer spoedig zonk. Het wrak ligt In den linker kanaalarm in het z.g. nieuwe ge deelte. De scheepvaart langs dien kant is voor- loopig gestremd, terwyi zee- en andere schepen van kleine afmetingen langs den rechter ka naalarm kunnen varen. Het ss. Drott heeft eveneens avery opgeloopen, doch niet van em stigen aard De bemanning van de Penshurst is gered Drie dingen moesten na de nederlaag van 26 Mei worden gedaan: op het apparaat van de Beweging moest worden bezuinigd, de opstandige 'bewegingen binnen de party moesten worden afgewacht en op het juiste moment worden neergeslagen en het begin sel, <Je gees tel yke grondslag, moest worden verdiept v fen aanzien van net eerste punt hekelde Ir. Mussert scherp wat hy noemde: de schaamte- looze insinuatie van het Utrechtsch Nieuwsblad, welk blad in zyn nummer van 4 October te verstaan gaf, dat de uitgaven der, N. S. B. niet bekostigd kunnen worden uit de bydragen der leden en de vraag stelt, of het niet op den weg der Regeering ligt zich nauwkeurig op de hoogte te stellen en het publiek in te lichten Ik doe een voorstel, aldus Ir. Mussert. Laat de Regeering een onderzoek instellen, onze boek houding is ter beschikking, onze accountant eveneens. Maar de Regeering zal het niet doen. Want reeds verleden jaar, toen een schend- brochure tegen de N. 8. B. uitkwam, heeft de accountantsdienst der Regeering een week op het Hoofdkwartier doorgebracht om alle boeken na te zien. Het spreekt vanzelf, dat niets te constateeren viel dan de groote offervaardig heid Van dc Regeering heelt hel Utrechtsch Nieuwsblad dus weinig meer te verwachten. Ik ga daarom verder en doe hier het aanbod alle boeken en bescheiden der N. 8. B. te doen nazien door drie te goeder naam en faam be kend staande accountants, Nederlandsche wel te verstaan. Slechts één voorwaarde stel ik daarby: hetzelfde onderzoek moet door dezelfde accountants ook ingesteld worden by Eenheid door Democratie en bij de politieke partyen In Johannesburg waren vele Nederlanders te onzer eere op het vliegveld aanwezig. Onder hen waren mr. H. A. Lorentz, de Nederlandsche gezant te Pretoria, met de leden van de legatie en de Nederlandsche consul. Ook te Kaapstad waren vele vooraanstaan de Nederlanders op het vliegveld by onze aan komst tegenwoordig, wy kwamen daar 24 Sep tember aan en zyn er 5 dagen gebleven. Per auto bezochten wy verschillende Nederland sche farms en ook maakten wy vliegtochtjes van Kaapstad uit. X In Pretoria hebben wy by den Nederland schen gezant geluncht, oxu met generaal Smuts en minister Havenga. Zuid-Afrlka is een zeer welvarend land, zon der werkloosheid. Er kunnen nog heel wal jonge menschen, die de handen uit de mou wen kunnen steken, emplooi vinden. In Johan nesburg wordt geweldig gebouwd, de eene wol kenkrabber na den anderen. Vooral tusschen Nairobi en Broken Hill, vervolgde de heer De Kok, wat het navlgeeren uiterst lastig, vanwege de „bushfires”. Wy vlogen voortdurend in een rookgordijn. Op den terugweg hadden wy steeds tegen wind. „U kunt toch tevreden zyn, merkte een jour nalist op, want u hebt den terugweg in een week afgelegd en dat is één dag vlugger dan den tyd, dien de Imperial Airways over het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5